Licensed to Hy-Tek Meet Services      HY-TEK's Meet Manager 12/13/2009 09:38 PM
                 2009 Holiday Classic - 12/5/2009 to 12/6/2009                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gundersen, Nicole         24 ECS                       NT      28.95  
  2 Pierce, Nicole            21 GOLD                   31.04      30.34  
  3 Murphy, Siobhan           23 FLAQ                   33.90      31.70  
  4 Moore, Allison            23 PLAN                   31.50      33.24  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole            21 GOLD                 1:10.56    1:07.41  
  2 Moore, Allison            23 PLAN                 1:05.88    1:12.63  
       34.52  1:12.63                                                      
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Allison            23 PLAN                 2:27.55    2:36.61  
       36.36  1:15.81  1:56.24  2:36.61                                    
  2 Pierce, Nicole            21 GOLD                 4:10.50    2:56.78  
       38.46  1:22.75  2:09.54  2:56.78                                    
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole            21 GOLD                 8:03.51    6:01.83  
       40.46           2:13.41  3:00.85  3:47.37  4:34.83  6:01.83         
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Siobhan           23 FLAQ                   45.00      41.96  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Siobhan           23 FLAQ                 1:45.68    1:29.13  
       41.58  1:29.13                                                      
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole            21 GOLD                   36.24      33.49  
  2 Gundersen, Nicole         24 ECS                       NT      35.22  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Nicole            21 GOLD                 1:16.09    1:17.43  
       34.86  1:17.43                                                      
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gundersen, Nicole         24 ECS                       NT    1:16.70  
       35.13  1:16.70                                                      
  2 Moore, Allison            23 PLAN                 1:18.62    1:21.77  
       38.75  1:21.77                                                      
  3 Murphy, Siobhan           23 FLAQ                 1:30.60    1:22.20  
       41.12  1:22.20                                                      
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Siobhan           23 FLAQ                 3:45.01    2:54.61  
       40.04  1:28.02  2:15.28  2:54.61                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             29 PLAN                   29.25      29.15  
  2 Lastfogel, Laura          27 FLAQ                      NT      30.65  
  3 Le, Vi-An                 26 PLAN                   33.00      32.34  
  4 Baraney, Elode            29 ECS                       NT      36.67  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             29 PLAN                 1:01.85    1:01.14  
       29.88  1:01.14                                                      
  2 Martin, Jennifer          29 FLAQ                 1:02.70    1:05.74  
       30.89  1:05.74                                                      
  3 Lastfogel, Laura          27 FLAQ                      NT    1:09.70  
       33.43  1:09.70                                                      
  4 Le, Vi-An                 26 PLAN                 1:14.00    1:11.65  
       33.91  1:11.65                                                      
  5 Le Lay, Morgan            28 GOLD                 1:14.39    1:13.56  
       35.61  1:13.56                                                      
  6 Aranguibel, Ninoska       28 GOLD                 1:50.00    1:29.47  
       42.41  1:29.47                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             29 PLAN                 2:12.44    2:11.03  
       31.05  1:04.12  1:37.63  2:11.03                                    
  2 Wenzel, Katie             26 FLAQ                 2:35.00    2:29.26  
       35.62  1:13.51  1:51.57  2:29.26                                    
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             29 PLAN                 4:40.49    4:36.03  
       31.83  1:06.63  1:41.63  2:16.81  2:51.83  3:26.75  4:01.68  4:36.03
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le Lay, Morgan            28 GOLD                14:00.00   12:48.22  
       41.60  1:27.98  2:15.81  3:03.71  3:51.55  4:40.78  5:29.77  6:19.54
     7:08.65  7:57.17  8:46.37  9:36.46 10:25.23 11:14.06 12:01.84 12:48.22
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          29 FLAQ                   34.10      34.81  
  2 Aranguibel, Ninoska       28 GOLD                 1:00.00      51.30  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             29 PLAN                 1:14.00    1:13.39  
       35.92  1:13.39                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             29 PLAN                 2:39.94    2:33.07  
       36.27  1:14.80  1:54.20  2:33.07                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          29 FLAQ                   36.50      38.34  
  2 Lastfogel, Laura          27 FLAQ                      NT      40.49  
  3 Le, Vi-An                 26 PLAN                   46.00      43.03  
  4 Aranguibel, Ninoska       28 GOLD                 1:00.00      58.10  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lastfogel, Laura          27 FLAQ                      NT    1:29.55  
       44.04  1:29.55                                                      
  2 Le, Vi-An                 26 PLAN                 1:37.00    1:32.20  
       44.07  1:32.20                                                      
  3 Wenzel, Katie             26 FLAQ                 1:35.00    1:35.87  
       44.98  1:35.87                                                      
  4 Le Lay, Morgan            28 GOLD                 1:44.48    1:41.79  
       47.49  1:41.79                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lastfogel, Laura          27 FLAQ                      NT    3:14.98  
       45.66  1:35.57  2:27.27  3:14.98                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Katie             26 FLAQ                   42.00      36.85  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lastfogel, Laura          27 FLAQ                      NT    1:19.60  
       39.61  1:19.60                                                      
  2 Le, Vi-An                 26 PLAN                 1:35.00    1:23.12  
       38.23  1:23.12                                                      
  3 Wenzel, Katie             26 FLAQ                 1:25.00    1:24.09  
       39.70  1:24.09                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Katie             26 FLAQ                 3:15.00    2:58.18  
       39.50  1:27.75  2:18.91  2:58.18                                    
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zak, Heather              33 SWIM                   29.00      28.84  
  2 Barella, Michelle         34 GOLD                   37.85      36.93  
  3 Rosenblat, Daniela        34 FLAQ                   42.27      41.40  
  4 Fitzgibbons, Bridget      32 FLAQ                   45.77      42.31  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chilcote, Stacey          34 CSTM                      NT    1:09.61  
       32.23  1:09.61                                                      
  3 Barella, Michelle         34 GOLD                 1:28.43    1:28.43  
       41.05  1:28.43                                                      
  4 Fitzgibbons, Bridget      32 FLAQ                 1:49.77    1:36.88  
       45.70  1:36.88                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barella, Michelle         34 GOLD                 3:07.11    3:11.86  
       44.77  1:34.05  2:24.08  3:11.86                                    
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenblat, Daniela        34 FLAQ                 7:12.90    7:15.35  
       48.38  1:41.93  2:37.40  3:34.15  4:30.63  5:26.02  6:21.80  7:15.35
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Brooke            33 GOLD                   38.40      37.94  
  2 Fitzgibbons, Bridget      32 FLAQ                   55.77      53.75  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navas, Nicole             31 GOLD                      NT    1:22.69  
       39.73  1:22.69                                                      
  2 Fitzgibbons, Bridget      32 FLAQ                 2:10.77    2:02.72  
       58.51  2:02.72                                                      
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Brooke            33 GOLD                   38.60      38.71  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Brooke            33 GOLD                 1:25.74    1:24.54  
       39.83  1:24.54                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Brooke            33 GOLD                 3:15.00    3:05.90  
       41.72  1:29.46  2:17.80  3:05.90                                    
  2 Rosenblat, Daniela        34 FLAQ                 3:52.91    3:48.99  
       52.73  1:51.17  2:50.91  3:48.99                                    
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Brooke            33 GOLD                   36.00      36.08  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zak, Heather              33 SWIM                 1:10.00    1:16.92  
       36.02  1:16.92                                                      
  2 Girard, Brooke            33 GOLD                 1:21.32    1:20.32  
       37.59  1:20.32                                                      
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     35 FLAQ                   28.00      27.20  
  2 Stewart, Ann              39 GOLD                   30.00      30.73  
  3 Manna, Christine          35 PLAN                   31.80      30.79  
  4 Hart, Sarah               39 ECS                       NT      36.47  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     35 FLAQ                 1:01.50    1:01.71  
       29.59  1:01.71                                                      
  2 Stewart, Ann              39 GOLD                 1:09.00    1:08.66  
       32.28  1:08.66                                                      
  3 Frank, Stephanie          38 FLAQ                 1:30.00    1:39.83  
       48.77  1:39.83                                                      
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     35 FLAQ                 2:11.50    2:17.69  
       31.49  1:05.57  1:41.05  2:17.69                                    
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Serrano, Molli            36 PLAN                      NT   11:31.35  
       40.15  1:23.17  2:07.00  2:51.08  3:35.66  4:19.98  5:04.58  5:48.34
     6:31.59  7:14.73  7:57.96  8:41.22  9:23.79 10:06.65 10:49.17 11:31.35
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              39 GOLD                   36.50      36.01  
  2 Mena Fernandez, Alicia    38 GOLD                   50.00      43.61  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mena Fernandez, Alicia    38 GOLD                   45.00      43.44  
  2 Frank, Stephanie          38 FLAQ                   50.00    1:00.62  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mena Fernandez, Alicia    38 GOLD                 1:40.00    1:37.35  
       47.18  1:37.35                                                      
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     35 FLAQ                   32.00      31.67  
  2 Manna, Christine          35 PLAN                   34.00      34.52  
  3 Stewart, Ann              39 GOLD                   35.90      37.15  
  4 Hart, Sarah               39 ECS                       NT      42.57  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     35 FLAQ                 1:11.50    1:13.30  
       34.34  1:13.30                                                      
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     35 FLAQ                 1:09.00    1:08.04  
       31.65  1:08.04                                                      
  2 Stewart, Ann              39 GOLD                 1:21.00    1:20.03  
       35.95  1:20.03                                                      
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             40 GOLD                   31.00      30.61  
  2 Johnson, Jill             44 GOLD                   33.20      31.17  
  3 Hulett, Jennifer          40 FLAQ                   32.00      32.10  
  4 Worner, Leslie            44 ECS                       NT      33.25  
  5 Berti, Paula              40 CSTM                      NT      40.14  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           44 GOLD                 1:00.70    1:00.21  
       29.27  1:00.21                                                      
  2 LeClair, Dale             40 GOLD                 1:07.00    1:04.93  
       31.55  1:04.93                                                      
  3 Johnson, Jill             44 GOLD                 1:10.24    1:09.22  
       33.23  1:09.22                                                      
  4 Monaghan, Michelle        42 GOLD                 1:15.00    1:12.74  
       35.43  1:12.74                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           44 GOLD                 2:10.00    2:09.10  
       29.98  1:02.39  1:35.80  2:09.10                                    
  2 LeClair, Dale             40 GOLD                 2:25.00    2:22.82  
       33.50  1:09.41  1:46.27  2:22.82                                    
  3 Johnson, Jill             44 GOLD                 2:35.12    2:30.23  
       35.29  1:14.13  1:52.82  2:30.23                                    
  4 Paiva, Maria              44 FLAQ                 2:45.00    2:43.22  
       38.48  1:19.78  2:02.05  2:43.22                                    
  5 Goldfinger, Marcia        40 FLAQ                 3:44.78    3:43.01  
       48.90  1:44.24  2:43.29  3:43.01                                    
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             40 GOLD                 5:15.00    5:02.28  
       34.01  1:11.52  1:50.59  2:29.80  3:08.61  3:47.04  4:25.17  5:02.28
  2 Johnson, Jill             44 GOLD                 5:20.22    5:20.74  
       34.95  1:14.05  1:54.83  2:35.84  3:17.22  3:58.71  4:40.09  5:20.74
  3 Paiva, Maria              44 FLAQ                 5:50.00    5:48.03  
       39.18  1:22.05  2:05.77  2:50.23  3:34.76  4:19.89  5:04.48  5:48.03
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             40 GOLD                11:00.00   10:39.97  
       35.97  1:15.86  1:56.47  2:37.46  3:18.08  3:58.45  4:38.94  5:19.14
     5:59.70  6:39.85  7:20.27  8:00.44  8:40.41  9:20.51 10:00.51 10:39.97
  2 Johnson, Jill             44 GOLD                11:05.20   10:54.06  
       37.21  1:18.31  2:00.63  2:42.66  3:24.10  4:05.54  4:47.20  5:28.52
     6:09.46  6:50.52  7:31.38  8:12.32  8:53.03  9:33.63 10:14.45 10:54.06
  3 Paiva, Maria              44 FLAQ                12:00.00   11:49.93  
       40.44  1:23.94  2:07.87  2:52.62  3:36.87  4:21.18  5:05.39  5:49.63
     6:33.51  7:17.99  8:02.60  8:48.14  9:33.54 10:18.86 11:03.89 11:49.93
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monaghan, Michelle        42 GOLD                   40.00      37.74  
  2 Berti, Paula              40 CSTM                      NT      47.78  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hulett, Jennifer          40 FLAQ                 1:23.50    1:24.30  
       39.09  1:24.30                                                      
  2 Berti, Paula              40 CSTM                      NT    1:44.85  
       50.08  1:44.85                                                      
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berti, Paula              40 CSTM                      NT      51.64  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Maria              44 FLAQ                 1:34.00    1:33.65  
       44.40  1:33.65                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Maria              44 FLAQ                 3:15.00    3:19.93  
       46.28  1:37.41  2:28.91  3:19.93                                    
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           44 GOLD                   30.60      29.94  
  2 Hulett, Jennifer          40 FLAQ                   32.50      34.95  
  3 Johnson, Jill             44 GOLD                   36.25      35.94  
  4 Worner, Leslie            44 ECS                       NT      38.75  
  5 Goldfinger, Marcia        40 FLAQ                 1:04.73      55.51  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           44 GOLD                 1:05.90    1:05.19  
       30.81  1:05.19                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           44 GOLD                 2:29.00    2:26.39  
       31.74  1:08.16  1:46.12  2:26.39                                    
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jill             44 GOLD                 1:20.32    1:19.23  
       36.57  1:19.23                                                      
  2 Paiva, Maria              44 FLAQ                 1:25.00    1:24.17  
       41.17  1:24.17                                                      
  3 Berti, Paula              40 CSTM                      NT    1:43.76  
       46.92  1:43.76                                                      
  4 Goldfinger, Marcia        40 FLAQ                 2:11.51    2:01.40  
       58.31  2:01.40                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Maria              44 FLAQ                 3:15.00    2:59.78  
       40.87  2:19.04  2:59.95  2:59.78                                    
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paiva, Maria              44 FLAQ                 7:00.00    6:27.86  
       43.29  1:34.91  2:26.81  3:17.16  4:08.92  5:02.09  5:45.91  6:27.86
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               49 FLAQ                   32.00      31.61  
  2 Irish Bostic, Linda       46 NCMJ                   32.91      32.12  
  3 Bennett, Sarah            46 FLAQ                   35.57      36.16  
  4 Montgomery, Courtney      45 GOLD                   39.99      36.83  
  5 Pierce, Gracely           45 GOLD                   42.80      41.44  
  6 Davenport, Gloria         49 NCMJ                      NT      44.93  
  7 Simmons, Ellen            46 NCMJ                   48.90      45.75  
  8 Walpole, Leticia          46 CSTM                      NT      51.22  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irish Bostic, Linda       46 NCMJ                 1:11.93    1:09.78  
       33.43  1:09.78                                                      
  2 Thomas, Ann               49 FLAQ                 1:14.00    1:14.60  
       35.54  1:14.60                                                      
  3 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 1:19.92    1:20.95  
       38.83  1:20.95                                                      
  4 Pierce, Gracely           45 GOLD                 1:35.24    1:38.01  
       45.00  1:38.01                                                      
  5 Walpole, Leticia          46 CSTM                 2:00.00    1:44.78  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irish Bostic, Linda       46 NCMJ                 2:40.57    2:30.74  
       35.11  1:13.13  1:52.30  2:30.74                                    
  2 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 2:51.32    2:52.22  
       39.11  1:22.81  2:07.69  2:52.22                                    
  3 Montgomery, Courtney      45 GOLD                 3:20.00    3:07.23  
