Licensed to GOLD COAST MASTERS     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/8/2010 10:24 PM
                 2010 Holiday Classic - 12/4/2010 to 12/5/2010                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              24 GSC                  1:04.84    1:04.40  
                  31.72     1:04.40 (32.68)                                        
  2 Holman, Mary              24 GSC                  1:05.60    1:05.27  
                  32.00     1:05.27 (33.27)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              24 GSC                  2:15.57    2:14.26  
                  32.21     1:06.08 (33.87)     1:40.53 (34.45)     2:14.26 (33.73)
  2 Holman, Mary              24 GSC                  2:16.27    2:17.11  
                  31.96     1:06.40 (34.44)     1:41.91 (35.51)     2:17.11 (35.20)
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              24 GSC                  4:41.25    4:37.34  
                  32.31     1:07.29 (34.98)     1:42.73 (35.44)     2:17.97 (35.24)
        2:53.41 (35.44)     3:28.47 (35.06)     4:03.50 (35.03)     4:37.34 (33.84)
  2 Holman, Mary              24 GSC                  4:43.50    4:46.51  
                  32.90     1:08.73 (35.83)     1:44.53 (35.80)     2:20.76 (36.23)
        2:57.24 (36.48)     3:33.88 (36.64)     4:10.77 (36.89)     4:46.51 (35.74)
 
Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              24 GSC                  9:44.98    9:41.47  
                  33.52     1:10.14 (36.62)     1:46.88 (36.74)     2:23.61 (36.73)
        3:00.60 (36.99)     3:37.27 (36.67)     4:14.11 (36.84)     4:50.86 (36.75)
        5:27.44 (36.58)     6:04.21 (36.77)     6:40.78 (36.57)     7:17.45 (36.67)
        7:53.76 (36.31)     8:30.27 (36.51)     9:06.32 (36.05)     9:41.47 (35.15)
  2 Holman, Mary              24 GSC                  9:45.00    9:41.50  
                  33.76     1:10.05 (36.29)     1:47.16 (37.11)     2:24.10 (36.94)
        3:00.94 (36.84)     3:37.75 (36.81)     4:14.47 (36.72)     4:51.14 (36.67)
        5:28.00 (36.86)     6:04.41 (36.41)     6:41.12 (36.71)     7:17.84 (36.72)
        7:54.13 (36.29)     8:30.39 (36.26)     9:06.42 (36.03)     9:41.50 (35.08)
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Mary              24 GSC                  1:23.76    1:25.43  
                  42.82     1:25.43 (42.61)                                        
 -- Holman, Sara              24 GSC                  1:17.08         DQ  
                  38.61          DQ (38.99)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              24 GSC                  2:41.63    2:38.67  
                  39.20     1:19.05 (39.85)     1:59.26 (40.21)     2:38.67 (39.41)
  2 Holman, Mary              24 GSC                  2:53.66    2:53.32  
                  43.43     1:26.70 (43.27)     2:10.26 (43.56)     2:53.32 (43.06)
 
Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              24 GSC                  5:43.52    5:35.59  
                  37.43     1:19.84 (42.41)     2:02.13 (42.29)     2:44.10 (41.97)
        3:34.54 (50.44)     4:25.50 (50.96)     5:01.28 (35.78)     5:35.59 (34.31)
  2 Holman, Mary              24 GSC                  5:53.27    5:49.43  
                  39.94     1:25.04 (45.10)     2:12.36 (47.32)     2:56.95 (44.59)
        3:47.30 (50.35)     4:37.27 (49.97)     5:14.07 (36.80)     5:49.43 (35.36)
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Sunshine          28 GOLD                   31.00      30.53  
  2 Bisschops, Julia          26 FLAQ                   32.00      30.65  
  3 Uzcategui, Edymar         26 GOLD                   44.10      51.89  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Sunshine          28 GOLD                 1:06.00    1:05.14  
                  31.37     1:05.14 (33.77)                                        
  2 Bisschops, Julia          26 FLAQ                 1:12.00    1:07.32  
                  32.33     1:07.32 (34.99)                                        
  3 Uzcategui, Edymar         26 GOLD                 1:49.10    1:52.54  
                  52.75     1:52.54 (59.79)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bisschops, Julia          26 FLAQ                 2:30.00    2:28.97  
                  34.00     1:11.45 (37.45)     1:50.13 (38.68)     2:28.97 (38.84)
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bisschops, Julia          26 FLAQ                12:00.00   10:48.72  
                  35.60     1:15.77 (40.17)     1:56.95 (41.18)     2:37.70 (40.75)
        3:19.00 (41.30)     4:00.30 (41.30)     4:41.00 (40.70)     5:22.37 (41.37)
        6:03.73 (41.36)     6:44.79 (41.06)     7:26.03 (41.24)     8:07.53 (41.50)
        8:48.58 (41.05)     9:29.54 (40.96)    10:10.03 (40.49)    10:48.72 (38.69)
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uzcategui, Edymar         26 GOLD                 1:10.10    1:03.66  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bisschops, Julia          26 FLAQ                   36.00      33.46  
  2 Uzcategui, Edymar         26 GOLD                   52.10    1:03.26  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bisschops, Julia          26 FLAQ                 1:20.00    1:16.92  
                  35.21     1:16.92 (41.71)                                        
 -- Uzcategui, Edymar         26 GOLD                 2:01.10         DQ  
                1:03.58        DQ (1:18.54)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bisschops, Julia          26 FLAQ                 4:00.00    2:59.13  
                  37.23     1:21.03 (43.80)     2:10.44 (49.41)     2:59.13 (48.69)
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Sunshine          28 GOLD                 1:20.00    1:18.02  
                  35.64     1:18.02 (42.38)                                        
  2 Bisschops, Julia          26 FLAQ                 1:40.00    1:18.57  
                  37.57     1:18.57 (41.00)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bisschops, Julia          26 FLAQ                 3:10.00    2:48.54  
                  36.09     1:21.30 (45.21)     2:10.92 (49.62)     2:48.54 (37.62)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             30 PLAN                   29.50      29.48  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             30 PLAN                 1:02.00    1:02.14  
                  30.29     1:02.14 (31.85)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             30 PLAN                 2:13.00    2:12.66  
                  31.58     1:04.86 (33.28)     1:38.84 (33.98)     2:12.66 (33.82)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             30 PLAN                 4:40.00    4:37.94  
                  32.71     1:07.57 (34.86)     1:42.73 (35.16)     2:17.77 (35.04)
        2:52.87 (35.10)     3:28.05 (35.18)     4:03.52 (35.47)     4:37.94 (34.42)
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             30 PLAN                10:15.00    9:57.40  
                  35.27     1:12.69 (37.42)     1:50.62 (37.93)     2:28.48 (37.86)
        3:06.36 (37.88)     3:44.25 (37.89)     4:21.99 (37.74)     4:59.83 (37.84)
        5:37.64 (37.81)     6:15.24 (37.60)     6:52.79 (37.55)     7:30.57 (37.78)
        8:08.21 (37.64)     8:45.89 (37.68)     9:21.99 (36.10)     9:57.40 (35.41)
  2 Koppenwallner, Sonja      34 FLAQ                10:50.00   10:41.55  
                  35.65     1:14.81 (39.16)     1:54.87 (40.06)     2:35.19 (40.32)
        3:16.00 (40.81)     3:56.40 (40.40)     4:37.56 (41.16)     5:18.22 (40.66)
        5:58.70 (40.48)     6:39.47 (40.77)     7:20.46 (40.99)     8:00.65 (40.19)
        8:41.64 (40.99)     9:21.94 (40.30)    10:01.92 (39.98)    10:41.55 (39.63)
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             30 PLAN                 1:14.00    1:16.11  
                  37.20     1:16.11 (38.91)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             30 PLAN                 2:36.00    2:38.37  
                  37.97     1:17.89 (39.92)     1:58.29 (40.40)     2:38.37 (40.08)
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koppenwallner, Sonja      34 FLAQ                 1:20.00    1:21.07  
                  38.34     1:21.07 (42.73)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koppenwallner, Sonja      34 FLAQ                 3:02.00    2:54.90  
                  38.88     1:22.79 (43.91)     2:15.83 (53.04)     2:54.90 (39.07)
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            39 GOLD                   35.00      35.27  
  2 Pittinger, Liz            39 GOLD                      NT      36.20  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broussard, Katie          36 GOLD                 1:08.00    1:04.66  
                  30.80     1:04.66 (33.86)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broussard, Katie          36 GOLD                 2:30.00    2:22.52  
                  31.84     1:07.61 (35.77)     1:44.80 (37.19)     2:22.52 (37.72)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly            39 FLAQ                      NT    5:09.88  
                  35.64     1:14.36 (38.72)     1:53.75 (39.39)     2:33.10 (39.35)
        3:12.78 (39.68)     3:52.46 (39.68)     4:31.61 (39.15)     5:09.88 (38.27)
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     36 FLAQ                   32.54      33.38  
  2 Beatty, Yukako            39 GOLD                   43.00      39.76  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     36 FLAQ                 1:10.20    1:11.35  
                  34.48     1:11.35 (36.87)                                        
  2 Broussard, Katie          36 GOLD                 1:23.00    1:15.53  
                  36.94     1:15.53 (38.59)                                        
  3 Legaspi, Kelly            39 FLAQ                      NT    1:20.05  
                  39.21     1:20.05 (40.84)                                        
  4 Beatty, Yukako            39 GOLD                 1:40.00    1:32.54  
                  44.66     1:32.54 (47.88)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     36 FLAQ                 2:32.10    2:33.97  
                  34.81     1:12.04 (37.23)     1:52.09 (40.05)     2:33.97 (41.88)
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly            39 FLAQ                   34.00      35.61  
  2 Broussard, Katie          36 GOLD                   45.00      41.10  
  3 Beatty, Yukako            39 GOLD                   46.00      46.53  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly            39 FLAQ                 1:15.00    1:16.09  
