Licensed to Hy-Tek Meet Services        Hy-Tek's Meet Manager 3/5/2008 06:08 PM
     15th Annual Fort Lauderdale Masters Challenge - 2/29/2008 to 3/2/2008     
                              Sanction #: 508-004                              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marechal, Severine        24 FLAQ                           1:06.44  
      31.80   34.64                                                
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marechal, Severine        24 FLAQ                          22:41.06  
      36.81   39.40   41.16   40.75   41.22   41.08   41.64   42.14
      41.07   42.72   41.98   42.05   41.01   41.33   41.52   41.65
      40.80   42.02   41.39   41.08   41.47   41.16   42.47   42.08
      41.85   42.32   41.92   41.20   42.01   41.13   41.49   41.08
      38.06
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coulsen, Naudine          19 FLAQ                             38.95  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coulsen, Naudine          19 FLAQ                             39.05  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marechal, Severine        24 FLAQ                           1:20.35  
      37.73   42.62                                                
  2 Coulsen, Naudine          19 FLAQ                           1:30.61  
      42.28   48.33                                                
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marechal, Severine        24 FLAQ                           2:52.46  
      39.26   43.94   45.62   43.64                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coulsen, Naudine          19 FLAQ                             35.02  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marechal, Severine        24 FLAQ                           1:13.80  
      34.63   39.17                                                
  2 Coulsen, Naudine          19 FLAQ                           1:20.34  
      36.02   44.32                                                
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marechal, Severine        24 FLAQ                           2:40.35  
      34.00   43.10   44.94   38.31                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Ashley            26 DAM                              26.17  
  2 Dwors, Liz                27 FLAQ                             26.27  
  3 Ingoldsby, Laura          28 FLAQ                             28.15  
  4 Aron, Vanessa             27 FLAQ                             29.73  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McLuckie, Lisa            29 FLAQ                             56.21  
      27.18   29.03                                                
  2 Dwors, Liz                27 FLAQ                             56.37  
      27.42   28.95                                                
  3 Hester, Heidi             27 FLAQ                             57.01  
      28.04   28.97                                                
  4 Ingoldsby, Laura          28 FLAQ                           1:02.11  
      29.88   32.23                                                
  5 Aron, Vanessa             27 FLAQ                           1:03.88  
      30.98   32.90                                                
  6 Simons, Alexis            26 FLAQ                           1:04.83  
      30.55   34.28                                                
  7 Cross, Carolan            27 FLAQ                           1:05.80  
      30.46   35.34                                                
  8 LeLay, Morgan             26 LYTA                           1:07.27  
      31.96   35.31                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             27 FLAQ                           2:01.54  
      28.94   30.88   31.05   30.67                                
  2 Dwors, Liz                27 FLAQ                           2:02.30  
      29.25   30.74   31.46   30.85                                
  3 Ingoldsby, Laura          28 FLAQ                           2:11.79  
      30.41   33.39   34.22   33.77                                
  4 Aron, Vanessa             27 FLAQ                           2:17.95  
      32.38   34.59   35.41   35.57                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sweeting, Kelli           25 SYSM                           5:42.61  
      31.62   33.39   34.10   34.47   34.82   34.84   35.10   35.19
      34.98   34.10                                                
  2 Ingoldsby, Laura          28 FLAQ                           6:02.50  
      31.39   34.42   36.80   37.81   37.08   37.59   38.79   37.70
      36.48   34.44                                                
  3 Aron, Vanessa             27 FLAQ                           6:09.48  
      33.57   36.24   36.77   37.15   37.54   38.34   37.97   37.86
      37.92   36.12                                                
  4 Squiers, Lisa             26 UNAT                           6:48.58  
      34.78   39.43   40.94   41.79   42.15   42.48   42.17   41.78
      41.74   41.32                                                
  5 LeLay, Morgan             26 LYTA                           6:56.14  
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             27 FLAQ                          11:17.51  
      30.68   33.16   33.56   33.85   33.79   33.57   34.10   34.26
      34.12   34.27   34.53   34.47   34.80   34.60   34.31   34.25
      34.32   34.14   33.96   32.77                                
  2 Ingoldsby, Laura          28 FLAQ                          12:21.36  
      31.13   33.85   34.87   35.94   35.69   37.29   38.20   37.75
      37.87   38.10   37.52   38.63   38.22   38.95   38.67   39.35
      38.92   38.71   37.38   34.32                                
  3 Aron, Vanessa             27 FLAQ                          12:42.56  
      34.18   37.26   37.93   38.20   38.14   38.78   38.37   38.57
      38.77   39.29   38.83   38.93   39.16   38.62   38.80   38.82
      38.44   37.45   37.55   36.47                                
  4 O'Neill, Lara             29 FLAQ                          13:05.10  
      33.88   37.21   38.22   38.77   39.29   39.86   40.39   40.45
      40.68   40.46   39.69   39.74   40.35   39.45   40.23   39.62
      39.92   39.57   39.18   38.14                                
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ingoldsby, Laura          28 FLAQ                          20:43.12  
      31.40   35.59   36.29   36.83   36.42   36.99   37.35   36.68
      36.96   37.73   38.57   37.90   38.29   38.54   38.23   38.24
      37.70   37.28   39.44   38.25   38.50   39.14   38.25   39.82
      39.25   38.81   38.62   38.40   36.75   38.92   39.60   36.87
      35.51
  2 Squiers, Lisa             26 UNAT                          22:58.04  
      34.85   39.45   41.97   41.57   42.21   41.85   43.00   41.84
      43.23   41.78   42.29   42.34   42.33   41.85   42.26   42.70
      42.52   41.45   42.51   41.95   41.67   42.56   42.29   41.73
      42.01   42.63   42.71   42.28   42.72   41.98   41.48   40.94
      39.09
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sweeting, Kelli           25 SYSM                             30.91  
  2 Miller, Ashley            26 DAM                              32.16  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Byrnes, Katie             25 FLAQ                           1:06.75  
      32.34   34.41                                                
  2 Hester, Heidi             27 FLAQ                           1:09.07  
      33.71   35.36                                                
  3 Miller, Ashley            26 DAM                            1:10.08  
      33.51   36.57                                                
  4 LeLay, Morgan             26 LYTA                           1:24.45  
      41.59   42.86                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sweeting, Kelli           25 SYSM                           2:17.23  
      33.81   34.30   34.25   34.87                                
  2 Hester, Heidi             27 FLAQ                           2:27.33  
      35.03   37.14   37.56   37.60                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Ashley            26 DAM                              33.42  
  2 Kafin, Lauren             26 FLAQ                             35.04  
  3 Simons, Alexis            26 FLAQ                             37.10  
  4 Chan, Laura               25 PLAN                             43.51  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Ashley            26 DAM                            1:12.65  
      33.73   38.92                                                
  2 Kafin, Lauren             26 FLAQ                           1:17.96  
      37.20   40.76                                                
  3 Squiers, Lisa             26 UNAT                           1:21.35  
      37.51   43.84                                                
  4 LeLay, Morgan             26 LYTA                           1:30.75  
      42.59   48.16                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McLuckie, Lisa            29 FLAQ                           2:42.59  
      37.16   40.89   42.00   42.54                                
  2 Cross, Carolan            27 FLAQ                           2:55.19  
      39.86   44.66   45.67   45.00                                
  3 Squiers, Lisa             26 UNAT                           2:59.25  
      39.38   43.72   47.51   48.64                                
  4 LeLay, Morgan             26 LYTA                           3:17.37  
      44.45   49.35   51.18   52.39                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ingoldsby, Laura          28 FLAQ                             30.74  
  2 Kafin, Lauren             26 FLAQ                             32.05  
  3 Aron, Vanessa             27 FLAQ                             34.66  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Ashley            26 DAM                            1:04.18  
      29.69   34.49                                                
  2 Simons, Alexis            26 FLAQ                           1:11.60  
      33.32   38.28                                                
  3 Chan, Laura               25 PLAN                           1:16.46  
      34.42   42.04                                                
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guidoboni-Peters, Iiaria  28 GOLD                           3:05.57  
      40.85   46.58   47.78   50.36                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Ashley            26 DAM                            1:05.13  
      29.76   35.37                                                
  2 Kafin, Lauren             26 FLAQ                           1:08.47  
      32.51   35.96                                                
  3 Simons, Alexis            26 FLAQ                           1:10.89  
      32.79   38.10                                                
  4 Ingoldsby, Laura          28 FLAQ                           1:14.58  
      34.37   40.21                                                
  5 Aron, Vanessa             27 FLAQ                           1:15.60  
      35.38   40.22                                                
  6 Chan, Laura               25 PLAN                           1:18.50  
      36.53   41.97                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             27 FLAQ                           2:26.02  
      32.23   36.84   44.03   32.92                                
  2 Kafin, Lauren             26 FLAQ                           2:32.97  
      33.45   40.60   43.01   35.91                                
  3 Squiers, Lisa             26 UNAT                           2:49.08  
      37.17   43.96   45.91   42.04                                
  4 Guidoboni-Peters, Iiaria  28 GOLD                           2:51.35  
      38.49   44.58   49.07   39.21                                
  5 LeLay, Morgan             26 LYTA                           2:56.70  
      38.74   45.82   52.26   39.88                                
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafin, Lauren             26 FLAQ                           5:20.10  
      33.66   39.07   42.03   41.32   44.88   44.93   37.91   36.30
  2 Aron, Vanessa             27 FLAQ                           5:54.09  
      35.12   43.67   47.67   44.95   51.49   53.48   39.37   38.34
  3 Guidoboni-Peters, Iiaria  28 GOLD                           5:55.70  
      39.88                   45.38   49.20   50.25   39.54   39.01
  4 Chan, Laura               25 PLAN                           6:01.88  
      36.45   42.61   49.44   48.29   52.60   53.24   39.80   39.45
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Danielle           30 FLAQ                             30.21  
  2 Evans, Juli               31 GOLD                             30.55  
  3 Pursell, Gwen             32 FLAQ                             37.72  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Danielle           30 FLAQ                           1:06.53  
      32.37   34.16                                                
  2 Evans, Juli               31 GOLD                           1:09.56  
      32.59   36.97                                                
  3 Pursell, Gwen             32 FLAQ                           1:27.64  
      40.40   47.24                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Danielle           30 FLAQ                           2:34.31  
      34.09   38.36   40.30   41.56                                
  2 Pursell, Gwen             32 FLAQ                           3:23.99  
      42.69   49.84   56.36   55.10                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Danielle           30 FLAQ                           6:32.97  
      35.47   37.86   39.38   40.18   40.24   40.17   40.64   40.31
      39.86   38.86                                                
  2 Sherman, Heather          33 FLAQ                           7:25.21  
      39.41   43.81   45.35   45.53   45.62   45.81   46.49   45.48
      44.25   43.46                                                
  3 Pursell, Gwen             32 FLAQ                          10:29.48  
      51.19   58.22 1:00.54 1:02.61 1:05.81 1:08.38 1:08.78 1:07.53
    1:07.10   59.32                                                
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Danielle           30 FLAQ                          13:24.13  
      36.07   38.68   40.75   41.03   40.71   40.82   41.07   40.95
      41.03   40.89   40.88   40.89   40.92   40.64   40.69   40.35
      40.25   39.82   39.48   38.21                                
  2 Sherman, Heather          33 FLAQ                          15:13.66  
      39.30   45.09   46.20   47.13   46.76   46.70   46.74   46.03
      46.38   47.16   46.69   46.61   46.63   46.40   45.75   46.15
      45.59   45.99   44.14   42.22                                
  3 Pursell, Gwen             32 FLAQ                          20:22.05  
      46.73   52.15   56.23   59.80 1:01.29 1:02.21 1:02.57 1:03.15
    1:03.46 1:02.96 1:03.13 1:04.75 1:03.62 1:02.45 1:03.53 1:05.74
    1:04.18 1:03.16 1:03.15   57.79                                
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Heather          33 FLAQ                          25:33.61  
      39.70   44.52   45.74   46.84   46.48   46.56   47.59   46.54
      47.58   46.15   46.13   47.12   48.16   47.12   47.22   46.75
      46.73   47.05   46.45   46.64   47.22   46.75   47.44   47.55
      47.38   47.00   46.59   47.01   46.85   46.50   45.54   46.13
      44.58
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Kathryn        34 SYSM                             32.48  
  2 Arlotto, Shelia           32 GOLD                             35.85  
  3 Moran, Danielle           30 FLAQ                             36.82  
  4 Evans, Juli               31 GOLD                             39.43  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, Shelia           32 GOLD                           1:16.61  
      37.14   39.47                                                
  2 Moran, Danielle           30 FLAQ                           1:20.79  
      39.17   41.62                                                
  3 Evans, Juli               31 GOLD                           1:25.92  
      41.63   44.29                                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Kathryn        34 SYSM                             34.75  
  2 LeVasseur, Katy           33 GOLD                             36.38  
  3 Evans, Juli               31 GOLD                             44.78  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeVasseur, Katy           33 GOLD                           1:19.24  
      37.79   41.45                                                
  2 Sherman, Heather          33 FLAQ                           1:48.84  
      50.94   57.90                                                
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeVasseur, Katy           33 GOLD                           2:44.49  
      38.70   42.12   41.34   42.33                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCrady, Christine        34 FLAQ                             29.64  
  2 LeVasseur, Katy           33 GOLD                             30.97  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeVasseur, Katy           33 GOLD                           1:06.94  
      31.41   35.53                                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Kathryn        34 SYSM                           1:07.53  
      31.42   36.11                                                
  2 LeVasseur, Katy           33 GOLD                           1:10.13  
      32.56   37.57                                                
  3 Arlotto, Shelia           32 GOLD                           1:18.48  
      36.09   42.39                                                
  4 Moran, Danielle           30 FLAQ                           1:22.81  
      36.47   46.34                                                