       43.72  1:32.52  2:23.30  3:07.23                                    
  5 Keeney, Cheryl            46 FLAQ                 3:40.24    3:34.80  
              1:42.01  2:38.73  3:34.80                                    
  6 Walpole, Leticia          46 CSTM                 4:56.00    3:54.15  
                       2:55.29  3:54.15                                    
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irish Bostic, Linda       46 NCMJ                 5:46.05    5:23.76  
       36.25  1:15.75  1:56.27  2:37.43  3:19.82  4:01.15  4:42.87  5:23.76
  2 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 6:06.24    6:13.29  
       41.28  1:27.75  2:15.70  3:03.20  3:52.07  4:40.26  5:28.21  6:13.29
  3 Walpole, Leticia          46 CSTM                      NT    7:59.56  
       53.24           2:52.42           4:56.46  5:59.18  7:00.93  7:59.56
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irish Bostic, Linda       46 NCMJ                10:45.00   11:18.16  
       37.08  1:17.11  1:58.18  2:40.12  3:22.35  4:04.67  4:47.69  5:31.32
     6:14.92  6:58.98  7:42.37  8:26.48  9:10.23  9:53.66 10:36.41 11:18.16
  2 Bennett, Sarah            46 FLAQ                13:09.88   12:53.23  
       43.19  1:30.94  2:19.33  3:08.10  3:56.95  4:45.93  5:35.45  6:24.69
     7:13.90  8:03.60  8:53.13  9:41.86 10:30.47 11:19.15 12:06.57 12:53.23
  3 Walpole, Leticia          46 CSTM                      NT   16:54.02  
       52.91  1:51.85  2:53.72  3:57.87  5:02.14  6:08.84  7:13.99  8:20.80
     9:25.08 10:29.70 11:34.55 12:38.91 13:43.51 14:48.53 15:54.25 16:54.02
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               49 FLAQ                   43.00      44.35  
  2 Montgomery, Courtney      45 GOLD                   50.00      45.49  
  3 Bennett, Sarah            46 FLAQ                   44.07      45.86  
  4 Keeney, Cheryl            46 FLAQ                   53.02      53.46  
  5 Davenport, Gloria         49 NCMJ                      NT      56.62  
  6 Simmons, Ellen            46 NCMJ                 1:03.32    1:01.12  
  7 Walpole, Leticia          46 CSTM                 1:05.00    1:08.96  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               49 FLAQ                 1:36.00    1:34.31  
       46.09  1:34.31                                                      
  2 Montgomery, Courtney      45 GOLD                 1:45.00    1:39.69  
       47.69  1:39.69                                                      
  3 Keeney, Cheryl            46 FLAQ                 1:54.60    1:51.89  
       55.61  1:51.89                                                      
  4 Walpole, Leticia          46 CSTM                      NT    2:15.76  
     1:07.01  2:15.76                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Courtney      45 GOLD                 3:35.00    3:37.60  
       52.01  1:47.20  2:43.99  3:37.60                                    
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Gracely           45 GOLD                      NT      57.27  
 -- Walpole, Leticia          46 CSTM                      NT         DQ  
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Desmarais, Josee          49 FLAQ                 3:41.91    3:32.34  
       48.10  1:41.59  2:37.55  3:32.34                                    
  2 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 3:41.85    3:42.61  
       51.40  1:48.17  2:45.55  3:42.61                                    
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               49 FLAQ                   39.00      39.08  
  2 Davenport, Gloria         49 NCMJ                      NT      51.41  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               49 FLAQ                 1:24.00    1:24.53  
       38.35  1:24.53                                                      
  2 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 1:34.59    1:36.54  
       47.87  1:36.54                                                      
  3 Desmarais, Josee          49 FLAQ                 1:40.85    1:36.77  
       48.21  1:36.77                                                      
  4 Keeney, Cheryl            46 FLAQ                 2:02.77    2:00.07  
       55.31  2:00.07                                                      
  5 Walpole, Leticia          46 CSTM                      NT    2:39.86  
     1:11.95  2:39.86                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               49 FLAQ                 3:20.00    3:19.55  
       40.15  1:31.48  2:31.06  3:19.55                                    
  2 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 3:26.34    3:29.46  
       51.72  1:47.79  2:45.71  3:29.46                                    
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            46 FLAQ                 7:21.27    7:39.31  
       55.93  2:00.31  3:01.84  4:01.47  5:01.75  6:01.80  6:50.50  7:39.31
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         51 GOLD                   31.50      31.24  
  2 Devanney, Celia           52 GOLD                   31.00      31.85  
  3 Seier, Lydia              53 GOLD                   34.37      33.49  
  4 Larson, Linda             54 FLAQ                   40.00      36.40  
  5 Kerness, Tracey           53 ECS                       NT      38.11  
  6 Brake, Pam                53 GOLD                      NT      53.94  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           52 GOLD                 1:09.00    1:09.47  
       33.37  1:09.47                                                      
  2 Seier, Lydia              53 GOLD                 1:18.51    1:13.62  
       35.40  1:13.62                                                      
  3 De Barros, Lucie          51 CSTM                      NT    1:57.48  
       50.68  1:57.48                                                      
  4 Munro, Nancy              51 NCMJ                      NT    2:18.53  
     1:04.66  2:18.53                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         51 GOLD                      NT    2:28.16  
  2 Devanney, Celia           52 GOLD                 2:30.00    2:29.20  
       33.62  1:10.31  1:49.45  2:29.20                                    
  3 Seier, Lydia              53 GOLD                 2:44.25    2:42.64  
       36.89  1:18.41  2:00.79  2:42.64                                    
  4 Itzler, Ellen             51 FLAQ                 3:25.77    2:59.41  
       40.82  1:26.60  2:13.66  2:59.41                                    
  5 Munro, Nancy              51 NCMJ                      NT    4:46.35  
     1:02.34  2:16.26  3:31.61  4:46.35                                    
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           52 GOLD                 5:16.00    5:11.51  
       34.60  1:13.15  1:53.23  2:33.39  3:13.30  3:53.31  4:33.89  5:11.51
  2 Larson, Linda             54 FLAQ                 7:00.00    6:05.43  
       45.15  1:32.17  2:18.85  3:05.28  3:51.07  4:36.41  5:21.80  6:05.43
  3 Brake, Pam                53 GOLD                      NT    8:45.93  
       58.29  2:04.43  3:13.68  4:21.81  5:29.07  6:36.52  7:43.88  8:45.93
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Itzler, Ellen             51 FLAQ                16:00.77   13:10.29  
       44.99  1:33.30  2:24.92  3:14.17  4:03.34  4:53.07  5:42.46  6:32.39
     7:22.38  8:12.64  9:03.45  9:53.64 10:43.49 11:33.72 12:23.32 13:10.29
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         51 GOLD                   36.00      35.47  
  2 Larson, Linda             54 FLAQ                   42.00      41.59  
  3 Seier, Lydia              53 GOLD                   46.35      43.10  
  4 Itzler, Ellen             51 FLAQ                   50.77      44.67  
  5 De Barros, Lucie          51 CSTM                      NT    1:05.86  
  6 Munro, Nancy              51 NCMJ                      NT    1:16.64  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         51 GOLD                 1:18.00    1:16.09  
       37.85  1:16.09                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         51 GOLD                 2:49.00    2:45.96  
       39.17  1:20.66  2:02.90  2:45.96                                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         51 GOLD                   39.00      38.89  
  2 Larson, Linda             54 FLAQ                 1:00.00      50.48  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Itzler, Ellen             51 FLAQ                 1:50.64    1:47.00  
       52.79  1:47.00                                                      
  2 Larson, Linda             54 FLAQ                 2:30.00    1:48.45  
       53.75  1:48.45                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Linda             54 FLAQ                 5:00.00    4:01.01  
       57.69  1:58.44  2:59.52  4:01.01                                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           52 GOLD                   34.00      36.57  
  2 Seier, Lydia              53 GOLD                   42.53      39.09  
  3 Kerness, Tracey           53 ECS                       NT      47.79  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           52 GOLD                 1:20.00    1:21.33  
       37.45  1:21.33                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Linda             54 FLAQ                 5:00.00    3:56.70  
       56.55  1:56.43  2:56.73  3:56.70                                    
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         51 GOLD                 1:18.00    1:17.43  
       35.86  1:17.43                                                      
  2 Kerness, Tracey           53 ECS                       NT    1:44.92  
       50.72  1:44.92                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Itzler, Ellen             51 FLAQ                 3:45.77    3:37.02  
       53.64  1:48.21  2:48.30  3:37.02                                    
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Linda             54 FLAQ                 8:00.00    7:11.58  
       55.31  1:56.10  2:49.33  3:41.45  4:43.21  5:44.29  6:28.56  7:11.58
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             56 GOLD                   30.30      30.69  
  2 Protzman, Barbara         55 GOLD                   32.80      32.89  
  3 Ogier, Danielle           57 FLAQ                   34.00      33.11  
  4 Willman, Becky            57 GOLD                   35.00      36.45  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             56 GOLD                 1:07.00    1:06.44  
       31.22  1:06.44                                                      
  2 Protzman, Barbara         55 GOLD                 1:14.00    1:11.12  
       34.16  1:11.12                                                      
  2 Ogier, Danielle           57 FLAQ                      NT    1:12.47  
  3 Willman, Becky            57 GOLD                 1:23.00    1:23.78  
       38.50  1:23.78                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             56 GOLD                 2:28.00    2:26.58  
       35.07  1:12.73  1:50.48  2:26.58                                    
  2 Ogier, Danielle           57 FLAQ                 2:45.00    2:33.74  
       36.34  1:15.29  1:55.14  2:33.74                                    
  3 Protzman, Barbara         55 GOLD                 2:39.00    2:37.92  
       36.63  1:16.98  1:57.42  2:37.92                                    
  4 Willman, Becky            57 GOLD                 3:08.00    2:59.89  
       39.95  1:25.79  2:13.12  2:59.89                                    
  5 Mitchell, Anita           59 FLAQ                      NT    4:20.49  
       57.67  2:04.49  3:13.50  4:20.49                                    
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           57 FLAQ                 5:28.00    5:29.83  
       36.49  1:16.99  1:59.13  2:41.54  3:24.45  4:07.34  4:49.52  5:29.83
  2 Willman, Becky            57 GOLD                 6:35.32    6:21.86  
       42.01  1:27.79  2:14.69  3:03.05  3:52.98  4:44.21  5:34.65  6:21.86
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willman, Becky            57 GOLD                14:00.00   13:19.71  
       42.95  1:31.33  2:22.91  3:13.74  4:04.78  4:55.07  5:46.31  6:38.04
     7:29.16  8:20.22  9:10.56 10:00.90 10:53.09 11:42.97 12:32.33 13:19.71
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           57 FLAQ                   44.00      42.29  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           57 FLAQ                 1:40.00    1:33.28  
       43.88  1:33.28                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           57 FLAQ                 3:30.00    3:24.96  
       47.23  1:39.06  2:31.97  3:24.96                                    
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             56 GOLD                   34.30      33.88  
  2 Protzman, Barbara         55 GOLD                   36.00      36.04  
  3 Willman, Becky            57 GOLD                   46.53      46.10  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         55 GOLD                 1:26.00    1:26.35  
       39.26  1:26.35                                                      
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           57 FLAQ                 1:25.00    1:21.67  
       38.74  1:21.67                                                      
  2 Protzman, Barbara         55 GOLD                 1:25.00    1:23.78  
       38.16  1:23.78                                                      
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                   36.60      35.87  
  2 Webb, Linda               64 FLAQ                   37.35      37.32  
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            60 GOLD                 3:00.10    2:53.49  
       40.63  1:24.91  2:10.05  2:53.49                                    
  2 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                 3:00.78    2:59.94  
       40.17  1:24.70  2:11.88  2:59.94                                    
  3 Tyler, Sarah              64 SNM                  3:25.00    3:18.59  
       48.87  1:38.10  2:28.65  3:18.59                                    
  4 Webb, Linda               64 FLAQ                      NT    3:16.75  
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            60 GOLD                 6:14.75    6:01.65  
       41.91  1:26.89  2:12.73  2:58.70  3:44.34  4:30.70  5:17.22  6:01.65
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            60 GOLD                13:00.00   12:27.00  
       42.17  1:27.32  2:13.72  3:00.38  3:47.80  4:34.88  5:22.05  6:10.09
     6:57.37  7:45.06  8:32.35  9:19.99 10:06.99 10:54.51 11:41.08 12:27.00
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                   40.75      42.94  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                 1:30.81    1:30.83  
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Sarah              64 SNM                  4:15.00    4:01.88  
       58.05  1:58.59  3:01.27  4:01.88                                    
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               64 FLAQ                   46.50      47.17  
  2 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                   50.34      48.93  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               64 FLAQ                 1:45.04    1:46.05  
       49.82  1:46.05                                                      
  2 Tyler, Susan              61 SNM                  2:04.21    1:58.22  
       58.05  1:58.22                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               64 FLAQ                 3:48.03    3:51.60  
       53.25  1:53.90  2:53.85  3:51.60                                    
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              61 SNM                    38.04      37.96  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              61 SNM                  1:33.86    1:31.42  
       42.54  1:31.42                                                      
  2 Mancino, Cathy            60 GOLD                 1:33.80    1:32.86  
       44.72  1:32.86                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            60 GOLD                 3:45.00    3:26.23  
       45.01  1:38.89  2:32.84  3:26.23                                    
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              61 SNM                  1:35.67    1:32.60  
       41.89  1:32.60                                                      
  2 Mancino, Cathy            60 GOLD                 1:40.00    1:33.05  
       45.03  1:33.05                                                      
  3 Mitchell, Jeannie         63 GOLD                 1:35.84    1:35.68  
       45.79  1:35.68                                                      
  4 Webb, Linda               64 FLAQ                 1:41.50    1:38.53  
       47.04  1:38.53                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            60 GOLD                 3:21.40    3:18.69  
       43.20  1:38.81  2:35.92  3:18.69                                    
  2 Tyler, Susan              61 SNM                  3:28.42    3:23.61  
       41.02  1:34.71  2:38.08  3:23.61                                    
  3 Webb, Linda               64 FLAQ                 3:45.71    3:45.38  
       50.42  1:51.03  2:53.41  3:45.38                                    
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            60 GOLD                 7:20.00    7:05.57  
       46.04  1:37.89  3:33.96  4:33.93  5:34.77  6:21.09  7:05.57  7:05.57
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 AAA                    45.64      45.83  
  2 Hutinger, Margie          69 FMM                    59.80      58.51  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 AAA                  1:41.16    1:40.67  
       47.26  1:40.67                                                      
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 AAA                  3:40.00    3:40.22  
       50.10  1:47.64  2:45.40  3:40.22                                    
  2 Hutinger, Margie          69 FMM                  4:54.76    4:54.45  
     1:07.03  2:22.32  3:40.08  4:54.45                                    
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 AAA                  7:55.00    7:40.37  
       50.94  1:48.11  2:47.29  3:47.58  4:47.28  5:46.73  6:45.45  7:40.37
  2 Hutinger, Margie          69 FMM                 10:09.23   10:15.88  
     1:06.24  2:21.22  3:39.99  4:57.81  6:17.35  7:38.69  8:57.66 10:15.88
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 AAA                 17:30.00   15:43.11  
       51.48  1:50.97  2:50.40  3:50.28  4:50.45  5:50.21  6:50.67  7:50.43
     8:49.86  9:49.59 10:48.60 11:48.64 12:48.14 13:48.32 14:47.45 15:43.11
  2 Hutinger, Margie          69 FMM                 21:25.08   21:26.69  
     1:09.49  2:25.20  3:42.70  5:02.19  6:22.95  7:44.29  9:07.53 10:29.53
    11:52.18 13:13.92 14:35.53 15:55.80 21:26.69                           
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 AAA                    54.91      53.36  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 AAA                  2:00.00    1:58.21  
       54.56  1:58.21                                                      
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 AAA                  4:05.00    4:08.93  
              2:01.70  3:06.63  4:08.93                                    
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 AAA                  2:01.00    1:58.65  
       54.93  1:58.65                                                      
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        78 SKY                  1:05.00      58.72  
 
Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        78 SKY                  4:40.00    4:32.46  
     1:00.78  2:09.08  3:20.45  4:32.46                                    
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        78 SKY                  1:12.00    1:10.66  
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        78 SKY                       NT    2:21.75  
     1:08.63  2:21.75                                                      
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        78 SKY                  5:15.00    5:09.28  
     1:16.68  2:34.19  3:57.16  5:09.28                                    
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              24 PLAN                   26.00      25.85  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Richard           23 FLAQ                 1:05.00      57.73  
       27.64    57.73                                                      
  2 Wilson, Todd              24 PLAN                   58.00      58.45  
       28.15    58.45                                                      
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              24 PLAN                 4:50.00    4:40.97  
       31.89  1:06.40  1:41.65  2:17.39  2:53.16  3:28.67  4:04.90  4:40.97
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Richard           23 FLAQ                 1:20.00    1:12.69  
       33.88  1:12.69                                                      
 
Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Richard           23 FLAQ                 2:45.00    2:38.31  
       35.02  1:14.68  1:56.68  2:38.31                                    
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              24 PLAN                   28.00      28.45  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Richard           23 FLAQ                 1:10.00    1:02.83  
       29.13  1:02.83                                                      
  2 Wilson, Todd              24 PLAN                 1:03.00    1:03.10  
       29.42  1:03.10                                                      
 
Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Richard           23 FLAQ                 5:00.00    5:01.76  
       31.30  1:07.92  1:46.77  3:07.23  3:50.20  4:27.14  5:01.66  5:01.76
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bellew, Matthew           25 GOLD                   25.01      25.27  
  2 Vaucher, James            26 GOLD                   27.00      27.20  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaucher, James            26 GOLD                 1:00.00    1:00.95  
       28.80  1:00.95                                                      
  2 Williams, Kennon          28 FLAQ                 1:20.00    1:10.38  
       34.41  1:10.38                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Kennon          28 FLAQ                 3:00.00    2:42.98  
       39.36  1:20.43  2:02.32  2:42.98                                    
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         26 PLAN                   35.00      30.58  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         26 PLAN                 1:10.00    1:06.81  
       33.03  1:06.81                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         26 PLAN                 2:40.00    2:26.97  
       34.73  1:11.72  1:49.69  2:26.97                                    
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              26 GOLD                   29.90      29.83  
  2 Bellew, Matthew           25 GOLD                   30.10      30.63  
  3 Williams, Kennon          28 FLAQ                   38.00      42.41  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              26 GOLD                 1:04.00    1:04.80  
       30.11  1:04.80                                                      
  2 Bellew, Matthew           25 GOLD                 1:06.10    1:05.67  
       30.99  1:05.67                                                      
  3 Williams, Kennon          28 FLAQ                 1:30.00    1:34.83  
       45.62  1:34.83                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              26 GOLD                 2:21.50    2:26.21  
       32.08  1:08.64  1:46.79  2:26.21                                    
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         26 PLAN                   30.00      28.41  
  2 Vaucher, James            26 GOLD                   30.00      30.00  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bellew, Matthew           25 GOLD                 1:01.01    1:00.50  
       28.08  1:00.50                                                      
  2 Welch, Corey              26 GOLD                 1:01.00    1:01.07  
       28.92  1:01.07                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey              26 GOLD                 2:16.50    2:13.35  
       29.87  1:03.37  1:40.52  2:13.35                                    
  2 Cuticchia, Tommie         26 PLAN                 2:40.00    2:29.17  
       30.97  1:08.36  1:53.72  2:29.17                                    
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         26 PLAN                 6:00.00    5:23.03  
       34.83  1:15.14  1:56.84  2:37.76  3:24.68  4:11.81  4:49.67  5:23.03
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            31 GOLD                   25.00      24.96  
  2 Comulada, Luis            34 GOLD                   25.50      24.97  
  3 Boyd, John                32 NCMJ                   28.90      27.50  
  4 Montero, Carlos           33 GOLD                   28.00      28.49  
  5 Stille, Ben               33 ECS                       NT      30.75  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            31 GOLD                   54.50      55.03  
       26.21    55.03                                                      
  2 Comulada, Luis            34 GOLD                   56.00      55.92  
       26.54    55.92                                                      
  3 Streiner, Jarret          34 FLAQ                   58.12    1:01.17  
       28.37  1:01.17                                                      
  4 Boyd, John                32 NCMJ                 1:05.00    1:01.26  
       29.74  1:01.26                                                      
  5 Medema, Chuck             30 CSTM                   59.00    1:01.87  
       28.69  1:01.87                                                      
  6 Montero, Carlos           33 GOLD                 1:03.00    1:03.93  
       30.04  1:03.93                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            31 GOLD                 2:01.21    2:01.14  
       28.50    59.43  1:30.42  2:01.14                                    
  2 Boyd, John                32 NCMJ                 2:15.00    2:17.20  
       30.73  1:04.61  1:40.77  2:17.20                                    
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            31 GOLD                 4:28.00    4:25.22  
       29.79  1:02.37  1:35.82  2:10.23  2:44.07  3:17.96  3:51.95  4:25.22
  2 Comulada, Luis            34 GOLD                 4:35.00    4:36.05  
       30.06  1:04.20  1:39.16  2:14.37  2:49.89  3:26.14  4:01.50  4:36.05
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               31 GOLD                   45.00    1:05.04  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corcho, Rodrigo           30 FLAQ                   35.00      32.27  
  2 Montero, Carlos           33 GOLD                   35.00      35.76  
  3 Scharf, Lee               31 GOLD                   46.37      59.33  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corcho, Rodrigo           30 FLAQ                 1:15.00    1:12.78  
       33.97  1:12.78                                                      
  2 Comulada, Luis            34 GOLD                 1:14.00    1:15.08  
       34.02  1:15.08                                                      
  3 Montero, Carlos           33 GOLD                 1:14.00    1:17.52  
       35.88  1:17.52                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montero, Carlos           33 GOLD                 2:45.00    2:53.26  
       38.40  1:22.37  2:08.31  2:53.26                                    
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            31 GOLD                   26.80      26.67  
  2 Comulada, Luis            34 GOLD                   30.00      29.07  
  3 Montero, Carlos           33 GOLD                   31.00      34.10  
  4 Stille, Ben               33 ECS                       NT      34.21  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medema, Chuck             30 CSTM                 1:20.00    1:12.42  
       33.30  1:12.42                                                      
  2 Scharf, Lee               31 GOLD                 1:36.02    2:02.24  
       47.82  2:02.24                                                      
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montero, Carlos           33 GOLD                 1:11.00    1:11.80  
       32.84  1:11.80                                                      
  2 Stille, Ben               33 ECS                       NT    1:25.26  
       38.29  1:25.26                                                      
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiozzo, Eduard            36 FLAQ                   27.00      25.36  
  2 Harrington, Patrick       38 FLAQ                   25.50      25.40  
  3 Hynes, Brodie             35 ORLM                   27.23      26.40  
  4 Cooney, Steven            39 GOLD                   28.50      28.61  
  5 Hanks, Glen               39 GOLD                   30.00      30.02  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiozzo, Eduard            36 FLAQ                 1:00.00      56.03  
       26.55    56.03                                                      
  2 Harrington, Patrick       38 FLAQ                   55.20      56.41  
       26.66    56.41                                                      
  3 Stoudt, Roger             35 GOLD                   54.68      57.85  
       27.51    57.85                                                      
  4 Hynes, Brodie             35 ORLM                 1:03.65      59.86  
       29.22    59.86                                                      
  5 Andreades, Stephen        37 FLAQ                 1:01.36    1:00.50  
       29.83  1:00.50                                                      
  6 Hanks, Glen               39 GOLD                 1:04.00    1:06.31  
       31.99  1:06.31                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoudt, Roger             35 GOLD                 2:05.56    2:06.96  
       29.68  1:02.51  1:35.11  2:06.96                                    
  2 Tiozzo, Eduard            36 FLAQ                 2:15.00    2:07.12  
       28.96  1:00.83  1:33.49  2:07.12                                    
  3 Harrington, Patrick       38 FLAQ                 2:03.00    2:08.40  
       28.36  1:00.87  1:33.95  2:08.40                                    
  4 Hynes, Brodie             35 ORLM                 2:13.39    2:12.12  
       30.68  1:03.76  1:37.88  2:12.12                                    
  5 Andreades, Stephen        37 FLAQ                 2:15.36    2:14.52  
       32.33  1:06.94  1:41.21  2:14.52                                    
  6 Klugman, Jason            38 FINS                 2:19.00    2:20.30  
       32.37  1:08.08  1:44.57  2:20.30                                    
  7 Hanks, Glen               39 GOLD                 2:15.00    2:29.28  
       32.86  1:11.05  1:51.19  2:29.28                                    
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              36 CSTM                      NT    4:28.09  
       30.96  1:04.35  1:38.29  2:12.63  2:46.87  3:20.98  3:55.06  4:28.09
  2 Hynes, Brodie             35 ORLM                 4:46.07    4:50.50  
       30.53  1:04.63  1:40.39  2:17.20  2:54.50  3:33.17  4:12.31  4:50.50
  3 Klugman, Jason            38 FINS                 5:02.00    4:53.15  
       33.29  1:10.30  1:47.68  2:25.54  3:03.43  3:41.24  4:18.23  4:53.15
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             35 ORLM                11:42.47   10:15.81  
       32.10  1:08.03  1:45.96  2:24.60  3:02.92  3:42.62  4:22.45  5:02.06
     5:43.05  6:22.85  7:02.83  7:42.13  8:21.64  9:00.93  9:39.36 10:15.81
  2 Klugman, Jason            38 FINS                10:15.00   10:28.00  
       34.69  1:12.87  1:51.81  2:31.38  3:11.52  3:51.44  4:31.78  5:12.30
     5:53.23  6:33.65  7:14.20  7:54.38  8:32.81  9:11.98  9:50.62 10:28.00
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wray, James               38 FLAQ                 1:10.00    1:07.81  
       33.59  1:07.81                                                      
  2 Hanks, Glen               39 GOLD                 1:29.21    1:22.07  
       40.66  1:22.07                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wray, James               38 FLAQ                 2:25.00    2:27.87  
       35.22  1:12.73  1:51.10  2:27.87                                    
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooney, Steven            39 GOLD                   37.00      36.69  
  2 Andreades, Stephen        37 FLAQ                   35.36      37.00  
  3 Hynes, Brodie             35 ORLM                   41.06      38.64  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooney, Steven            39 GOLD                 1:22.00    1:21.09  
       38.91  1:21.09                                                      
  2 Hanks, Glen               39 GOLD                 1:31.00    1:29.69  
       42.06  1:29.69                                                      
 -- Burns, Greg               36 Unattached           1:20.00         DQ  
       35.41       DQ                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broshears, Rion           36 GOLD                 3:00.00    3:00.79  
       40.86  1:26.53  2:12.83  3:00.79                                    
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Patrick       38 FLAQ                   27.60      27.69  
  2 Hynes, Brodie             35 ORLM                   28.61      28.23  
  3 Cooney, Steven            39 GOLD                   30.50      31.48  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoudt, Roger             35 GOLD                 1:01.69    1:03.33  
       29.60  1:03.33                                                      
  2 Hynes, Brodie             35 ORLM                 1:03.58    1:03.45  
       30.09  1:03.45                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos             38 PLAN                 2:35.50    2:26.08  
       33.47  1:11.07  1:47.56  2:26.08                                    
  2 Stoudt, Roger             35 GOLD                 2:25.00    2:28.85  
       32.14  1:08.66  1:47.52  2:28.85                                    
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiozzo, Eduard            36 FLAQ                 1:10.00    1:04.16  
       30.07  1:04.16                                                      
  2 Stoudt, Roger             35 GOLD                 1:02.82    1:04.39  
       30.01  1:04.39                                                      
  3 Ochoa, Carlos             38 PLAN                 1:12.50    1:07.89  
       32.05  1:07.89                                                      
  4 Wray, James               38 FLAQ                 1:10.00    1:10.81  
       31.59  1:10.81                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        37 FLAQ                 2:40.36    2:36.90  
       32.94  1:14.14  1:59.78  2:36.90                                    
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             35 ORLM                 5:58.24    5:43.29  
       33.94  1:14.60  2:01.59  2:47.72  3:38.11  4:28.20  5:06.99  5:43.29
  2 Hanks, Glen               39 GOLD                 6:30.00    6:09.91  
       40.83  1:31.81  2:22.80  3:09.76  4:00.45  4:52.70  5:32.39  6:09.91
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semisch, Kevin            43 FLAQ                   25.80      25.01  
  2 Lage, Terry               41 FLAQ                   26.11      25.60  
  3 Frampton, Sean            43 GOLD                   25.50      25.85  
  4 LeClair, David            42 GOLD                   27.00      27.03  
  5 Berti, Alessandro         40 CSTM                      NT      28.84  
  6 Bregler, Steve            44 ECS                       NT      34.29  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semisch, Kevin            43 FLAQ                   57.20      55.86  
       26.81    55.86                                                      
  2 Lage, Terry               41 FLAQ                   58.94      56.80  
  3 LeClair, David            42 GOLD                   54.00      59.87  
       28.73    59.87                                                      
