Licensed to GOLD COAST MASTERS     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 5/21/2011 06:36 PM
                   Coral Springs SCY Last Chance - 5/21/2011                   
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopistecki, Megan R       29 GOLD-FG                27.14      26.81  
  2 Otero, Doris D            25 GOLD-FG                32.50      28.97  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopistecki, Megan R       29 GOLD-FG              1:00.00      58.54  
                  27.92       58.54 (30.62)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopistecki, Megan R       29 GOLD-FG                29.51      29.24  
  2 Otero, Doris D            25 GOLD-FG                35.70      32.10  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopistecki, Megan R       29 GOLD-FG              1:07.42    1:06.68  
                  30.67     1:06.68 (36.01)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          30 FLAQ-FG                   NT      26.81  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnard, Maria P          30 FLAQ-FG                58.00      57.47  
                  27.88       57.47 (29.59)                                        
  2 Genova, Lucianna          30 GOLD-FG              1:00.90      59.97  
                  29.49       59.97 (30.48)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnard, Maria P          30 FLAQ-FG              2:10.00    2:05.20  
                  30.39     1:02.00 (31.61)     1:33.48 (31.48)     2:05.20 (31.72)
  2 Genova, Lucianna          30 GOLD-FG              2:10.10    2:09.53  
                  31.22     1:04.21 (32.99)     1:37.61 (33.40)     2:09.53 (31.92)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          30 FLAQ-FG                   NT      33.54  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Genova, Lucianna          30 GOLD-FG              1:08.00    1:09.91  
                  34.68     1:09.91 (35.23)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          30 FLAQ-FG                   NT      33.92  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          30 FLAQ-FG                   NT      29.60  
  2 Genova, Lucianna          30 GOLD-FG                32.00      30.37  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          30 FLAQ-FG                   NT    1:06.09  
                  30.11     1:06.09 (35.98)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         36 FLAQ-FG                47.06      47.07  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher, Deven        36 GOLD-FG              1:01.10      59.90  
                  29.46       59.90 (30.44)                                        
  2 Vaganova, Natalia         36 FLAQ-FG              1:48.98    1:39.46  
                  47.72     1:39.46 (51.74)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher, Deven        36 GOLD-FG              2:09.90    2:09.70  
                  30.92     1:03.75 (32.83)     1:36.97 (33.22)     2:09.70 (32.73)
  2 Vaganova, Natalia         36 FLAQ-FG              3:54.03    3:34.78  
                  49.71     1:45.46 (55.75)     2:41.00 (55.54)     3:34.78 (53.78)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         36 FLAQ-FG                   NT    9:07.98  
                  48.77     1:42.12 (53.35)     2:38.98 (56.86)     3:33.91 (54.93)
        4:29.72 (55.81)     5:26.58 (56.86)     6:22.68 (56.10)     7:18.71 (56.03)
        8:14.82 (56.11)     9:07.98 (53.16)                                        
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher, Deven        36 GOLD-FG              1:12.76    1:09.91  
                  34.38     1:09.91 (35.53)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher, Deven        36 GOLD-FG                33.10      31.57  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pittinger, Liz            40 GOLD-FG                   NT      34.02  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            40 GOLD-FG             10:00.00    7:31.92  
                  37.51     1:21.97 (44.46)     2:07.73 (45.76)     2:53.61 (45.88)
        3:40.06 (46.45)     4:27.11 (47.05)     5:14.03 (46.92)   6:49.57 (1:35.54)
        7:31.92 (42.35)                                                            
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pittinger, Liz            40 GOLD-FG                   NT      41.47  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pittinger, Liz            40 GOLD-FG                   NT      40.09  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            40 GOLD-FG              1:19.99    1:21.28  
