Licensed to Hy-Tek Meet Services       Hy-Tek's Meet Manager 3/17/2008 05:31 PM
                        HHead2nd Annual SCY - 3/16/2008                        
                              Sanction #: 508-006                              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole T          19 Gold-FG                          28.27  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole T          19 Gold-FG                        1:03.82  
      31.11   32.71                                                
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole T          19 Gold-FG                          38.60  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole T          19 Gold-FG                          31.31  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeLay, Morgan G           26 LYTA-FL                          30.90  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeLay, Morgan G           26 LYTA-FL                        1:07.56  
      32.58   34.98                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeLay, Morgan G           26 LYTA-FL                          42.63  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeLay, Morgan G           26 LYTA-FL                        1:20.85  
      37.91   42.94                                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Craveiro, Giovanna        32 Gold-FG                          36.97  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, Sheila M         32 Gold-FG                          36.29  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, Sheila M         32 Gold-FG                        1:16.99  
      35.74   41.25                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached                       25.37  
  2 Mena, Alicia              36 Gold-FG                          28.96  
  3 Matsumura, LeAnn H        35 LYTA-FL                          29.35  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale A           38 Gold-FG                        1:00.82  
      30.06   30.76                                                
 -- Mena, Alicia              36 Gold-FG                            DNF  
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached                    18:38.79  
      29.73   32.13   32.61   32.87   32.94   33.66   33.55   33.36
      33.78   33.31   33.41   33.68   33.63   33.50   33.81   33.84
    9:48.98                                                        
 -- Joggerst, Elaine C        36 Gold-FG                             DQ  
      34.68   38.87   41.08   42.09   41.85   42.28   42.14   41.82
      42.54   41.78   41.49   42.12   41.77   42.65   42.22   42.07
      42.77                                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached                       30.09  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached                       32.74  
  2 Matsumura, LeAnn H        35 LYTA-FL                          37.63  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached                       27.59  
  2 Mena, Alicia              36 Gold-FG                          31.84  
  3 Joggerst, Elaine C        36 Gold-FG                          36.75  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matsumura, LeAnn H        35 LYTA-FL                        1:13.47  
      34.12   39.35                                                
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           43 NEM-NE                         1:00.46  
      29.85   30.61                                                
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          44 Gold-FG                       22:07.70  
      35.14   37.24   38.48   39.39   39.26   39.78   40.05   40.37
      39.98   40.23   40.34   40.75   40.65   41.03   40.17   40.64
      40.67   41.23   40.73   40.79   40.31   41.19   41.07   41.15
      41.20   40.61   41.70   41.23   40.44   40.44   39.97   40.56
      40.91
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           43 NEM-NE                           36.39  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           43 NEM-NE                           30.97  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           43 NEM-NE                         1:08.41  
      32.29   36.12                                                
  2 Woodburn, Andrea          44 Gold-FG                        1:16.13  
      34.82   41.31                                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 De Young, Gretchen J      47 FLA-FL                           32.23  
  2 Bennett, Sarah L          45 FLAQ-FG                          32.96  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 De Young, Gretchen J      47 FLA-FL                         1:12.51  
      35.07   37.44                                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 De Young, Gretchen J      47 FLA-FL                           38.29  
  2 Bennett, Sarah L          45 FLAQ-FG                          40.87  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          45 FLAQ-FG                          41.43  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 De Young, Gretchen J      47 FLA-FL                           37.15  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 De Young, Gretchen J      47 FLA-FL                         1:24.19  
      38.54   45.65                                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       50 Gold-FG                          28.36  
  2 LaFountain, Darcy H       52 Gold-FG                          30.46  