  4 Berti, Alessandro         40 CSTM                      NT    1:04.83  
       31.78  1:04.83                                                      
  5 Cutherell, David          44 GOLD                 1:03.00    1:05.96  
       31.56  1:05.96                                                      
  6 Arthur, Kirk              42 GOLD                      NT    1:06.54  
       31.64  1:06.54                                                      
  7 Tolomeo, Scott            44 GOLD                 1:09.90    1:07.25  
       31.14  1:07.25                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lage, Terry               41 FLAQ                 2:19.30    2:07.98  
       29.57  1:01.87  1:35.19  2:07.98                                    
  2 Semisch, Kevin            43 FLAQ                 2:18.00    2:08.03  
       29.97  1:02.26  1:35.27  2:08.03                                    
  3 Naoumoff, Stephane        43 GOLD                 2:13.00    2:15.18  
       30.90  1:05.16  1:40.43  2:15.18                                    
  4 Arthur, Kirk              42 GOLD                      NT    2:32.88  
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, David            42 GOLD                10:00.00    9:41.33  
       33.62  1:09.82  1:46.26  2:22.94  3:00.23  3:36.90  4:14.04  4:50.91
     5:27.45  6:04.57  6:41.41  7:18.19  7:55.10  8:31.32  9:06.99  9:41.33
  2 Naoumoff, Stephane        43 GOLD                10:15.00   10:04.88  
       34.22  1:11.42  1:49.16  2:27.57  3:05.96  3:44.77  4:22.87  5:01.21
     5:39.07  6:17.56  6:55.77  7:33.96  8:12.19  8:50.65  9:28.84 10:04.88
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walley, David             44 GOLD                   35.60      36.80  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            43 GOLD                   30.10      31.27  
  2 Harper, Jim               42 GOLD                   33.00      32.18  
  3 Fernandez, Carlos         40 FLAQ                   32.70      32.87  
  4 Lage, Terry               41 FLAQ                   36.26      33.35  
  5 Naoumoff, Stephane        43 GOLD                   36.00      35.95  
  6 Fiser, Graeme             43 FLAQ                   35.69      36.49  
  7 Walley, David             44 GOLD                   40.02      38.24  
  8 Tolomeo, Scott            44 GOLD                   39.50      40.76  
  9 Berti, Alessandro         40 CSTM                      NT      40.94  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            43 GOLD                 1:09.50    1:09.05  
       31.70  1:09.05                                                      
  2 Fernandez, Carlos         40 FLAQ                 1:13.00    1:14.32  
       35.96  1:14.32                                                      
  3 Fiser, Graeme             43 FLAQ                 1:16.17    1:18.30  
       36.85  1:18.30                                                      
  4 Naoumoff, Stephane        43 GOLD                 1:18.00    1:19.29  
       37.48  1:19.29                                                      
  5 Walley, David             44 GOLD                 1:24.07    1:21.45  
       37.94  1:21.45                                                      
  6 Tolomeo, Scott            44 GOLD                 1:27.40    1:29.32  
       40.83  1:29.32                                                      
  7 Berti, Alessandro         40 CSTM                      NT    1:29.58  
       42.15  1:29.58                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farias, Sergio            43 GOLD                 3:30.00    3:30.34  
       46.92  1:40.82  2:37.23  3:30.34                                    
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            43 GOLD                   26.50      28.20  
  2 Berti, Alessandro         40 CSTM                      NT      32.28  
  3 Farias, Sergio            43 GOLD                   34.30      36.91  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arthur, Kirk              42 GOLD                      NT    1:24.21  
       39.19  1:24.21                                                      
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lage, Terry               41 FLAQ                 1:08.26    1:07.88  
       31.64  1:07.88                                                      
  2 LeClair, David            42 GOLD                 1:10.00    1:08.02  
       32.18  1:08.02                                                      
  3 Farias, Sergio            43 GOLD                    1.27    1:27.96  
       40.90  1:27.96                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos         40 FLAQ                 2:23.50    2:24.08  
       30.72  1:08.88  1:50.49  2:24.08                                    
  2 LeClair, David            42 GOLD                 2:40.00    2:30.54  
       31.98  1:11.54  1:55.95  2:30.54                                    
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, David            42 GOLD                 6:30.00    5:24.94  
       34.76  1:16.07  2:00.44  2:42.60  3:28.61  4:15.11  4:50.82  5:24.94
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            45 PLAN                   33.00      31.37  
  2 Gates, Christoper         46 GOLD                      NT      32.20  
  3 Kolb, Karl                48 NEM                    31.50      33.42  
  4 Montes, Ismael            47 GOLD                   36.95      36.01  
  5 Montgomery, Dwight        49 GOLD                   39.22      36.47  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            45 PLAN                 1:12.00    1:10.73  
       33.00  1:10.73                                                      
  2 Litter, Albert            47 GOLD                 1:25.00    1:18.13  
       36.15  1:18.13                                                      
  3 Montgomery, Dwight        49 GOLD                 1:26.43    1:21.23  
       37.72  1:21.23                                                      
  4 Montes, Ismael            47 GOLD                 1:27.00    1:26.81  
       41.55  1:26.81                                                      
  5 Zeichner, Adam            47 GOLD                 1:17.00    1:29.99  
       42.15  1:29.99                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         45 GOLD                 2:01.99    2:00.72  
       28.49    59.21  1:30.36  2:00.72                                    
  2 Olsen, Jonathan           46 GOLD                 2:06.00    2:06.40  
       29.21  1:00.53  1:33.52  2:06.40                                    
  3 Montgomery, Dwight        49 GOLD                      NT    2:57.56  
  4 Litter, Albert            47 GOLD                 2:55.00    3:00.08  
       39.05  1:22.62  2:10.85  3:00.08                                    
  5 Zeichner, Adam            47 GOLD                 3:01.00    3:12.63  
       41.20  1:29.20  2:21.80  3:12.63                                    
  6 Montes, Ismael            47 GOLD                 3:15.00    3:16.09  
       44.61  1:34.79  2:27.00  3:16.09                                    
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolb, Karl                48 NEM                  5:19.00    5:23.57  
       37.89  1:18.81  2:00.63  2:41.52  3:23.16  4:04.59  4:44.93  5:23.57
  2 Montgomery, Dwight        49 GOLD                      NT    6:41.35  
       42.96  1:32.44  2:24.89  3:18.02  4:11.12  5:03.37  5:54.11  6:41.35
  3 Montes, Ismael            47 GOLD                 6:45.00    7:21.37  
       52.48  1:50.71  2:48.68  3:46.86  4:42.94  5:37.24  6:31.06  7:21.37
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         45 GOLD                 9:00.01    8:43.45  
       30.09  1:02.92  1:35.62  2:08.75  2:41.16  3:13.77  3:46.50  4:19.35
     4:52.31  5:25.63  5:58.67  6:32.39  7:05.12  7:38.60  8:11.41  8:43.45
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            45 PLAN                   41.00      38.73  
  2 Gates, Christoper         46 GOLD                   38.88      42.21  
  3 Litter, Albert            47 GOLD                   50.00      46.97  
  4 Zeichner, Adam            47 GOLD                 1:02.00      52.04  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            45 PLAN                 1:28.00    1:22.42  
       40.11  1:22.42                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            45 PLAN                 3:12.00    3:03.66  
       43.51  1:28.34  2:15.54  3:03.66                                    
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabra, David              46 GOLD                      NT    3:04.78  
       40.51  1:26.85  2:15.52  3:04.78                                    
  2 Cole, Andrew              46 GOLD                 2:55.00    3:11.09  
       42.09  1:29.05  2:19.25  3:11.09                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolb, Karl                48 NEM                    34.00      36.56  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           46 GOLD                 1:04.00    1:04.09  
       30.45  1:04.09                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           46 GOLD                 2:30.00    2:25.07  
       32.48  1:08.33  1:46.56  2:25.07                                    
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Andrew              46 GOLD                 1:15.00    1:13.71  
       33.97  1:13.71                                                      
  2 Sabra, David              46 GOLD                 1:15.00    1:15.08  
       34.01  1:15.08                                                      
  3 Abad, Fernando            45 PLAN                 1:23.00    1:23.92  
       38.55  1:23.92                                                      
  4 Gates, Christoper         46 GOLD                      NT    1:29.84  
       38.76  1:29.84                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         45 GOLD                 2:22.99    2:18.36  
       30.52  1:07.45  1:47.26  2:18.36                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               50 GOLD                   25.90      26.06  
  2 Kane, Chris               53 ECS                       NT      29.40  
  3 Gallet, Marc              50 Unattached             30.00      29.83  
  4 Dondi, Beda               54 FLAQ                   30.00      29.95  
  5 Gleber, Michael           54 FLAQ                   33.55      33.29  
  6 Cohodas, Bart             50 PLAN                   33.00      33.33  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               50 GOLD                   57.90      58.64  
       27.23    58.64                                                      
  2 Erickson, Tim             53 FLAQ                   59.00      58.78  
       28.50    58.78                                                      
  3 Dondi, Beda               54 FLAQ                 1:00.00    1:05.40  
       30.87  1:05.40                                                      
  4 Ferron, Lars              54 GOLD                 1:08.00    1:08.45  
       33.08  1:08.45                                                      
  5 Cohodas, Bart             50 PLAN                 1:27.00    1:14.47  
       36.19  1:14.47                                                      
  6 Sonenshein, Roy           52 GOLD                 1:25.60    1:26.26  
       42.26  1:26.26                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             53 FLAQ                 2:09.00    2:09.20  
       30.33  1:03.07  1:36.34  2:09.20                                    
  2 Harbach, Russell          54 GOLD                 2:47.30    2:36.74  
       36.53  1:16.06  1:56.69  2:36.74                                    
  3 Gleber, Michael           54 FLAQ                 3:06.77    2:51.78  
       39.69  1:23.55  2:08.40  2:51.78                                    
  4 Sonenshein, Roy           52 GOLD                 3:05.00    3:09.58  
       44.60  1:33.04  2:22.94  3:09.58                                    
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             53 FLAQ                 4:35.00    4:32.29  
       31.73  1:05.79  1:40.52  2:15.78  2:50.53  3:24.50  3:58.88  4:32.29
  2 Brenner, Bill             51 SYSM                 4:40.00    4:37.86  
       31.76  1:05.77  1:40.46  2:15.58  2:51.22  3:27.21  4:03.35  4:37.86
  3 Hendrick, Marty           51 FLAQ                 4:49.67    5:15.80  
       36.23  1:15.37  1:55.17  2:35.37  3:15.90  3:55.21  4:36.11  5:15.80
  4 Gollop, Barry             54 GOLD                 5:45.00    5:43.91  
       38.64  1:21.78  2:07.12  2:52.26  3:36.75  4:21.13  5:04.30  5:43.91
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             51 SYSM                 9:45.00    9:40.10  
       33.04  1:08.64  1:45.02  2:21.46  2:58.23  3:34.87  4:12.16  4:49.12
     5:26.30  6:03.35  6:39.99  7:16.68  7:53.03  8:29.68  9:05.87  9:40.10
  2 Harbach, Russell          54 GOLD                11:15.52   11:29.11  
       38.23  1:20.05  2:02.76  2:45.48  3:28.55  4:11.95  4:55.57  5:38.93
     6:22.23  7:05.69  7:51.69  8:35.53  9:19.39 10:03.22 10:46.83 11:29.11
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               50 GOLD                   39.80      31.73  
  2 Hendrick, Marty           51 FLAQ                   32.04      33.05  
  3 Gleber, Michael           54 FLAQ                   47.77      45.64  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           51 FLAQ                 1:08.31    1:11.82  
       35.59  1:11.82                                                      
  2 Gollop, Barry             54 GOLD                 1:40.00    1:37.67  
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           51 FLAQ                 2:28.49    2:32.99  
       37.45  1:16.12  1:55.56  2:32.99                                    
  2 Sonenshein, Roy           52 GOLD                 3:45.03    3:58.92  
       58.94  1:58.98  2:59.99  3:58.92                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             51 SYSM                   32.75      32.48  
  2 Dondi, Beda               54 FLAQ                   40.00      40.08  
  3 Gleber, Michael           54 FLAQ                   42.00      42.02  
  4 Ferron, Lars              54 GOLD                   58.57      42.49  
  5 Sonenshein, Roy           52 GOLD                   48.97      50.15  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             51 SYSM                 1:14.50    1:14.18  
       34.89  1:14.18                                                      
  2 Dondi, Beda               54 FLAQ                 1:40.00    1:26.44  
       40.18  1:26.44                                                      
  3 Gleber, Michael           54 FLAQ                 1:36.04    1:32.43  
       43.61  1:32.43                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             51 SYSM                 2:50.00    3:11.16  