                  35.57     1:21.28 (45.71)                                        
  2 Pittinger, Liz            40 GOLD-FG                   NT    1:31.62  
                  41.43     1:31.62 (50.19)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            40 GOLD-FG              4:00.00    3:05.65  
                  38.32     1:25.43 (47.11)     2:20.71 (55.28)     3:05.65 (44.94)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Gracely H         47 GOLD-FG                39.21      38.54  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Gracely H         47 GOLD-FG              1:22.20    1:24.26  
                  41.02     1:24.26 (43.24)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Gracely H         47 GOLD-FG                   NT      54.62  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mareb, Karen M            52 NEM-NE                 27.60      27.49  
  2 Karageorges-Sharp, Kathe  52 GOLD-FG                27.79      28.75  
  3 Seier, Lydia S            54 GOLD-FG                29.00      30.26  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mareb, Karen M            52 NEM-NE               1:01.00    1:02.54  
                  29.67     1:02.54 (32.87)                                        
  2 Karageorges-Sharp, Kathe  52 GOLD-FG              1:01.13    1:03.72  
                  30.66     1:03.72 (33.06)                                        
  3 Devanney, Celia C         53 GOLD-FG              1:05.00    1:05.34  
                  31.55     1:05.34 (33.79)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         53 GOLD-FG              2:21.00    2:24.23  
                  32.10     1:08.39 (36.29)     1:46.81 (38.42)     2:24.23 (37.42)
  2 Seier, Lydia S            54 GOLD-FG              2:23.50    2:24.57  
                  33.70     1:10.38 (36.68)     1:48.25 (37.87)     2:24.57 (36.32)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         53 GOLD-FG              6:15.00    6:33.09  
                  36.05     1:15.95 (39.90)     1:56.50 (40.55)     2:37.09 (40.59)
        3:17.40 (40.31)     3:57.06 (39.66)     4:36.70 (39.64)     5:16.36 (39.66)
        5:55.35 (38.99)     6:33.09 (37.74)                                        
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         53 GOLD-FG              1:14.00    1:19.77  
                  37.71     1:19.77 (42.06)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mareb, Karen M            52 NEM-NE                 36.50      35.05  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mareb, Karen M            52 NEM-NE               1:17.50    1:17.07  
                  36.01     1:17.07 (41.06)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karageorges-Sharp, Kathe  52 GOLD-FG                30.61      32.10  
  2 Seier, Lydia S            54 GOLD-FG                33.81      33.84  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia S            54 GOLD-FG              1:20.60    1:19.50  
                  36.93     1:19.50 (42.57)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karageorges-Sharp, Kathe  52 GOLD-FG              1:11.47    1:14.51  
                  34.18     1:14.51 (40.33)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Robin B          56 GOLD-FG                33.00      33.15  
  2 Berk, Sherie              57 FLAQ-FG                36.71      36.89  
  3 Kopistecki, Mary C        57 Unattached             39.80      40.94  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berk, Sherie              57 FLAQ-FG              1:21.21    1:22.75  
                  39.76     1:22.75 (42.99)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berk, Sherie              57 FLAQ-FG              3:03.71    3:00.89  
                  41.80     1:27.50 (45.70)     2:15.64 (48.14)     3:00.89 (45.25)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Robin B          56 GOLD-FG                42.87      42.01  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopistecki, Mary C        57 Unattached             43.00      45.55  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           58 GOLD-FG              1:12.50    1:14.43  
                  34.35     1:14.43 (40.08)                                        
  2 Stewart, Robin B          56 GOLD-FG              1:30.43    1:30.23  
                  41.44     1:30.23 (48.79)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Edelmaier, Brigitte       64 GOLD-FG                35.00      33.98  
  3 Mitchell, Jeannie R       64 GOLD-FG                36.03      35.23  
