Licensed to Hy-Tek Meet Services       Hy-Tek's Meet Manager 12/3/2007 11:15 AM
                 Holiday Classic 2007 - 12/1/2007 to 12/2/2007                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole            19 GOLD                             32.10  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole            19 GOLD                           1:10.70  
    1:10.76                                                        
  2 Chan, Laura               24 FACT                           1:16.11  
      35.64   40.47                                                
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole            19 GOLD                             36.25  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Laura               24 FACT                           1:26.89  
      38.65   48.24                                                
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole            19 GOLD                           1:21.22  
      36.77   44.45                                                
  2 Chan, Laura               24 FACT                           1:26.98  
      40.97   46.01                                                
 
Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Laura               24 FACT                           6:30.64  
      39.92   46.30   53.92                   55.59   42.64   42.96
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McLuckie, Lisa            28 FLAQ                             30.66  
  2 Hester, Heidi             27 FLAQ                             30.74  
  4 Aron, Vanessa             27 FLAQ                             33.23  
  5 LeLay, Morgan             26 GOLD                             33.48  
  6 Purdy, Amber              25 GOLD                             35.84  
  7 Rubin, Lauren             25 GOLD                             41.44  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             27 FLAQ                           1:10.58  
      34.34   36.24                                                
  2 Aron, Vanessa             27 FLAQ                           1:12.39  
      34.56   37.83                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             27 FLAQ                           2:18.02  
      33.34   35.14   35.16   34.38                                
  2 Cross, Carolan            27 FLAQ                           2:21.19  
      32.67   35.85   36.20   36.47                                
  3 Rubin, Lauren             25 GOLD                           3:39.32  
      49.22   55.09   57.76   57.25                                
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cross, Carolan            27 FLAQ                           5:00.86  
      34.46   36.81   37.84   38.40   38.26   38.53   39.06   37.50
  2 LeLay, Morgan             26 GOLD                           6:13.36  
      39.68   45.00   48.95   48.90   45.99   47.84   50.34   46.66
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cross, Carolan            27 FLAQ                          10:20.69  
      34.41   38.06   38.83   38.78   39.23   39.53   39.57   39.43
      39.42   39.48   39.49   39.61   39.15   39.26   39.10   37.34
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             27 FLAQ                           1:18.43  
      37.96   40.47                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             27 FLAQ                           2:52.44  
      41.47   43.41   43.92   43.64                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafin, Lauren             25 FLAQ                             36.38  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafin, Lauren             25 FLAQ                           1:20.20  
      38.01   42.19                                                
  2 McLuckie, Lisa            28 FLAQ                           1:28.18  
      41.57   46.61                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafin, Lauren             25 FLAQ                           3:02.88  
      42.38   46.20   47.65   46.65                                
  2 LeLay, Morgan             26 GOLD                           3:37.47  
      48.02   54.59   56.66   58.20                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aron, Vanessa             27 FLAQ                             39.19  
  2 Purdy, Amber              25 GOLD                             40.28  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aron, Vanessa             27 FLAQ                           1:24.63  
      39.52   45.11                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafin, Lauren             25 FLAQ                           2:44.90  
      36.36   42.98   46.37   39.19                                
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafin, Lauren             25 FLAQ                           5:35.12  
      35.07   40.56   44.42   43.75   46.25   47.44   39.29   38.34
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Juli                31 GOLD                             34.43  
  2 Salama, Evelyn            34 CSTM                             37.09  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Danielle           30 FLAQ                           1:16.25  
      37.05   39.20                                                
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lobur, Janel              30 GOLD                           4:40.67  
      31.97   34.58   35.48   35.65   35.42   35.68   36.12   35.77
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barella, Michelle         32 GOLD                          13:55.09  
      46.86   50.43   51.90   53.27   53.77   53.46   53.89   53.22
      53.31   51.93   52.92   53.53   52.98   52.51   52.43   48.68
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Danielle           30 FLAQ                             41.03  
  2 Hall, Juli                31 GOLD                             42.65  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Juli                31 GOLD                             49.65  
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lobur, Janel              30 GOLD                           5:20.97  
      33.23   38.15   40.33   40.32   45.77   46.37   38.71   38.09
  2 Varlas, Melissa           34 SYSM                           5:37.72  
      33.59   39.19   43.86   42.30   51.04   51.44   38.72   37.58
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  3 Hulett, Jen               38 FLAQ                             32.81  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poll, Claudia             35 Unattached                     1:05.56  
      31.99   33.57                                                
  2 LeClair, Dale             38 GOLD                           1:07.36  
      32.55   34.81                                                
  3 Quint, Nicole             35 GOLD                           1:14.13  
      35.20   38.93                                                
  4 Paillet, Diane            38 FLAQ                           1:30.29  
      42.68   47.61                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poll, Claudia             35 Unattached                     2:19.07  
      33.01   35.42   35.63   35.01                                
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poll, Claudia             35 Unattached                     4:47.72  
      34.08   36.36   36.52   36.38   36.32   36.50   36.18   35.38
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paillet, Diane            38 FLAQ                          16:10.06  
      47.48   53.20   56.63   57.98 1:01.61 1:02.71 1:03.00 1:03.26
    1:03.81 1:03.82 1:03.34 1:01.99 1:01.57 1:02.32 1:03.47 1:03.87
  3 Thompson, Laura           36 FLAQ                          15:46.07  
    1:51.32                   58.53 1:00.47   59.86   59.42 1:00.10
    1:00.44 1:00.68   59.93 1:00.31                 1:54.65        
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hulett, Jen               38 FLAQ                             35.32  
  2 Quint, Nicole             35 GOLD                             41.11  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hulett, Jen               38 FLAQ                           1:23.12  
      40.73   42.39                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hulett, Jen               38 FLAQ                           3:03.00  
      42.88   46.33   48.33   45.46                                
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paillet, Diane            38 FLAQ                           2:01.54  
      54.91 1:06.63                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hulett, Jen               38 FLAQ                             36.21  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poll, Claudia             35 Unattached                     1:16.29  
      35.79   40.50                                                
  2 LeClair, Dale             38 GOLD                           1:20.56  
      37.52   43.04                                                
  3 Hulett, Jen               38 FLAQ                           1:23.70  
      37.75   45.95                                                
  4 Quint, Nicole             35 GOLD                           1:25.63  
      38.65   46.98                                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           42 GOLD                             27.96  
  2 Herbst, Liz               44 FLAQ                             33.11  
  3 Bennet, Sarah             44 FLAQ                             36.74  
  4 Montgomery, Courtney      43 GOLD                             37.97  
  5 Camejo, Barbara           44 CSTM                             39.22  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           42 GOLD                           1:00.57  
      29.53   31.04                                                
  2 Herbst, Liz               44 FLAQ                           1:14.86  
      34.83   40.03                                                
  3 Bennet, Sarah             44 FLAQ                           1:22.78  
      39.82   42.96                                                
  4 Montgomery, Courtney      43 GOLD                           1:26.13  
      39.99   46.14                                                
  5 Camejo, Barbara           44 CSTM                           1:31.49  
      43.87   47.62                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           42 GOLD                           2:11.95  
      31.41   33.94   33.94   32.66                                
  2 Montgomery, Courtney      43 GOLD                           3:06.19  
      43.22   48.36   50.72   43.89                                
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          44 GOLD                           5:33.90  
      36.99   40.01   41.33   43.15   42.99   43.11   43.08   43.24
  2 Herbst, Liz               44 FLAQ                           5:49.37  
      39.39   43.55   45.21   43.89   44.89   44.97   44.72   42.75
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          44 GOLD                          11:31.25  
      38.64   40.67   42.03   42.66   43.76   43.41   43.56   43.58
      44.10   44.70   43.94   44.77   43.68   44.57   44.23   42.95
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Courtney      43 GOLD                             45.63  
  2 Bennet, Sarah             44 FLAQ                             47.51  
  3 Camejo, Barbara           44 CSTM                             50.83  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Courtney      43 GOLD                           1:44.04  
      50.34   53.70                                                
