Licensed to Hy-Tek Meet Services        HY-TEK's Meet Manager 9/4/2009 10:41 AM
                2009 Coral Springs Last Chance LCM - 8/23/2009                 
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peach, Kate               27 GOLD                      NT      33.12  
  2 Cordovez, Alejandra       27 TAKB                   36.08      35.51  
  3 Chan, Laura               26 PLAN                   34.99      35.77  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnard, Maria            28 Unattached           1:07.00    1:06.10  
  2 Peach, Kate               27 GOLD                      NT    1:15.40  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnard, Maria            28 Unattached           2:26.00    2:27.58  
     1:10.22  2:27.58                                                      
  2 Peach, Kate               27 GOLD                      NT    2:48.61  
  3 Cordovez, Alejandra       27 TAKB                 3:18.21    2:59.33  
     1:23.23  2:59.33                                                      
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             29 PLAN                   38.72      37.30  
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopistecki, Megan         28 Unattached             46.00      42.42  
  2 Hester, Heidi             29 PLAN                   46.01      43.28  
  3 Cordovez, Alejandra       27 TAKB                   45.32      49.79  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             29 PLAN                 1:39.02    1:36.58  
  2 Cordovez, Alejandra       27 TAKB                 1:52.26    1:44.76  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopistecki, Megan         28 Unattached             40.00      35.78  
  2 Hester, Heidi             29 PLAN                   38.64      36.71  
  3 Chan, Laura               26 PLAN                   45.00      41.35  
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             29 PLAN                 2:49.70    2:46.99  
     1:20.24  2:46.99                                                      
  2 Chan, Laura               26 PLAN                 3:18.72    3:28.30  
     1:41.05  3:28.30                                                      
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS                   29.00      28.60  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS                 1:08.00    1:02.92  
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS                   35.00      37.89  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS                 1:18.00    1:25.99  
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS                   31.00      31.20  
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manna, Christine          35 PLAN                   32.00      31.15  
  2 Matsumura, LeAnn          37 GOLD                   32.57      32.68  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manna, Christine          35 PLAN                 1:08.00    1:09.64  
  2 Thompson, Laura           38 FLAQ                 1:37.00    1:23.47  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Laura           38 FLAQ                 3:13.00    3:04.89  
     1:31.42  3:04.89                                                      
  2 Volz, Kristin             36 FLAQ                 3:30.77    3:20.42  
     1:35.92  3:20.42                                                      
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joggerst, Elaine          38 GOLD                 6:10.00    5:47.41  
     1:20.26  2:49.19  4:19.74  5:47.41                                    
  2 Thompson, Laura           38 FLAQ                 7:00.00    6:58.85  
     1:47.43  3:37.79  5:24.41  6:58.85                                    
  3 Volz, Kristin             36 FLAQ                 7:00.00    7:06.15  
     1:43.07  3:32.49  5:22.62  7:06.15                                    
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              39 GOLD                   37.90      37.61  
  2 Joggerst, Elaine          38 GOLD                   42.00      39.40  
  3 Volz, Kristin             36 FLAQ                   51.77      55.24  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joggerst, Elaine          38 GOLD                 1:23.00    1:26.31  
  2 Volz, Kristin             36 FLAQ                 1:51.77    2:03.81  
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manna, Christine          35 PLAN                   35.00      34.58  
  2 Stewart, Ann              39 GOLD                   35.90      36.38  
  3 Matsumura, LeAnn          37 GOLD                   36.88      37.02  
  4 Thompson, Laura           38 FLAQ                   58.00      50.22  
 
Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Laura           38 FLAQ                 2:15.00    2:04.55  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             40 GOLD                 1:06.04    1:06.82  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             40 GOLD                 2:30.00    2:25.21  
     1:11.18  2:25.21                                                      
  2 Schoenhals, Karen         41 GOLD                 3:15.00    3:12.70  
     1:29.78  3:12.70                                                      
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schoenhals, Karen         41 GOLD                 1:32.00    1:30.53  
 
Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schoenhals, Karen         41 GOLD                 1:25.00    1:22.97  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bostic, Linda             46 NCMJ                   36.50      32.91  
  2 Barry, Ann Marie          47 Unattached                NT      34.17  
  3 Bennett, Sarah            46 FLAQ                   36.22      37.36  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            49 OH                   1:07.50    1:07.75  
  2 Bostic, Linda             46 NCMJ                 1:18.35    1:12.93  
  3 Barry, Ann Marie          47 Unattached                NT    1:16.54  
  4 Simmons, Ellen            46 NCMJ                      NT    2:00.28  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bostic, Linda             46 NCMJ                 2:43.47    2:41.57  
     1:15.39  2:41.57                                                      
  2 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 2:57.61    2:58.96  
     1:25.29  2:58.96                                                      
  3 Keeney, Cheryl            46 FLAQ                 3:45.77    3:42.91  
     1:47.84  3:42.91                                                      
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bostic, Linda             46 NCMJ                 5:59.03    5:47.05  
     1:18.79  2:45.59  4:16.90  5:47.05                                    
  2 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 6:20.00    6:29.27  
     1:31.74  3:12.33  4:52.18  6:29.27                                    
  3 Keeney, Cheryl            46 FLAQ                 7:45.77    8:10.20  
     1:52.50  4:00.19  8:10.20                                             
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            46 FLAQ                   46.31      48.25  
  2 Keeney, Cheryl            46 FLAQ                   53.99      54.63  
  3 Simmons, Ellen            46 NCMJ                 1:00.41    1:03.32  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keeney, Cheryl            46 FLAQ                 1:55.19    1:55.91  
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            49 OH                     39.50      39.21  
  2 Colmes, Eliza             48 GOLD                      NT      52.79  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            49 OH                   1:30.00    1:27.92  
  2 Colmes, Eliza             48 GOLD                      NT    1:58.28  
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Ann Marie          47 Unattached                NT      35.28  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Ann Marie          47 Unattached                NT    1:24.51  
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 3:32.39    3:31.97  
     1:48.41  3:31.97                                                      
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              53 GOLD                   33.86      33.81  
  2 Lewin, Karen              53 GOLD                      NT      46.79  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuelson, Laurie         54 GOLD                 1:20.00    1:17.12  
  2 Seier, Lydia              53 GOLD                 1:15.67    1:17.69  
  3 Lewin, Karen              53 GOLD                      NT    1:49.89  
  4 Munro, Nancy              51 NCMJ                      NT    2:16.74  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuelson, Laurie         54 GOLD                 2:45.00    2:43.73  
     1:18.65  2:43.73                                                      
  2 Seier, Lydia              53 GOLD                 2:49.60    2:49.96  
     1:22.45  2:49.96                                                      
  3 Sather, Jeanne            52 FLAQ                 3:30.00    3:21.59  
     1:37.60  3:21.59                                                      
  4 Munro, Nancy              51 NCMJ                      NT    4:48.33  
     2:18.45  4:48.33                                                      
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuelson, Laurie         54 GOLD                 5:30.00    5:37.98  
     1:19.28  2:44.92  4:11.55  5:37.98                                    
  2 Sather, Jeanne            52 FLAQ                 6:50.00    7:00.64  
     1:41.11  3:28.03  5:16.76  7:00.64                                    
  3 Lewin, Karen              53 GOLD                 9:20.36    8:45.45  
     2:00.15  4:17.43  6:33.42  8:45.45                                    
  4 Munro, Nancy              51 NCMJ                      NT   10:21.42  
     2:31.82  5:06.39  7:44.04 10:21.42                                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              53 GOLD                   44.70      46.19  
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Karen              53 GOLD                   51.77      52.48  
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          54 GOLD                   35.22      34.24  
  2 Sather, Jeanne            52 FLAQ                   58.00      56.99  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          54 GOLD                 1:23.00    1:18.45  
  2 Devanney, Celia           52 GOLD                 1:19.98    1:21.53  
  3 Sather, Jeanne            52 FLAQ                 2:15.00    2:13.61  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          54 GOLD                 2:59.99    2:55.46  
     1:24.95  2:55.46                                                      
 -- Sather, Jeanne            52 FLAQ                 4:00.00         DQ  
     2:10.97       DQ                                                      
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             56 GOLD                   30.60      29.76  
  2 Ogier, Danielle           57 FLAQ                   35.00      33.46  
  3 Protzman, Barbara         55 GOLD                   34.17      34.59  
  4 Willman, Becky            57 GOLD                   35.84      35.65  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         55 GOLD                 1:15.95    1:14.85  
  2 Willman, Becky            57 GOLD                 1:21.00    1:23.58  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             56 GOLD                      NT    2:28.44  
  2 Willman, Becky            57 GOLD                 3:05.00    3:07.80  
     1:27.41  3:07.80                                                      
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           57 FLAQ                   41.00      41.57  
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           57 FLAQ                   44.00      44.71  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           57 FLAQ                 1:41.00    1:39.63  
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             56 GOLD                   33.70      32.59  
  2 Protzman, Barbara         55 GOLD                   37.70      37.38  
  3 Ogier, Danielle           57 FLAQ                   38.00      38.17  
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                   37.75      38.68  
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                 1:25.02    1:27.19  
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            60 GOLD                      NT    3:00.13  
     1:28.05  3:00.13                                                      
  2 Tyler, Susan              61 SNM                  3:15.26    3:14.06  
     1:36.90  3:14.06                                                      
 
Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            60 GOLD                      NT    6:14.75  
     1:30.53  3:05.47  4:41.33  6:14.75                                    
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                   52.62      51.34  
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              61 SNM                    38.75      37.84  
  2 Mancino, Cathy            60 GOLD                      NT      42.33  
  3 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                   55.32      52.32  
 
Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              61 SNM                  1:37.99    1:33.34  
  2 Mancino, Cathy            60 GOLD                      NT    1:33.84  
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            60 GOLD                      NT    3:21.41  
     1:39.16  3:21.41                                                      
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                66 AGUA                   44.50      43.67  
  2 Gunter, Susan             66 GOLD                      NT    1:04.76  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                66 AGUA                 3:25.50    3:24.36  
     1:39.39  3:24.36                                                      
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                66 AGUA                 1:48.50    1:48.26  
 
Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gunter, Susan             66 GOLD                      NT    1:21.42  
 
Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                66 AGUA                 4:05.50    4:08.40  
     2:03.24  4:08.40                                                      
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              71 SWIM                   48.80      48.42  
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              71 SWIM                   47.50      47.80  
 
Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              71 SWIM                 1:57.10    1:55.46  
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Okkema, James             24 Unattached                NT      35.50  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Okkema, James             24 Unattached                NT    1:18.80  
 
Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lupo, Eric                20 PLAN                 2:12.00    2:25.63  
     1:09.75  2:25.63                                                      
 
Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              24 PLAN                 4:55.40    4:54.22  
     1:08.44  2:21.42  3:36.70  4:54.22                                    
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Okkema, James             24 Unattached                NT      41.97  
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Okkema, James             24 Unattached                NT    1:30.69  
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              24 PLAN                   28.64      28.64  
  2 Lupo, Eric                20 PLAN                   29.00      30.97  
 
Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              24 PLAN                 1:04.81    1:03.52  
  2 Lupo, Eric                20 PLAN                 1:03.00    1:09.33  
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         26 PLAN                   27.50      26.12  
  2 Vaucher, James            26 GOLD                   27.86      27.95  
  3 Fuentes, Julio            27 TAKB                   28.02      28.25  
  4 Yednak, Travis            29 GOLD                   29.77      30.75  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaucher, James            26 GOLD                 1:02.64    1:04.42  
  2 Miyares, Andres           26 GOLD                 1:21.08    1:23.01  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fuentes, Julio            27 TAKB                 2:12.03    2:15.30  
     1:05.38  2:15.30                                                      
  2 Miyares, Andres           26 GOLD                 2:50.18    2:58.50  
     1:25.46  2:58.50                                                      
  3 Yednak, Travis            29 GOLD                 3:09.00    3:01.46  
     1:22.74  3:01.46                                                      
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fuentes, Julio            27 TAKB                   34.20      37.37  
  2 Perry, Nicholas           28 GOLD                   46.00      45.03  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Nicholas           28 GOLD                 1:42.00    1:45.26  
 -- Fuentes, Julio            27 TAKB                 1:18.22         DQ  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaucher, James            26 GOLD                   30.18      30.30  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miyares, Andres           26 GOLD                 1:23.08    1:26.16  
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         26 PLAN                 2:31.00    2:24.55  
     1:05.91  2:24.55                                                      
  2 Perry, Nicholas           28 GOLD                 3:15.00    3:25.34  
     1:42.74  3:25.34                                                      
  3 Miyares, Andres           26 GOLD                 3:24.07    3:25.88  
     1:38.77  3:25.88                                                      
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bathazi, Istvan           31 NCMS                   24.90      24.48  
  2 White, John               32 AGUA                   26.49      27.20  
  3 McElroy, Shane            32 LYTA                   27.40      27.79  
  4 Declercq, Robert          34 GOLD                   30.04      29.36  
  5 Dehnert, Stephen          32 GOLD                   30.00      29.54  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Shane            32 LYTA                 1:04.50    1:04.25  
  2 Declercq, Robert          34 GOLD                 1:05.02    1:07.63  
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Declercq, Robert          34 GOLD                      NT    6:05.27  
     1:18.16  2:53.98  4:31.55  6:05.27                                    
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, John               32 AGUA                   29.89      30.50  
  2 Declercq, Robert          34 GOLD                      NT      35.38  
  3 Dehnert, Stephen          32 GOLD                   38.00      35.53  
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bathazi, Istvan           31 NCMS                 2:08.22    2:05.52  
     1:00.30  2:05.52                                                      
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew           39 FLAQ                   27.84      26.60  
  2 Ochoa, Carlos             38 PLAN                   27.80      27.02  
  3 Fischbach, Max            35 Unattached             27.01      27.09  
  4 Fiorillo, David           35 SWIM                   27.50      27.62  
  5 Berler, Daniel            36 GOLD                   30.00      28.55  
  6 Saye, Jose                37 Unattached             29.50      29.93  
  7 Van Dien, Pieter          39 FACT                   32.00      30.27  
  8 Hanks, Glen               39 GOLD                   32.33      31.16  
  9 Haberstumpf, Craig        39 Unattached             32.68      32.54  
 10 Salamanca, Felipe         38 TAKB                   32.26      32.68  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew           39 FLAQ                   59.29      59.14  
  2 Fischbach, Max            35 Unattached           1:01.41    1:00.37  
  3 Fiorillo, David           35 SWIM                 1:00.00    1:00.39  
  4 Hindson, Adam             39 SWIM                   57.00    1:04.51  
  5 Saye, Jose                37 Unattached           1:05.25    1:07.00  
  6 Hanks, Glen               39 GOLD                 1:09.30    1:08.79  
  7 Berler, Daniel            36 GOLD                 1:05.00    1:08.93  
  8 Van Dien, Pieter          39 FACT                 1:10.00    1:08.95  
  9 Haberstumpf, Craig        39 Unattached           1:22.58    1:22.03  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Podalsky, Gregg           37 MWA                  2:08.89    2:07.65  
     1:01.83  2:07.65                                                      
  2 Farrell, Andrew           39 FLAQ                 2:11.75    2:12.82  
     1:03.85  2:12.82                                                      
  3 Hindson, Adam             39 SWIM                 2:01.00    2:23.41  
     1:07.43  2:23.41                                                      
  4 Ochoa, Carlos             38 PLAN                 2:35.00    2:33.49  
     1:12.89  2:33.49                                                      
  5 Van Dien, Pieter          39 FACT                 2:30.00    2:37.47  
