Licensed to Hy-Tek Meet Services      HY-TEK's Meet Manager 12/10/2008 09:23 PM
          Coral Springs Holiday Classic 2008 - 12/6/2008 to 12/7/2008          
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                             28.01  
  2 Devanney, Valerie         23 GOLD                             29.37  
  3 Murphy, Siobhan           22 FLAQ                             31.38  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                           1:00.85  
      29.32   31.53                                                
  2 Devanney, Valerie         23 GOLD                           1:01.47  
      29.97   31.50                                                
  3 Murphy, Siobhan           22 FLAQ                           1:09.45  
      32.40   37.05                                                
  4 Pigassou, Caroline        24 GOLD                           1:15.97  
      35.24   40.73                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Valerie         23 GOLD                           2:14.24  
      29.90   33.42   34.99   35.93                                
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Marly             24 FACT                           5:20.05  
      35.57   39.61   40.58   41.30   41.23   41.66   41.07   39.03
 
Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pigassou, Caroline        24 GOLD                          12:41.95  
      39.64   43.85   46.71   46.95   47.42   47.97   47.99   48.71
      49.28   48.67   48.74   49.06   49.49   50.36   49.53   47.58
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                           1:10.78  
      34.14   36.64                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Marly             24 FACT                           2:51.37  
      40.73   43.41   44.15   43.08                                
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                             34.85  
  2 Murphy, Siobhan           22 FLAQ                             39.34  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                           1:15.49  
      36.14   39.35                                                
  2 Wilson, Marly             24 FACT                           1:30.21  
      42.90   47.31                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                           2:49.58  
      39.68   44.51   43.24   42.15                                
  2 Wilson, Marly             24 FACT                           3:20.68  
      45.74   52.01   52.31   50.62                                
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                             30.00  
  2 Devanney, Valerie         23 GOLD                             33.28  
  3 Wilson, Marly             24 FACT                             33.35  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Valerie         23 GOLD                           1:09.89  
      33.07   36.82                                                
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                           1:06.97  
      30.79   36.18                                                
  2 Wilson, Marly             24 FACT                           1:20.07  
      37.66   42.41                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                           2:28.85  
      31.20   39.56   43.24   34.85                                
  2 Devanney, Valerie         23 GOLD                           2:41.91  
      34.82   43.28   47.60   36.21                                
  3 Wilson, Marly             24 FACT                           2:47.10  
      34.60   44.07   49.89   38.54                                
 
Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate           19 FLAQ                           5:11.66  
      32.51   38.39   41.82   40.91   43.52   42.82   37.55   34.14
  2 Wilson, Marly             24 FACT                           6:02.58  
      37.39   45.43   47.93   46.16   51.91   52.09   41.15   40.52
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             28 FLAQ                             29.25  
  2 Aron, Vanessa             28 FLAQ                             31.75  
  3 Heller, Elizabeth         28 FLAQ                             36.84  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             28 FLAQ                           1:01.25  
      29.41   31.84                                                
  2 Miller, Laura             25 GOLD                           1:04.08  
      30.49   33.59                                                
  3 Aron, Vanessa             28 FLAQ                           1:11.29  
      33.97   37.32                                                
  4 Heller, Elizabeth         28 FLAQ                           1:29.59  
      42.43   47.16                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             28 FLAQ                           2:12.44  
      30.73   33.56   34.16   33.99                                
  2 Milbum, Mary              25 GOLD                           2:27.38  
      32.88   36.10   38.43   39.97                                
  3 Guidoboni-Peters, Ilaria  29 GOLD                           2:51.46  
      40.34   42.87   44.17   44.08                                
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             28 FLAQ                           4:40.49  
      31.51   34.36   35.41   35.25   35.93   36.12   36.40   35.51
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Laura             25 GOLD                             33.94  
  2 Milbum, Mary              25 GOLD                             34.15  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             28 FLAQ                           1:14.00  
      35.55   38.45                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             28 FLAQ                           2:39.94  
      37.15   40.46   41.28   41.05                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McLuckie, Lisa            29 FLAQ                             37.08  
  2 Albuquerque, Christina    26 GOLD                             38.20  
  3 Milbum, Mary              25 GOLD                             41.25  
  4 Aron, Vanessa             28 FLAQ                             44.22  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Albuquerque, Christina    26 GOLD                           1:20.51  
      38.28   42.23                                                
  2 Guidoboni-Peters, Ilaria  29 GOLD                           1:42.15  
      49.44   52.71                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aron, Vanessa             28 FLAQ                             36.78  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Laura             25 GOLD                           1:09.80  
      33.01   36.79                                                
  2 Albuquerque, Christina    26 GOLD                           1:16.10  
      36.09   40.01                                                
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Laura             25 GOLD                           1:12.82  
      32.22   40.60                                                
  2 Albuquerque, Christina    26 GOLD                           1:14.67  
      35.63   39.04                                                
  3 Milbum, Mary              25 GOLD                           1:16.05  
      35.15   40.90                                                
  4 Aron, Vanessa             28 FLAQ                           1:22.81  
      38.83   43.98                                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kosmas, Nichole           31 FLAQ                             29.99  
  2 Schlossberg, Amy          32 GOLD                             34.86  
  3 Luzano, Elaine            32 GOLD                             35.39  
  4 Rosenblat, Daniela        33 FLAQ                             42.27  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kosmas, Nichole           31 FLAQ                           1:06.60  
      31.51   35.09                                                
  2 Schlossberg, Amy          32 GOLD                           1:20.37  
      38.29   42.08                                                
  3 Hensley, Catherine        30 FLAQ                           1:23.97  
      40.73   43.24                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kosmas, Nichole           31 FLAQ                           2:28.03  
      32.80   36.21   38.69   40.33                                
  2 Hensley, Catherine        30 FLAQ                           3:07.88  
      42.64   46.56   50.06   48.62                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kosmas, Nichole           31 FLAQ                             34.89  
 -- Schlossberg, Amy          32 GOLD                                DQ  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kosmas, Nichole           31 FLAQ                           1:17.24  
      37.71   39.53                                                
  2 Luzano, Elaine            32 GOLD                           1:34.68  
      44.98   49.70                                                
  3 Hensley, Catherine        30 FLAQ                           1:46.58  
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rosenblat, Daniela        33 FLAQ                           4:12.22  
      55.73 1:01.41 1:02.53 1:12.55                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kosmas, Nichole           31 FLAQ                             32.88  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kosmas, Nichole           31 FLAQ                           1:15.56  
      33.38   42.18                                                
  2 Schlossberg, Amy          32 GOLD                           1:31.35  
      40.62   50.73                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kosmas, Nichole           31 FLAQ                           2:50.24  
      35.86   42.54   52.95   38.89                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hulett, Jennifer          39 FLAQ                             31.83  
  2 Fahey, Lisa               38 METR                             33.89  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Jennifer       35 FLAQ                           1:05.94  
      31.13   34.81                                                
  2 Fahey, Lisa               38 METR                           1:14.68  
      35.18   39.50                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ash, Nancy                35 GOLD                           2:23.32  
      31.40   35.82   37.82   38.28                                