  2 Bennet, Sarah             44 FLAQ                           1:47.44  
      52.16   55.28                                                
  3 Camejo, Barbara           44 CSTM                           1:53.04  
      56.01   57.03                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           42 GOLD                           2:30.11  
      36.07   38.47   38.22   37.35                                
  2 Montgomery, Courtney      43 GOLD                           3:39.57  
      50.26   56.20   57.36   55.75                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, MariaTereza        42 FLAQ                             41.52  
  2 Bennet, Sarah             44 FLAQ                             47.56  
  3 Camejo, Barbara           44 CSTM                             51.00  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, MariaTereza        42 FLAQ                           1:30.90  
      43.41   47.49                                                
  2 Bennet, Sarah             44 FLAQ                           1:41.30  
      48.31   52.99                                                
  3 Camejo, Barbara           44 CSTM                           1:53.38  
      54.59   58.79                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             44 FLAQ                           3:41.61  
      51.30   56.31   57.36   56.64                                
  2 Camejo, Barbara           44 CSTM                           4:02.95  
    1:02.95 1:11.42 1:12.30   36.28                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          44 GOLD                             36.14  
  2 Bennet, Sarah             44 FLAQ                             48.74  
      48.70    0.04                                                
  3 Camejo, Barbara           44 CSTM                             49.42  
      49.64                                                        
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           42 GOLD                           1:07.64  
      31.76   35.88                                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, MariaTereza        42 FLAQ                           1:23.50  
      41.21   42.29                                                
  2 Herbst, Liz               44 FLAQ                           1:30.60  
      41.38   49.22                                                
  3 Bennet, Sarah             44 FLAQ                           1:34.59  
      47.27   47.32                                                
  4 Camejo, Barbara           44 CSTM                           1:45.15  
      51.01   54.14                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             44 FLAQ                           3:26.34  
      49.65   54.03   58.19   44.47                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Lee              45 CSTM                             37.53  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               47 FLAQ                           1:15.03  
      36.38   38.65                                                
  2 Brennan, Lee              45 CSTM                           1:24.49  
      39.95   44.54                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moucha, Sue               49 BLUE                           5:16.38  
    1:15.75 1:21.25 1:21.31 1:18.07                                
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Lee              45 CSTM                           7:03.78  
      48.29   53.81   54.98   54.40   54.17   54.08   54.06   49.99
  2 Moucha, Sue               49 BLUE                          10:48.41  
    1:18.82 1:20.03 1:21.18 1:20.84 1:22.24 1:22.27 1:22.44 1:20.59
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milanese, Barbara         45 GOLD                          10:20.58  
      35.60   38.26   38.92   39.28   39.27   39.55   39.46   39.36
      39.27   39.38   39.45   39.42   39.21   39.16   38.79   36.20
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                          16:23.47  
    1:55.02                 1:01.70 1:02.22 1:01.97 1:02.23 1:02.80
    1:02.93 1:03.69 1:03.39 1:02.66 1:02.43 1:02.66 1:00.98   56.06
  3 Moucha, Sue               49 BLUE                          20:54.75  
    2:34.51                 1:19.11 1:18.85 1:18.75 1:19.09 1:19.02
    1:18.43 1:16.94 1:18.90 1:18.88 1:19.21 1:18.51 1:18.96 1:16.45
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Lee              45 CSTM                             46.26  
  2 Moucha, Sue               49 BLUE                           1:09.87  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Lee              45 CSTM                           1:42.80  
      50.13   52.67                                                
  2 Moucha, Sue               49 BLUE                           2:26.61  
    1:13.11 1:13.50                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milanese, Barbara         45 GOLD                           2:46.14  
      40.08   41.77   42.43   41.86                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         49 GOLD                             39.18  
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                             45.49  
  3 Brennan, Lee              45 CSTM                             46.91  
  4 Moucha, Sue               49 BLUE                           1:10.27  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                           1:39.76  
      48.11   51.65                                                
  2 Brennan, Lee              45 CSTM                           1:42.45  
      48.22   54.23                                                
  3 Moucha, Sue               49 BLUE                           2:37.21  
    1:15.87 1:21.34                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                           3:34.05  
      50.04   55.09   55.49   53.43                                
  2 Brennan, Lee              45 CSTM                           3:43.67  
      55.06 1:07.10 1:13.15   28.36                                
  3 Moucha, Sue               49 BLUE                           5:17.35  
      58.21 1:03.04 1:02.07 2:14.03                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Lee              45 CSTM                             48.45  
      48.61                                                        
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               47 FLAQ                           1:25.81  
  2 Moucha, Sue               49 BLUE                           2:32.84  
    1:16.61 1:16.23                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moucha, Sue               49 BLUE                           5:18.24  
    1:18.17 1:21.27 1:18.49 1:20.31                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              51 GOLD                             35.98  
  2 Sweetapple, Mary Lou      50 GOLD                             37.56  
  3 Preston, Gayle            52 GOLD                             42.99  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           50 GOLD                           1:08.89  
      33.12   35.77                                                
  2 Seier, Lydia              51 GOLD                           1:18.51  
      37.31   41.20                                                
  3 Sweetapple, Mary Lou      50 GOLD                           1:26.62  
      40.89   45.73                                                
  4 Preston, Gayle            52 GOLD                           1:35.36  
      43.59   51.77                                                
  5 Ocque, Karen              51 NIAG                           1:46.91  
      53.26   53.65                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           50 GOLD                           2:34.88  
      34.91   39.30   40.42   40.25                                
  2 Preston, Gayle            52 GOLD                           3:35.89  
      46.27   55.31   57.80   56.51                                
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           50 GOLD                           5:22.22  
      36.21   40.91   42.27   41.99   41.66   40.63   40.26   38.29
  2 Preston, Gayle            52 GOLD                           7:56.37  
    1:50.25 1:00.06 1:02.06 1:01.53 1:01.82 1:00.70   59.95        
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           50 GOLD                          10:56.90  
      37.74   41.50   42.05   42.10   41.92   41.69   41.78   41.55
      41.07   41.02   40.97   41.39   41.28   40.89   40.93   39.02
  2 Sather, Jeanne            50 FLAQ                          14:42.01  
    1:48.11   55.04   54.98                   54.89   55.98   55.75
      55.64   56.11   55.93   56.25   54.54   55.92   54.88   52.91
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          52 GOLD                             36.84  
  2 Seier, Lydia              51 GOLD                             46.35  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          52 GOLD                           1:20.63  
      39.66   40.97                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ocque, Karen              51 NIAG                           4:28.38  
    1:05.48 1:08.28 1:08.79 1:05.83                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          52 GOLD                             41.34  
  2 Seier, Lydia              51 GOLD                             55.50  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          52 GOLD                           1:31.87  
      42.71   49.16                                                
  2 Sweetapple, Mary Lou      50 GOLD                           1:53.25  
      52.69 1:00.56                                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          52 GOLD                             34.32  
  2 Protzman, Barbara         53 GOLD                             38.18  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           50 GOLD                           1:19.40  
      36.48   42.92                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           50 GOLD                           3:04.81  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          52 GOLD                           1:19.30  
      37.79   41.51                                                
  2 Protzman, Barbara         53 GOLD                           1:27.75  
      40.70   47.05                                                
  3 Ocque, Karen              51 NIAG                           1:59.21  
      56.09 1:03.12                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          52 GOLD                           2:49.54  
      36.52   44.51   50.43   38.08                                
  2 Protzman, Barbara         53 GOLD                           3:11.52  
      39.08   51.76   55.47   45.21                                
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         53 GOLD                           6:53.17  
      42.88   51.02   55.39   53.98   57.43   58.91   46.89   46.67
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willman, Becky            55 CSTM                             35.18  
  2 Tyler, Susan              59 SNM                              36.08  
  3 Lamp, Alwynne             56 GOLD                             44.13  
  4 Johnson, Barbara          57 FLAQ                             52.70  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willman, Becky            55 CSTM                           1:21.12  
      38.80   42.32                                                
  2 Johnson, Barbara          57 FLAQ                           2:00.23  