  5 Evans, Juli               31 GOLD                           1:23.33  
      37.27   46.06                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeVasseur, Katy           33 GOLD                           2:32.03  
      31.19   40.52   44.64   35.68                                
  2 McCrady, Christine        34 FLAQ                           2:39.48  
      32.14   39.95   49.05   38.34                                
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeVasseur, Katy           33 GOLD                           5:12.94  
      32.06   37.25   42.20   42.08   43.26   43.41   36.80   35.88
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jennifer          39 AQNT                             25.56  
  2 Poll, Claudia             35 EMST                             27.16  
  3 Mena, Alicia              36 GOLD                             28.69  
  4 Hulett, Jennifer          39 FLAQ                             30.41  
  5 Orringer, Debra           36 AQNT                             34.64  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jennifer          39 AQNT                             56.09  
      27.84   28.25                                                
  2 Poll, Claudia             35 EMST                             57.80  
      28.49   29.31                                                
  3 Matsumura, LeAnn          35 LYTA                           1:07.33  
      31.31   36.02                                                
  4 Gnerre, Beverly           37 SYSM                           1:14.48  
      35.70   38.78                                                
  5 Orringer, Debra           36 AQNT                           1:17.17  
      37.40   39.77                                                
  6 Paillet, Diane            38 FLAQ                           1:21.92  
      38.74   43.18                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poll, Claudia             35 EMST                           2:00.71  
      28.80   30.68   30.95   30.28                                
  2 Willis, Jennifer          39 AQNT                           2:03.99  
      29.40   31.19   31.62   31.78                                
  3 Orringer, Debra           36 AQNT                           2:48.29  
      37.60   41.65   45.17   43.87                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poll, Claudia             35 EMST                           5:17.83  
      29.51   31.52   32.02   32.32   32.23   32.06   32.20   32.40
      32.35   31.22                                                
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             38 GOLD                          12:15.94  
      32.49   35.90   36.85   37.51   37.52   37.66   37.14   37.28
      37.50   36.77   36.93   36.33   36.66   36.55   36.81   36.92
      37.40   37.35   37.02   37.35                                
  2 Thompson, Laura           36 FLAQ                          17:37.08  
      45.60   49.80   51.57   52.87                   54.15   55.70
      55.57   54.25   54.35                   54.12   54.16   53.71
      54.29   52.52   51.60   45.84                                
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Laura           36 FLAQ                          30:49.70  
      50.51   53.16   54.75   55.33   55.42 1:52.61   56.64 1:54.29
      57.03   56.67                           57.16   57.70   57.55
      56.61                                                   55.61
      56.05   56.79   57.10   56.50   56.28                   56.44
      51.26
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jennifer          39 AQNT                             30.21  
  2 Hulett, Jennifer          39 FLAQ                             31.92  
  3 Orringer, Debra           36 AQNT                             43.25  
  4 Gnerre, Beverly           37 SYSM                             43.45  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jennifer          39 AQNT                           1:05.39  
      33.22   32.17                                                
  2 Hulett, Jennifer          39 FLAQ                           1:15.45  
      36.94   38.51                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jennifer          39 AQNT                           2:22.87  
      34.37   35.48   36.42   36.60                                
  2 Hulett, Jennifer          39 FLAQ                           2:40.44  
      36.09   39.81   41.96   42.58                                
  3 LeClair, Dale             38 GOLD                           2:41.62  
      39.12   40.77   41.22   40.51                                
  4 Gnerre, Beverly           37 SYSM                           3:07.39  
      45.17   47.41   47.89   46.92                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jennifer          39 AQNT                             34.96  
  2 Matsumura, LeAnn          35 LYTA                             38.74  
  3 Orringer, Debra           36 AQNT                             46.43  
  4 Paillet, Diane            38 FLAQ                             46.65  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orringer, Debra           36 AQNT                           1:38.93  
      46.91   52.02                                                
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paillet, Diane            38 FLAQ                           3:57.45  
      51.50 1:00.17 1:03.07 1:02.71                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jennifer          39 AQNT                             28.80  
  2 Quint, Nicole             35 GOLD                             29.02  
  3 Mena, Alicia              36 GOLD                             32.59  
  4 Hulett, Jennifer          39 FLAQ                             32.70  
  5 Orringer, Debra           36 AQNT                             42.91  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jennifer          39 AQNT                           1:04.75  
      30.71   34.04                                                
  2 LeClair, Dale             38 GOLD                           1:10.19  
      32.47   37.72                                                
  3 Matsumura, LeAnn          35 LYTA                           1:15.15  
      34.45   40.70                                                
  4 Gnerre, Beverly           37 SYSM                           1:27.71  
      42.51   45.20                                                
  5 Orringer, Debra           36 AQNT                           1:30.02  
      43.04   46.98                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jennifer          39 AQNT                           2:21.35  
      30.34   36.02   41.60   33.39                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poll, Claudia             35 EMST                           4:57.38  
      32.11   36.48   37.79   35.63   44.37   45.35   34.01   31.64
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baugh, Inge               40 FLAQ                             29.02  
  2 Larson, Kristin           41 LYTA                             29.73  
  3 Keeney, Cheryl            44 FLAQ                             39.46  
  4 DeBord, Tina              42 FLAQ                             40.14  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Larissa       40 SYSM                             59.07  
      28.47   30.60                                                
  2 Bennett, Ellen            44 SYSM                           1:00.71  
      29.20   31.51                                                
  3 Spaun, Karen              43 SYSM                           1:02.92  
      30.41   32.51                                                
  4 Repassy, Lisa             41 SYSM                           1:07.09  
      32.27   34.82                                                
  5 Keeney, Cheryl            44 FLAQ                           1:27.61  
      40.92   46.69                                                
  6 DeBord, Tina              42 FLAQ                           1:37.91  
      47.05   50.86                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keeney, Cheryl            44 FLAQ                           3:25.37  
      43.20                   52.19                                
  2 DeBord, Tina              42 FLAQ                           3:41.38  
      47.72   56.19 1:00.47   57.00                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael, Larissa       40 SYSM                           5:43.72  
      31.14   33.84   34.42   34.88   35.33   35.20   35.13   35.21
      34.68   33.89                                                
  2 Spaun, Karen              43 SYSM                           5:58.50  
      32.53   35.38   35.45   36.47   36.56   36.79   36.85   36.13
      36.52   35.82                                                
  3 Repassy, Lisa             41 SYSM                           6:44.11  
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Kristin           41 LYTA                          25:09.21  
      39.05   43.34   44.36   44.69   45.10   45.42   45.66   45.34
      45.73   46.29   46.59   46.25   46.31   46.49   46.50   46.71
      46.55   46.57   46.56   46.66   46.25   46.43   46.55   46.26
      46.59   46.09   46.52   46.92   46.88   46.08   46.29   45.80
      42.38
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keeney, Cheryl            44 FLAQ                             47.74  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Kristin           41 LYTA                           1:24.54  
      40.77   43.77                                                
  2 Keeney, Cheryl            44 FLAQ                           1:41.08  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamel, Laura              43 SYSM                             36.58  
  2 Baugh, Inge               40 FLAQ                             36.95  
  3 Paiva, Teca               42 FLAQ                             38.86  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baugh, Inge               40 FLAQ                           1:22.00  
      39.03   42.97                                                
  2 Paiva, Teca               42 FLAQ                           1:24.16  
      39.88   44.28                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hamel, Laura              43 SYSM                           2:53.21  
      39.68   43.89   45.03   44.61                                
  2 Paiva, Teca               42 FLAQ                           3:01.59  
      40.53   45.70   47.24   48.12                                
  3 Baugh, Inge               40 FLAQ                           3:07.30  
      40.51   46.69   50.48   49.62                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Kristin           41 LYTA                             32.76  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Ellen            44 SYSM                           1:10.54  
      32.82   37.72                                                
  2 Spaun, Karen              43 SYSM                           1:13.93  
      34.81   39.12                                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Ellen            44 SYSM                           1:08.82  
      32.61   36.21                                                
  2 Hamel, Laura              43 SYSM                           1:14.06  
      35.31   38.75                                                
  3 Baugh, Inge               40 FLAQ                           1:16.45  
      34.54   41.91                                                
  4 Repassy, Lisa             41 SYSM                           1:17.57  
      35.78   41.79                                                
  5 Paiva, Teca               42 FLAQ                           1:17.84  
      37.50   40.34                                                
  6 Keeney, Cheryl            44 FLAQ                           1:50.88  
      51.52   59.36                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Teca               42 FLAQ                           2:47.16  
      35.91   45.10   46.43   39.72                                
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Teca               42 FLAQ                           6:03.49  
      37.39   44.48   49.01   47.96   48.29   49.84   43.76   42.76
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              49 NEM                              28.61  
  2 Herbst, Liz               45 FLAQ                             30.27  
  3 Bennett, Sarah            45 FLAQ                             33.11  
  4 Desmarais, Josee          47 FLAQ                             34.15  
  5 Grady, Marci              49 FLAQ                             43.31  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara         48 GOLD                           1:02.17  
      30.09   32.08                                                
  2 Thomas, Ann               47 FLAQ                           1:06.21  
      31.59   34.62                                                
  3 Herbst, Liz               45 FLAQ                           1:07.04  
      31.12   35.92                                                
  4 Desmarais, Josee          47 FLAQ                           1:16.55  
      36.86   39.69                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           2:42.85  
      37.32   41.79   42.35   41.39                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milanese, Barbara         45 GOLD                           5:39.56  
      31.16   33.44   34.07   34.77   35.28   35.24   34.82   34.80
      34.15   31.83                                                
  2 McGregor, Barbara         48 GOLD                           6:08.78  
      31.88   34.99   36.98   37.98   38.55   38.25   38.65   38.18
      37.80   35.52                                                
  3 Herbst, Liz               45 FLAQ                           6:42.32  
      34.33   39.34   40.84   42.05   42.62   41.21   42.32   40.81
      40.07   38.73                                                
  4 Thomas, Ann               47 FLAQ                           7:19.66  
      36.08   39.78   42.71   45.35   45.83   46.30   46.32   45.57
      45.80   45.92                                                
  5 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           7:21.38  
  6 Schrager, Joanne          46 FLAQ                          11:46.88  
      55.93 1:05.62 1:09.01 1:10.95 1:12.56 1:14.85 1:14.36 1:15.57
    1:15.44 1:12.59                                                
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milanese, Barbara         45 GOLD                          11:37.92  
      32.19   34.40   34.93   35.63   34.94   35.31   35.18   35.13
      35.35   35.38   35.06   35.50   35.31   35.60   35.00   34.99
      35.12   34.92   34.78   33.20                                
  2 McGregor, Barbara         48 GOLD                          12:22.46  
      31.43   34.69   36.16   37.55   37.65   38.26   37.91   38.56
      37.89   37.99   37.89   38.61   38.14   38.23   38.11   37.85
      37.87   37.15   36.26   34.26                                
 -- Grady, Marci              49 FLAQ                                DQ  
      49.71   58.01 1:03.75 1:47.62                                
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herbst, Liz               45 FLAQ                          23:01.88  
      35.97   41.72   42.30   42.09   42.49   41.71   41.69   42.59
      41.91   42.16   42.41   41.72   42.10   42.18   42.63   42.82
      41.19   42.59   42.46   42.77   42.84   42.08   42.79   42.55
      42.44   42.53   42.27   42.45   41.36   41.57   41.99   40.86
      38.65
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               47 FLAQ                             38.94  
  2 Bennett, Sarah            45 FLAQ                             41.51  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           1:31.22  
      44.45   46.77                                                
  2 Grady, Marci              49 FLAQ                           1:59.47  
      55.66 1:03.81                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Milanese, Barbara         45 GOLD                           2:26.05  
      35.00   36.86   37.48   36.71                                
  2 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           3:13.22  
      46.31   49.31   49.60   48.00                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                             40.25  
  2 Thomas, Ann               47 FLAQ                             40.72  
  3 Desmarais, Josee          47 FLAQ                             42.31  
  4 Bennett, Sarah            45 FLAQ                             43.38  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              49 NEM                            1:17.55  
      36.31   41.24                                                
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                           1:30.41  
      43.99   46.42                                                
  3 Desmarais, Josee          47 FLAQ                           1:30.81  
      43.00   47.81                                                
  4 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           1:31.79  
      44.41   47.38                                                
  5 Grady, Marci              49 FLAQ                           2:01.13  
      57.64 1:03.49                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           3:14.88  
      45.40   50.19   50.18   49.11                                
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                           3:15.22  
      44.94   50.31   51.83   48.14                                
  3 Gatto, Caroline           47 UNAT                           3:28.74  
      46.02   52.77   54.47   55.48                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              49 NEM                              32.68  
  2 Herbst, Liz               45 FLAQ                             34.38  
  3 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                             44.35  