  2 Fernandez, Jennifer       35 FLAQ                           2:23.48  
      32.45   36.18   37.82   37.03                                
  3 Fahey, Lisa               38 METR                           2:48.40  
      38.74   43.78   43.95   41.93                                
  4 Thompson, Laura           37 FLAQ                           3:13.23  
      42.02   48.15   52.16   50.90                                
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ulveling, Kristina        36 GAJA                           4:33.61  
      30.34   33.74   34.45   34.85   35.06   35.40   35.21   34.56
  2 Ash, Nancy                35 GOLD                           5:06.37  
      32.39   36.97   38.62   39.10   39.63   39.96   40.15   39.55
  3 Fahey, Lisa               38 METR                           6:00.16  
      39.31   45.71   46.73   46.58   46.76   46.30   45.53   43.24
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ulveling, Kristina        36 GAJA                           9:14.92  
      31.31   34.53   35.16   35.36   35.43   35.36   35.21   35.21
      34.95   35.15   35.16   34.96   34.83   34.73   34.34   33.23
  2 Ash, Nancy                35 GOLD                          10:44.32  
      34.98   39.16   39.90   40.50   40.89   40.94   41.12   40.86
      41.20   41.26   41.26   41.07   40.70   40.59   40.39   39.50
  3 Fahey, Lisa               38 METR                          12:34.41  
      40.26   45.96   47.76   47.13   48.64   48.99   48.94   48.52
      48.35   48.75   48.21   47.55   47.30   47.22   46.27   44.56
  4 Thompson, Laura           37 FLAQ                          14:18.01  
      49.73   52.93   53.86   54.86   54.70   55.04   54.92   55.42
      55.58   55.49   54.81   54.76   53.87   51.66   51.58   48.80
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              38 GOLD                             36.99  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              38 GOLD                           1:21.30  
      39.05   42.25                                                
  2 Hulett, Jennifer          39 FLAQ                           1:22.20  
      39.89   42.31                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hulett, Jennifer          39 FLAQ                           3:08.92  
      43.44   47.30   49.55   48.63                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly            37 GOLD                             37.80  
  2 Fernandez, Jennifer       35 FLAQ                             40.48  
  3 Stewart, Ann              38 GOLD                             45.18  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly            37 GOLD                           1:23.58  
      39.05   44.53                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ulveling, Kristina        36 GAJA                             29.33  
  2 Stewart, Ann              38 GOLD                             36.52  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ash, Nancy                35 GOLD                           1:16.28  
      34.82   41.46                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ash, Nancy                35 GOLD                           3:05.05  
      38.55   46.72   49.80   49.98                                
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ulveling, Kristina        36 GAJA                           1:08.46  
      32.13   36.33                                                
  2 Fernandez, Jennifer       35 FLAQ                           1:16.72  
      36.00   40.72                                                
  3 Stewart, Ann              38 GOLD                           1:20.71  
      36.23   44.48                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ulveling, Kristina        36 GAJA                           2:33.12  
      32.31   41.41   44.78   34.62                                
  2 Ash, Nancy                35 GOLD                           2:49.41  
      34.93   45.70   51.07   37.71                                
  3 Stewart, Ann              38 GOLD                           3:02.51  
      37.51   44.19   55.56   45.25                                
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ash, Nancy                35 GOLD                           5:55.52  
      35.60   42.80   47.16   46.29   51.43   52.07   40.60   39.57
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Grace Lee         44 GOLD                             42.80  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Maria              43 FLAQ                           1:17.28  
      37.06   40.22                                                
  2 Pierce, Grace Lee         44 GOLD                           1:35.24  
      46.13   49.11                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Maria              43 FLAQ                           2:50.06  
      38.08   42.82   44.51   44.65                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Maria              43 FLAQ                             43.52  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Maria              43 FLAQ                           1:34.76  
      44.40   50.36                                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Maria              43 FLAQ                           1:27.06  
      42.37   44.69                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               48 FLAQ                             31.93  
  2 Drury, Ana                47 FLAQ                             43.09  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gruman, Leslie            45 GOLD                             58.93  
      58.93                                                        
  2 Thomas, Ann               48 FLAQ                           1:13.52  
      34.43   39.09                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               48 FLAQ                           2:43.99  
      37.13   41.61   43.36   41.89                                
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           6:16.53  
      41.46   45.61   47.86   48.32   49.51   48.94   48.66   46.17
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           48 GOLD                          10:55.49  
      35.81   40.50   41.16   41.52   41.71   41.90   41.46   42.06
      42.25   42.61   41.94   40.92   41.13   41.27   41.62   37.63
  2 Bennett, Sarah            45 FLAQ                          13:10.95  
      43.99   47.57   49.04   49.33   49.92   50.21   51.03   51.00
      50.83   50.78   49.89   51.16   49.47   50.22   48.52   47.99
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               48 FLAQ                             43.03  
  2 Gruman, Leslie            45 GOLD                           1:06.24  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               48 FLAQ                           1:38.81  
      49.00   49.81                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           3:42.99  
      52.97   55.89   56.29   57.84                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly             47 Unattached                       36.66  
  2 Schick, Lori              45 BIMC                             40.22  
  3 Chin-Ogilvie, Adrienne    48 FLAQ                             46.83  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly             47 Unattached                     1:21.73  
      38.29   43.44                                                
  2 Schick, Lori              45 BIMC                           1:29.45  
      41.98   47.47                                                
  3 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           1:40.61  
      46.76   53.85                                                
  4 Chin-Ogilvie, Adrienne    48 FLAQ                           1:40.93  
      48.55   52.38                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              45 BIMC                           3:16.84  
      44.16   50.23   51.50   50.95                                
  2 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           3:41.85  
      51.04   57.53   57.52   55.76                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              45 BIMC                             37.48  
  2 Thomas, Ann               48 FLAQ                             39.17  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           48 GOLD                           1:20.07  
      37.09   42.98                                                
  2 Schick, Lori              45 BIMC                           1:24.76  
      39.70   45.06                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           48 GOLD                           2:54.21  
      37.91   44.42   46.49   45.39                                
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               48 FLAQ                           1:24.70  
      41.99   42.71                                                
  2 Schick, Lori              45 BIMC                           1:26.14  
      42.07   44.07                                                
  3 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           1:35.53  
      47.95   47.58                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           48 GOLD                           2:56.53  
      37.65   46.09   54.94   37.85                                
  2 Schick, Lori              45 BIMC                           3:06.86  
      38.63   50.44   52.49   45.30                                
  3 Thomas, Ann               48 FLAQ                           3:20.96  
      41.00   52.85   59.88   47.23                                
  4 Bennett, Sarah            45 FLAQ                           3:27.10  
      49.91   55.13   57.61   44.45                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              52 GOLD                             34.37  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karageorges-Sharp, Kathe  50 GOLD                           1:08.99  
      33.51   35.48                                                
  2 Seier, Lydia              52 GOLD                           1:17.48  
      37.34   40.14                                                
  3 Grady, Marci              50 FLAQ                           1:38.37  
      46.20   52.17                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karageorges-Sharp, Kathe  50 GOLD                           2:43.71  
      36.26   40.49   44.36   42.60                                
  2 Seier, Lydia              52 GOLD                           2:44.25  
      37.84   41.80   43.30   41.31                                
  3 Moucha, Sue               50 Unattached                     5:00.33  