                  35.53     1:16.09 (40.56)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly            39 FLAQ                 2:50.00    2:49.12  
                  39.11     1:23.42 (44.31)     2:07.56 (44.14)     2:49.12 (41.56)
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broussard, Katie          36 GOLD                   33.00      30.87  
  2 Beatty, Yukako            39 GOLD                   42.00      40.51  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broussard, Katie          36 GOLD                 1:12.50    1:09.98  
                  32.97     1:09.98 (37.01)                                        
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly            39 FLAQ                      NT    1:17.48  
                  38.19     1:17.48 (39.29)                                        
  2 Pittinger, Liz            39 GOLD                      NT    1:40.79  
                  46.83     1:40.79 (53.96)                                        
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     36 FLAQ                 5:30.26    5:34.97  
                  35.60     1:15.98 (40.38)     2:00.19 (44.21)     2:44.22 (44.03)
        3:31.71 (47.49)     4:19.54 (47.83)     4:56.60 (37.06)     5:34.97 (38.37)
  2 Legaspi, Kelly            39 FLAQ                      NT    5:37.72  
                  38.11     1:21.82 (43.71)     2:09.55 (47.73)     2:55.97 (46.42)
        3:37.92 (41.95)     4:20.45 (42.53)     4:59.70 (39.25)     5:37.72 (38.02)
  3 Broussard, Katie          36 GOLD                 6:10.00    5:42.00  
                  33.08     1:11.95 (38.87)     1:57.23 (45.28)     2:42.30 (45.07)
        3:32.52 (50.22)     4:24.10 (51.58)     5:03.26 (39.16)     5:42.00 (38.74)
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             41 GOLD                 1:05.00    1:05.42  
                  32.62     1:05.42 (32.80)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             41 GOLD                 2:25.00    2:23.33  
                  34.03     1:11.03 (37.00)     1:47.71 (36.68)     2:23.33 (35.62)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             41 GOLD                 5:10.00    5:06.52  
                  36.49     1:16.00 (39.51)     1:55.84 (39.84)     2:34.96 (39.12)
        3:13.63 (38.67)     3:52.31 (38.68)     4:29.90 (37.59)     5:06.52 (36.62)
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             41 GOLD                11:00.00   11:02.81  
                  38.46     1:20.10 (41.64)     2:02.79 (42.69)     2:45.76 (42.97)
        3:28.13 (42.37)     4:10.66 (42.53)     4:52.94 (42.28)     5:34.59 (41.65)
        6:15.91 (41.32)     6:57.36 (41.45)     7:38.59 (41.23)     8:19.84 (41.25)
        9:01.47 (41.63)     9:42.57 (41.10)    10:22.88 (40.31)    11:02.81 (39.93)
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             41 GOLD                   38.50      36.36  
  2 Stewart, Ann              40 GOLD                   36.50      37.48  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              40 GOLD                 1:21.00    1:25.60  
                  41.40     1:25.60 (44.20)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              40 GOLD                 3:02.00    3:00.21  
                  39.85     1:22.86 (43.01)     2:10.39 (47.53)     3:00.21 (49.82)
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              40 GOLD                   37.00      37.22  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             41 GOLD                 1:20.00    1:17.59  
                  37.02     1:17.59 (40.57)                                        
  2 Stewart, Ann              40 GOLD                 1:22.00    1:24.13  
                  38.05     1:24.13 (46.08)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jill             45 GOLD                   32.17      31.88  
  2 Schick, Lori              47 FLAQ                   33.50      35.53  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           45 GOLD                 1:02.50    1:02.65  
                  30.76     1:02.65 (31.89)                                        
  2 Herbst, Elizabeth         47 FLAQ                      NT    1:19.46  
                  36.54     1:19.46 (42.92)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              47 FLAQ                 2:41.00    2:49.50  
                  39.86     1:22.96 (43.10)     2:06.43 (43.47)     2:49.50 (43.07)
  2 Herbst, Elizabeth         47 FLAQ                      NT    2:55.34  
                  40.67     1:25.38 (44.71)     2:11.53 (46.15)     2:55.34 (43.81)
  3 Keeney, Cheryl            47 FLAQ                 3:40.24    3:38.27  
                  48.29     1:44.17 (55.88)     2:43.13 (58.96)     3:38.27 (55.14)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jill             45 GOLD                 5:17.40    5:17.97  
                  35.23     1:14.34 (39.11)     1:54.62 (40.28)     2:35.74 (41.12)
        3:16.35 (40.61)     3:56.91 (40.56)     4:38.17 (41.26)     5:17.97 (39.80)
  2 Keeney, Cheryl            47 FLAQ                 7:46.33    7:43.23  
                  51.96     1:49.47 (57.51)   2:49.54 (1:00.07)     3:48.44 (58.90)
      4:48.90 (1:00.46)     5:48.46 (59.56)   7:43.23 (1:54.77)                    
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jill             45 GOLD                10:54.20   10:46.27  
                  35.44     1:15.24 (39.80)     1:56.09 (40.85)     2:37.49 (41.40)
        3:18.38 (40.89)     3:59.43 (41.05)     4:40.06 (40.63)     5:21.23 (41.17)
        6:01.98 (40.75)     6:42.54 (40.56)     7:23.10 (40.56)     8:03.77 (40.67)
        8:44.24 (40.47)     9:25.26 (41.02)    10:06.39 (41.13)    10:46.27 (39.88)
  2 Herbst, Elizabeth         47 FLAQ                      NT   12:51.14  
                  43.48     1:31.09 (47.61)     2:20.52 (49.43)     3:09.45 (48.93)
        3:58.49 (49.04)     4:47.50 (49.01)     5:36.52 (49.02)     6:25.53 (49.01)
        7:13.92 (48.39)     8:03.02 (49.10)     8:52.20 (49.18)     9:40.76 (48.56)
       10:29.71 (48.95)    11:17.75 (48.04)    12:07.23 (49.48)    12:51.14 (43.91)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jill             45 GOLD                   40.50      39.04  
  2 Schick, Lori              47 FLAQ                   45.00      42.46  
  3 Keeney, Cheryl            47 FLAQ                   47.10      52.89  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              47 FLAQ                 1:29.10    1:31.85  
                  45.36     1:31.85 (46.49)                                        
  2 Keeney, Cheryl            47 FLAQ                 1:55.67    1:54.15  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              47 FLAQ                   40.22      41.27  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              47 FLAQ                 1:29.45    1:28.69  
                  42.91     1:28.69 (45.78)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              47 FLAQ                 3:16.84    3:20.41  
                  46.70     1:38.06 (51.36)     2:29.70 (51.64)     3:20.41 (50.71)
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jill             45 GOLD                   36.50      36.89  
  2 Schick, Lori              47 FLAQ                   37.48      39.80  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lohberg, Birgit           45 GOLD                 1:07.50    1:07.62  
                  32.15     1:07.62 (35.47)                                        
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jill             45 GOLD                 1:20.23    1:21.44  
                  37.99     1:21.44 (43.45)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              47 FLAQ                 3:06.86    3:07.15  
                  40.54     1:31.96 (51.42)     2:23.52 (51.56)     3:07.15 (43.63)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             51 FLAQ                   30.00      30.13  
  2 Seier, Lydia              54 GOLD                   33.49      33.48  
  3 Wood, Cindi               50 GOLD                      NT      51.51  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         52 GOLD                      NT    1:10.80  
  2 Seier, Lydia              54 GOLD                 1:13.62    1:13.64  
                  35.52     1:13.64 (38.12)                                        
  3 Wood, Cindi               50 GOLD                      NT    2:05.99  
                2:05.99         2:05.99 ( )                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         52 GOLD                      NT    2:35.51  
  2 Devanney, Celia           53 GOLD                 2:33.00    2:38.30  
                  35.87     1:15.65 (39.78)     1:57.23 (41.58)     2:38.30 (41.07)
  3 Seier, Lydia              54 GOLD                 2:42.64    2:40.53  
                  37.23     1:18.26 (41.03)     2:00.51 (42.25)     2:40.53 (40.02)
  4 Thomas, Ann               50 FLAQ                 2:50.00    2:47.50  
                  37.50     1:18.68 (41.18)     2:01.64 (42.96)     2:47.50 (45.86)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         52 GOLD                 5:30.00    5:26.06  
                  37.41     1:18.32 (40.91)     1:59.62 (41.30)     2:41.14 (41.52)
        3:22.41 (41.27)     4:03.80 (41.39)     4:44.92 (41.12)     5:26.06 (41.14)
  2 Devanney, Celia           53 GOLD                 5:22.00    5:33.93  
                  37.27     1:18.69 (41.42)     2:01.92 (43.23)     2:45.10 (43.18)
        3:28.14 (43.04)     4:11.26 (43.12)     4:53.79 (42.53)     5:33.93 (40.14)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         52 GOLD                   38.00      36.78  
  2 Thomas, Ann               50 FLAQ                   48.00      43.05  
  3 Seier, Lydia              54 GOLD                   43.10      43.66  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         52 GOLD                 1:25.00    1:20.88  
                  40.24     1:20.88 (40.64)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         52 GOLD                 2:55.00    2:54.29  
                  41.37     1:25.37 (44.00)     2:09.94 (44.57)     2:54.29 (44.35)
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             51 FLAQ                   39.00      38.78  
  2 Cavanaugh, Debbie         52 GOLD                   40.00      39.52  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             51 FLAQ                 1:25.00    1:26.29  