      57.61 1:02.62                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willman, Becky            55 CSTM                           3:05.12  
      39.18   47.37   50.76   47.81                                
  2 Johnson, Barbara          57 FLAQ                           4:09.65  
      58.05 1:04.02 1:03.95 1:03.63                                
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lamp, Alwynne             56 GOLD                           8:29.75  
      51.18 1:00.96 1:04.77 1:06.93 1:09.37 1:07.16 1:05.77 1:03.61
  2 Bertram, Barbara          56 GOLD                           9:24.94  
      56.89 1:09.78 1:11.59 1:12.10 1:14.58 1:13.90 1:14.30 1:11.80
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Anita           57 FLAQ                          18:19.78  
    2:07.93 1:09.78                 1:09.07 1:10.05 1:09.63 1:10.93
    1:09.22 1:10.80 1:09.58 1:09.25 1:09.35 1:08.91 1:08.77 1:04.68
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              59 SNM                              44.55  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Barbara          57 FLAQ                           1:04.99  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Barbara          57 FLAQ                           2:17.13  
    1:03.72 1:13.41                                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              59 SNM                              37.09  
  2 Willman, Becky            55 CSTM                             44.75  
      44.84                                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willman, Becky            55 CSTM                           1:44.11  
      47.69   56.42                                                
 -- Tyler, Susan              59 SNM                                 DQ  
      43.14                                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              59 SNM                            1:32.44  
      42.75   49.69                                                
  2 Willman, Becky            55 CSTM                           1:43.27  
      46.70   56.57                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              59 SNM                            3:22.87  
      39.81   54.63 1:01.15   47.28                                
  2 Lamp, Alwynne             56 GOLD                           4:23.62  
    1:03.75 1:06.52 1:10.46 1:02.89                                
  3 Bertram, Barbara          56 GOLD                           4:58.16  
    1:03.92 1:16.89 1:26.50 1:10.85                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                             37.44  
  2 Mitchell, Jeannie         61 LYTA                             38.28  
  3 Tyler, Sarah              62 SNM                              40.07  
  4 Foley, Carolyn            64 MARY-MD                          45.64  
  5 Gunter, Susan             64 GOLD                           1:03.92  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Sarah              62 SNM                            1:28.92  
      41.15   47.77                                                
  2 Foley, Carolyn            64 MARY-MD                        1:41.16  
      46.04   55.12                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         61 LYTA                           3:13.55  
      41.73   47.98   52.08   51.76                                
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                           6:55.78  
      45.45   51.47   54.61   53.35   54.04   53.06   52.97   50.83
  2 Tyler, Sarah              62 SNM                            6:56.46  
      44.93   50.88   52.83   52.98   53.77   54.64   54.48   51.95
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Sarah              62 SNM                           13:56.07  
      46.35   50.76   53.04   53.12   53.17   53.34   53.58   53.05
      52.51   52.82   53.27   52.49   52.42   53.28   52.67   50.20
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             61 Unattached                       42.45  
  2 Foley, Carolyn            64 MARY-MD                          54.91  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         61 LYTA                           1:34.13  
      45.61   48.52                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  2 Uustal, Diann             61 Unattached                       48.25  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             61 Unattached                     1:52.05  
      54.58   57.47                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                             45.50  
      45.62                                                        
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             61 Unattached                     1:40.70  
      48.80   51.90                                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          67 FMM                              58.39  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          67 FMM                            2:09.77  
      59.08 1:10.69                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          67 FMM                            4:44.89  
    1:06.01 1:11.95 1:14.98 1:11.95                                
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          67 FMM                            9:49.85  
    1:06.41 1:14.20 1:14.51 1:14.73 1:14.88 1:15.37 1:16.03 1:13.72
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          67 FMM                           20:05.00  
    3:35.59 1:15.13                         1:16.87 1:17.31 1:16.43
    1:13.98 1:16.39 1:16.34 1:17.11 1:17.55 1:16.34 1:16.05 1:14.81
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              69 SWFA                             48.57  
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          67 FMM                            5:21.70  
    1:13.68 1:23.00 1:23.14 1:21.88                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              69 SWFA                             48.91  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              69 SWFA                           1:45.54  
      49.34   56.20                                                
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              69 SWFA                           1:42.02  
      49.79   52.23                                                
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                              41.45  
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                            1:33.88  
      43.69   50.19                                                
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                            1:00.67  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                            1:03.67  
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krauser, June             81 GOLD                           3:39.67  
    1:49.09 1:50.58                                                
 
Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                            4:57.60  
    4:33.55   24.05                                                
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                            1:01.56  
    1:01.86                                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 FLAQ                             26.12  
  2 Martinez, Jovan           19 GOLD                             28.52  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 FLAQ                             58.96  
      28.36   30.60                                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 FLAQ                             30.28  
  2 Martinez, Jovan           19 GOLD                             34.11  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 FLAQ                           1:05.60  
      32.79   32.81                                                
  2 Martinez, Jovan           19 GOLD                           1:17.42  
      37.11   40.31                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 FLAQ                           2:24.21  
      33.41   36.51   37.46   36.83                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bellew, Matthew           23 GOLD                             31.85  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 FLAQ                             28.68  
  2 Martinez, Jovan           19 GOLD                           1:23.92  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 FLAQ                           1:03.57  
      29.81   33.76                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 FLAQ                           2:29.80  
      32.37   38.07   39.32   40.04                                
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bellew, Matthew           23 GOLD                           1:04.69  
      29.80   34.89                                                
  2 Martinez, Jovan           19 GOLD                           1:18.49  
      33.03   45.46                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                             25.81  
  2 Corocho, Rodrigo          28 GOLD                             27.18  
  3 Salas, Juan               25 GOLD                             27.35  
  4 Palmer, Bryan             28 FLAQ                             29.06  
  5 Krajewski, Tim            26 GOLD                             33.81  
  6 Scharf, Lee               29 GOLD                             43.71  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                             58.68  
      28.47   30.21                                                
  2 Salas, Juan               25 GOLD                           1:01.17  
      28.11   33.06                                                
  3 Palmer, Bryan             28 FLAQ                           1:04.27  
      29.98   34.29                                                
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gac, Jarrod               25 GOLD                           5:05.87  
      34.47   37.67   38.11   38.51   39.23   39.48   39.37   39.03
  2 Sautner, Gregory          29 ADMS                           5:08.60  
      34.71   37.19   38.28   39.74   39.35   40.08   40.17   39.08
  3 Palmer, Bryan             28 FLAQ                           5:13.43  
      34.18   36.81   39.05   40.55   41.05   40.84   40.74   40.21
  4 Krajewski, Tim            26 GOLD                           6:14.34  
      40.54   43.96   46.84   48.60   48.61   49.42   49.06   47.31
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sautner, Gregory          29 ADMS                          10:37.16  
      36.23   37.84   39.30   39.76   40.19   40.20   40.05   40.06
      40.26   40.54   40.36   40.45   40.56   40.55   40.36   40.45
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buttram, Mance            27 GOLD                             32.62  
  2 Corocho, Rodrigo          28 GOLD                             36.33  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buttram, Mance            27 GOLD                           1:06.38  
      32.88   33.50                                                
  2 Walker, Brady             25 FLAQ                           1:08.99  
      33.05   35.94                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Corocho, Rodrigo          28 GOLD                             34.21  
  2 Scharf, Lee               29 GOLD                             52.51  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                           1:25.15  
      39.26   45.89                                                