    1:10.82 1:16.62 1:16.80 1:16.09                                
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                           5:12.78  
      35.73   39.35   39.61   40.10   39.99   39.96   39.34   38.70
  2 Devanney, Celia           51 GOLD                           5:20.62  
      35.20   39.18   41.73   41.64   41.83   41.36   40.98   38.70
  3 Moucha, Sue               50 Unattached                    10:24.22  
    1:14.96 1:17.71 1:18.35 1:18.73 1:19.11 1:17.98 1:18.97 1:18.41
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           51 GOLD                          10:56.90  
      36.34   41.35   42.43   42.20   42.13   41.92   41.83   41.49
      41.55   40.91   40.97   40.89   40.63   41.11   41.60   39.55
  2 Sather, Jeanne            51 FLAQ                          13:50.62  
      47.74   51.63   51.31   51.83   52.02   52.54   52.75   52.78
      55.45   51.85   53.38   52.27   52.88   52.77   50.24   49.18
  3 Moucha, Sue               50 Unattached                    20:30.32  
    1:11.84 1:15.13 1:16.75 1:17.30 1:16.56 1:17.62 1:18.33 1:18.18
    1:17.75 1:17.00 1:17.64 1:16.97 1:18.04 1:17.64 2:33.57        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           53 GOLD                             37.48  
  2 Seier, Lydia              52 GOLD                             47.62  
  3 Grady, Marci              50 FLAQ                             56.04  
  4 Moucha, Sue               50 Unattached                     1:14.17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Marci              50 FLAQ                           2:06.72  
    1:00.93 1:05.79                                                
  2 Moucha, Sue               50 Unattached                     2:40.67  
    1:19.15 1:21.52                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           53 GOLD                           2:59.78  
      42.37   45.98   46.63   44.80                                
  2 Moucha, Sue               50 Unattached                     5:20.79  
    1:17.16 1:20.22 1:20.42 1:22.99                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         50 GOLD                             38.95  
  2 Lewin, Karen              52 Unattached                       52.69  
  3 Moucha, Sue               50 Unattached                     1:15.22  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           53 GOLD                           1:32.17  
      43.01   49.16                                                
  2 Lewin, Karen              52 Unattached                     2:00.51  
      55.42 1:05.09                                                
  3 Moucha, Sue               50 Unattached                     2:42.80  
    1:17.14 1:25.66                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Karen              52 Unattached                     4:27.29  
      59.37 1:10.10 1:09.98 1:07.84                                
  2 Moucha, Sue               50 Unattached                     5:37.81  
    1:17.82 1:27.56 1:26.92 1:25.51                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              52 GOLD                             42.53  
  2 Grady, Marci              50 FLAQ                             56.08  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           51 GOLD                           1:21.91  
      36.32   45.59                                                
  2 Forre, Lena               52 FLAQ                           1:33.14  
      44.16   48.98                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           51 GOLD                           3:05.21  
      38.80   47.92   49.81   48.68                                
  2 McDonnel, Peggy           53 GOLD                           3:14.87  
      38.00   49.61   54.21   53.05                                
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Karageorges-Sharp, Kathe  50 GOLD                           1:22.75  
      37.19   45.56                                                
  2 Forre, Lena               52 FLAQ                           1:30.89  
      42.32   48.57                                                
  3 Seier, Lydia              52 GOLD                           1:39.73  
      45.61   54.12                                                
  4 Grady, Marci              50 FLAQ                           1:54.37  
      51.01 1:03.36                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Marci              50 FLAQ                           4:18.15  
      58.33 1:04.53 1:10.10 1:05.19                                
  2 Moucha, Sue               50 Unattached                     5:21.61  
    1:18.64 1:21.22 1:24.91 1:16.84                                
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           53 GOLD                           6:13.73  
      38.44   48.24   48.48   48.18   53.59   54.62   41.85   40.33
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             55 GOLD                             29.29  
  2 Willman, Becky            56 GOLD                             35.19  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             55 GOLD                           1:04.77  
      31.55   33.22                                                
  2 Willman, Becky            56 GOLD                           1:21.14  
      37.49   43.65                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willman, Becky            56 GOLD                           2:54.36  
      38.78   44.48   46.01   45.09                                
  2 Lamp, Alwynne             57 GOLD                           3:59.81  
      51.00 1:00.53 1:03.53 1:04.75                                
  3 Mitchell, Anita           58 FLAQ                           4:23.64  
      59.42 1:09.39 1:08.96 1:05.87                                
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willman, Becky            56 GOLD                           6:19.87  
      41.48   46.82   49.24   50.44   50.64   48.72   48.65   43.88
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             55 GOLD                          10:54.55  
      37.25   41.34   41.68   41.54   41.11   41.22   41.59   41.45
      41.63   41.32   41.61   41.71   41.08   40.91   40.72   38.39
  2 Lamp, Alwynne             57 GOLD                          17:50.54  
      56.49 3:22.20 1:07.16 2:14.61 1:08.58 1:07.86 3:23.66 1:08.44
    1:08.05 1:09.27 1:04.22                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Maureen           55 GOLD                             36.64  
  2 Lamp, Alwynne             57 GOLD                             57.46  
  3 Bertram, Barbara          57 GOLD                           1:05.84  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             55 GOLD                           1:20.12  
      39.15   40.97                                                
  2 Hughes, Maureen           55 GOLD                           1:22.94  
      40.36   42.58                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             55 GOLD                           2:51.25  
      42.41   44.04   43.52   41.28                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lamp, Alwynne             57 GOLD                           1:00.00  
  2 Mitchell, Anita           58 FLAQ                           1:06.39  
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willman, Becky            56 GOLD                             45.11  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             55 GOLD                           1:17.71  
      35.20   42.51                                                
  2 Hughes, Maureen           55 GOLD                           1:20.79  
      35.40   45.39                                                
  3 Lamp, Alwynne             57 GOLD                           2:02.56  
      59.75 1:02.81                                                
  4 Bertram, Barbara          57 GOLD                           2:22.41  
    1:02.81 1:19.60                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                              36.31  
  2 Wilson, Meegan            60 FACT                             36.45  
  3 Michell, Jeannie          62 LYTA                             39.16  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Meegan            60 FACT                           1:24.47  
      42.09   42.38                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                            3:01.70  
      43.20   46.76   46.99   44.75                                
  2 Tyler, Sarah              63 SNM                            3:08.32  
      46.33   47.08   48.30   46.61                                
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Meegan            60 FACT                           6:30.33  
      44.14   48.28   49.61   50.45   50.48   51.20   49.36   46.81
  2 Tyler, Sarah              63 SNM                            6:38.79  
      47.01   48.27   49.60   50.17   50.51   51.04   51.36   50.83
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Sarah              63 SNM                           13:26.39  
      48.16   49.48   50.85   50.84   51.52   51.02   50.54   51.08
      50.87   50.26   50.42   50.58   50.89   50.85   50.32   48.71
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michell, Jeannie          62 LYTA                           1:36.03  
      46.48   49.55                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michell, Jeannie          62 LYTA                           3:28.29  
      49.08   52.09   53.36   53.76                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Meegan            60 FACT                             45.21  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Meegan            60 FACT                           1:38.14  
      47.43   50.71                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Meegan            60 FACT                           3:35.31  
      50.51   54.54   55.72   54.54                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                              37.85  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                            1:28.78  
      41.63   47.15                                                
  2 Wilson, Meegan            60 FACT                           1:39.34  
      46.35   52.99                                                
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                            1:32.07  
      42.12   49.95                                                
  2 Wilson, Meegan            60 FACT                           1:35.13  
      46.78   48.35                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                            3:20.69  