  3 Seier, Lydia S            51 Gold-FG                          30.70  
  4 Protzman, Barbara         53 Gold-FG                          31.12  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       50 Gold-FG                        1:02.52  
      29.84   32.68                                                
  2 Seier, Lydia S            51 Gold-FG                        1:07.87  
      33.00   34.87                                                
  3 Protzman, Barbara         53 Gold-FG                        1:10.45  
      33.49   36.96                                                
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LaFountain, Darcy H       52 Gold-FG                       21:32.40  
      34.55   37.21   38.59   39.26   39.50   39.33   39.55   39.87
      39.32   39.66   39.46   39.31   39.19   39.60   39.62   39.93
      39.97   39.66   39.59   39.35   39.82   39.89   39.85   39.52
      39.82   39.77   39.68   39.47   39.61   39.38   38.48   38.60
      35.99
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy H        52 Gold-FG                          33.92  
  2 LaFountain, Darcy H       52 Gold-FG                          36.95  
  3 Seier, Lydia S            51 Gold-FG                          41.83  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       50 Gold-FG                          35.95  
  2 McDonnell, Peggy H        52 Gold-FG                          36.97  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy H        52 Gold-FG                          31.49  
  2 Protzman, Barbara         53 Gold-FG                          35.82  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       50 Gold-FG                        1:10.00  
      32.43   37.57                                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            64 SDSM-SP                          32.85  
  2 Webb, Linda               62 FLAQ-FG                          32.89  
  3 Gunter, Susan             64 Gold-FG                          55.36  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            64 SDSM-SP                        1:11.38  
      35.00   36.38                                                
  2 Gunter, Susan             64 Gold-FG                        2:05.61  
      58.34 1:07.27                                                
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            64 SDSM-SP                       22:49.54  
      36.52   39.76   42.19   42.57   42.72   42.55   42.52   42.65
      42.65   42.36   42.33   42.35   42.45   41.85   41.63   42.12
      41.78   41.37   42.02   42.12   41.94   41.40   41.17   40.77
      41.03   41.39   41.64   40.98   40.11   40.73   40.53   40.75
      40.59
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            64 SDSM-SP                          41.08  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ-FG                          41.78  
 -- Gunter, Susan             64 Gold-FG                             DQ  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               62 FLAQ-FG                          38.64  
  2 Gunter, Susan             64 Gold-FG                        1:13.73  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            64 SDSM-SP                        1:26.25  
      39.99   46.26                                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida M           65 VMST-VA                          38.22  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida M           65 VMST-VA                        1:26.69  
      39.23   47.46                                                
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida M           65 VMST-VA                          47.22  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida M           65 VMST-VA                          47.84  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida M           65 VMST-VA                        1:45.22  
      50.02   55.20                                                
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              24 FINS                             48.88  
      24.06   24.82                                                
  2 Miyares, Andres H         24 Gold-FG                        1:11.43  
      33.82   37.61                                                
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              24 FINS                             26.39  
  2 Chow, Nick                24 Gold-FG                          29.74  
  3 Miyares, Andres H         24 Gold-FG                          43.63  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              24 FINS                             26.84  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chow, Nick                24 Gold-FG                          27.43  
  2 Miyares, Andres H         24 Gold-FG                          34.36  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              24 FINS                             54.40  
      25.58   28.82                                                
  2 Miyares, Andres H         24 Gold-FG                        1:26.94  
      40.36   46.58                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Juan C             25 Gold-FG                          24.18  
  2 Krajewski, Tim L          26 Gold-FG                          30.43  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Juan C             25 Gold-FG                          54.21  
      25.77   28.44                                                
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gac, Jarrod               25 Gold-FG                       20:07.30  