  2 Scharf, Lee               29 GOLD                           1:58.65  
      52.22 1:06.43                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gac, Jarrod               25 GOLD                           3:00.00  
      41.44   45.49   47.02   46.05                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                             28.34  
  2 Corocho, Rodrigo          28 GOLD                             29.87  
  3 Salas, Juan               25 GOLD                             31.12  
  4 Scharf, Lee               29 GOLD                             43.72  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                           1:06.52  
      30.81   35.71                                                
  2 Buttram, Mance            27 GOLD                           1:07.28  
      31.85   35.43                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Juan               25 GOLD                           1:11.79  
      32.18   39.61                                                
  2 Palmer, Bryan             28 FLAQ                           1:14.47  
      34.56   39.91                                                
  3 Sautner, Gregory          29 ADMS                           1:19.26  
      37.42   41.84                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buttram, Mance            27 GOLD                           2:29.11  
      32.06   36.61   44.63   35.81                                
  2 Gac, Jarrod               25 GOLD                           2:42.12  
      34.22   44.24   45.64   38.02                                
  3 Palmer, Bryan             28 FLAQ                           2:42.75  
      33.72   42.46   48.81   37.76                                
  4 Sautner, Gregory          29 ADMS                           2:52.26  
      38.85   44.59   49.97   38.85                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            32 GOLD                             24.58  
  2 Malki, Charles            31 GOLD                             24.99  
  3 Bittman, Josef            31 GOLD                             25.24  
  4 Broshears, Rion           34 FLAQ                             27.71  
  5 Mata, Jorge               34 GOLD                             31.57  
  6 Yepes, William            33 GOLD                             32.77  
  7 Bullard, Justin           32 GOLD                             33.91  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            32 GOLD                             56.05  
      27.28   28.77                                                
  2 Bittman, Josef            31 GOLD                             56.24  
      28.23   28.01                                                
  3 Stoudt, Roger             33 GOLD                             57.25  
      27.58   29.67                                                
  4 De Quesada, Alcides       34 GOLD                           1:07.72  
      30.64   37.08                                                
  5 Dehnert, Stephen          30 GOLD                           1:08.04  
      32.92   35.12                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            32 GOLD                           2:07.30  
  2 Bittman, Josef            31 GOLD                           2:14.14  
      48.70 1:25.44                                                
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              34 FLAQ                           4:19.56  
      30.70   32.49   32.51   32.61   33.07   33.35   32.94   31.89
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yepes, William            33 GOLD                             45.84  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoudt, Roger             33 GOLD                           1:06.10  
      32.63   33.47                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            32 GOLD                             32.74  
  2 Yepes, William            33 GOLD                             46.09  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            32 GOLD                           1:14.63  
      34.65   39.98                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broshears, Rion           34 FLAQ                           2:50.80  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Malki, Charles            31 GOLD                             28.26  
  2 Stoudt, Roger             33 GOLD                             28.73  
  3 Bittman, Josef            31 GOLD                             29.85  
  4 Mata, Jorge               34 GOLD                             36.07  
  5 Yepes, William            33 GOLD                             39.33  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoudt, Roger             33 GOLD                           1:03.63  
      29.51   34.12                                                
  2 Bittman, Josef            31 GOLD                           1:04.97  
      29.67   35.30                                                
  3 Yepes, William            33 GOLD                           1:33.43  
      38.33   55.10                                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 De Quesada, Alcides       34 GOLD                           1:18.56  
      37.33   41.23                                                
  2 Dehnert, Stephen          30 GOLD                           1:18.82  
      36.27   42.55                                                
  3 Yepes, William            33 GOLD                           1:24.43  
      39.08   45.35                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoudt, Roger             33 GOLD                           2:23.88  
      30.00   37.74   42.42   33.72                                
  2 Yepes, William            33 GOLD                           3:11.22  
      38.42   51.38   55.13   46.29                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Patrick       36 FLAQ                             25.50  
  2 Ferrel, Andrew            37 NCMS                             26.92  
  3 Lage, Terry               39 GOLD                             26.94  
  4 Mejia, John               35 GOLD                             29.45  
  5 Hanks, Glen               37 GOLD                             30.22  
  6 Robins, Rjon              36 GOLD                             32.25  
  7 Nistal, Jose              37 GOLD                             46.11  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Patrick       36 FLAQ                             55.91  
      25.96   29.95                                                
  2 Ferrel, Andrew            37 NCMS                             56.52  
      27.14   29.38                                                
  3 Lage, Terry               39 GOLD                             59.27  
      28.17   31.10                                                
  4 Roe, John                 39 GOLD                           1:07.46  
      31.15   36.31                                                
  5 Hanks, Glen               37 GOLD                           1:08.70  
      32.31   36.39                                                
  6 Nunez, Humberto           37 GOLD                           1:18.97  
      36.20   42.77                                                
  7 Nistal, Jose              37 GOLD                           1:51.60  
      49.80 1:01.80                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ferrel, Andrew            37 NCMS                           2:03.97  
      45.62 1:18.35                                                
  2 Lage, Terry               39 GOLD                           2:14.78  
      48.61 1:26.17                                                
  3 Hanks, Glen               37 GOLD                           2:35.36  
      34.27   39.89   41.95   39.25                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ferrel, Andrew            37 NCMS                           4:33.74  
      30.04   33.43   35.60   35.82   35.26   35.18   34.58   33.83
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ferrel, Andrew            37 NCMS                           9:30.66  
      31.11   35.24   36.06   37.62   37.14   36.88   36.31   36.16
      34.81   34.77   37.52   35.61   35.65   35.67   35.49   34.62
  2 Emary, Rob                39 Unattached                    10:03.69  
      33.92   37.31   38.27   38.32   38.18   38.37   37.87   38.06
      37.99   38.10   38.19   38.31   38.11   38.10   38.10   36.49
  3 Hanks, Glen               37 GOLD                          11:23.06  
      35.45   41.59   43.39   42.57   43.38   42.44   42.43   43.51
      44.29   43.57   43.78   43.99   43.53   43.54   44.20   41.40
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, John               35 GOLD                             37.48  
  2 Roe, John                 39 GOLD                             38.32  
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emary, Rob                39 Unattached                     2:32.24  
      36.95   38.50   39.09   37.70                                
  2 Hanks, Glen               37 GOLD                           2:58.24  
      42.19   45.99   46.56   43.50                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, John               35 GOLD                             37.81  
  2 Nunez, Humberto           37 GOLD                             41.94  
  3 Roe, John                 39 GOLD                             42.43  
  4 Nistal, Jose              37 GOLD                           1:02.95  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Humberto           37 GOLD                           1:31.32  
      42.77   48.55                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               37 GOLD                           3:18.29  
      44.74   51.93   52.02   49.60                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Patrick       36 FLAQ                             27.61  
  2 Nistal, Jose              37 GOLD                             54.02  
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emary, Rob                39 Unattached                     2:23.14  
      32.80   36.98   36.91   36.45                                
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roe, John                 39 GOLD                           1:16.99  
      34.96   42.03                                                
  2 Mejia, John               35 GOLD                           1:17.75  
      35.24   42.51                                                
  3 Nunez, Humberto           37 GOLD                           1:30.44  
      42.89   47.55                                                
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emary, Rob                39 Unattached                     5:19.87  
      32.98   37.32   44.07   41.60   46.59   46.20   36.59   34.52
  2 Hanks, Glen               37 GOLD                           6:27.19  
      41.56   51.87   51.80   49.77   53.54   54.97   43.68   40.00
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Semisch, Kevin            41 FLAQ                             25.27  
  2 Olsen, Jonathan           44 GOLD                             26.88  
  3 Chen, Chris               44 GOLD                             28.54  
  4 Digilio, Christopher      44 GOLD                             29.05  
  5 Del Pino, Jose            41 GOLD                             29.33  
  6 Kalthoff, Karsten         41 FLAQ                             29.61  
  7 Seach, Eric               40 GOLD                             29.84  
  8 Farias, Sergio            41 Unattached                       29.87  