      39.85   53.61 1:02.00   45.23                                
  2 Wilson, Meegan            60 FACT                           3:28.57  
      47.70   58.50   56.84   45.53                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              70 SWIM                             47.84  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              70 SWIM                             45.63  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              70 SWIM                           1:42.21  
      47.49   54.72                                                
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gruman, Marion            75 GOLD                           2:34.72  
    1:07.88 1:26.84                                                
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gruman, Marion            75 GOLD                           1:23.85  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Arturo            18 FLAQ                             25.24  
  2 Wise, Dillon              19 CSTM                             26.84  
  3 Gemer, Bryan              24 GOLD                             29.89  
 -- Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                                DQ  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                             55.20  
      26.87   28.33                                                
  2 Castro, Arturo            18 FLAQ                             55.90  
      26.97   28.93                                                
  3 Hengesbach, Seton         24 GOLD                           1:03.90  
      29.55   34.35                                                
  4 Gemer, Bryan              24 GOLD                           1:08.08  
      31.77   36.31                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                           1:59.07  
      27.17   30.31   30.89   30.70                                
  2 Castro, Arturo            18 FLAQ                           2:01.40  
      28.12   30.85   31.15   31.28                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Arturo            18 FLAQ                             27.36  
  2 Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                             27.85  
  3 Wise, Dillon              19 CSTM                             31.55  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flandes, Allan            18 FLAQ                           1:03.02  
      30.80   32.22                                                
  2 Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                           1:03.73  
      31.20   32.53                                                
  3 Castro, Arturo            18 FLAQ                           1:04.12  
      31.53   32.59                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flandes, Allan            18 FLAQ                           2:14.63  
      32.41   35.04   35.10   32.08                                
  2 Castro, Arturo            18 FLAQ                           2:17.35  
      33.24   35.33   35.31   33.47                                
  3 Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                           2:19.25  
      32.64   35.93   35.86   34.82                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wise, Dillon              19 CSTM                             36.03  
  2 Hengesbach, Seton         24 GOLD                             37.20  
  3 Gemer, Bryan              24 GOLD                             40.74  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wise, Dillon              19 CSTM                           1:20.16  
      36.59   43.57                                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                             25.96  
  2 Flandes, Allan            18 FLAQ                             27.32  
  3 Wise, Dillon              19 CSTM                             27.80  
  4 Castro, Arturo            18 FLAQ                             28.29  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                             59.10  
      27.75   31.35                                                
  2 Castro, Arturo            18 FLAQ                           1:05.74  
      29.79   35.95                                                
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                           1:02.67  
      27.88   34.79                                                
  2 Castro, Arturo            18 FLAQ                           1:03.17  
      29.50   33.67                                                
  3 Hengesbach, Seton         24 GOLD                           1:12.25  
      33.36   38.89                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Arturo            18 FLAQ                           2:18.97  
      30.11   36.01   41.69   31.16                                
  2 Galvan-Sarabia, Luis      23 FLAQ                           2:21.19  
      29.52   37.73   40.65   33.29                                
  3 Flandes, Allan            18 FLAQ                           2:22.09  
      29.92   36.03   42.98   33.16                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         25 FLAQ                             26.05  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              25 GOLD                             54.85  
      26.79   28.06                                                
  2 Suavez, Diego             25 GOLD                           1:03.58  
      30.16   33.42                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              25 GOLD                           2:00.55  
      27.29   30.47   31.40   31.39                                
  2 Cuticchia, Tommie         25 FLAQ                           2:15.10  
      30.92   34.31   34.89   34.98                                
  3 Palmer, Bryan             29 FLAQ                           2:19.74  
      32.71   35.46   35.04   36.53                                
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              25 GOLD                           4:25.26  
      28.99   32.17   32.71   33.45   34.49   34.84   34.89   33.72
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan             29 FLAQ                          10:30.21  
      34.50   37.47   38.73   39.27   39.42   39.76   39.82   40.41
      39.70   41.07   39.54   40.43   40.80   40.11   40.42   38.76
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         25 FLAQ                             30.56  
  2 Palmer, Bryan             29 FLAQ                             34.96  
  3 Suavez, Diego             25 GOLD                             36.77  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         25 FLAQ                           1:08.23  
      33.06   35.17                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              25 GOLD                           2:16.10  
      32.12   34.74   35.28   33.96                                
  2 Cuticchia, Tommie         25 FLAQ                           2:28.77  
      34.73   37.44   38.67   37.93                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan             29 FLAQ                             40.02  
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              25 GOLD                           2:31.03  
      33.16   38.01   39.64   40.22                                
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         25 FLAQ                           1:02.65  
      28.93   33.72                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         25 FLAQ                           2:37.24  
      34.79   39.83   42.13   40.49                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              25 GOLD                           1:00.03  
      28.73   31.30                                                
  2 Suavez, Diego             25 GOLD                           1:17.63  
      33.91   43.72                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              25 GOLD                           2:14.79  
      29.80   34.45   38.07   32.47                                
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         25 FLAQ                           5:35.46  
      34.67   39.37   42.17   41.29   46.49   47.57   42.49   41.41
  2 Palmer, Bryan             29 FLAQ                           5:58.11  
      35.92   44.54   47.50   47.87   51.58   51.63   39.64   39.43
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            33 GOLD                             24.50  
  2 Montero, Carlos           32 GOLD                             30.78  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            30 GOLD                             54.44  
      25.73   28.71                                                
  2 Comulada, Luis            33 GOLD                             55.70  
      26.81   28.89                                                
  3 McElory, Shane            31 GOLD                           1:02.96  
      31.13   31.83                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            30 GOLD                           2:01.23  
      27.36   30.87   31.36   31.64                                
  2 Stoudt, Roger             34 GOLD                           2:05.56  
      28.29   32.18   32.71   32.38                                
  3 Comulada, Luis            33 GOLD                           2:07.55  
      29.01   32.35   32.38   33.81                                
  4 Peters, Shawn             33 GOLD                           2:23.41  
      32.78   37.00   37.35   36.28                                
  5 Bhawanie, Terence         31 GOLD                           2:27.42  
      33.99   36.90   37.59   38.94                                
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            30 GOLD                           4:28.71  
      29.69   32.21   33.48   34.99   35.24   35.10   34.57   33.43
 -- Comulada, Luis            33 GOLD                                DQ  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoudt, Roger             34 GOLD                             30.27  
  2 Streiner, Jarret          33 FLAQ                             34.66  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            33 GOLD                           1:12.35  
      34.45   37.90                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            33 GOLD                           2:42.11  
      36.43   40.48   42.38   42.82                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            33 GOLD                             33.37  
  2 Peters, Shawn             33 GOLD                             36.39  