  4 Moore, Carolyn            60 GOLD-FG                36.34      35.76  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edelmaier, Brigitte       64 GOLD-FG              1:16.00    1:15.81  
                  35.89     1:15.81 (39.92)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            61 GOLD-FG              2:40.00    2:37.92  
                  37.30     1:17.31 (40.01)     1:58.09 (40.78)     2:37.92 (39.83)
  2 Mitchell, Jeannie R       64 GOLD-FG              2:50.64    2:51.96  
                  39.39     1:22.47 (43.08)     2:06.99 (44.52)     2:51.96 (44.97)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            61 GOLD-FG              6:58.00    7:46.62  
                  38.35     1:19.76 (41.41)     2:01.90 (42.14)     2:44.44 (42.54)
        3:26.88 (42.44)   4:51.90 (1:25.02)     5:34.04 (42.14)     6:15.79 (41.75)
        6:55.70 (39.91)     7:46.62 (50.92)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       64 GOLD-FG                40.43      39.46  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       64 GOLD-FG                46.16      46.25  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edelmaier, Brigitte       64 GOLD-FG                37.00      37.29  
  2 Moore, Carolyn            60 GOLD-FG                42.59      42.46  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            61 GOLD-FG              1:22.00    1:22.56  
                  39.45     1:22.56 (43.11)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Carolyn            60 GOLD-FG              1:32.97    1:33.69  
                  43.03     1:33.69 (50.66)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            61 GOLD-FG              3:00.80    3:07.21  
                  39.98     1:33.06 (53.08)     2:27.72 (54.66)     3:07.21 (39.49)
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Marian S         71 FLAQ-FG              3:02.43    2:56.12  
                1:20.94   2:56.12 (1:35.18)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            72 T2NM-FL                45.00      45.02  
  2 Carlson, Marian S         71 FLAQ-FG              1:34.48    1:24.04  
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            72 T2NM-FL              3:30.10    3:24.21  
                  48.07     1:39.63 (51.56)     2:36.68 (57.05)     3:24.21 (47.53)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavalcanto, Todd D        27 GOLD-FG                35.00      33.85  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Diego A           27 GOLD-FG                55.00      55.77  
                  26.70       55.77 (29.07)                                        
  2 Cavalcanto, Todd D        27 GOLD-FG              1:21.00    1:18.99  
                  37.49     1:18.99 (41.50)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd M            25 PLAN-FG              2:00.00    2:06.37  
                  28.69     1:01.14 (32.45)     1:33.84 (32.70)     2:06.37 (32.53)
  2 Cavalcanto, Todd D        27 GOLD-FG              3:02.79    2:48.76  
                  36.89     1:19.42 (42.53)     2:04.41 (44.99)     2:48.76 (44.35)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       28 PLAN-FG              5:31.00    5:16.03  
                  30.26     1:01.89 (31.63)     1:33.06 (31.17)     2:04.44 (31.38)
        2:36.17 (31.73)     3:08.57 (32.40)     3:41.43 (32.86)     4:14.18 (32.75)
        4:45.94 (31.76)     5:16.03 (30.09)                                        
  2 Wilson, Todd M            25 PLAN-FG              5:34.23    5:35.44  
                  29.68     1:03.04 (33.36)     1:35.84 (32.80)     2:08.67 (32.83)
        2:41.95 (33.28)     3:15.80 (33.85)     3:50.25 (34.45)     4:25.52 (35.27)
        5:00.88 (35.36)     5:35.44 (34.56)                                        
  3 Suarez, Diego A           27 GOLD-FG              5:20.00    6:03.35  
                  29.92     1:03.69 (33.77)     1:38.66 (34.97)     2:15.88 (37.22)
        2:53.08 (37.20)     3:31.37 (38.29)     4:09.91 (38.54)     4:47.86 (37.95)
        5:26.68 (38.82)     6:03.35 (36.67)                                        
  4 Cavalcanto, Todd D        27 GOLD-FG              8:00.00    7:47.30  
                  39.60     1:25.36 (45.76)     2:12.47 (47.11)     2:58.75 (46.28)
        3:47.71 (48.96)     4:35.69 (47.98)     5:24.57 (48.88)     6:13.58 (49.01)
        7:02.96 (49.38)     7:47.30 (44.34)                                        
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd M            25 PLAN-FG                59.00      56.84  
                  26.22       56.84 (30.62)                                        