     1:14.57  2:37.47                                                      
  6 Salamanca, Felipe         38 TAKB                 3:10.22    2:47.83  
     1:18.10  2:47.83                                                      
  7 Strozier, Matthew         36 FLAQ                 4:00.00    3:11.31  
     1:32.37  3:11.31                                                      
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew           39 FLAQ                 4:46.87    4:47.59  
     1:08.06  2:22.19  3:37.12  4:47.59                                    
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wray, James               38 FLAQ                      NT      32.94  
  2 Fiorillo, David           35 SWIM                   33.00      35.77  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wray, James               38 FLAQ                      NT    1:11.89  
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hindson, Adam             39 SWIM                   31.70      34.97  
  2 Fiorillo, David           35 SWIM                   35.00      36.74  
  3 Saye, Jose                37 Unattached             35.00      38.33  
  4 Salamanca, Felipe         38 TAKB                   41.08      44.89  
  5 Strozier, Matthew         36 FLAQ                 2:00.00      47.10  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hindson, Adam             39 SWIM                 1:06.70    1:19.34  
  2 Hanks, Glen               39 GOLD                 1:35.21    1:39.23  
  3 Salamanca, Felipe         38 TAKB                 1:48.05    1:50.56  
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischbach, Max            35 Unattached             29.06      29.18  
  2 Fiorillo, David           35 SWIM                   30.00      29.79  
  3 Ochoa, Carlos             38 PLAN                   32.00      30.45  
  4 Berler, Daniel            36 GOLD                    0.30      30.86  
  5 Haberstumpf, Craig        39 Unattached             35.46      34.13  
  6 Van Dien, Pieter          39 FACT                   35.00      34.99  
  7 Strozier, Matthew         36 FLAQ                 1:30.00      46.88  
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Podalsky, Gregg           37 MWA                  2:30.00    2:29.48  
     1:09.23  2:29.48                                                      
  2 Hindson, Adam             39 SWIM                 2:15.70    2:53.48  
  3 Van Dien, Pieter          39 FACT                 2:45.00    3:09.13  
     1:32.27  3:09.13                                                      
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petasne, Eddie            40 Unattached             35.00      29.56  
  2 Tolomeo, Scott            44 GOLD                   29.00      29.83  
  3 Cutherell, David          44 GOLD                   30.00      31.47  
  4 Masemore, Matthew         42 GOLD                   35.14      32.87  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petasne, Eddie            40 Unattached           1:15.00    1:06.22  
  2 Cutherell, David          44 GOLD                 1:10.00    1:08.65  
  3 Masemore, Matthew         42 GOLD                 1:20.74    1:17.18  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petasne, Eddie            40 Unattached           2:35.00    2:34.64  
     1:14.46  2:34.64                                                      
  2 Masemore, Matthew         42 GOLD                 3:01.04    3:09.63  
     1:27.02  3:09.63                                                      
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masemore, Matthew         42 GOLD                 6:59.25    7:07.21  
     1:34.16  3:24.43  5:16.77  7:07.21                                    
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutherell, David          44 GOLD                   38.00      37.62  
  2 Tolomeo, Scott            44 GOLD                   33.00      39.18  
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutherell, David          44 GOLD                   42.00      40.75  
  2 Tolomeo, Scott            44 GOLD                   34.00      40.86  
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutherell, David          44 GOLD                   33.00      35.97  
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webster, Randall          48 FACT                   30.00      29.68  
  2 Moreno, Al                49 LYTA                   30.00      30.85  
  3 Lapaire, Patrick          49 FLAQ                   31.67      31.19  
  4 Jacobson, Steven          47 GOLD                   30.90      31.63  
  5 Abad, Fernando            45 PLAN                   31.87      32.69  
  6 Rob, Dixon                49 GOLD                      NT      33.76  
  7 Montes, Ismael            47 GOLD                   40.70      37.55  
  8 Montgomery, Dwight        49 GOLD                   41.00      38.06  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webster, Randall          48 FACT                 1:03.00    1:06.37  
  2 Jacobson, Steven          47 GOLD                 1:11.06    1:13.00  
  3 Abad, Fernando            45 PLAN                 1:16.54    1:13.52  
  4 Dixon, Rob                49 GOLD                      NT    1:20.30  
  5 Montes, Ismael            47 GOLD                 1:32.70    1:32.50  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webster, Randall          48 FACT                 2:20.00    2:29.78  
     1:10.50  2:29.78                                                      
  2 Montes, Ismael            47 GOLD                 3:33.87    3:35.31  
     1:47.97  3:35.31                                                      
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montes, Ismael            47 GOLD                 6:20.09    5:58.91  