  9 Cowley, Gordon            42 GOLD                             31.39  
 10 Jaramillo, David          40 GOLD                             31.59  
 11 Meltzer, Michael          44 GOLD                             36.69  
 12 Nunez, Jose               40 GOLD                             37.56  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LaClair, David            40 GOLD                             59.95  
      28.69   31.26                                                
  2 Korey, Bill               44 GOLD                           1:02.94  
      30.21   32.73                                                
  3 Digilio, Christopher      44 GOLD                           1:05.66  
      31.96   33.70                                                
  4 Kalthoff, Karsten         41 FLAQ                           1:06.84  
      32.10   34.74                                                
  5 Del Pino, Jose            41 GOLD                           1:07.13  
      31.69   35.44                                                
  6 Jaramillo, David          40 GOLD                           1:11.33  
      33.38   37.95                                                
  7 Cowley, Gordon            42 GOLD                           1:13.17  
      35.46   37.71                                                
  8 Meltzer, Michael          44 GOLD                           1:20.27  
      38.22   42.05                                                
  9 Douat, Chris              44 Unattached                     1:24.76  
      39.36   45.40                                                
 10 Nunez, Jose               40 GOLD                           1:24.98  
      38.80   46.18                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         43 GOLD                           1:59.94  
      44.84 1:15.10                                                
  2 Semisch, Kevin            41 FLAQ                           2:19.30  
      33.50   35.65   35.73   34.42                                
  3 Douat, Chris              44 Unattached                     3:13.95  
      42.16   46.50   49.49   55.80                                
  4 Nunez, Jose               40 GOLD                           3:15.39  
      44.34   50.35   51.61   49.09                                
  5 Kahn, Mitch               43 Unattached                     3:38.66  
      48.83   52.83   58.18   58.82                                
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         43 GOLD                           4:14.44  
      29.92   32.28   32.14   32.59   31.58   31.99   32.28   31.66
  2 Caldwell, Larry           43 GOLD                           4:46.70  
      33.19   35.67   36.76   36.65   36.45   37.10   36.24   34.64
  3 Douat, Chris              44 Unattached                     7:04.54  
      47.27   50.84   53.29   55.06   56.64   54.56   53.46   53.42
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         43 GOLD                           8:40.40  
      29.60   32.24   32.11   32.43   32.06   32.58   32.05   32.47
      32.64   33.27   33.32   33.82   33.20   33.52   33.18   31.91
  2 LaClair, David            40 GOLD                           9:59.69  
      34.51   37.04   37.87   38.35   37.96   37.94   38.46   37.80
      38.11   38.28   38.14   37.64   37.06   36.91   37.51   36.11
  3 Korey, Bill               44 GOLD                          10:31.58  
      33.84   38.05   39.10   40.15   40.29   39.91   40.11   40.33
      40.92   39.71   40.40   40.35   40.31   39.38   39.79   38.94
  4 Douat, Chris              44 Unattached                    14:59.53  
      47.08   50.50   54.97   55.95   56.97   58.78   58.94 1:00.56
      59.77   57.45 1:00.46   58.17   55.70   55.14   55.18   53.91
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill               44 GOLD                             34.72  
  2 Cowley, Gordon            42 GOLD                             39.89  
  3 Meltzer, Michael          44 GOLD                             46.80  
  4 Nunez, Jose               40 GOLD                             50.13  
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill               44 GOLD                           2:42.86  
      37.99   41.39   42.00   41.48                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Blavatnik, Alex           43 FLAQ                             33.52  
  2 Digilio, Christopher      44 GOLD                             36.47  
  3 Kalthoff, Karsten         41 FLAQ                             37.28  
  4 Del Pino, Jose            41 GOLD                             38.23  
  5 Chen, Chris               44 GOLD                             38.33  
  6 Farias, Sergio            41 Unattached                       41.30  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Blavatnik, Alex           43 FLAQ                           1:14.01  
      35.49   38.52                                                
  2 Digilio, Christopher      44 GOLD                           1:21.43  
      39.01   42.42                                                
  3 Kalthoff, Karsten         41 FLAQ                           1:25.49  
      40.35   45.14                                                
  4 Douat, Chris              44 Unattached                     1:43.90  
      50.77   53.13                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fischer, Andy             40 FLAQ                           2:59.29  
  2 Walley, David             42 GOLD                           2:59.88  
      39.46   44.28   46.76   49.38                                
  3 Kalthoff, Karsten         41 FLAQ                           3:09.60  
      42.50   48.85   50.07   48.18                                
  4 Douat, Chris              44 Unattached                     3:53.18  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           44 GOLD                             28.34  
  2 Caldwell, Larry           43 GOLD                             29.65  
  3 Digilio, Christopher      44 GOLD                             32.52  
  4 Seach, Eric               40 GOLD                             32.84  
  5 Cowley, Gordon            42 GOLD                             36.42  
  6 Meltzer, Michael          44 GOLD                             45.35  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           44 GOLD                           1:02.79  
      29.34   33.45                                                
  2 Fischer, Andy             40 FLAQ                           1:08.13  
      32.13   36.00                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fischer, Andy             40 FLAQ                           2:28.98  
      32.63   38.00   38.22   40.13                                
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Blavatnik, Alex           43 FLAQ                           1:07.86  
      32.68   35.18                                                
  2 LaClair, David            40 GOLD                           1:09.44  
      32.63   36.81                                                
  3 Korey, Bill               44 GOLD                           1:12.62  
      34.19   38.43                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walley, David             42 GOLD                           2:43.19  
      35.68   42.22   44.96   40.33                                
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fischer, Andy             40 FLAQ                           5:39.81  
      34.08   38.74   45.31   44.19   48.93   49.19   40.53   38.84
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiroga, Amadeo           45 FLAQ                             27.67  
  2 Fetter, James             45 GOLD                             28.66  
  3 Steblein, Edward          48 GOLD                             29.99  
  4 Jacobson, Steven          45 GOLD                             30.90  
  5 Sportifello, Vince        47 GOLD                             39.78  
  6 Montes, Ismael            45 GOLD                             43.74  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiroga, Amadeo           45 FLAQ                           1:02.76  
      30.43   32.33                                                
  2 Zarkis, Gary              47 FACT                           1:05.53  
      31.90   33.63                                                
  3 Taylor, Micheal           46 GOLD                           1:23.98  
      40.76   43.22                                                
  4 Montes, Ismael            45 GOLD                           1:45.38  
      46.91   58.47                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zarkis, Gary              47 FACT                           2:20.70  
      33.61   35.38   35.71   36.00                                
  2 Shtab, Steve              46 METR                           2:21.43  
      33.60   36.17   36.04   35.62                                
  3 Montes, Ismael            45 GOLD                           4:04.99  
      53.47 1:02.38 1:06.95 1:02.19                                
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shtab, Steve              46 METR                           4:46.10  
      33.50   35.90   36.03   36.01   36.30   36.35   36.29   35.72
  2 Zarkis, Gary              47 FACT                           4:59.56  
      34.48   36.85   37.70   37.29   38.81   38.09   38.65   37.69
  3 Quiroga, Amadeo           45 FLAQ                           5:22.66  
      36.15   39.39   41.20   41.40   42.60   42.66   40.80   38.46
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shtab, Steve              46 METR                           9:48.29  
      33.54   35.95   36.20   36.53   36.29   36.42   36.61   36.60
      36.91   37.18   37.86   38.23   37.93   37.79   37.95   36.30
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiroga, Amadeo           45 FLAQ                             38.82  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           49 FLAQ                           1:12.25  
      36.04   36.21                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           49 FLAQ                           2:32.90  
      38.17   39.11   38.95   36.67                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shtab, Steve              46 METR                             35.91  
  2 Zarkis, Gary              47 FACT                             39.18  
  3 Dorante, Miguel           46 GOLD                             43.19  
  4 Taylor, Micheal           46 GOLD                             44.41  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shtab, Steve              46 METR                           1:19.94  
      37.48   42.46                                                
  2 Taylor, Micheal           46 GOLD                           1:37.26  
      45.79   51.47                                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grzeszczak, John          49 GOLD                             29.49  
  2 Zarkis, Gary              47 FACT                             31.48  
  3 Fetter, James             45 GOLD                             31.85  
  4 Steblein, Edward          48 GOLD                             34.04  
  5 Jacobson, Steven          45 GOLD                             38.45  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zarkis, Gary              47 FACT                           1:12.96  
      34.20   38.76                                                
  2 Shtab, Steve              46 METR                           1:17.89  
      40.37   37.52                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pomerantz, Steven         51 GOLD                             26.32  