  4 Grady, Marci              49 FLAQ                             51.66  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                           2:02.37  
      56.05 1:06.32                                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    47 FLAQ                           4:37.78  
      57.69                 1:08.92                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara         48 GOLD                           1:15.93  
      35.17   40.76                                                
  2 Thomas, Ann               47 FLAQ                           1:17.86  
      37.18   40.68                                                
  3 Herbst, Liz               45 FLAQ                           1:23.05  
      37.66   45.39                                                
  4 Desmarais, Josee          47 FLAQ                           1:28.73  
      43.41   45.32                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           3:02.74  
      44.11   48.04   50.48   40.11                                
  2 Gatto, Caroline           47 UNAT                           3:24.50  
      46.77   59.37   51.73   46.63                                
  3 Grady, Marci              49 FLAQ                           4:03.89  
      50.27 1:04.83 1:08.07 1:00.72                                
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           6:32.64  
      46.39   55.18   51.30   49.89   52.57   52.80   43.44   41.07
  2 Gatto, Caroline           47 UNAT                           7:18.97  
      46.75   57.22 1:02.54 1:00.57   55.61   57.77   49.97   48.54
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             54 FACT                             26.75  
  2 Doyle, Deanna             50 SYSM                             29.57  
  3 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                              30.91  
  4 Seier, Lydia              51 GOLD                             31.49  
  5 Forre, Lena               51 FLAQ                             33.60  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             54 FACT                             58.79  
      27.91   30.88                                                
  2 Doyle, Deanna             50 SYSM                           1:05.28  
      31.99   33.29                                                
  3 Carpenter, Kelley         50 SYSM                           1:07.13  
      31.90   35.23                                                
  4 Seier, Lydia              51 GOLD                           1:08.11  
      33.02   35.09                                                
  5 Protzman, Barbara         53 GOLD                           1:09.12  
      32.87   36.25                                                
  6 Showalter, Linda          51 SYSM                           1:42.28  
      49.77   52.51                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                           2:13.06  
      31.22   33.30   34.28   34.26                                
  2 Devanney, Celia           50 GOLD                           2:25.17  
      32.17   36.52   38.62   37.86                                
  3 Protzman, Barbara         53 GOLD                           2:28.49  
      34.02   37.60   38.31   38.56                                
  4 Seier, Lydia              51 GOLD                           2:29.35  
      34.15   37.76   39.25   38.19                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                           5:57.41  
      33.47   35.77   36.05   36.22   36.68   36.67   36.66   36.48
      35.48   33.93                                                
  2 Protzman, Barbara         53 GOLD                           6:36.54  
      35.71   39.17   39.69   40.05   40.30   40.31   40.42   40.67
      39.98   40.24                                                
  3 Showalter, Linda          51 SYSM                           8:41.13  
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sather, Jeanne            50 FLAQ                          18:27.42  
      49.11   52.19   52.79   53.20   53.50   54.50   52.87   53.96
      54.16   52.29   54.57   52.01 1:46.58   52.17   52.35   53.31
      51.60   53.04   52.20   51.02                                
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                           23:19.13  
      35.81   41.54   42.28   42.41   42.31   42.25   42.62   41.93
      42.51   42.65   42.56   42.46   42.80   43.18   42.76   43.30
      43.19   43.73   42.65   42.88   42.73   43.34   42.65   42.48
      42.91   42.74   42.79   42.70   42.67   42.57   42.36   42.36
      41.01
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                             32.65  
  2 McDonnell, Peggy          52 GOLD                             34.12  
  3 Doyle, Deanna             50 SYSM                             35.25  
  4 Seier, Lydia              51 GOLD                             42.69  
  5 Larson, Linda             52 FLAQ                             42.78  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                           1:10.09  
      34.93   35.16                                                
  2 Doyle, Deanna             50 SYSM                           1:14.83  
      36.46   38.37                                                
  3 McDonnell, Peggy          52 GOLD                           1:14.98  
      36.64   38.34                                                
  4 Larson, Linda             52 FLAQ                           1:30.36  
      44.08   46.28                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                           2:29.62  
      35.78   37.29   38.02   38.53                                
  2 Larson, Linda             52 FLAQ                           3:15.21  
      46.68   49.33 1:39.17    0.03                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                             36.09  
  2 McDonnell, Peggy          52 GOLD                             37.27  
  3 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                              37.82  
  4 Carpenter, Kelley         50 SYSM                             39.01  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                            1:22.30  
      39.07   43.23                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                            2:59.23  
      41.22   45.54   46.87   45.60                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             54 FACT                             30.57  
  2 McDonnell, Peggy          52 GOLD                             31.01  
  3 Doyle, Deanna             50 SYSM                             33.46  
  4 Protzman, Barbara         53 GOLD                             35.50  
  5 Forre, Lena               51 FLAQ                             36.80  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             54 FACT                           1:08.40  
      32.01   36.39                                                
  2 McDonnell, Peggy          52 GOLD                           1:12.41  
      33.37   39.04                                                
  3 Forre, Lena               51 FLAQ                           1:27.84  
      38.85   48.99                                                
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           50 GOLD                           2:53.63  
      35.27   43.69   46.44   48.23                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             54 FACT                           1:10.58  
      31.59   38.99                                                
  2 McDonnell, Peggy          52 GOLD                           1:12.47  
      33.64   38.83                                                
  3 Doyle, Deanna             50 SYSM                           1:14.26  
      34.51   39.75                                                
  4 Carpenter, Kelley         50 SYSM                           1:18.69  
      37.09   41.60                                                
  5 Protzman, Barbara         53 GOLD                           1:19.24  
      36.77   42.47                                                
  6 Forre, Lena               51 FLAQ                           1:23.74  
      37.60   46.14                                                
  7 Larson, Linda             52 FLAQ                           1:32.67  
      41.18   51.49                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                           2:30.58  
      33.29   37.42   44.36   35.51                                
  2 McDonnell, Peggy          52 GOLD                           2:37.76  
      31.97   42.64   47.13   36.02                                
  3 Protzman, Barbara         53 GOLD                           2:55.57  
      35.84   45.49   52.46   41.78                                
  4 Larson, Linda             52 FLAQ                           3:23.64  
      45.77   50.31 1:01.50   46.06                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                           5:26.23  
      34.68   41.58   39.36   39.99   47.62   48.98   37.74   36.28
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           58 SNM                              30.73  
  2 Tyler, Susan              59 SNM                              32.52  
  3 Johnson, Barbara          58 FLAQ                             47.87  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           58 SNM                            1:06.04  
      31.92   34.12                                                
  2 Johnson, Barbara          58 FLAQ                           1:46.09  
      49.84   56.25                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           58 SNM                            2:20.97  
      33.66   35.71   36.11   35.49                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           58 SNM                            6:14.39  
  2 Johnson, Barbara          58 FLAQ                           9:55.60  
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Barbara          58 FLAQ                          20:11.39  
      55.07 1:00.02 1:00.73 1:02.31 1:00.64 1:01.38   59.95 1:00.64
    1:01.23 1:01.07 1:02.02 1:02.36 1:01.87 1:01.20 1:01.30 1:01.22
    1:00.16 1:01.28 1:00.23   56.71                                
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Barbara          58 FLAQ                          33:18.44  
      52.45   58.89   59.82   59.87   58.78   59.94 1:00.11 1:00.43
    1:01.09 1:00.47 1:01.42 1:01.18 1:01.19 1:01.13 1:01.65 1:03.37
    1:00.50 1:01.29 1:00.24 1:01.65 1:01.20 1:02.48 1:02.02 1:01.76
    1:00.55 1:00.70 1:00.90 1:00.95 1:00.74 1:01.11 1:02.00 1:01.13
      57.43
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              59 SNM                              41.39  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Barbara          58 FLAQ                             56.39  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Barbara          58 FLAQ                           2:02.99  
      58.13 1:04.86                                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              59 SNM                              33.64  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              59 SNM                            1:20.15  
      38.86   41.29                                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           58 SNM                            1:21.16  
      39.14   42.02                                                
  2 Tyler, Susan              59 SNM                            1:22.75  
      39.30   43.45                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           58 SNM                            2:50.48  
      38.70   43.74   51.05   36.99                                
  2 Tyler, Susan              59 SNM                            3:03.06  
      36.77   49.97   53.88   42.44                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                             32.71  
  2 Tyler, Sarah              63 SNM                              34.13  
  3 Mitchell, Jeannie         61 LYTA                             34.20  
  4 Gunter, Susan             64 GOLD                             51.94  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                           1:17.91  
      37.05   40.86                                                
  2 Tyler, Sarah              63 SNM                            1:19.35  
      38.14   41.21                                                
  3 Gunter, Susan             64 GOLD                           2:04.62  
      58.81 1:05.81                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         61 LYTA                           2:49.98  
      38.08   42.97   44.76   44.17                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Sarah              63 SNM                            7:59.74  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         61 LYTA                             39.51  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         61 LYTA                           1:22.61  
      40.25   42.36                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Sarah              63 SNM                            3:38.78  
      49.73   54.94   57.34   56.77                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                             41.65  
  2 Mitchell, Jeannie         61 LYTA                             46.49  
  3 Gunter, Susan             64 GOLD                           1:25.09  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                           1:31.64  
      43.43   48.21                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                           3:23.71  
      46.22   52.09   52.78   52.62                                
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                             39.44  
  2 Gunter, Susan             64 GOLD                           1:13.24  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ                           1:29.01  
      42.50   46.51                                                
  2 Mitchell, Jeannie         61 LYTA                           1:29.93  
      42.54   47.39                                                
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                            1:16.64  
      36.54   40.10                                                
  2 Kessler, Kitty            65 Metro Masters                  1:47.95  
      51.36   56.59                                                
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Kitty            65 Metro Masters                  3:54.81  
      51.52 1:00.44 1:03.61   59.24                                
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                           27:11.42  
      43.43   46.42   47.93   48.70   49.16   48.72   49.51   49.55
      49.30   49.42   49.63   49.70   49.67   50.27   50.18   50.27
      49.80   49.90   50.76   50.36   50.14   50.07   50.17   49.63
      50.17   50.04   50.51   50.61   50.00   50.60   49.95   49.71
      47.14
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Kitty            65 Metro Masters                    52.44  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Kitty            65 Metro Masters                  1:54.88  
      55.40   59.48                                                
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Kitty            65 Metro Masters                  4:14.26  
      57.57 1:03.48 1:07.80 1:05.41                                
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                            1:39.15  
      47.19   51.96                                                
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                            3:28.43  
      47.93   52.01   54.48   54.01                                
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                            1:29.33  
      42.22   47.11                                                
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                            3:12.72  
      41.19   50.23   56.25   45.05                                
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                            6:48.09  
      45.33   53.32   53.53   52.60   55.35   55.36   47.49   45.11
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Menocal, Maria            73 GOLD                           1:02.45  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Menocal, Maria            73 GOLD                           2:29.74  
    1:21.32 1:08.42                                                
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           75 GOLD                           1:47.37  
      50.52   56.85                                                
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            78 FACT                          10:07.26  
      53.72 1:00.55 1:01.45 1:03.72 1:02.07 1:00.73 1:01.53 1:01.43
    1:02.04 1:00.02                                                
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           75 GOLD                             51.69  
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            78 FACT                           4:01.25  
      55.14 1:02.51 1:02.76 1:00.84                                
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            78 FACT                           4:07.71  
      52.25 1:01.81 1:08.77 1:04.88                                
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arango, Libia             80 GOLD                          12:44.10  
      59.77 1:18.37 1:18.39 1:14.09 1:17.39 1:19.16 1:16.61 1:19.82
    1:20.48 1:20.02                     

Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Chris            21 FLAQ                             21.64  
  2 Thrall, Jerome            19 GOLD                             22.80  
  3 Rangel, Kevin             20 FLAQ                             24.93  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Chris            21 FLAQ                             47.34  