  3 McElory, Shane            31 GOLD                             38.45  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiggans, Keith            30 GOLD                           1:10.32  
      33.18   37.14                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            30 GOLD                             26.30  
  2 Stoudt, Roger             34 GOLD                             28.28  
  3 Montero, Carlos           32 GOLD                             37.05  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoudt, Roger             34 GOLD                           1:01.69  
      28.43   33.26                                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            33 GOLD                           1:06.22  
      31.41   34.81                                                
  2 Peters, Shawn             33 GOLD                           1:13.08  
      35.06   38.02                                                
  3 McElory, Shane            31 GOLD                           1:14.96  
      34.10   40.86                                                
  4 Bhawanie, Terence         31 GOLD                           1:18.89  
      37.49   41.40                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stoudt, Roger             34 GOLD                           2:20.17  
      28.59   37.37   42.05   32.16                                
  2 Montero, Carlos           32 GOLD                           3:27.14  
      41.55   58.92   56.27   50.40                                
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiggans, Keith            30 GOLD                           5:07.99  
      32.52   38.65   40.11   38.13   43.57   44.04   36.19   34.78
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Patrick       37 FLAQ                             25.38  
  1 Farrel, Andrew            38 FLAQ                             25.38  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGloin, Brian            37 GOLD                             57.37  
      26.99   30.38                                                
  2 Farrel, Andrew            38 FLAQ                             57.65  
      26.84   30.81                                                
  3 Stafford, Jeff            38 FLAQ                             59.99  
      28.41   31.58                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrel, Andrew            38 FLAQ                           2:06.85  
      28.26   31.78   33.52   33.29                                
  2 McGloin, Brian            37 GOLD                           2:10.50  
      28.79   31.89   34.06   35.76                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrel, Andrew            38 FLAQ                           4:38.98  
      30.08   34.00   35.83   36.58   35.53   36.32   35.46   35.18
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGloin, Brian            37 GOLD                          10:37.14  
      33.25   36.87   38.68   39.54   39.98   40.52   40.52   40.89
      40.96   41.15   41.16   40.95   40.94   41.03   40.88   39.82
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Jeff            38 FLAQ                             32.55  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Jeff            38 FLAQ                           1:11.02  
      33.11   37.91                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broshears, Rion           35 FLAQ                           2:51.01  
      38.12   42.75   44.37   45.77                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Patrick       37 FLAQ                             27.68  
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broshears, Rion           35 FLAQ                           2:40.43  
      32.63   41.21   46.91   39.68                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lage, Terry               40 FLAQ                             26.11  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harper, Jim               41 GOLD                             56.92  
      27.72   29.20                                                
  2 Lage, Terry               40 FLAQ                             58.94  
      28.10   30.84                                                
  3 Walley, David             43 GOLD                           1:04.78  
      31.51   33.27                                                
  4 Tolomeo, Scott            43 GOLD                           1:09.96  
      31.01   38.95                                                
  5 Nunez, Jose               41 GOLD                           1:17.01  
      36.88   40.13                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         44 GOLD                           2:00.55  
      28.07   30.84   31.06   30.58                                
  2 Tolomeo, Scott            43 GOLD                           2:31.81  
      31.66   38.04   41.20   40.91                                
  3 Nunez, Jose               41 GOLD                           2:56.73  
      39.60   44.16   47.25   45.72                                
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         44 GOLD                           9:21.90  
      30.78   33.70   34.13   35.01   35.02   35.54   35.38   35.60
      35.31   36.06   35.85   35.77   35.63   36.31   36.07   35.74
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jose               41 GOLD                             46.88  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harper, Jim               41 GOLD                           1:05.43  
      31.59   33.84                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lage, Terry               40 FLAQ                             33.39  
  2 Blavatnik, Alex           44 FLAQ                             33.86  
  3 Walley, David             43 GOLD                             37.49  
  4 Tolomeo, Scott            43 GOLD                             39.56  
  5 Krischer, Barry           41 GOLD                             42.46  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harper, Jim               41 GOLD                           1:10.01  
      33.03   36.98                                                
  2 Blavatnik, Alex           44 FLAQ                           1:15.45  
      36.03   39.42                                                
  3 Walley, David             43 GOLD                           1:20.45  
      38.10   42.35                                                
  4 Tolomeo, Scott            43 GOLD                           1:27.37  
      39.98   47.39                                                
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harper, Jim               41 GOLD                           1:04.29  
      30.26   34.03                                                
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Blavatnik, Alex           44 FLAQ                           1:07.89  
      32.91   34.98                                                
  2 Lage, Terry               40 FLAQ                           1:08.26  
      31.67   36.59                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harper, Jim               41 GOLD                           2:19.48  
      30.28   36.63   40.26   32.31                                
  2 Walley, David             43 GOLD                           2:38.45  
      34.72   41.15   45.38   37.20                                
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         44 GOLD                           4:54.96  
      32.11   36.19   39.44   38.59   41.39   41.98   32.95   32.31
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               49 GOLD                             25.67  
  2 Gallet, Marc              49 Unattached                       29.57  
  3 Kolb, Karl                47 NEM                              31.47  
  3 Jacobson, Steven          46 GOLD                             31.47  
  5 Montes, Ismael            46 GOLD                             36.93  
  6 Montgomery, Dwight        48 GOLD                             39.22  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               49 GOLD                             57.50  
      26.96   30.54                                                
  2 Jacobson, James           46 GOLD                             58.88  
      28.31   30.57                                                
  3 Webster, Randall          47 FACT                           1:03.48  
      31.35   32.13                                                
  4 Zarkis, Gary              48 HLJ                            1:04.93  
      31.27   33.66                                                
  5 Digilio, Chris            45 GOLD                           1:06.55  
      31.83   34.72                                                
  6 Gallet, Marc              49 Unattached                     1:07.03  
      32.06   34.97                                                
  7 Ridout, James             46 GOLD                           1:08.34  
      32.23   36.11                                                
  8 Adair, John               47 FLAQ                           1:09.77  
      33.52   36.25                                                
  9 Jacobson, Steven          46 GOLD                           1:10.61  
      32.83   37.78                                                
 10 Kolb, Karl                47 NEM                            1:11.48  
      34.65   36.83                                                
 11 Montgomery, Dwight        48 GOLD                           1:26.43  
 12 Montes, Ismael            46 GOLD                           1:28.87  
      42.16   46.71                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, James           46 GOLD                           2:11.45  
      29.80   32.51   34.83   34.31                                
  2 Zarkis, Gary              48 HLJ                            2:22.74  
      33.25   35.76   36.42   37.31                                
  3 Adair, John               47 FLAQ                           2:32.88  
      34.05   37.42   40.47   40.94                                
  4 Montes, Ismael            46 GOLD                           3:25.78  
      48.15   53.93   53.25   50.45                                
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kolb, Karl                47 NEM                            5:24.18  
      37.03   41.09   41.45   41.70   41.02   41.58   40.65   39.66
  2 Ridout, James             46 GOLD                           5:36.49  
      37.24   41.22   42.75   43.00   43.49   43.12   43.21   42.46
  3 Montes, Ismael            46 GOLD                           7:35.44  