      31.79   34.57   35.90   35.79   36.28   36.21   36.63   36.72
      36.94   36.64   36.21   36.33   36.28   36.19   36.29   36.56
   10:31.97                                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buttram, Mance E          28 Gold-FG                          28.60  
  2 Gac, Jarrod               25 Gold-FG                          34.83  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Corcho, Rodrigo           28 Gold-FG                          29.26  
  2 Buttram, Mance E          28 Gold-FG                          31.97  
  3 Gac, Jarrod               25 Gold-FG                          35.67  
  4 Krajewski, Tim L          26 Gold-FG                          39.38  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Corcho, Rodrigo           28 Gold-FG                          26.52  
  2 Salas, Juan C             25 Gold-FG                          28.17  
  3 Gac, Jarrod               25 Gold-FG                          30.50  
 -- Buttram, Mance E          28 Gold-FG                             DQ  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            32 Gold-FG                          22.11  
  2 Rivera, Robert S          30 Gold-FG                          22.46  
  3 Mata, Jorge               34 Gold-FG                          28.86  
  4 Bullard, Justin           32 Gold-FG                          30.12  
  5 Yepes, William            33 Gold-FG                          30.36  
  6 Scharf, Lee               30 Gold-FG                          39.53  
  7 Barriera, David           34 Gold-FG                          40.70  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            32 Gold-FG                          49.28  
      23.77   25.51                                                
  2 Yepes, William            33 Gold-FG                        1:04.72  
      31.06   33.66                                                
  3 Mata, Jorge               34 Gold-FG                        1:05.64  
      30.72   34.92                                                
  4 Bullard, Justin           32 Gold-FG                        1:07.29  
      31.36   35.93                                                
  5 Barriera, David           34 Gold-FG                        1:33.10  
      43.81   49.29                                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bullard, Justin           32 Gold-FG                          39.13  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Greg L             34 Unattached                       30.43  
  2 Scharf, Lee               30 Gold-FG                          45.63  
 -- Rios, Eduardo             33 Gold-FG                             DQ  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert S          30 Gold-FG                          24.35  
  2 Comulada, Luis            32 Gold-FG                          25.94  
  3 Burns, Greg L             34 Unattached                       25.97  
  4 Mata, Jorge               34 Gold-FG                          31.02  
  5 Yepes, William            33 Gold-FG                          31.06  
  6 Scharf, Lee               30 Gold-FG                          39.70  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert S          30 Gold-FG                          57.58  
      26.42   31.16                                                
  2 Yepes, William            33 Gold-FG                        1:14.41  
      35.14   39.27                                                
  3 Rios, Eduardo             33 Gold-FG                        1:26.00  
      39.25   46.75                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roe, John                 39 Gold-FG                          25.63  
  2 Mejia, John               35 Gold-FG                          26.37  
  3 Bernal, Carlos            35 Gold-FG                          28.89  
  4 Nunez, Humberto           37 Gold-FG                          30.07  
  5 Dawes, Kevin P            37 Gold-FG                          36.04  
  6 Nistal, Jose D            38 Gold-FG                          41.20  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jason             38 Gold-FG                          54.94  
      25.93   29.01                                                
  2 Dawes, Kevin P            37 Gold-FG                        1:24.53  
      39.23   45.30                                                
  3 Nistal, Jose D            38 Gold-FG                        1:38.25  
      43.56   54.69                                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, R Daniel         37 Gold-FG                          28.33  
  2 Roe, John                 39 Gold-FG                          33.25  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, R Daniel         37 Gold-FG                          31.73  
  2 Mejia, John               35 Gold-FG                          34.78  
  3 Roe, John                 39 Gold-FG                          35.69  
  4 Nunez, Humberto           37 Gold-FG                          38.42  
  5 Bernal, Carlos            35 Gold-FG                          41.23  
 -- Dawes, Kevin P            37 Gold-FG                             DQ  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, R Daniel         37 Gold-FG                          26.30  
  2 Miller, Jason             38 Gold-FG                          27.87  
  3 Roe, John                 39 Gold-FG                          28.17  
  4 Mejia, John               35 Gold-FG                          28.53  