  2 Suarez, Diego A           27 GOLD-FG              1:10.00    1:09.09  
                  32.12     1:09.09 (36.97)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       28 PLAN-FG              1:01.99      57.51  
                  25.53       57.51 (31.98)                                        
  2 Suarez, Diego A           27 GOLD-FG              1:10.00    1:08.65  
                  31.59     1:08.65 (37.06)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Diego A           27 GOLD-FG              2:30.00    2:34.52  
                  31.51     1:12.72 (41.21)     1:59.00 (46.28)     2:34.52 (35.52)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thormann, Henrigue L      34 GOLD-FG                27.33      24.60  
  2 Canaiy, Louis W           33 GOLD-FG                25.25      24.83  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canaiy, Louis W           33 GOLD-FG                53.78      53.84  
                  26.04       53.84 (27.80)                                        
  2 Thormann, Henrigue L      34 GOLD-FG                59.45      56.61  
                  27.71       56.61 (28.90)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Scharf M             33 GOLD-FG                47.00      48.67  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Scharf M             33 GOLD-FG              1:38.00    1:52.43  
                  50.18   1:52.43 (1:02.25)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Scharf M             33 GOLD-FG                41.25      41.16  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canaiy, Louis W           33 GOLD-FG              1:03.41    1:02.00  
                  28.18     1:02.00 (33.82)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canaiy, Louis W           33 GOLD-FG              1:09.34    1:03.23  
                  29.40     1:03.23 (33.83)                                        
  2 Lee, Scharf M             33 GOLD-FG              1:32.14    1:37.97  
                  44.42     1:37.97 (53.55)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos I           39 PLAN-FG                52.00      52.79  
                  25.59       52.79 (27.20)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos I           39 PLAN-FG              1:01.50    1:02.78  
                  30.45     1:02.78 (32.33)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos I           39 PLAN-FG              1:02.00    1:02.61  
                  28.35     1:02.61 (34.26)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, William        41 Unattached                NT      24.41  
  2 Hanks, Glen A             40 GOLD-FG                27.10      28.15  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen A             40 GOLD-FG                59.50    1:01.08  
                  29.81     1:01.08 (31.27)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen A             40 GOLD-FG              2:08.00    2:14.79  
                  29.34     1:04.30 (34.96)     1:39.74 (35.44)     2:14.79 (35.05)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farias, Sergio M          44 GOLD-FG                37.78      39.46  
  2 Glatzer, Phillip F        42 Unattached             44.10      40.60  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farias, Sergio M          44 GOLD-FG              1:26.78    1:24.95  
                  41.59     1:24.95 (43.36)                                        
  2 Glatzer, Phillip F        42 Unattached                NT    1:33.77  
                  43.21     1:33.77 (50.56)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, William        41 Unattached                NT      26.44  
  2 Farias, Sergio M          44 GOLD-FG                31.75      31.91  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farias, Sergio M          44 GOLD-FG              1:17.54    1:19.63  
                  38.23     1:19.63 (41.40)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Farias, Sergio M          44 GOLD-FG              3:30.17         DQ  
                  39.44     1:32.15 (52.71)     2:24.00 (51.85)          DQ (45.08)
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kline, Jonathan D         46 FLAQ-FG                59.00    1:01.53  
                  29.64     1:01.53 (31.89)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kline, Jonathan D         46 FLAQ-FG              2:13.00    2:15.05  
                  31.32     1:05.59 (34.27)     1:41.21 (35.62)     2:15.05 (33.84)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kline, Jonathan D         46 FLAQ-FG                39.00      32.55  