      22.88   24.46                                                
  2 Thrall, Jerome            19 GOLD                             50.77  
      24.62   26.15                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Chris            21 FLAQ                           1:45.14  
      24.33   26.62   27.59   26.60                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 UNAT                           5:50.04  
      29.71   33.27   33.91   33.92   33.86   33.83   33.52   35.48
      39.66   42.88                                                
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 UNAT                          11:26.35  
      30.36   33.07   33.20   33.63   33.95   34.29   34.72   34.82
      34.08   34.95   34.54   35.56   35.21   34.94   34.40   34.74
      34.92   35.79   35.44   33.74                                
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 UNAT                          19:39.31  
      31.54   34.66   35.38   35.45   35.54   35.17   35.10   35.47
      35.48   35.91   35.81   35.91   36.35   36.33   36.25   35.82
      35.82   36.37   35.94   36.03   35.83   36.40   36.46   36.19
      36.43   36.62   36.29   36.13   36.11   36.53   36.53   35.71
      33.75
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Chris            21 FLAQ                             26.35  
  2 Rangel, Kevin             20 FLAQ                             32.56  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              24 FINS                             57.91  
      27.83   30.08                                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thrall, Jerome            19 GOLD                             29.45  
  2 Cuticchia, Tommie         24 UNAT                             31.72  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              24 FINS                           1:00.64  
      28.30   32.34                                                
  2 Thrall, Jerome            19 GOLD                           1:05.77  
      30.82   34.95                                                
  3 Cuticchia, Tommie         24 UNAT                           1:11.21  
      33.22   37.99                                                
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 UNAT                           2:35.28  
      35.15   39.38   41.04   39.71                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Chris            21 FLAQ                             23.79  
  2 Welch, Corey              24 FINS                             25.47  
  3 Rangel, Kevin             20 FLAQ                             26.27  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Chris            21 FLAQ                             54.70  
      25.12   29.58                                                
  2 Thrall, Jerome            19 GOLD                             58.72  
      26.96   31.76                                                
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Chris            21 FLAQ                           1:58.86  
      24.37   30.09   36.78   27.62                                
  2 Welch, Corey              24 FINS                           2:02.83  
      26.24   30.58   35.61   30.40                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                             22.91  
  2 Corcho, Rodrigo           28 GOLD                             24.29  
  3 Salas, Juan               25 GOLD                             25.05  
  4 Palmer, Bryan             28 FLAQ                             26.18  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                             51.29  
      24.67   26.62                                                
  2 Balocco, Joe              29 FLAQ                             57.64  
      27.92   29.72                                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan             28 FLAQ                           5:52.64  
      30.42   32.88   34.75   35.56   36.14   36.71   36.94   36.73
      36.50   36.01                                                
  2 Krajewski, Tim            26 GOLD                           7:30.76  
      37.71   41.99   44.82   46.01   46.47   46.86   46.96   47.76
      47.28   44.90                                                
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan             28 FLAQ                          11:56.87  
      30.65   33.40   34.47   35.19   35.24   35.98   36.52   36.66
      36.98   36.94   36.96   37.04   36.96   37.21   37.25   36.70
      36.65   36.05   36.34   33.68                                
  2 Williams, Blake           26 FLAQ                          15:05.79  
      38.53   39.75   41.67   43.93   44.48   45.59   46.34   46.02
      46.70   47.14   46.96   47.20   46.89   46.74   46.31   46.84
      46.26   46.01   46.26   46.17                                
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan             28 FLAQ                          19:59.28  
      31.98   35.00   35.62   35.42   35.58   35.36   35.79   36.24
      36.26   36.53   36.43   35.88   36.52   36.64   37.04   36.40
      37.45   37.04   37.07   36.82   35.96   36.88   36.43   35.72
      36.27   37.22   37.14   37.44   37.68   37.47   37.45   37.53
      35.02
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Corcho, Rodrigo           28 GOLD                             32.04  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                           1:03.20  
      30.80   32.40                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krajewski, Tim            26 GOLD                             40.51  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Corcho, Rodrigo           28 GOLD                           1:07.68  
      30.71   36.97                                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                             25.83  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                             58.09  
      27.14   30.95                                                
  2 Balocco, Joe              29 FLAQ                           1:08.90  
      32.26   36.64                                                
  3 Palmer, Bryan             28 FLAQ                           1:10.36  
      30.42   39.94                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Brady             25 FLAQ                           1:01.96  
      27.82   34.14                                                
  2 Corcho, Rodrigo           28 GOLD                           1:02.49  
      29.50   32.99                                                
  3 Balocco, Joe              29 FLAQ                           1:07.81  
      32.03   35.78                                                
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan             28 FLAQ                           5:11.93  
      31.36   36.61   40.21   41.13   45.51   46.97   34.73   35.41
  2 Williams, Blake           26 FLAQ                           6:44.97  
      42.88   56.71   53.60   52.41   53.01   54.57   47.16   44.63
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            32 GOLD                             22.32  
  2 Malki, Charles            31 GOLD                             22.40  
  3 Sottile, Domenico         30 FLAQ                             22.51  
  3 Rivera, Robert            30 GOLD                             22.51  
  5 Schwebel, Mike            31 FLAQ                             23.68  
  6 Morse, Patrick            30 FLAQ                             28.83  
  7 Bullard, Justin           32 GOLD                             29.06  
  8 Scharf, Lee               30 GOLD                             40.87  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              34 FLAQ                             51.46  
      25.45   26.01                                                
  2 Sottile, Domenico         30 FLAQ                             52.40  
      25.42   26.98                                                
  3 Schwebel, Mike            31 FLAQ                             53.27  
      24.90   28.37                                                
  4 Bullard, Justin           32 GOLD                           1:05.69  
      31.71   33.98                                                
  5 Morse, Patrick            30 FLAQ                           1:05.86  
  6 Yepes, William            33 GOLD                           1:05.88  
      31.98   33.90                                                
  7 Madrigal, Francisco       31 SYSM                           1:07.47  
      31.98   35.49                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              34 FLAQ                           1:51.86  
      27.10   28.94   28.60   27.22                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              34 FLAQ                           4:59.51  
      28.06   30.04   30.40   30.36   30.58   30.22   30.51   30.22
      30.18   28.94                                                
  2 Schwebel, Mike            31 FLAQ                           5:40.20  
      29.51   34.12   35.22   34.27   34.58   34.80   35.11   35.31
      34.78   32.50                                                
  3 Madrigal, Francisco       31 SYSM                           7:03.60  
      35.79   38.74   43.01   43.61   43.91   43.90   44.98   44.85
      43.43   41.38                                                
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morin, Philippe           32 PPO                           14:24.56  
      35.55   40.79   42.34   43.74   43.35   44.15   44.02   44.70
      44.70   44.05   43.62   44.75   44.09   44.43   44.53   44.16
      43.20   42.24   42.73   43.42                                
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              34 FLAQ                          17:02.76  
      27.95   30.54   32.78   29.90   30.53   30.59   31.02   30.76
      31.31   31.00   31.02   31.09   31.04   31.12   31.29   31.14
      31.28   31.32   31.27   31.47   30.83   31.10   31.27   31.01
      31.39   31.38   31.45   31.26   31.21   31.49   30.89   31.03
      30.03
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Matt              31 FLAQ                             26.58  
  2 Sottile, Domenico         30 FLAQ                             30.45  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sottile, Domenico         30 FLAQ                             31.01  
  2 Morse, Patrick            30 FLAQ                             37.60  
  3 Madrigal, Francisco       31 SYSM                             39.38  
  4 Scharf, Lee               30 GOLD                             54.85  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            32 GOLD                           1:06.35  
      30.96   35.39                                                
  2 Miller, Matt              31 FLAQ                           1:07.47  
      31.61   35.86                                                
  3 Morse, Patrick            30 FLAQ                           1:29.01  
      41.97   47.04                                                
 -- Madrigal, Francisco       31 SYSM                                DQ  
 -- McTague, Joel             34 GOLD                                DQ  
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Madrigal, Francisco       31 SYSM                           3:10.98  
      41.77   49.11   50.35   49.75                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            30 GOLD                             24.47  
  2 Malki, Charles            31 GOLD                             25.09  
  3 Sottile, Domenico         30 FLAQ                             25.35  
  4 Miller, Matt              31 FLAQ                             25.49  
  5 Schwebel, Mike            31 FLAQ                             25.52  
  6 Yepes, William            33 GOLD                             31.09  
  7 Scharf, Lee               30 GOLD                             40.39  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Matt              31 FLAQ                             55.07  
      25.66   29.41                                                
  2 Schwebel, Mike            31 FLAQ                             58.08  
      26.85   31.23                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Matt              31 FLAQ                           2:05.24  
      27.95   31.13   32.82   33.34                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Matt              31 FLAQ                             58.60  
      26.97   31.63                                                
  2 Sottile, Domenico         30 FLAQ                             59.08  
      27.30   31.78                                                
  3 Yepes, William            33 GOLD                           1:15.48  
      34.74   40.74                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              34 FLAQ                           2:02.18  
      26.13   30.70   35.99   29.36                                
  2 Miller, Matt              31 FLAQ                           2:07.29  
      26.35   31.58   37.41   31.95                                
  3 Peters, Shawn             32 GOLD                           2:22.67  
      30.33   36.77   40.66   34.91                                
  4 Yepes, William            33 GOLD                           2:46.99  
      33.59   44.23   49.35   39.82                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Matt              31 FLAQ                           4:30.38  
      27.77   31.41   34.27   33.53   37.94   40.85   33.10   31.51
  2 Hooper, Matt              34 FLAQ                           4:31.99  
      28.33   32.79   35.52   34.08   38.43   39.44   33.16   30.24
  3 Peters, Shawn             32 GOLD                           5:09.34  
      31.49   37.49   40.53   40.05   43.16   43.98   36.99   35.65
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Patrick       36 FLAQ                             22.97  
  2 Read, David               39 FLAQ                             23.16  
  3 Farrell, Andrew           37 NCMS                             24.02  
  4 Andreades, Stephen        35 FLAQ                             24.36  
  5 Perez, Jamie              39 UNAT                             25.65  
  6 Dawes, Kevin              37 GOLD                             34.31  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Patrick       36 FLAQ                             49.46  
      23.53   25.93                                                
  2 Farrell, Andrew           37 NCMS                             51.46  
      24.59   26.87                                                
  3 Read, David               39 FLAQ                             51.76  
      24.67   27.09                                                
  4 Andreades, Stephen        35 FLAQ                             52.31  
      25.29   27.02                                                
  5 Arlotto, Daniel           37 GOLD                             54.53  
      27.08   27.45                                                
  6 Butcher, Paul             39 SYSM                             57.38  
      26.67   30.71                                                
  7 Perez, Jamie              39 UNAT                             58.34  
      26.94   31.40                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Read, David               39 FLAQ                           1:52.25  
      26.37   28.15   28.90   28.83                                
  2 Farrell, Andrew           37 NCMS                           1:55.82  
      26.82   29.18   29.77   30.05                                
  3 Andreades, Stephen        35 FLAQ                           1:57.75  
      27.92   30.08   30.13   29.62                                
  4 Dawes, Kevin              37 GOLD                           3:14.48  
      40.23   48.60   53.62   52.03                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew           37 NCMS                           5:14.43  
      27.97   30.14   31.33   32.72   32.28   32.19   32.37   32.24
      31.98   31.21                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew           37 NCMS                          10:55.71  
      28.56   31.89   33.02   33.60   33.00   32.56   32.70   32.85
      32.93   33.22   33.64   33.30   33.26   33.56   33.39   32.86
      33.37   33.04   33.23   31.73                                
  2 Andreades, Stephen        35 FLAQ                          11:15.28  
      29.88   32.20   33.32   33.53   33.94   33.97   34.06   33.75
      34.17   34.37   34.09   34.28   34.94   33.84   34.24   34.77
      34.34   34.74   34.03   32.82                                
  3 Hopfe, Chuck              37 FLAQ                          15:20.96  
      40.00   44.49   46.50   47.05   46.96   47.51   47.47   46.23
      47.98   47.59   47.15   46.97   46.89   45.23   46.83   47.56
      44.69   46.82   45.22   41.82                                
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew           37 NCMS                          17:59.76  
      25.97   29.20   30.67   31.24   41.55   36.39   35.71   35.92
      36.09   34.30   31.71   33.02   37.56   36.48   34.80   34.28
      33.48   34.09                   33.72   31.69   32.71   35.58
      34.71   33.99   34.28   32.63   33.02   33.70   32.78   33.63
      31.33
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        35 FLAQ                             29.17  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, Daniel           37 GOLD                           1:00.24  
      29.54   30.70                                                
  2 Andreades, Stephen        35 FLAQ                           1:03.55  
      31.51   32.04                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, Daniel           37 GOLD                           2:13.87  
      31.43   33.99   34.49   33.96                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        35 FLAQ                             31.86  