      50.42   56.57   57.48   58.23   58.23                   54.92
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, James           46 GOLD                          10:16.51  
      35.06   38.40   39.09   39.01   39.49   39.18   39.04   38.38
      38.70   39.41   38.56   39.00   38.92   39.03   37.99   37.25
  2 Kolb, Karl                47 NEM                           11:11.75  
      39.22   43.44   43.23   43.23   42.90   42.70   42.74   42.35
      42.16   41.76   42.06   41.77   41.89   41.62   40.95   39.73
  3 Adair, John               47 FLAQ                          11:25.08  
      39.52   42.46   43.50   43.38   43.85   43.76   43.25   43.58
      43.91   42.27   44.06   43.03   43.21   42.55   42.01   40.74
  4 Ridout, James             46 GOLD                          11:41.14  
      40.95   44.91   46.05   46.65   44.84   43.04   43.33   42.63
      41.17   42.94   43.91   42.88   44.65   45.43   44.47   43.29
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, James             46 GOLD                           3:15.54  
      45.05   47.99   50.76   51.74                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, Steven          46 GOLD                             42.09  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, Steven          46 GOLD                           1:32.09  
      42.59   49.50                                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               49 GOLD                             28.82  
  2 Gallet, Marc              49 Unattached                       31.72  
  3 Jacobson, Steven          46 GOLD                             41.17  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Digilio, Chris            45 GOLD                           1:18.66  
      38.03   40.63                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, James             46 GOLD                           3:39.02  
      48.78   55.46   57.48   57.30                                
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               49 GOLD                           1:07.59  
      30.85   36.74                                                
  2 Zarkis, Gary              48 HLJ                            1:13.24  
      33.54   39.70                                                
  3 Webster, Randall          47 FACT                           1:13.26  
      34.37   38.89                                                
  4 Gallet, Marc              49 Unattached                     1:19.56  
      36.41   43.15                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             50 SYSM                             26.57  
  2 Scandariato, Philip       51 GOLD                             35.08  
  3 Sonenshein, Roy           51 GOLD                             37.76  
  4 Zapata, David             50 GOLD                             41.85  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             50 SYSM                             58.99  
      28.15   30.84                                                
  2 Kingrey, Richard          51 LYTA                           1:11.33  
      32.25   39.08                                                
  3 Gleber, Michael           53 FLAQ                           1:16.65  
      35.43   41.22                                                
  4 Sonenshein, Roy           51 GOLD                           1:27.65  
      42.78   44.87                                                
  5 Zapata, David             50 GOLD                           1:41.40  
      41.63   59.77                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             52 FLAQ                           2:08.35  
      29.84   33.29   33.49   31.73                                
  2 Harbach, Russell          53 SPCO                           2:32.41  
      34.34   38.25   40.29   39.53                                
  3 Sonenshein, Roy           51 GOLD                           3:07.71  
      44.31   47.77   49.05   46.58                                
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             52 FLAQ                           4:33.60  
      31.39   34.62   35.05   35.48   35.10   34.81   34.32   32.83
  2 Brenner, Bill             50 SYSM                           4:42.51  
      31.85   34.81   35.35   35.28   35.82   36.74   36.66   36.00
  3 Gleber, Michael           53 FLAQ                           6:24.30  
      41.29   45.97   50.16   48.71   49.95   49.99   49.35   48.88
  4 Sonenshein, Roy           51 GOLD                           6:34.93  
      44.43   49.21   50.93   51.00   51.11   50.45   50.09   47.71
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             50 SYSM                           9:58.92  
      34.80   36.87   37.70   38.61   37.85   37.86   37.63   37.62
      37.41   37.67   37.45   37.58   37.28   38.04   38.65   35.90
  2 Braun, Mark               51 LYTA                          10:46.43  
      36.27   39.98   40.69   40.89   40.96   40.83   40.90   40.62
      40.95   41.17   41.05   40.84   40.41   40.39   40.08   40.40
  3 Harbach, Russell          53 SPCO                          10:57.52  
      37.41   40.82   41.19   41.09   40.92   41.25   41.72   41.22
      41.51   41.95   41.30   41.99   42.55   42.68   40.50   39.42
  4 Sonenshein, Roy           51 GOLD                          13:35.63  
      45.89   49.06   51.10   51.97   51.35   51.55   52.08   51.72
      51.46   52.37   51.92   52.13   52.11   51.23   50.88   48.81
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dzamba, Robert            54 GOLD                             51.47  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy           51 GOLD                           1:52.88  
      56.06   56.82                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             50 SYSM                             32.17  
  2 Allbee, David             50 Unattached                       39.98  
  3 Gleber, Michael           53 FLAQ                             42.00  
  4 Dzamba, Robert            54 GOLD                             42.65  
  5 Sonenshein, Roy           51 GOLD                             49.48  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             50 SYSM                           1:13.24  
      34.61   38.63                                                
  2 Gleber, Michael           53 FLAQ                           1:36.04  
      45.06   50.98                                                
  3 Dzamba, Robert            54 GOLD                           1:42.72  
      45.31   57.41                                                
 -- Allbee, David             50 Unattached                          DQ  
      41.61   48.26                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             50 SYSM                           2:50.82  
      38.52   43.51   44.49   44.30                                
  2 Gleber, Michael           53 FLAQ                           3:36.75  
      48.40   56.35   56.20   55.80                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             52 FLAQ                             29.37  
  2 Grzeszczak, John          50 GOLD                             35.16  
  3 Sonenshein, Roy           51 GOLD                             51.63  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             52 FLAQ                           1:03.74  
      30.04   33.70                                                
  2 Harbach, Russell          53 SPCO                           1:17.81  
      36.25   41.56                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             52 FLAQ                           2:27.26  
      33.37   38.09   38.35   37.45                                
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kingrey, Richard          51 LYTA                           1:24.58  
      40.00   44.58                                                
  2 Sonenshein, Roy           51 GOLD                           1:43.13  
    1:43.13                                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             52 FLAQ                           2:31.40  
      31.75   40.30   46.15   33.20                                
  2 Sonenshein, Roy           51 GOLD                           3:43.69  
      52.98 1:01.35 1:01.68   47.68                                
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             52 FLAQ                           5:19.79  
      33.33   37.67   43.12   41.11   47.84   47.07   35.39   34.26
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Claflin, Casey            55 FACT                             26.25  
  2 Knupp, Charles            59 GOLD                             33.03  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           58 GOLD                             59.69  
      28.64   31.05                                                
  2 Rivera, Richardson        58 FLAQ                           1:11.37  
      34.69   36.68                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, David            57 GOLD                           2:35.70  
      35.40   38.80   41.33   40.17                                
  2 Rivera, Richardson        58 FLAQ                           2:36.56  
      36.47   38.90   41.12   40.07                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, David            57 GOLD                           5:31.30  
      38.39   41.73   43.14   43.82   42.69   42.28   41.23   38.02
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, David            57 GOLD                          11:33.83  
      40.49   43.86   44.43   44.79   45.00   44.90   44.51   44.07
      43.39   43.07   43.89   43.34   43.29   43.63   42.31   38.86
  2 Rivera, Richardson        58 FLAQ                          11:36.77  
      39.33   42.82   43.59   44.35   44.52   44.96   45.16   44.74
      44.49   44.30   44.11   43.92   43.51   43.51   42.99   40.47
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Claflin, Casey            55 FACT                             30.15  
  2 Schmidt, George           58 GOLD                             33.39  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Claflin, Casey            55 FACT                           1:07.40  
      32.71   34.69                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Richardson        58 FLAQ                             39.11  
  2 Jacobsohn, Robert         58 FLAQ                             50.69  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacobsohn, Robert         58 FLAQ                           1:53.12  
      51.22 1:01.90                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knupp, Charles            59 GOLD                           3:37.13  