  2 Blavatnik, Alex           46 FLAQ-FG                35.00      33.92  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kline, Jonathan D         46 FLAQ-FG              1:10.00    1:11.71  
                  34.15     1:11.71 (37.56)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blavatnik, Alex           46 FLAQ-FG              1:10.00    1:06.99  
                  32.30     1:06.99 (34.69)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Service, Jeff             54 GOLD-FG                27.00      26.37  
  2 Montgomery, Dwight        50 GOLD-FG                31.43      31.11  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Dwight        50 GOLD-FG              1:07.95    1:08.71  
                  33.30     1:08.71 (35.41)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Dwight        50 GOLD-FG              2:35.97    2:37.59  
                  36.64     1:16.41 (39.77)     1:57.25 (40.84)     2:37.59 (40.34)
  2 Sonenshein, Roy S         53 GOLD-FG              2:45.36    2:50.28  
                  40.29     1:24.64 (44.35)     2:09.43 (44.79)     2:50.28 (40.85)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Dwight        50 GOLD-FG              7:09.65    7:19.09  
                  38.09     1:19.75 (41.66)     2:03.13 (43.38)     2:49.84 (46.71)
        3:36.40 (46.56)     4:22.34 (45.94)     5:08.79 (46.45)     5:54.68 (45.89)
        6:39.71 (45.03)     7:19.09 (39.38)                                        
  2 Sonenshein, Roy S         53 GOLD-FG              7:34.75    8:00.69  
                  43.08     1:31.65 (48.57)     2:21.68 (50.03)     3:12.46 (50.78)
        4:00.91 (48.45)     4:50.82 (49.91)     5:39.68 (48.86)     6:28.44 (48.76)
        7:16.07 (47.63)     8:00.69 (44.62)                                        
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         53 GOLD-FG              1:35.65    1:40.09  
                  48.80     1:40.09 (51.29)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdivieso, Hipolito E    54 FLA-FL                    NT      29.16  
  2 Service, Jeff             54 GOLD-FG                30.00      29.68  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         53 GOLD-FG              1:42.65    1:44.92  
                  49.29     1:44.92 (55.63)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdivieso, Hipolito E    54 FLA-FL                    NT    1:05.96  
                  29.84     1:05.96 (36.12)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         53 GOLD-FG              3:18.23    3:27.72  
                  49.84     1:46.45 (56.61)     2:43.44 (56.99)     3:27.72 (44.28)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Craig J            58 GOLD-FG                25.00      25.13  
  2 Munro, William J          56 GOLD-FG                26.00      25.41  
  3 Curson, Gary              55 Unattached             26.00      25.72  
  4 Fenn, Neil                58 GOLD-FG                30.00      30.49  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curson, Gary              55 Unattached           1:02.00    1:00.56  
                  30.07     1:00.56 (30.49)                                        
  2 LaBrosse, Martin P        57 Unattached           1:06.00    1:07.63  
                  33.21     1:07.63 (34.42)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gollop, Barry             55 GOLD-FG              2:30.00    2:22.93  
                  33.21     1:10.13 (36.92)     1:46.88 (36.75)     2:22.93 (36.05)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gollop, Barry             55 GOLD-FG              6:40.00    6:30.64  
                  35.28     1:14.71 (39.43)     1:55.32 (40.61)     2:35.68 (40.36)
        3:16.15 (40.47)     3:56.90 (40.75)     4:37.15 (40.25)     5:16.83 (39.68)
        5:55.72 (38.89)     6:30.64 (34.92)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munro, William J          56 GOLD-FG                27.60      27.05  
  2 Burns, Craig J            58 GOLD-FG                27.80      27.17  
  3 Ferron, Lars              55 GOLD-FG                28.40      29.72  
  4 Curson, Gary              55 Unattached             30.00      31.51  
  5 Fenn, Neil                58 GOLD-FG                39.00      37.55  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              55 GOLD-FG              1:05.00    1:07.92  
                  32.16     1:07.92 (35.76)                                        
  2 LaBrosse, Martin P        57 Unattached           1:22.00    1:20.13  
                  36.73     1:20.13 (43.40)                                        