  5 Nistal, Jose D            38 Gold-FG                          43.28  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, John               35 Gold-FG                        1:07.32  
      31.41   35.91                                                
  2 Nunez, Humberto           37 Gold-FG                        1:23.79  
      39.93   43.86                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, David W          40 Gold-FG                          24.67  
  2 Korey, Bill               44 Gold-FG                          26.38  
  3 Digilio, Christopher R    44 Gold-FG                          26.59  
  4 Search, Eric D            40 Gold-FG                          27.02  
  5 Walley, David M           43 Gold-FG                          27.28  
  6 Cowley, Gordon S          42 Gold-FG                          29.08  
  7 Hughes, Larry             40 Gold-FG                          33.27  
  8 Nunez, Jose E             40 Gold-FG                          33.41  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, David W          40 Gold-FG                          52.86  
      25.34   27.52                                                
  2 Walley, David M           43 Gold-FG                          57.52  
      28.14   29.38                                                
  3 Korey, Bill               44 Gold-FG                          57.71  
      28.18   29.53                                                
  4 Cowley, Gordon S          42 Gold-FG                        1:03.28  
      30.81   32.47                                                
  5 Nunez, Jose E             40 Gold-FG                        1:13.50  
      35.97   37.53                                                
  6 Hughes, Larry             40 Gold-FG                        1:20.56  
      38.45   42.11                                                
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill               44 Gold-FG                       19:38.28  
      30.92   34.74   34.99   35.66   35.04   35.08   36.27   35.60
      36.27   35.39   35.49   36.41   35.97   36.56   36.12   36.25
   10:11.52                                                        
  2 Cross, Daniel L           40 Unattached                    26:44.82  
      41.80   45.43   46.66   48.42   49.06   48.41   49.22   49.14
      48.24   49.00   49.91   49.21   49.71   48.82   49.34   49.39
      50.50   48.89   49.60   48.20   50.55   49.71   49.09   49.66
      50.34   49.07   48.98   49.34   48.67   50.29   48.77   47.46
      43.94
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill               44 Gold-FG                          32.44  
  2 Cowley, Gordon S          42 Gold-FG                          34.35  
  3 Nunez, Jose E             40 Gold-FG                          43.01  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean P          41 Gold-FG                          27.46  
  2 Digilio, Christopher R    44 Gold-FG                          33.54  
  3 Search, Eric D            40 Gold-FG                          35.13  
  4 Del Pino, Jose C          41 Gold-FG                          36.97  
  5 Cross, Daniel L           40 Unattached                       39.30  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean P          41 Gold-FG                          25.36  
  2 Caldwell, Larry E         43 Gold-FG                          27.73  
  3 LeClair, David W          40 Gold-FG                          28.20  
  4 Digilio, Christopher R    44 Gold-FG                          29.05  
  5 Cowley, Gordon S          42 Gold-FG                          30.18  
  6 Search, Eric D            40 Gold-FG                          30.39  
  7 Cross, Daniel L           40 Unattached                       34.89  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean P          41 Gold-FG                          57.27  
      27.67   29.60                                                
  2 LeClair, David W          40 Gold-FG                        1:02.96  
      29.51   33.45                                                
  3 Walley, David M           43 Gold-FG                        1:04.75  
      30.80   33.95                                                
  4 Caldwell, Larry E         43 Gold-FG                        1:07.67  
      28.22   39.45                                                
  5 Search, Eric D            40 Gold-FG                        1:08.07  
      32.13   35.94                                                
  6 Korey, Bill               44 Gold-FG                        1:08.26  
      31.36   36.90                                                
  7 Cross, Daniel L           40 Unattached                     1:20.02  
      39.52   40.50                                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, James S           46 Gold-FG                          26.15  
  1 Ngim, Alan G              45 Gold-FG                          26.15  
  3 Steblein, Edward          49 Gold-FG                          26.85  
  4 Jacobson, Steven M        45 Gold-FG                          27.97  
  5 Cuenca, Michael           46 Gold-FG                          33.10  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ngim, Alan G              45 Gold-FG                          55.90  
      26.46   29.44                                                
  2 Fetter, James S           46 Gold-FG                        1:00.34  
      28.92   31.42                                                
  3 Jacobson, Steven M        45 Gold-FG                        1:02.42  
  4 Taylor, Michael J         46 Gold-FG                        1:13.94  