                  40.79     1:26.29 (45.50)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             51 FLAQ                 3:12.00    3:10.78  
                  41.47     1:29.21 (47.74)     2:20.60 (51.39)     3:10.78 (50.18)
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              54 GOLD                   42.53      37.78  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             51 FLAQ                 1:19.00    1:19.35  
                  38.11     1:19.35 (41.24)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             51 FLAQ                 2:58.00    3:00.11  
                  38.06     1:28.59 (50.53)     2:20.71 (52.12)     3:00.11 (39.40)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             57 GOLD                   30.20      29.88  
  2 McDonnel, Peggy           55 GOLD                   32.00      31.78  
  3 Willman, Becky            58 GOLD                   34.00      38.03  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             57 GOLD                 1:07.60    1:06.27  
                  31.79     1:06.27 (34.48)                                        
  2 La Fountain, Darcy        55 FLAQ                 1:16.00    1:11.90  
                  34.70     1:11.90 (37.20)                                        
  3 Protzman, Barbara         56 GOLD                 1:13.00    1:15.36  
                  35.72     1:15.36 (39.64)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             57 GOLD                 2:31.00    2:28.71  
                  35.15     1:12.88 (37.73)     1:51.33 (38.45)     2:28.71 (37.38)
  2 McDonnel, Peggy           55 GOLD                 2:35.00    2:32.67  
                  35.70     1:14.92 (39.22)     1:53.97 (39.05)     2:32.67 (38.70)
  3 La Fountain, Darcy        55 FLAQ                 2:40.00    2:38.81  
                  35.98     1:15.64 (39.66)     1:56.91 (41.27)     2:38.81 (41.90)
  4 Protzman, Barbara         56 GOLD                 2:40.00    2:40.62  
                  37.39     1:18.62 (41.23)     2:00.22 (41.60)     2:40.62 (40.40)
  5 Willman, Becky            58 GOLD                 2:45.00    3:01.86  
                  40.51     1:26.83 (46.32)     2:14.60 (47.77)     3:01.86 (47.26)
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willman, Becky            58 GOLD                 6:35.00    6:35.58  
                  43.57     1:31.20 (47.63)     2:21.58 (50.38)     3:12.21 (50.63)
        4:04.40 (52.19)     4:55.11 (50.71)     5:46.28 (51.17)     6:35.58 (49.30)
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 La Fountain, Darcy        55 FLAQ                11:45.00   11:15.35  
                  37.22     1:18.95 (41.73)     2:01.62 (42.67)     2:44.68 (43.06)
        3:27.76 (43.08)     4:10.78 (43.02)     4:53.69 (42.91)     5:36.50 (42.81)
        6:19.12 (42.62)     7:01.76 (42.64)     7:44.45 (42.69)     8:27.21 (42.76)
        9:09.96 (42.75)     9:52.62 (42.66)    10:34.80 (42.18)    11:15.35 (40.55)
  2 Sharlin, Judith           57 NEM                 14:00.00   13:42.43  
                  46.76     1:36.90 (50.14)     2:28.33 (51.43)     3:20.59 (52.26)
        4:13.16 (52.57)     5:06.30 (53.14)     6:00.04 (53.74)     6:53.37 (53.33)
        7:46.73 (53.36)     8:38.39 (51.66)     9:30.96 (52.57)    10:22.44 (51.48)
       11:13.57 (51.13)    12:04.14 (50.57)    12:53.88 (49.74)    13:42.43 (48.55)
  3 Willman, Becky            58 GOLD                12:00.00   13:53.74  
                  41.14     1:29.52 (48.38)     2:21.94 (52.42)     3:15.64 (53.70)
        4:09.53 (53.89)     5:03.05 (53.52)     5:57.22 (54.17)     6:51.01 (53.79)
        7:44.60 (53.59)     8:38.85 (54.25)     9:32.40 (53.55)    10:25.92 (53.52)
       11:18.53 (52.61)    12:11.61 (53.08)    13:03.80 (52.19)    13:53.74 (49.94)
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Maureen           57 GOLD                   37.60      36.45  
  2 McDonnel, Peggy           55 GOLD                   38.60      39.11  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             57 GOLD                 1:20.40    1:18.97  
                  39.45     1:18.97 (39.52)                                        
  2 McDonnel, Peggy           55 GOLD                 1:25.00    1:27.47  
                  43.43     1:27.47 (44.04)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           55 GOLD                   41.00      40.69  
  2 Sharlin, Judith           57 NEM                    46.73      48.95  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           55 GOLD                 1:31.20    1:30.83  
                  43.22     1:30.83 (47.61)                                        
  2 Sharlin, Judith           57 NEM                  1:44.70    1:46.72  
                  50.59     1:46.72 (56.13)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           55 GOLD                 3:25.00    3:20.08  
                  44.53     1:35.78 (51.25)     2:27.72 (51.94)     3:20.08 (52.36)
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             57 GOLD                   33.80      32.91  
  2 McDonnel, Peggy           55 GOLD                   35.00      34.19  
  3 Willman, Becky            58 GOLD                   40.53      47.48  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         56 GOLD                 1:25.00    1:28.08  
                  39.63     1:28.08 (48.45)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         56 GOLD                 3:05.00    3:09.34  
                  39.86     1:29.31 (49.45)     2:25.20 (55.89)     3:09.34 (44.14)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edelmaier, Brigitte       64 GOLD                   37.00      38.35  
  2 Hatic, Deborah            61 GOLD                      NT      42.25  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edelmaier, Brigitte       64 GOLD                 1:20.00    1:23.23  
                  39.42     1:23.23 (43.81)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            61 GOLD                      NT    2:59.83  
  2 Edelmaier, Brigitte       64 GOLD                 3:00.00    3:05.07  
                  39.55     1:25.30 (45.75)     2:16.32 (51.02)     3:05.07 (48.75)
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            61 GOLD                 6:08.00    6:15.26  
                  42.68     1:28.78 (46.10)     2:16.38 (47.60)     3:04.22 (47.84)
        3:53.08 (48.86)     4:41.01 (47.93)   6:15.26 (1:34.25)                    
  2 Mitchell, Jeannie         64 GOLD                 7:00.64    6:42.02  
                  45.30     1:34.35 (49.05)     2:24.92 (50.57)     3:16.40 (51.48)
        4:07.89 (51.49)     4:59.91 (52.02)     5:51.75 (51.84)     6:42.02 (50.27)
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         64 GOLD                14:30.64   13:29.67  
                  46.35     1:35.74 (49.39)     2:26.28 (50.54)     3:17.37 (51.09)
        4:08.45 (51.08)     4:59.66 (51.21)     5:50.95 (51.29)     6:42.67 (51.72)
        7:34.09 (51.42)     8:25.34 (51.25)     9:16.40 (51.06)    10:07.34 (50.94)
       10:58.30 (50.96)    11:49.32 (51.02)    12:39.91 (50.59)    13:29.67 (49.76)
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         64 GOLD                   45.20      43.14  
  2 Edelmaier, Brigitte       64 GOLD                   45.00      47.09  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         64 GOLD                 1:37.21    1:36.56  
                  46.67     1:36.56 (49.89)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         64 GOLD                 3:33.32    3:26.89  
                                1:40.65 ( )     2:34.55 (53.90)     3:26.89 (52.34)
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edelmaier, Brigitte       64 GOLD                   39.00      41.09  
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            61 GOLD                 3:35.00    3:26.07  
                  45.61     1:38.40 (52.79)     2:32.21 (53.81)     3:26.07 (53.86)
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            61 GOLD                 1:35.00    1:37.25  
                  47.29     1:37.25 (49.96)                                        
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            61 GOLD                 7:10.00    7:20.74  
                  44.95     1:37.89 (52.94)   2:39.29 (1:01.40)   3:40.07 (1:00.78)
      4:42.04 (1:01.97)   5:45.12 (1:03.08)     6:33.80 (48.68)     7:20.74 (46.94)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           67 AAA                    45.83      45.02  
  2 Gunter, Susan             67 GOLD                   59.00    1:02.79  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           67 AAA                  1:40.67    1:40.76  
                  48.41     1:40.76 (52.35)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           67 AAA                  3:40.22    3:38.76  
                  49.98     1:45.98 (56.00)     2:43.25 (57.27)     3:38.76 (55.51)
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           67 AAA                  7:40.37    7:40.48  
                  50.50     1:47.34 (56.84)     2:46.10 (58.76)     3:45.86 (59.76)
                                                    6:45.38 ( )     7:40.48 (55.10)
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           67 AAA                 15:43.11   15:48.65  
                  50.73     1:50.04 (59.31)   2:50.94 (1:00.90)     3:50.93 (59.99)
      4:51.44 (1:00.51)   5:52.36 (1:00.92)     6:52.35 (59.99)   7:53.01 (1:00.66)
      8:53.50 (1:00.49)   9:54.08 (1:00.58)    10:54.05 (59.97)    11:53.68 (59.63)
       12:53.67 (59.99)    13:53.54 (59.87)  14:53.93 (1:00.39)    15:48.65 (54.72)
  2 Kessler, Kitty            68 GOLD                20:00.00   20:05.09  
                1:03.94   2:17.83 (1:13.89)   3:33.61 (1:15.78)   4:49.79 (1:16.18)
      6:06.49 (1:16.70)   7:22.40 (1:15.91)   8:40.09 (1:17.69)   9:57.10 (1:17.01)
     11:13.96 (1:16.86)  12:30.83 (1:16.87)  13:48.38 (1:17.55)  15:06.76 (1:18.38)
     16:23.14 (1:16.38)  17:39.30 (1:16.16)  18:53.48 (1:14.18)  20:05.09 (1:11.61)
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           67 AAA                    53.36      51.83  
  2 Kessler, Kitty            68 GOLD                 1:00.00    1:03.40  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           67 AAA                  1:58.21    1:58.33  
                  56.51   1:58.33 (1:01.82)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           67 AAA                  4:08.93    4:05.97  
                  55.13   1:57.15 (1:02.02)   3:02.93 (1:05.78)   4:05.97 (1:03.04)