  2 Butcher, Paul             39 SYSM                             32.08  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Patrick       36 FLAQ                             24.86  
  2 Read, David               39 FLAQ                             26.09  
  3 Arlotto, Daniel           37 GOLD                             26.27  
  4 Andreades, Stephen        35 FLAQ                             27.66  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        35 FLAQ                           1:01.26  
      28.66   32.60                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        35 FLAQ                           2:17.55  
      29.26   35.49   41.51   31.29                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Read, David               39 FLAQ                           4:53.02  
      28.54   32.28   37.58   37.70   43.47   44.76   34.54   34.15
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            41 GOLD                             22.62  
  2 Semisch, Kevin            41 FLAQ                             23.25  
  3 Lage, Terry               40 FLAQ                             24.46  
  4 Blavatnik, Alex           43 FLAQ                             24.66  
  5 Brinson, Frank            40 FLAQ                             24.85  
  6 Caldwell, Larry           43 GOLD                             25.18  
  7 Digilio, Christopher      44 GOLD                             26.52  
  8 Kalthoff, Karsten         40 FLAQ                             26.89  
  9 Walley, David             42 GOLD                             27.51  
 10 Farias, Sergio            41 UNAT                             27.55  
 11 Levine, Greg              42 FLAQ                             30.07  
 12 Humpleby, Michael         40 FLAQ                             35.78  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Semisch, Kevin            41 FLAQ                             51.00  
      23.95   27.05                                                
  2 Olsen, Jonathan           44 GOLD                             52.00  
      25.59   26.41                                                
  3 Snoep, Peer               42 FLAQ                             52.92  
      25.57   27.35                                                
  4 Fisher, Andy              41 FLAQ                             55.20  
      26.41   28.79                                                
  5 Brinson, Frank            40 FLAQ                             55.38  
      26.71   28.67                                                
  6 West, David               42 LYTA                             59.46  
      28.29   31.17                                                
  7 Digilio, Christopher      44 GOLD                             59.83  
      28.81   31.02                                                
  8 Kalthoff, Karsten         40 FLAQ                           1:01.34  
      29.03   32.31                                                
  9 Farias, Sergio            41 UNAT                           1:03.20  
      29.81   33.39                                                
 10 Levine, Greg              42 FLAQ                           1:05.26  
      31.53   33.73                                                
 11 De, Tony                  40 SYSM                           1:09.18  
      32.58   36.60                                                
 -- Lage, Terry               40 FLAQ                                DQ  
      25.61   28.01                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           44 GOLD                           1:51.49  
      26.47   28.04   28.96   28.02                                
  2 Caldwell, Larry           43 GOLD                           2:00.13  
      27.70   29.52   31.39   31.52                                
  3 Lage, Terry               40 FLAQ                           2:00.80  
      27.67   30.43   31.58   31.12                                
  4 Brinson, Frank            40 FLAQ                           2:04.60  
      29.96   31.99   31.89   30.76                                
  5 Levine, Greg              42 FLAQ                           2:31.36  
      33.62   38.16   39.67   39.91                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Larry           43 GOLD                           5:32.40  
      30.03   32.14   33.21   33.86   33.93   33.73   34.04   34.07
      33.73   33.66                                                
  2 Brinson, Frank            40 FLAQ                           5:43.97  
      30.47   33.40   33.94   34.99   34.90   35.18   35.67   36.31
      35.58   33.53                                                
  3 De, Tony                  40 SYSM                           6:53.75  
      35.83   39.18   42.28   43.65   44.16   43.48   42.93   43.05
      42.21   36.98                                                
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, David            40 GOLD                          11:20.87  
      30.10   33.64   34.43   34.39   34.53   34.35   34.41   34.47
      34.51   34.35   34.57   34.60   34.81   34.46   34.34   34.01
      33.98   33.91   34.42   32.59                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Larry           43 GOLD                             29.04  
  2 West, David               42 LYTA                             32.20  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brinson, Frank            40 FLAQ                           1:06.39  
      32.57   33.82                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, David            40 GOLD                           2:21.20  
      34.46   36.49   35.56   34.69                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            41 GOLD                             27.87  
  2 Blavatnik, Alex           43 FLAQ                             30.52  
  3 Lage, Terry               40 FLAQ                             31.62  
  4 Hillman, Allen            40 SYSM                             33.02  
  5 Kalthoff, Karsten         40 FLAQ                             33.80  
  6 Digilio, Christopher      44 GOLD                             34.29  
  7 Humpleby, Michael         40 FLAQ                             37.43  
  8 Farias, Sergio            41 UNAT                             37.78  
  9 De, Tony                  40 SYSM                             38.65  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            41 GOLD                           1:00.80  
      28.37   32.43                                                
  2 Blavatnik, Alex           43 FLAQ                           1:07.07  
      31.68   35.39                                                
  3 Walley, David             42 GOLD                           1:12.63  
      34.39   38.24                                                
  4 Kalthoff, Karsten         40 FLAQ                           1:15.08  
      34.71   40.37                                                
  5 Cross, Daniel             40 UNAT                           1:26.81  
      42.41   44.40                                                
  6 Humpleby, Michael         40 FLAQ                           1:30.08  
      41.01   49.07                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Blavatnik, Alex           43 FLAQ                           2:27.41  
      32.96   37.44   38.24   38.77                                
  2 Hillman, Allen            40 SYSM                           2:44.65  
      35.66   40.78   43.72   44.49                                
  3 De, Tony                  40 SYSM                           3:07.81  
      42.23   49.17   49.45   46.96                                
  4 Humpleby, Michael         40 FLAQ                           3:19.81  
      42.80   50.59   53.29   53.13                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            41 GOLD                             25.28  
  2 Fisher, Andy              41 FLAQ                             28.05  
  3 Digilio, Christopher      44 GOLD                             30.00  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           44 GOLD                             56.85  
      26.91   29.94                                                
  2 Fisher, Andy              41 FLAQ                           1:00.71  
      28.59   32.12                                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           44 GOLD                           2:07.95  
      28.97   31.91   33.08   33.99                                
  2 Fisher, Andy              41 FLAQ                           2:14.84  
      29.60   33.24   34.73   37.27                                
  3 Cross, Daniel             40 UNAT                           3:19.31  
      44.84   50.63   52.80   51.04                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            41 GOLD                             57.19  
      27.53   29.66                                                
  2 Snoep, Peer               42 FLAQ                             59.80  
      27.35   32.45                                                
  3 Blavatnik, Alex           43 FLAQ                           1:00.66  
      30.11   30.55                                                
  4 Fisher, Andy              41 FLAQ                           1:03.02  
      30.51   32.51                                                
  5 Brinson, Frank            40 FLAQ                           1:04.36  
      29.40   34.96                                                
  6 West, David               42 LYTA                           1:07.51  
      31.23   36.28                                                
  7 Kalthoff, Karsten         40 FLAQ                           1:08.52  
      31.61   36.91                                                
  8 Hillman, Allen            40 SYSM                           1:09.08  
      32.41   36.67                                                
  9 Digilio, Christopher      44 GOLD                           1:09.99  
      34.60   35.39                                                
 10 Farias, Sergio            41 UNAT                           1:14.57  
      36.59   37.98                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Blavatnik, Alex           43 FLAQ                           2:13.99  
      29.02   35.89   37.89   31.19                                
  2 Cross, Daniel             40 UNAT                           3:02.39  
      42.52   47.64   48.57   43.66                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Andy              41 FLAQ                           4:59.64  
      29.63   33.44   40.24   38.96   43.89   43.71   35.62   34.15
  2 Caldwell, Larry           43 GOLD                           5:03.24  
      29.47   34.81   38.43   37.67   45.74   46.09   36.30   34.73
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               48 FACT                             23.93  
  2 Jacobson, James           45 FACT                             24.39  
  3 Steblein, Edward          49 GOLD                             26.84  
  4 Weare, John               47 SPCO                             26.99  
  5 Jacobson, Steven          45 GOLD                             27.96  
  6 Lapaire, Patrick          47 FLAQ                             27.98  
  7 Adair, John               47 FLAQ                             29.05  
  8 Taylor, Michael           46 GOLD                             32.13  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               48 FACT                             52.90  
      24.99   27.91                                                
  2 Jacobson, James           45 FACT                             53.97  
      26.25   27.72                                                
  3 Brenner, William          49 SYSM                             55.70  
      26.71   28.99                                                
  4 Weare, John               47 SPCO                             59.38  
      28.57   30.81                                                
  5 Steblein, Edward          49 GOLD                             59.90  
      28.78   31.12                                                
  6 Turner, Peter             48 SPCO                           1:02.62  
      29.51   33.11                                                
  7 Jacobson, Steven          45 GOLD                           1:03.32  
      30.40   32.92                                                
  8 Adair, John               47 FLAQ                           1:04.34  
      30.38   33.96                                                
  9 Taylor, Michael           46 GOLD                           1:11.89  
      34.19   37.70                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, James           45 FACT                           2:02.65  
      27.53   30.73   32.12   32.27                                
  2 Weare, John               47 SPCO                           2:08.23  
      29.23   31.84   33.51   33.65                                
  3 Steblein, Edward          49 GOLD                           2:18.13  
      32.16   34.06   35.06   36.85                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, James           45 FACT                           5:42.27  
      32.18   33.23   34.68   35.41   34.90   34.34   34.30   34.89
      34.54   33.80                                                
  2 Hendrick, Marty           49 FLAQ                           5:45.58  
      31.10   34.02   35.11   35.79   35.87   36.01   35.68   35.12
      34.41   32.47                                                
  3 Turner, Peter             48 SPCO                           6:21.69  
      34.22   37.46   38.75   38.48   39.21   38.71   39.40   39.24
      39.50   36.72                                                
  4 Adair, John               47 FLAQ                           6:38.14  
      33.02   36.30   39.10   40.79   41.77   41.18   41.75   41.92
      42.51   39.80                                                
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, John             49 FLAQ                          11:54.25  
      33.48   35.49   35.73   35.96   36.27   36.59   35.88   36.66
      36.48   36.29   36.51   36.09   36.20   36.17   35.79   35.46
      35.75   35.58   35.63   32.24                                
  2 Hendrick, Marty           49 FLAQ                          12:10.45  
      32.79   35.59   36.59   36.96   36.99   37.56   37.10   37.72
      36.94   36.77   36.86   36.53   37.00   36.98   37.17   36.88
      36.82   36.81   35.85   34.54                                
  3 Boudreau, David           49 FLAQ                          13:23.47  
      38.41   40.40   41.53   41.82   41.65   40.90   40.99   40.88
      40.88   40.42   40.20   40.18   40.16   39.97   39.57   39.26
      39.57   39.71   39.35   37.62                                
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           49 FLAQ                          20:00.73  
      33.48   36.50   36.70   36.53   37.11   37.14   37.16   37.60
      37.54   36.96   36.97   36.79   36.41   36.36   36.63   36.07
      36.72   36.75   36.21   36.39   36.78   36.87   37.15   36.39
      36.42   36.58   36.24   36.56   36.09   36.41   35.42   34.60
      33.20
  2 Boudreau, David           49 FLAQ                          22:00.94  
      36.82   39.43   40.30   40.62   40.75   40.89   40.31   40.39
      40.19   40.25   40.13   40.20   40.10   40.06   39.95   40.23
      39.85   39.97   39.96   39.76   39.99   39.83   39.86   40.15
      40.16   39.77   40.01   40.51   40.59   40.67   40.61   40.04
      38.59
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grzeszczak, John          49 GOLD                             29.16  
  2 Wotton, Joe               48 FACT                             31.14  
  3 Lapaire, Patrick          47 FLAQ                             38.36  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           49 FLAQ                           1:03.54  
      31.34   32.20                                                
  2 Wotton, Joe               48 FACT                           1:06.80  
      32.14   34.66                                                
  3 Lapaire, Patrick          47 FLAQ                           1:24.01  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           49 FLAQ                           2:20.30  
      33.67   35.66   35.93   35.04                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, William          49 SYSM                             30.72  
  2 Grzeszczak, John          49 GOLD                             32.46  
  3 Weare, John               47 SPCO                             34.31  
  4 Turner, Peter             48 SPCO                             34.90  
  5 Jacobson, Steven          45 GOLD                             38.11  
  6 Taylor, Michael           46 GOLD                             39.41  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           49 FLAQ                           1:14.00  
      35.72   38.28                                                
  2 Boudreau, David           49 FLAQ                           1:20.99  
      38.33   42.66                                                
  3 Shipman, John             49 GOLD                           1:22.89  
      39.05   43.84                                                
  4 Jacobson, Steven          45 GOLD                           1:26.50  
      40.36   46.14                                                
  5 Taylor, Michael           46 GOLD                           1:29.39  
      42.51   46.88                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           49 FLAQ                           2:43.68  
      16.42   22.29   43.07 1:21.90                                
  2 Turner, Peter             48 SPCO                           2:47.86  
      38.15   42.64   43.68   43.39                                
  3 Jacobson, Steven          45 GOLD                           3:10.70  
      40.65   46.50   50.76   52.79                                
  4 Taylor, Michael           46 GOLD                           3:18.67  