     1:54.77  3:57.85  5:58.91  5:58.91                                    
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Larry           45 GOLD                   32.03      31.71  
  2 Abad, Fernando            45 PLAN                   41.00      40.32  
  3 Lapaire, Patrick          49 FLAQ                   42.77      44.01  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Larry           45 GOLD                 1:10.14    1:09.85  
  2 Abad, Fernando            45 PLAN                 1:30.02    1:27.46  
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blavatnik, Alex           45 FLAQ                   36.00      34.10  
  2 Moreno, Al                49 LYTA                   35.00      36.18  
  3 Jacobson, Steven          47 GOLD                   43.37      42.23  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blavatnik, Alex           45 FLAQ                 1:22.00    1:15.96  
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Al                49 LYTA                   32.00      36.67  
  2 Dixon, Rob                49 GOLD                      NT      38.01  
  3 Lapaire, Patrick          49 FLAQ                   40.14      40.42  
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               50 GOLD                   27.15      26.85  
  2 Erickson, Tim             53 FLAQ                   28.00      27.38  
  3 Shaalan, Sherif           51 FLAQ                   28.79      28.73  
  4 Gallet, Marc              50 Unattached             30.80      29.75  
  5 Burt, Chris               54 GOLD                   32.00      31.33  
  6 Allbee, David             51 Unattached             32.45      33.86  
  7 Cohodas, Bart             50 PLAN                   33.00      34.51  
  8 Sonenshein, Roy           52 GOLD                   40.23      41.70  
  9 Zapata, David             51 GOLD                   35.50      42.13  
 10 Gomez, Roman              51 FACT                   42.34      44.36  
 11 Mazza, Ernest             51 FLAQ                   44.26      45.08  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               50 GOLD                   59.90      58.79  
  2 Erickson, Tim             53 FLAQ                 1:01.00    1:00.66  
  3 Cohodas, Bart             50 PLAN                 1:27.00    1:16.76  
  4 Gleber, Michael           54 FLAQ                 1:16.90    1:17.34  
  5 Sonenshein, Roy           52 GOLD                 1:30.60    1:29.80  
  6 Zapata, David             51 GOLD                 1:20.50    1:37.31  
  7 Gomez, Roman              51 FACT                 1:42.42    1:41.64  
  8 Mazza, Ernest             51 FLAQ                 1:44.62    1:45.80  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             53 FLAQ                 2:15.00    2:13.54  
     1:04.72  2:13.54                                                      
  2 Shaalan, Sherif           51 FLAQ                 2:20.35    2:21.28  
     1:09.13  2:21.28                                                      
  3 Harbach, Russell          54 GOLD                 2:41.80    2:37.23  
     1:16.80  2:37.23                                                      
  4 Sonenshein, Roy           52 GOLD                 3:19.57    3:18.63  
     1:36.55  3:18.63                                                      
  5 Gomez, Roman              51 FACT                 3:55.31    4:02.78  
     1:56.81  4:02.78                                                      
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             51 SYSM                 4:45.00    4:46.46  
     1:07.81  2:21.00  3:34.20  4:46.46                                    
  2 Harbach, Russell          54 GOLD                 5:36.62    5:39.78  
     1:20.93  2:47.23  4:14.06  5:39.78                                    
  3 Gomez, Roman              51 FACT                 9:00.79    8:43.58  
     2:00.11  4:21.36  6:36.64  8:43.58                                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris               54 GOLD                   37.00      37.61  
 -- Gleber, Michael           54 FLAQ                   44.77         DQ  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harbach, Russell          54 GOLD                 1:28.12    1:25.31  
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             51 SYSM                   34.20      33.60  
  2 Burt, Chris               54 GOLD                   43.00      40.72  
  3 Allbee, David             51 Unattached             42.05      41.82  
  4 Gleber, Michael           54 FLAQ                   42.78      42.76  
  5 Mazza, Ernest             51 FLAQ                      NT    1:00.80  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             51 SYSM                 1:18.00    1:16.56  
  2 Gleber, Michael           54 FLAQ                 1:38.35    1:38.39  
  3 Sonenshein, Roy           52 GOLD                 1:50.69    1:53.37  
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               50 GOLD                   29.65      28.88  
  2 Shaalan, Sherif           51 FLAQ                   30.81      30.11  
  3 Gallet, Marc              50 Unattached             32.70      31.27  
  4 Ferron, Lars              54 GOLD                   32.08      32.04  
  5 Cohodas, Bart             50 PLAN                   39.00      38.04  
  6 Sonenshein, Roy           52 GOLD                   52.56      52.05  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              54 GOLD                 1:14.30    1:12.58  
  2 Harbach, Russell          54 GOLD                 1:35.40    1:24.07  
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            55 OH                     25.66      25.62  
  2 Burns, Craig              57 GOLD                   27.90      27.58  