  2 Kessler, Kitty            68 GOLD                 4:30.00    4:55.37  
                1:07.85   2:24.20 (1:16.35)   3:40.80 (1:16.60)   4:55.37 (1:14.57)
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Marian           71 FLAQ                 3:18.00    3:13.94  
                1:30.80   3:13.94 (1:43.14)                                        
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Marian           71 FLAQ                 1:38.00    1:28.92  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Marian           71 FLAQ                 3:39.00    3:32.37  
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ullmann, Monica           82 Unattached                NT      57.83  
 
Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ullmann, Monica           82 Unattached                NT         DQ  
                1:06.15   2:30.32 (1:24.17)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, JC                 24 GOLD                   32.08      31.32  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, JC                 24 GOLD                 1:14.51    1:06.72  
                  31.82     1:06.72 (34.90)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, JC                 24 GOLD                   36.00      37.25  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, JC                 24 GOLD                 1:22.00    1:19.36  
                  37.28     1:19.36 (42.08)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cabrera, Roberto          27 GOLD                   25.90      25.82  
  2 Wilson, Todd              25 PLAN                   25.97      27.09  
  3 Vaucher, James            27 GOLD                   27.50      27.32  
  4 Cavalcanto, Todd          27 GOLD                      NT      37.06  
  4 Miyares, Andres           27 GOLD                   36.10      37.06  
  6 Silvera, Marcos           29 GOLD                   57.10      47.32  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis      25 FLAQ                   56.00      56.64  
                  27.42       56.64 (29.22)                                        
  2 Suarez, Diego             27 GOLD                 1:01.00    1:02.24  
                  29.96     1:02.24 (32.28)                                        
  3 Cavalcanto, Todd          27 GOLD                      NT    1:26.23  
                  38.82     1:26.23 (47.41)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cabrera, Roberto          27 GOLD                 2:05.00    2:03.18  
                  28.00       58.58 (30.58)     1:30.75 (32.17)     2:03.18 (32.43)
  2 Wilson, Todd              25 PLAN                 2:12.00    2:15.38  
                  31.54     1:05.91 (34.37)     1:40.62 (34.71)     2:15.38 (34.76)
  3 Miyares, Andres           27 GOLD                 2:50.10    2:47.71  
                  38.18     1:20.16 (41.98)     2:04.25 (44.09)     2:47.71 (43.46)
  4 Cavalcanto, Todd          27 GOLD                      NT    3:02.79  
                  37.97     1:23.03 (45.06)     2:13.18 (50.15)     3:02.79 (49.61)
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cabrera, Roberto          27 GOLD                 4:20.00    4:21.46  
                  29.60     1:02.34 (32.74)     1:35.43 (33.09)     2:08.96 (33.53)
        2:41.87 (32.91)     3:15.04 (33.17)     3:48.26 (33.22)     4:21.46 (33.20)
  2 Wilson, Todd              25 PLAN                 4:47.68    4:55.39  
                  33.76     1:11.01 (37.25)     1:48.44 (37.43)     2:25.84 (37.40)
        3:03.14 (37.30)     3:40.40 (37.26)     4:18.18 (37.78)     4:55.39 (37.21)
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         27 PLAN                10:39.99    9:54.25  
                  34.69     1:11.86 (37.17)     1:48.98 (37.12)     2:26.20 (37.22)
        3:03.28 (37.08)     3:40.30 (37.02)     4:18.19 (37.89)     4:56.18 (37.99)
        5:33.98 (37.80)     6:11.87 (37.89)     6:49.37 (37.50)     7:27.09 (37.72)
        8:04.72 (37.63)     8:41.99 (37.27)     9:18.91 (36.92)     9:54.25 (35.34)
  2 Miyares, Andres           27 GOLD                12:20.00   12:26.37  
                  40.34     1:24.99 (44.65)     2:11.68 (46.69)     2:58.68 (47.00)
        3:46.13 (47.45)     4:33.15 (47.02)     5:20.45 (47.30)     6:08.64 (48.19)
        6:55.71 (47.07)     7:43.06 (47.35)     8:30.76 (47.70)     9:17.85 (47.09)
       10:05.42 (47.57)    10:53.28 (47.86)    11:41.43 (48.15)    12:26.37 (44.94)
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hornsky, Brian            28 Unattached             31.50      29.60  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         27 PLAN                 1:09.99    1:05.42  
                  31.78     1:05.42 (33.64)                                        
  2 Vaucher, James            27 GOLD                 1:15.00    1:14.53  
                  36.54     1:14.53 (37.99)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         27 PLAN                 2:34.99    2:26.67  
                  33.59     1:10.70 (37.11)     1:49.04 (38.34)     2:26.67 (37.63)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glassman, Brian           29 PLAN                   31.00      34.49  
  2 Wilson, Todd              25 PLAN                   36.00      34.76  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glassman, Brian           29 PLAN                 1:15.00    1:18.90  
                  36.05     1:18.90 (42.85)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis      25 FLAQ                   26.50      26.77  
  2 Cuticchia, Tommie         27 PLAN                   28.83      28.12  
  3 Vaucher, James            27 GOLD                   30.00      30.16  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis      25 FLAQ                 1:00.00      59.84  
                  27.58       59.84 (32.26)                                        
  2 Wilson, Todd              25 PLAN                 1:05.62    1:08.76  
                  32.36     1:08.76 (36.40)                                        
  3 Schnapp, Will             29 Unattached             57.52    1:15.49  
                  31.49     1:15.49 (44.00)                                        
  4 Miyares, Andres           27 GOLD                 1:22.11    1:25.61  
                  39.83     1:25.61 (45.78)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         27 PLAN                 2:36.35    2:26.62  
                  32.33     1:09.74 (37.41)     1:48.29 (38.55)     2:26.62 (38.33)
  2 Miyares, Andres           27 GOLD                 3:05.10    3:14.01  
                  41.30     1:29.27 (47.97)     2:20.58 (51.31)     3:14.01 (53.43)
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis      25 FLAQ                 1:05.00    1:04.18  
                  28.82     1:04.18 (35.36)                                        
  2 Wilson, Todd              25 PLAN                 1:10.00    1:11.51  
                  32.98     1:11.51 (38.53)                                        
  3 Miyares, Andres           27 GOLD                 1:29.10    1:36.78  
                  45.71     1:36.78 (51.07)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cabrera, Roberto          27 GOLD                 2:20.00    2:24.02  
                  30.11     1:08.11 (38.00)     1:51.27 (43.16)     2:24.02 (32.75)
  2 Cuticchia, Tommie         27 PLAN                 2:29.95    2:26.02  
                  29.94     1:07.16 (37.22)     1:51.79 (44.63)     2:26.02 (34.23)
  3 Suarez, Diego             27 GOLD                 2:45.00    2:47.39  
                  33.86     1:16.15 (42.29)     2:08.51 (52.36)     2:47.39 (38.88)
  4 Miyares, Andres           27 GOLD                 3:22.10    3:25.06  
                  40.49     1:39.02 (58.53)   2:41.21 (1:02.19)     3:25.06 (43.85)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drusc, Ivan               33 Unattached             24.97      24.76  
  2 Canaiy, Louis             33 GOLD                   30.00      27.37  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canaiy, Louis             33 GOLD                 1:00.00    1:00.02  
                  28.70     1:00.02 (31.32)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               32 GOLD                 3:30.00    3:47.46  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               32 GOLD                   45.00      53.97  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drusc, Ivan               33 Unattached             31.22      30.76  
  2 Scharf, Lee               32 GOLD                   46.00      56.67  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drusc, Ivan               33 Unattached             27.03      26.94  
  2 Canaiy, Louis             33 GOLD                   40.00      30.79  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canaiy, Louis             33 GOLD                 1:15.00    1:08.94  
                  32.22     1:08.94 (36.72)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Scharf, Lee               32 GOLD                 4:30.00         DQ  
                1:00.61   2:25.83 (1:25.22)   3:46.17 (1:20.34)        DQ (1:11.56)
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canaiy, Louis             33 GOLD                 1:30.00    1:10.28  
                  33.50     1:10.28 (36.78)                                        
  2 Scharf, Lee               32 GOLD                 1:40.00    1:46.37  
                  47.64     1:46.37 (58.73)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Actor, John               38 FLAQ                   25.36      26.19  
  2 Andreades, Stephen        38 FLAQ                   27.36      26.96  
  3 Pardo, Robert             37 FLAQ                   29.15      29.52  
  4 Ziehm, Pablo              38 CSTM                      NT      29.60  
  5 Bullard, Justin           35 GOLD                   30.00      31.47  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        38 FLAQ                 1:02.36    1:00.32  
                  29.64     1:00.32 (30.68)                                        
  2 Pardo, Robert             37 FLAQ                 1:06.96    1:02.64  
                  30.13     1:02.64 (32.51)                                        
  3 Ziehm, Pablo              38 CSTM                      NT    1:06.15  
                  31.31     1:06.15 (34.84)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        38 FLAQ                 2:11.36    2:12.06  
                  29.79     1:03.71 (33.92)     1:37.76 (34.05)     2:12.06 (34.30)
  2 Pardo, Robert             37 FLAQ                 2:21.30    2:21.37  
                  31.62     1:06.15 (34.53)     1:43.42 (37.27)     2:21.37 (37.95)