      49.89   55.69   57.09   54.46                                
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           58 GOLD                           1:06.29  
      31.08   35.21                                                
  2 Claflin, Casey            55 FACT                           1:07.74  
      30.28   37.46                                                
  3 Rivera, Richardson        58 FLAQ                           1:19.08  
      36.92   42.16                                                
  4 Jacobsohn, Robert         58 FLAQ                           1:52.60  
      49.13 1:03.47                                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ferraz, Jose              63 GOLD                             27.65  
  2 Cullen, Philip            61 GOLD                             42.99  
  3 Venture, Ray              60 GOLD                             45.00  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ferraz, Jose              63 GOLD                           1:02.92  
      29.93   32.99                                                
  2 Venture, Ray              60 GOLD                           1:50.67  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            64 GOLD                           2:18.45  
      31.87   35.22   36.87   34.49                                
  2 Ferraz, Jose              63 GOLD                           2:27.05  
      33.63   37.49   38.15   37.78                                
  3 Venture, Ray              60 GOLD                           4:24.30  
      57.09 1:06.39 1:13.69 1:07.13                                
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            64 GOLD                           5:04.10  
      34.29   37.11   38.42   39.47   39.29   39.53   39.11   36.88
  2 Venture, Ray              60 GOLD                           9:55.14  
      59.22                                         2:29.69        
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            64 GOLD                          10:45.48  
      35.15   39.27   40.42   40.65   40.86   40.86   40.97   40.39
      41.01   41.54   41.45   41.35   40.73   40.80   41.06   38.97
  2 Venture, Ray              60 GOLD                          20:39.38  
    1:06.86 2:31.77 1:14.78 3:49.60 1:19.61 4:00.95 1:22.20 2:42.38
    2:31.23                                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            64 GOLD                             34.61  
  2 Ferraz, Jose              63 GOLD                             36.15  
  3 Venture, Ray              60 GOLD                             58.64  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            64 GOLD                           1:20.23  
      38.24   41.99                                                
  2 Venture, Ray              60 GOLD                           2:15.78  
    1:02.86 1:12.92                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            64 GOLD                           3:03.04  
      41.74   46.73   48.32   46.25                                
 -- Venture, Ray              60 GOLD                                DQ  
    1:19.55 1:28.17 1:24.85 1:21.67                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cullen, Philip            61 GOLD                             53.00  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            64 GOLD                           1:15.30  
      34.50   40.80                                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               69 FLAQ                             34.63  
  2 Pedersen, Lars            65 FLAQ                             35.35  
  3 Ragan, William            66 FMM                            1:17.76  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis           65 NEM                            1:09.46  
      33.72   35.74                                                
  2 Pedersen, Lars            65 FLAQ                           1:23.36  
      40.43   42.93                                                
  3 Ward, James               69 FLAQ                           1:24.61  
      41.05   43.56                                                
  4 Colavecchio, John         68 GOLD                           1:58.03  
    1:04.75   53.28                                                
  5 Ragan, William            66 FMM                            2:48.33  
    1:17.98 1:30.35                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               69 FLAQ                           3:15.47  
      46.80   51.30   49.12   48.25                                
  2 Colavecchio, John         68 GOLD                           5:24.27  
    1:03.45 1:22.74 1:28.60 1:29.48                                
  3 Ragan, William            66 FMM                            5:40.11  
    1:15.83 1:25.78 1:29.66 1:28.84                                
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Lars            65 FLAQ                           7:05.27  
                      54.77   56.30   57.18   56.92   55.17   50.79
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Lars            65 FLAQ                          15:05.89  
    1:40.57   57.91   58.34   59.85   58.35   59.17   58.03   57.61
      57.70   57.24   57.13   58.50   57.57   56.27   51.65        
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert             65 OREG                             33.15  
  2 Colavecchio, John         68 GOLD                           1:11.54  
  3 Ragan, William            66 FMM                            1:36.03  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert             65 OREG                           1:13.11  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis           65 NEM                              34.55  
  2 Ragan, William            66 FMM                            1:45.25  
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ragan, William            66 FMM                            8:18.70  
    1:52.98 2:11.88 2:08.44 2:05.40                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert             65 OREG                             31.70  
  2 Ragan, William            66 FMM                            2:26.79  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert             65 OREG                           1:14.48  
      33.14   41.34                                                
  2 Ragan, William            66 FMM                            3:39.95  
    1:54.32 1:45.63                                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            73 GOLD                             29.54  
  2 Silverstein, Leonard      74 GOLD                             50.09  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Leonard      74 GOLD                           1:49.73  
      53.49   56.24                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Leonard      74 GOLD                           4:01.00  
      52.44   59.47 1:04.04 1:05.05                                
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Leonard      74 GOLD                           8:48.19  
      53.86 1:03.16 1:05.39 1:07.68 1:08.44 1:10.12 1:11.29 1:08.25
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            73 GOLD                          11:58.19  
      40.59   45.79   45.90   45.53   45.79   45.29   45.16   44.97
      47.15   44.29   44.62   44.71   45.46   45.67   44.67   42.60
  2 Silverstein, Leonard      74 GOLD                          18:19.25  
      56.31 1:05.72 1:07.19 1:07.65 1:07.70 1:08.78 1:09.67 1:08.77
    1:11.18 1:08.72 1:11.39 1:09.80 1:11.27 1:10.47 1:10.34 1:14.29
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            73 GOLD                           1:35.28  
      46.29   48.99                                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl           70 GOLD                             37.96  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl           70 GOLD                           1:25.34  
      39.78   45.56                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl           70 GOLD                           3:20.60  
      46.40   52.03   52.22   49.95                                
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            73 GOLD                           1:27.29  
      41.61   45.68                                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          75 GOLD                             35.11  
  2 Busse, George             76 GOLD                             43.79  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          75 GOLD                           1:19.21  
      37.76   41.45                                                
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            75 SYSM                           5:50.39  
  2 Rapperport, Alan          75 GOLD                           6:42.01  
  3 Busse, George             76 GOLD                           8:00.68  
      52.30 1:00.19 1:02.14 1:01.88 1:02.14 1:02.00 1:02.07   57.96
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            75 SYSM                          11:38.56  
      40.49   43.88   44.33   44.91   44.03   44.38   44.25   44.12
      44.20   44.05   44.46   43.92   43.91   43.48   42.89   41.26
  2 Rapperport, Alan          75 GOLD                          13:42.80  
      42.11   48.27   51.05   52.06   51.83   52.22   53.58   50.89
      53.96   52.07   53.17   53.63   51.72   53.64   52.62   49.98
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          75 GOLD                             42.83  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            75 SYSM                           1:19.71  
      39.27   40.44                                                
  2 Rapperport, Alan          75 GOLD                           1:32.40  
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          75 GOLD                           3:25.27  
      47.43   51.61   53.88   52.35                                
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          75 GOLD                           1:36.48  
      43.71   52.77                                                
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            75 SYSM                           3:00.01  
      40.60   45.26   54.87   39.28                                
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            75 SYSM                           6:52.50  
      44.76   55.30   49.51   50.88 1:03.52 1:04.24   42.56   41.73
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiers, James              84 FACT                             42.85  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiers, James              84 FACT                           1:41.76  