      42.72   49.48   53.46   53.01                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grzeszczak, John          49 GOLD                             26.47  
  2 Shipman, John             49 GOLD                             30.19  
  3 Jacobson, James           45 FACT                             30.63  
  4 Steblein, Edward          49 GOLD                             31.18  
  5 Jacobson, Steven          45 GOLD                             36.09  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               48 FACT                           1:01.59  
      27.88   33.71                                                
  2 Steblein, Edward          49 GOLD                           1:14.81  
      35.60   39.21                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               48 FACT                           1:01.53  
      28.20   33.33                                                
  2 Brenner, William          49 SYSM                           1:02.74  
      29.33   33.41                                                
  3 Jacobson, James           45 FACT                           1:05.16  
      30.60   34.56                                                
  4 Turner, Peter             48 SPCO                           1:13.34  
      34.66   38.68                                                
  5 Steblein, Edward          49 GOLD                           1:15.03  
      35.78   39.25                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shipman, John             49 GOLD                           2:38.70  
      33.05   41.64   46.55   37.46                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grzeszczak, John          49 GOLD                           5:40.67  
      32.08   40.60   50.62   49.75   46.50   48.47   37.95   34.70
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Stu               52 1776                             23.18  
  2 Pomerantz, Steve          51 GOLD                             24.45  
  3 Gill, Matthew             52 GOLD                             29.25  
  4 Gleber, Michael           52 FLAQ                             30.90  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Stu               52 1776                             51.83  
      25.03   26.80                                                
  2 Cockburn, Alistair        54 UTAH                             52.64  
      24.43   28.21                                                
  3 Oneill, Blaise            50 GOLD                           1:04.91  
      31.76   33.15                                                
  4 Mullen, Nace              51 FINS                           1:13.34  
      34.37   38.97                                                
  5 Dzamba, Robert            53 GOLD                           1:25.44  
      39.93   45.51                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cockburn, Alistair        54 UTAH                           2:05.19  
      29.36   32.43   31.17   32.23                                
  2 Burt, Chris               52 GOLD                           2:16.00  
      30.31   35.01   35.67   35.01                                
  3 Gill, Matthew             52 GOLD                           2:21.86  
                      37.71   39.29                                
  4 Mullen, Nace              51 FINS                           2:53.35  
      38.53   43.30   46.37   45.15                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                           5:19.27  
      29.76   32.49   32.48   33.03   32.46   32.19   32.04   32.04
      31.47   31.31                                                
  2 Oneill, Blaise            50 GOLD                           6:33.23  
      34.77   39.41   39.67   39.30   40.02   40.68   40.52   40.02
      39.38   39.46                                                
  3 Mullen, Nace              51 FINS                           8:11.34  
                      49.65   51.27   51.02   51.77                
      51.15   46.04                                                
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                          11:07.69  
      30.80   33.24   33.11   33.59   33.57   33.29   33.27   33.61
      33.89   33.86   33.41   33.30   33.20   33.71   33.90   33.55
      33.60   33.70   33.35   33.74                                
  2 Burt, Chris               52 GOLD                          12:49.91  
      32.73   36.14   37.24   38.17   38.75   38.89   38.97   39.67
      39.39   39.73   39.55   39.50   39.29   40.13   39.25   39.35
      38.88   38.57   38.26   37.45                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                          18:54.84  
      31.84   34.91   35.49   35.31   35.21   35.12   34.72   34.78
      34.64   34.40   35.43   34.34   35.05   34.58   34.58   34.79
      34.54   33.96   34.92   34.35   34.46   34.40   34.44   34.44
      34.47   34.96   34.05   34.32   34.20   33.87   33.27   32.95
      32.05
  2 Burt, Chris               52 GOLD                          21:36.04  
      35.63   38.50   39.56   39.49   39.95   40.47   40.14   40.07
      40.35   39.80   39.00   39.54   39.97   39.75   40.49   38.94
      39.40   39.75   39.94   39.67   39.24   39.97   39.57   38.99
      39.14   39.60   38.83   38.93   39.00                   38.87
      36.47
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Stu               52 1776                             30.23  
  2 Dzamba, Robert            53 GOLD                             49.39  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris               52 GOLD                           1:12.77  
      35.82   36.95                                                
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                           2:27.31  
      35.20   37.59   37.63   36.89                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schuman, Mark             52 1776                             31.32  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                           1:14.13  
      36.19   37.94                                                
  2 Burt, Chris               52 GOLD                           1:25.18  
      40.62   44.56                                                
  3 Gleber, Michael           52 FLAQ                           1:31.06  
      42.81   48.25                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pomerantz, Steve          51 GOLD                             26.21  
  2 Erickson, Tim             51 FLAQ                             26.60  
  3 Ferron, Lars              52 GOLD                             29.44  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                             58.09  
      27.41   30.68                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                           2:07.45  
      29.10   32.44   32.97   32.94                                
  2 Cockburn, Alistair        54 UTAH                           2:38.34  
      31.21   37.98   41.89   47.26                                
  3 Ferron, Lars              52 GOLD                           2:54.74  
      40.26   45.74   47.12   41.62                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schuman, Mark             52 1776                           1:00.58  
      28.37   32.21                                                
  2 Erickson, Tim             51 FLAQ                           1:02.15  
      28.58   33.57                                                
  3 Marvin, Stu               52 1776                           1:02.67  
      28.33   34.34                                                
  4 Ferron, Lars              52 GOLD                           1:20.24  
      36.03   44.21                                                
  5 Oneill, Blaise            50 GOLD                           1:22.69  
      40.08   42.61                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris               52 GOLD                           2:37.03  
      32.98   41.96   46.81   35.28                                
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             51 FLAQ                           4:53.99  
      29.52   33.56   39.33   37.50   43.40   45.10   33.34   32.24
  2 Burt, Chris               52 GOLD                           5:40.31  
      32.95   49.71   44.49   44.68   48.59   48.51   37.69   33.69
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wigo, Bruce               58 FLAQ                             24.79  
  2 Highsmith, William        55 UNAT                             32.24  
  3 LaBrie, James             56 GOLD                             33.83  
  4 Jacobsohn, Jake           57 FLAQ                             37.54  
  5 Venture, Ray              59 UNAT                             39.57  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Richard           57 SYSM                             57.26  
      28.20   29.06                                                
  2 Koonin, Michael           57 FLAQ                           1:01.56  
      29.45   32.11                                                
  3 Howel, Gary               56 SYSM                           1:02.87  
      30.41   32.46                                                
  4 Scheer, Andrew            58 FLAQ                           1:14.91  
      36.54   38.37                                                
  5 Highsmith, William        55 UNAT                           1:18.95  
      36.81   42.14                                                
  6 LaBrie, James             56 GOLD                           1:19.49  
      37.84   41.65                                                
  7 Venture, Ray              59 UNAT                           1:47.49  
      48.17   59.32                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scheer, Andrew            58 FLAQ                           2:51.01  
      39.45   44.23   44.96   42.37                                
  2 Highsmith, William        55 UNAT                           2:52.16  
      37.39   42.86 1:31.91                                        
  3 Venture, Ray              59 UNAT                           4:23.64  
      50.45 1:08.91 1:16.21 1:08.07                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Richard           57 SYSM                           5:27.67  
      30.40   33.14   33.86   33.56   33.57   33.23   33.68   33.16
      32.38   30.69                                                
  2 Highsmith, William        55 UNAT                           7:51.10  
                      47.48 5:40.23                                
  3 Scheer, Andrew            58 FLAQ                           8:03.08  
      43.38   47.76   49.60   50.19   48.97   49.10   50.41   49.34
      48.96   45.37                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Richardson        57 FLAQ                          13:39.87  
      41.34   41.14   41.45   41.43   41.58   41.36   42.14   41.98
      41.58   41.65   41.37   41.68   41.39   40.86   40.45   40.53
      40.95   39.55   40.07   37.37                                
  2 Highsmith, William        55 UNAT                          15:29.74  
      36.63   42.34   45.89   47.02   47.32   47.51   47.40   47.76
      47.75   47.48   46.83   47.53   47.95   47.78   48.21   46.52
      47.38   47.12   47.11   46.21                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Highsmith, William        55 UNAT                          25:34.74  
      37.78   44.02   46.19   46.24   46.92   47.12   47.19   48.09
      46.90   47.08   47.45   47.08   46.57   46.50   46.73   46.19
      46.92   47.15   47.39   47.22   46.91   47.28   46.67   45.97
      46.16   46.41   46.77   47.96   47.24   46.87   47.59   46.95
      45.23
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           57 GOLD                             30.05  
  2 McCormack, Kevin          55 SYSM                             30.77  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           57 GOLD                           1:04.70  
      32.02   32.68                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCormack, Kevin          55 SYSM                           2:21.13  
      33.26   35.34   36.08   36.45                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Richard           57 SYSM                             33.10  
  2 Howel, Gary               56 SYSM                             35.43  
  3 LaBrie, James             56 GOLD                             41.78  
  4 Scheer, Andrew            58 FLAQ                             43.00  
  5 Jacobsohn, Jake           57 FLAQ                             44.36  
  6 Highsmith, William        55 UNAT                             44.61  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LaBrie, James             56 GOLD                           1:36.04  
      43.53   52.51                                                
  2 Highsmith, William        55 UNAT                           1:40.27  
      47.40   52.87                                                
  3 Jacobsohn, Jake           57 FLAQ                           1:40.93  
      46.47   54.46                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobsohn, Jake           57 FLAQ                           3:38.10  
      50.58   56.01   56.28   55.23                                
  2 Highsmith, William        55 UNAT                           3:38.65  
      49.09   55.61   57.24   56.71                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scheer, Andrew            58 FLAQ                             43.17  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           57 GOLD                           1:02.16  
      28.99   33.17                                                
  2 Howel, Gary               56 SYSM                           1:11.94  
      33.30   38.64                                                
  3 Scheer, Andrew            58 FLAQ                           1:25.93  
      41.37   44.56                                                
  4 Highsmith, William        55 UNAT                           1:33.05  
      44.31   48.74                                                
  5 Jacobsohn, Jake           57 FLAQ                           1:36.99  
      44.21   52.78                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           57 GOLD                           2:22.98  
      30.37   36.69   43.70   32.22                                
  2 Scheer, Andrew            58 FLAQ                           3:19.53  
      43.30   53.10   57.27   45.86                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                             24.67  
  2 Smith, Robert             64 OREG                             26.24  
  3 Berquist, Ken             63 GOLD                             27.65  
  4 Buchan, Doug              64 FLAQ                             28.48  
  5 Parsons, Roger            60 GOLD                             28.67  
  6 vanNiekerk, Francois      62 FLAQ                             36.34  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                             55.00  
      27.20   27.80                                                
  2 Soderstrom, Jan           62 SYSM                           1:00.76  
      29.56   31.20                                                
  3 Cornell, Thomas           60 SYSM                           1:04.79  
      31.67   33.12                                                
  4 Buchan, Doug              64 FLAQ                           1:04.93  
      30.50   34.43                                                
  5 vanNiekerk, Francois      62 FLAQ                           1:28.06  
      38.72   49.34                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                           2:02.23  
      28.49   31.21   31.21   31.32                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                           5:52.59  
      31.20   33.77   35.12   35.59   36.18   36.40   36.36   36.84
      36.66   34.47                                                
  2 Soderstrom, Jan           62 SYSM                           6:41.02  
      36.41   39.65   41.17   41.57   42.13   41.41   40.91   40.80
      39.81   37.16                                                
  3 Cornell, Thomas           60 SYSM                           6:45.23  
      35.71   39.99   41.58   41.78   41.57   40.64   42.75   41.32
      41.23   38.66                                                
  4 Brewer, Dick              62 GOLD                           7:14.68  
      37.50   40.84   42.18   44.63   44.97   43.89   45.93   46.42
      45.18   43.14                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                          12:16.92  
      31.97   34.58   35.67   36.05   36.50   36.93   37.06   37.27
      37.42   37.76   38.22   37.97   37.50   37.81   38.25   37.62
      37.54   37.93   37.72   35.15                                
  2 Webb, Ed                  62 FLAQ                          13:53.32  
      37.46   41.58   42.39   42.20   42.08   42.22   42.54   42.57
      42.76   42.20   42.20   41.83   41.79   41.94   41.44   41.31
      41.49   41.23   41.52   40.57                                
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert             64 OREG                          23:36.82  
      33.93   39.56   41.29   42.61   43.15   44.09   43.44   42.95
      43.19   44.21   43.69   44.04   43.70   43.11   43.73   43.75
      43.43   43.81   42.16   43.85   44.07   43.65   43.32   42.38
      43.00   43.67   43.31   43.21   43.42   44.16   43.94   43.88
      41.12
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert             64 OREG                             30.11  
  2 Soderstrom, Jan           62 SYSM                             31.95  
  3 Parsons, Roger            60 GOLD                             34.58  
  4 Buchan, Doug              64 FLAQ                             36.80  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert             64 OREG                           1:08.87  
      33.05   35.82                                                
  2 Parsons, Roger            60 GOLD                           1:14.80  