  3 Boiser, Zeus              38 GOLD                 2:50.10    2:59.85  
                  41.31     1:25.77 (44.46)     2:11.79 (46.02)     2:59.85 (48.06)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              37 Unattached           4:27.11    4:18.82  
                  30.32     1:02.80 (32.48)     1:35.86 (33.06)     2:08.66 (32.80)
        2:41.63 (32.97)     3:14.57 (32.94)     3:47.24 (32.67)     4:18.82 (31.58)
  2 Actor, John               38 FLAQ                 4:38.00    4:40.09  
                  33.28     1:09.58 (36.30)     1:46.36 (36.78)     2:23.11 (36.75)
        2:58.95 (35.84)     3:34.05 (35.10)     4:08.39 (34.34)     4:40.09 (31.70)
  3 Pardo, Robert             37 FLAQ                 4:48.10    5:05.96  
                  33.51     1:10.28 (36.77)     1:48.88 (38.60)     2:27.85 (38.97)
        3:07.05 (39.20)     3:46.43 (39.38)     4:26.63 (40.20)     5:05.96 (39.33)
  4 Boiser, Zeus              38 GOLD                 7:00.00    7:44.85  
                  53.93     1:53.67 (59.74)   2:58.46 (1:04.79)   4:04.84 (1:06.38)
        5:02.45 (57.61)     6:01.36 (58.91)     6:55.12 (53.76)     7:44.85 (49.73)
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              37 Unattached           9:16.73    9:01.31  
                  31.16     1:05.05 (33.89)     1:39.27 (34.22)     2:13.63 (34.36)
        2:47.92 (34.29)     3:21.99 (34.07)     3:56.02 (34.03)     4:30.36 (34.34)
        5:04.56 (34.20)     5:38.96 (34.40)     6:12.90 (33.94)     6:47.21 (34.31)
        7:21.59 (34.38)     7:55.55 (33.96)     8:29.04 (33.49)     9:01.31 (32.27)
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        38 FLAQ                   31.36      33.25  
  2 Ziehm, Pablo              38 CSTM                      NT      34.22  
 -- Actor, John               38 FLAQ                   30.00         DQ  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        38 FLAQ                 1:11.36    1:16.28  
                  37.96     1:16.28 (38.32)                                        
  2 Tiozzo, Eduard            37 FLAQ                 1:07.42    1:18.14  
                  36.15     1:18.14 (41.99)                                        
  3 Bullard, Justin           35 GOLD                 1:40.00    1:22.49  
                  39.09     1:22.49 (43.40)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Actor, John               38 FLAQ                   32.55      37.19  
  2 Andreades, Stephen        38 FLAQ                   34.36      39.19  
  3 Bullard, Justin           35 GOLD                   45.00      41.16  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boiser, Zeus              38 GOLD                 1:35.70    1:34.35  
                  44.62     1:34.35 (49.73)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boiser, Zeus              38 GOLD                 3:25.18    3:39.79  
                  49.13     1:44.27 (55.14)     2:41.31 (57.04)     3:39.79 (58.48)
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        38 FLAQ                   30.36      30.11  
  2 Ziehm, Pablo              38 CSTM                      NT      31.45  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              37 Unattached           1:02.50    1:00.78  
                  28.47     1:00.78 (32.31)                                        
  2 Boiser, Zeus              38 GOLD                 1:48.30    1:58.60  
                  51.72   1:58.60 (1:06.88)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              37 Unattached           2:21.90    2:17.79  
                  31.35     1:07.01 (35.66)     1:42.72 (35.71)     2:17.79 (35.07)
  2 Boiser, Zeus              38 GOLD                 3:46.73    4:41.65  
                  52.64   1:53.56 (1:00.92)   3:11.13 (1:17.57)   4:41.65 (1:30.52)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiozzo, Eduard            37 FLAQ                 1:04.16    1:03.55  
                  29.41     1:03.55 (34.14)                                        
  2 Andreades, Stephen        38 FLAQ                 1:09.36    1:09.60  
                  32.46     1:09.60 (37.14)                                        
  3 Ziehm, Pablo              38 CSTM                      NT    1:16.28  
                  36.33     1:16.28 (39.95)                                        
  4 Rodriguez, Manuel A       35 FLAQ                      NT    1:16.72  
                  36.60     1:16.72 (40.12)                                        
  5 Boiser, Zeus              38 GOLD                 1:30.16    1:35.61  
                  46.77     1:35.61 (48.84)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andreades, Stephen        38 FLAQ                 2:38.36    2:36.15  
                  33.14     1:13.91 (40.77)     2:00.36 (46.45)     2:36.15 (35.79)
  2 Boiser, Zeus              38 GOLD                 3:25.01    3:31.43  
                  50.16     1:49.35 (59.19)     2:43.12 (53.77)     3:31.43 (48.31)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Christopher        41 NCMJ                   25.25      25.87  
  2 Lage, Terry               42 FLAQ                   26.50      26.96  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Andy              43 FLAQ                 1:02.00    1:01.88  
                  30.04     1:01.88 (31.84)                                        
  2 Hoehne, Norbert           41 SCA                       NT    1:02.26  
                  29.97     1:02.26 (32.29)                                        
  3 Spino, Thomas             43 NCMJ                 1:15.00    1:09.42  
                  34.06     1:09.42 (35.36)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lage, Terry               42 FLAQ                 2:15.00    2:13.23  
                  29.37     1:03.26 (33.89)     1:38.75 (35.49)     2:13.23 (34.48)
  2 Spino, Thomas             43 NCMJ                 2:35.00    2:27.36  
                  33.70     1:09.13 (35.43)     1:47.75 (38.62)     2:27.36 (39.61)
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Christopher        41 NCMJ                 5:00.00    4:50.91  
                  33.36     1:10.33 (36.97)     1:48.04 (37.71)     2:25.56 (37.52)
        3:02.23 (36.67)     3:39.16 (36.93)     4:15.20 (36.04)     4:50.91 (35.71)
  2 Lage, Terry               42 FLAQ                 4:30.00    4:59.26  
                  32.71     1:09.17 (36.46)     1:47.08 (37.91)     2:25.90 (38.82)
        3:04.55 (38.65)     3:43.87 (39.32)     4:22.94 (39.07)     4:59.26 (36.32)
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoehne, Norbert           41 SCA                       NT    9:51.39  
                  34.68     1:12.49 (37.81)     1:50.45 (37.96)     2:28.21 (37.76)
        3:05.58 (37.37)     3:42.71 (37.13)     4:20.08 (37.37)     4:57.17 (37.09)
        5:34.36 (37.19)     6:11.24 (36.88)     6:48.49 (37.25)     7:25.53 (37.04)
        8:02.42 (36.89)     8:39.23 (36.81)     9:15.70 (36.47)     9:51.39 (35.69)
  2 Spino, Thomas             43 NCMJ                13:00.00   11:22.08  
                  37.12     1:16.21 (39.09)     1:56.22 (40.01)     2:37.20 (40.98)
        3:18.81 (41.61)     3:59.85 (41.04)     4:42.45 (42.60)     5:24.99 (42.54)
      6:49.10 (1:24.11)     7:30.70 (41.60)     8:12.26 (41.56)     8:54.14 (41.88)
        9:36.34 (42.20)    10:17.99 (41.65)    10:57.60 (39.61)    11:22.08 (24.48)
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, Daniel           40 GOLD                   39.00      32.43  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, Daniel           40 GOLD                 1:15.00    1:09.94  
                  34.35     1:09.94 (35.59)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, Daniel           40 GOLD                 2:50.00    2:41.54  
                  37.08     1:18.71 (41.63)     2:00.90 (42.19)     2:41.54 (40.64)
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            44 GOLD                   30.30      31.44  
  2 Lage, Terry               42 FLAQ                   33.90      34.77  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farias, Sergio            44 GOLD                 1:40.00    1:39.85  
                  47.07     1:39.85 (52.78)                                        
 -- Frampton, Sean            44 GOLD                 1:09.00         DQ  
                  32.77          DQ (36.12)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arlotto, Daniel           40 GOLD                   37.00      28.99  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Andy              43 FLAQ                 1:08.00    1:08.61  
                  31.76     1:08.61 (36.85)                                        
  2 Farias, Sergio            44 GOLD                 1:20.00    1:37.20  
                  44.21     1:37.20 (52.99)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Andy              43 FLAQ                 2:40.00    2:36.11  
                  34.86     1:14.78 (39.92)     1:55.32 (40.54)     2:36.11 (40.79)
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Christopher        41 NCMJ                 1:13.00    1:11.31  
                  31.68     1:11.31 (39.63)                                        
  2 Fisher, Andy              43 FLAQ                 1:12.00    1:12.02  
                  33.81     1:12.02 (38.21)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoehne, Norbert           41 SCA                       NT    2:35.28  
                  34.21     1:15.99 (41.78)     2:00.72 (44.73)     2:35.28 (34.56)
  2 Fisher, Andy              43 FLAQ                 2:45.00    2:42.67  
                  33.48   2:05.18 (1:31.70)     2:43.29 (38.11)         2:42.67 ( )
  3 Farias, Sergio            44 GOLD                 3:00.00    3:30.17  
                  43.49     1:43.11 (59.62)   2:43.15 (1:00.04)     3:30.17 (47.02)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, James           48 GOLD                   26.80      26.65  
  2 Tolomeo, Scott            45 PLAN                   31.00      30.19  
  3 Parrish, Philip           45 GOLD                   35.00      33.41  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, James           48 GOLD                 1:00.00      59.98  
                  28.74       59.98 (31.24)                                        
  2 Parrish, Philip           45 GOLD                 1:15.00    1:15.87  
                  35.06     1:15.87 (40.81)                                        
  3 Montes, Ismael            48 GOLD                 1:26.00    1:22.66  