  2 Burt, Chris               52 GOLD                             29.57  
  3 Small, Gary               50 Unattached                       29.87  
  4 Gill, Matthew             51 GOLD                             30.83  
  5 Dzamba, Robert            53 GOLD                             42.35  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Stu               52 Unattached                       58.65  
      27.89   30.76                                                
  2 Erickson, Tim             51 FLAQ                             58.98  
      28.42   30.56                                                
  3 Pomerantz, Steven         51 GOLD                           1:03.01  
      28.89   34.12                                                
  4 Burt, Chris               52 GOLD                           1:04.24  
      30.88   33.36                                                
  5 Ewell, Bill               53 Unattached                     1:09.99  
      33.56   36.43                                                
  6 Sonenshein, Roy           50 GOLD                           1:25.60  
      41.88   43.72                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                           2:10.31  
    1:01.86 1:08.45                                                
  2 Burt, Chris               52 GOLD                           2:22.96  
      33.38   36.19   37.30   36.09                                
  3 Gill, Matthew             51 GOLD                           2:35.63  
      33.81   38.45 1:23.41                                        
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drennen, Mark             51 SYSM                           4:23.91  
      31.35   33.06   33.42   33.51   33.40   33.49   33.23   32.45
  2 Erickson, Tim             51 FLAQ                           4:43.05  
      32.80   36.74   36.64   36.27   36.07   35.89   35.23   33.41
  3 Gill, Matthew             51 GOLD                           5:13.13  
      35.58   40.16 1:27.28   43.50 1:25.55   46.09                
  4 Rotole, Gregory           53 FMM                            7:25.00  
    1:44.01   57.15   58.38   56.76   58.60   55.71   54.36    0.03
 -- Small, Gary               50 Unattached                          DQ  
      38.47   41.20   41.47   42.35 1:25.29   41.45   39.79        
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drennen, Mark             51 SYSM                           9:04.01  
      32.20   33.86   34.11   34.02   34.28   34.14   34.16   34.17
      34.34   34.33   34.34   34.44   34.31   34.27   34.21   32.83
  2 Ewell, Bill               53 Unattached                    11:37.87  
      37.27   41.20   43.35   44.16   44.47   43.83   44.67   44.27
      44.68   44.28   44.42   44.40   44.64   44.68   44.40   43.15
  3 Small, Gary               50 Unattached                    11:50.88  
      41.84   44.44   44.94   44.46   44.62   45.24   44.68   45.38
      45.05   45.19   44.41   44.39   44.60   44.61   43.99   43.04
  4 Sonenshein, Roy           50 GOLD                          13:51.21  
    1:39.44   52.27   52.73                   52.70   52.90   53.62
      52.29   53.10   52.77   52.72   52.65   52.15   51.92   47.12
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Stu               52 Unattached                       33.03  
  2 Burt, Chris               52 GOLD                             36.28  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris               52 GOLD                           1:36.87  
      45.55   51.32                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drennen, Mark             51 SYSM                           2:27.40  
      36.85   37.44   37.38   35.73                                
  2 Sonenshein, Roy           50 GOLD                           3:45.03  
      54.71   57.29   58.64   54.39                                
  3 Rotole, Gregory           53 FMM                            4:12.84  
      58.84 1:05.11 1:06.65 1:02.24                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris               52 GOLD                             39.30  
  2 Sonenshein, Roy           50 GOLD                             48.97  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris               52 GOLD                           1:29.33  
      40.97   48.36                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris               52 GOLD                           3:17.99  
      45.68   50.35   51.93   50.03                                
  2 Rotole, Gregory           53 FMM                            4:35.58  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pomerantz, Steven         51 GOLD                             29.21  
  2 Small, Gary               50 Unattached                       32.50  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                           1:03.71  
      30.01   33.70                                                
  2 Ferron, Lars              52 GOLD                           1:11.46  
      32.62   38.84                                                
  3 Ewell, Bill               53 Unattached                     1:24.75  
      37.24   47.51                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                           2:25.78  
      32.13   36.29   37.69   39.67                                
  2 Rotole, Gregory           53 FMM                            4:03.56  
      56.91 1:02.10 1:03.80 1:00.75                                
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drennen, Mark             51 SYSM                           1:07.73  
      32.48   35.25                                                
  2 Marvin, Stu               52 Unattached                     1:09.89  
      32.11   37.78                                                
  3 Burt, Chris               52 GOLD                           1:16.94  
      36.51   40.43                                                
  4 Sonenshein, Roy           50 GOLD                           1:40.24  
      49.77   50.47                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drennen, Mark             51 SYSM                           2:24.28  
      32.10   37.81   42.05   32.32                                
  2 Burt, Chris               52 GOLD                           2:52.21  
      36.62   44.71   50.89   39.99                                
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rotole, Gregory           53 FMM                            8:29.67  
      52.96 1:00.59 1:08.27 1:08.55 1:14.32 1:12.29   57.64   55.05
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                55 GOLD                             27.05  
  2 Carroll, Timothy          56 FACT                             28.65  
  3 LaBrie, James             56 GOLD                             37.70  
  4 Venture, Ray              59 Unattached                       47.29  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                55 GOLD                             59.79  
      28.57   31.22                                                
  2 Beier, Ken                58 GOLD                           1:21.03  
      38.30   42.73                                                
  3 LaBrie, James             56 GOLD                           1:30.91  
      42.20   48.71                                                
  4 Venture, Ray              59 Unattached                     1:59.72  
      56.34 1:03.38                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              59 Unattached                     4:44.66  
      59.46 1:12.72 1:17.75 1:14.73                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           56 ADMS                           5:26.55  
      39.92   41.81   41.99   41.28   41.24   40.81   39.95   39.55
  2 Venture, Ray              59 Unattached                    10:09.38  
    2:27.50 2:31.74 1:17.95 1:23.14 1:19.42 1:09.63                
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           56 ADMS                          11:09.51  
      39.83   43.24   43.38   42.86   42.57   42.65   42.38   41.81
      42.09   42.19   41.46   41.62   41.01   40.60   41.40   40.42
  2 Beier, Ken                58 GOLD                          12:50.98  
      42.80   48.82   49.68   50.09   49.70   49.30   49.24   49.45
      48.79   48.80   49.10   47.52   48.44   46.95   47.23   45.07
  3 Venture, Ray              59 Unattached                    21:04.74  
    2:21.92                 2:37.19 1:22.33 1:23.13 1:19.67 1:20.76
    2:45.06                         1:18.90                 1:11.34
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCormack, Kevin          55 SYSM                             33.95  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCormack, Kevin          55 SYSM                           1:11.75  
      34.68   37.07                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken                58 GOLD                           3:35.78  
      50.84   55.05   56.39   53.50                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                55 GOLD                             32.96  
  2 Jacobsohn, Robert         57 FLAQ                             45.69  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobsohn, Robert         57 FLAQ                           1:45.52  
      49.25   56.27                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           56 ADMS                           3:26.47  
      49.53   53.46   52.31   51.17                                
  2 Jacobsohn, Robert         57 FLAQ                           4:02.83  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCormack, Kevin          55 SYSM                             28.95  
  2 Shead, Tim                55 GOLD                             29.04  
  3 Carroll, Timothy          56 FACT                             32.80  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                55 GOLD                           1:04.00  
      29.93   34.07                                                
  2 McCormack, Kevin          55 SYSM                           1:06.16  
      30.33   35.83                                                
  3 Beier, Ken                58 GOLD                           1:39.31  
      44.49   54.82                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Randall          57 FLAQ                           2:51.98  
      35.91   40.17   45.18   50.72                                
  2 Laughlin, Terry           56 ADMS                           3:30.82  
      49.36   54.64   54.54   52.28                                
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           56 ADMS                           6:29.34  
      47.64   53.97   52.23   49.55   53.89   52.96   41.04   38.06
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Woodsum, Glenn            60 FACT                             27.48  
  2 Quiggin, David            63 GOLD                             27.64  
  3 Ferraz, Jose              62 GOLD                             28.29  
  4 Parsons, Roger            60 GOLD                             31.92  
  5 Brewer, Dick              62 GOLD                             32.81  
  6 Pedersen, Lars            64 FLAQ                             33.85  
  7 VanNiekerk, Francois      62 FLAQ                             40.90  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                           1:01.55  
      30.75   30.80                                                
  2 Ferraz, Jose              62 GOLD                           1:03.71  
      30.88   32.83                                                
  3 Pedersen, Lars            64 FLAQ                           1:25.26  