      46.65   55.11                                                
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Silverio, Joaquin         82 GOLD                           4:17.56  
      58.29 1:07.67 1:08.66 1:02.94                                
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Silverio, Joaquin         82 GOLD                           9:38.73  
    1:05.26 1:13.97 1:15.14 1:16.34 1:15.43 1:13.50 1:11.88 1:07.21
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiers, James              84 FACT                             53.45  
  2 Silverio, Joaquin         82 GOLD                           1:02.90  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Silverio, Joaquin         82 GOLD                           2:26.90  
    1:11.67 1:15.23                                                
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Silverio, Joaquin         82 GOLD                           2:22.93  
    1:08.01 1:14.92                                                
 
Women 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:06.22  
     1) Alyabyeva, Kate W19             2) Murphy, Siobhan W22            
     3) McLuckie, Lisa W29              4) Hester, Heidi W28              
       28.58    31.09    32.42    34.13                                    
 
Women 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               4:35.10  
     1) Alyabyeva, Kate W19             2) Hester, Heidi W28              
     3) Kosmas, Nichole W31             4) Murphy, Siobhan W22            
       31.03  1:04.49    34.19  1:12.31    32.21  1:08.50    33.71  1:09.80
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:14.56  
     1) Kosmas, Nichole W31             2) Hensley, Catherine W30         
     3) Heller, Elizabeth W28           4) Fernandez, Jennifer W35        
       29.71    38.53    36.71    29.61                                    
 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:54.26  
     1) Ash, Nancy W35                  2) Luzano, Elaine W32             
     3) Devanney, Valerie W23           4) Devanney, Celia W51            
       32.79  1:09.34    38.70  1:21.19    32.55  1:07.15    35.77  1:16.58
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:11.84  
     1) Devanney, Celia W51             2) Castro, Leticia W48            
     3) Willman, Becky W56              4) Devanney, Valerie W23          
       33.10    33.26    36.24    29.24                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:18.90  
     1) Thomas, Ann W48                 2) Paiva, Maria W43               
     3) Thompson, Laura W37             4) Bennett, Sarah W45             
       33.28    34.50    38.03    33.09                                    
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     5:10.83  
     1) Stewart, Ann W38                2) Seier, Lydia W52               
     3) Willman, Becky W56              4) Castro, Leticia W48            
       34.47  1:13.21    37.33  1:18.02    39.79  1:25.93    35.39  1:13.67
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               5:19.59  
     1) Hulett, Jennifer W39            2) Thomas, Ann W48                
     3) Aron, Vanessa W28               4) Bennett, Sarah W45             
       36.28  1:17.86    38.04                               38.56  1:20.48
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               6:34.34  
     1) Grady, Marci W50                2) Rosenblat, Daniela W33         
     3) Drury, Ana W47                  4) Hensley, Catherine W30         
       47.07  1:43.63    48.33  1:41.43    46.71  1:43.53    40.05  1:25.75
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:53.59  
     1) Forre, Lena W52                 2) Chin-Ogilvie, Adrienne W48     
     3) Mitchell, Anita W58             4) Grady, Marci W50               
       36.13    23.73  1:09.95    43.78                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     3:50.52  
     1) Bertram, Barbara W57            2) Gruman, Leslie W45             
     3) Gruman, Marion W75              4) Lamp, Alwynne W57              
       53.83  1:00.11  1:07.23    49.35                                    
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:27.18  
     1) Hughes, Maureen W55             2) McDonnel, Peggy W53            
     3) Karageorges-Sharp, Katherine W5 4) Seier, Lydia W52               
       37.23    41.58    34.13    34.24                                    
 
Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     5:21.44  
     1) Hughes, Maureen W55             2) Cavanaugh, Debbie W50          
     3) Sargeant, Pat W55               4) McDonnel, Peggy W53            
 
Men 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:45.42  
     1) Galvan-Sarabia, Luis M23        2) Cuticchia, Tommie M25          
     3) Palmer, Bryan M29               4) Castro, Arturo M18             
       25.39    26.12    29.04    24.87                                    
 
Men 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               3:46.31  
     1) Castro, Arturo M18              2) Cuticchia, Tommie M25          
     3) Galvan-Sarabia, Luis M23        4) Flandes, Allan M18             
       26.28    55.57    28.31    59.41    26.61    55.00    26.59    56.33
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:46.28  
     1) Blavatnik, Alex M44             2) Stafford, Jeff M38             
     3) Lage, Terry M40                 4) Farrel, Andrew M38             
       27.69    26.90    26.73    24.96                                    
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:49.58  
     1) Stoudt, Roger M34               2) Welch, Corey M25               
     3) Rivera, Robert M30              4) Comulada, Luis M33             
       29.88    28.65    26.27    24.78                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:10.87  
     1) Stoudt, Roger M34               2) Welch, Corey M25               
     3) Rivera, Robert M30              4) Comulada, Luis M33             
       32.39  1:05.72    30.66  1:06.86    29.06  1:02.32    26.78    55.97
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:44.81  
     1) Valdivia, Ricardo M44           2) Harper, Jim M41                
     3) Jacobson, James M46             4) McGloin, Brian M37             
       26.80    25.73    26.95    25.33                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:57.27  
     1) Streiner, Jarret M33            2) Rivera, Richardson M58         
     3) Adair, John M47                 4) Erickson, Tim M52              
       27.70    27.86    36.17    25.54                                    
  3 Gold Coast Masters  'C'                                     2:13.17  
     1) Walley, David M43               2) Nunez, Jose M41                
     3) Tolomeo, Scott M43              4) Montes, Ismael M46             
       30.84    35.11    30.44    36.78                                    
  4 Gold Coast Masters  'D'                                     2:18.57  
     1) Ridout, James M46               2) Sonenshein, Roy M51            
     3) Montgomery, Dwight M48          4) Digilio, Chris M45             
       31.20    38.90    39.69    28.78                                    
  5 Gold Coast Masters  'B'                                     2:29.77  
     1) Dzamba, Robert M54              2) Krischer, Barry M41            
     3) Zapata, David M50               4) Jacobson, Steven M46           
       39.19    37.77    41.54    31.27                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               4:00.21  
     1) Harrington, Patrick M37         2) Erickson, Tim M52              
     3) Broshears, Rion M35             4) Farrel, Andrew M38             
       26.50    56.34    29.41  1:02.10    29.03  1:03.92    27.07    57.85
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'B'                                     5:02.80  
     1) Harper, Jim M41                 2) Montero, Carlos M32            
     3) Wotton, Joe M49                 4) Grzeszczak, John M50           
       31.70  1:04.64    41.72  1:31.77    31.13  1:13.81    34.02  1:12.58
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     4:43.07  
     1) Gemer, Bryan M24                2) Knupp, Charles M59             
     3) Hoffman, David M57              4) Quiggin, David M64             
       34.41  1:10.36    36.69  1:18.21    33.36  1:10.97    31.00  1:03.53
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     6:23.54  
     1) Venture, Ray M60                2) Sonenshein, Roy M51            
     3) Montgomery, Dwight M48          4) Montes, Ismael M46             
       53.87  1:58.26    41.87  1:28.30    42.10  1:29.29    41.43  1:27.69
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:31.29  
     1) Ward, James M69                 2) Jacobsohn, Robert M58          
     3) Pedersen, Lars M65              4) Gleber, Michael M53            
       36.99    45.11    35.64    33.55                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     3:15.57  
     1) Venture, Ray M60                2) Colavecchio, John M68          
     3) Rapperport, Alan M75            4) Silverstein, Leonard M74       
       45.76  1:02.63    36.23    50.95                                    
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:08.86  
     1) Schmidt, George M58             2) Wiedamann, Karl M70            
     3) Wotton, Joe M49                 4) Ferraz, Jose M63               
       33.39    38.90    28.91    27.66                                    
 
Men 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     5:27.60  
     1) Rapperport, Alan M75            2) Wiedamann, Karl M70            
     3) Ferraz, Jose M63                4) Cavanaugh, Cav M73             
       44.40  1:32.40    41.63  1:27.74    35.56  1:18.04    33.42  1:09.42
 
Mixed 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'B'                                     2:00.53  
     1) Suavez, Diego M25               2) Miller, Laura W25              
     3) Pigassou, Caroline W24          4) Hengesbach, Seton M24          
       28.27    29.63    34.51    28.12                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:03.55  
     1) Schlossberg, Amy W32            2) Stewart, Ann W38               
     3) Wiggans, Keith M30              4) Gemer, Bryan M24               
       35.45    31.85    26.14    30.11                                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:55.93  
     1) Cavanaugh, Debbie W50           2) Cavanaugh, Cav M73             
     3) Sargeant, Pat W55               4) Quiggin, David M64             
       30.78    29.56    28.79    26.80