      34.52   39.42                                                
  5 Cuenca, Michael           46 Gold-FG                        1:15.78  
      35.58   40.20                                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, Steven M        45 Gold-FG                          37.97  
  2 Taylor, Michael J         46 Gold-FG                          41.51  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, James S           46 Gold-FG                          28.38  
  2 Ngim, Alan G              45 Gold-FG                          29.64  
  3 Steblein, Edward          49 Gold-FG                          30.35  
  4 Jacobson, Steven M        45 Gold-FG                          33.90  
  5 Taylor, Michael J         46 Gold-FG                          40.48  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, James S           46 Gold-FG                        1:08.55  
      32.18   36.37                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris E             52 Gold-FG                          26.68  
  2 Gill, Matthew P           52 Gold-FG                          28.64  
  3 Dzamba, Robert            53 Gold-FG                          37.63  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris E             52 Gold-FG                          57.60  
      27.99   29.61                                                
  2 Gill, Matthew P           52 Gold-FG                        1:04.76  
      31.42   33.34                                                
  3 O'Neill, Blaise M         50 Gold-FG                        1:05.36  
      31.95   33.41                                                
  4 Dzamba, Robert            53 Gold-FG                        1:25.31  
      41.78   43.53                                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris E             52 Gold-FG                       22:07.39  
      33.77   37.58   39.57   39.86   40.46   41.71   41.26   41.84
      41.19   40.19   40.99   40.39   40.26   40.79   40.41   41.71
   11:25.41                                                        
  2 Gill, Matthew P           52 Gold-FG                       22:25.52  
      33.61   37.23   39.95   40.02   40.18   40.24   40.38   40.36
      40.60   40.57   40.82   41.05   41.36   40.74   41.19   41.43
      41.42   41.65   41.82   40.92   42.18   41.86   42.16   41.50
      41.94   41.82   41.79   41.71   42.21   41.82   41.37   41.05
      38.57
  3 O'Neill, Blaise M         50 Gold-FG                       22:46.94  
      36.84   39.69   41.60   40.95   40.69   42.20   41.50   41.37
      40.52   40.97   41.37   41.01   41.38   41.93   42.26   41.50
   11:51.16                                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris E             52 Gold-FG                          32.93  
  2 Dzamba, Robert            53 Gold-FG                          48.61  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris E             52 Gold-FG                          36.37  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Blaise M         50 Gold-FG                        1:22.76  
      40.05   42.71                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Jose           57 Gold-FG                          29.32  
  2 Venture, Ray L            59 Unattached                       41.91  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Jose           57 Gold-FG                        1:07.59  
      34.04   33.55                                                
  2 Venture, Ray L            59 Unattached                     1:43.90  
      48.01   55.89                                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              58 Gold-FG                       24:55.80  
      39.37   44.35   45.80   46.28   45.10   46.03   46.36   45.68
      47.18   46.93   45.54   45.89   46.19   46.15   45.71   45.30
      49.17   44.71   44.90   46.62   45.02   45.15   46.00   45.51
      44.89   44.76   45.09   45.23   45.86   44.79   44.94   44.05
      41.25
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Jose           57 Gold-FG                          38.24  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Jose           57 Gold-FG                          40.71  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              58 Gold-FG                        1:25.62  
      40.49   45.13                                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Roger L          60 Gold-FG                          28.02  
  2 Woodburn, Scott           64 Gold-FG                          30.10  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert S           64 OREG-OR                          58.80  
      27.47   31.33                                                
  2 Parsons, Roger L          60 Gold-FG                        1:04.36  
      30.89   33.47                                                
  3 Woodburn, Scott           64 Gold-FG                        1:05.57  
      32.45   33.12                                                
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 Gold-FG                       20:25.94  
      32.14   34.52   35.25   35.65   36.12   36.42   36.48   36.66
      36.91   36.74   36.90   36.98   37.51   37.44   37.73   38.14
   10:44.35                                                        
  2 Woodburn, Scott           64 Gold-FG                       24:34.58  
      41.08   42.34   44.69   45.00   45.32   45.69   45.36   45.84
      45.18   44.88   45.53   45.05   45.12   45.59   45.36   45.50
      44.93   45.42   44.60   45.17   45.22   45.44   45.58   45.40
