Licensed to Hy-Tek Meet Services       HY-TEK's Meet Manager 6/21/2009 10:37 PM

    4th Annual JK Summer Splash-Dixie Zone Champs - 6/19/2009 to 6/21/2009
                                    Results                             


Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================

  1 Alyabyeva, Kate V         20 FLAQ                             29.94 
  2 Peirce, Alex K            21 FLAQ                             30.06 
  3 Ribar, Morgan E           19 FLAQ                             30.52 
  4 Bresnahan, Meaghan R      19 FLAQ                             30.84 
  5 Murphy, Siobhan C         22 FLAQ                             31.54 
  6 Thomas, Amie E            24 FLAQ                             31.56 
  7 Sayre, Erin C             21 FLAQ                             33.31 
  8 Regalado Perez, Lourdes   21 FLAQ                             33.75 



Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kenney, Lindsay           22 FLAQ                           1:02.83 
      31.05   31.78
  2 Peirce, Alex K            21 FLAQ                           1:06.51 
      31.79   34.72
  3 Alyabyeva, Kate V         20 FLAQ                           1:07.77 
      32.84   34.93
  4 Thomas, Amie E            24 FLAQ                           1:10.53 
      34.59   35.94
  5 Murphy, Siobhan C         22 FLAQ                           1:11.58 
      33.34   38.24
  6 Sayre, Erin C             21 FLAQ                           1:13.29 
      35.04   38.25
  7 Regalado Perez, Lourdes   21 FLAQ                           1:15.78 
      37.37   38.41



Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate V         20 FLAQ                           2:26.72 
      33.61   37.69   38.92   36.50
  2 Thomas, Amie E            24 FLAQ                           2:36.48 
      35.87   40.29   40.95   39.37


Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate V         20 FLAQ                           4:49.82 
      33.48   36.13   36.56   37.89   36.42   37.35   36.61   35.38
  2 Kenney, Lindsay           22 FLAQ                           4:50.50 
      34.25   37.51   37.10   38.09   36.76   37.46   35.07   34.26


Women 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Thomas, Amie E            24 FLAQ                          12:03.39 
      39.64   44.47   45.47   46.06   46.22   46.34   45.92   46.94
      41.12   52.41   44.82   47.89   45.51   45.90   38.38   46.30


Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ribar, Morgan E           19 FLAQ                             34.28 
  2 Peirce, Alex K            21 FLAQ                             35.90 
  3 Sayre, Erin C             21 FLAQ                             40.39 
  4 Regalado Perez, Lourdes   21 FLAQ                             43.80 


Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================

  1 Ribar, Morgan E           19 FLAQ                           1:13.47 
      36.07   37.40
 -- Alyabyeva, Kate V         20 FLAQ                                DQ 
      35.76   37.50


Women 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================

  1 Ribar, Morgan E           19 FLAQ                           2:43.45 
      39.02   40.76   41.87   41.80


Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================

  1 Bresnahan, Meaghan R      19 FLAQ                             38.87 
  2 Alyabyeva, Kate V         20 FLAQ                             39.39 


Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Bresnahan, Meaghan R      19 FLAQ                           1:22.29 
      39.77   42.52


Women 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate V         20 FLAQ                           2:56.65 
      41.23   45.38   45.57   44.47
  2 Bresnahan, Meaghan R      19 FLAQ                           2:58.67 
      42.23   45.73   45.74   44.97


Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kenney, Lindsay           22 FLAQ                             30.72 
  2 Peirce, Alex K            21 FLAQ                             33.17 
  3 Regalado Perez, Lourdes   21 FLAQ                             42.98 


Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kenney, Lindsay           22 FLAQ                           1:09.54 
      32.76   36.78


Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Alyabyeva, Kate V         20 FLAQ                           2:33.31 
      34.10   39.25   45.20   34.76
  2 Kenney, Lindsay           22 FLAQ                           2:35.74 
      34.13   40.77   44.94   35.90


Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                             29.07 
  2 Hester, Heidi R           29 PLAN-50                          30.82 
  3 Wenzel, Katharine T       25 FLAQ                             31.97 
  4 Le, Vi-An                 26 PLAN-50                          33.13 
  5 Aron, Vanessa             28 FLAQ                             33.18 
  6 LeLay, Morgan G           28 LYTA-50                          33.50 


Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                           1:03.87 
      30.85   33.02
  2 Hester, Heidi R           29 PLAN-50                        1:05.48 
      31.84   33.64
  3 Wenzel, Katharine T       25 FLAQ                           1:07.72 
      33.40   34.32
  4 Aron, Vanessa             28 FLAQ                           1:12.17 
      34.61   37.56
  5 Marechal, Severine M      25 FLAQ                           1:14.31 
      35.68   38.63
  6 LeLay, Morgan G           28 LYTA-50                        1:14.39 
      35.01   39.38
  7 Le, Vi-An                 26 PLAN-50                        1:14.85 
      35.20   39.65


Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hester, Heidi R           29 PLAN-50                        2:19.32 
      32.62   35.24   35.84   35.62
  2 Wenzel, Katharine T       25 FLAQ                           2:27.22 
      35.27   37.32   37.83   36.80
  3 Aron, Vanessa             28 FLAQ                           2:39.09 
      36.77   40.34   41.09   40.89


Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hester, Heidi R           29 PLAN-50                        4:56.09 
      34.01   37.11   37.48   37.94   37.44   37.95   37.39   36.77
  2 Wenzel, Katharine T       25 FLAQ                           5:17.11 
      37.48   40.19   40.00   40.24   39.99   40.42   39.71   39.08
  3 Aron, Vanessa             28 FLAQ                           5:42.24 
      37.26   41.13   43.13   44.01   44.25   45.03   44.91   42.52
  4 LeLay, Morgan G           28 LYTA-50                        6:13.46 
      42.55   46.01   47.53   48.88   46.13   47.36   47.69   47.31


Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hester, Heidi R           29 PLAN-50                       10:19.00 
      36.15   38.59   39.05   39.19   39.18   39.31   39.19   39.47
      39.17   39.38   39.46   39.24   38.74   38.75   37.77   36.36
  2 Wenzel, Katharine T       25 FLAQ                          10:53.62 
      38.04   40.57   40.55   41.45   41.78   41.62   40.93   41.44
      40.59   41.13   41.45   41.34   41.12   41.36   41.11   39.14
  3 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                          11:38.99 
      38.56   41.43   43.56   44.96   44.61   44.90   44.48   44.91
      44.40   44.70   44.73   45.50   44.78   44.56   44.23   38.68


Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wenzel, Katharine T       25 FLAQ                          22:36.02 
      39.37   42.45   42.96   43.89   43.72   44.56   44.06   44.96
      45.04   45.13   44.93   44.98   45.63   45.32   46.39   46.37
      46.41   46.60   45.97   46.77   46.59   47.08   46.00   46.63
      46.58   44.92   41.66   51.02   47.37   42.66
  2 Marechal, Severine M      25 FLAQ                          23:26.57 
      40.16   43.75   45.29   45.97   46.98   46.86   48.25   46.85
      37.65   56.87   38.91   55.68   34.92 1:00.16   45.42   49.45
      43.63   52.01   48.30   48.18   46.28   50.42   35.18   59.56
      47.55   48.11   35.09   58.27   34.44   56.38


Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                             35.48 


Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                           1:24.65 
      41.11   43.54
  2 Lightcap, Kerry A         26 FLAQ                           1:28.63 
      42.77   45.86


Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hester, Heidi R           29 PLAN-50                        2:50.03 
      40.27   42.12   44.14   43.50


Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                             37.94 
  2 Wenzel, Katharine T       25 FLAQ                             41.66 
  3 Marechal, Severine M      25 FLAQ                             42.34 
  4 Le, Vi-An                 26 PLAN-50                          45.03 


Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                           1:31.33 
      42.85   48.48
  2 Marechal, Severine M      25 FLAQ                           1:33.27 
      44.52   48.75
  3 LeLay, Morgan G           28 LYTA-50                        1:44.48 
      48.57   55.91


Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                           3:16.65 
      43.62   49.12   51.92   51.99
  2 Marechal, Severine M      25 FLAQ                           3:27.32 
      46.84   52.54   54.07   53.87


Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                             32.63 
  2 Lightcap, Kerry A         26 FLAQ                             36.43 


Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                           1:21.67 
      36.32   45.35


Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
==============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                           3:17.53 
      39.63   49.28   53.32   55.30


Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Marechal, Severine M      25 FLAQ                           3:00.64 
      39.10   47.65   52.11   41.78
  2 Lightcap, Kerry A         26 FLAQ                           3:10.21 
      38.42   51.10   54.58   46.11


Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer M        29 FLAQ                           6:11.92 
      38.30   48.04   49.70   48.85   50.41   51.74   42.62   42.26
  2 Marechal, Severine M      25 FLAQ                           6:42.30 
      41.06   52.79   52.52   55.93   53.57   55.18   46.89   44.36


Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McLuckie, Lisa            30 FLAQ                             29.66 
  2 Paz, Sohely C             33 FLAQ                             33.73 
  3 Luzano, Elaine            33 GOLD                             36.03 
  4 Rosenblat, Daniela N      33 FLAQ                             42.00 
  5 Fitzgibbons, Bridget      32 FLAQ                             45.74 


Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McLuckie, Lisa            30 FLAQ                           1:07.34 
      32.02   35.32
  2 Moran, Danielle           31 FLAQ                           1:19.02 
      38.78   40.24
  3 Luzano, Elaine            33 GOLD                           1:23.13 
      38.84   44.29
  4 Hensley, Catherine M      30 FLAQ                           1:35.24 
      46.34   48.90
  5 Fitzgibbons, Bridget      32 FLAQ                           1:49.40 
      49.92   59.48


Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Fitzgibbons, Bridget      32 FLAQ                           4:12.44 
      55.71 1:05.38 1:07.43 1:03.92


Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Moran, Danielle           31 FLAQ                           6:00.17 
      41.52   44.38   45.11   45.81   46.14   46.49   47.20   43.52
  2 Luzano, Elaine            33 GOLD                           6:25.87 
      32.96   56.39   41.68   55.28   49.44   50.01   49.34   50.77
  3 Rosenblat, Daniela N      33 FLAQ                           7:53.39 
  4 Fitzgibbons, Bridget      32 FLAQ                           8:45.99 


Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McLuckie, Lisa            30 FLAQ                          11:17.43 
      36.41   40.40   41.63   41.40   42.14   42.49   42.52   42.98
      43.45   43.20   43.81   43.44   43.36   43.02   43.46   43.72
  2 Luzano, Elaine            33 GOLD                          13:12.14 
      42.07   47.24   49.76   50.73   51.22   50.91   51.43   51.33
      51.05   50.80   51.10   49.57   38.82 1:00.66   49.22   46.23


Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Moran, Danielle           31 FLAQ                             44.22 
  2 Hensley, Catherine M      30 FLAQ                             52.09 


Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Paz, Sohely C             33 FLAQ                           1:24.51 
      40.98   43.53


Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McLuckie, Lisa            30 FLAQ                             38.88 
  2 Luzano, Elaine            33 GOLD                             43.85 
  3 Rosenblat, Daniela N      33 FLAQ                             52.58 


Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McLuckie, Lisa            30 FLAQ                           1:26.23 
      41.13   45.10
  2 Rosenblat, Daniela N      33 FLAQ                           1:51.71 
      54.38   57.33


Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Rosenblat, Daniela N      33 FLAQ                           3:58.87 
      56.78 1:01.52 1:00.74   59.83


Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Paz, Sohely C             33 FLAQ                             35.54 


Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            39 GOLD                             32.57 
  2 Fahey, Lisa               39 Gold                             33.86 
  3 West, Tracy E             35 FLAQ                             37.31 
  4 Shelton, Sarah            35 GOLD                             41.52 
  5 Frank, Stefanie L         38 FLAQ                             43.38 
  6 Volz, Kristin             35 FLAQ                             43.39 


Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            39 GOLD                           1:10.67 
      32.94   37.73
  2 Christopher, Deven M      35 GOLD                           1:12.55 
      33.97   38.58
  3 Fahey, Lisa               39 Gold                           1:16.32 
      35.87   40.45
  4 Shelton, Sarah            35 GOLD                           1:34.71 
      47.41   47.30
  5 Volz, Kristin             35 FLAQ                           1:42.09 
      48.41   53.68
  6 Frank, Stefanie L         38 FLAQ                           1:47.63 
      51.24   56.39


Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Fahey, Lisa               39 Gold                           2:53.65 
      40.05   45.24   44.78   43.58
  2 Shelton, Sarah            35 GOLD                           3:19.54 
      46.74   50.66   51.93   50.21
  3 West, Tracy E             35 FLAQ                           3:25.35 
      44.63   52.34   55.30   53.08
  4 Thompson, Laura J         37 FLAQ                           3:28.29 
      48.68   53.33   54.92   51.36
  5 Volz, Kristin             35 FLAQ                           3:41.19 
      49.30   55.91   58.27   57.71
  6 Goldfinger, Marcia R      39 FLAQ                           4:06.67 
                            1:02.34


Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Christopher, Deven M      35 GOLD                           5:28.19 
      36.86   40.18   41.51   42.31   41.85   42.18   42.53   40.77
  2 Stewart, Ann K            39 GOLD                           5:44.90 
      37.22   41.18   42.67   44.59   45.07   46.51   45.43   42.23
  3 Fahey, Lisa               39 Gold                           6:10.41 
      42.64   48.55   47.85   47.82   47.16   46.72   45.84   43.83
  4 Shelton, Sarah            35 GOLD                           7:12.75 
  5 West, Tracy E             35 FLAQ                           7:17.05 
  6 Volz, Kristin             35 FLAQ                           7:32.09 
  7 Goldfinger, Marcia R      39 FLAQ                           8:41.25 


Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Christopher, Deven M      35 GOLD                          11:38.46 
      37.53   41.89   42.45   43.38   42.97   43.85   44.16   44.20
      44.48   44.68   44.64   45.30   44.92   45.34   44.87   43.80
  2 Stewart, Ann K            39 GOLD                          11:54.94 
      37.16   40.53   36.61   49.37   29.82   59.84   45.53   46.20
      46.24   46.81   34.48   58.65   46.35   46.32   46.20   44.83
  3 Volz, Kristin             35 FLAQ                          15:14.43 
      50.12   55.44   57.87   57.89   59.31   58.93   47.56 1:10.78
      51.04 1:04.09   43.38 1:11.73   59.04   56.99   56.13   54.13
  4 Thompson, Laura J         37 FLAQ                          15:32.24 
      51.72   57.45   48.38 1:11.52   59.73   59.40   55.61 1:02.57
    1:00.14   59.40   59.72   58.65   59.12   58.55   57.88   52.40
  5 Goldfinger, Marcia R      39 FLAQ                          17:57.47 
      58.87 1:03.68 1:02.18 1:14.55 1:09.20 1:08.36 1:08.39 1:10.00
    3:27.31 1:08.42 1:03.47 1:13.83   57.80 1:11.49


Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Thompson, Laura J         37 FLAQ                          29:50.41 
      54.07   58.28 1:00.20   59.19   59.39   58.04   58.76   59.04
    1:00.52   59.17 1:00.34                 1:00.28 1:02.32   59.24
    1:50.57   11.76 1:00.91   59.96 1:02.14 1:00.13 1:02.47   59.36
    1:01.77   59.14 1:00.36   58.31   58.94   53.89
  2 Volz, Kristin             35 FLAQ                          30:26.42 
      52.53   57.84   54.44 1:06.67   57.83 1:03.34   45.46 1:14.36
      49.48 1:11.96 1:01.03 1:00.01   49.60 1:12.46   52.55 1:11.09
      52.75 1:10.60 1:00.06 1:04.19 1:01.99 1:01.56 1:01.82 1:01.61
    1:00.72 1:04.91 1:03.56 1:02.26   59.74 1:00.00


Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            39 GOLD                             37.95 
  2 Shelton, Sarah            35 GOLD                             51.46 

Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            39 GOLD                           1:24.17 
      41.01   43.16
  2 Christopher, Deven M      35 GOLD                           1:25.68 
      42.48   43.20
  3 Shelton, Sarah            35 GOLD                           1:51.18 
      53.27   57.91


Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Christopher, Deven M      35 GOLD                           3:01.34 
      43.42   45.27   46.76   45.89
  2 Stewart, Ann K            39 GOLD                           3:03.10 
      41.11   45.28   47.65   49.06
  3 Shelton, Sarah            35 GOLD                           3:55.96 
      53.35 1:01.38 1:02.33   58.90


Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly A          38 Unattached                       36.39 
  2 Shelton, Sarah            35 GOLD                             53.24 
  3 Frank, Stefanie L         38 FLAQ                             58.48 
  4 Volz, Kristin             35 FLAQ                           1:00.01 


Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly A          38 Unattached                     1:20.71 
      38.21   42.50
  2 Shelton, Sarah            35 GOLD                           1:56.12 
      55.23 1:00.89
  3 Volz, Kristin             35 FLAQ                           2:00.89 
      57.53 1:03.36


Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly A          38 Unattached                     2:52.82 
      38.85   43.55   45.14   45.28


Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            39 GOLD                             37.01 
  2 Christopher, Deven M      35 GOLD                             38.74 
  3 West, Tracy E             35 FLAQ                             49.99 
  4 Thompson, Laura J         37 FLAQ                             56.95 


Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            39 GOLD                           3:04.77 
      37.67   46.48   56.11   44.51
  2 Christopher, Deven M      35 GOLD                           3:07.08 
      40.31   49.12   55.87   41.78


Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Herrington, Jamie S       43 FLAQ                             31.44 


Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 LeClair, Dale A           40 GOLD                           1:07.40 
      33.05   34.35


Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Paiva, Teca T             43 FLAQ                           2:46.52 
      38.36   41.36   44.40   42.40


Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 LeClair, Dale A           40 GOLD                           5:22.24 
      35.54   39.33   40.17   41.53   41.83   41.36   41.33   41.15
  2 Paiva, Teca T             43 FLAQ                           5:45.96 
      38.68   42.00   43.27   44.37   45.24   46.36   44.56   41.48


Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 LeClair, Dale A           40 GOLD                          11:06.51 
      27.91   50.53   42.77   43.08   42.82   42.77   42.37   42.56
      41.73   42.34   41.32   42.17   34.11   49.04   40.93   40.06


Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 LeClair, Dale A           40 GOLD                          21:40.42 
      39.23   43.15   43.73   44.15   44.18   44.12   44.67   44.46
      44.06   44.45   44.10   43.83   44.16   43.56   43.98   44.03
      29.86   57.13   43.40   42.97   42.96   43.00   42.71   42.70
      43.10   42.93   42.67   42.58   42.68   41.87
  2 Paiva, Teca T             43 FLAQ                          23:40.03 
      41.72   45.11   45.79   47.19   46.34   46.36   47.80   47.48
      47.17   47.84   48.53   47.77   48.24   47.41   48.35   47.32
      47.37   47.02   47.68   47.87   47.66   47.87   47.93   48.09
      48.16   48.03   48.39   48.10   48.44   47.00


Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 LeClair, Dale A           40 GOLD                             45.08 


Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 LeClair, Dale A           40 GOLD                           1:25.39 
      42.01   43.38


Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Paiva, Teca T             43 FLAQ                             43.31 


Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Paiva, Teca T             43 FLAQ                           1:35.91 
      45.57   50.34


Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Paiva, Teca T             43 FLAQ                           3:20.98 
      46.10   50.91   52.22   51.75


Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Paiva, Teca T             43 FLAQ                           3:29.48 
      43.57   51.90   58.23   55.78


Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 LeClair, Dale A           40 GOLD                           3:00.71 
      39.80   48.61   51.98   40.32
  2 Paiva, Teca T             43 FLAQ                           3:03.65 
      38.82   50.26   52.42   42.15


Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           47 Unattached                       30.59 
  2 Thomas, Ann B             49 FLAQ                             32.09 
  3 Castro, Leticia           49 GOLD                             33.41 
  4 Montgomery, Courtnay E    45 GOLD                             37.90 
  5 Walpole, Leticia          46 Unattached                       52.76 


Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           49 GOLD                           1:09.02 
      33.44   35.58
  2 Thomas, Ann B             49 FLAQ                           1:13.66 
      35.64   38.02
  3 Montgomery, Courtnay E    45 GOLD                           1:27.72 
      41.35   46.37


Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Thomas, Ann B             49 FLAQ                           2:56.70 
      39.52   45.41   46.46   45.31
  2 Montgomery, Courtnay E    45 GOLD                           3:18.14 
      44.62   51.58   52.91   49.03
  3 Walpole, Leticia          46 Unattached                     4:24.00 
      55.42 1:02.99 1:23.67 1:01.92


Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                           6:20.00 
      41.77   47.00   48.09   49.27   48.66   49.24   48.81   47.16
  2 Thomas, Ann B             49 FLAQ                           6:33.46 
      44.60   50.34   51.00   50.37   51.24   50.61   50.03   45.27
  3 Montgomery, Courtnay E    45 GOLD                           6:36.77 
      45.37   50.91   49.83   51.29   50.99   51.39   50.00   46.99
  4 Schrager, Joanne M        47 FLAQ                          10:26.36 
    1:06.68 1:18.33 1:18.72 1:20.61 1:21.17 1:22.31 1:19.73 1:18.81


Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           49 GOLD                          11:03.98 
      36.48   43.80   42.40   41.98   42.73   43.49   41.05   41.78
      33.90   52.34   37.15   47.82   29.51   54.84   43.99   30.72
  2 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                          13:40.38 
      44.46   50.72   50.95   51.88   52.03   52.22   52.47   53.00
      53.21   52.95   52.85   52.49   51.19   52.05   49.98   47.93


Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           49 GOLD                          20:46.83 
      37.39   40.25   41.86   41.74   41.27   42.04   41.68   41.04
      41.93   42.62   41.54   42.04   42.20   42.10   41.61   42.67
      41.96   43.24   41.87   42.42   41.99   42.60   41.67   42.32
      41.73   42.54   41.60   41.52   39.87   37.52
  2 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                          25:35.72 
      45.18   49.41   50.24   50.34   50.41   50.62   51.61   51.69
      50.95   51.52   51.91   51.31   51.85   52.18   52.75   51.85
      51.95   52.68   51.78   52.07   51.73   51.56   52.42   52.53
      43.21 1:00.89   46.55   56.33   45.92   52.28


Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Thomas, Ann B             49 FLAQ                             41.69 
  2 Montgomery, Courtnay E    45 GOLD                             48.71 


Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Thomas, Ann B             49 FLAQ                           1:34.59 
      46.64   47.95
  2 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                           1:46.67 
      52.14   54.53
  3 Montgomery, Courtnay E    45 GOLD                           1:47.82 
      52.46   55.36
  4 Walpole, Leticia          46 Unattached                     2:38.08 
    1:12.42 1:25.66


Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                           3:45.03 
      54.46   57.19   58.28   55.10
  2 Montgomery, Courtnay E    45 GOLD                           3:48.40 
      53.28   59.45   59.76   55.91


Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           47 Unattached                       38.28 
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    48 FLAQ                             47.31 
  3 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                             49.00 


Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           47 Unattached                     1:26.70 
      40.89   45.81
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    48 FLAQ                           1:46.23 
      51.72   54.51
  3 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                           1:48.41 
      52.43   55.98


Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           47 Unattached                     3:13.91 
      45.02   48.43   51.46   49.00
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    48 FLAQ                           3:46.22 
      54.47   57.81   58.35   55.59
  3 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                           3:52.40 
      54.37   59.76   59.81   58.46


Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           47 Unattached                       33.33 
  2 Thomas, Ann B             49 FLAQ                             41.05 
  3 Chin-Ogilvie, Adrienne    48 FLAQ                             51.69 


Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           49 GOLD                           1:21.82 
      38.59   43.23


Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           49 GOLD                           3:03.99 
      39.59   47.18   49.34   47.88


Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                           3:32.39 
      52.13   56.41   59.69   44.16
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    48 FLAQ                           4:07.66 
                    1:00.12   50.52


Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           49 GOLD                           6:19.49 
      39.33   47.80   49.12   47.95   58.29   56.79   41.58   38.63
  2 Bennett, Sarah L          46 FLAQ                           7:36.43 
      53.29 1:01.85 1:00.36 1:01.40 1:01.18 1:01.27   48.19   48.89
  3 Chin-Ogilvie, Adrienne    48 FLAQ                           8:44.75 
    3:26.61 1:19.24                         1:02.25 1:01.23   50.74


Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Seier, Lydia S            53 GOLD                             33.86 
  2 Larson, Linda             53 FLAQ                             36.98 
  3 Grady, Marci              50 FLAQ                             42.30 


Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         51 GOLD                           1:10.66 
      33.84   36.82
  2 Seier, Lydia S            53 GOLD                           1:15.67 
      35.87   39.80
  3 Grady, Marci              50 FLAQ                           1:39.65 
      47.10   52.55


Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       51 GOLD                           2:36.90 
      36.69   39.69   40.49   40.03
  2 Seier, Lydia S            53 GOLD                           2:49.60 
      39.07   42.89   45.15   42.49


Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       51 GOLD                           5:26.42 
      38.34   41.40   41.75   41.95   41.63   41.68   40.88   38.79
  2 Larson, Linda             53 FLAQ                           6:24.83 
  3 Lewin, Karen              53 GOLD                           9:27.36 
      59.91 1:13.40 1:11.11 1:14.63 1:12.05 1:15.36 1:12.09 1:08.81


Women 50-54 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         51 GOLD                          10:55.07 
      36.09   40.89   38.20   45.00   35.17   48.22   41.62   41.60
      34.86   48.42   37.85   45.26   34.07   48.05   38.03   41.74
  2 Larson, Linda             53 FLAQ                          12:51.39 
      45.90   48.26   42.35   55.11   48.85   48.29   48.50   48.12
      39.34   57.19   48.55   48.74   49.00   48.18   48.72   46.29
  3 Sather, Jeanne            51 FLAQ                          14:23.50 
      50.28   53.67   47.08 1:00.68   54.88   54.28   54.60   54.87
      53.32   55.93   54.06   56.83   54.54   54.03   52.47   51.98
  4 Grady, Marci              50 FLAQ                          17:18.80 
      53.32   59.18   50.89 1:21.84 1:06.84 1:05.31 1:06.27 1:07.42
    1:06.74 1:06.52 1:05.41 1:07.43 1:07.36 1:07.93 1:06.06 1:00.28


Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         51 GOLD                          20:52.02 
      37.08   41.21   42.21   42.77   42.10   42.79   41.68   41.94
      41.63   42.30   41.95   42.09   41.93   42.24   41.47   42.49
      42.09   41.98   42.33   42.46   41.52   42.21   42.64   41.87
      42.49   42.04   41.51   41.63   40.79   38.58
  2 LaFountain, Darcy H       53 GOLD                          22:12.13 
      40.34   43.19   44.65   44.10   44.25   44.21   44.46   44.14
      44.74   44.50   44.94   44.30   45.07   44.39   45.03   44.41
      45.02   44.52   45.13   44.52   34.43   55.23   45.37   45.24
      45.22   45.18   44.82   44.65   44.02   42.06
  3 Larson, Linda             53 FLAQ                          25:19.75 
      47.82   50.56   51.62   51.00   45.16   57.35   51.76   50.57
      42.93   59.16   46.32   56.04   51.34   50.80   50.88   50.67
      51.19   50.56   50.73   50.30   50.83   50.71   51.47   51.59
      50.60   49.62   50.95   49.62   50.34   47.26
  4 Sather, Jeanne            51 FLAQ                          27:07.34 
      53.01   53.25   55.06   53.41   54.71   53.77   54.18   53.99
      54.58   54.50 1:28.97   20.35   54.46   55.55   55.13   55.27
      56.13   54.63   55.32   55.30   54.58   55.11   54.13   54.33
      54.28   52.85   54.89   52.76   53.75   49.09


Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       51 GOLD                             37.50 
  2 Larson, Linda             53 FLAQ                             44.07 
  3 Seier, Lydia S            53 GOLD                             45.37 


Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       51 GOLD                           1:21.62 
      40.49   41.13
  2 Larson, Linda             53 FLAQ                           1:33.86 
      46.76   47.10
  3 Seier, Lydia S            53 GOLD                           1:44.04 
      49.26   54.78
  4 Grady, Marci              50 FLAQ                           2:10.29 
    1:01.29 1:09.00


Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       51 GOLD                           2:57.05 
      42.03   45.01   45.05   44.96
  2 Larson, Linda             53 FLAQ                           3:19.58 
      48.25   49.87   51.92   49.54


Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       51 GOLD                             41.26 
  2 Lewin, Karen              53 GOLD                             51.77 
  3 Grady, Marci              50 FLAQ                             53.11 


Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Grady, Marci              50 FLAQ                           2:06.12 
      58.51 1:07.61


Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Lewin, Karen              53 GOLD                           4:15.94 
      56.75 1:06.36 1:07.99 1:04.84
  2 Grady, Marci              50 FLAQ                           4:38.97 
      59.13 1:09.68 1:15.71 1:14.45


Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         51 GOLD                           1:25.37 
      38.22   47.15


Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       51 GOLD                           2:58.10 
      40.07   46.28   51.87   39.88
  2 Grady, Marci              50 FLAQ                           4:20.10 
      56.46 1:11.49 1:10.83 1:01.32


Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat A           56 GOLD                             30.20 
  2 Hughes, Maureen C         56 GOLD                             34.80 
  3 Protzman, Barbara         55 GOLD                             35.27 
  4 Berk, Sherie              56 FLAQ                             42.65 


Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat A           56 GOLD                           1:07.23 
      32.16   35.07
  2 Protzman, Barbara         55 GOLD                           1:16.11 
      36.58   39.53
  3 Berk, Sherie              56 FLAQ                           1:39.21 
      47.26   51.95
  4 Mitchell, Anita           59 FLAQ                           2:09.19 
    1:00.10 1:09.09


Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat A           56 GOLD                           2:29.17 
      35.30   37.46   37.89   38.52
  2 Protzman, Barbara         55 GOLD                           2:47.72 
      37.95   42.85   43.47   43.45


Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         55 GOLD                           6:02.50 
      40.62   46.05   46.40   46.51   46.52   46.27   46.00   44.13


Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat A           56 GOLD                          21:24.64 
      37.65   41.25   41.79   42.27   42.83   43.49   43.14   43.30
      43.31   43.35   43.52   43.44   43.22   43.49   43.29   43.90
      42.80   43.47   43.32   43.99   42.98   43.68   43.34   43.82
      43.16   43.98   42.51   43.44   41.77   39.14


Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hughes, Maureen C         56 GOLD                             39.35 


Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat A           56 GOLD                           2:55.45 
      43.75   44.95   44.84   41.91


Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hughes, Maureen C         56 GOLD                             46.92 
  2 Mitchell, Anita           59 FLAQ                           1:09.23 


Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         55 GOLD                             39.35 


Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat A           56 GOLD                           1:19.49 
      35.64   43.85
  2 Protzman, Barbara         55 GOLD                           1:33.59 
      41.64   51.95


Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         55 GOLD                           3:17.83 
      41.40   54.74   56.89   44.80


Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Webb, Linda               63 FLAQ                             36.18 
  2 Tyler, Susan              60 SNM                              42.96 


Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Webb, Linda               63 FLAQ                           1:27.50 
      41.01   46.49


Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Webb, Linda               63 FLAQ                           3:15.11 


Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Webb, Linda               63 FLAQ                           6:56.73 
  2 Tyler, Sarah L            64 SNM                            7:18.02 
      48.74   52.42   55.67   56.16   55.26   54.92   58.21   56.64


Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Webb, Linda               63 FLAQ                          14:13.46 
      47.31   53.78   53.68   55.43   52.74   53.30   53.98   53.92
      53.35   55.06   54.25   53.25   55.12   54.56   52.44   51.29
  2 Tyler, Sarah L            64 SNM                           14:29.53 
      50.41   53.54   54.65   56.07   54.66   55.11   42.85 1:07.12
      54.47   55.31   54.11   55.92   54.33   55.02   53.56   52.40


Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                            3:38.38 
      54.27   56.43   55.82   51.86
  2 Tyler, Sarah L            64 SNM                            4:15.71 
    1:01.56 1:04.74 1:05.36 1:04.05


Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Webb, Linda               63 FLAQ                             47.72 


Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Webb, Linda               63 FLAQ                           1:47.17 
      51.40   55.77


Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Webb, Linda               63 FLAQ                           4:02.12 
      55.42 1:04.06 1:02.69   59.95


Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                              40.48 
  2 Webb, Linda               63 FLAQ                             45.54 


Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                            1:37.99 
      47.38   50.61


Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              60 SNM                            3:32.58 
      42.94   53.92 1:08.47   47.25


Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Gunter, Susan             66 GOLD                           1:00.57 


Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlson, Marian           69 FLAQ                           3:31.48 
    1:37.72 1:53.76


Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Isaacs, Rayma W           65 GOLD                          12:00.19 
    1:17.27 1:32.48 1:30.73 1:30.68 1:33.45 1:33.41 3:02.17


Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Isaacs, Rayma W           65 GOLD                           1:07.78 
  2 Carlson, Marian           69 FLAQ                           1:39.01 


Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Isaacs, Rayma W           65 GOLD                           5:20.71 
    1:12.17 1:20.55 1:24.59 1:23.40


Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Gunter, Susan             66 GOLD                           1:25.37 


Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            71 Snm                              49.96 


Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            71 Snm                              48.32 


Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            71 Snm                            1:46.47 
      50.78   55.69


Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            71 Snm                              49.69 


Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            71 Snm                            1:57.23 
      53.61 1:03.62


Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            71 Snm                            3:44.11 
      51.43   56.74 1:02.65   53.29


Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sivak, David J            20 FLAQ                             25.41 
  2 D'Angelo, Luca            21 FLAQ                             25.66 
  3 Galvan-Sarabia, Luis F    24 FLAQ                             26.04 
  4 Zook, Justin D            23 FLAQ                             26.69 
  5 Cantrelle, Vincent        21 FLAQ                             28.36 
  6 Gonzalez, Eduardo         21 FLAQ                             28.77 


Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sivak, David J            20 FLAQ                             55.65 
      26.62   29.03
  2 D'Angelo, Luca            21 FLAQ                             55.78 
      27.53   28.25
  3 Galvan-Sarabia, Luis F    24 FLAQ                             56.07 
      26.96   29.11
  4 Andrade, Vicente E        20 FLAQ                             58.25 
      27.77   30.48
  5 Wilson, Todd M            24 PLAN-50                          59.12 
      28.75   30.37
  6 Cantrelle, Vincent        21 FLAQ                             59.52 
      28.07   31.45
  7 Zook, Justin D            23 FLAQ                           1:00.37 
      28.72   31.65
  8 Eynon, Chris M            20 FLAQ                           1:02.05 
      29.69   32.36
  9 Gonzalez, Eduardo         21 FLAQ                           1:02.47 
      29.58   32.89
 10 Victoire, Jordan S        19 FLAQ                           1:02.94 
      28.52   34.42


Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cantrelle, Vincent        21 FLAQ                           2:05.88 
      29.98   33.25   32.90   29.75
  2 Cantrelle, Gilles         19 FLAQ                           2:05.89 
      30.33   33.57   31.82   30.17


Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cantrelle, Vincent        21 FLAQ                           4:15.71 
      28.93   31.52   31.80   32.75   33.44   32.60   32.98   31.69
  2 Cantrelle, Gilles         19 FLAQ                           4:28.88 
      29.85   33.93   34.46   34.70   34.91   35.38   32.66   32.99
  3 Eynon, Chris M            20 FLAQ                           4:39.02 
      31.19   35.18   35.60   36.33   35.62   35.92   35.54   33.64
  4 Wilson, Todd M            24 PLAN-50                        4:59.20 
      32.74   36.02   36.51   37.83   38.69   39.10   39.90   38.41