  3 Gollop, Barry             55 GOLD-FG              1:20.00    1:20.25  
                  38.58     1:20.25 (41.67)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munro, William J          56 GOLD-FG              1:12.00    1:07.15  
                  31.51     1:07.15 (35.64)                                        
  2 Burns, Craig J            58 GOLD-FG              1:10.00    1:08.89  
                  30.81     1:08.89 (38.08)                                        
  3 Curson, Gary              55 Unattached           1:06.00    1:14.98  
                  34.62     1:14.98 (40.36)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cullen, Philip            63 GOLD-FG                37.00      38.31  
  2 Venture, Ray L            62 GOLD-FG                38.49      39.04  
  3 Akbar, Clyde              63 FLAQ-FG                59.77      52.58  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cullen, Philip            63 GOLD-FG              1:24.00    1:25.71  
                  42.70     1:25.71 (43.01)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeWeese, Allen J          63 Unattached           2:40.00    2:30.38  
                  33.84     1:10.88 (37.04)     1:50.89 (40.01)     2:30.38 (39.49)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeWeese, Allen J          63 Unattached           7:12.96    7:02.35  
                  35.58     1:16.01 (40.43)     1:59.22 (43.21)     2:43.45 (44.23)
        3:27.19 (43.74)     4:11.04 (43.85)     4:54.67 (43.63)     5:38.52 (43.85)
        6:21.19 (42.67)     7:02.35 (41.16)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Akbar, Clyde              63 FLAQ-FG              1:27.77    1:23.02  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeWeese, Allen J          63 Unattached           1:25.48    1:26.21  
                  41.41     1:26.21 (44.80)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cullen, Philip            63 GOLD-FG                47.00      47.32  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeWeese, Allen J          63 Unattached           1:33.66    1:35.96  
                  45.06     1:35.96 (50.90)                                        
  2 Cullen, Philip            63 GOLD-FG              1:42.00    1:51.32  
                  52.47     1:51.32 (58.85)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray L            62 GOLD-FG                58.07    1:01.75  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray L            62 GOLD-FG              2:21.08    2:22.91  
                1:02.49   2:22.91 (1:20.42)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGee, Terry R            66 FACT-FL              1:06.07    1:07.00  
                  31.48     1:07.00 (35.52)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            66 GOLD-FG                   NT    2:20.25  
  1 McGee, Terry R            66 FACT-FL              2:32.64    2:31.21  
                  32.92     1:11.60 (38.68)     1:51.78 (40.18)     2:31.21 (39.43)
  2 Brewer, Dick              65 GOLD-FG              2:45.00    2:37.87  
                  35.99     1:15.67 (39.68)     1:56.77 (41.10)     2:37.87 (41.10)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            66 GOLD-FG              5:51.87    5:53.07  
                  32.65     1:07.92 (35.27)     1:43.84 (35.92)     2:20.25 (36.41)
        2:57.05 (36.80)     3:32.92 (35.87)     4:08.62 (35.70)     4:44.49 (35.87)
        5:19.53 (35.04)     5:53.07 (33.54)                                        
  2 McGee, Terry R            66 FACT-FL              7:14.26    7:19.76  
                  38.58     1:21.09 (42.51)     2:06.10 (45.01)     2:51.64 (45.54)
        3:37.73 (46.09)     4:23.48 (45.75)     5:09.40 (45.92)     5:55.17 (45.77)
        6:39.54 (44.37)     7:19.76 (40.22)                                        
  3 Brewer, Dick              65 GOLD-FG              7:15.00    7:33.30  
                  38.47     1:20.62 (42.15)     2:05.24 (44.62)     2:51.94 (46.70)
        3:38.56 (46.62)     4:26.06 (47.50)     5:14.23 (48.17)     6:01.30 (47.07)
        6:48.64 (47.34)     7:33.30 (44.66)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              65 GOLD-FG              1:28.00    1:25.52  
                  41.60     1:25.52 (43.92)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            66 GOLD-FG              1:08.81    1:09.48  
                  31.75     1:09.48 (37.73)                                        
  2 Brewer, Dick              65 GOLD-FG              1:30.00    1:23.33  
                  42.82     1:23.33 (40.51)                                        