      45.77   44.80   43.84   44.30   43.45   44.53   42.84   43.11
      42.65
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert S           64 OREG-OR                          30.68  
  2 Quiggin, David            63 Gold-FG                          31.67  
  3 Woodburn, Scott           64 Gold-FG                          36.03  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            63 Gold-FG                          26.95  
  2 Parsons, Roger L          60 Gold-FG                          34.48  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         69 Fact-FL                          29.70  
  2 Pedersen, Lars            65 FLAQ-FG                          30.75  
  3 Galarza, Isaac            66 Unattached                       40.85  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Lars            65 FLAQ-FG                        1:12.93  
      35.88   37.05                                                
  2 Galarza, Isaac            66 Unattached                     1:29.65  
      42.65   47.00                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         69 Fact-FL                          33.92  
  2 Wakelin, Fred W           65 Fact-FL                          38.93  
  3 Galarza, Isaac            66 Unattached                       55.03  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            72 Gold-FG                          27.58  
  2 Stollmeyer, Michael A     70 Fact-FL                          30.81  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            72 Gold-FG                        1:00.87  
      29.11   31.76                                                
  2 McIntyre, David R         70 Gold-FG                        1:02.16  
      29.15   33.01                                                
  3 Stollmeyer, Michael A     70 Fact-FL                        1:09.64  
      34.50   35.14                                                
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stollmeyer, Michael A     70 Fact-FL                       24:27.16  
      39.82   42.79   44.30   45.13   45.34   45.20   45.59   45.39
      46.24   44.55   44.65   45.39   45.08   45.16   46.26   45.01
      45.03   45.55   44.86   44.69   45.31   45.08   45.36   45.54
      45.13   44.72   44.13   44.36   44.82   43.78   43.11   41.58
      38.21
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stollmeyer, Michael A     70 Fact-FL                          41.24  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David R         70 Gold-FG                          30.77  
  2 Cavanaugh, Cav            72 Gold-FG                          33.61  
  3 Stollmeyer, Michael A     70 Fact-FL                          40.73  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Robert         80 Fact-FL                          36.04  
  2 Strong, Doug              83 DOC-IN                         1:03.79  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Doug              83 DOC-IN                         1:26.74  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Robert         80 Fact-FL                          42.29  
  2 Strong, Doug              83 DOC-IN                         2:15.99  
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Doug              83 DOC-IN                         2:39.52  
 -- MacDonald, Robert         80 Fact-FL                             DQ  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Robert         80 Fact-FL                        1:31.61  
      44.78   46.83                                                
  2 Strong, Doug              83 DOC-IN                         3:44.66  
    2:00.14 1:44.52                                                
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  2:24.44  
     1) Arlotto, Sheila M W32           2) Joggerst, Elaine C W36         
     3) Pierce, Nicole T W19            4) Craveiro, Giovanna W32         
       35.63    40.46    31.84    36.51                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  1:56.69  
     1) Mena, Alicia W36                2) Woodburn, Andrea W44           
     3) Joggerst, Elaine C W36          4) LeClair, Dale A W38            
       29.64    28.94    30.66    27.45                                    
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  2:41.68  
     1) LeClair, Dale A W38             2) Woodburn, Andrea W44           
     3) Mena, Alicia W36                4) Gunter, Susan W64              
       34.46    39.43    32.24    55.55                                    
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  1:58.40  
     1) McDonnell, Peggy H W52          2) Protzman, Barbara W53          
     3) Seier, Lydia S W51              4) Cavanaugh, Debbie D W50        
       28.82    31.05    30.67    27.86                                    
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'B'                                  2:14.89  
     1) Cavanaugh, Debbie D W50         2) McDonnell, Peggy H W52         
     3) Protzman, Barbara W53           4) Seier, Lydia S W51             
       32.18    37.36    34.94    30.41                                    
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  2:10.56  
     1) Miyares, Andres H M24           2) Chow, Nick M24                 
     3) Gac, Jarrod M25                 4) Mejia, John M35                
       43.98    31.09    29.87    25.62                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  1:32.48  
     1) Rivera, Robert S M30            2) Salas, Juan C M25              
     3) Corcho, Rodrigo M28             4) Comulada, Luis M32             