                  39.10     1:22.66 (43.56)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           47 GOLD                 2:07.50    2:06.87  
                  29.73     1:01.47 (31.74)     1:34.13 (32.66)     2:06.87 (32.74)
  2 Jacobson, James           48 GOLD                 2:15.00    2:14.42  
                  30.53     1:04.07 (33.54)     1:38.60 (34.53)     2:14.42 (35.82)
  3 Parrish, Philip           45 GOLD                 3:00.00    2:55.97  
                  36.96     1:20.14 (43.18)     2:07.75 (47.61)     2:55.97 (48.22)
  4 Montes, Ismael            48 GOLD                 3:16.00    3:18.63  
                  47.95     1:39.64 (51.69)     2:31.53 (51.89)     3:18.63 (47.10)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           47 GOLD                 4:30.00    4:31.42  
                  31.87     1:05.67 (33.80)     1:39.29 (33.62)     2:13.08 (33.79)
        2:47.33 (34.25)     3:22.09 (34.76)     3:57.04 (34.95)     4:31.42 (34.38)
  2 Jacobson, James           48 GOLD                 4:54.00    4:56.57  
                  35.38     1:13.85 (38.47)     1:52.97 (39.12)     2:31.26 (38.29)
        3:08.43 (37.17)     3:45.08 (36.65)     4:21.55 (36.47)     4:56.57 (35.02)
  3 Parrish, Philip           45 GOLD                 6:00.00    6:35.23  
                  42.03     1:30.53 (48.50)     2:20.16 (49.63)     3:10.10 (49.94)
        4:01.02 (50.92)     4:50.40 (49.38)     5:40.86 (50.46)     6:35.23 (54.37)
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parrish, Philip           45 GOLD                12:30.00   14:05.83  
                1:31.61     2:21.05 (49.44)     3:14.19 (53.14)   5:01.31 (1:47.12)
        5:55.39 (54.08)     6:50.01 (54.62)   8:37.66 (1:47.65)     9:31.57 (53.91)
       10:26.08 (54.51)    11:20.21 (54.13)  13:08.49 (1:48.28)    14:02.30 (53.81)
       14:53.10 (50.80)    15:15.53 (22.43)    15:45.21 (29.68)        14:05.83 ( )
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montes, Ismael            48 GOLD                   55.00      50.35  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tolomeo, Scott            45 PLAN                   40.00      39.63  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tolomeo, Scott            45 PLAN                   34.00      37.11  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           47 GOLD                 1:02.50    1:04.72  
                  30.77     1:04.72 (33.95)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tolomeo, Scott            45 PLAN                 1:15.00    1:21.38  
                  39.17     1:21.38 (42.21)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               51 GOLD                   26.89      26.66  
  2 Brenner, Bill             52 SYSM                   27.75      27.32  
  3 Cronin, Nick              53 Unattached             27.80      27.67  
  4 Kane, Chris               54 FLAQ                   29.25      29.11  
  5 Flautt, Jim               52 GOLD                      NT      30.58  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               51 GOLD                   59.80      59.38  
                  28.42       59.38 (30.96)                                        
  2 Cronin, Nick              53 Unattached           1:04.04    1:02.97  
                  30.20     1:02.97 (32.77)                                        
  3 Kane, Chris               54 FLAQ                      NT    1:06.48  
                1:06.48         1:06.48 ( )                                        
  4 Flautt, Jim               52 GOLD                      NT    1:09.00  
                  33.13     1:09.00 (35.87)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flautt, Jim               52 GOLD                      NT    2:37.25  
                  33.91     1:12.17 (38.26)     1:53.33 (41.16)     2:37.25 (43.92)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             52 SYSM                 4:45.00    4:40.31  
                  32.30     1:06.86 (34.56)     1:42.18 (35.32)     2:17.91 (35.73)
        2:53.73 (35.82)     3:30.08 (36.35)     4:06.15 (36.07)     4:40.31 (34.16)
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             52 SYSM                 9:58.00    9:42.16  
                  33.67     1:10.16 (36.49)     1:47.14 (36.98)     2:23.91 (36.77)
        3:00.68 (36.77)     3:37.62 (36.94)     4:14.38 (36.76)     4:51.19 (36.81)
        5:27.84 (36.65)     6:04.63 (36.79)     6:41.30 (36.67)     7:17.85 (36.55)
        7:54.34 (36.49)     8:30.91 (36.57)     9:07.82 (36.91)     9:42.16 (34.34)
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               51 GOLD                      NT      32.89  
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               51 GOLD                 2:50.00    3:34.18  
                  32.89   1:40.02 (1:07.13)     2:37.48 (57.46)     3:34.18 (56.70)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             52 SYSM                   34.00      33.23  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             52 SYSM                 1:19.00    1:14.26  
                  34.78     1:14.26 (39.48)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             52 SYSM                 2:53.00    2:48.79  
                  38.57     1:21.80 (43.23)     2:06.43 (44.63)     2:48.79 (42.36)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               51 GOLD                   28.88      29.21  
  2 Cronin, Nick              53 Unattached             30.65      30.99  
  3 Kane, Chris               54 FLAQ                      NT      33.01  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legaspi, Adrian           58 FLAQ                   36.00      36.21  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              55 GOLD                 1:12.00    1:11.96  
                  34.02     1:11.96 (37.94)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gollop, Barry             55 GOLD                 2:43.00    2:37.94  
                  36.56     1:16.84 (40.28)     1:58.32 (41.48)     2:37.94 (39.62)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           59 Unattached           5:30.00    5:49.49  
                  42.18     1:27.34 (45.16)     2:12.50 (45.16)     2:57.30 (44.80)
        3:41.65 (44.35)     4:25.84 (44.19)     5:08.51 (42.67)     5:49.49 (40.98)
  2 Legaspi, Adrian           58 FLAQ                 6:30.00    6:44.83  
                  42.65     1:29.45 (46.80)     2:20.42 (50.97)     3:13.38 (52.96)
        4:06.77 (53.39)     4:59.97 (53.20)     5:53.89 (53.92)     6:44.83 (50.94)
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gollop, Barry             55 GOLD                12:00.00   11:38.79  
                  38.65     1:20.99 (42.34)     2:05.24 (44.25)     2:50.21 (44.97)
        3:35.13 (44.92)     4:19.83 (44.70)     5:04.60 (44.77)     5:49.59 (44.99)
        6:34.26 (44.67)     7:18.05 (43.79)     8:03.19 (45.14)     8:48.09 (44.90)
        9:31.84 (43.75)    10:16.62 (44.78)    10:59.24 (42.62)    11:38.79 (39.55)
  2 Laughlin, Terry           59 Unattached          11:15.00   12:04.51  
                  43.09     1:29.62 (46.53)     2:16.52 (46.90)     3:03.17 (46.65)
        3:49.52 (46.35)     4:35.84 (46.32)     5:21.66 (45.82)     6:07.92 (46.26)
        6:53.52 (45.60)     7:39.37 (45.85)     8:25.31 (45.94)     9:10.35 (45.04)
        9:53.90 (43.55)    10:37.58 (43.68)    11:21.26 (43.68)    12:04.51 (43.25)
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Timothy            58 GOLD                   34.00      33.20  
  2 Dondi, Beda               55 FLAQ                   39.00      39.10  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Timothy            58 GOLD                 1:14.00    1:10.69  
                  32.72     1:10.69 (37.97)                                        
  2 Dondi, Beda               55 FLAQ                 2:29.00    1:26.89  
                  40.38     1:26.89 (46.51)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Shead, Timothy            58 GOLD                 2:48.00         DQ  
                  36.29     1:17.19 (40.90)     1:58.57 (41.38)          DQ (41.13)
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              55 GOLD                   31.00      32.52  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              55 GOLD                 1:14.00    1:14.49  
                  35.39     1:14.49 (39.10)                                        
  2 Gollop, Barry             55 GOLD                 1:33.00    1:26.54  
                  39.48     1:26.54 (47.06)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              55 GOLD                 3:03.00    3:03.76  
                  40.81     1:29.20 (48.39)     2:18.83 (49.63)     3:03.76 (44.93)
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Timothy            58 GOLD                 1:08.00    1:05.48  
                  30.79     1:05.48 (34.69)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Laughlin, Terry           59 Unattached           3:30.00         DQ  
                  49.63     1:43.42 (53.79)     2:40.99 (57.57)                    
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           59 Unattached           7:20.00    7:04.23  
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           60 GOLD                   27.34      27.66  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              62 GOLD                 1:50.67    1:56.29  
                  57.00     1:56.29 (59.29)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           60 GOLD                      NT    2:23.43  
  2 Navarro, Juan             62 SFL                  2:57.00    3:17.93  
                  43.98     1:33.92 (49.94)     2:27.78 (53.86)     3:17.93 (50.15)
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Roger            63 GOLD                   40.50      38.60  
  2 Venture, Ray              62 GOLD                   54.29      59.54  
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           60 GOLD                 2:37.13    2:35.01  
                  36.04     1:15.21 (39.17)     1:55.44 (40.23)     2:35.01 (39.57)
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           60 GOLD                   35.60      35.04  
  2 Jacobsohn, Robert         60 FLAQ                   45.00      49.44  
 -- Frankel, Markus           62 FLAQ                   40.00         DQ  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frankel, Markus           62 FLAQ                 1:40.00    1:33.43  
                  43.64     1:33.43 (49.79)                                        
  2 Navarro, Juan             62 SFL                  1:48.00    1:43.09  