      36.66   38.14                                                
  3 vanNiekerk, Francois      62 FLAQ                           2:25.07  
      59.09 1:25.98                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Soderstrom, Jan           62 SYSM                           2:39.80  
      38.67   41.20   42.32   37.61                                
  2 Parsons, Roger            60 GOLD                           2:42.14  
      38.56   40.67   41.84   41.07                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Bill              60 SYSM                             33.34  
  2 Webb, Ed                  62 FLAQ                             36.45  
  3 Brewer, Dick              62 GOLD                             37.81  
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelley, Bill              60 SYSM                           2:51.62  
      37.47   43.70   45.13   45.32                                
  2 Webb, Ed                  62 FLAQ                           2:55.99  
      39.69   44.40   45.83   46.07                                
  3 Brewer, Dick              62 GOLD                           2:58.58  
      40.66   45.08   46.46   46.38                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Joel               61 FLAQ                             27.20  
  2 Smith, Robert             64 OREG                             29.89  
  3 Parsons, Roger            60 GOLD                             34.67  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Joel               61 FLAQ                           1:01.27  
      27.55   33.72                                                
  2 Cornell, Thomas           60 SYSM                           1:21.12  
      36.87   44.25                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 GOLD                           1:07.88  
      30.88   37.00                                                
  2 Smith, Robert             64 OREG                           1:07.94  
      30.69   37.25                                                
  3 Kelley, Bill              60 SYSM                           1:12.40  
      36.47   35.93                                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morrow, Andy              69 GOLD                             28.16  
  2 Pedersen, Lars            65 FLAQ                             31.19  
  2 Quigley, George           67 ISF                              31.19  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Lars            65 FLAQ                           1:12.66  
      35.23   37.43                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morrow, Andy              69 GOLD                           2:28.61  
      34.08   38.11   39.18   37.24                                
 -- Pedersen, Lars            65 FLAQ                                DQ  
      38.63   47.64   45.72                                        
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Lars            65 FLAQ                           8:19.69  
      40.32   48.04   50.87   51.36   51.55   54.07   52.37   52.70
      52.01   46.40                                                
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Lars            65 FLAQ                          30:26.47  
      45.90   53.38   55.33   55.12   55.86   56.90   56.31   56.11
      55.89   57.59   54.89   54.99   55.36   55.94   56.06   55.71
      55.55   55.21   56.13   57.30   55.36   55.46   56.28   55.68
      54.43   56.06   56.62   57.42   56.92   56.06   55.91   55.94
      48.80
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quigley, George           67 ISF                              36.85  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quigley, George           67 ISF                            1:19.17  
      39.57   39.60                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel            69 ISF                              33.15  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel            69 ISF                            1:19.07  
      37.26   41.81                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                             27.10  
  2 McIntyre, David           70 GOLD                             27.59  
  3 Dobler, Wally             74 GOLD                             30.35  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                           1:01.33  
      29.42   31.91                                                
  2 Rapperport, Alan          74 GOLD                           1:09.97  
      34.04   35.93                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                           2:24.08  
      33.64   37.00   37.05   36.39                                
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Leonard      73 GOLD                           9:35.62  
      48.31   53.78   59.02   58.02   59.25   59.57   59.45 1:00.66
    1:00.08   57.48                                                
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          74 GOLD                          14:53.16  
  2 Silverstein, Leonard      73 GOLD                          20:42.09  
      51.20   59.25   58.65 1:01.62 1:03.93 1:01.36 1:03.56 1:03.86
    1:04.39 1:02.09 1:05.40 1:02.53 1:03.23 1:05.06 1:02.41 1:01.99
    1:03.18 1:02.95 2:05.43                                        
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Leonard      73 GOLD                          34:34.70  
      55.71   59.86   57.89 1:00.58 1:01.37 1:01.48   59.65 1:01.21
    1:02.58 1:01.18 1:02.02 1:03.53 1:02.80 1:04.13 1:02.99 1:01.19
    1:04.20 1:05.61 1:04.96 1:03.60 1:04.80 1:05.87 1:02.89 1:04.33
    1:05.39 1:04.39 1:04.90 1:05.12 1:05.10 1:04.45 1:06.21 1:04.45
    1:00.26
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           70 GOLD                             33.87  
  2 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                             38.89  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          74 GOLD                           1:22.62  
      40.37   42.25                                                
  2 Dobler, Wally             74 GOLD                           1:25.56  
      40.77   44.79                                                
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          74 GOLD                           2:59.52  
      41.05   43.90   46.64   47.93                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           70 GOLD                             38.98  
  2 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                             43.94  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                           1:42.90  
      48.27   54.63                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                           3:52.65  
      48.76   57.72 1:02.07 1:04.10                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           70 GOLD                             30.46  
  2 Dobler, Wally             74 GOLD                             33.29  
  3 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                             34.47  
  4 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                             42.57  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                           1:43.68  
      46.61   57.07                                                
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          73 FLAQ                           3:56.63  
      47.85   55.94 1:03.91 1:08.93                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           70 GOLD                           1:12.21  
      32.54   39.67                                                
  2 Cavanaugh, Cav            72 GOLD                           1:18.01  
      36.91   41.10                                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnsen, Ralph            76 FMM                              35.36  
  2 Busse, George             75 GOLD                             38.17  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             75 GOLD                           1:25.95  
      41.17   44.78                                                
  2 Johnsen, Ralph            76 FMM                            1:27.10  
      41.05   46.05                                                
  3 Knowles, Percival         77 SWIFT                          1:38.16  
      48.24   49.92                                                
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             75 GOLD                           3:21.72  
      44.42   51.99   53.95   51.36                                
  2 Knowles, Percival         77 SWIFT                          3:43.23  
      49.49   58.22   59.95   55.57                                
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             75 GOLD                           9:15.89  
      48.30   53.87   56.24   57.13   57.51   56.95   56.97   58.12
      57.93   52.87                                                
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles       75 FMM                            1:32.59  
      45.07   47.52                                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles       75 FMM                              43.66  
  2 Knowles, Percival         77 SWIFT                            44.90  
  3 Johnsen, Ralph            76 FMM                              46.35  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knowles, Percival         77 SWIFT                          1:40.97  
      46.21   54.76                                                
  2 Johnsen, Ralph            76 FMM                            1:49.79  
      51.10   58.69                                                
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles       75 FMM                            3:37.11  
      49.39   56.29   57.04   54.39                                
  2 Knowles, Percival         77 SWIFT                          3:52.75  
      52.16   58.62 1:02.62   59.35                                
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kern, Herb                75 GOLD                             36.15  
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kern, Herb                75 GOLD                           3:28.23  
      42.99   50.85   56.30   58.09                                
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles       75 FMM                            1:26.62  
      41.33   45.29                                                
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles       75 FMM                            3:18.97  
      45.38   51.56 1:00.27   41.76                                
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles       75 FMM                            7:09.91  
      48.50   57.46   57.62   54.68 1:02.86 1:00.74   44.88   43.17
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldner, Fred             81 CONN                             43.40  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldner, Fred             81 CONN                           1:37.31  
      44.52   52.79                                                
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldner, Fred             81 CONN                           9:14.65  
      46.62   55.23   56.76   56.31   57.72   57.46   58.44   57.20
      56.07   52.84                                                
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldner, Fred             81 CONN                          19:08.73  
      49.41   55.59   57.68   57.25   59.31   58.65 1:00.04   58.34
      58.80   58.52   59.06   58.20   58.22   58.33   57.74   57.50
      57.10   57.60   57.04   54.35                                
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldner, Fred             81 CONN                          31:41.15  
      45.94   56.62   57.16   56.65   57.08   57.82   57.74   57.55
      57.89   58.32   57.91   58.18   58.72   58.86   58.73   59.14
      58.05   58.37   58.23   59.06   58.29   58.77   58.85   57.80
      57.70   58.87   58.28   58.57   58.25   57.49   58.41   57.42
      54.43

Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:12.16  
     1) Coulsen, Naudine W19            2) Marechal, Severine W24         
     3) Pursell, Gwen W32               4) Sherman, Heather W33           
       30.51    30.34    36.73    34.58                                    
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:18.87  
     1) Moran, Danielle W30             2) Marechal, Severine W24         
     3) Coulsen, Naudine W19            4) Simons, Alexis W26             
       37.82    36.72    35.64    28.69                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:48.83  
     1) Ingoldsby, Laura W28            2) Hester, Heidi W27              
     3) Kafin, Lauren W26               4) Dwors, Liz W27                 
       28.04    26.95    28.02    25.82                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:57.22  
     1) McCrady, Christine W34          2) Moran, Danielle W30            
     3) Aron, Vanessa W27               4) Byrnes, Katie W25              
       27.54    30.97    30.42    28.29                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                                     2:03.06  
     1) LeVasseur, Katy W33             2) Arlotto, Shelia W32            
     3) Guidoboni-Peters, Iiaria W28    4) Mena, Alicia W36               
       28.73    33.11    32.54    28.68                                    
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               8:58.75  
     1) O'Neill, Lara W29               2) Hester, Heidi W27              
     3) Ingoldsby, Laura W28            4) Kafin, Lauren W26              
       30.80  1:05.48  1:43.24  2:22.51    28.65    59.95  1:31.81  2:03.63
       29.70  1:03.70  1:40.59  2:16.74    31.39  1:05.49  1:40.90  2:15.87
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                              10:53.61  
     1) Webb, Linda W62                 2) Sherman, Heather W33           
     3) Paiva, Teca W42                 4) Moran, Danielle W30            
       38.93  1:23.17  2:08.88  2:53.58    16.52    36.96  1:20.34  2:07.10
       44.62  1:19.51  1:58.07  2:39.51    40.26  1:14.84  1:53.65  3:13.42
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:09.37  
     1) Hester, Heidi W27               2) Kafin, Lauren W26              
     3) Aron, Vanessa W27               4) Ingoldsby, Laura W28           
       32.59    34.98    34.12    27.68                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     2:18.49  
     1) Arlotto, Shelia W32             2) LeVasseur, Katy W33            
     3) Quint, Nicole W35               4) Evans, Juli W31                
       36.51    36.34    34.39    31.25                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:09.08  
     1) Hulett, Jennifer W39            2) Keeney, Cheryl W44             
     3) Paiva, Teca W42                 4) Baugh, Inge W40                
       30.94    38.33    31.15    28.66                                    
 
Women 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                              12:00.48  
     1) Bennett, Sarah W45              2) Thompson, Laura W36            
     3) Sather, Jeanne W50              4) Chin-Ogilvie, Adrienne W47     
       38.21  1:20.31  2:02.96  2:43.11    41.13  1:27.29  2:52.43  3:08.15
       41.96  1:33.35  2:25.99  3:16.13    38.14  1:21.43  2:07.60  2:53.09
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   2:12.29  
     1) Spaun, Karen W43                2) Bennett, Ellen W44             
     3) Beverly, Gnerre W37             4) Showalter, Linda W51           
       36.40    37.03    43.26    15.60                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:18.29  
     1) Hulett, Jennifer W39            2) Paiva, Teca W42                
     3) Baugh, Inge W40                 4) Paillet, Diane W38             
       31.92    38.30    34.35    33.72                                    
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:01.47  
     1) Cavanaugh, Debbie W50           2) Seier, Lydia W51               
     3) Protzman, Barbara W53           4) Devanney, Celia W50            
       28.31    31.60    31.76    29.80                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:09.89  
     1) Webb, Linda W62                 2) Herbst, Liz W45                
     3) Bennett, Sarah W45              4) Forre, Lena W51                
       33.05    29.53    33.65    33.66                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:38.26  
     1) Desmarais, Josee W47            2) Grady, Marci W49               
     3) Johnson, Barbara W58            4) Chin-Ogilvie, Adrienne W47     
       33.89    41.74    47.09    35.54                                    
 
Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     9:17.71  
     1) Milanese, Barbara W45           2) Protzman, Barbara W53          
     3) Devanney, Celia W50             4) Cavanaugh, Debbie W50          
                                2:08.97                             2:30.03
                                2:24.57  2:14.14                           
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:08.54  
     1) Milanese, Barbara W45           2) Cavanaugh, Debbie W50          
     3) McDonnell, Peggy W52            4) McGregor, Barbara W48          
       33.14    35.60    31.42    28.38                                    
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'A'                                    DQ  
     1) Bennett, Sarah W45              2) Chin-Ogilvie, Adrienne W47     
     3) Thomas, Ann W47                 4) Herbst, Liz W45                
       41.61    41.34    36.76    29.06                                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:28.60  
     1) Thrall, Jerome M19              2) Rivera, Robert M30             
     3) Malki, Charles M31              4) Comulada, Luis M32             