      40.83   44.43                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                           2:19.69  
      33.00   35.75   36.25   34.69                                
  2 Woodsum, Glenn            60 FACT                           2:22.86  
      33.80   36.77   36.80   35.49                                
  3 Ferraz, Jose              62 GOLD                           2:33.60  
      35.29   38.96   39.53   39.82                                
  4 Pedersen, Lars            64 FLAQ                           3:15.20  
      45.12   48.98   50.69   50.41                                
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              62 GOLD                           6:26.33  
      41.32   46.64   47.60   50.76   50.68   49.53   51.58   48.22
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                          11:01.39  
      36.65   39.67   40.90   41.23   41.61   42.13   42.40   42.33
      42.39   42.71   42.71   42.72   41.76   41.67   41.46   39.05
  2 Woodsum, Glenn            60 FACT                          11:53.08  
      29.93   32.85   59.31   51.38   49.52   47.33   46.55   45.20
      45.70   45.50   45.67   43.85   44.14   43.45   43.09   39.61
  3 Nelson, Robert            60 MESC                          12:03.65  
      39.14   44.36   46.42   46.22   46.40   46.96   45.58   46.27
      46.16   45.85   44.89   45.57   45.75   44.93   45.43   43.72
  4 Brewer, Dick              62 GOLD                          13:17.63  
      41.49   45.71   47.42   49.54   49.93   49.92   51.79   52.15
      50.37   52.51   52.02   51.21   52.58   51.91   50.79   48.29
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Soderstrom, Jan           62 SYSM                             34.21  
  2 Ferraz, Jose              62 GOLD                             36.13  
  3 Parsons, Roger            60 GOLD                             38.33  
  4 VanNiekerk, Francois      62 FLAQ                             58.95  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Soderstrom, Jan           62 SYSM                           1:14.68  
      36.59   38.09                                                
  2 Parsons, Roger            60 GOLD                           1:20.90  
      39.31   41.59                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Soderstrom, Jan           62 SYSM                           2:58.03  
      40.63   44.92   47.12   45.36                                
  2 Parsons, Roger            60 GOLD                           2:59.22  
      42.91   46.07   46.08   44.16                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Scott            63 Unattached                       35.16  
  2 Brewer, Dick              62 GOLD                             41.78  
  3 VanNiekerk, Francois      62 FLAQ                           1:25.99  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              62 GOLD                           1:29.76  
      42.44   47.32                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              62 GOLD                           3:18.98  
      44.37   49.87   51.94   52.80                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                             31.16  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Joel               61 FLAQ                           1:12.56  
      31.25   41.31                                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                           1:15.33  
      35.60   39.73                                                
  2 Ferraz, Jose              62 GOLD                           1:21.57  
      36.45   45.12                                                
  3 Nelson, Robert            60 MESC                           1:25.00  
      38.29   46.71                                                
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Robert            60 MESC                           6:29.00  
      46.10   54.97   49.33   48.04   55.15   55.35   41.18   38.88
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl           69 FACT                             33.32  
  2 Ward, James               68 FLAQ                             35.12  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               68 FLAQ                           1:21.64  
      38.99   42.65                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               68 FLAQ                           3:17.40  
      20.15   24.21 1:43.52   49.52                                
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               68 FLAQ                           7:34.57  
      50.88   57.86   58.40   58.39   59.41   59.53   57.01   53.09
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               68 FLAQ                          15:38.05  
      53.55   58.22 1:00.03 1:00.13   57.90   58.98   58.95 1:00.30
      58.81   59.21   57.51   58.86   59.26   59.92   59.37   57.05
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl           69 FACT                             38.51  
  2 Ward, James               68 FLAQ                             53.38  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl           69 FACT                           1:25.32  
      39.86   45.46                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl           69 FACT                           3:12.71  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                             29.19  
  2 Rapperport, Alan          74 GOLD                             34.59  
  3 Strauber, Bertram         70 GOLD                             46.93  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                           1:08.33  
      32.37   35.96                                                
  2 McIntyre, David           70 GOLD                           1:12.71  
      32.94   39.77                                                
  3 Rapperport, Alan          74 GOLD                           1:16.88  
      37.35   39.53                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          74 GOLD                           2:51.10  
      38.15   42.96   45.37   44.62                                
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          74 GOLD                          13:24.70  
      41.48   47.10   49.70   50.27   50.59   50.86   51.34   51.19
      52.02   51.45   51.35   51.21   51.71   51.57   51.50   51.36
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          74 GOLD                             43.75  
  2 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                             43.79  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          74 GOLD                           1:30.69  
      44.30   46.39                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          74 GOLD                           3:16.67  
      46.52   48.94   50.59   50.62                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                             52.48  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                           1:55.96  
      52.02 1:03.94                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                           4:28.40  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                             38.37  
  2 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                             45.72  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                           1:53.18  
      48.90 1:04.28                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                           4:31.77  
      50.19 1:03.86 1:17.26 1:20.46                                
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                           1:25.41  
      40.10   45.31                                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             75 GOLD                             43.44  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             75 GOLD                           1:37.98  
      47.20   50.78                                                
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             75 GOLD                           3:43.24  
      51.35   57.74   59.71   54.44                                
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             75 GOLD                           8:01.77  
      53.96 1:00.60 1:03.19 1:03.47 1:01.76 1:02.42 1:00.30   56.07
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             75 GOLD                          16:44.00  
      54.16 1:01.90 1:04.53 1:01.88 1:03.15 1:03.04 1:04.54 1:02.87
    1:05.58 1:02.37 1:04.07 1:04.42 1:05.59 1:03.17 1:03.47   59.26
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kern, Herb                75 GOLD                             39.97  
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kern, Herb                75 GOLD                           3:48.09  
      49.90   57.11 1:01.03 1:00.05                                
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kern, Herb                75 GOLD                           3:29.29  
      46.11   56.67 1:01.56   44.95                                
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            83 FMM                              45.80  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            83 FMM                            1:51.94  
      54.59   57.35                                                
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            83 FMM                            4:10.60  
      57.06 1:03.22 1:06.36 1:03.96                                
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            83 FMM                              54.40  
 
Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            83 FMM                            2:12.81  
    1:04.96 1:07.85                                                
 
Men 80-84 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            83 FMM                            5:01.08  
    1:05.55 1:17.02 1:20.60 1:17.91                                
 
Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:09.97  
     1) Cross, Carolan W27              2) Moran, Danielle W30            
     3) Aron, Vanessa W27               4) McLuckie, Lisa W28             
       30.02    34.23    33.79    31.93                                    
 
Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:21.27  
     1) Cross, Carolan W27              2) Kafin, Lauren W25              
     3) Hester, Heidi W27               4) McLuckie, Lisa W28             
       35.85    37.70    37.36    30.36                                    
 
Women 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               5:36.58  
     1) Hulett, Jen W38                 2) McLuckie, Lisa W28             
     3) Kafin, Lauren W25               4) Cross, Carolan W27             
       42.36  1:25.93    44.64  1:34.55    36.30  1:18.08    37.29  1:18.02
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:02.41  
     1) Milanese, Barbara W45           2) LeClair, Dale W38              
     3) Pierce, Nicole W19              4) Lohberg, Birgit W42            
       31.06    30.64    31.98    28.73                                    
 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               4:47.89  
     1) Aron, Vanessa W27               2) Hester, Heidi W27              
     3) Hulett, Jen W38                 4) Herbst, Liz W44                
       36.10  1:14.98    31.29  1:04.30    35.09  1:15.51    33.39  1:13.10
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:32.15  
     1) Seier, Lydia W51                2) Preston, Gayle W52             