  3 McGee, Terry R            66 FACT-FL              1:27.81    1:37.62  
                  48.41     1:37.62 (49.21)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Doug B             72 GOLD-FG                31.00      30.43  
  2 House, Carl               71 GOLD-FG                38.28      37.83  
  3 Colavecchio, John B       70 GOLD-FG              1:30.00    1:09.90  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colavecchio, John B       70 GOLD-FG              3:00.00    2:41.65  
                1:12.84   2:41.65 (1:28.81)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Brown, Doug B             72 GOLD-FG              2:40.00    2:33.85  
                  36.25     1:15.22 (38.97)     1:55.18 (39.96)     2:33.85 (38.67)
  3 House, Carl               71 GOLD-FG              3:43.33    3:39.32  
                  46.04     1:42.83 (56.79)     2:42.75 (59.92)     3:39.32 (56.57)
  4 Colavecchio, John B       70 GOLD-FG              4:00.00    6:07.74  
                1:10.71   2:42.95 (1:32.24)   4:22.51 (1:39.56)   6:07.74 (1:45.23)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               71 GOLD-FG             10:10.90   11:09.55  
                  51.78   1:57.01 (1:05.23)   3:08.53 (1:11.52)   4:19.76 (1:11.23)
      5:30.85 (1:11.09)   6:38.57 (1:07.72)   7:49.11 (1:10.54)   8:55.62 (1:06.51)
     10:07.75 (1:12.13)  11:09.55 (1:01.80)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messineo, Doug            70 FACT-FL                39.00      39.39  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messineo, Doug            70 FACT-FL              1:25.00    1:24.69  
                  40.61     1:24.69 (44.08)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               71 GOLD-FG                54.02      57.35  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               71 GOLD-FG              2:10.00    2:13.74  
                  59.78   2:13.74 (1:13.96)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            75 GOLD-FG                28.50      28.60  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            75 GOLD-FG              1:05.00    1:06.21  
                  32.24     1:06.21 (33.97)                                        
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Furash, Herbert A         78 GOLD-FG             12:40.03   15:06.22  
                1:11.22   2:35.23 (1:24.01)   4:04.92 (1:29.69)   5:38.25 (1:33.33)
      7:11.26 (1:33.01)   8:50.49 (1:39.23)  10:35.99 (1:45.50)  12:09.47 (1:33.48)
     13:43.06 (1:33.59)  15:06.22 (1:23.16)                                        
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Furash, Herbert A         78 GOLD-FG              3:32.73    2:54.80  
                1:21.42   2:54.80 (1:33.38)                                        
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Furash, Herbert A         78 GOLD-FG              5:47.38    5:46.32  
                2:24.50   5:46.32 (3:21.82)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            75 GOLD-FG              1:25.00    1:22.18  
                  38.60     1:22.18 (43.58)                                        
  2 Furash, Herbert A         78 GOLD-FG              3:12.66    2:54.66  
                1:29.98   2:54.66 (1:24.68)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Furash, Herbert A         78 GOLD-FG              6:45.99    7:11.68  
                2:26.88   4:04.98 (1:38.10)   5:46.92 (1:41.94)   7:11.68 (1:24.76)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    1:50.01  
     1) Suarez, Diego A M27             2) Gollop, Barry M55              
     3) Fenn, Neil M58                  4) Canaiy, Louis W M33            
                  26.21       55.64 (29.43)     1:25.85 (30.21)     1:50.01 (24.16)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    2:23.59  
     1) Canaiy, Louis W M33             2) Suarez, Diego A M27            
     3) Gollop, Barry M55               4) Cavalcanto, Todd D M27         
                  32.24     1:13.22 (40.98)     1:48.91 (35.69)     2:23.59 (34.68)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'B'                             NT    1:44.23  
     1) Quiggin, David M66              2) Ferron, Lars M55               
     3) Munro, William J M56            4) Burns, Craig J M58             
                  25.74       53.60 (27.86)     1:19.41 (25.81)     1:44.23 (24.82)
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    2:16.75  
     1) Cavanaugh, Cav M75              2) Cullen, Philip M63             
     3) House, Carl M71                 4) Brewer, Dick M65