       23.14    21.53    22.08    21.85                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:34.16  
     1) Bernard, Chris M21              2) Walker, Brady M25              
     3) Blavatnik, Alex M43             4) Rangel, Kevin M20              
       22.05    22.75    25.00    24.36                                    
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:48.07  
     1) Bernard, Chris M21              2) Lage, Terry M40                
     3) Walker, Brady M25               4) Palmer, Bryan M28              
       26.85    30.93    24.95    25.34                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:32.21  
     1) Sottile, Domenico M30           2) Schwebel, Mike M31             
     3) Miller, Matt M31                4) Hooper, Matt M34               
       22.52    23.38    23.37    22.94                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     1:49.29  
     1) Digilio, Christopher M44        2) Walley, David M42              
     3) Corcho, Rodrigo M28             4) Bullard, Justin M32            
       26.84    27.42    26.10    28.93                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:58.73  
     1) Morse, Patrick M30              2) Kalthoff, Karsten M40          
     3) Humpleby, Michael M40           4) Palmer, Bryan M28              
       29.35    27.04    35.95    26.39                                    
  4 Gold Coast Masters  'B'                                     2:18.51  
     1) Scharf, Lee M30                 2) Dawes, Kevin M37               
     3) Shipman, John M49               4) Yepes, William M33             
       42.34    34.92    32.12    29.13                                    
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               7:38.40  
     1) Walker, Brady M25               2) Hooper, Matt M34               
     3) Miller, Matt M31                4) Read, David M39                
       25.72    54.56  1:23.58  1:52.89    26.94    56.89  1:26.30  1:54.60
       26.32    56.47  1:26.97  1:56.26    26.07    55.04  1:24.77  1:54.65
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:45.20  
     1) Hooper, Matt M34                2) Sottile, Domenico M30          
     3) Miller, Matt M31                4) Schwebel, Mike M31             
       26.08    31.30    24.56    23.26                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     1:54.42  
     1) Walley, David M42               2) Corcho, Rodrigo M28            
     3) Digilio, Christopher M44        4) Malki, Charles M31             
       31.67    28.47    27.09    27.19                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:06.77  
     1) Brinson, Frank M40              2) Humpleby, Michael M40          
     3) Balocco, Joe M29                4) Levine, Greg M42               
       30.92    36.91    28.80    30.14                                    
  4 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   2:08.87  
     1) Hillman, Allen M40              2) De, Tony M40                   
     3) Butcher, Paul M39               4) Madrigal, Francisco M31        
       34.88    36.75    27.51    29.73                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:32.22  
     1) Harrington, Patrick M36         2) Read, David M39                
     3) Lage, Terry M40                 4) Semisch, Kevin M41             
       22.88    22.29    24.06    22.99                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     1:37.55  
     1) Frampton, Sean M41              2) Caldwell, Larry M43            
     3) Arlotto, Daniel M37             4) Olsen, Jonathan M44            
       23.84    24.78    23.87    25.06                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:48.10  
     1) Brinson, Frank M40              2) Levine, Greg M42               
     3) Fisher, Andy M41                4) Andreades, Stephen M35         
       24.82    30.10    25.39    27.79                                    
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     7:45.31  
     1) Frampton, Sean M41              2) LeClair, David M40             
     3) Arlotto, Daniel M37             4) Olsen, Jonathan M44            
       26.70    55.31  1:24.16  1:53.49    16.03    57.10  1:28.04  1:57.88
       27.71    59.27  1:30.63  2:01.68    25.85    54.13  1:23.44  1:52.26
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               8:35.66  
     1) Andreades, Stephen M35          2) Brinson, Frank M40             
     3) Fisher, Andy M41                4) Kalthoff, Karsten M40          
       26.43    55.54  1:25.09  1:55.58    28.99  1:00.16  1:32.71  2:05.99
       29.89  1:01.78  1:34.85  2:07.43    15.72    33.33  1:09.15  2:26.66
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:45.41  
     1) Snoep, Peer M42                 2) Blavatnik, Alex M43            
     3) Read, David M39                 4) Harrington, Patrick M36        
       27.76    30.17    25.43    22.05                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     1:46.13  
     1) Caldwell, Larry M43             2) Frampton, Sean M41             
     3) Olsen, Jonathan M44             4) Arlotto, Daniel M37            
       28.66    27.73    25.79    23.95                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:53.41  
     1) Andreades, Stephen M35          2) Kalthoff, Karsten M40          
     3) Fisher, Andy M41                4) Semisch, Kevin M41             
       28.90    33.86    27.42    23.23                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:43.13  
     1) Pomerantz, Steve M51            2) Grzeszczak, John M49           
     3) Burt, Chris M52                 4) Steblein, Edward M49           
       24.36    24.09    27.39    27.29                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:49.56  
     1) Erickson, Tim M51               2) Adair, John M47                
     3) Boudreau, David M49             4) Hendrick, Marty M49            
       24.42    28.69    30.19    26.26                                    
  3 Gold Coast Masters  'B'                                     2:05.46  
     1) Jacobson, Steven M45            2) Busse, George M75              
     3) Taylor, Michael M46             4) Gill, Matthew M52              
       28.19    16.82    20.36  1:00.09                                    
 
Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               8:44.73  
     1) Erickson, Tim M51               2) Boudreau, David M49            
     3) Andrews, John M49               4) Hendrick, Marty M49            
       27.94    57.93  1:29.24  2:00.97    17.14  1:07.88  1:45.99  2:24.65
       30.24  1:02.75  1:36.74  2:10.06    29.88  1:02.14  1:35.66  2:09.05
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     9:23.41  
     1) Quiggin, David M63              2) Burt, Chris M52                
     3) Oneill, Blaise M50              4) Grzeszczak, John M49           
       30.12  1:03.32  1:37.16  2:10.46    30.56  1:05.49  1:41.48  2:15.78
       33.99  1:13.49  1:54.30  2:34.49    32.48  1:08.86  1:44.51  2:22.68
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:01.55  
     1) Andrews, John M49               2) Hendrick, Marty M49            
     3) Erickson, Tim M51               4) Adair, John M47                
       30.13    35.02    27.70    28.70                                    
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     2:21.27  
     1) Oneill, Blaise M50              2) Jacobson, Steven M45           
     3) Steblein, Edward M49            4) Gill, Matthew M52              
       39.85    37.93    31.37    32.12                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:53.26  
     1) Schmidt, George M57             2) Quiggin, David M63             
     3) LaBrie, James M56               4) Berquist, Ken M63              
       24.91    25.69    33.68    28.98                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:08.17  
     1) Buchan, Doug M64                2) Pesetsky, Walter M73           
     3) Pedersen, Lars M65              4) Wigo, Bruce M58                
       28.61    15.61    27.92    56.03                                    
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   2:04.83  
     1) Soderstrom, Jan M62             2) Kelley, Bill M60               
     3) Cornell, Thomas M60             4) Howel, Gary M56                
       32.26    20.39    16.12    56.06                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     2:04.87  
     1) Parsons, Roger M60              2) Brewer, Dick M62               
     3) Schmidt, George M57             4) Quiggin, David M63             
       35.14    36.54    27.27    25.92                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:13.00  
     1) Buchan, Doug M64                2) Webb, Ed M62                   
     3) Burns, Joel M61                 4) Koonin, Michael M57            
       36.58    18.52    18.90    59.00                                    
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:38.18  
     1) Scheer, Andrew M58              2) Jacobsohn, Jake M57            
     3) Pesetsky, Walter M73            4) Pedersen, Lars M65             
       43.36    42.58    42.75    29.49                                    
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:51.95  
     1) Cavanaugh, Cav M72              2) Morrow, Andy M69               
     3) Dobler, Wally M74               4) McIntyre, David M70            
       27.67    28.04    15.94    40.30                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:26.91  
     1) McIntyre, David M70             2) Cavanaugh, Cav M72             
     3) Rapperport, Alan M74            4) Busse, George M75              
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:47.91  
     1) Walker, Brady M25               2) Paiva, Teca W42                
     3) Aron, Vanessa W27               4) Hooper, Matt M34               
       23.55    30.81    29.69    23.86                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:48.67  
     1) Read, David M39                 2) Marechal, Severine W24         
     3) Simons, Alexis W26              4) Miller, Matt M31               
       25.20    31.49    28.90    23.08                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:57.09  
     1) Hooper, Matt M34                2) Marechal, Severine W24         
     3) Miller, Matt M31                4) Ingoldsby, Laura W28           
       26.52    37.65    25.07    27.85                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:01.99  
     1) Coulsen, Naudine W19            2) Kafin, Lauren W26              
     3) Walker, Brady M25               4) Semisch, Kevin M41             
       37.91    33.89    25.20    24.99                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                                     2:05.74  
     1) Arlotto, Shelia W32             2) Thrall, Jerome M19             
     3) Guidoboni-Peters, Iiaria W28    4) Malki, Charles M31             
       36.29    29.38    37.08    22.99                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:42.67  
     1) Sottile, Domenico M30           2) Cross, Carolan W27             
     3) McLuckie, Lisa W29              4) Schwebel, Mike M31             
       23.11    28.68    27.05    23.83                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:48.56  
     1) Blavatnik, Alex M43             2) Ingoldsby, Laura W28           
     3) Moran, Danielle W30             4) Lage, Terry M40                
       25.21    28.37    31.10    23.88                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                                     1:48.88  
     1) Frampton, Sean M41              2) LeVasseur, Katy W33            
     3) Arlotto, Shelia W32             4) Olsen, Jonathan M44            
       23.85    28.60    32.82    23.61                                    
  4 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   1:50.27  
     1) Butcher, Paul M39               2) Sweeting, Kelli W25            
     3) Madrigal, Francisco M31         4) Dougherty, Kathryn W34         
       25.91    26.74    31.05    26.57                                    
  5 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                               2:22.30  
     1) Humpleby, Michael M40           2) Sherman, Heather W33           
     3) DeBord, Tina W42                4) Morse, Patrick M30             
       37.04    35.39    41.46    28.41                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:55.39  
     1) Byrnes, Katie W25               2) Sottile, Domenico M30          
     3) Schwebel, Mike M31              4) Dwors, Liz W27                 
       32.26    31.25    25.32    26.56                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     2:01.42  
     1) LeVasseur, Katy W33             2) Corcho, Rodrigo M28            
     3) Mena, Alicia W36                4) Comulada, Luis M32             
       35.99    31.02    32.45    21.96                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:07.73  
     1) Balocco, Joe M29                2) Hester, Heidi W27              
     3) McCrady, Christine W34          4) Palmer, Bryan M28              
       33.12    38.91    29.85    25.85                                    
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                               2:17.77  
     1) Moran, Danielle W30             2) Humpleby, Michael M40          
     3) Fisher, Andy M41                4) Aron, Vanessa W27              
       38.71    38.78    28.23    32.05                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:44.33  
     1) Harrington, Patrick M36         2) Hulett, Jennifer W39           
     3) Baugh, Inge W40                 4) Snoep, Peer M42                
       22.76    28.21    29.67    23.69                                    
  2 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   1:57.16  
     1) Hamel, Laura W43                2) Hillman, Allen M40             
     3) Repassy, Lisa W41               4) De, Tony M40                   
       29.11    28.70    30.52    28.83                                    
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'B'                                    DQ  
     1) Semisch, Kevin M41              2) Paillet, Diane W38             
     3)                                 4) Andreades, Stephen M35         
       23.30    36.49    21.71    41.76                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:58.12  
     1) Hulett, Jennifer W39            2) Blavatnik, Alex M43            
     3) Baugh, Inge W40                 4) Harrington, Patrick M36        
       33.90    31.00    24.27    28.95                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:09.86  
     1) Andreades, Stephen M35          2) Desmarais, Josee W47           
     3) Read, David M39                 4) Paiva, Teca W42                
       30.05    42.82    25.86    31.13                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:48.80  
     1) Grzeszczak, John M49            2) McGregor, Barbara W48          
     3) Cavanaugh, Debbie W50           4) Steblein, Edward M49           
       24.93    28.58    28.45    26.84                                    
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     1:50.43  
     1) Quiggin, David M63              2) McDonnell, Peggy W52           
     3) Arango, Libia W80               4) Schmidt, George M57            
       25.27    29.14    31.21    24.81                                    
  3 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   1:55.47  
     1) Soderstrom, Jan M62             2) Carpenter, Kelley W50          
     3) Doyle, Deanna W50               4) Kelley, Bill M60               
       27.54    29.56    29.68    28.69                                    
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:55.96  
     1) Andrews, John M49               2) Bennett, Sarah W45             
     3) Herbst, Liz W45                 4) Erickson, Tim M51              
       27.22    33.86    29.65    25.23                                    
  5 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                               2:16.14  
     1) Pedersen, Lars M65              2) Chin-Ogilvie, Adrienne W47     
     3) Desmarais, Josee W47            4) Scheer, Andrew M58             
       31.13    35.32    34.83    34.86                                    
  6 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:17.44  
     1) Koonin, Michael M57             2) Thomas, Ann W47                
     3) Forre, Lena W51                 4) Adair, John M47                
       28.06    30.99    33.85    44.54                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:01.64  
     1) Cavanaugh, Debbie W50           2) Grzeszczak, John M49           
     3) McDonnell, Peggy W52            4) Quiggin, David M63             
       32.68    32.24    32.09    24.63                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:09.43  
     1) Hendrick, Marty M49             2) Chin-Ogilvie, Adrienne W47     
     3) Erickson, Tim M51               4) Herbst, Liz W45                
       30.37    41.14    27.63    30.29                                    
  3 Gold Coast Masters  'B'                                     2:10.98  
     1) Seier, Lydia W51                2) Schmidt, George M57            
     3) Ferron, Lars M52                4) Protzman, Barbara W53          
       38.68    31.31    29.90    31.09                                    
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:29.71  
     1) Bennett, Sarah W45              2) Gleber, Michael M52            
     3) Forre, Lena W51                 4) Boudreau, David M49            
       42.71    39.85    36.85    30.30                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:28.21  
     1) Buchan, Doug M64                2) Johnson, Barbara W58           
     3) Webb, Linda W62                 4) Webb, Ed M62                   
       28.70    46.26    33.48    39.77