  3 Beuttenmuller, David      59 Unattached             30.00      33.21  
  4 Tenner, Dave              55 GOLD                   34.00      33.22  
  5 Leiper, Edwards           59 FLAQ                      NT      35.10  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           59 GOLD                   59.93    1:01.10  
  2 Beuttenmuller, David      59 Unattached           1:05.00    1:18.86  
  3 Handapangoda, Bernard     57 FACT                 1:20.32    1:19.35  
  4 Tenner, Dave              55 GOLD                 1:24.00    1:19.52  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            55 OH                   2:10.00    2:07.01  
     1:01.34  2:07.01                                                      
  2 Handapangoda, Bernard     57 FACT                 3:05.44    3:00.10  
     1:24.89  3:00.10                                                      
  3 Beuttenmuller, David      59 Unattached           2:30.00    3:04.38  
  4 Highsmith, William        56 Unattached           3:08.62    3:13.91  
     1:30.92  3:13.91                                                      
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, David            58 GOLD                 6:00.00    5:53.59  
     1:25.35  2:57.24  4:27.32  5:53.59                                    
  2 Highsmith, William        56 Unattached           6:44.69    7:07.89  
     1:38.50  3:28.45  5:19.84  7:07.89                                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leiper, Edwards           59 FLAQ                      NT      43.25  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leiper, Edwards           59 FLAQ                      NT    1:34.27  
 -- Highsmith, William        56 Unattached           1:56.24         DQ  
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           59 GOLD                   34.20      34.17  
  2 Jacobsohn, Robert         59 PLAN                   48.00      48.79  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobsohn, Robert         59 PLAN                 1:51.00    1:50.42  
  2 Highsmith, William        56 Unattached           1:56.39    1:55.94  
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Craig              57 GOLD                   29.40      29.21  
  2 Tenner, Dave              55 GOLD                   40.00      38.71  
  3 Handapangoda, Bernard     57 FACT                   44.75      45.87  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            55 OH                   1:05.44    1:07.98  
  2 Schmidt, George           59 GOLD                 1:11.38    1:09.22  
 -- Handapangoda, Bernard     57 FACT                 1:55.81         DQ  
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Highsmith, William        56 Unattached           3:49.45    3:49.91  
     1:53.13  3:49.91                                                      
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hammerstrom, John         61 Unattached             33.00      33.20  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navarro, Juan             61 SFL                       NT    1:28.94  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              61 GOLD                 4:10.57    4:14.16  
     1:58.97  4:14.16                                                      
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              64 GOLD                   53.00      45.38  
  2 Venture, Ray              61 GOLD                   47.28      57.92  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Roger            62 GOLD                 1:25.50    1:26.95  
  2 Venture, Ray              61 GOLD                 2:14.07    2:14.28  
 -- Navarro, Juan             61 SFL                       NT         DQ  
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              64 GOLD                   43.36      44.00  
  2 Navarro, Juan             61 SFL                       NT      48.09  
  3 Parsons, Roger            62 GOLD                   45.00      49.95  
  4 Hammerstrom, John         61 Unattached                NT      50.89  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              64 GOLD                 1:37.67    1:39.23  
  2 Navarro, Juan             61 SFL                       NT    1:45.48  
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                   27.70      27.60  
  2 Lodwig, Keefe             66 NCMS                   28.00      27.89  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lodwig, Keefe             66 NCMS                 1:03.00    1:02.38  
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lodwig, Keefe             66 NCMS                   28.73      29.32  
  2 Quiggin, David            65 GOLD                   31.00      30.51  
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Painter, David            71 Unattached             30.50      30.84  
  2 Ward, James               70 FLAQ                   36.81      36.78  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               70 FLAQ                 1:24.21    1:28.96  
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               70 FLAQ                 3:48.22    3:35.14  
     1:42.34  3:35.14                                                      
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl           71 GOLD                   38.50      39.42  
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             77 GOLD                   45.00      45.24  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             77 GOLD                 1:49.00    1:46.31  
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             77 GOLD                 4:06.00    4:04.88  
     2:01.51  4:04.88                                                      
 
Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             77 GOLD                 9:09.00    8:57.07  
     2:07.41  4:29.27  6:47.49  8:57.07                                    
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Randall, Charlie          81 SYSM                   47.70      49.78  
 
Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Randall, Charlie          81 SYSM                 1:51.40    1:49.21  
 
Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Randall, Charlie          81 SYSM                 4:17.20    4:24.33  
     2:10.70  4:24.33                                                      
 
Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Utrilla, Alfredo          89 GOLD                   47.00      47.16  
 
Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Utrilla, Alfredo          89 GOLD                 1:47.00    1:49.71  
 
Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Utrilla, Alfredo          89 GOLD                 4:10.00    4:22.22  
     2:07.67  4:22.22                                                      
 
Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Utrilla, Alfredo          89 GOLD                 1:20.00    1:12.13  
 
Women 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                          10:14.85   10:05.40  
     1) Sargeant, Pat W56               2) Devanney, Celia W52            
     3) McDonnell, Peggy W54            4) LeClair, Dale W40              
     1:14.78  2:28.44  3:41.11  5:02.11  6:18.43  7:38.21  8:48.88 10:05.40
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    3:32.19  
     1) Volz, Kristin W36               2) Bennett, Sarah W46             
     3) Sather, Jeanne W52              4) Thompson, Laura W38            
     1:14.79  3:32.19                                                      
 
Women 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:20.68  
     1) Stewart, Ann W39                2) Protzman, Barbara W55          
     3) Willman, Becky W57              4) Seier, Lydia W53               
       58.58  2:20.68                                                      
 
Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    2:02.01  
     1) Cuticchia, Tommie M26           2) Wilson, Todd M24               
     3) Lupo, Eric M20                  4) Ochoa, Carlos M38              
 
Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:01.82  
     1) Cutherell, David M44            2) Berler, Daniel M36             
     3) Hanks, Glen M39                 4) Tolomeo, Scott M44             
 
Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:17.81  
     1) Wray, James M38                 2) Gleber, Michael M54            
     3) Blavatnik, Alex M45             4) Farrell, Andrew M39            
 
Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    1:52.63  
     1) Quiggin, David M65              2) Parsons, Roger M62             
     3) Burns, Craig M57                4) Schmidt, George M59            
 
Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:35.51  
     1) Leiper, Edwards M59             2) Shaalan, Sherif M51            
     3) Erickson, Tim M53               4) Ward, James M70                
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:24.15  
     1) Caldwell, Larry M45             2) Dehnert, Stephen M32           
     3) Schoenhals, Karen W41           4) Joggerst, Elaine W38           
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    2:07.43  
     1) Abad, Fernando M45              2) Manna, Christine W35           
     3) Cohodas, Bart M50               4) Hester, Heidi W29              
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     3:10.07    3:04.94  
     1) Keeney, Cheryl W46              2) Ogier, Danielle W57            
     3) Strozier, Matthew M36           4) Mazza, Ernest M51