       32.67  1:28.20  2:21.20  3:11.16                                    
  2 Gleber, Michael           54 FLAQ                 3:36.75    3:30.69  
       47.91  1:41.81  2:37.68  3:30.69                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               50 GOLD                   29.10      29.41  
  2 Erickson, Tim             53 FLAQ                   29.90      29.46  
  3 Gallet, Marc              50 Unattached             32.00      31.53  
  4 Ferron, Lars              54 GOLD                   31.21      32.66  
  5 Kane, Chris               53 ECS                       NT      33.48  
  6 Cohodas, Bart             50 PLAN                   39.00      37.39  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             53 FLAQ                 1:04.90    1:04.74  
       30.83  1:04.74                                                      
  2 Ferron, Lars              54 GOLD                 1:11.00    1:11.43  
       33.57  1:11.43                                                      
  3 Cohodas, Bart             50 PLAN                 1:40.00    1:33.13  
       40.11  1:33.13                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             53 FLAQ                 2:30.50    2:26.89  
       32.58  1:09.28  1:47.83  2:26.89                                    
  2 Ferron, Lars              54 GOLD                 3:14.55    3:03.45  
       38.60  1:25.10  2:14.44  3:03.45                                    
  3 Gollop, Barry             54 GOLD                 3:30.00    3:33.61  
       47.26  1:43.61  2:39.24  3:33.61                                    
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               50 GOLD                 1:08.10    1:07.73  
       29.99  1:07.73                                                      
  2 Dondi, Beda               54 FLAQ                 1:30.00    1:15.36  
       35.29  1:15.36                                                      
  3 Gleber, Michael           54 FLAQ                 1:25.77    1:30.92  
       43.73  1:30.92                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           51 FLAQ                 2:45.77    2:37.45  
       34.45  1:15.29  2:00.62  2:37.45                                    
  2 Sonenshein, Roy           52 GOLD                 3:43.69    3:51.03  
       55.62  2:00.49  3:02.71  3:51.03                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           59 GOLD                   26.30      27.12  
  2 Sickle, Marc              55 NCMJ                   29.00      29.61  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           59 GOLD                      NT      31.91  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           59 GOLD                      NT    1:09.33  
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           59 GOLD                 2:38.00    2:32.62  
       36.07  1:14.94  1:53.97  2:32.62                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Timothy            57 GOLD                   32.40      31.95  
  2 Schmidt, George           59 GOLD                   34.00      34.86  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Timothy            57 GOLD                 1:11.50    1:09.93  
       32.23  1:09.93                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Timothy            57 GOLD                 2:42.40    2:33.79  
       35.11  1:14.00  1:53.59  2:33.79                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sickle, Marc              55 NCMJ                   32.00      32.80  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Timothy            57 GOLD                 1:05.50    1:03.83  
     1:03.83  1:03.83                                                      
  2 Schmidt, George           59 GOLD                 1:07.00    1:06.90  
       31.64  1:06.90                                                      
  3 Sickle, Marc              55 NCMJ                 1:18.00    1:16.60  
       36.23  1:16.60                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           59 GOLD                 2:32.00    2:32.25  
       33.61  1:12.80  1:57.20  2:32.25                                    
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bertrand, Robert          61 NCMJ                   29.46      29.44  
  2 Parsons, Roger            62 GOLD                   31.50      31.34  
  3 Venture, Ray              61 GOLD                   42.94      43.72  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Roger            62 GOLD                 1:10.50    1:11.21  
       34.81  1:11.21                                                      
  2 Beier, Ken                60 GOLD                 1:20.00    1:24.53  
       39.44  1:24.53                                                      
  3 Cullen, Philip            62 GOLD                 1:36.00    1:34.09  
       46.40  1:34.09                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              64 GOLD                 2:46.74    2:54.20  
       38.02  1:22.08  2:08.81  2:54.20                                    
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              64 GOLD                 6:35.00    6:24.09  
       40.28  1:26.69  2:15.70  3:05.80  3:55.86  4:45.78  5:36.49  6:24.09
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken                60 GOLD                12:40.00   12:53.16  
       42.10  1:30.27  2:20.07  3:10.78  4:00.09  4:50.03  5:39.19  6:28.26
     7:17.46  8:07.47  8:55.44  9:44.10 10:31.93 11:20.18 12:07.93 12:53.16
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Roger            62 GOLD                   38.00      37.88  
  2 Venture, Ray              61 GOLD                   56.36      54.29  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bertrand, Robert          61 NCMJ                 1:22.57    1:21.22  
       40.06  1:21.22                                                      
  2 Parsons, Roger            62 GOLD                 1:24.04    1:22.71  
       40.52  1:22.71                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken                60 GOLD                 3:45.00    3:45.27  
       51.98  1:50.73  2:49.74  3:45.27                                    
  2 Venture, Ray              61 GOLD                 4:50.73    4:57.52  
     1:07.71  2:24.52  3:46.22  4:57.52                                    
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              64 GOLD                   41.78      41.34  
  2 Cullen, Philip            62 GOLD                   52.00      50.79  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              64 GOLD                 1:30.00    1:32.49  
       45.10  1:32.49                                                      
  2 Cullen, Philip            62 GOLD                 2:00.00    1:53.79  
       53.37  1:53.79                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              64 GOLD                 3:18.98    3:21.18  
       45.48  1:36.76  2:29.91  3:21.18                                    
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              61 GOLD                 1:08.35    1:14.69  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken                60 GOLD                 1:40.00    1:47.37  
       48.45  1:47.37                                                      
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                   27.15      26.87  
  2 Smith, Robert             66 OREG                   25.00      28.27  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                      NT      59.40  
  2 Messineo, Doug            69 GOLD                 1:20.29    1:23.23  
       39.62  1:23.23                                                      
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                 4:55.56    4:55.97  
       32.95  1:08.96  1:46.26  2:24.44  3:02.80  3:41.19  4:19.31  4:55.97
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert             66 OREG                   29.00      35.37  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis           66 NEM                    36.00      36.41  
  2 Smith, Robert             66 OREG                   33.00      39.52  
  3 Riker, Tony               65 GOLD                   45.00      42.34  
  4 Messineo, Doug            69 GOLD                   44.42      44.50  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis           66 NEM                  1:25.00    1:24.08  
       40.70  1:24.08                                                      
  2 Smith, Robert             66 OREG                 1:13.00    1:25.83  
       40.37  1:25.83                                                      
  3 Messineo, Doug            69 GOLD                 1:35.58    1:34.58  
       44.34  1:34.58                                                      
  4 Riker, Tony               65 GOLD                 1:40.00    1:36.65  
       45.33  1:36.65                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riker, Tony               65 GOLD                 4:00.00    3:38.87  
       48.12  1:43.93  2:42.16  3:38.87                                    
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messineo, Doug            69 GOLD                   42.84      43.95  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                 1:38.00    1:08.36  
       30.65  1:08.36                                                      
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert             66 OREG                 1:04.00    1:16.33  
       35.01  1:16.33                                                      
  2 Messineo, Doug            69 GOLD                 1:35.18    1:36.00  
       49.63  1:36.00                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            65 GOLD                 2:50.95    2:59.10  
       31.77  1:18.64  2:11.59  2:59.10                                    
  2 Messineo, Doug            69 GOLD                 3:36.49    3:36.95  
       45.86  1:53.40  2:49.01  3:36.95                                    
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            74 GOLD                   29.50      29.72  
  2 McIntyre, David           72 GOLD                   31.50      31.27  
  3 Lammert, Joseph           70 GOLD                   33.00      32.76  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            74 GOLD                 1:09.00    1:08.42  
       32.67  1:08.42                                                      
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           72 GOLD                   37.87      37.37  
  2 Lammert, Joseph           70 GOLD                   40.00      39.53  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lammert, Joseph           70 GOLD                   34.00      33.88  
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           72 GOLD                 1:27.00    1:24.34  
       37.57  1:24.34                                                      
  2 Cavanaugh, Cav            74 GOLD                 1:28.00    1:27.62  
       42.22  1:27.62                                                      
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Painter, David            71 GOLD                 3:20.00    3:12.86  
       42.26  1:32.85  2:30.01  3:12.86                                    
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zurcher, James            75 CMS                    33.00      32.03  
  2 Rapperport, Alan          76 GOLD                   36.19      35.88  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zurcher, James            75 CMS                  1:13.00    1:11.74  
       34.54  1:11.74                                                      
  2 Busse, George             77 GOLD                 1:40.00    1:47.28  
       49.08  1:47.28                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busse, George             77 GOLD                 3:50.00    3:58.35  
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          76 GOLD                14:00.00   14:27.60  
       44.48  1:35.13  3:22.49  4:16.91  5:12.82  6:08.20  7:03.35  7:58.92
     8:54.94  9:50.87 10:47.27 11:43.12 12:38.39 13:34.23 14:27.60         
  2 Busse, George             77 GOLD                17:30.00   17:55.15  
       57.35  2:02.20  3:10.85  4:19.35  5:27.21  6:35.33  7:44.04  8:52.90
    10:01.52 11:09.78 12:18.20 13:26.59 14:35.19 15:43.14 16:50.59 17:55.15
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          76 GOLD                   44.00      45.13  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            76 SYSM                 1:28.00    1:18.47  
       38.37  1:18.47                                                      
  2 Rapperport, Alan          76 GOLD                 1:36.40    1:36.54  
       46.14  1:36.54                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          76 GOLD                 3:30.00    3:26.56  
       47.91  1:38.88  2:32.20  3:26.56                                    
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            76 SYSM                 1:36.00    1:18.80  
       37.54  1:18.80                                                      
  2 Zurcher, James            75 CMS                  1:26.00    1:25.36  
       39.54  1:25.36                                                      
  3 Rapperport, Alan          76 GOLD                 1:35.00    1:37.76  
       45.27  1:37.76                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            76 SYSM                 3:25.00    2:59.26  
       40.03  1:24.92  2:21.04  2:59.26                                    
  2 Zurcher, James            75 CMS                  3:13.00    3:10.46  
       39.30  1:29.83  2:26.26  3:10.46                                    
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            76 SYSM                 7:40.00    6:33.87  
       45.35  1:38.02  2:25.73  3:15.52  4:14.16  5:13.72  5:54.66  6:33.87
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Loring            80 GOLD                   45.00      47.00  
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lustig, George            80 FLAQ                 5:15.77    4:45.25  
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lustig, George            80 FLAQ                10:50.77    9:59.03  
     1:09.24  2:24.47  3:42.34  5:00.56  6:15.50  7:32.31  8:47.40  9:59.03
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Loring            80 GOLD                   56.00    1:05.76  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Loring            80 GOLD                 2:10.00    2:19.84  
     1:08.28  2:19.84                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Loring            80 GOLD                 4:00.00    5:05.61  
     1:11.18  2:30.92  3:52.12  5:05.61                                    
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lustig, George            80 FLAQ                 1:17.77    1:15.01  
 
Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lustig, George            80 FLAQ                 2:45.77    2:45.41  
     1:18.10  2:45.41                                                      
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Loring            80 GOLD                 2:40.00    2:14.44  
     1:05.92  2:14.44                                                      
  2 Lustig, George            80 FLAQ                 2:45.77    2:46.14  
     1:20.83  2:46.14                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Loring            80 GOLD                 5:00.00    5:06.46  
     1:14.43  2:36.38  4:07.37  5:06.46                                    
  2 Lustig, George            80 FLAQ                 5:45.77    5:59.89  
     1:20.58  3:03.66  4:46.48  5:59.89                                    
 
Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiers, James              85 FMM                    37.00      44.72  
 
Men 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiers, James              85 FMM                  1:30.00    1:43.65  
       48.83  1:43.65                                                      
 
Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiers, James              85 FMM                    45.00      55.10  
 
Men 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            85 FMM                  1:58.10    1:51.74  
       52.36  1:51.74                                                      
  2 Hiers, James              85 FMM                  1:45.00    2:01.65  
       56.88  2:01.65                                                      
 
Men 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            85 FMM                  4:20.50    4:20.08  
     1:01.82  2:09.58  3:17.91  4:20.08                                    
 
Men 85-89 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            85 FMM                  2:20.00    2:22.77  
     1:08.02  2:22.77                                                      
 
Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    2:08.29  
     1) Serrano, Molli W36              2) Le, Vi-An W26                  
     3) Moore, Allison W23              4) Hester, Heidi W29              
       34.92  1:11.77  1:39.16  2:08.29                                    
 
Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    4:32.20  
     1) Mayville-Armas, Janey W35       2) Murphy, Siobhan W23            
     3) Wenzel, Katie W26               4) Lastfogel, Laura W27           
       28.65  1:00.23  1:34.05  2:11.24  2:44.96  3:21.37  3:55.26  4:32.20
  2 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    4:33.16  
     1) Manna, Christine W35            2) Le, Vi-An W26                  
     3) Moore, Allison W23              4) Hester, Heidi W29              
       32.94  1:08.48  1:41.89  2:20.74  2:54.66  3:32.71  4:01.73  4:33.16
 
Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:18.54  
     1) Mayville-Armas, Janey W35       2) Murphy, Siobhan W23            
     3) Martin, Jennifer W29            4) Wenzel, Katie W26              
       34.19  1:15.57  1:47.88  2:18.54                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:04.11  
     1) Johnson, Jill W44               2) Stewart, Ann W39               
     3) Pierce, Nicole W21              4) LeClair, Dale W40              
       32.19  1:03.70  1:34.59  2:04.11                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:56.56  
     1) Fitzgibbons, Bridget W32        2) Keeney, Cheryl W46             
     3) Goldfinger, Marcia W40          4) Frank, Stephanie W38           
       43.50  1:27.17  2:13.63  2:56.56                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:22.51  
     1) Willman, Becky W57              2) Montgomery, Courtney W45       
     3) Barella, Michelle W34           4) Monaghan, Michelle W42         
       37.77  1:15.05  1:48.69  2:22.51                                    
  2 Comets Swimeam Masters  'A'                            NT    2:46.17  
     1) Walpole, Leticia W46            2) De Barros, Lucie W51           
     3) Berti, Paula W40                4) Chilcote, Stacey W34           
       39.40  1:27.41  2:17.79  2:46.17                                    
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    5:27.27  
     1) Paiva, Maria W44                2) Rosenblat, Daniela W34         
     3) Bennett, Sarah W46              4) Hulett, Jennifer W40           
       36.59  1:16.95  2:02.32  2:51.34           3:31.40  4:47.60  5:27.27
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:58.64    1:59.65  
     1) Cavanaugh, Debbie W51           2) Sargeant, Pat W56              
     3) Devanney, Celia W52             4) Lohberg, Birgit W44            
       31.24  1:00.94  1:31.98  1:59.65                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:22.59  
     1) Webb, Linda W64                 2) Thomas, Ann W49                
     3) Itzler, Ellen W51               4) Bennett, Sarah W46             
       31.59  1:08.35  1:45.45  2:22.59                                    
  3 North County Masters of Jupite  'A'                    NT    3:06.09  
     1) Munro, Nancy W51                2) Davenport, Gloria W49          
     3) Simmons, Ellen W46              4) Irish Bostic, Linda W46        
     1:02.63           2:34.16  3:06.09                                    
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    5:33.58  
     1) Ogier, Danielle W57             2) Larson, Linda W54              
     3) Webb, Linda W64                 4) Thomas, Ann W49                
       34.88  1:12.47  1:53.74  2:39.20  3:21.73  4:09.44  4:49.21  5:33.58
 
Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    9:40.96  
     1) Cavanaugh, Debbie W51           2) Devanney, Celia W52            
     3) Sargeant, Pat W56               4) Lohberg, Birgit W44 
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT   12:26.89  
     1) Webb, Linda W64                 2) Larson, Linda W54              
     3) Bennett, Sarah W46              4) Thomas, Ann W49                
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:16.23    2:18.67  
     1) Sargeant, Pat W56               2) Cavanaugh, Debbie W51          
     3) Lohberg, Birgit W44             4) Devanney, Celia W52            
       38.10  1:17.27  1:47.10  2:18.67                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:37.33  
     1) Larson, Linda W54               2) Paiva, Maria W44               
     3) Thomas, Ann W49                 4) Ogier, Danielle W57            
       41.73  1:24.36  2:37.33                                             
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:35.56    1:39.64  
     1) Comulada, Luis M34              2) Stoudt, Roger M35              
     3) Rivera, Robert M31              4) Welch, Corey M26               
       24.94    50.24  1:14.71  1:39.64                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    1:41.85  
     1) Semisch, Kevin M43              2) Tiozzo, Eduard M36             
     3) Lage, Terry M41                 4) Harrington, Patrick M38        
       25.62    50.49  1:15.82  1:41.85                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                          NT    1:52.06  
     1) Andreades, Stephen M37          2) Corcho, Rodrigo M30            
     3) Fiser, Graeme M43               4) Streiner, Jarret M34           
       26.68    55.66  1:24.74  1:52.06                                    
  4 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    1:54.47  
     1) Wilson, Todd M24                2) Cohodas, Bart M50              
     3) Abad, Fernando M45              4) Cuticchia, Tommie M26          
       25.75    58.08  1:28.82  1:54.47                                    
  5 Gold Coast Masters  'B'                                NT    2:16.26  
     1) Hanks, Glen M39                 2) Montero, Carlos M33            
     3) Scharf, Lee M31                 4) Cooney, Steven M39             
       30.47    58.66  1:44.56  2:16.26                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    3:45.45  
     1) Lage, Terry M41                 2) Tiozzo, Eduard M36             
     3) Semisch, Kevin M43              4) Harrington, Patrick M38        
       27.56    56.80  1:22.75  1:52.15  2:20.10  2:50.44  3:16.19  3:45.45
  2 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    4:10.96  
     1) Wilson, Todd M24                2) Cohodas, Bart M50              
     3) Cuticchia, Tommie M26           4) Ochoa, Carlos M38              
       29.00    59.67  1:33.99  2:12.69  2:41.09  3:12.59  3:40.99  4:10.96
 
Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    8:26.54  
     1) Welch, Corey M26                2) Stoudt, Roger M35              
     3) Comulada, Luis M34              4) Rivera, Robert M31             
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    1:52.79  
     1) Stoudt, Roger M35               2) Welch, Corey M26               
     3) Rivera, Robert M31              4) Comulada, Luis M34             
       31.44  1:00.94  1:27.42  1:52.79                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    1:58.96  
     1) Fernandez, Carlos M40           2) Corcho, Rodrigo M30            
     3) Streiner, Jarret M34            4) Jordan, Richard M23            
       30.98  1:04.01  1:33.40  1:58.96                                    
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    1:57.31  
     1) Erickson, Tim M53               2) Dondi, Beda M54                
     3) Williams, Kennon M28            4) Hendrick, Marty M51            
       26.68    55.57  1:26.78  1:57.31                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:14.07  
     1) Montgomery, Dwight M49          2) Montes, Ismael M47             
     3) Tolomeo, Scott M44              4) Walley, David M44              
       36.67  1:13.22  1:43.21  2:14.07                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:24.52  
     1) Montero, Carlos M33             2) Hanks, Glen M39                
     3) Walley, David M44               4) Gollop, Barry M54              
       30.48  1:04.71  1:37.04  2:12.18  2:41.81  3:13.90  3:47.41  4:24.52
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    1:55.88  
     1) Harper, Jim M42                 2) Frampton, Sean M43             
     3) Olsen, Jonathan M46             4) Valdivia, Ricardo M45          
       30.40  1:01.26  1:29.92  1:55.88                                    
  2 Gold Coast Masters  'B'                                NT    2:15.38  
     1) Caldwell, Larry M45             2) Naoumoff, Stephane M43         
     3) LeClair, David M42              4) Cutherell, David M44           
       37.65  1:14.16  1:45.91  2:15.38                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           3:50.93    4:19.95  
     1) Harper, Jim M42                 2) Frampton, Sean M43             
     3) Olsen, Jonathan M46             4) Wotton, Joe M50                
       32.26  1:06.03  1:38.67  2:16.30  2:46.55  3:20.96  3:48.49  4:19.95
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:35.60  
     1) Gollop, Barry M54               2) Harbach, Russell M54           
     3) Venture, Ray M61                4) Sonenshein, Roy M52            
       37.28  1:09.52  1:56.61  2:35.60                                    
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    4:19.34  
     1) Erickson, Tim M53               2) Fiser, Graeme M43              
     3) Hendrick, Marty M51             4) Dondi, Beda M54                
       29.81  1:02.49  1:32.88  2:05.92  2:37.83  3:13.18  3:45.12  4:19.34
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:13.06  
     1) Hendrick, Marty M51             2) Fiser, Graeme M43              
     3) Erickson, Tim M53               4) Dondi, Beda M54                
       34.78  1:11.35  1:42.66  2:13.06                                    
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:01.03  
     1) Schmidt, George M59             2) Shead, Timothy M57             
     3) Wotton, Joe M50                 4) Cavanaugh, Cav M74             
       31.91  1:03.26  1:31.64  2:01.03                                    
  2 Gold Coast Masters  'B'                                NT    2:29.49  
     1) Parsons, Roger M62              2) Riker, Tony M65                
     3) Ferron, Lars M54                4)                                
       39.16  1:20.51  1:52.14  2:29.49                                    
 
Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           4:40.85    4:38.68  
     1) Schmidt, George M59             2) Shead, Timothy M57             
     3) Quiggin, David M65              4) Parsons, Roger M62             
       33.61  1:09.33  1:42.12  2:20.71  2:51.05  3:29.42  4:02.82  4:38.68
  2 Gold Coast Masters  'B'                                NT    5:32.23  
     1) Rapperport, Alan M76            2) Brewer, Dick M64               
     3) Ferron, Lars M54                4) Cole, Andrew M46               
       47.22  1:36.50  2:18.99  3:07.07  3:43.25  4:25.05  4:55.90  5:32.23
 
Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:00.82    1:57.07  
     1) Cavanaugh, Cav M74              2) Painter, David M71             
     3) McIntyre, David M72             4) Quiggin, David M65             
       29.72  1:00.08  1:30.40  1:57.07                                    
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           4:52.77    4:37.25  
     1) Quiggin, David M65              2) Lammert, Joseph M70            
     3) McIntyre, David M72             4) Cavanaugh, Cav M74             
       28.74    59.40  1:33.61  2:12.81  2:46.88  3:25.87  4:00.20  4:37.25
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:20.08  
     1) Vaucher, James M26              2) Pierce, Nicole W21             
     3) Stewart, Ann W39                4) Bellew, Matthew M25            
       29.90  1:01.27  1:35.40  2:13.11  2:45.46  3:23.70  3:51.07  4:20.08
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    2:09.95  
     1) Hester, Heidi W29               2) Wilson, Todd M24               
     3) Cuticchia, Tommie M26           4) Moore, Allison W23             
       35.04  1:09.24  1:37.41  2:09.95                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    1:50.24  
     1) Andreades, Stephen M37          2) Lastfogel, Laura W27           
     3) Mayville-Armas, Janey W35       4) Harrington, Patrick M38        
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    4:35.91  
     1) Wray, James M38                 2) Desmarais, Josee W49           
     3) Lastfogel, Laura W27            4) Jordan, Richard M23            
       40.92  1:26.69  2:00.16  2:38.05  3:03.92  3:39.32  4:05.99  4:35.91
  2 East Coast Swimming  'A'                               NT    4:45.43  
     1) Bregler, Steve M44              2) Stille, Ben M33                
     3) Kane, Chris M53                 4) Gundersen, Nicole W24          
       33.56  1:10.47  1:48.62  2:32.33  3:03.44  3:36.70  4:08.25  4:45.43
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:13.64  
     1) Vaucher, James M26              2) Bellew, Matthew M25            
     3) Mena Fernandez, Alicia W38      4) Girard, Brooke W33             
       32.46  1:03.98  1:40.56  2:13.64                                    
  2 Comets Swimeam Masters  'A'                            NT    2:27.77  
     1) Berti, Paula W40                2) Berti, Alessandro M40          
     3) Medema, Chuck M30               4) Chilcote, Stacey W34           
       48.16  1:26.66  1:57.16  2:27.77                                    
  3 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    2:34.86  
     1) Abad, Fernando M45              2) Le, Vi-An W26                  
     3) Cohodas, Bart M50               4) Serrano, Molli W36             
       38.55  1:21.33  1:59.50  2:34.86                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    4:47.35  
     1) Hester, Heidi W29               2) Ochoa, Carlos M38              
     3) Wilson, Todd M24                4) Manna, Christine W35           
  2 Plantation Swim Team Masters  'B'                      NT    5:18.64  
     1) Abad, Fernando M45              2) Le, Vi-An W26                  
     3) Cuticchia, Tommie M26           4) Moore, Allison W23             
       28.43    59.61  1:31.59  2:03.78  2:33.82  3:07.67  3:42.56  4:16.59
     4:44.73  5:17.50  5:51.07  6:23.97  6:51.41  7:22.34  7:54.40  5:18.64
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:22.93  
     1) Aranguibel, Ninoska W28         2) Gates, Christoper M46          
     3) Montgomery, Courtney W45        4) Litter, Albert M47             
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    5:46.24  
     1) Fiser, Graeme M43               2) Goldfinger, Marcia W40         
     3) Fitzgibbons, Bridget W32        4) Hendrick, Marty M51            
       31.87  1:07.27  1:58.07  2:53.38  3:43.52  4:38.25  5:11.45  5:46.24           
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    6:10.79  
     1) Gates, Christoper M46           2) Gollop, Barry M54              
     3) Protzman, Barbara W55           4) Seier, Lydia W53               
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:34.96  
     1) Rapperport, Alan M76            2) Brewer, Dick M64               
     3) Protzman, Barbara W55           4) Seier, Lydia W53               
       45.05  1:25.27  2:02.50  2:34.96                                    
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:15.63    2:45.23  
     1) Holmes, Loring M80              2) Mitchell, Jeannie W63          
     3) Busse, George M77               4) Mancino, Cathy W60