       22.43    24.20    23.93    21.92                                    
  2 Gold Coast Masters-FG  'D'                                  1:52.05  
     1) Krajewski, Tim L M26            2) Buttram, Mance E M28           
     3) Yepes, William M33              4) Mata, Jorge M34                
       31.64    23.15    29.42    27.84                                    
  3 Gold Coast Masters-FG  'C'                                  1:59.16  
     1) Gac, Jarrod M25                 2) Bullard, Justin M32            
     3) Rios, Eduardo M33               4) Elipot, Shane M30              
       27.21    30.32    37.21    24.42                                    
 -- Gold Coast Masters-FG  'B'                                       DQ  
     1) Barriera, David M34             2) Scharf, Lee M30                
     3) Nistal, Jose D M38              4) Kirschner, Barry M40           
       40.93    22.86    20.89                                             
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  1:46.35  
     1) Comulada, Luis M32              2) Corcho, Rodrigo M28            
     3) Rivera, Robert S M30            4) Salas, Juan C M25              
       29.69    28.81    23.96    23.89                                    
  2 Gold Coast Masters-FG  'B'                                  2:06.50  
     1) Buttram, Mance E M28            2) Krajewski, Tim L M26           
     3) Mata, Jorge M34                 4) Yepes, William M33             
       29.76    36.46    30.79    29.49                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  1:36.16  
     1) LeClair, David W M40            2) Caldwell, Larry E M43          
     3) Arlotto, R Daniel M37           4) Frampton, Sean P M41           
       25.02    24.57    23.54    23.03                                    
  2 Gold Coast Masters-FG  'B'                                  1:45.03  
     1) Roe, John M39                   2) Korey, Bill M44                
     3) Search, Eric D M40              4) Digilio, Christopher R M44     
       25.86    26.26    26.46    26.45                                    
  3 Gold Coast Masters-FG  'C'                                  1:50.86  
     1) Walley, David M M43             2) Mejia, John M35                
     3) Del Pino, Jose C M41            4) Bernal, Carlos M35             
       27.83    26.59    26.91    29.53                                    
  4 Gold Coast Masters-FG  'D'                                  2:19.59  
     1) Ewan, Daniel J M36              2) Dawes, Kevin P M37             
     3) Hughes, Larry M40               4) Nunez, Jose E M40              
       37.13    36.47    32.91    33.08                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  1:47.25  
     1) Arlotto, R Daniel M37           2) Frampton, Sean P M41           
     3) LeClair, David W M40            4) Caldwell, Larry E M43          
       28.67    27.63    27.29    23.66                                    
  2 Gold Coast Masters-FG  'B'                                  2:00.58  
     1) Walley, David M M43             2) Digilio, Christopher R M44     
     3) Search, Eric D M40              4) Korey, Bill M44                
       32.39    32.66    29.39    26.14                                    
  3 Gold Coast Masters-FG  'C'                                  2:04.97  
     1) Cowley, Gordon S M42            2) Del Pino, Jose C M41           
     3) Roe, John M39                   4) Nunez, Humberto M37            
       35.59    32.30    27.56    29.52                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  1:48.43  
     1) Burt, Chris E M52               2) Steblein, Edward M49           
     3) Jacobson, Steven M M45          4) Ngim, Alan G M45               
       27.31    27.28    28.29    25.55                                    
 -- Gold Coast Masters-FG  'B'                                       DQ  
     1) Gill, Matthew P M52             2) O'Neill, Blaise M M50          
     3) Taylor, Michael J M46           4) Cuenca, Michael M46            
       30.23    30.46    31.35    32.92                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  2:07.77  
     1) Burt, Chris E M52               2) Jacobson, Steven M M45         
     3) Fetter, James S M46             4) Ngim, Alan G M45               
       34.45    38.44    28.53    26.35                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  2:03.15  
     1) Woodburn, Scott M64             2) Fernandez, Jose M57            
     3) Parsons, Roger L M60            4) Beier, Ken R M58               
       30.25    30.59    28.76    33.55                                  
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                                  2:24.09  
     1) Woodburn, Scott M64             2) Fernandez, Jose M57            
     3) Beier, Ken R M58                4) Parsons, Roger L M60           
       36.22    40.13    37.62    30.12                                    
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic CombinedTeam-FL  'A'                        2:07.91  
     1) Wiedamann, Karl E M69           2) MacDonald, Robert M80          
     3) Wakelin, Fred W M65             4) Stollmeyer, Michael A M70      
       30.94    34.73    33.03    29.21                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic CombinedTeam-FL  'A'                        2:24.46  
     1) Stollmeyer, Michael A M70       2) Wiedamann, Karl E M69          
     3) MacDonald, Robert M80           4) Wakelin, Fred W M65            
       39.17    33.86    39.31    32.12