                  48.07     1:43.09 (55.02)                                        
  3 Jacobsohn, Robert         60 FLAQ                 1:38.00    1:54.19  
                  53.87   1:54.19 (1:00.32)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           60 GOLD                   29.54      30.69  
  2 Venture, Ray              62 GOLD                 1:14.01    1:05.71  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              62 GOLD                 3:21.20    2:45.37  
                1:13.96   2:45.37 (1:31.41)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              62 GOLD                 8:10.07    7:10.59  
                1:25.91   3:14.67 (1:48.76)   5:11.86 (1:57.19)   7:10.59 (1:58.73)
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Roger            63 GOLD                 1:24.00    1:23.36  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ragan, William            68 FMM                  1:20.00    1:24.92  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Ragan, William            68 FMM                  1:40.00    1:28.99  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ragan, William            68 FMM                  3:30.00    3:32.90  
                1:45.93   3:32.90 (1:46.97)                                        
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riker, Tony               66 GOLD                   42.50      42.38  
  2 Ragan, William            68 FMM                  1:40.00    2:01.14  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riker, Tony               66 GOLD                 1:38.00    1:36.34  
                  45.87     1:36.34 (50.47)                                        
  2 Ragan, William            68 FMM                  2:40.00    4:19.85  
                1:54.99   4:19.85 (2:24.86)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riker, Tony               66 GOLD                 3:40.00    3:32.20  
                  47.72     1:42.37 (54.65)     2:38.19 (55.82)     3:32.20 (54.01)
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ragan, William            68 FMM                  2:20.00    2:27.14  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ragan, William            68 FMM                  3:30.00    3:54.84  
                1:58.50   3:54.84 (1:56.34)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lammert, Joseph           71 GOLD                   33.00      33.66  
  2 House, Carl               71 GOLD                   50.00      44.14  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorwitz, Nahum            74 FLAQ                 1:50.00    1:50.56  
                  51.33     1:50.56 (59.23)                                        
  2 House, Carl               71 GOLD                 1:50.00    1:52.28  
                  50.52   1:52.28 (1:01.76)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorwitz, Nahum            74 FLAQ                 4:08.00    4:00.79  
                  54.96   1:56.17 (1:01.21)   2:58.76 (1:02.59)   4:00.79 (1:02.03)
  2 House, Carl               71 GOLD                 4:00.00    4:14.07  
                  52.90   1:58.97 (1:06.07)   3:07.46 (1:08.49)   4:14.07 (1:06.61)
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorwitz, Nahum            74 FLAQ                 9:10.00    8:50.78  
                  58.67   2:05.94 (1:07.27)   3:14.66 (1:08.72)   4:24.40 (1:09.74)
      5:32.55 (1:08.15)   6:39.57 (1:07.02)   7:47.36 (1:07.79)   8:50.78 (1:03.42)
  2 House, Carl               71 GOLD                 9:00.00    9:36.26  
                  57.89   2:10.23 (1:12.34)   3:26.45 (1:16.22)   4:39.32 (1:12.87)
      5:53.11 (1:13.79)   7:09.59 (1:16.48)   8:24.26 (1:14.67)   9:36.26 (1:12.00)
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               71 GOLD                20:00.00   21:49.31  
                1:00.80   2:20.65 (1:19.85)   3:44.03 (1:23.38)   5:04.85 (1:20.82)
      6:28.25 (1:23.40)   7:54.85 (1:26.60)   9:18.17 (1:23.32)  10:41.71 (1:23.54)
     12:06.66 (1:24.95)  13:30.26 (1:23.60)  14:54.68 (1:24.42)  16:15.85 (1:21.17)
     17:36.71 (1:20.86)  18:59.50 (1:22.79)  20:25.09 (1:25.59)  21:49.31 (1:24.22)
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messineo, Doug            70 FACT                   43.91      46.77  
  2 House, Carl               71 GOLD                 1:20.00      57.37  
  3 Gorwitz, Nahum            74 FLAQ                   56.00      58.02  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messineo, Doug            70 FACT                 1:35.49    1:38.11  
                  45.91     1:38.11 (52.20)                                        
  2 Gorwitz, Nahum            74 FLAQ                 2:08.00    2:09.02  
                1:03.57   2:09.02 (1:05.45)                                        
  3 House, Carl               71 GOLD                 2:40.00    2:19.51  
                1:02.41   2:19.51 (1:17.10)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorwitz, Nahum            74 FLAQ                 4:50.00    4:53.96  
                1:07.00   2:23.10 (1:16.10)   3:40.54 (1:17.44)   4:53.96 (1:13.42)
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lammert, Joseph           71 GOLD                   36.00      35.21  
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messineo, Doug            70 FACT                 3:39.93    3:38.45  
                  51.49   1:56.48 (1:04.99)     2:50.60 (54.12)     3:38.45 (47.85)
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            75 GOLD                   35.50      32.78  
  2 Rapperport, Alan          77 GOLD                   37.00      37.62  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            75 GOLD                 1:27.00    1:16.40  
                  36.74     1:16.40 (39.66)                                        
  2 Rapperport, Alan          77 GOLD                 1:25.00    1:23.46  
                  39.98     1:23.46 (43.48)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            75 GOLD                      NT    2:57.97  
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          77 GOLD                 7:30.00    6:58.32  
                  44.12     1:34.46 (50.34)     2:26.40 (51.94)     3:21.17 (54.77)
        4:16.32 (55.15)     5:10.38 (54.06)     6:04.69 (54.31)     6:58.32 (53.63)
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          77 GOLD                15:30.00   14:46.99  
                  47.25     1:37.71 (50.46)     2:31.00 (53.29)     3:25.73 (54.73)
        4:22.51 (56.78)     5:18.97 (56.46)     6:16.58 (57.61)     7:13.42 (56.84)
        8:10.49 (57.07)     9:08.28 (57.79)    10:06.35 (58.07)    11:03.38 (57.03)
       12:00.61 (57.23)    12:57.27 (56.66)    13:53.70 (56.43)    14:46.99 (53.29)
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          77 GOLD                 1:40.00    1:43.29  
                  51.04     1:43.29 (52.25)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rapperport, Alan          77 GOLD                 3:45.00         DQ  
                  49.80     1:43.75 (53.95)     2:41.59 (57.84)          DQ (57.82)
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lustig, George            81 FLAQ                 2:46.14    2:23.12  
                1:10.52   2:23.12 (1:12.60)                                        
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:04.00    2:01.81  
     1) Scharf, Sunshine W28            2) Broussard, Katie W36           
     3) Stewart, Ann W40                4) LeClair, Dale W41              
                  30.31       59.00 (28.69)     1:31.73 (32.73)     2:01.81 (30.08)
 
Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT   11:39.24  
     1) Thomas, Ann W50                 2) Mayville-Armas, Janey W36      
     3) Bisschops, Julia W26            4) Keeney, Cheryl W47             
                  36.18   1:16.04 (1:16.04)   1:55.62 (1:55.62)   2:33.88 (2:33.88)
        3:26.65 (52.77)   4:25.37 (1:51.49)   5:25.85 (2:51.97)   6:19.98 (3:46.10)
        7:00.00 (40.02)   7:44.52 (1:24.54)   8:29.78 (2:09.80)   9:13.92 (2:53.94)
        9:31.40 (17.48)  10:22.49 (1:08.57)  11:39.24 (2:25.32)                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:19.60  
     1) Mayville-Armas, Janey W36       2) Legaspi, Kelly W39             
     3) Thomas, Ann W50                 4) Bisschops, Julia W26           
                  34.69     1:10.07 (35.38)     1:49.34 (39.27)     2:19.60 (30.26)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:26.20  
     1) La Fountain, Darcy W55          2) Herbst, Elizabeth W47          
     3) Keeney, Cheryl W47              4) Thomas, Ann W50                
                  33.81     1:09.05 (35.24)     1:53.28 (44.23)     2:26.20 (32.92)
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:33.65  
     1) Cavanaugh, Debbie W52           2) Stewart, Ann W40               
     3) LeClair, Dale W41               4) Broussard, Katie W36           
                  34.41   1:10.80 (1:10.80)     1:45.44 (34.64)   2:25.37 (1:14.57)
        2:56.74 (31.37)   3:29.76 (1:04.39)     4:00.05 (30.29)   4:33.65 (1:03.89)
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                          10:45.00   10:32.89  
     1) Cavanaugh, Debbie W52           2) Stewart, Ann W40               
     3) Protzman, Barbara W56           4) LeClair, Dale W41              
                  36.27   1:16.72 (1:16.72)   1:56.54 (1:56.54)   2:35.51 (2:35.51)
        3:11.38 (35.87)   3:51.46 (1:15.95)   4:35.83 (2:00.32)   5:21.75 (2:46.24)
        5:58.10 (36.35)   6:39.56 (1:17.81)   7:23.23 (2:01.48)   8:07.07 (2:45.32)
        8:40.67 (33.60)   9:17.91 (1:10.84)   9:55.67 (1:48.60)  10:32.89 (2:25.82)
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:12.00    2:19.89  
     1) Devanney, Celia W53             2) Beatty, Yukako W39             
     3) Willman, Becky W58              4) Seier, Lydia W54               
                  34.57       56.37 (21.80)     1:46.73 (50.36)     2:19.89 (33.16)
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:35.53  
     1) Devanney, Celia W53             2) McDonnel, Peggy W55            
     3) Lohberg, Birgit W45             4) Sargeant, Pat W57              
                  34.59   1:14.81 (1:14.81)     1:47.90 (33.09)   2:25.19 (1:10.38)
        2:56.46 (31.27)   3:31.77 (1:06.58)     4:02.14 (30.37)   4:35.53 (1:03.76)
 
Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                          10:00.00   10:28.66  
     1) Devanney, Celia W53             2) McDonnel, Peggy W55            