     3) Sweetapple, Mary Lou W50        4) Montgomery, Courtney W43       
       34.96    42.28    36.55    38.36                                    
  2 Comets Swim Team Masters  'A'                               2:41.14  
     1) Camejo, Barbara W44             2) Brennan, Lee W45               
     3) Brake, Pam W51                  4) Willman, Becky W55             
       39.50    37.15    48.73    35.76                                    
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Comets Swim Team Masters  'A'                               5:47.01  
     1) Camejo, Barbara W44             2) Brennan, Lee W45               
     3) Salama, Evelyn W34              4) Willman, Becky W55             
       42.07  1:30.30    39.01  1:28.81    36.63  1:23.18    37.84  1:24.72
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:32.02  
     1) Hulett, Jen W38                 2) Paiva, MariaTereza W42         
     3) Bennet, Sarah W44               4) Herbst, Liz W44                
       35.04    41.54    38.06    37.38                                    
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:48.63  
     1) Cavanaugh, Debbie W49           2) McDonnell, Peggy W52           
     3) Protzman, Barbara W53           4) Devanney, Celia W50            
       33.28  1:09.43    33.78  1:12.20    35.76  1:16.43    33.72  1:10.57
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               6:15.39  
     1) Webb, Linda W62                 2) Johnson, Barbara W57           
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W47      4) Bennet, Sarah W44              
       41.97  1:28.88    54.93  1:56.35    40.47  1:25.42    39.61  1:24.74
  3 Gold Coast Masters  'B'                                     6:20.98  
     1) Lamp, Alwynne W56               2) Sweetapple, Mary Lou W50       
     3) Preston, Gayle W52              4) Montgomery, Courtney W43       
       50.13  1:47.91    40.79  2:15.11    52.68  1:32.28    45.68    45.68
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:25.85  
     1) Cavanaugh, Debbie W49           2) McDonnell, Peggy W52           
     3) Devanney, Celia W50             4) Protzman, Barbara W53          
       35.37    40.80    34.96    34.72                                    
 
Men 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:14.48  
     1) Gac, Jarrod M25                 2) Salas, Juan M25                
     3) Buttram, Mance M27              4) Martinez, Jovan M19            
       31.54  1:06.01    28.40  1:01.32    29.19  1:01.35    29.91  1:05.80
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:43.06  
     1) Bittman, Josef M31              2) Martinez, Jovan M19            
     3) Stoudt, Roger M33               4) Comulada, Luis M32             
       25.47    27.57    25.16    24.86                                    
 
Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               3:55.62  
     1) Harrington, Patrick M36         2) Cuticchia, Tommie M24          
     3) Walker, Brady M25               4) Palmer, Bryan M28              
       26.04    55.77    29.30  1:04.22    27.89    58.59    26.91    57.04
 
Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:03.02  
     1) Cuticchia, Tommie M24           2) Broshears, Rion M34            
     3) Walker, Brady M25               4) Harrington, Patrick M36        
       30.78    38.96    28.58    24.70                                    
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:48.81  
     1) Salas, Juan M25                 2) Buttram, Mance M27             
     3) Digilio, Christopher M44        4) Bellew, Matthew M23            
       27.21    27.19    28.69    25.72                                    
  2 Gold Coast Masters  'C'                                     2:07.96  
     1) Nunez, Humberto M37             2) Dehnert, Stephen M30           
     3) Nunez, Jose M40                 4) Roe, John M39                  
       32.84    28.14    37.30    29.68                                    
  3 Gold Coast Masters  'B'                                     2:35.36  
     1) Nistal, Jose M37                2) Scharf, Lee M29                
     3) Jaramillo, David M40            4) Yepes, William M33             
       34.20    44.76    44.84    31.56                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     3:50.16  
     1) Lage, Terry M39                 2) Stoudt, Roger M33              
     3) Bittman, Josef M31              4) Comulada, Luis M32             
       28.59    59.58    27.21    57.71    26.51    56.93    26.33    55.94
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     4:57.54  
     1) Yepes, William M33              2) Bullard, Justin M32            
     3) Mata, Jorge M34                 4) Nistal, Jose M37               
       36.25  1:14.92    24.06    50.57  1:00.47  1:36.25    41.48  1:15.80
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:46.71  
     1) Olsen, Jonathan M44             2) LaClair, David M40             
     3) Lage, Terry M39                 4) Valdivia, Ricardo M43          
       27.73    26.40    26.59    25.99                                    
  2 Gold Coast Masters  'C'                                     1:58.76  
     1) De Quesada, Alcides M34         2) Cowley, Gordon M42             
     3) Dorante, Miguel M46             4) Del Pino, Jose M41             
       29.98    31.78    27.80    29.20                                    
 -- Gold Coast Masters  'B'                                          DQ  
     1) Hanks, Glen M37                 2) Chen, Chris M44                
     3) Taylor, Micheal M46             4) Meltzer, Michael M44           
       30.77    36.80    41.64    44.91                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:19.12  
     1) Caldwell, Larry M43             2) Hanks, Glen M37                
     3) Korey, Bill M44                 4) Digilio, Christopher M44       
       29.63  1:00.83    29.54  1:02.60    32.82  1:10.06    31.36  1:05.63
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     5:04.34  
     1) Dorante, Miguel M46             2) Walley, David M42              
     3) Meltzer, Michael M44            4) Del Pino, Jose M41             
       40.77  1:27.27    21.22  1:04.48    40.81  1:25.38    33.17  1:07.21
  3 Gold Coast Masters  'D'                                     6:08.85  
     1) Dzamba, Robert M53              2) LaBrie, James M56              
     3) Sportifello, Vince M47          4) Mejia, John M35                
     1:41.33  2:26.48    48.16  1:08.44    31.41  1:28.71    29.74  1:05.22
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:07.06  
     1) Hendrick, Marty M49             2) Blavatnik, Alex M43            
     3) Fischer, Andy M40               4) Palmer, Bryan M28              
       32.97    33.83    30.33    29.93                                    
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:03.72  
     1) Grzeszczak, John M49            2) Ferron, Lars M52               
     3) Beier, Ken M58                  4) Korey, Bill M44                
       27.57    31.50    28.90    35.75                                    
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     2:09.83  
     1) Jacobsohn, Robert M57           2) LaBrie, James M56              
     3) Dzamba, Robert M53              4) Mejia, John M35                
       38.12    28.71    31.21    31.79                                    
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:26.60  
     1) Ferraz, Jose M62                2) Gill, Matthew M51              
     3) Steblein, Edward M48            4) Grzeszczak, John M49           
       33.38  1:09.11    30.67  1:04.42    33.89  1:11.46    28.89  1:01.61
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:49.78  
     1) Pomerantz, Steven M51           2) Quiggin, David M63             
     3) Cavanaugh, Cav M72              4) Shead, Tim M55                 
       26.85    27.23    29.30    26.40                                    
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     2:19.33  
     1) Rapperport, Alan M74            2) Busse, George M75              
     3) McIntyre, David M70             4) Parsons, Roger M60             
       33.91    42.04    31.18    32.20                                    
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:11.70  
     1) Shead, Tim M55                  2) Burt, Chris M52                
     3) Cavanaugh, Cav M72              4) Quiggin, David M63             
       28.08    59.11    30.03  1:03.95    32.38  1:08.01    29.01  1:00.63
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               6:05.84  
     1) Ward, James M68                 2) Pesetsky, Walter M73           
     3) Hendrick, Marty M49             4) Pedersen, Lars M64             
       42.56  1:30.80    31.95  1:07.08    38.67  1:22.96    53.64  2:05.00
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:10.51  
     1) Quiggin, David M63              2) Shead, Tim M55                 
     3) Pomerantz, Steven M51           4) Cavanaugh, Cav M72             
       35.69    32.49    32.88    29.45                                    
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     2:25.20  
     1) McIntyre, David M70             2) Brewer, Dick M62               
     3) Burt, Chris M52                 4) Parsons, Roger M60             
                         36.15    31.56                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:35.81  
     1) Erickson, Tim M51               2) Pesetsky, Walter M73           
     3) Burns, Joel M61                 4) Pedersen, Lars M64             
       34.92    52.29    28.23    40.37                                    
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     5:43.22  
     1) Rapperport, Alan M74            2) Brewer, Dick M62               
     3) Strauber, Bertram M70           4) Busse, George M75              
       36.64  1:17.13    35.30  1:15.36    41.88  1:32.96    46.00  1:37.77
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:57.89  
     1) Cuticchia, Tommie M24           2) Kafin, Lauren W25              
     3) Hester, Heidi W27               4) Walker, Brady M25              
       26.35    30.70    32.40    28.44                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:10.67  
     1) Thomas, Ann W47                 2) Quiroga, Amadeo M45            
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W47      4) Kalthoff, Karsten M41          
       33.27    29.32    38.23    29.85                                    
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:03.67  
     1) Lohberg, Birgit W42             2) Valdivia, Ricardo M43          
     3) McDonnell, Peggy W52            4) Olsen, Jonathan M44            
       29.38  1:00.23    27.01    56.34    32.97  1:10.08    27.68    57.02
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               4:46.98  
     1) Hulett, Jen W38                 2) Herbst, Liz W44                
     3) Kalthoff, Karsten M41           4) Quiroga, Amadeo M45            
       31.59  1:06.31    34.59  1:15.56    39.32  1:21.79    30.16  1:03.32
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:52.46  
     1) Woodburn, Andrea W44            2) Seier, Lydia W51               
     3) Burt, Chris M52                 4) Cavanaugh, Cav M72             
       34.77  1:12.81    37.06  1:18.26    32.44  1:08.49    35.43  1:12.90
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:50.68  
     1) Ward, James M68                 2) Mitchell, Anita W57            
     3) Pesetsky, Walter M73            4) Bennet, Sarah W44              
       35.30    49.10    47.62    38.66