Licensed to Team Greenville                               Hy-Tek's Meet Manager
          2009-06-27-TG Masters Invitational - 6/27/2009 to 6/28/2009   
                                    Results                             

Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sherah Aiken              22 GMSC-SC                          29.59 

Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sherah Aiken              22 GMSC-SC                        1:06.43 
                  32.47     1:06.43 (33.96)                             

Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sherah Aiken              22 GMSC-SC                        2:25.38 
                1:10.59     1:48.96 (38.37)     2:25.38 (36.42)         

Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sherah Aiken              22 GMSC-SC                        4:57.69 
                                1:11.57 ( )                             2:27.23 ( )
                                3:43.21 ( )   4:57.69 (1:14.48)         

Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sherah Aiken              22 GMSC-SC                          34.96 

Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sherah Aiken              22 GMSC-SC                          37.41 

Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Markham             29 BMST-SC                          33.84 
  2 Katie Ticknor             27 BMST-SC                          34.30 
  3 Stacy Gartner             29 BMST-SC                          45.31 

Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Markham             29 BMST-SC                        1:18.51 
                  38.01     1:18.51 (40.50)                             
  2 Katie Ticknor             27 BMST-SC                        1:18.76 
                  37.64     1:18.76 (41.12)                             
  3 Bridget Campbell          26 LCM-SC                         1:20.34 
                  38.61     1:20.34 (41.73)                             
  4 Stacy Gartner             29 BMST-SC                        1:42.48 
                  49.62     1:42.48 (52.86)                             

Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Bridget Campbell          26 LCM-SC                         3:00.20 
                                1:24.53 ( )     2:12.62 (48.09)     3:00.20 (47.58)
  2 Katie Ticknor             27 BMST-SC                        3:03.57 
                                1:27.82 ( )     2:18.11 (50.29)     3:03.57 (45.46)
  3 Stacy Gartner             29 BMST-SC                        3:39.00 
                  49.87     1:46.37 (56.50)     2:44.63 (58.26)     3:39.00 (54.37)

Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Markham             29 BMST-SC                        6:20.91 
                  41.64     1:27.21 (45.57)     2:15.67 (48.46)     3:04.99 (49.32)
        3:54.96 (49.97)     4:44.73 (49.77)     5:33.59 (48.86)     6:20.91 (47.32)

Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Markham             29 BMST-SC                       13:26.38 
                  43.61     1:32.37 (48.76)     2:22.89 (50.52)     3:13.94 (51.05)
        4:05.03 (51.09)     4:56.94 (51.91)     5:49.05 (52.11)     6:41.16 (52.11)
        7:32.79 (51.63)     8:24.29 (51.50)     9:15.45 (51.16)    10:06.55 (51.10)
       10:57.68 (51.13)    11:48.82 (51.14)    12:39.64 (50.82)    13:26.38 (46.74)

Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Markham             29 BMST-SC                          40.89 
  2 Stacy Gartner             29 BMST-SC                          59.37 

Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Markham             29 BMST-SC                        1:28.86 
                  43.29     1:28.86 (45.57)                             
  2 Katie Ticknor             27 BMST-SC                        1:40.31 
  3 Stacy Gartner             29 BMST-SC                        2:17.13 

Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Markham             29 BMST-SC                          42.56 
  2 Katie Ticknor             27 BMST-SC                          46.69 
  3 Stacy Gartner             29 BMST-SC                        1:03.28 

Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Markham             29 BMST-SC                        1:34.09 
                  44.51     1:34.09 (49.58)                             
  2 Katie Ticknor             27 BMST-SC                        1:41.87 
                  50.09     1:41.87 (51.78)                             
  3 Stacy Gartner             29 BMST-SC                        2:06.99 
                1:01.47   2:06.99 (1:05.52)                             

Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Markham             29 BMST-SC                        3:33.87 
                  47.46     1:42.44 (54.98)     2:39.49 (57.05)     3:33.87 (54.38)
  2 Katie Ticknor             27 BMST-SC                        3:40.91 
                  51.00     1:46.90 (55.90)     2:43.55 (56.65)     3:40.91 (57.36)
 -- Stacy Gartner             29 BMST-SC                             DQ 
                1:08.14   2:21.31 (1:13.17)   3:32.77 (1:11.46)        DQ (1:10.91)

Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Katie Ticknor             27 BMST-SC                          37.27 
  2 Bridget Campbell          26 LCM-SC                           41.06 
  3 Susan Markham             29 BMST-SC                          41.40 

Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Katie Ticknor             27 BMST-SC                        1:31.94 
                  39.37     1:31.94 (52.57)                             

Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Katie Ticknor             27 BMST-SC                        3:17.35 
                  38.44     1:32.18 (53.74)     2:27.70 (55.52)     3:17.35 (49.65)
  2 Bridget Campbell          26 LCM-SC                         3:21.60 
                  42.28     1:35.51 (53.23)     2:34.45 (58.94)     3:21.60 (47.15)

Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                          36.00 

Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                        1:23.75 
                  41.44     1:23.75 (42.31)                             

Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                        3:08.06 
                  43.84     1:31.99 (48.15)     2:21.90 (49.91)     3:08.06 (46.16)

Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                        6:43.35 
                  45.47     1:33.80 (48.33)     2:25.78 (51.98)     3:17.29 (51.51)
        4:10.78 (53.49)     5:03.95 (53.17)     5:57.98 (54.03)     6:43.35 (45.37)

Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                       14:10.74 
                  46.40     1:37.41 (51.01)     2:29.97 (52.56)     3:23.16 (53.19)
        4:17.36 (54.20)     5:11.59 (54.23)     6:05.98 (54.39)     7:01.36 (55.38)
        7:55.59 (54.23)     8:50.05 (54.46)     9:44.49 (54.44)    10:39.81 (55.32)
       11:34.26 (54.45)    12:29.40 (55.14)    13:14.32 (44.92)    14:10.74 (56.42)

Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                          45.35 

Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                        1:40.34 
                  50.63     1:40.34 (49.71)                             

Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                          47.01 

Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                        1:45.49 
                  52.78     1:45.49 (52.71)                             

Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Shannon Gibson            40 BMST-SC                          47.90 

Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Maria Elias-Williams      45 GSMS-SC                          29.63 
  2 Brooke Dean               46 BMST-SC                          35.77 
  3 Leah Aragon               46 TGM-SC                           42.48 
  4 Denise Ross               49 Unattached                       44.56 

Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Maria Elias-Williams      45 GSMS-SC                        1:05.04 
                  31.10     1:05.04 (33.94)                             
  2 Brooke Dean               46 BMST-SC                        1:21.91 
                  38.55     1:21.91 (43.36)                             
  3 Leah Aragon               46 TGM-SC                         1:41.74 
                  48.60     1:41.74 (53.14)                             
  4 Denise Ross               49 Unattached                     1:41.88 
                  47.49     1:41.88 (54.39)                             

Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Maria Elias-Williams      45 GSMS-SC                        2:22.46 
                                1:08.55 ( )     1:46.01 (37.46)     2:22.46 (36.45)
  2 Denise Ross               49 Unattached                     3:44.84 
                  49.74     1:47.64 (57.90)     2:46.46 (58.82)     3:44.84 (58.38)

Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Maria Elias-Williams      45 GSMS-SC                        4:55.44 
                  34.50     1:10.96 (36.46)     1:48.83 (37.87)     2:26.56 (37.73)
        3:04.49 (37.93)     3:42.05 (37.56)     4:20.06 (38.01)     4:55.44 (35.38)
  2 Leslie Scott              45 GS-SC                          6:03.09 
                  41.68     1:27.77 (46.09)     2:14.83 (47.06)     3:02.08 (47.25)
        3:48.71 (46.63)     4:35.12 (46.41)     5:20.14 (45.02)     6:03.09 (42.95)

Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Maria Elias-Williams      45 GSMS-SC                       10:13.97 
                  34.81     1:13.11 (38.30)     1:51.46 (38.35)     2:30.59 (39.13)
        3:05.81 (35.22)     3:47.77 (41.96)     4:21.49 (33.72)     5:05.11 (43.62)
        5:39.42 (34.31)     6:22.71 (43.29)     7:01.72 (39.01)     7:40.80 (39.08)
        8:19.54 (38.74)     8:58.40 (38.86)     9:36.80 (38.40)    10:13.97 (37.17)
  2 Denise Ross               49 Unattached                    15:58.20 
                  52.55     1:51.34 (58.79)   2:52.74 (1:01.40)   3:54.64 (1:01.90)
      4:56.02 (1:01.38)   5:56.68 (1:00.66)   6:57.63 (1:00.95)   7:58.40 (1:00.77)
      8:59.91 (1:01.51)  10:00.74 (1:00.83)  11:02.37 (1:01.63)  12:02.63 (1:00.26)
     13:03.79 (1:01.16)    14:03.01 (59.22)    15:01.72 (58.71)    15:58.20 (56.48)

Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Brooke Dean               46 BMST-SC                          42.22 
  2 Leah Aragon               46 TGM-SC                           53.29 
  3 Denise Ross               49 Unattached                       56.60 
  4 Eve Fleming               46 BMST-SC                          58.21 

Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Maria Elias-Williams      45 GSMS-SC                        1:26.68 
                  42.81     1:26.68 (43.87)                             
  2 Brooke Dean               46 BMST-SC                        1:30.89 
                  43.11     1:30.89 (47.78)                             
  3 Leah Aragon               46 TGM-SC                         1:57.90 
                  57.72   1:57.90 (1:00.18)                             
  4 Denise Ross               49 Unattached                     2:03.48 
                  59.11   2:03.48 (1:04.37)                             
  5 Eve Fleming               46 BMST-SC                        2:11.13 
                1:02.24   2:11.13 (1:08.89)                             

Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Brooke Dean               46 BMST-SC                        3:34.27 
                  48.90     1:42.09 (53.19)     2:37.41 (55.32)     3:34.27 (56.86)
  2 Denise Ross               49 Unattached                     4:14.22 
                  59.64   2:03.43 (1:03.79)   3:09.89 (1:06.46)   4:14.22 (1:04.33)
  3 Eve Fleming               46 BMST-SC                        4:52.40 
                1:08.55   2:23.64 (1:15.09)   3:37.69 (1:14.05)   4:52.40 (1:14.71)

Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Maria Elias-Williams      45 GSMS-SC                          42.69 
  2 Brooke Dean               46 BMST-SC                          50.22 
  3 Leah Aragon               46 TGM-SC                           56.36 
  4 Denise Ross               49 Unattached                     1:00.60 

Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Leslie Scott              45 GS-SC                          1:39.93 
                  47.60     1:39.93 (52.33)                             
  2 Leah Aragon               46 TGM-SC                         2:01.42 
                  58.21   2:01.42 (1:03.21)                             
  3 Denise Ross               49 Unattached                     2:03.98 
                1:00.23   2:03.98 (1:03.75)                             

Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Denise Ross               49 Unattached                     4:19.32 
                1:01.04   2:06.38 (1:05.34)   3:13.30 (1:06.92)   4:19.32 (1:06.02)

Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Maria Elias-Williams      45 GSMS-SC                          34.97 
  2 Brooke Dean               46 BMST-SC                          42.69 
  3 Leah Aragon               46 TGM-SC                           52.75 
  4 Eve Fleming               46 BMST-SC                        1:02.34 

Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Maria Elias-Williams      45 GSMS-SC                        1:18.69 
                  36.18     1:18.69 (42.51)                             
  2 Eve Fleming               46 BMST-SC                        2:28.08 
                1:10.09   2:28.08 (1:17.99)                             

Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Leslie Scott              45 GS-SC                          3:14.53 
                  41.11     1:34.83 (53.72)     2:28.79 (53.96)     3:14.53 (45.74)
  2 Brooke Dean               46 BMST-SC                        3:25.13 
                  40.46     1:31.35 (50.89)   2:34.38 (1:03.03)     3:25.13 (50.75)
  3 Eve Fleming               46 BMST-SC                        4:33.96 
                1:00.21   2:14.95 (1:14.74)   3:34.73 (1:19.78)     4:33.96 (59.23)

Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Eve Fleming               46 BMST-SC                       10:09.26 
                1:19.32   2:48.16 (1:28.84)   4:01.56 (1:13.40)   5:17.32 (1:15.76)
      6:40.30 (1:22.98)   8:02.24 (1:21.94)   9:04.31 (1:02.07)  10:09.26 (1:04.95)

Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Donna Altman              51 BMST-SC                          33.89 

Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Donna Altman              51 BMST-SC                        1:18.30 
                  36.34     1:18.30 (41.96)                             
  2 Viki Hill                 53 BMST-SC                        1:33.04 
                  44.83     1:33.04 (48.21)                             
  3 Jane Frederick            50 BMST-SC                        1:37.68 
                  47.59     1:37.68 (50.09)                             

Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kelly Gillig              51 TGM-SC                         2:47.73 
                                1:22.36 ( )     2:05.33 (42.97)     2:47.73 (42.40)
  2 Donna Altman              51 BMST-SC                        3:00.69 
                                1:25.51 ( )     2:12.46 (46.95)     3:00.69 (48.23)
  3 Deb Gambon                51 TGM-SC                         3:09.00 
                  45.12     1:35.50 (50.38)     2:24.90 (49.40)     3:09.00 (44.10)
  4 Jane Frederick            50 BMST-SC                        3:40.72 
                  50.76     1:46.95 (56.19)     2:46.07 (59.12)     3:40.72 (54.65)
  5 Viki Hill                 53 BMST-SC                        3:41.55 
                  48.90     1:45.21 (56.31)     2:43.41 (58.20)     3:41.55 (58.14)
  6 Cile Williamson           53 TGM-SC                         4:05.71 
                  57.29   2:00.78 (1:03.49)   3:04.32 (1:03.54)   4:05.71 (1:01.39)

Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Donna Altman              51 BMST-SC                        6:24.73 
                  41.48     1:29.78 (48.30)     2:19.04 (49.26)     3:09.17 (50.13)
        3:58.11 (48.94)     4:48.36 (50.25)     5:37.56 (49.20)     6:24.73 (47.17)
  2 Viki Hill                 53 BMST-SC                        7:47.34 
                  50.77     1:49.53 (58.76)     2:47.87 (58.34)   3:48.22 (1:00.35)
      4:48.48 (1:00.26)     5:48.07 (59.59)     6:47.56 (59.49)     7:47.34 (59.78)
  3 Jane Frederick            50 BMST-SC                        8:02.55 
                  51.52   1:51.86 (1:00.34)   2:54.07 (1:02.21)   3:57.17 (1:03.10)
      5:00.48 (1:03.31)   6:05.02 (1:04.54)   7:08.09 (1:03.07)     8:02.55 (54.46)
  4 Cile Williamson           53 TGM-SC                         8:35.13 
                  58.85   2:03.09 (1:04.24)   3:08.83 (1:05.74)   4:14.39 (1:05.56)
      5:21.81 (1:07.42)   6:26.57 (1:04.76)   7:33.21 (1:06.64)   8:35.13 (1:01.92)

Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Viki Hill                 53 BMST-SC                       15:29.79 
                  50.65     1:49.30 (58.65)     2:48.46 (59.16)     3:47.85 (59.39)
        4:47.66 (59.81)     5:46.40 (58.74)     6:45.66 (59.26)     7:45.52 (59.86)
        8:45.11 (59.59)   9:45.21 (1:00.10)    10:44.54 (59.33)    11:42.56 (58.02)
       12:41.05 (58.49)    13:40.08 (59.03)    14:38.37 (58.29)    15:29.79 (51.42)

Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Donna Altman              51 BMST-SC                          42.17 
  2 Cile Williamson           53 TGM-SC                         1:05.07 
 -- Viki Hill                 53 BMST-SC                             DQ 

Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Donna Altman              51 BMST-SC                        1:33.21 
                  45.17     1:33.21 (48.04)                             
  2 Jane Frederick            50 BMST-SC                        2:04.41 
                1:02.43   2:04.41 (1:01.98)                             
  3 Viki Hill                 53 BMST-SC                        2:07.36 
                1:02.15   2:07.36 (1:05.21)                             
  4 Cile Williamson           53 TGM-SC                         2:21.53 
                1:10.12   2:21.53 (1:11.41)                             

Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Donna Altman              51 BMST-SC                        3:24.82 
                  47.42     1:38.53 (51.11)     2:31.20 (52.67)     3:24.82 (53.62)
  2 Jane Frederick            50 BMST-SC                        4:15.25 
                1:02.33   2:08.19 (1:05.86)   3:14.84 (1:06.65)   4:15.25 (1:00.41)
  3 Viki Hill                 53 BMST-SC                        4:24.67 
                1:01.57   2:09.73 (1:08.16)   3:17.01 (1:07.28)   4:24.67 (1:07.66)

Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Deb Gambon                51 TGM-SC                           44.94 
  2 Kelly Gillig              51 TGM-SC                           48.08 
  3 Jane Frederick            50 BMST-SC                          54.45 
  4 Donna Altman              51 BMST-SC                          55.67 
  5 Viki Hill                 53 BMST-SC                          57.73 
  6 Cile Williamson           53 TGM-SC                         1:00.69 

Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Frederick            50 BMST-SC                        1:58.65 
                  56.74   1:58.65 (1:01.91)                             
  2 Viki Hill                 53 BMST-SC                        2:01.96 
                  58.30   2:01.96 (1:03.66)                             
  3 Cile Williamson           53 TGM-SC                         2:22.24 
                1:06.45   2:22.24 (1:15.79)                             

Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Deb Gambon                51 TGM-SC                         3:50.53 
                  51.76     1:50.43 (58.67)   2:51.00 (1:00.57)     3:50.53 (59.53)
  2 Viki Hill                 53 BMST-SC                        4:28.28 
                1:02.36   2:11.30 (1:08.94)   3:20.81 (1:09.51)   4:28.28 (1:07.47)
  3 Donna Altman              51 BMST-SC                        4:38.21 
                1:05.20   2:14.89 (1:09.69)   3:26.31 (1:11.42)   4:38.21 (1:11.90)

Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kelly Gillig              51 TGM-SC                           36.77 
  2 Donna Altman              51 BMST-SC                          39.39 

Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Frederick            50 BMST-SC                        4:45.34 
                1:03.95   2:18.58 (1:14.63)   3:32.23 (1:13.65)   4:45.34 (1:13.11)

Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Frederick            50 BMST-SC                        4:00.87 
                  58.70   2:02.25 (1:03.55)   3:05.40 (1:03.15)     4:00.87 (55.47)

Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Frederick            50 BMST-SC                        8:39.34 
                1:04.24   2:15.66 (1:11.42)   3:25.00 (1:09.34)   4:34.00 (1:09.00)
      5:41.26 (1:07.26)   6:46.96 (1:05.70)     7:46.26 (59.30)     8:39.34 (53.08)
 -- Kelly Gillig              51 TGM-SC                              DQ 
                  41.21     1:27.51 (46.30)     2:23.43 (55.92)     3:18.49 (55.06)
        4:17.56 (59.07)     5:15.11 (57.55)     6:02.04 (46.93)          DQ (45.31)

Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Barbara Barber            56 TGM-SC                           47.72 

Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Thomas              57 BMST-SC                        4:17.24 
                  56.26   2:03.79 (1:07.53)   3:12.55 (1:08.76)   4:17.24 (1:04.69)

Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Thomas              57 BMST-SC                        8:59.12 
                  57.24   2:04.67 (1:07.43)   3:14.18 (1:09.51)   4:21.87 (1:07.69)
      5:32.99 (1:11.12)   6:41.22 (1:08.23)   7:53.20 (1:11.98)   8:59.12 (1:05.92)

Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Barbara Barber            56 TGM-SC                        16:41.24 
                  54.82   1:56.43 (1:01.61)     2:52.93 (56.50)   4:03.30 (1:10.37)
        5:01.42 (58.12)   6:10.67 (1:09.25)     7:08.97 (58.30)   8:16.80 (1:07.83)
        9:15.65 (58.85)  10:24.26 (1:08.61)  11:25.15 (1:00.89)  12:32.66 (1:07.51)
     13:33.46 (1:00.80)  14:41.49 (1:08.03)    15:37.39 (55.90)  16:41.24 (1:03.85)
  2 Susan Thomas              57 BMST-SC                       18:27.34 
                1:00.05   2:07.46 (1:07.41)   3:17.35 (1:09.89)   4:25.83 (1:08.48)
      5:37.83 (1:12.00)   6:47.96 (1:10.13)   7:58.87 (1:10.91)   9:10.37 (1:11.50)
     10:21.43 (1:11.06)  11:33.44 (1:12.01)  12:42.35 (1:08.91)  13:55.36 (1:13.01)
     15:01.26 (1:05.90)  16:12.81 (1:11.55)  17:15.49 (1:02.68)  18:27.34 (1:11.85)

Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Thomas              57 BMST-SC                          57.51 
  2 Barbara Barber            56 TGM-SC                         1:02.06 

Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Barbara Barber            56 TGM-SC                         2:09.32 
                1:04.78   2:09.32 (1:04.54)                             
  2 Susan Thomas              57 BMST-SC                        2:14.69 
                1:02.83   2:14.69 (1:11.86)                             

Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Thomas              57 BMST-SC                        4:45.38 
                1:07.04   2:20.23 (1:13.19)   3:37.47 (1:17.24)   4:45.38 (1:07.91)

Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Barbara Barber            56 TGM-SC                           55.16 
  2 Susan Thomas              57 BMST-SC                          59.22 

Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Barbara Barber            56 TGM-SC                         2:05.19 
                  58.85   2:05.19 (1:06.34)                             
  2 Susan Thomas              57 BMST-SC                        2:07.98 
                1:01.75   2:07.98 (1:06.23)                             

Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Barbara Barber            56 TGM-SC                         4:31.48 
                  59.20   2:09.14 (1:09.94)   3:22.03 (1:12.89)   4:31.48 (1:09.45)
  2 Susan Thomas              57 BMST-SC                        4:48.97 
                1:03.88   2:18.96 (1:15.08)   3:35.36 (1:16.40)   4:48.97 (1:13.61)

Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Susan Thomas              57 BMST-SC                        4:43.24 
                1:08.81                             3:38.36 ( )   4:43.24 (1:04.88)

Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Ludick               64 LCM-SC                         1:00.82 

Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Ludick               64 LCM-SC                         1:04.21 

Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Ludick               64 LCM-SC                         2:15.93 
                1:07.18   2:15.93 (1:08.75)                             

Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Ludick               64 LCM-SC                         5:03.87 
                1:10.54   2:27.12 (1:16.58)   3:48.86 (1:21.74)   5:03.87 (1:15.01)

Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Ludick               64 LCM-SC                         1:14.64 

Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Ludick               64 LCM-SC                         1:16.49 

Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jane Ludick               64 LCM-SC                         5:35.95 
                1:19.27   2:40.74 (1:21.47)   4:14.40 (1:33.66)   5:35.95 (1:21.55)

Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Betsy Durrant             68 VMST-VA                        1:29.75 
                  43.34     1:29.75 (46.41)                             

Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Betsy Durrant             68 VMST-VA                        3:18.51 
                  45.80     1:36.90 (51.10)     2:28.30 (51.40)     3:18.51 (50.21)
  2 Sue Ottosen               66 GAJA-GA                        5:18.48 
                1:09.11   2:34.72 (1:25.61)   3:58.98 (1:24.26)   5:18.48 (1:19.50)

Women 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Betsy Durrant             68 VMST-VA                       14:33.86 
                  47.73     1:41.99 (54.26)     2:36.46 (54.47)     3:32.90 (56.44)
        4:21.44 (48.54)   5:23.29 (1:01.85)     6:18.09 (54.80)     7:14.35 (56.26)
        8:09.44 (55.09)     9:05.73 (56.29)     9:59.69 (53.96)    10:55.36 (55.67)
       11:49.43 (54.07)    12:45.60 (56.17)    13:39.66 (54.06)    14:33.86 (54.20)

Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Betsy Durrant             68 VMST-VA                          48.68 
  2 Judy Martin               67 VMST-VA                          53.57 

Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Betsy Durrant             68 VMST-VA                        1:49.63 
                  54.01     1:49.63 (55.62)                             
  2 Judy Martin               67 VMST-VA                        1:55.25 
                  56.46     1:55.25 (58.79)                             
  3 Sue Ottosen               66 GAJA-GA                        2:42.07 
                1:19.03   2:42.07 (1:23.04)                             

Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Betsy Durrant             68 VMST-VA                        3:53.64 
                  55.44   1:55.78 (1:00.34)   2:56.47 (1:00.69)     3:53.64 (57.17)
  2 Judy Martin               67 VMST-VA                        4:02.56 
                  57.51   1:59.02 (1:01.51)   3:02.08 (1:03.06)   4:02.56 (1:00.48)

Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Judy Martin               67 VMST-VA                          57.55 

Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nana Whalen               72 LCM-SC                           48.17 
  2 Dolores Petmecky          74 GAJA-GA                          58.87 

Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nana Whalen               72 LCM-SC                         1:48.43 
                  50.93     1:48.43 (57.50)                             
  2 Dolores Petmecky          74 GAJA-GA                        2:12.70 
                1:02.19   2:12.70 (1:10.51)                             

Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sally Newell              72 Unattached                     3:38.15 
                  49.91                             2:45.56 ( )     3:38.15 (52.59)
  2 Nana Whalen               72 LCM-SC                         4:04.66 
                  52.23   1:56.31 (1:04.08)   3:00.77 (1:04.46)   4:04.66 (1:03.89)

Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sally Newell              72 Unattached                     7:44.63 
                  53.66     1:52.66 (59.00)   2:53.55 (1:00.89)     3:52.86 (59.31)
        4:52.55 (59.69)     5:51.54 (58.99)     6:51.50 (59.96)     7:44.63 (53.13)

Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nana Whalen               72 LCM-SC                        17:54.15 
                  54.79   2:01.46 (1:06.67)   3:08.61 (1:07.15)   4:19.33 (1:10.72)
      5:22.15 (1:02.82)   6:32.23 (1:10.08)   7:40.54 (1:08.31)   8:49.93 (1:09.39)
      9:57.56 (1:07.63)  11:07.12 (1:09.56)  12:14.55 (1:07.43)  13:24.00 (1:09.45)
     14:32.83 (1:08.83)  15:42.20 (1:09.37)  16:50.41 (1:08.21)  17:54.15 (1:03.74)

Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sally Newell              72 Unattached                       53.16 
  2 Dolores Petmecky          74 GAJA-GA                        1:24.64 

Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nana Whalen               72 LCM-SC                         4:33.70 
                1:00.62   2:11.52 (1:10.90)   3:25.15 (1:13.63)   4:33.70 (1:08.55)

Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sally Newell              72 Unattached                       52.99 
  2 Dolores Petmecky          74 GAJA-GA                        1:19.15 

Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sally Newell              72 Unattached                     4:17.80 
                1:00.51   2:06.89 (1:06.38)   3:14.26 (1:07.37)   4:17.80 (1:03.54)

Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nana Whalen               72 LCM-SC                         1:08.60 

Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nana Whalen               72 LCM-SC                         2:39.29 
                1:08.62   2:39.29 (1:30.67)                             

Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sally Newell              72 Unattached                     4:09.71 
                1:07.05   2:10.97 (1:03.92)   3:14.39 (1:03.42)     4:09.71 (55.32)
  2 Nana Whalen               72 LCM-SC                         4:44.89 
                1:07.22   2:14.63 (1:07.41)   3:42.94 (1:28.31)   4:44.89 (1:01.95)

Women 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nana Whalen               72 LCM-SC                        10:53.54 
                1:11.21   2:40.31 (1:29.10)   4:06.39 (1:26.08)   5:27.07 (1:20.68)
      7:00.40 (1:33.33)   8:36.99 (1:36.59)   9:47.33 (1:10.34)  10:53.54 (1:06.21)

Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 June Callaway             75 GAJA-GA                        1:11.18 

Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 June Callaway             75 GAJA-GA                        2:34.36 
                1:15.80   2:34.36 (1:18.56)                             

Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 June Callaway             75 GAJA-GA                        5:08.50 
                1:12.18   2:31.97 (1:19.79)   3:51.02 (1:19.05)   5:08.50 (1:17.48)

Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 June Callaway             75 GAJA-GA                       10:38.30 
                1:18.90   2:38.43 (1:19.53)   4:01.44 (1:23.01)   5:20.94 (1:19.50)
      6:43.30 (1:22.36)   8:01.97 (1:18.67)   9:23.38 (1:21.41)  10:38.30 (1:14.92)

Women 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 June Callaway             75 GAJA-GA                       22:14.49 
                1:18.31   2:43.60 (1:25.29)   4:09.29 (1:25.69)   5:33.00 (1:23.71)
      6:59.02 (1:26.02)   8:21.69 (1:22.67)   9:37.33 (1:15.64)  11:08.64 (1:31.31)
     12:33.55 (1:24.91)  13:57.26 (1:23.71)  15:11.13 (1:13.87)  16:43.99 (1:32.86)
     18:06.55 (1:22.56)  19:28.61 (1:22.06)  20:52.24 (1:23.63)  22:14.49 (1:22.25)

Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carolyn Derr              81 NCMS-NC                        1:01.40 

Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carolyn Derr              81 NCMS-NC                        2:19.10 
                1:06.85   2:19.10 (1:12.25)                             

Women 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carolyn Derr              81 NCMS-NC                        1:17.71 

Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Mason Minor               25 NCMS-NC                          28.26 

Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Curwen               26 LCM-SC                         1:03.19 
                  30.63     1:03.19 (32.56)                             
  2 Mason Minor               25 NCMS-NC                        1:03.64 
                  30.15     1:03.64 (33.49)                             

Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Curwen               26 LCM-SC                         5:04.00 
                  31.67     1:11.78 (40.11)     1:50.41 (38.63)     2:29.99 (39.58)
        3:09.19 (39.20)     3:48.89 (39.70)     4:25.01 (36.12)     5:04.00 (38.99)

Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Curwen               26 LCM-SC                        10:32.71 
                  35.44     1:14.36 (38.92)     1:46.09 (31.73)     2:33.92 (47.83)
        3:14.13 (40.21)     3:54.91 (40.78)     4:35.12 (40.21)     5:15.68 (40.56)
        5:56.19 (40.51)     6:36.50 (40.31)     7:16.15 (39.65)     7:56.51 (40.36)
        8:36.90 (40.39)     9:16.72 (39.82)     9:56.23 (39.51)    10:32.71 (36.48)

Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Curwen               26 LCM-SC                           36.26 

Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Curwen               26 LCM-SC                           34.45 

Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Curwen               26 LCM-SC                         1:15.00 
                  35.70     1:15.00 (39.30)                             

Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Curwen               26 LCM-SC                         2:49.48 
                                1:22.91 ( )     2:06.84 (43.93)     2:49.48 (42.64)

Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Curwen               26 LCM-SC                           32.44 

Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                          29.85 

Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                        1:08.04 
                  31.13     1:08.04 (36.91)                             

Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                        2:37.69 
                                1:13.02 ( )     1:55.69 (42.67)     2:37.69 (42.00)

Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                          34.46 

Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                        1:13.95 
                  35.57     1:13.95 (38.38)                             

Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                        2:49.49 
                  38.50     1:22.02 (43.52)     2:06.22 (44.20)     2:49.49 (43.27)

Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                          40.16 

Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                          34.16 

Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                        2:46.19 
                  35.75     1:13.87 (38.12)     2:05.14 (51.27)     2:46.19 (41.05)

Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ethan Howell              30 BMST-SC                        6:29.43 
                  41.37     1:32.53 (51.16)     2:21.64 (49.11)     3:10.10 (48.46)
        4:05.28 (55.18)     5:00.70 (55.42)     5:45.70 (45.00)     6:29.43 (43.73)

Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlton Bruner            37 BMST-SC                          27.09 
  2 Paul Reilly               37 Unattached                       28.97 
  3 Stan Stuart               36 TGM-SC                           31.04 

Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlton Bruner            37 BMST-SC                        1:01.78 
                  30.21     1:01.78 (31.57)                             
  2 Paul Reilly               37 Unattached                     1:05.65 
                  32.58     1:05.65 (33.07)                             

Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlton Bruner            37 BMST-SC                        2:17.31 
                1:06.71     1:41.93 (35.22)     2:17.31 (35.38)         
  2 Paul Reilly               37 Unattached                     2:24.89 
                1:10.24     1:49.27 (39.03)     2:24.89 (35.62)         

Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlton Bruner            37 BMST-SC                        4:55.74 
                  33.05     1:09.25 (36.20)     1:46.29 (37.04)     2:23.67 (37.38)
        3:01.72 (38.05)     3:39.56 (37.84)     4:18.53 (38.97)     4:55.74 (37.21)

Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlton Bruner            37 BMST-SC                       10:30.18 
                  36.30     1:16.02 (39.72)     1:56.46 (40.44)     2:36.85 (40.39)
        3:17.47 (40.62)     3:57.69 (40.22)     4:38.01 (40.32)     5:18.35 (40.34)
        5:57.86 (39.51)     6:36.92 (39.06)     7:15.85 (38.93)     7:54.96 (39.11)
        8:33.92 (38.96)     9:12.73 (38.81)     9:51.84 (39.11)    10:30.18 (38.34)

Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Paul Reilly               37 Unattached                       32.72 
  2 Carlton Bruner            37 BMST-SC                          32.86 

Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Paul Reilly               37 Unattached                     1:09.56 
                  33.97     1:09.56 (35.59)                             
  2 Carlton Bruner            37 BMST-SC                        1:09.90 
                  34.57     1:09.90 (35.33)                             

Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlton Bruner            37 BMST-SC                        2:28.97 
                  35.06     1:12.20 (37.14)     1:50.31 (38.11)     2:28.97 (38.66)
  2 Paul Reilly               37 Unattached                     2:42.85 
                  37.30     1:17.48 (40.18)     2:01.37 (43.89)     2:42.85 (41.48)

Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlton Bruner            37 BMST-SC                          29.58 
  2 Paul Reilly               37 Unattached                       45.29 

Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlton Bruner            37 BMST-SC                        5:38.72 
                  34.62     1:14.98 (40.36)     1:57.97 (42.99)     2:39.11 (41.14)
        3:30.20 (51.09)     4:20.98 (50.78)     5:00.37 (39.39)     5:38.72 (38.35)

Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Steven Stuart             41 TGM-SC                           29.48 
  2 Jim Tindal                43 TGM-SC                           29.50 
  3 Tom Dudley                43 TGM-SC                           30.23 
  4 William Tervo             41 Unattached                       31.52 

Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jim Tindal                43 TGM-SC                         1:07.48 
                  31.95     1:07.48 (35.53)                             

Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jim Tindal                43 TGM-SC                         2:35.54 
                                1:12.95 ( )     1:54.17 (41.22)     2:35.54 (41.37)

Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Steven Stuart             41 TGM-SC                        11:21.27 
                  36.12     1:18.01 (41.89)     1:57.54 (39.53)     2:44.56 (47.02)
        3:27.65 (43.09)     4:11.61 (43.96)     4:55.43 (43.82)     5:39.77 (44.34)
        6:19.09 (39.32)     7:06.27 (47.18)     7:49.99 (43.72)     8:33.14 (43.15)
        9:15.63 (42.49)     9:59.12 (43.49)    10:39.37 (40.25)    11:21.27 (41.90)

Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jim Tindal                43 TGM-SC                           35.85 
  2 Jim McGrath               41 Unattached                       38.84 

Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Rick Gantt                41 TGM-SC                         1:11.40 
                  34.58     1:11.40 (36.82)                             
  2 Jim Tindal                43 TGM-SC                         1:19.68 
                  38.87     1:19.68 (40.81)                             

Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Rick Gantt                41 TGM-SC                         2:37.45 
                  35.96     1:15.26 (39.30)     1:56.73 (41.47)     2:37.45 (40.72)
  2 Tom Dudley                43 TGM-SC                         3:07.82 
                  43.40     1:31.04 (47.64)     2:20.81 (49.77)     3:07.82 (47.01)

Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jim McGrath               41 Unattached                     1:23.15 
                  38.54     1:23.15 (44.61)                             

Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Tom Dudley                43 TGM-SC                           31.35 

Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Rick Gantt                41 TGM-SC                         1:08.41 
                  31.52     1:08.41 (36.89)                             
  2 William Tervo             41 Unattached                     1:37.73 
                  42.49     1:37.73 (55.24)                             

Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Steven Stuart             41 TGM-SC                         3:12.28 
                  38.83     1:26.80 (47.97)     2:16.38 (49.58)     3:12.28 (55.90)

Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 David Haynes              45 NCMS-NC                          27.20 
  2 Roy Dessloch              49 TGM-SC                           29.54 
  3 Dave Ericson              48 Unattached                       33.39 
  4 Donald White              46 BMST-SC                          35.93 

Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Dave Ericson              48 Unattached                     1:19.25 
                  37.20     1:19.25 (42.05)                             
  2 Donald White              46 BMST-SC                        1:22.47 
                  38.00     1:22.47 (44.47)                             

Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Chris Stevenson           45 VMST-VA                        2:07.92 
                1:02.23     1:35.17 (32.94)     2:07.92 (32.75)         
  2 Doug Thain                49 MTSC-SE                        2:22.00 
                1:07.84     1:44.78 (36.94)     2:22.00 (37.22)         
  3 Roy Dessloch              49 TGM-SC                         2:42.53 
                                1:18.59 ( )   2:42.53 (1:23.94)         
  4 Donald White              46 BMST-SC                        3:10.47 
                  41.28     1:28.55 (47.27)     2:19.58 (51.03)     3:10.47 (50.89)

Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Doug Thain                49 MTSC-SE                        5:03.75 
                  33.50     1:10.47 (36.97)     1:49.50 (39.03)     2:28.08 (38.58)
        3:07.45 (39.37)     3:46.40 (38.95)     4:25.32 (38.92)     5:03.75 (38.43)
  2 Donald White              46 BMST-SC                        6:58.85 
                  42.76     1:31.41 (48.65)     2:24.58 (53.17)     3:18.46 (53.88)
        4:13.06 (54.60)     5:08.59 (55.53)     6:04.82 (56.23)     6:58.85 (54.03)

Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Doug Thain                49 MTSC-SE                       10:47.92 
                  35.97     1:15.40 (39.43)     1:56.58 (41.18)     2:37.52 (40.94)
        3:18.41 (40.89)     3:59.10 (40.69)     4:40.39 (41.29)     5:21.15 (40.76)
        6:02.20 (41.05)     6:42.59 (40.39)     7:23.82 (41.23)     8:04.52 (40.70)
        8:45.57 (41.05)     9:26.75 (41.18)    10:08.25 (41.50)    10:47.92 (39.67)
  2 Donald White              46 BMST-SC                       14:25.91 
                  44.50     1:34.83 (50.33)     2:29.36 (54.53)     3:24.14 (54.78)
        4:19.59 (55.45)     5:15.65 (56.06)     6:11.69 (56.04)     7:08.31 (56.62)
        8:01.44 (53.13)     8:59.44 (58.00)     9:55.35 (55.91)    10:50.17 (54.82)
       11:44.77 (54.60)    12:38.50 (53.73)    13:33.38 (54.88)    14:25.91 (52.53)

Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Doug Thain                49 MTSC-SE                          33.22 
  2 Roy Dessloch              49 TGM-SC                           34.71 
  3 Donald White              46 BMST-SC                          45.17 

Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Chris Stevenson           45 VMST-VA                        1:03.98 
                  31.14     1:03.98 (32.84)                             
  2 Doug Thain                49 MTSC-SE                        1:12.96 
                  35.43     1:12.96 (37.53)                             
  3 Roy Dessloch              49 TGM-SC                         1:18.90 
                  40.58     1:18.90 (38.32)                             
  4 Donald White              46 BMST-SC                        1:45.41 
                  51.43     1:45.41 (53.98)                             

Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Chris Stevenson           45 VMST-VA                        2:19.21 
                  32.59                             1:43.40 ( )     2:19.21 (35.81)
  2 Doug Thain                49 MTSC-SE                        2:43.02 
                  36.91     1:17.81 (40.90)     2:00.13 (42.32)     2:43.02 (42.89)
  3 Roy Dessloch              49 TGM-SC                         2:58.31 
                  43.06     1:26.97 (43.91)     2:11.47 (44.50)     2:58.31 (46.84)

Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Roy Dessloch              49 TGM-SC                           39.41 
  2 Dave Ericson              48 Unattached                       47.13 

Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
 -- David Haynes              45 NCMS-NC                             DQ 

Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Doug Larkin               48 Unattached                       32.34 
  2 Dave Ericson              48 Unattached                       38.89 

Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Chris Stevenson           45 VMST-VA                        1:03.46 
                  29.85     1:03.46 (33.61)                             

Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
 -- Doug Larkin               48 Unattached                         DNF 

Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 David Haynes              45 NCMS-NC                        2:39.82 
                  34.65     1:16.16 (41.51)     2:01.93 (45.77)     2:39.82 (37.89)

Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Banfield           52 BMST-SC                          31.09 
  2 Edward King               53 GSMS-SC                          31.52 
  3 Mike Gowland              52 GAJA-GA                          36.19 

Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Edward King               53 GSMS-SC                        1:13.16 
                  33.49     1:13.16 (39.67)                             
  2 Robert Banfield           52 BMST-SC                        1:13.58 
                  36.25     1:13.58 (37.33)                             
  3 Mike Gowland              52 GAJA-GA                        1:30.32 
                  43.13     1:30.32 (47.19)                             

Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Edward King               53 GSMS-SC                        2:47.83 
                1:16.06     2:01.61 (45.55)     2:47.83 (46.22)         
  2 Robert Banfield           52 BMST-SC                        2:57.55 
                                1:24.18 ( )   2:57.55 (1:33.37)         
  3 John Rose                 51 GMSC-SC                        3:01.38 
                  41.90     1:27.10 (45.20)     2:15.05 (47.95)     3:01.38 (46.33)
  4 Mike Gowland              52 GAJA-GA                        3:22.87 
                                1:30.02 ( )   3:22.87 (1:52.85)         
  5 Jeff Gaines               51 TGM-SC                         3:31.06 
                  47.24     1:42.78 (55.54)     2:39.56 (56.78)     3:31.06 (51.50)

Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Edward King               53 GSMS-SC                        6:31.10 
                  39.45     1:25.88 (46.43)     2:15.47 (49.59)     3:06.89 (51.42)
        3:57.99 (51.10)     4:50.14 (52.15)     5:40.57 (50.43)     6:31.10 (50.53)
  2 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                        6:36.82 
                  49.52     1:39.42 (49.90)     2:32.19 (52.77)     3:24.64 (52.45)
        4:13.86 (49.22)     5:01.87 (48.01)     5:50.55 (48.68)     6:36.82 (46.27)
  3 Mike Gowland              52 GAJA-GA                        8:09.46 
                  53.86                             2:59.05 ( )   4:03.01 (1:03.96)
      5:08.92 (1:05.91)   6:13.20 (1:04.28)   8:09.46 (1:56.26)         

Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                       14:14.82 
                  50.80                             2:42.34 ( )     3:37.61 (55.27)
        4:33.42 (55.81)                             6:23.77 ( )     7:18.80 (55.03)
        8:12.50 (53.70)     9:06.06 (53.56)     9:58.53 (52.47)    10:51.92 (53.39)
       11:42.57 (50.65)    12:33.70 (51.13)    13:25.50 (51.80)    14:14.82 (49.32)
  2 Jeff Gaines               51 TGM-SC                        16:30.76 
                  52.77   1:54.95 (1:02.18)   2:58.85 (1:03.90)   4:03.78 (1:04.93)
      5:08.18 (1:04.40)   6:12.03 (1:03.85)   7:15.31 (1:03.28)   8:20.19 (1:04.88)
      9:24.69 (1:04.50)  10:28.72 (1:04.03)  11:32.06 (1:03.34)  12:36.18 (1:04.12)
     13:38.15 (1:01.97)  14:39.82 (1:01.67)    15:39.01 (59.19)    16:30.76 (51.75)

Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Banfield           52 BMST-SC                          42.40 
  2 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                          51.86 

Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Banfield           52 BMST-SC                        1:34.70 
                  45.81     1:34.70 (48.89)                             
  2 Edward King               53 GSMS-SC                        1:35.98 
                  44.92     1:35.98 (51.06)                             
  3 Jeff Gaines               51 TGM-SC                         1:58.67 
                  58.29   1:58.67 (1:00.38)                             

Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                        4:16.25 
                1:03.43   2:08.30 (1:04.87)   3:14.18 (1:05.88)   4:16.25 (1:02.07)

Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Banfield           52 BMST-SC                          43.33 
  2 John Rose                 51 GMSC-SC                          46.01 
  3 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                          57.42 

Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Rose                 51 GMSC-SC                        1:42.31 
                  49.67     1:42.31 (52.64)                             
  2 Robert Banfield           52 BMST-SC                        1:47.66 
                  51.65     1:47.66 (56.01)                             
  3 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                        1:59.68 
                  55.76   1:59.68 (1:03.92)                             

Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Banfield           52 BMST-SC                        4:06.87 
                  52.61   1:55.95 (1:03.34)   3:01.85 (1:05.90)   4:06.87 (1:05.02)
  2 Jeff Gaines               51 TGM-SC                         4:11.05 
                  59.42   2:05.24 (1:05.82)   3:10.31 (1:05.07)   4:11.05 (1:00.74)
  3 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                        4:33.37 
                1:06.10   2:12.84 (1:06.74)   3:24.38 (1:11.54)   4:33.37 (1:08.99)

Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Banfield           52 BMST-SC                          32.54 
  2 John Rose                 51 GMSC-SC                          39.08 
  3 Edward King               53 GSMS-SC                          40.10 

Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Edward King               53 GSMS-SC                        1:48.78 
                  46.19   1:48.78 (1:02.59)                             
  2 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                        1:52.91 
                  53.83     1:52.91 (59.08)                             

Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                        3:59.72 
                  56.33   1:59.27 (1:02.94)   3:04.46 (1:05.19)     3:59.72 (55.26)

Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Rose                 51 GMSC-SC                        3:18.73 
                  42.57     1:37.29 (54.72)     2:33.79 (56.50)     3:18.73 (44.94)
  2 Robert Banfield           52 BMST-SC                        3:22.84 
                  34.74     1:28.08 (53.34)   2:35.30 (1:07.22)     3:22.84 (47.54)
  3 Edward King               53 GSMS-SC                        3:33.58 
                  42.70     1:37.63 (54.93)   2:46.16 (1:08.53)     3:33.58 (47.42)

Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Edward King               53 GSMS-SC                        7:45.36 
                  46.26   1:49.30 (1:03.04)                             3:53.74 ( )
      5:01.15 (1:07.41)   6:10.30 (1:09.15)     6:57.02 (46.72)     7:45.36 (48.34)
  2 Nicholas Neubig           52 BMST-SC                        8:02.19 
                  55.46     1:53.76 (58.30)   2:59.64 (1:05.88)   4:01.07 (1:01.43)
      5:07.05 (1:05.98)   6:15.90 (1:08.85)     7:09.99 (54.09)     8:02.19 (52.20)
  3 Jeff Gaines               51 TGM-SC                         9:01.38 
                1:03.08   2:14.48 (1:11.40)   3:31.35 (1:16.87)   4:44.58 (1:13.23)
      5:55.01 (1:10.43)   7:05.33 (1:10.32)   8:06.37 (1:01.04)     9:01.38 (55.01)

Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Harris               57 BMST-SC                          34.23 
  2 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                          41.29 

Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Harris               57 BMST-SC                        1:22.65 
                  39.34     1:22.65 (43.31)                             
  2 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                        1:46.59 
                  48.62     1:46.59 (57.97)                             

Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Harris               57 BMST-SC                        3:19.00 
                  44.21     1:35.88 (51.67)     2:29.92 (54.04)     3:19.00 (49.08)
  2 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                        4:27.76 
                  54.90   2:08.66 (1:13.76)   3:23.67 (1:15.01)   4:27.76 (1:04.09)

Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                        9:33.41 
                1:03.27   2:21.18 (1:17.91)   3:36.55 (1:15.37)   4:49.66 (1:13.11)
      6:02.93 (1:13.27)   7:16.98 (1:14.05)   8:27.05 (1:10.07)   9:33.41 (1:06.36)

Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                       20:52.84 
                1:02.02   2:21.77 (1:19.75)   3:41.24 (1:19.47)   5:01.77 (1:20.53)
      6:21.42 (1:19.65)   7:39.75 (1:18.33)   8:58.10 (1:18.35)  10:18.36 (1:20.26)
     11:38.90 (1:20.54)  13:00.64 (1:21.74)  14:23.38 (1:22.74)  15:43.95 (1:20.57)
     17:02.82 (1:18.87)  18:24.64 (1:21.82)  19:43.85 (1:19.21)  20:52.84 (1:08.99)

Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Harris               57 BMST-SC                          41.58 

Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Harris               57 BMST-SC                        1:36.57 
                  45.94     1:36.57 (50.63)                             
  2 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                        2:31.29 
                1:08.47   2:31.29 (1:22.82)                             

Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                        5:38.18 
                1:12.53   2:42.63 (1:30.10)   4:12.57 (1:29.94)   5:38.18 (1:25.61)

Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Bob Payne                 59 NCMS-NC                          42.05 
  2 John Harris               57 BMST-SC                          44.51 

Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Harris               57 BMST-SC                        1:40.85 
                  49.31     1:40.85 (51.54)                             

Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Harris               57 BMST-SC                        3:41.89 
                  51.04     1:46.77 (55.73)     2:46.01 (59.24)     3:41.89 (55.88)
  2 Bob Payne                 59 NCMS-NC                        3:58.79 
                  49.04   1:50.04 (1:01.00)   2:54.91 (1:04.87)   3:58.79 (1:03.88)
  3 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                        5:21.18 
                1:12.37   2:34.45 (1:22.08)   4:02.01 (1:27.56)   5:21.18 (1:19.17)

Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Bob Payne                 59 NCMS-NC                          39.06 
  2 John Harris               57 BMST-SC                          40.96 
  3 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                          56.58 

Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Harris               57 BMST-SC                        3:25.68 
                  42.06     1:37.84 (55.78)     2:34.73 (56.89)     3:25.68 (50.95)
  2 Timothy Andrepont         58 BMST-SC                        4:54.70 
                1:01.51   2:28.96 (1:27.45)   3:51.33 (1:22.37)   4:54.70 (1:03.37)

Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                          34.37 
  2 David Jennings            62 BMST-SC                          34.40 
  3 Scott Graber              64 BMST-SC                          35.91 
  4 Dennis Glaves             63 BMST-SC                          36.83 
  5 Daniel Ahern              64 BMST-SC                          43.16 
  6 Michael Hughes            62 BMST-SC                          46.71 

Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                        1:20.82 
                  37.95     1:20.82 (42.87)                             
  2 Scott Graber              64 BMST-SC                        1:21.04 
                  37.38     1:21.04 (43.66)                             
  3 Dennis Glaves             63 BMST-SC                        1:27.05 
                  41.41     1:27.05 (45.64)                             
  4 David Jennings            62 BMST-SC                        1:28.85 
                  42.16     1:28.85 (46.69)                             
  5 Wallace Thomas            61 BMST-SC                        1:56.00 
                  56.47     1:56.00 (59.53)                             
  6 Daniel Ahern              64 BMST-SC                        1:57.90 
                  58.72     1:57.90 (59.18)                             
  7 Michael Hughes            62 BMST-SC                        2:03.41 
                1:00.07   2:03.41 (1:03.34)                             

Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scott Graber              64 BMST-SC                        3:04.37 
                  41.31     1:26.66 (45.35)     2:15.77 (49.11)     3:04.37 (48.60)
  2 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                        3:14.04 
                  45.11     1:35.74 (50.63)     2:26.70 (50.96)     3:14.04 (47.34)
  3 Dennis Glaves             63 BMST-SC                        3:24.76 
                  46.75     1:39.13 (52.38)     2:33.82 (54.69)     3:24.76 (50.94)
  4 David Jennings            62 BMST-SC                        3:36.41 
                  46.17     1:41.32 (55.15)     2:40.04 (58.72)     3:36.41 (56.37)
  5 Daniel Ahern              64 BMST-SC                        4:16.71 
                1:00.62   2:06.57 (1:05.95)   3:16.27 (1:09.70)   4:16.71 (1:00.44)
  6 Wallace Thomas            61 BMST-SC                        4:32.55 
                  58.96   2:10.02 (1:11.06)   3:26.65 (1:16.63)   4:32.55 (1:05.90)
  7 Michael Hughes            62 BMST-SC                        4:48.29 
                1:03.20   2:15.98 (1:12.78)   3:33.20 (1:17.22)   4:48.29 (1:15.09)

Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Zeigler              64 GAJA-GA                        6:23.85 
                  43.67     1:33.33 (49.66)     2:23.05 (49.72)     3:13.23 (50.18)
        4:02.92 (49.69)     4:52.46 (49.54)     5:40.24 (47.78)     6:23.85 (43.61)
  2 Steven Conover            60 Unattached                     6:33.41 
                  44.02     1:33.34 (49.32)     2:23.55 (50.21)     3:13.84 (50.29)
        4:04.14 (50.30)     4:54.19 (50.05)     5:44.66 (50.47)     6:33.41 (48.75)
  3 Scott Graber              64 BMST-SC                        6:38.19 
                  43.73     1:31.61 (47.88)     2:22.01 (50.40)     3:12.80 (50.79)
        4:04.48 (51.68)     4:55.44 (50.96)     5:47.55 (52.11)     6:38.19 (50.64)
  4 Dennis Glaves             63 BMST-SC                        8:04.40 
                  52.62     1:52.60 (59.98)   2:55.45 (1:02.85)   3:58.30 (1:02.85)
      5:02.41 (1:04.11)   6:04.51 (1:02.10)   7:06.13 (1:01.62)     8:04.40 (58.27)
  5 Daniel Ahern              64 BMST-SC                        9:33.29 
                1:06.49   2:20.17 (1:13.68)   3:33.53 (1:13.36)   4:47.86 (1:14.33)
      6:01.40 (1:13.54)   7:15.03 (1:13.63)   8:28.89 (1:13.86)   9:33.29 (1:04.40)
  6 Wallace Thomas            61 BMST-SC                        9:37.18 
                1:01.63   2:14.42 (1:12.79)   3:28.98 (1:14.56)   4:42.38 (1:13.40)
      5:59.62 (1:17.24)   7:14.36 (1:14.74)   8:32.00 (1:17.64)   9:37.18 (1:05.18)

Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scott Graber              64 BMST-SC                       13:48.68 
                  44.12     1:33.68 (49.56)     2:25.81 (52.13)     3:18.30 (52.49)
        4:11.33 (53.03)     5:03.70 (52.37)     5:56.79 (53.09)     6:49.28 (52.49)
        7:42.80 (53.52)     8:35.70 (52.90)     9:28.10 (52.40)    10:20.22 (52.12)
       10:59.44 (39.22)  12:06.00 (1:06.56)    12:58.07 (52.07)    13:48.68 (50.61)
  2 John Zeigler              64 GAJA-GA                       14:14.16 
                  47.04     1:38.78 (51.74)     2:32.14 (53.36)     3:26.57 (54.43)
        4:21.01 (54.44)     5:15.71 (54.70)     6:09.51 (53.80)     7:04.43 (54.92)
        7:59.15 (54.72)     8:53.21 (54.06)     9:47.27 (54.06)    10:41.47 (54.20)
       11:35.93 (54.46)    12:31.73 (55.80)    13:24.37 (52.64)    14:14.16 (49.79)
  3 Wallace Thomas            61 BMST-SC                       19:15.91 
                1:07.11   2:28.69 (1:21.58)   3:52.57 (1:23.88)         
            4:45.31 ( )     5:17.76 (32.45)   6:43.77 (1:26.01)   8:05.97 (1:22.20)
      9:30.78 (1:24.81)  10:54.37 (1:23.59)  12:18.81 (1:24.44)  13:41.59 (1:22.78)
     15:04.90 (1:23.31)  16:29.18 (1:24.28)  17:53.36 (1:24.18)  19:15.91 (1:22.55)
  4 Daniel Ahern              64 BMST-SC                       19:41.73 
                1:02.15   2:12.15 (1:10.00)   3:25.91 (1:13.76)   4:39.98 (1:14.07)
      5:56.75 (1:16.77)   7:11.96 (1:15.21)   8:27.59 (1:15.63)   9:45.58 (1:17.99)
     11:01.54 (1:15.96)  12:16.53 (1:14.99)  13:31.82 (1:15.29)  14:48.52 (1:16.70)
     16:05.25 (1:16.73)  17:21.20 (1:15.95)    18:20.82 (59.62)  19:41.73 (1:20.91)

Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 David Jennings            62 BMST-SC                          47.32 
  2 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                          49.30 
  3 Dennis Glaves             63 BMST-SC                          55.14 
  4 Michael Hughes            62 BMST-SC                        1:01.85 
  5 Daniel Ahern              64 BMST-SC                        1:08.02 

Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 David Jennings            62 BMST-SC                        1:47.23 
                  52.66     1:47.23 (54.57)                             
  2 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                        1:49.17 
                  52.60     1:49.17 (56.57)                             
  3 Dennis Glaves             63 BMST-SC                        2:02.98 
                1:00.94   2:02.98 (1:02.04)                             
  4 Michael Hughes            62 BMST-SC                        2:23.24 
                1:10.88   2:23.24 (1:12.36)                             
  5 Daniel Ahern              64 BMST-SC                        2:41.76 
                1:19.42   2:41.76 (1:22.34)                             
  6 Wallace Thomas            61 BMST-SC                        2:43.25 
                1:21.62   2:43.25 (1:21.63)                             

Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Zeigler              64 GAJA-GA                        3:49.11 
                  53.13     1:51.85 (58.72)     2:50.25 (58.40)     3:49.11 (58.86)
  2 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                        3:51.42 
                  55.56     1:54.25 (58.69)     2:54.01 (59.76)     3:51.42 (57.41)
  3 David Jennings            62 BMST-SC                        3:52.47 
                  56.42     1:54.10 (57.68)   2:56.16 (1:02.06)     3:52.47 (56.31)
  4 Michael Hughes            62 BMST-SC                        5:11.80 
                1:15.67   2:34.00 (1:18.33)   3:54.56 (1:20.56)   5:11.80 (1:17.24)
  5 Wallace Thomas            61 BMST-SC                        5:59.68 
                                                    4:33.71 ( )   5:59.68 (1:25.97)

Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Zeigler              64 GAJA-GA                          44.46 
  2 David Jennings            62 BMST-SC                          45.19 
  3 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                          45.50 
  4 Michael Hughes            62 BMST-SC                        1:03.23 
  5 Wallace Thomas            61 BMST-SC                        1:20.62 
 -- Dennis Glaves             63 BMST-SC                             DQ 

Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Zeigler              64 GAJA-GA                        1:40.26 
                  46.98     1:40.26 (53.28)                             
  2 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                        1:41.63 
                  49.00     1:41.63 (52.63)                             
  3 David Jennings            62 BMST-SC                        1:46.17 
                  52.06     1:46.17 (54.11)                             
  4 Dennis Glaves             63 BMST-SC                        2:28.10 
                1:10.90   2:28.10 (1:17.20)                             
  5 Michael Hughes            62 BMST-SC                        2:34.79 
                1:11.39   2:34.79 (1:23.40)                             
  6 Wallace Thomas            61 BMST-SC                        2:59.90 
                1:29.51   2:59.90 (1:30.39)                             

Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Zeigler              64 GAJA-GA                        3:40.59 
                  49.73     1:46.65 (56.92)     2:45.71 (59.06)     3:40.59 (54.88)
  2 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                        3:54.51 
                  52.68     1:52.44 (59.76)   2:55.02 (1:02.58)     3:54.51 (59.49)
  3 David Jennings            62 BMST-SC                        3:59.33 
                  51.20   1:51.28 (1:00.08)   2:54.72 (1:03.44)   3:59.33 (1:04.61)
  4 Wallace Thomas            61 BMST-SC                        6:16.52 
                1:32.72   3:11.15 (1:38.43)   4:42.95 (1:31.80)   6:16.52 (1:33.57)

Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scott Graber              64 BMST-SC                          43.39 
  2 Jim Van Cleve             63 BMST-SC                          46.92 
  3 Steven Conover            60 Unattached                       47.30 
  4 David Jennings            62 BMST-SC                          48.54 
  5 Daniel Ahern              64 BMST-SC                        1:05.55 

Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Zeigler              64 GAJA-GA                        1:37.75 
                  45.16     1:37.75 (52.59)                             
  2 Steven Conover            60 Unattached                     1:45.92 
                  49.27     1:45.92 (56.65)                             
  3 Scott Graber              64 BMST-SC                        1:55.06 
                  51.23   1:55.06 (1:03.83)                             

Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Zeigler              64 GAJA-GA                        3:42.50 
                  48.04     1:45.92 (57.88)     2:45.31 (59.39)     3:42.50 (57.19)
  2 Steven Conover            60 Unattached                     3:51.69 
                  51.99   1:52.56 (1:00.57)   2:53.16 (1:00.60)     3:51.69 (58.53)
  3 Scott Graber              64 BMST-SC                        4:14.58 
                  51.18   1:56.31 (1:05.13)   3:05.53 (1:09.22)   4:14.58 (1:09.05)

Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Zeigler              64 GAJA-GA                        3:32.10 
                  45.86   1:46.36 (1:00.50)     2:44.34 (57.98)     3:32.10 (47.76)
  2 Scott Graber              64 BMST-SC                        3:38.30 
                  44.79   1:47.86 (1:03.07)   2:51.60 (1:03.74)     3:38.30 (46.70)
  3 Steven Conover            60 Unattached                     3:44.88 
                  48.90   1:50.93 (1:02.03)   2:58.56 (1:07.63)     3:44.88 (46.32)
  4 Wallace Thomas            61 BMST-SC                        6:02.04 
                1:31.11   3:26.45 (1:55.34)   4:59.12 (1:32.67)   6:02.04 (1:02.92)

Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Zeigler              64 GAJA-GA                        7:37.09 
                  46.40     1:43.55 (57.15)   2:49.20 (1:05.65)     3:49.09 (59.89)
      4:50.55 (1:01.46)   5:51.77 (1:01.22)     6:46.67 (54.90)     7:37.09 (50.42)
  2 Steven Conover            60 Unattached                     7:59.90 
                  51.10   1:51.61 (1:00.51)   2:56.31 (1:04.70)   4:00.17 (1:03.86)
      5:09.72 (1:09.55)   6:21.30 (1:11.58)     7:11.72 (50.42)     7:59.90 (48.18)
  3 Scott Graber              64 BMST-SC                        8:14.22 
                  52.81   1:58.87 (1:06.06)   3:05.77 (1:06.90)   4:14.86 (1:09.09)
      5:20.85 (1:05.99)   6:29.78 (1:08.93)     7:21.35 (51.57)     8:14.22 (52.87)

Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 David Miller              69 GAJA-GA                          35.14 
  2 Carlos Black              69 BMST-SC                          41.22 

Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 David Miller              69 GAJA-GA                        1:20.39 
                  38.67     1:20.39 (41.72)                             

Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 David Miller              69 GAJA-GA                        3:07.87 
                  41.72     1:26.07 (44.35)     2:15.83 (49.76)     3:07.87 (52.04)
  2 Carlos Black              69 BMST-SC                        3:39.83 
                  49.29     1:45.46 (56.17)     2:43.54 (58.08)     3:39.83 (56.29)

Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 David Miller              69 GAJA-GA                        6:49.47 
                  45.46     1:36.56 (51.10)     2:30.01 (53.45)     3:23.33 (53.32)
        4:16.73 (53.40)     5:09.06 (52.33)     6:01.30 (52.24)     6:49.47 (48.17)

Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Poiletman          66 COLM-SC                       11:50.10 
                  37.92     1:22.33 (44.41)     2:07.76 (45.43)     2:52.79 (45.03)
        3:38.41 (45.62)     4:23.69 (45.28)     5:09.10 (45.41)     5:54.09 (44.99)
        6:39.42 (45.33)     7:24.65 (45.23)     8:10.08 (45.43)     8:54.85 (44.77)
        9:40.02 (45.17)    10:24.33 (44.31)    11:01.18 (36.85)    11:50.10 (48.92)

Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlos Black              69 BMST-SC                          45.43 
  2 David Miller              69 GAJA-GA                          45.70 
  3 Walter Leen               67 GAJA-GA                        1:05.67 

Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlos Black              69 BMST-SC                        1:40.58 
                  48.13     1:40.58 (52.45)                             
  2 David Miller              69 GAJA-GA                        1:48.83 
                  52.70     1:48.83 (56.13)                             
  3 Walter Leen               67 GAJA-GA                        2:57.82 
                1:23.06   2:57.82 (1:34.76)                             

Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlos Black              69 BMST-SC                        3:47.85 
                  51.37     1:49.96 (58.59)     2:49.37 (59.41)     3:47.85 (58.48)

Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 David Miller              69 GAJA-GA                          46.80 
  2 Justus Baird              66 GAJA-GA                          48.95 
  3 Ray Huebschmann           65 GAJA-GA                          51.59 
  4 Carlos Black              69 BMST-SC                          52.22 

Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlos Black              69 BMST-SC                        1:51.54 
                  53.49     1:51.54 (58.05)                             
  2 Justus Baird              66 GAJA-GA                        1:57.56 
                  56.47   1:57.56 (1:01.09)                             
  3 Ray Huebschmann           65 GAJA-GA                        2:04.98 
                  59.94   2:04.98 (1:05.04)                             

Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlos Black              69 BMST-SC                        3:54.12 
                  55.09     1:53.75 (58.66)   2:55.96 (1:02.21)     3:54.12 (58.16)
  2 Justus Baird              66 GAJA-GA                        4:14.50 
                  58.01   2:03.39 (1:05.38)   3:11.74 (1:08.35)   4:14.50 (1:02.76)
  3 Ray Huebschmann           65 GAJA-GA                        4:47.69 
                1:06.06   2:17.55 (1:11.49)   3:31.39 (1:13.84)   4:47.69 (1:16.30)

Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Poiletman          66 COLM-SC                          31.63 
  2 Carlos Black              69 BMST-SC                          46.46 
  3 Walter Leen               67 GAJA-GA                        1:21.26 

Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Poiletman          66 COLM-SC                        1:10.65 
                  32.80     1:10.65 (37.85)                             

Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Robert Poiletman          66 COLM-SC                        2:52.64 
                  37.47     1:22.87 (45.40)     2:09.79 (46.92)     2:52.64 (42.85)

Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Carlos Black              69 BMST-SC                        3:45.18 
                  47.47     1:47.46 (59.99)   2:49.87 (1:02.41)     3:45.18 (55.31)
  2 Justus Baird              66 GAJA-GA                        4:23.34 
                  56.04   2:10.08 (1:14.04)   3:21.37 (1:11.29)   4:23.34 (1:01.97)
  3 Walter Leen               67 GAJA-GA                        6:15.99 
                1:21.16   3:02.42 (1:41.26)   5:03.66 (2:01.24)   6:15.99 (1:12.33)

Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                          39.11 
  2 Herb Chuven               70 GAJA-GA                          42.30 

Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Herb Chuven               70 GAJA-GA                        1:36.10 
                  47.50     1:36.10 (48.60)                             

Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                        3:32.87 
                  50.20     1:45.97 (55.77)     2:40.40 (54.43)     3:32.87 (52.47)
  2 Herb Chuven               70 GAJA-GA                        3:53.17 
                  55.32     1:54.66 (59.34)   2:57.50 (1:02.84)     3:53.17 (55.67)

Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                        7:10.93 
                  49.10     1:44.65 (55.55)     2:41.39 (56.74)     3:35.93 (54.54)
        4:32.26 (56.33)     5:26.91 (54.65)     6:20.51 (53.60)     7:10.93 (50.42)
  2 Herb Chuven               70 GAJA-GA                        8:12.83 
                  54.22   1:54.81 (1:00.59)   2:58.20 (1:03.39)   4:02.34 (1:04.14)
      5:06.19 (1:03.85)   6:10.58 (1:04.39)   7:15.06 (1:04.48)     8:12.83 (57.77)

Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                       15:08.84 
                  43.13   1:46.20 (1:03.07)     2:46.07 (59.87)     3:44.31 (58.24)
        4:41.46 (57.15)     5:40.04 (58.58)     6:39.82 (59.78)     7:36.58 (56.76)
        8:35.80 (59.22)     9:32.36 (56.56)    10:31.14 (58.78)    11:27.63 (56.49)
       12:24.83 (57.20)    13:21.73 (56.90)    14:17.10 (55.37)    15:08.84 (51.74)
  2 Herb Chuven               70 GAJA-GA                       18:21.23 
                1:01.86                             3:23.07 ( )   4:34.97 (1:11.90)
      5:44.14 (1:09.17)   6:54.65 (1:10.51)   8:05.45 (1:10.80)   9:17.26 (1:11.81)
     10:26.17 (1:08.91)  11:37.85 (1:11.68)  12:47.25 (1:09.40)  13:57.36 (1:10.11)
     15:01.67 (1:04.31)  16:17.18 (1:15.51)  17:22.68 (1:05.50)    18:21.23 (58.55)

Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                          48.26 

Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                        1:48.50 
                  54.38     1:48.50 (54.12)                             

Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                        3:58.95 
                  58.00   1:59.69 (1:01.69)   3:01.40 (1:01.71)     3:58.95 (57.55)

Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                          51.93 
  2 Herb Chuven               70 GAJA-GA                        1:02.60 

Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                        1:56.19 
                  57.69     1:56.19 (58.50)                             
  2 Herb Chuven               70 GAJA-GA                        2:19.87 
                1:08.88   2:19.87 (1:10.99)                             

Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pete Palmer               74 BMST-SC                        4:17.46 
                  58.31   2:03.78 (1:05.47)   3:11.26 (1:07.48)   4:17.46 (1:06.20)
  2 Herb Chuven               70 GAJA-GA                        5:16.60 
                1:12.67   2:33.89 (1:21.22)   3:54.84 (1:20.95)   5:16.60 (1:21.76)

Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Clarke Mitchell           77 NCMS-NC                          33.17 
  2 John Youmans              77 BMST-SC                          40.61 
  3 Joseph Bongiorno          76 LCM-SC                           44.42 

Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Clarke Mitchell           77 NCMS-NC                        1:20.15 
                  39.83     1:20.15 (40.32)                             
  2 Hal Stolz                 75 GAJA-GA                        1:32.05 
                  42.65     1:32.05 (49.40)                             
  3 John Youmans              77 BMST-SC                        1:36.12 
                  43.40     1:36.12 (52.72)                             
  4 Joseph Bongiorno          76 LCM-SC                         1:47.43 
                  51.95     1:47.43 (55.48)                             

Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Youmans              77 BMST-SC                        3:50.65 
                  50.38   1:50.67 (1:00.29)   2:54.19 (1:03.52)     3:50.65 (56.46)

Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Clarke Mitchell           77 NCMS-NC                        6:47.99 
                  44.58     1:35.87 (51.29)     2:30.80 (54.93)     3:23.40 (52.60)
        4:15.66 (52.26)     5:07.77 (52.11)     6:00.38 (52.61)     6:47.99 (47.61)
  2 Hal Stolz                 75 GAJA-GA                        7:28.41 
                  48.64     1:46.14 (57.50)     2:45.31 (59.17)     3:43.67 (58.36)
        4:41.82 (58.15)     5:39.68 (57.86)     6:36.74 (57.06)     7:28.41 (51.67)
  3 John Youmans              77 BMST-SC                        8:36.01 
                  56.53   2:03.28 (1:06.75)   3:10.26 (1:06.98)   4:18.17 (1:07.91)
      5:24.72 (1:06.55)   6:32.22 (1:07.50)   7:39.35 (1:07.13)     8:36.01 (56.66)
  4 Joseph Bongiorno          76 LCM-SC                         9:49.53 
                1:03.65   2:20.41 (1:16.76)                             4:48.74 ( )
                                7:27.02 ( )   9:49.53 (2:22.51)         

Men 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hal Stolz                 75 GAJA-GA                       15:46.95 
                  47.56     1:42.90 (55.34)     2:41.32 (58.42)     3:40.66 (59.34)
        4:30.68 (50.02)   5:39.71 (1:09.03)     6:27.04 (47.33)   7:39.90 (1:12.86)
      8:40.06 (1:00.16)   9:41.32 (1:01.26)  10:42.76 (1:01.44)  11:44.89 (1:02.13)
     12:46.59 (1:01.70)  13:47.84 (1:01.25)  14:49.57 (1:01.73)    15:46.95 (57.38)
  2 John Youmans              77 BMST-SC                       18:36.31 
                  57.78   2:06.44 (1:08.66)   3:18.80 (1:12.36)   4:29.64 (1:10.84)
      5:41.26 (1:11.62)   6:51.59 (1:10.33)   8:05.13 (1:13.54)   9:16.93 (1:11.80)
     10:28.75 (1:11.82)  11:40.28 (1:11.53)  12:54.04 (1:13.76)  14:06.39 (1:12.35)
     15:19.14 (1:12.75)  16:28.41 (1:09.27)  17:37.24 (1:08.83)    18:36.31 (59.07)

Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Youmans              77 BMST-SC                          54.45 

Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Clarke Mitchell           77 NCMS-NC                        1:32.45 
                  46.03     1:32.45 (46.42)                             
  2 John Youmans              77 BMST-SC                        2:04.67 
                  59.81   2:04.67 (1:04.86)                             

Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Kortheuer            78 NCMS-NC                          44.76 
  2 Clarke Mitchell           77 NCMS-NC                          45.02 
  3 Hal Stolz                 75 GAJA-GA                          45.75 
  4 John Youmans              77 BMST-SC                          56.53 

Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hal Stolz                 75 GAJA-GA                        1:42.04 
                  47.28     1:42.04 (54.76)                             
  2 John Kortheuer            78 NCMS-NC                        1:49.53 
                  52.13     1:49.53 (57.40)                             
  3 John Youmans              77 BMST-SC                        2:16.27 
                1:08.47   2:16.27 (1:07.80)                             

Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 John Youmans              77 BMST-SC                        5:23.47 
                1:12.82   2:37.75 (1:24.93)   4:00.99 (1:23.24)   5:23.47 (1:22.48)

Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Clarke Mitchell           77 NCMS-NC                          39.89 
  2 Hal Stolz                 75 GAJA-GA                          40.53 
  3 Joseph Bongiorno          76 LCM-SC                         1:00.45 

Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Dick Webber               80 NCMS-NC                          36.03 
  2 Irwin Stolz               80 GAJA-GA                          40.81 
  3 Philip Neubig             80 BMST-SC                        1:05.02 

Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Dick Webber               80 NCMS-NC                        1:29.78 
                  41.44     1:29.78 (48.34)                             
  2 Irwin Stolz               80 GAJA-GA                        1:37.54 
                  47.80     1:37.54 (49.74)                             
  3 Philip Neubig             80 BMST-SC                        2:22.48 
                1:04.30   2:22.48 (1:18.18)                             

Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Irwin Stolz               80 GAJA-GA                        3:37.13 
                  51.01     1:46.70 (55.69)     2:43.84 (57.14)     3:37.13 (53.29)
  2 Philip Neubig             80 BMST-SC                        5:28.39 
                1:09.63   2:36.26 (1:26.63)   4:04.63 (1:28.37)   5:28.39 (1:23.76)

Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Irwin Stolz               80 GAJA-GA                        7:28.83 
                  50.20     1:45.96 (55.76)     2:43.79 (57.83)     3:41.10 (57.31)
        4:39.30 (58.20)     5:36.62 (57.32)     6:33.91 (57.29)     7:28.83 (54.92)
  2 Philip Neubig             80 BMST-SC                       11:35.00 
                1:14.58   2:42.19 (1:27.61)   4:09.83 (1:27.64)   5:39.10 (1:29.27)
      7:08.81 (1:29.71)   8:40.38 (1:31.57)  10:07.88 (1:27.50)  11:35.00 (1:27.12)

Men 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Irwin Stolz               80 GAJA-GA                       15:29.95 
                  56.21     1:51.32 (55.11)     2:49.31 (57.99)     3:47.71 (58.40)
        4:46.61 (58.90)     5:45.88 (59.27)     6:45.13 (59.25)     7:44.02 (58.89)
        8:43.75 (59.73)     9:42.96 (59.21)    10:42.00 (59.04)    11:40.57 (58.57)
       12:39.95 (59.38)    13:37.96 (58.01)    14:36.55 (58.59)    15:29.95 (53.40)
  2 Philip Neubig             80 BMST-SC                       25:38.38 
                1:14.96   2:46.75 (1:31.79)   4:20.43 (1:33.68)   5:54.42 (1:33.99)
      7:27.29 (1:32.87)   9:02.26 (1:34.97)  10:40.97 (1:38.71)  12:16.72 (1:35.75)
     13:52.87 (1:36.15)  15:30.39 (1:37.52)  17:12.84 (1:42.45)  19:00.00 (1:47.16)
     20:45.73 (1:45.73)  22:27.40 (1:41.67)  24:05.26 (1:37.86)  25:38.38 (1:33.12)

Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jack Mitchell             82 GAJA-GA                          51.68 
  2 Philip Neubig             80 BMST-SC                        1:40.94 

Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jack Mitchell             82 GAJA-GA                        2:02.99 
                  59.78   2:02.99 (1:03.21)                             
  2 Philip Neubig             80 BMST-SC                        3:44.93 
                1:44.18   3:44.93 (2:00.75)                             

Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jack Mitchell             82 GAJA-GA                        4:32.57 
                1:05.55   2:16.70 (1:11.15)   3:30.00 (1:13.30)   4:32.57 (1:02.57)

Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Irwin Stolz               80 GAJA-GA                          55.80 
  2 Jack Mitchell             82 GAJA-GA                        1:00.13 
  3 Philip Neubig             80 BMST-SC                        1:56.81 

Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Irwin Stolz               80 GAJA-GA                        2:05.25 
                1:00.65   2:05.25 (1:04.60)                             
  2 Philip Neubig             80 BMST-SC                        4:20.41 
                2:00.01   4:20.41 (2:20.40)                             

Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Dick Webber               80 NCMS-NC                          47.19 
  2 Jack Mitchell             82 GAJA-GA                          57.87 

Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Jack Mitchell             82 GAJA-GA                        5:02.17 
                1:02.04   2:28.28 (1:26.24)   5:02.17 (2:33.89)         

Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 James Scherbarth          86 RAMS-NC                          52.50 

Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 James Scherbarth          86 RAMS-NC                        1:13.28 

Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 James Scherbarth          86 RAMS-NC                        5:59.61 
                1:24.28   2:59.70 (1:35.42)   4:30.63 (1:30.93)   5:59.61 (1:28.98)

Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'A'                          2:43.43 
     1) Susan Markham W29               2) Stacy Gartner W29            
     3) Katie Ticknor W27               4) Viki Hill W53                
                  51.83     1:21.20 (29.37)     1:49.20 (28.00)     2:43.43 (54.23)

Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'C'                          2:55.08 
     1) Katie Ticknor W27               2) Susan Markham W29            
     3) Donna Altman W51                4) Shannon Gibson W40           
                  48.62     1:35.93 (47.31)   2:39.87 (1:03.94)     2:55.08 (15.21)

Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'B'                          2:36.48 
     1) Donna Altman W51                2) Jane Frederick W50           
     3) Brooke Dean W46                 4) Shannon Gibson W40           
                                1:13.02 ( )     1:57.84 (44.82)     2:36.48 (38.64)

Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Team Greenville Masters-SC  'A'                             3:25.23 
     1) Wendy Stafford W33              2) Barbara Barber W56           
     3) Leah Aragon W46                 4) Cile Williamson W53          
                  38.18                             2:32.05 ( )     3:25.23 (53.18)

Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Team Greenville Masters-SC  'A'                             3:02.39 
     1) Leah Aragon W46                 2) Barbara Barber W56           
     3) Cile Williamson W53             4) Deb Gambon W51               
                  44.65     1:34.32 (49.67)     2:15.86 (41.54)     3:02.39 (46.53)

Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'A'                          3:59.30 
     1) Viki Hill W53                   2) Susan Thomas W57             
     3) Eve Fleming W46                 4) Jane Frederick W50           
                                                    2:18.28 ( )   3:59.30 (1:41.02)

Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'A'                          2:06.14 
     1) Carlton Bruner M37              2) Robert Banfield M52          
     3) Jim Van Cleve M63               4) Ethan Howell M30             
                                1:01.95 ( )     1:30.68 (28.73)     2:06.14 (35.46)
  2 Team Greenville Masters-SC  'A'                             2:11.34 
     1) Jim Tindal M43                  2) Roy Dessloch M49             
     3) Jeff Gaines M51                 4) Steven Stuart M41            
                  49.05       59.92 (10.87)     1:38.63 (38.71)     2:11.34 (32.71)

Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Team Greenville Masters-SC  'A'                             2:18.70 
     1) Roy Dessloch M49                2) Stan Stuart M36              
     3) Tom Dudley M43                  4) Jim Tindal M43               
                  30.83     1:13.40 (42.57)     1:44.43 (31.03)     2:18.70 (34.27)
  2 Beaufort Masters Swim Team-SC  'A'                          2:26.39 
     1) Ethan Howell M30                2) Jim Van Cleve M63            
     3) Carlton Bruner M37              4) Robert Banfield M52          

Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'D'                          2:45.53 
     1) Dennis Glaves M63               2) Daniel Ahern M64             
     3) Donald White M46                4) Timothy Andrepont M58        
                  37.24     1:24.73 (47.49)   2:45.53 (1:20.80)         
  2 Beaufort Masters Swim Team-SC  'C'                          3:04.29 
     1) David Jennings M62              2) Michael Hughes M62           
     3) Wallace Thomas M61              4) Nicholas Neubig M52          
                  35.59     1:25.81 (50.22)     2:15.77 (49.96)     3:04.29 (48.52)

Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'B'                          3:02.83 
     1) Donald White M46                2) John Harris M57              
     3) Nicholas Neubig M52             4) Dennis Glaves M63            
                  35.45                             2:19.48 ( )     3:02.83 (43.35)

Men 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Georgia Masters-GA  'A'                                     6:27.29 
     1) Justus Baird M66                2) Mike Gowland M52             
     3) Herb Chuven M70                 4) David Miller M69             
                  53.64   1:53.93 (1:53.93)   4:08.06 (2:14.13)   5:00.04 (3:06.11)
        5:42.12 (42.08)   6:27.29 (1:27.25)                             

Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Georgia Masters-GA  'A'                                     3:53.19 
     1) Walter Leen M67                 2) Herb Chuven M70              
     3) Justus Baird M66                4) Mike Gowland M52             
                1:16.71   2:24.65 (1:07.94)      2:27.25 (2.60)   3:53.19 (1:25.94)

Men 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'B'                          3:29.85 
     1) John Youmans M77                2) Philip Neubig M80            
     3) Carlos Black M69                4) Pete Palmer M74              
                                                    2:43.58 ( )     3:29.85 (46.27)

Men 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'C'                          3:17.68 
     1) Pete Palmer M74                 2) Carlos Black M69             
     3) Scott Graber M64                4) John Youmans M77             
                  44.78                             2:07.19 ( )   3:17.68 (1:10.49)

Men 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Georgia Masters-GA  'A'                                     7:26.62 
     1) Jack Mitchell M82               2) Ray Huebschmann M65          
     3) John Zeigler M64                4) David Miller M69             
                  59.30   2:05.07 (2:05.07)   3:06.14 (1:01.07)   4:12.77 (2:07.70)
        4:58.73 (45.96)   5:53.42 (1:40.65)     6:37.91 (44.49)   7:26.62 (1:33.20)

Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'A'                          2:13.63 
     1) Ethan Howell M30                2) Katie Ticknor W27            
     3) Donna Altman W51                4) Carlton Bruner M37           
                  29.25     1:07.00 (37.75)     1:37.40 (30.40)     2:13.63 (36.23)
  2 Team Greenville Masters-SC  'A'                             2:16.94 
     1) Stan Stuart M36                 2) Leah Aragon W46              
     3) Wendy Stafford W33              4) Steven Stuart M41            
                  29.86     1:16.02 (46.16)     1:46.48 (30.46)     2:16.94 (30.46)

Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'B'                          2:31.10 
     1) Ethan Howell M30                2) Carlton Bruner M37           
     3) Donna Altman W51                4) Katie Ticknor W27            
                                1:32.96 ( )      1:39.57 (6.61)     2:31.10 (51.53)

Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Team Greenville Masters-SC  'B'                             2:41.24 
     1) Jim Tindal M43                  2) Barbara Barber W56           
     3) Cile Williamson W53             4) Tom Dudley M43               
                  29.28                             1:32.89 ( )   2:41.24 (1:08.35)
  2 Beaufort Masters Swim Team-SC  'F'                          2:43.57 
     1) Susan Markham W29               2) Jeff Herndon M53             
     3) Nicholas Neubig M52             4) Robert Banfield M52          
                  28.55                               44.80 ( )   2:43.57 (1:58.77)

Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Team Greenville Masters-SC  'B'                             2:30.30 
     1) Roy Dessloch M49                2) Deb Gambon W51               
     3) Rick Gantt M41                  4) Kelly Gillig W51             
                  52.62     1:22.93 (30.31)     1:53.66 (30.73)     2:30.30 (36.64)
  2 Beaufort Masters Swim Team-SC  'E'                          2:48.51 
     1) Brooke Dean W46                 2) John Harris M57              
     3) Robert Banfield M52             4) Shannon Gibson W40           
                  30.20       56.37 (26.17)   2:48.51 (1:52.14)         
  3 Team Greenville Masters-SC  'A'                             2:56.51 
     1) Jim Tindal M43                  2) Steven Stuart M41            
     3) Leah Aragon W46                 4) Barbara Barber W56           
                  44.87     1:14.94 (30.07)     2:08.85 (53.91)     2:56.51 (47.66)

Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'E'                          2:30.92 
     1) Dennis Glaves M63               2) Brooke Dean W46              
     3) Shannon Gibson W40              4) John Harris M57              
                  35.79     1:15.46 (39.67)      1:21.97 (6.51)   2:30.92 (1:08.95)
  2 Beaufort Masters Swim Team-SC  'D'                          2:42.52 
     1) Jim Van Cleve M63               2) Eve Fleming W46              
     3) Jane Frederick W50              4) David Jennings M62           
                  36.91     1:21.00 (44.09)     2:01.10 (40.10)     2:42.52 (41.42)
  3 Beaufort Masters Swim Team-SC  'B'                          2:53.10 
     1) Scott Graber M64                2) Stacy Gartner W29            
     3) Carlos Black M69                4) Viki Hill W53                
                  38.42     1:25.93 (47.51)     2:07.34 (41.41)     2:53.10 (45.76)

Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Beaufort Masters Swim Team-SC  'D'                          3:18.71 
     1) Pete Palmer M74                 2) Susan Markham W29            
     3) Nicholas Neubig M52             4) Susan Thomas W57             
                  49.44     1:19.14 (29.70)   3:18.71 (1:59.57)         
  2 Beaufort Masters Swim Team-SC  'C'                          3:30.34 
     1) Jane Frederick W50              2) David Jennings M62           
     3) Eve Fleming W46                 4) Jim Van Cleve M63            
                1:03.25     1:26.39 (23.14)   3:30.34 (2:03.95)         
  3 Beaufort Masters Swim Team-SC  'A'                          3:34.71 
     1) Scott Graber M64                2) Carlos Black M69             
     3) Viki Hill W53                   4) Stacy Gartner W29            
                1:00.96     1:58.30 (57.34)     2:45.53 (47.23)     3:34.71 (49.18)

Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
  1 Georgia Masters-GA  'A'                                     4:19.30 
     1) Walter Leen M67                 2) June Callaway W75            
     3) Dolores Petmecky W74            4) Ray Huebschmann M65          
                  27.76                               54.18 ( )   4:19.30 (3:25.12)

Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals
===============================================================================
 -- Georgia Masters-GA  'A'                                          DQ 
     1) Sue Ottosen W66                 2) Jack Mitchell M82            
     3) John Zeigler M64                4) Dolores Petmecky W74         
                1:32.34   2:35.51 (1:03.17)     3:22.72 (47.21)        DQ (1:02.46)