     3) Sargeant, Pat W57               4) Johnson, Jill W45              
                  36.73   1:17.02 (1:17.02)   1:58.66 (1:58.66)   2:39.37 (2:39.37)
        3:16.69 (37.32)   4:00.00 (1:20.63)   4:42.48 (2:03.11)   5:24.22 (2:44.85)
        5:59.73 (35.51)   6:38.92 (1:14.70)   7:18.06 (1:53.84)   7:54.92 (2:30.70)
        8:29.10 (34.18)   9:07.94 (1:13.02)   9:47.78 (1:52.86)  10:28.66 (2:33.74)
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:16.23    2:15.82  
     1) Hughes, Maureen W57             2) Cavanaugh, Debbie W52          
     3) Lohberg, Birgit W45             4) Sargeant, Pat W57              
                  36.45     1:15.58 (39.13)     1:46.66 (31.08)     2:15.82 (29.16)
 
Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   16:39.31  
     1) Mancino, Cathy W61              2) Edelmaier, Brigitte W64        
     3) Wood, Cindi W50                 4) Gunter, Susan W67              
                  41.29   1:27.14 (1:27.14)   2:14.26 (2:14.26)   2:59.83 (2:59.83)
        3:40.44 (40.61)   4:26.52 (1:26.69)   5:13.72 (2:13.89)   5:59.06 (2:59.23)
      7:07.83 (1:08.77)   8:29.46 (2:30.40)  11:06.69 (5:07.63)  12:23.08 (6:24.02)
     13:47.57 (1:24.49)  16:39.31 (4:16.23)                                        
 
Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:41.53    3:01.61  
     1) Mitchell, Jeannie W64           2) McDonnel, Peggy W55            
     3) Edelmaier, Brigitte W64         4) Kessler, Kitty W68             
                  43.84     1:24.57 (40.73)     2:06.67 (42.10)     3:01.61 (54.94)
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:46.00    1:53.57  
     1) Cabrera, Roberto M27            2) Bullard, Justin M35            
     3) Mejia, JC M24                   4) Vaucher, James M27             
                  26.34       57.40 (31.06)     1:26.76 (29.36)     1:53.57 (26.81)
  2 Gold Coast Masters  'B'                           2:01.00    2:11.32  
     1) Suarez, Diego M27               2) Boiser, Zeus M38               
     3) Cavalcanto, Todd M27            4) Canaiy, Louis M33              
                  27.68     1:06.02 (38.34)     1:43.87 (37.85)     2:11.32 (27.45)
 
Men 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   10:02.38  
     1) Vaucher, James M27              2) Cavalcanto, Todd M27           
     3) Canaiy, Louis M33               4) Cabrera, Roberto M27           
                  33.05   1:08.82 (1:08.82)   1:46.71 (1:46.71)   2:24.28 (2:24.28)
        3:04.20 (39.92)   3:52.91 (1:28.63)   4:45.73 (2:21.45)   5:39.76 (3:15.48)
        6:09.72 (29.96)   6:43.39 (1:03.63)   7:18.68 (1:38.92)   7:54.44 (2:14.68)
        8:23.78 (29.34)   8:56.15 (1:01.71)   9:29.30 (1:34.86)  10:02.38 (2:07.94)
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    1:57.92  
     1) Dondi, Beda M55                 2) Jacobsohn, Robert M60          
     3) Andreades, Stephen M38          4) Frankel, Markus M62            
                  29.84       58.29 (28.45)     1:25.19 (26.90)     1:57.92 (32.73)
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    3:58.75  
     1) Lage, Terry M42                 2) Galvan-Sarabia, Luis M25       
     3) Actor, John M38                 4) Fisher, Andy M43               
                  29.37   1:01.29 (1:01.29)     1:28.72 (27.43)     1:58.57 (57.28)
        2:27.45 (28.88)   2:58.77 (1:00.20)     3:26.95 (28.18)     3:58.75 (59.98)
 
Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    8:47.76  
     1) Tiozzo, Eduard M37              2) Actor, John M38                
     3) Fisher, Andy M43                4) Galvan-Sarabia, Luis M25       
                  28.12       59.25 (59.25)   1:31.41 (1:31.41)   2:03.83 (2:03.83)
        2:34.90 (31.07)   3:09.06 (1:05.23)   3:43.37 (1:39.54)   4:16.89 (2:13.06)
        4:49.02 (32.13)   5:24.72 (1:07.83)   5:59.22 (1:42.33)   6:33.36 (2:16.47)
        7:03.90 (30.54)   7:38.69 (1:05.33)   8:13.66 (1:40.30)   8:47.76 (2:14.40)
  2 Gold Coast Masters  'A'                                NT   12:56.56  
     1) Scharf, Lee M32                 2) Miyares, Andres M27            
     3) Boiser, Zeus M38                4) Parrish, Philip M45            
                  47.22                                           3:38.84 (3:38.84)
        4:20.01 (41.17)   5:06.05 (1:27.21)   5:54.21 (2:15.37)   6:42.46 (3:03.62)
        7:00.56 (18.10)     7:26.16 (43.70)   8:15.06 (1:32.60)   9:53.96 (3:11.50)
       10:35.12 (41.16)  11:22.22 (1:28.26)  12:05.07 (2:11.11)  12:56.56 (3:02.60)
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:04.00    2:15.61  
     1) Hanks, Glen M40                 2) Farias, Sergio M44             
     3) Parrish, Philip M45             4) Montes, Ismael M48             
                  32.06     1:07.48 (35.42)     1:40.47 (32.99)     2:15.61 (35.14)
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           3:58.00    4:02.39  
     1) Schmidt, George M60             2) Jacobson, James M48            
     3) Olsen, Jonathan M47             4) Wotton, Joe M51                
                  30.02   1:02.48 (1:02.48)     1:31.09 (28.61)   2:03.21 (1:00.73)
        2:31.52 (28.31)     3:02.82 (59.61)     3:30.96 (28.14)     4:02.39 (59.57)
 
Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           8:16.30    9:16.21  
     1) Schmidt, George M60             2) Wotton, Joe M51                
     3) Jacobson, James M48             4) Olsen, Jonathan M47            
                  31.80   1:07.57 (1:07.57)   1:45.22 (1:45.22)   2:23.43 (2:23.43)
        2:56.26 (32.83)   3:32.78 (1:09.35)   4:10.33 (1:46.90)   4:47.65 (2:24.22)
        5:20.62 (32.97)   5:56.71 (1:09.06)   6:32.88 (1:45.23)   7:06.63 (2:18.98)
        7:36.15 (29.52)   8:08.71 (1:02.08)   8:42.24 (1:35.61)   9:16.21 (2:09.58)
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:51.39    1:58.34  
     1) Shead, Timothy M58              2) Frampton, Sean M44             
     3) Olsen, Jonathan M47             4) Wotton, Joe M51                
                  32.18     1:03.20 (31.02)     1:31.92 (28.72)     1:58.34 (26.42)
  2 Gold Coast Masters  'B'                                NT    2:21.70  
     1) Jacobson, James M48             2) Gollop, Barry M55              
     3) Ferron, Lars M55                4) Flautt, Jim M52                
                  34.15     1:18.06 (43.91)     1:51.59 (33.53)     2:21.70 (30.11)
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           5:26.00    5:29.67  
     1) Flautt, Jim M52                 2) Parsons, Roger M63             
     3) House, Carl M71                 4) Ferron, Lars M55               
                  33.28   1:09.45 (1:09.45)     1:43.85 (34.40)   2:21.40 (1:11.95)
        3:12.53 (51.13)   4:15.37 (1:53.97)     4:51.28 (35.91)   5:29.67 (1:14.30)
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:29.52    2:33.42  
     1) Parsons, Roger M63              2) Riker, Tony M66                
     3) Arlotto, Daniel M40             4) House, Carl M71                
                  38.60     1:21.08 (42.48)     1:50.17 (29.09)     2:33.42 (43.25)
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           5:00.00    4:58.07  
     1) Cavanaugh, Cav M75              2) Lammert, Joseph M71            
     3) Rapperport, Alan M77            4) Shead, Timothy M58             
                  37.06   1:16.40 (1:16.40)     1:52.03 (35.63)   2:32.82 (1:16.42)
        3:12.48 (39.66)   3:55.59 (1:22.77)     4:25.20 (29.61)   4:58.07 (1:02.48)
 
Men 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                          12:00.00   11:38.87  
     1) Cavanaugh, Cav M75              2) Rapperport, Alan M77           
     3) Lammert, Joseph M71             4) Shead, Timothy M58             
                  41.84   1:28.18 (1:28.18)   2:14.17 (2:14.17)   2:57.97 (2:57.97)
        3:37.28 (39.31)   4:24.75 (1:26.78)   5:17.03 (2:19.06)   6:08.74 (3:10.77)
        6:51.87 (43.13)   7:40.46 (1:31.72)   8:30.51 (2:21.77)   9:18.33 (3:09.59)
        9:50.13 (31.80)  10:25.83 (1:07.50)  11:02.52 (1:44.19)  11:38.87 (2:20.54)
 
Mixed 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           9:20.00   10:12.58  
     1) Scharf, Sunshine W28            2) Beatty, Yukako W39             
     3) Mejia, JC M24                   4) Cabrera, Roberto M27           
                  33.89   1:09.56 (1:09.56)   1:46.53 (1:46.53)   2:24.33 (2:24.33)
        3:05.36 (41.03)   3:53.98 (1:29.65)   4:45.53 (2:21.20)   5:32.92 (3:08.59)
        6:06.11 (33.19)   6:44.32 (1:11.40)   7:24.72 (1:51.80)   8:08.62 (2:35.70)
        8:37.10 (28.48)   9:08.74 (1:00.12)   9:40.54 (1:31.92)  10:12.58 (2:03.96)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    1:56.65  
     1) Galvan-Sarabia, Luis M25        2) Bisschops, Julia W26           
     3) Actor, John M38                 4) Mayville-Armas, Janey W36      
                  26.53       57.97 (31.44)     1:27.18 (29.21)     1:56.65 (29.47)
  2 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:45.59  
     1) Scharf, Lee M32                 2) Johnson, Jill W45              
     3) Uzcategui, Edymar W26           4) Miyares, Andres M27            
                  41.28     1:12.95 (31.67)     2:07.90 (54.95)     2:45.59 (37.69)
 
Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT   10:22.00  
     1) Bisschops, Julia W26            2) Legaspi, Adrian M58            
     3) Mayville-Armas, Janey W36       4) Pardo, Robert M37              
                  35.38   1:13.97 (1:13.97)   1:54.33 (1:54.33)   2:33.72 (2:33.72)
        3:14.12 (40.40)   4:01.03 (1:27.31)   4:51.93 (2:18.21)   5:40.06 (3:06.34)
        6:12.39 (32.33)   6:47.48 (1:07.42)   7:23.95 (1:43.89)   8:01.14 (2:21.08)
        8:33.55 (32.41)   9:08.90 (1:07.76)   9:44.67 (1:43.53)  10:22.00 (2:20.86)
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:47.23  
     1) Arlotto, Daniel M40             2) Frampton, Sean M44             
     3) Scharf, Sunshine W28            4) LeClair, Dale W41              
 
Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                          12:00.00   12:29.24  
     1) Willman, Becky W58              2) Riker, Tony M66                
     3) Edelmaier, Brigitte W64         4) Ferron, Lars M55               
                  43.07   1:34.14 (1:34.14)   2:26.27 (2:26.27)   3:18.84 (3:18.84)
        4:06.01 (47.17)   4:59.40 (1:40.56)   5:53.12 (2:34.28)   6:44.64 (3:25.80)
        7:24.69 (40.05)   8:10.15 (1:25.51)   8:57.77 (2:13.13)   9:42.94 (2:58.30)
       10:20.25 (37.31)  11:02.89 (1:19.95)  11:46.87 (2:03.93)  12:29.24 (2:46.30)