Men 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cantrelle, Vincent        21 FLAQ                           8:52.30 
      29.10   32.20   33.54   34.13   33.58   34.17   33.76   34.11
      34.00   33.92   33.76   34.45   33.93   33.26   33.07   31.32
  2 Cantrelle, Gilles         19 FLAQ                           9:09.54 
      29.83   33.49   29.78   40.02   34.57   35.09   34.95   34.90
      34.95   35.32   34.98   34.95   34.59   34.65   34.30   33.17


Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Andrade, Vicente E        20 FLAQ                             30.03 
  2 Zook, Justin D            23 FLAQ                             30.47 
  3 Galvan-Sarabia, Luis F    24 FLAQ                             30.68 
  4 Andrade, Jorge V          20 FLAQ                             32.37 
  5 Gonzalez, Eduardo         21 FLAQ                             35.93 
  6 D'Angelo, Luca            21 FLAQ                             36.71 


Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Andrade, Vicente E        20 FLAQ                           1:02.35 
      30.63   31.72
  2 Zook, Justin D            23 FLAQ                           1:04.13 
      31.26   32.87
  3 Andrade, Jorge V          20 FLAQ                           1:06.31 
      33.24   33.07
  4 Sivak, David J            20 FLAQ                           1:15.09 
      35.42   39.67


Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Andrade, Vicente E        20 FLAQ                           2:15.13 
      31.51   34.13   35.00   34.49
  2 Andrade, Jorge V          20 FLAQ                           2:26.20 
      33.26   36.89   38.19   37.86


Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sivak, David J            20 FLAQ                             31.72 
  2 Cantrelle, Gilles         19 FLAQ                             32.50 
  3 Cantrelle, Vincent        21 FLAQ                             32.93 
  4 Eynon, Chris M            20 FLAQ                             33.57 
  5 Andrade, Jorge V          20 FLAQ                             36.23 
  6 Victoire, Jordan S        19 FLAQ                             36.85 


Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Eynon, Chris M            20 FLAQ                           1:15.57 
      35.52   40.05
  2 Gonzalez, Eduardo         21 FLAQ                           1:22.96 
      39.28   43.68


Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cantrelle, Gilles         19 FLAQ                           2:42.87 
      35.49   42.10   42.16   43.12


Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis F    24 FLAQ                             26.59 
  2 D'Angelo, Luca            21 FLAQ                             27.81 
  3 Cantrelle, Gilles         19 FLAQ                             28.11 
  4 Victoire, Jordan S        19 FLAQ                             28.31 
  5 Wilson, Todd M            24 PLAN-50                          28.64 
  6 Andrade, Jorge V          20 FLAQ                             29.83 
  7 Gonzalez, Eduardo         21 FLAQ                             30.02 


Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis F    24 FLAQ                             59.46 
      27.73   31.73
  2 Sivak, David J            20 FLAQ                           1:00.57 
      28.58   31.99
  3 D'Angelo, Luca            21 FLAQ                           1:03.58 
      29.17   34.41
  4 Wilson, Todd M            24 PLAN-50                        1:04.81 
      30.76   34.05
  5 Gonzalez, Eduardo         21 FLAQ                           1:07.98 
      31.72   36.26


Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cantrelle, Vincent        21 FLAQ                           2:23.84 
      31.57   35.63   38.48   38.16
  2 Wilson, Todd M            24 PLAN-50                        2:42.34 
      33.37   38.83   42.69   47.45


Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cantrelle, Gilles         19 FLAQ                           2:22.11 
      28.54   40.44   40.08   33.05
  2 Galvan-Sarabia, Luis F    24 FLAQ                           2:26.85 
      29.25   38.01   43.39   36.20
  3 Andrade, Jorge V          20 FLAQ                           2:26.99 
      32.56   38.89   42.68   32.86
  4 Andrade, Vicente E        20 FLAQ                           2:38.18 
      32.13   39.90   46.61   39.54


Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Vaucher, James R          26 GOLD                             27.92 
  2 Cuticchia, Tommie A       26 PLAN-50                          28.97 


Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Vaucher, James R          26 GOLD                           1:02.64 
      29.80   32.84
  2 Rush, Mike                29 FLAQ                           1:13.08 
      34.64   38.44


Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       26 PLAN-50                        2:19.08 
      32.05   35.80   35.78   35.45
  2 Rush, Mike                29 FLAQ                           2:48.86 
      36.23   43.57   46.23   42.83


Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       26 PLAN-50                        4:57.52 
      34.29   37.44   37.99   38.64   38.02   38.27   37.96   34.91


Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Krajewski, Tim L          28 GOLD                          12:41.37 
      42.40   45.79   46.01   47.62   39.56   55.15   42.33   54.11
      48.62   48.36   48.97   48.86   46.94   50.45   47.22   48.98


Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       26 PLAN-50                          32.13 
  2 Hunte, Howard             29 FLAQ                             33.09 
  3 Rush, Mike                29 FLAQ                             39.12 


Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hunte, Howard             29 FLAQ                           1:09.69 
      34.60   35.09
  2 Rush, Mike                29 FLAQ                           1:24.10 
      41.47   42.63


Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hunte, Howard             29 FLAQ                           2:33.86 
      36.83   39.13   39.00   38.90


Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hunte, Howard             29 FLAQ                             30.09 
  2 Vaucher, James R          26 GOLD                             30.18 


Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       26 PLAN-50                        1:04.98 
      30.57   34.41


Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       26 PLAN-50                        2:39.89 
      36.30   41.60   41.35   40.64


Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       26 PLAN-50                        5:41.13 
      35.16   41.10   43.58   43.38   50.21   50.83   39.39   37.48


Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McElroy, Shane D          32 LYTA-50                          27.40 
  2 Childers, Casey           30 FLAQ                             29.07 


Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Quevedo, Ozzie            33 Unattached                       53.16 
      24.88   28.28
  2 Childers, Casey           30 FLAQ                           1:03.78 
      30.50   33.28
  3 McElroy, Shane D          32 LYTA-50                        1:04.77 
      31.53   33.24
  4 Scharf, Lee M             31 GOLD                           1:43.83 
      48.96   54.87


Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McElroy, Shane D          32 LYTA-50                        2:30.58 
      35.06   38.13   39.17   38.22


Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan S           30 FLAQ                           5:20.43 
      36.49   40.10   40.11   40.58   41.00   41.68   41.03   39.44
  2 Childers, Casey           30 FLAQ                           5:33.28 
      35.96   39.08   40.16   41.83   42.48   44.18   45.12   44.47
  3 McElroy, Shane D          32 LYTA-50                        5:43.46 
      37.16   41.86   42.73   43.75   44.15   44.78   45.34   43.69


Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schwebel, Mike            32 FLAQ                          10:37.74 
      33.51   40.45   39.48   41.65   39.83   41.31   31.22   50.84
      37.40   45.36   35.72   45.26   34.82   45.34   40.21   35.34
  2 Palmer, Bryan S           30 FLAQ                          11:04.76 
      35.33   39.55   40.85   41.42   42.52   42.94   42.76   43.25
      42.92   43.27   43.21   43.16   43.05   42.09   39.93   38.51
  3 Childers, Casey           30 FLAQ                          11:43.96 
      39.01   42.84   31.32   55.97   44.02   44.32   44.01   44.42
      42.14   43.40   44.44   44.32   44.77   46.59   46.46   45.93


Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Childers, Casey           30 FLAQ                          23:17.81 
      38.84   41.82 2:14.98   46.28                   47.74   47.83
                      47.92                   47.79
                              47.66   48.05   46.71   48.54   47.71
      47.69   46.40   46.46   46.09   44.63   42.43


Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan S           30 FLAQ                             37.92 


Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scharf, Lee M             31 GOLD                             52.74 


Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scharf, Lee M             31 GOLD                           2:02.64 
      54.87 1:07.77


Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scharf, Lee M             31 GOLD                           5:06.87 
    1:05.34 1:19.57 1:22.64 1:19.32


Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Childers, Casey           30 FLAQ                             31.83 
  2 Scharf, Lee M             31 GOLD                             46.67 


Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schwebel, Mike            32 FLAQ                           1:07.94 
      30.04   37.90


Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scharf, Lee M             31 GOLD                           4:40.91 
      53.73 1:13.48 1:17.90 1:15.80


Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan S           30 FLAQ                           6:18.80 
      36.12   46.98   51.43   51.85   53.79   56.26   40.53   41.84


Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Tiozzo, Eduard            36 FLAQ                             25.68 
  2 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                             27.32 
  3 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                          29.29 
  4 Romero, William           37 Unattached                       29.93 
  5 Strozier, Matthew F       35 FLAQ                             33.50 


Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Tiozzo, Eduard            36 FLAQ                             56.58 
      26.45   30.13
  2 Ochoa, Carlos I           38 PLAN-50                          58.93 
      28.43   30.50
  3 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                           1:01.38 
      29.99   31.39
  4 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                        1:06.54 
      31.44   35.10
  5 Hopfe, Charles            38 FLAQ                           1:23.29 
      38.61   44.68


Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos I           38 PLAN-50                        2:10.92 
      31.14   33.29   34.38   32.11
  2 Podalsky, Gregg           37 MWA-50                         2:14.50 
      31.17   33.43   34.88   35.02
  3 Tiozzo, Eduard            36 FLAQ                           2:18.40 
      33.26   34.30   35.67   35.17
  4 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                           2:21.13 
      33.09   35.59   36.62   35.83
  5 Romero, William           37 Unattached                     2:33.74 
      34.22   38.92   40.70   39.90


Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos I           38 PLAN-50                        4:43.62 
      32.70   35.47   35.69   36.50   36.60   35.88   35.94   34.84
  2 Podalsky, Gregg           37 MWA-50                         4:56.98 
      32.05   35.16   36.34   37.46   38.25   39.51   39.34   38.87
  3 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                           5:02.65 
      35.00   38.51   39.50   39.25   38.95   38.83   36.86   35.75
  4 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                        5:32.38 
      36.79   41.09   42.34   43.31   42.97   43.47   41.65   40.76


Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                       11:42.47 
      34.87   43.89   43.01   43.24   41.72   46.57   44.47   45.82
      43.49   48.57   45.48   45.05   44.45   45.53   43.49   42.82
  2 Strozier, Matthew F       35 FLAQ                          13:46.60 
      46.97   49.97   50.57   52.16   52.24   52.04   52.29   52.84
      53.06   53.95   52.71   53.00   52.67   54.03   45.19   52.91


Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                       23:17.17 
      39.05   42.85   45.26   44.94   46.90   45.56   47.66   47.18
      47.34   46.41   47.32   47.85   47.78   47.46   48.15   47.89
      47.91   47.68   48.16   47.87   47.23   46.97   46.85   46.26
      47.65   47.57   46.80   46.99   44.81   44.82


Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Podalsky, Gregg           37 MWA-50                           32.04 
  2 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                             35.60 
  3 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                          38.50 


Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Podalsky, Gregg           37 MWA-50                         1:07.67 
      33.05   34.62
  2 Romero, William           37 Unattached                     1:17.90 
      37.15   40.75
  3 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                           1:20.41 
      38.72   41.69


Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Podalsky, Gregg           37 MWA-50                         2:30.59 
      34.56   37.37   38.69   39.97
  2 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                           2:49.41 
      41.01   42.63   43.79   41.98


Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                             37.48 
  2 Hopfe, Charles            38 FLAQ                             43.05 
  3 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                          44.23 
  4 Hurtado, Juan C           35 GOLD                           1:07.50 


Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                        1:42.00 
      48.29   53.71


Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hopfe, Charles            38 FLAQ                           3:54.95 
      51.73 1:00.08 1:01.63 1:01.51


Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                          30.15 
  2 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                             31.20 
  3 Romero, William           37 Unattached                       33.45 


Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                        1:11.67 
      32.13   39.54


Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                        3:04.88 
      39.16   46.92   51.53   47.27


Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                           2:42.87 
      33.12   44.51   48.52   36.72
 -- Ochoa, Carlos I           38 PLAN-50                             DQ 
      32.21   40.96   46.38   33.82


Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen A      37 FLAQ                           5:46.26 
      35.11   43.40   47.72   47.60   48.22   49.72   37.82   36.67
  2 Hynes, Brodie             35 ORLM-14                        6:24.79 
      34.17   41.84   52.29   50.53   57.56 1:00.01   44.43   43.96


Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Semisch, Kevin P          43 FLAQ                             25.72 
  2 Lage, Terry               41 FLAQ                             27.49 
  3 King, Phillip J           43 GOLD                             28.18 
  4 Hernandez, William        40 Unattached                       28.23 
  5 Lord, Graeme A            41 FLAQ                             28.50 
  6 Rivera, Sean A            42 GOLD                             30.53 


Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Semisch, Kevin P          43 FLAQ                             57.55 
      27.07   30.48
  2 Lage, Terry               41 FLAQ                           1:00.44 
      29.37   31.07
  3 Read, David               40 FLAQ                           1:00.92 
      29.36   31.56
  4 LeClair, David W          42 GOLD                           1:01.10 
      28.89   32.21
  5 Harper, Jim               42 GOLD                           1:02.08 
      30.46   31.62
  6 Lord, Graeme A            41 FLAQ                           1:03.96 
      30.18   33.78
  7 Fischer, Andy J           43 FLAQ                           1:04.15 
      31.50   32.65
  8 Hernandez, William        40 Unattached                     1:05.27 
      29.23   36.04
  9 Sax, William C            40 GMUP-10                        1:06.11 
      31.76   34.35
 10 Nunez, Jose E             42 GOLD                           1:18.75 
      37.34   41.41


Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Lage, Terry               41 FLAQ                           2:15.95 
      30.73   33.80   36.30   35.12
  2 Harper, Jim               42 GOLD                           2:17.35 
      31.39   34.58   36.30   35.08
  3 Sax, William C            40 GMUP-10                        2:20.96 
      32.17   36.35   36.71   35.73
  4 Lord, Graeme A            41 FLAQ                           2:23.75 
      32.83   35.86   37.68   37.38
  5 Search, Eric D            42 GOLD                           2:30.50 
      33.92   37.83   39.86   38.89


Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 LeClair, David W          42 GOLD                           4:50.06 
      32.22   35.49   36.21   36.59   36.62   37.26   38.00   37.67
  2 Sax, William C            40 GMUP-10                        4:58.10 
      33.53   37.31   38.07   38.85   37.62   38.41   37.91   36.40
 -- Wendorf, Eric E           44 Unattached                    X1:04.83 
      31.61   33.22


Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 LeClair, David W          42 GOLD                          10:03.80 
      32.95   36.48   36.47   37.68   37.35   38.45   37.62   38.48
      38.86   39.19   37.10   40.16   37.42   39.66   37.98   37.95
  2 Sax, William C            40 GMUP-10                       10:15.03 
      33.93   37.82   38.31   38.43   38.78   39.23   38.68   38.78
      29.29   48.41   39.03   39.30   39.53   39.46   38.70   37.35
  3 Read, David               40 FLAQ                          10:49.92 
      34.34   36.83   37.08   39.29   39.27   39.14   39.98   40.39
      41.56   41.65   42.37   42.73   44.34   43.73   40.81   46.41


Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sax, William C            40 GMUP-10                       19:49.69 
      35.06   38.77   40.06   39.40   32.76   46.49   39.52   40.11
      39.63   39.72   40.07   39.62   39.83   39.75   40.69   40.66
      39.46   40.01   40.50   39.95   40.54   40.05   40.32   39.89
      40.09   39.66   40.15   40.39   39.14   37.40


Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 King, Phillip J           43 GOLD                             33.18 
  2 Search, Eric D            42 GOLD                             36.52 
  3 Nunez, Jose E             42 GOLD                             46.63 


Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Harper, Jim               42 GOLD                           1:09.09 
      33.83   35.26
  2 Search, Eric D            42 GOLD                           1:20.67 
      38.98   41.69


Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Frampton, Sean P          43 GOLD                             32.95 
  2 Lage, Terry               41 FLAQ                             34.61 
  3 King, Phillip J           43 GOLD                             37.46 
  4 LeClair, David W          42 GOLD                             39.35 
  5 Search, Eric D            42 GOLD                             40.69 


Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Frampton, Sean P          43 GOLD                           1:14.34 
      34.86   39.48
  2 Harper, Jim               42 GOLD                           1:16.27 
      36.07   40.20


Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Frampton, Sean P          43 GOLD                           2:47.49 
      37.79   43.11   43.99   42.60
  2 Harper, Jim               42 GOLD                           2:48.45 
      38.48   43.40   43.53   43.04


Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wendorf, Eric E           44 Unattached                       28.27 
  2 Frampton, Sean P          43 GOLD                             29.03 
  3 King, Phillip J           43 GOLD                             29.75 
  4 Hernandez, William        40 Unattached                       31.25 
  5 Sax, William C            40 GMUP-10                          31.87 
  6 Rivera, Sean A            42 GOLD                             34.32 


Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Fischer, Andy J           43 FLAQ                           1:08.45 
      32.42   36.03
  2 Sax, William C            40 GMUP-10                        1:11.90 
      33.36   38.54


Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sax, William C            40 GMUP-10                        2:44.91 
      35.67   42.43   43.78   43.03


Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Harper, Jim               42 GOLD                           2:27.06 
      32.06   39.71   42.05   33.24
  2 Wendorf, Eric E           44 Unattached                     2:35.51 
      33.73   42.50   43.91   35.37


Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Final
===============================================================================
  1 Wendorf, Eric E           44 Unattached                     5:33.61 
      34.80   37.11   47.19   44.85   49.01   45.62   37.92   37.11


Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wienants, Kurt            47 GOLD                             25.77 
  2 Fetter, James             47 GOLD                             28.55
  3 Ngim, Alan G              47 GOLD                             29.06 
  4 Weare, John L             49 SPCO-14                          31.75 
  5 Coote, Michael J          48 Unattached                       34.45 


Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wienants, Kurt            47 GOLD                             57.60 
      27.37   30.23
  2 Ngim, Alan G              47 GOLD                           1:04.87 
      30.00   34.87
  3 Korey, Bill S             45 GOLD                           1:06.56 
      31.66   34.90
  4 Fetter, James             47 GOLD                           1:07.27 
      32.00   35.27
  5 Weare, John L             49 SPCO-14                        1:10.18 
      34.15   36.03
  6 Adair, John               48 FLAQ                           1:12.49 
      34.46   38.03
  7 Barradas, Jose P          45 FLAQ                           1:12.88 
      35.75   37.13


Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wienants, Kurt            47 GOLD                           2:08.28 
      30.06   32.97   33.28   31.97
  2 Ngim, Alan G              47 GOLD                           2:37.12 
      35.25   39.13   41.69   41.05


Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan B         46 GOLD                           4:39.49 
      31.94   34.30   35.03   35.30   35.37   36.10   36.38   35.07
  2 Korey, Bill S             45 GOLD                           5:05.72 
      35.19   38.50   39.01   39.17   38.83   39.02   38.18   37.82
  3 Barradas, Jose P          45 FLAQ                           5:41.88 
      38.72   42.82   44.11   44.26   44.15   44.07   43.30   40.45
  4 Adair, John               48 FLAQ                           5:42.52 
      37.93   41.97   43.58   44.77   44.90   44.99   44.13   40.25


Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo J       45 GOLD                           8:58.50 
  2 Korey, Bill S             45 GOLD                          10:28.52 
      34.95   38.23   39.06   39.62   39.33   39.50   39.91   40.11
      39.53   39.71   39.79   39.68   39.75   40.16   40.06   39.13
  3 Adair, John               48 FLAQ                          11:46.48 
      39.06   43.04   44.57   44.54   44.72   44.73   43.08   46.50
      45.04   45.14   44.67   45.03   45.22   44.57   44.62   41.95
  4 Kolb, Karl A              48 NEM                           12:20.45 
      43.51   47.16   36.85   57.97   39.84   54.80   41.31   53.25
      46.58   47.08   39.60   53.09   45.77   45.30   41.04   47.30


Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo J       45 GOLD                          16:57.17 
      30.91   33.71   33.60   33.62   33.63   33.72   30.85   36.78
      33.83   33.91   33.75   33.82   34.06   34.04   33.98   34.29
      34.08   34.37   34.08   34.13   34.65   34.59   34.42   34.41
      34.28   34.47   34.61   34.17   33.83   32.58
  2 Caldwell, Larry E         45 GOLD                          19:52.06 
      35.40   39.11   40.38   40.28   39.79   39.90   39.97   40.01
      40.28   40.20   40.34   39.74   40.10   40.42   40.15   40.36
      40.24   40.47   40.24   40.28   40.19   40.51   40.20   39.92
      40.46   40.00   39.24   38.97   38.85   36.06
  3 Korey, Bill S             45 GOLD                          19:52.15 
      34.89   38.96   39.57   39.32   39.59   39.41   39.84   39.59
      39.97   39.90   40.23   40.50   40.32   40.67   40.38   40.62
      40.60   40.72   40.50   40.52   40.12   40.37   40.32   40.21
      40.79   39.50   39.73   39.36   39.33   36.32
  4 Barradas, Jose P          45 FLAQ                          23:06.60 
      40.62   44.89   46.70   45.10   41.43   51.24   40.79   50.84
      43.72   48.85   43.56   48.57   44.46   48.30   46.71   46.71
      47.20   46.61   46.94   47.06   47.15   45.86   47.00   47.51
      47.33   46.27   47.59   47.50   46.51   43.58
  5 Kolb, Karl A              48 NEM                           24:06.59 
      45.32   49.60   49.76   49.38   49.07   49.28   48.92   49.02
      48.63   49.12   48.73   49.18   44.80   54.45   49.08   49.20
      48.11   48.78   48.15   48.63   48.14   48.16   47.53   48.14
      41.06   53.99   46.75   46.28   45.16   44.17


Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Vassallo, Jesse D         47 FLAQ                             30.99 
  2 Caldwell, Larry E         45 GOLD                             32.03 
  3 Korey, Bill S             45 GOLD                             38.81 


Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
==============================================================================
  1 Vassallo, Jesse D         47 FLAQ                           1:09.42 
      35.08   34.34
  2 Caldwell, Larry E         45 GOLD                           1:10.14 
      34.60   35.54
  3 Korey, Bill S             45 GOLD                           1:21.44 
      40.46   40.98
  4 Barradas, Jose P          45 FLAQ                           1:22.72 
      41.10   41.62


Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Vassallo, Jesse D         47 FLAQ                           2:31.96 
      35.63   38.56   39.44   38.33
  2 Caldwell, Larry E         45 GOLD                           2:35.95 
      36.76   39.10   40.63   39.46
  3 Korey, Bill S             45 GOLD                           2:56.08 
      42.13   44.10   45.16   44.69


Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Fetter, James             47 GOLD                             38.47 
  2 Weare, John L             49 SPCO-14                          40.95 


Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Weare, John L             49 SPCO-14                        1:31.11 
      42.64   48.47
  2 Korey, Bill S             45 GOLD                           1:35.50 
      46.12   49.38


Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wienants, Kurt            47 GOLD                             28.02 
  2 Fetter, James             47 GOLD                             31.53 
  3 Barradas, Jose P          45 FLAQ                             33.11 
  4 Weare, John L             49 SPCO-14                          35.56 


Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wienants, Kurt            47 GOLD                           1:03.70 
      29.69   34.01
  2 Olsen, Jonathan B         46 GOLD                           1:08.73 
      32.52   36.21
  3 Barradas, Jose P          45 FLAQ                           1:18.14 
      35.62   42.52
  4 Korey, Bill S             45 GOLD                           1:40.30 
      42.86   57.44


Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wienants, Kurt            47 GOLD                           2:27.51 
      30.30   39.71   44.72   32.78
  2 Olsen, Jonathan B         46 GOLD                           2:38.51 
      32.42   42.70   47.51   35.88
  3 Caldwell, Larry E         45 GOLD                           2:38.74 
      32.40   38.56   50.23   37.55
  4 Korey, Bill S             45 GOLD                           2:52.89 
      39.99   46.23   50.68   35.99
  5 Barradas, Jose P          45 FLAQ                           2:53.34 
      36.69   46.26   50.08   40.31


Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan B         46 GOLD                           5:44.57
      35.10   41.26   45.94   46.50   50.37   51.07   37.45   36.88


Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Erickson, Tim D           52 FLAQ                             27.08 
  2 Shaalan, Sherif           51 FLAQ                             30.35
  3 Siegmann, Robert J        50 GOLD                             31.00 
  4 Gleber, Michael C         53 FLAQ                             34.13 
  5 Schrager, Glenn B         52 FLAQ                             40.12 
  6 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                             40.23 


Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Erickson, Tim D           52 FLAQ                           1:00.11 
      29.09   31.02
  2 Shaalan, Sherif           51 FLAQ                           1:07.37 
      32.68   34.69
  3 Charlton, Peter           54 Unattached                     1:13.09 
      35.91   37.18
  4 Gleber, Michael C         53 FLAQ                           1:16.90 
      36.90   40.00
  5 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                           1:31.76 
      44.50   47.26


Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Erickson, Tim D           52 FLAQ                           2:12.00 
      30.88   34.22   33.88   33.02
  2 Gleber, Michael C         53 FLAQ                           3:06.27 
      42.62   49.53   50.01   44.11
  3 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                           3:22.07 
      47.94   51.61   53.46   49.06


Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Erickson, Tim D           52 FLAQ                           4:39.14 
      32.12   35.22   35.57   35.66   35.25   35.99   35.02   34.31
  2 Hendrick, Marty           51 FLAQ                           5:36.42 
      38.94   42.60   43.85   44.13   43.76   42.40   40.77   39.97
  3 Burt, Chris E             54 GOLD                           6:17.60 
      40.21   44.47   47.99   49.86   48.67   49.69   50.00   46.71
  4 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                           7:14.95 
      49.53   53.97   55.80   56.30   56.23   56.79   54.24   52.09
  5 Manchester, Jeffrey C     51 FLAQ                           7:59.24 
      51.06   56.95   58.80 1:01.43 1:01.19 1:04.36 1:02.98 1:02.47


Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           51 FLAQ                          11:24.12 
      38.66   42.77   42.99   44.60   43.44   44.15   43.46   44.05
    1:05.04   21.61   43.64   43.00   42.11   41.97   41.44   41.19
  2 Burt, Chris E             54 GOLD                          12:15.74 
      37.27   41.91   43.78   44.61   44.98   48.71
      48.14   48.05   47.51   47.93   47.46   47.19   47.16   44.80
  3 O'Neill, Blaise M         51 GOLD                          13:01.42 
      43.78   48.78   48.24   49.18   48.45   51.47   48.33   49.19
      49.93   50.47   47.22   52.42   49.09   48.28   50.02   46.57
  4 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                          15:01.04 
      49.37   56.18   57.63   57.97   56.49   57.17   55.30   58.63
      58.01   58.07   57.21   58.76                 1:53.13   52.10


Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                          28:31.49 
      51.62   55.58   57.30   57.23   57.17   57.26   56.79   59.31
      51.30 1:03.18   58.02   58.27   58.05   58.60   57.17   59.39
      58.35   58.44   57.43   59.07   58.42   58.60   57.09   58.61
      55.69   56.30   51.29   59.70   55.01   51.25


Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           51 FLAQ                             34.87 


Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           51 FLAQ                           1:16.74 
      38.06   38.68
  2 Burt, Chris E             54 GOLD                           1:26.58 
      42.97   43.61


Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           51 FLAQ                           3:01.74 
      40.45   43.63   52.34   45.32
  2 Burt, Chris E             54 GOLD                           3:10.51 
      45.32   47.31   49.94   47.94
  3 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                           4:06.10 
      59.43 1:03.79 1:03.14   59.74


Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shaalan, Sherif           51 FLAQ                             39.72 
  2 Charlton, Peter           54 Unattached                       41.31 
  3 Gleber, Michael C         53 FLAQ                             42.78 
  4 Siegmann, Robert J        50 GOLD                             44.08 
  5 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                             50.71 


Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Siegmann, Robert J        50 GOLD                           1:37.80 
      45.35   52.45
  2 Gleber, Michael C         53 FLAQ                           1:38.35 
      47.45   50.90
  3 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                           1:55.11 
      56.06   59.05


Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Charlton, Peter           54 Unattached                     3:40.45 
      48.27   57.92   57.90   56.36
  2 Gleber, Michael C         53 FLAQ                           3:50.54 
      50.27   59.45 1:01.76   59.06
  3 Siegmann, Robert J        50 GOLD                           3:58.24 
      54.68 1:00.61 1:02.11 1:00.84
  4 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                           4:06.44 
      56.88 1:03.76 1:03.93 1:01.87


Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              54 GOLD                             32.08 
  2 Shaalan, Sherif           51 FLAQ                             32.71 


Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Erickson, Tim D           52 FLAQ                           1:05.69 
      31.30   34.39
  2 Ferron, Lars              54 GOLD                           1:14.30 
      34.50   39.80


Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              54 GOLD                           3:19.40 
      45.44   51.17   51.45   51.34
  2 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                           4:28.38 
      58.81 1:07.15 1:12.59 1:09.83


Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shaalan, Sherif           51 FLAQ                           3:07.19 
      35.17   55.52   55.23   41.27


Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              54 GOLD                           6:57.16 
      38.90   49.76 1:02.44   57.43   58.92   58.57   45.77   45.37
  2 Sonenshein, Roy S         52 GOLD                           8:16.92 
      58.02 1:09.10 1:08.69 1:04.76 1:05.20 1:06.26   54.07   50.82


Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wigo, Bruce               59 FLAQ                             28.21 
  2 Veneris, Christofer       55 FLAQ                             32.82 
  3 DiDonato, Jonathan        55 FLAQ                             36.71 


Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schmidt, George L         59 GOLD                           1:01.12 
      30.07   31.05
  2 Dzamba, Robert            55 GOLD                           1:41.36 
      48.02   53.34


Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Bristow, Allan M          57 MIST                          13:11.76 
      41.26   46.33   35.65 1:04.01   50.28   51.35   50.88   50.02
      52.05   50.84   51.82   51.11   51.07   50.33   49.81   44.95


Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Martin, Tim               56 GOLD                             51.53 
  2 Dzamba, Robert            55 GOLD                             54.28 


Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schmidt, George L         59 GOLD                           1:13.74 
      36.98   36.76


Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schmidt, George L         59 GOLD                           2:39.53 
      37.41   39.36   41.86   40.90


Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Haddan, Barry L           58 DCAC-10                          41.18 
  2 Dzamba, Robert            55 GOLD                             43.33 
  3 Veneris, Christofer       55 FLAQ                             44.05 
  4 Martin, Tim               56 GOLD                             48.49 


Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Haddan, Barry L           58 DCAC-10                        1:29.09 
      42.10   46.99


Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Haddan, Barry L           58 DCAC-10                        3:18.36 
      42.84   51.05   52.38   52.09


Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schmidt, George L         59 GOLD                             30.38 
  2 DiDonato, Jonathan        55 FLAQ                             46.65 


Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schmidt, George L         59 GOLD                           1:11.81 
      32.40   39.41


Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schmidt, George L         59 GOLD                           2:40.62 
      31.94   39.29   47.54   41.85


Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scheer, Andrew J          60 FLAQ                             34.23 
  2 Cullen, Philip M          61 GOLD                             42.96 
  3 VanNiekerk, Francois J    64 FLAQ                             43.34 
  4 Venture, Ray              60 GOLD                             43.94 


Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Knupp, Charlie            60 GOLD                           1:18.59 
      35.89   42.70
  2 Scheer, Andrew J          60 FLAQ                           1:19.29 
      36.93   42.36
  3 Dowdy, Kemp D             63 FLAQ                           1:24.64 
      40.05   44.59
  4 Cullen, Philip M          61 GOLD                           1:36.00 
      46.92   49.08
  5 Venture, Ray              60 GOLD                           1:49.57 
      51.34   58.23


Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scheer, Andrew J          60 FLAQ                           2:57.33 
      39.33   45.78   47.72   44.50
  2 Venture, Ray              60 GOLD                           4:22.00 
      58.03 1:08.91 1:11.30 1:03.76


Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              60 GOLD                           6:26.68 
      42.29   49.43   48.95   50.76   48.27   50.80   48.57   47.61
  2 Venture, Ray              60 GOLD                           9:15.20 
      58.32 1:08.17 1:09.65 1:11.41 1:12.35 1:13.70 1:14.33 1:07.27


Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              60 GOLD                          12:51.91 
      42.46   48.57   36.64 1:01.57   48.75   49.21   48.51   50.12
      49.37   50.56   46.86   50.46   46.90   49.71   46.63   45.59


Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Venture, Ray              60 GOLD                             57.36 
  2 VanNiekerk, Francois J    64 FLAQ                           1:07.92 


Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Venture, Ray              60 GOLD                           2:24.80 


Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              60 GOLD                           3:47.84 
      53.60   59.67   58.70   55.87
  2 Venture, Ray              60 GOLD                           4:54.73 
    1:10.95 1:14.74 1:17.59 1:11.45


Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Knupp, Charlie            60 GOLD                             47.20 
  2 Scheer, Andrew J          60 FLAQ                             49.05 
  3 Cullen, Philip M          61 GOLD                             50.36 
  4 Dowdy, Kemp D             63 FLAQ                             55.73 


Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cullen, Philip M          61 GOLD                           2:01.09 
      56.18 1:04.91


Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              60 GOLD                           1:44.29 
      46.21   58.08


Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                             27.70 
  2 Pedersen, Lars            66 FLAQ                             34.36 


Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                           1:01.05 
      29.58   31.47


Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                           2:20.37 


Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                           5:16.59 
      35.64   38.49   39.57   40.31   40.48   41.14   41.00   39.96


Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                          11:01.95 
      36.19   40.20   41.15   42.10   42.04   42.78   42.94   43.21
      42.60   43.26   42.70   42.47   42.58   41.47   40.21   36.05


Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                          21:17.75 
      38.87   40.10   41.74   42.12   42.83   43.60   43.54   42.72
      42.50   42.61   42.80   43.04   43.20   43.28   43.38   43.27
      42.81   43.24   43.24   43.54   42.63   42.78   43.01   43.44
      43.36   43.30   43.11   42.86   41.81   39.02


Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                             36.88 


Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Delong, Gerry G           65 GOLD                           3:37.71 
      48.48   55.63   57.03   56.57


Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Delong, Gerry G           65 GOLD                           3:32.32 
      45.38   53.57   56.42   56.95


Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Delong, Gerry G           65 GOLD                           7:05.93 
      43.84   55.79   54.92   56.44   58.68   58.69   48.83   48.74


Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            74 GOLD                             31.20 
  2 Morrow, Andy              70 GOLD                             31.54 
  3 McIntyre, David R         72 GOLD                             32.11 
  4 Dively, Michael           71 GOLD                             33.16 
  5 Brown, Doug B             70 GOLD                             33.61 
  6 Wiedamann, Karl E         71 GOLD                             33.69 
  7 Ward, James E             70 FLAQ                             36.81 


Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            74 GOLD                           1:12.42 
      35.08   37.34
  2 Morrow, Andy              70 GOLD                           1:13.30 
      35.18   38.12
  3 Brown, Doug B             70 GOLD                           1:17.33 
      36.18   41.15
  4 Dively, Michael           71 GOLD                           1:17.34 
      35.76   41.58
  5 Ward, James E             70 FLAQ                           1:24.21 
      39.83   44.38


Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            74 GOLD                           2:48.05 
      39.11   43.94   44.36   40.64
  2 Dively, Michael           71 GOLD                           3:07.70 
      40.19   47.66   51.30   48.55
  3 Ward, James E             70 FLAQ                           3:48.22 
      53.41   59.95   58.43   56.43


Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            74 GOLD                           5:59.51 
      39.88   45.55   47.17   46.01   45.92   45.78   45.58   43.62
  2 Brown, Doug B             70 GOLD                           6:26.82 
      42.51   48.04   49.92   50.08   49.93   49.42   48.87   48.05
  3 Dively, Michael           71 GOLD                           7:09.26 
      41.08   49.89   55.59   56.70   57.58   58.02   57.31   53.09


Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Brown, Doug B             70 GOLD                          13:43.68 
      45.52   51.02   52.31   51.64   52.12   51.88   52.44   52.18
      52.47   52.30   52.66   51.47   52.34   51.09   51.53   50.71
  2 Ward, James E             70 FLAQ                          16:22.50 
      53.98 1:02.26 1:02.72 1:04.12 1:03.05 1:04.48 1:03.93 1:03.42
    1:02.94 1:01.38 1:00.25 1:02.50 1:01.85 1:00.18   59.09   56.35


Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McIntyre, David R         72 GOLD                             39.72 


Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         71 GOLD                             39.26 
  2 McIntyre, David R         72 GOLD                             45.01 


Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         71 GOLD                           1:30.47 
      42.99   47.48


Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         71 GOLD                           3:16.72 
      43.16   50.51   51.02   52.03


Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     76 Flaq                             36.89 
  2 Johnsen, Ralph H          77 Flaq                             40.47 


Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Johnsen, Ralph H          77 Flaq                           1:46.49 
      49.83   56.66


Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
==============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     76 Flaq                           3:45.64 
      51.04   57.39   59.79   57.42


Men 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     76 Flaq                          15:37.54 
      50.53   59.95   59.43 1:01.15 1:00.55 1:00.48 1:00.23 1:00.22
      59.12 1:00.32   57.65   59.87   58.16   58.86   56.93   54.09


Men 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     76 Flaq                          29:24.14 
      51.21   59.92   58.25 1:01.52   59.10 1:01.03 1:00.01 1:00.90
      58.82 1:00.59   58.36 1:01.27   54.26 1:02.87   57.59   59.86
      57.26 1:00.05   58.75 1:00.44   57.85   59.28   58.81   59.08
      56.25 1:03.10   58.90   58.47   57.12   53.22


Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     76 Flaq                             50.73 


Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     76 Flaq                           1:56.42 
      58.43   57.99


Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          75 FLAQ                             52.96 
  2 Johnsen, Ralph H          77 Flaq                             54.75 


Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          75 FLAQ                           2:08.34 
      59.57 1:08.77
  2 Johnsen, Ralph H          77 Flaq                           2:14.82 
    1:02.18 1:12.64


Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          75 FLAQ                           4:37.49 
      58.45 1:11.03 1:14.29 1:13.72


Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     76 Flaq                             50.41 
  2 Pesetsky, Walter          75 FLAQ                             51.84 


Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          75 FLAQ                           2:05.89 
      55.61 1:10.28


Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          75 FLAQ                           5:11.21 
      57.17 1:09.18 1:21.94 1:42.92


Women 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:01.12 
     1) Alyabyeva, Kate V W20           2) Ribar, Morgan E W19          
     3) Bresnahan, Meaghan R W19        4) Kenney, Lindsay W22          
       48.57    11.31    30.84    30.40                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:09.05 
     1) Peirce, Alex K W21              2) Regalado Perez, Lourdes D W21
     3) Murphy, Siobhan C W22           4) Sayre, Erin C W21            
       30.50    33.77    47.85    16.93                                 


Women 72-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                              10:25.45 
     1) Ribar, Morgan E W19             2) Alyabyeva, Kate V W20        
     3) Regalado Perez, Lourdes D W21   4) Thomas, Amie E W24           
       33.60  1:11.13  1:49.33  2:27.09    32.55  1:07.78  1:44.91  2:20.34
                16.95    43.78  1:29.88    45.78  1:31.20  3:29.31  4:08.14


Women 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:17.17 
     1) Ribar, Morgan E W19             2) Alyabyeva, Kate V W20        
     3) Kenney, Lindsay W22             4) Bresnahan, Meaghan R W19     
       35.16    40.02  1:01.99                                          


Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:08.19 
     1) McLuckie, Lisa W30              2) Aron, Vanessa W28            
     3) Wenzel, Katharine T W25         4) Martin, Jennifer M W29       
       31.78    33.78    33.00    29.63                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:15.11 
     1) Thomas, Amie E W24              2) Lightcap, Kerry A W26        
     3) Marechal, Severine M W25        4) Paz, Sohely C W33            
       32.20    34.37    34.22    34.32                                 


Women 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                              10:46.45 
     1) McLuckie, Lisa W30              2) Marechal, Severine M W25     
     3) Wenzel, Katharine T W25         4) Martin, Jennifer M W29       
       33.31  1:11.10  1:50.31  2:30.43    39.88  1:24.74  2:11.58  2:56.17
       35.33  1:14.75  1:55.02  2:34.19    36.86  1:18.28  2:01.11  2:45.66


Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:29.98 
     1) Martin, Jennifer M W29          2) McLuckie, Lisa W30           
     3) Wenzel, Katharine T W25         4) Aron, Vanessa W28            
       40.14    59.98    16.05    33.81                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:46.30 
     1) Moran, Danielle W31             2) Marechal, Severine M W25     
     3) Paiva, Teca T W43               4) Hensley, Catherine M W30     
       43.83    44.02    37.18    41.27                                 


Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:48.63 
     1) West, Tracy E W35               2) Fitzgibbons, Bridget W32     
     3) Thompson, Laura J W37           4) Frank, Stefanie L W38        
       55.44    30.53    40.14    42.52                                 


Women 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                              14:12.07 
     1) Volz, Kristin W35               2) Goldfinger, Marcia R W39     
     3) Frank, Stefanie L W38           4) Aron, Vanessa W28            
       47.19  1:41.86  2:38.83  3:34.71           1:59.62  3:06.72  4:09.55
       50.46  1:46.07  2:45.86  3:44.32    36.35    37.45  2:00.36  2:43.49


Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:36.26 
     1) Regalado Perez, Lourdes D W21   2) Thomas, Amie E W24           
     3) Peirce, Alex K W21              4) Sayre, Erin C W21            
       43.94    46.40    33.04    32.88                                 


Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:14.89 
     1) LeClair, Dale A W40             2) Hughes, Maureen C W56        
     3) Luzano, Elaine W33              4) Stewart, Ann K W39           
       49.94    17.32    52.94    14.69                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:39.40 
     1) Paiva, Teca T W43               2) Rosenblat, Daniela N W33     
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W48      4) Grady, Marci W50             
       54.84    23.18    39.06    42.32                                 


Women 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                              13:37.82 
     1) Thompson, Laura J W37           2) Bennett, Sarah L W46         
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W48      4) Grady, Marci W50             
       45.79  1:38.83           3:22.97    39.67  1:26.23  2:13.45  2:59.65
       46.46  1:43.64  2:40.07  3:32.29             17.20  2:42.18  3:42.91


Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               3:20.90 
     1) Volz, Kristin W35               2) Rosenblat, Daniela N W33     
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W48      4) Grady, Marci W50             
       57.77    51.28    49.75    42.10                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               3:49.68 
     1) Goldfinger, Marcia R W39        2) Frank, Stefanie L W38        
     3) Fitzgibbons, Bridget W32        4) Mitchell, Anita W59          
       52.67    57.36  1:02.87    56.78                                 


Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:14.06 
     1) Castro, Leticia W49             2) Devanney, Celia C W51        
     3) Protzman, Barbara W55           4) Sargeant, Pat A W56          
       33.41    33.40  1:07.25                                          
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:29.00 
     1) Thomas, Ann B W49               2) Larson, Linda W53            
     3) Bennett, Sarah L W46            4) Webb, Linda W63              
       33.54    40.19    37.09    38.18                                 


Women 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                    10:29.73 
     1) LeClair, Dale A W40             2) Cavanaugh, Debbie D W51      
     3) Protzman, Barbara W55           4) Sargeant, Pat A W56          
       34.61  1:12.45  1:51.27  2:30.32             19.09    36.06  1:16.52
       40.19  1:19.71  1:57.91  2:43.59    44.81  1:29.47  3:21.05  3:59.30
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                              12:42.95 
     1) Webb, Linda W63                 2) Larson, Linda W53            
     3) Sather, Jeanne W51              4) Thomas, Ann B W49            
       42.72  1:32.71  2:24.58  3:15.11    42.90  1:29.92  2:17.79  3:04.57
       48.87  1:41.67  2:35.98  3:31.83    34.75  1:20.36  2:08.40  2:51.44


Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:38.28 
     1) Hughes, Maureen C W56           2) Lewin, Karen W53             
     3) LeClair, Dale A W40             4) Cavanaugh, Debbie D W51      
       39.85    51.28    52.19    14.96                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:53.43 
     1) Larson, Linda W53               2) Bennett, Sarah L W46         
     3) Thomas, Ann B W49               4) Webb, Linda W63              
       44.94    49.40    40.14    38.95                                 


Men 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:44.49 
     1) Cantrelle, Gilles M19           2) Cantrelle, Vincent M21       
     3) Andrade, Jorge V M20            4) D'Angelo, Luca M21           
       43.54     8.96    45.81     6.18                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:49.91 
     1) Andrade, Vicente E M20          2) Sivak, David J M20           
     3) Strozier, Matthew F M35         4) Galvan-Sarabia, Luis F M24   
       26.08    25.35    31.65    26.83                                 


Men 72-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               8:31.87 
     1) D'Angelo, Luca M21              2) Sivak, David J M20           
     3) Gonzalez, Eduardo M21           4) Cantrelle, Vincent M21       
       30.41  1:02.80  1:37.82  2:08.86    28.70  1:02.61  1:36.76  2:08.38
       29.33    31.93           1:03.20  1:38.31  2:08.94  2:40.35  3:11.43
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               8:34.35 
     1) Sherer, Riley F M18             2) Andrade, Vicente E M20       
     3) Eynon, Chris M M20              4) Cantrelle, Gilles M19        
       31.05  1:04.31  1:38.91  2:12.82             20.28    27.85  1:00.22
     1:35.61  2:09.34  2:43.71  3:17.38    28.54    59.58  1:31.57  2:03.93


Men 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:55.86 
     1) Andrade, Vicente E M20          2) Eynon, Chris M M20           
     3) Cantrelle, Gilles M19           4) Cantrelle, Vincent M21       
       48.77    13.76    44.36     8.97                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:56.39 
     1) Zook, Justin D M23              2) Sivak, David J M20           
     3) D'Angelo, Luca M21              4) Andrade, Jorge V M20         
       30.21    32.89    44.44     8.85                                 


Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:52.63 
     1) Andreades, Stephen A M37        2) Zook, Justin D M23           
     3) Hunte, Howard M29               4) Gonzalez, Eduardo M21        
       27.87    28.19    47.69     8.88                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:54.10 
     1) Childers, Casey M30             2) Eynon, Chris M M20           
     3) Lord, Graeme A M41              4) Wigo, Bruce M59              
       44.67    12.74    43.44    13.25                                 


Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:11.59 
     1) Hunte, Howard M29               2) Andreades, Stephen A M37     
     3) Schwebel, Mike M32              4) Palmer, Bryan S M30          
       53.23    19.79    28.99    29.58                                 


Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:44.87 
     1) Tiozzo, Eduard M36              2) Read, David M40              
     3) Lage, Terry M41                 4) Semisch, Kevin P M43         
       41.57    10.64    27.27    25.39                                 


Men 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               9:19.78 
     1) Read, David M40                 2) Schwebel, Mike M32           
     3) Andreades, Stephen A M37        4) Galvan-Sarabia, Luis F M24   
       31.20  1:05.22  1:40.21  2:17.22    29.59  1:05.48  1:44.60  2:23.95
       34.98  1:12.83  1:50.51  2:24.79    32.85  1:05.73  1:39.94  2:13.82
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                              10:23.78 
     1) Rush, Mike M29                  2) Palmer, Bryan S M30          
     3) Childers, Casey M30             4) Barradas, Jose P M45         
       34.73  1:16.39  2:01.07  2:44.31    34.23  1:13.10  1:52.78  2:29.95
       34.73  1:12.27  1:49.81  2:27.76    36.40  1:17.66  2:00.78  2:41.76


Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:07.66 
     1) Semisch, Kevin P M43            2) Lage, Terry M41              
     3) Read, David M40                 4) Tiozzo, Eduard M36           
       35.32    36.60    30.07    25.67                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:23.37 
     1) Rush, Mike M29                  2) Hopfe, Charles M38           
     3) Barradas, Jose P M45            4) Lord, Graeme A M41           
       38.60    43.31    32.14    29.32                                 


Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Rela
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:54.83 
     1) Ngim, Alan G M47                2) Olsen, Jonathan B M46        
     3) Fetter, James M47               4) Search, Eric D M42           
       29.16    27.04    28.82    29.81                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:10.95 
     1) Rush, Mike M29                  2) Barradas, Jose P M45         
     3) Veneris, Christofer M55         4) Gleber, Michael C M53        
       32.10    32.44    32.79    33.62                                 


Men 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                              10:04.24 
     1) Adair, John M48                 2) Hendrick, Marty M51          
     3) Erickson, Tim D M52             4) Vassallo, Jesse D M47        
       34.95  1:15.18  1:57.78  2:40.72    36.20  1:15.70  1:55.99  2:34.72
       32.90  1:09.38  1:46.01  2:21.44             15.29  1:50.11  2:27.36


Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:01.70 
     1) Caldwell, Larry E M45           2) Harper, Jim M42              
     3) Wienants, Kurt M47              4) LeClair, David W M42         
       50.09    16.48    27.53    27.60                                 


Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:50.37 
     1) Harper, Jim M42                 2) Burt, Chris E M54            
     3) Schmidt, George L M59           4) Wienants, Kurt M47           
       27.58    29.29    27.01    26.49                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:58.96 
     1) Erickson, Tim D M52             2) Shaalan, Sherif M51          
     3) Hendrick, Marty M51             4) Vassallo, Jesse D M47        
       44.26    16.30    30.41    27.99                                 


Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     9:24.70 
     1) Quiggin, David M65              2) Caldwell, Larry E M45        
     3) Korey, Bill S M45               4) Olsen, Jonathan B M46        
       32.93  1:08.95  1:44.93  2:20.37    29.73  1:03.98           2:18.84
                17.01    32.95  1:09.85  1:46.74  2:22.48  2:59.19  3:35.64


Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:14.03 
     1) Hendrick, Marty M51             2) Erickson, Tim D M52          
     3) Vassallo, Jesse D M47           4) Shaalan, Sherif M51          
       35.00    39.20    48.11    11.72                                 
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     2:37.86 
     1) Korey, Bill S M45               2) Martin, Tim M56              
     3) Search, Eric D M42              4) Knupp, Charlie M60           
       38.64    52.35    33.21    33.66                                 
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:57.55 
     1) Scheer, Andrew J M60            2) Veneris, Christofer M55      
     3) Pesetsky, Walter M75            4) Gleber, Michael C M53        
     1:02.84    30.05  1:24.66                                          


Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:22.04 
     1) Brown, Doug B M70               2) Sonenshein, Roy S M52        
     3) Wiedamann, Karl E M71           4) Ferron, Lars M54             
       33.85    39.79    57.43    10.97                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:41.08 
     1) Ward, James E M70               2) Scheer, Andrew J M60         
     3) Pedersen, Lars M66              4) Pesetsky, Walter M75         
       36.40    34.70    52.89    37.09                                 


Men 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                    12:02.40 
     1) Burt, Chris E M54               2) Dively, Michael M71          
     3) Brown, Doug B M70               4) O'Neill, Blaise M M51        
       36.08  1:14.95  1:55.57  2:35.96    39.47  1:25.73  2:16.25  3:06.13
       44.22  1:33.28  2:23.18  3:11.67    42.35  1:31.14  2:20.95  3:08.64


Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:24.74 
     1) Burt, Chris E M54               2) Wiedamann, Karl E M71        
     3) Schmidt, George L M59           4) Morrow, Andy M70             
       38.69    38.93    30.87    36.25                                 
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     2:38.18 
     1) McIntyre, David R M72           2) Sonenshein, Roy S M52        
     3) Ferron, Lars M54                4) Dively, Michael M71          
       59.73    34.30    31.96    32.19                                 


Men 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:59.60 
     1) Quiggin, David M65              2) Morrow, Andy M70             
     3) McIntyre, David R M72           4) Cavanaugh, Cav M74           
       27.84    30.79    31.17    29.80                                 


Mixed 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:50.94 
     1) Sivak, David J M20              2) Alyabyeva, Kate V W20        
     3) Kenney, Lindsay W22             4) Sherer, Riley F M18          
       25.91    29.22    28.58    27.23                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'D'                               1:53.97 
     1) Cantrelle, Gilles M19           2) Ribar, Morgan E W19          
     3) Regalado Perez, Lourdes D W21   4) Andrade, Vicente E M20       
       45.11    10.55    33.16    25.15                                 
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                               1:55.23 
     1) Andrade, Jorge V M20            2) Peirce, Alex K W21           
     3) Sayre, Erin C W21               4) Zook, Justin D M23           
       26.57    30.49    32.69    25.48                                 
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:56.52 
     1) Cantrelle, Vincent M21          2) Bresnahan, Meaghan R W19     
     3) Murphy, Siobhan C W22           4) Eynon, Chris M M20           
       46.85    10.14    48.83    10.70                                 
  5 Fort Lauderdale Aquatics  'E'                               1:58.64 
     1) D'Angelo, Luca M21              2) Marechal, Severine M W25     
     3) Thomas, Amie E W24              4) Gonzalez, Eduardo M21        
       26.07    33.71    30.75    28.11                                 


Mixed 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:04.36 
     1) Zook, Justin D M23              2) Alyabyeva, Kate V W20        
     3) Kenney, Lindsay W22             4) Andrade, Vicente E M20       
       45.75    22.64    55.97                                          
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:05.48 
     1) Ribar, Morgan E W19             2) Sivak, David J M20           
     3) D'Angelo, Luca M21              4) Peirce, Alex K W21           
       34.50    33.60    27.73    29.65                                 
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                               2:15.08 
     1) Andrade, Jorge V M20            2) Bresnahan, Meaghan R W19     
     3) Cantrelle, Gilles M19           4) Murphy, Siobhan C W22        
       54.23    17.79    28.65    34.41                                 
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'D'                               2:17.33 
     1) Cantrelle, Vincent M21          2) Marechal, Severine M W25     
     3) Eynon, Chris M M20              4) Sayre, Erin C W21            
     1:07.22     9.85    27.70    32.56                                 


Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:55.37 
     1) Galvan-Sarabia, Luis F M24      2) McLuckie, Lisa W30           
     3) Hunte, Howard M29               4) Martin, Jennifer M W29       
       27.34    29.39    44.69    13.95                                 
  2 Plantation Swim Team Masters-50  'A'                        1:55.86 
     1) Wilson, Todd M M24              2) Hester, Heidi R W29          
     3) Le, Vi-An W26                   4) Ochoa, Carlos I M38          
       26.51    30.58    32.39    26.38                                 
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:01.96 
     1) Andreades, Stephen A M37        2) Aron, Vanessa W28            
     3) Wenzel, Katharine T W25         4) Schwebel, Mike M32           
       47.16    14.90    31.75    28.15                                 


Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:08.43 
     1) Hunte, Howard M29               2) McLuckie, Lisa W30           
     3) Galvan-Sarabia, Luis F M24      4) Martin, Jennifer M W29       
       53.55    18.68    26.58    29.62                                 
  2 Plantation Swim Team Masters-50  'A'                        2:12.73 
     1) Hester, Heidi R W29             2) Wilson, Todd M M24           
     3) Cuticchia, Tommie A M26         4) Le, Vi-An W26                
       38.02    34.19    28.92    31.60                                 
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:31.42 
     1) Rush, Mike M29                  2) Andreades, Stephen A M37     
     3) Wenzel, Katharine T W25         4) Aron, Vanessa W28            
       39.52    44.32  1:07.58                                          


Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:19.09 
     1) Palmer, Bryan S M30             2) Moran, Danielle W31          
     3) Hensley, Catherine M W30        4) Rush, Mike M29               
       47.23    19.60    40.50    31.76                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:26.13 
     1) Childers, Casey M30             2) Fitzgibbons, Bridget W32     
     3) Volz, Kristin W35               4) Lord, Graeme A M41           
       20.64    52.84    43.38    29.27                                 


Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:21.40 
     1) Lightcap, Kerry A W26           2) Broshears, Rion M M36        
     3) Paz, Sohely C W33               4) Tiozzo, Eduard M36           
       49.74    19.84    36.18    35.64                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:58.88 
     1) Hendrick, Marty M51             2) Hopfe, Charles M38           
     3) West, Tracy E W35               4) Fitzgibbons, Bridget W32     
       37.75    43.82    49.92    47.39                                 


Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:59.49 
     1) LeClair, David W M42            2) LeClair, Dale A W40          
     3) Stewart, Ann K W39              4) Harper, Jim M42              
       27.99    31.26    32.13    28.11                                 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:19.66 
     1) Lage, Terry M41                 2) Schrager, Joanne M W47       
     3) Paiva, Teca T W43               4) Semisch, Kevin P M43         
       27.26    51.81    35.11    25.48                                 
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:25.27 
     1) Shaalan, Sherif M51             2) Rosenblat, Daniela N W33     
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W48      4) Adair, John M48              
       31.27    42.55    38.72    32.73                                 
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                               2:39.99 
     1) Gleber, Michael C M53           2) Goldfinger, Marcia R W39     
     3) Frank, Stefanie L W38           4) Barradas, Jose P M45         
       34.46    51.11  1:10.44     3.98                                 


Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:13.09 
     1) Harper, Jim M42                 2) Frampton, Sean P M43         
     3) LeClair, Dale A W40             4) Stewart, Ann K W39           
       32.98    32.94    53.62    13.55                                 
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     2:33.61 
     1) Caldwell, Larry E M45           2) Luzano, Elaine W33           
     3) Ngim, Alan G M47                4) Montgomery, Courtnay E W45   
       36.53    44.59    34.00    38.49                                 
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                               2:51.41 
     1) Lord, Graeme A M41              2) Gleber, Michael C M53        
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W48      4) Thompson, Laura J W37        
       37.43    43.67    49.04    41.27                                 
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               2:56.42 
     1) Barradas, Jose P M45            2) Rosenblat, Daniela N W33     
     3) Shaalan, Sherif M51             4) Volz, Kristin W35            
       46.83    50.90    33.06    45.63                                 


Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:12.22 
     1) Erickson, Tim D M52             2) Bennett, Sarah L W46         
     3) Larson, Linda W53               4) Hendrick, Marty M51          
       43.11    20.19  1:08.92                                          


Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:30.92 
     1) Larson, Linda W53               2) Erickson, Tim D M52          
     3) Vassallo, Jesse D M47           4) Bennett, Sarah L W46         
       45.05    41.11    44.16    20.60                                 


Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:07.12 
     1) McIntyre, David R M72           2) Castro, Leticia W49          
     3) Dively, Michael M71             4) Sargeant, Pat A W56          
       32.28    32.63    32.64    29.57                                 
  2 Gold Coast Masters  'B'                                     2:15.59 
     1) Morrow, Andy M70                2) Devanney, Celia C W51        
     3) Hughes, Maureen C W56           4) Wiedamann, Karl E M71        
       32.54    32.86    35.45    34.74                                 
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:20.45 
     1) Thomas, Ann B W49               2) Scheer, Andrew J M60         
     3) Webb, Linda W63                 4) Ward, James E M70            
       49.20    18.44    36.46    36.35                                 


Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'B'                                     2:28.46 
     1) Quiggin, David M65              2) Cavanaugh, Debbie D W51      
     3) Protzman, Barbara W55           4) Cavanaugh, Cav M74           
       36.88    40.95    38.81    31.82                                 
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     2:30.71 
     1) Hughes, Maureen C W56           2) Wiedamann, Karl E M71        
     3) McIntyre, David R M72           4) Seier, Lydia S W53           
       40.06    39.64  1:11.01