Licensed to GOLD COAST MASTERS      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 9/1/2011 08:41 PM
                2011 Coral Springs Last Chance LCM - 8/27/2011                 
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Patricia          28 GOLD                   33.00      33.54  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Patricia          28 GOLD                 2:40.00    2:48.79  
                1:20.24   2:48.79 (1:28.55)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Patricia          28 GOLD                   36.70      36.44  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Patricia          28 GOLD                 1:21.00    1:20.66  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Patricia          28 GOLD                   38.00      38.64  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             31 PLAN                 1:25.00    1:25.15  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     37 FLA                  1:21.24    1:26.39  
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     37 FLA                  2:38.50    2:41.14  
           468:53:20.00                                                 1:14.63 ( )
      2:41.14 (1:26.51)                                                            
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              41 GOLD                   33.50      33.82  
  2 Beatty, Yukako            40 GOLD                   34.17      34.53  
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              41 GOLD                   37.50      37.34  
  2 Beatty, Yukako            40 GOLD                   41.21      42.39  
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            40 GOLD                   45.61      45.74  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             48 FLA                       NT      37.94  
  2 Wilkerson, Beth           48 GOLD                      NT      39.26  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             48 FLA                       NT    1:25.10  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          48 GOLD                 2:40.00    2:39.99  
                1:18.64   2:39.99 (1:21.35)                                        
  2 Keeney, Cheryl            48 FLA                  3:32.17    3:52.54  
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          48 GOLD                 5:28.00    5:41.02  
                1:21.69   2:50.71 (1:29.02)   4:18.16 (1:27.45)   5:41.02 (1:22.86)
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             48 FLA                       NT      53.72  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             48 FLA                       NT    1:47.64  
  2 Keeney, Cheryl            48 FLA                  1:50.37    1:58.25  
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkerson, Beth           48 GOLD                      NT      53.02  
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          48 GOLD                 3:05.00    3:02.83  
  2 Bennet, Sarah             48 FLA                  3:40.67    3:44.44  
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               51 FLA                    32.00      32.60  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               51 FLA                  1:13.00    1:17.26  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           54 GOLD                 2:40.00    2:41.33  
                1:17.28   2:41.33 (1:24.05)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           54 GOLD                 5:38.00    5:40.90  
                1:21.41   2:49.90 (1:28.49)   4:18.03 (1:28.13)   5:40.90 (1:22.87)
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               51 FLA                    42.00      44.52  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    51 FLA                  1:59.70    1:53.53  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    51 FLA                       NT    4:22.77  
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              55 GOLD                   33.67      34.26  
  2 Protzman, Barbara         57 GOLD                   34.80      36.00  
  3 Lewin, Karen              55 GOLD                   46.79      45.93  
  4 Fazzano, Catalina         58 GOLD                 1:01.00      56.11  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazzano, Catalina         58 GOLD                 2:19.76    2:11.34  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              55 GOLD                 2:47.91    2:46.91  
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              55 GOLD                 5:53.65    5:58.33  
                1:24.01   2:55.55 (1:31.54)   4:29.06 (1:33.51)   5:58.33 (1:29.27)
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Karen              55 GOLD                   51.77      52.91  
  2 Fazzano, Catalina         58 GOLD                 1:08.21    1:06.05  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Karen              55 GOLD                 2:01.26    1:58.02  
  2 Fazzano, Catalina         58 GOLD                 2:37.58    2:30.53  
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              55 GOLD                   38.28      39.08  
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatic, Deborah            62 GOLD                      NT      41.24  
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                 3:01.59    2:56.65  
                1:26.89   2:56.65 (1:29.76)                                        
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                 2:05.00    1:48.73  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                 2:14.00    1:58.20  
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                   42.23      41.55  
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                 3:29.60    3:31.00  
               28:20.00                                                 1:42.54 ( )
      3:31.00 (1:48.46)                                                            
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                 1:25.20    1:29.89  
  2 Isaacs, Rayma             68 GOLD                 2:09.69    2:42.09  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                 3:15.19    3:17.93  
                1:35.97   3:17.93 (1:41.96)                                        
  2 Isaacs, Rayma             68 GOLD                 5:38.15    5:42.01  
                2:49.49   5:42.01 (2:52.52)                                        
 
Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                 6:53.20    6:58.85  
                1:37.58   3:25.05 (1:47.47)   5:13.92 (1:48.87)   6:58.85 (1:44.93)
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                   51.02      53.79  
  2 Isaacs, Rayma             68 GOLD                   59.73    1:08.63  
 
Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isaacs, Rayma             68 GOLD                 2:43.69    2:37.50  
 
Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           79 GOLD                   58.00      57.18  
 
Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           79 GOLD                 1:10.00    1:06.98  
 
Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           79 GOLD                 2:20.00    2:25.89  
 
Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           79 GOLD                 1:10.00    1:14.23  
 
Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           79 GOLD                 2:20.00    2:49.35  
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                   27.99      27.21  
  2 Allen, Leighton           25 GOLD                   40.00      35.38  
  3 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                   37.00      37.14  
  4 Miyares, Andres           28 GOLD                   36.11      40.04  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                 1:01.99      59.54  
  2 Suarez, Diego             28 GOLD                 1:01.50    1:13.21  
  3 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                 1:28.78    1:26.87  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                 3:30.00    3:06.90  
                1:31.94   3:06.90 (1:34.96)                                        
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                 6:47.20    6:43.50  
                1:35.34                             5:02.35 ( )   6:43.50 (1:41.15)
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                 1:12.99    1:08.77  
  2 Suarez, Diego             28 GOLD                 1:18.50    1:21.14  
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polyakov, Vlad            28 SOFL                   29.00      29.45  
  2 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                   53.31      53.90  
  3 Miyares, Andres           28 GOLD                 1:04.00    1:01.83  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polyakov, Vlad            28 SOFL                 1:05.10    1:03.62  
  2 Miyares, Andres           28 GOLD                 2:13.11    2:14.01  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Leighton           25 GOLD                   50.00      38.92  
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Diego             28 GOLD                 2:50.00    2:53.79  
                1:19.66   2:53.79 (1:34.13)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Nicholas           30 GOLD                   34.01      36.17  
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Nicholas           30 GOLD                   44.11      47.27  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Nicholas           30 GOLD                 1:40.11    1:49.52  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               33 GOLD                 2:06.10    2:05.76  
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Scharf, Lee               33 GOLD                 4:10.08         DQ  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsang, Don                36 GOLD                   30.74      34.74  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Itriago, Hilario          38 GOLD                 2:15.79    2:26.90  
                1:10.81   2:26.90 (1:16.09)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsang, Don                36 GOLD                   45.00      48.58  
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyn, Michael              43 GOLD                   27.00      27.64  
  2 Glatzer, Plillip          43 Unattached             36.01      36.33  
  3 Valerio, Juan Carlos      42 GOLD                      NT      37.41  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyn, Michael              43 GOLD                 1:00.00    1:03.39  
  2 Hanks, Glen               41 GOLD                 1:08.71    1:09.55  
  3 Glatzer, Plillip          43 Unattached           1:24.41    1:25.07  
  4 Valerio, Juan Carlos      42 GOLD                      NT    1:25.66  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               41 GOLD                 2:33.00    2:34.10  
                1:15.38   2:34.10 (1:18.72)                                        
  2 Kroupa, Andy              42 YCFM                 2:40.99    2:36.81  
                1:12.64   2:36.81 (1:24.17)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               41 GOLD                 5:20.00    5:40.54  
                1:21.55   2:49.34 (1:27.79)   4:16.01 (1:26.67)   5:40.54 (1:24.53)
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               41 GOLD                   46.00      41.50  
  2 Glatzer, Plillip          43 Unattached             45.65      44.48  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glatzer, Plillip          43 Unattached           1:47.07    1:44.50  
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroupa, Andy              42 YCFM                   38.99      31.00  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroupa, Andy              42 YCFM                 1:29.99    1:15.83  
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, James             49 GOLD                   42.00      31.46  
  2 Abad, Fernando            47 PLAN                   31.29      32.85  
  3 Faris, Sergio             45 GOLD                   32.00      34.53  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            47 PLAN                 1:11.87    1:15.07  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nash, Charles             45 GOLD                 2:39.94    2:46.96  
                1:19.87   2:46.96 (1:27.09)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nash, Charles             45 GOLD                 5:31.36    5:54.28  
                1:22.57   2:53.23 (1:30.66)   4:24.15 (1:30.92)   5:54.28 (1:30.13)
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Andrew              48 GOLD                      NT      37.34  
  2 Abad, Fernando            47 PLAN                   40.32      41.98  
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faris, Sergio             45 GOLD                   40.00      46.94  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faris, Sergio             45 GOLD                 1:38.00    1:47.33  
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, James             49 GOLD                   48.00      34.82  
  2 Faris, Sergio             45 GOLD                   35.00      38.31  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faris, Sergio             45 GOLD                 1:40.00    1:44.51  
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             53 SYSM                   28.10      28.09  
  2 Cronin, Nick              54 Unattached             28.29      28.72  
  3 Service, Jeff             54 GOLD                   29.50      29.15  
  4 Moreno, Al                51 GOLD                   28.00      29.90  
  5 Coomes, Brian             51 Unattached             32.00      31.66  
  6 Kolb, Karl                50 NEM                    31.00      34.58  
  7 Lopez, Juan               50 GOLD                      NT      45.76  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             53 SYSM                 1:01.00    1:01.04  
  2 Service, Jeff             54 GOLD                 1:08.00    1:07.47  
  3 Toney, David              54 NCMJ                 1:14.00    1:09.92  
  4 Kolb, Karl                50 NEM                  1:09.75    1:11.68  
  5 Sonenshein, Roy           54 GOLD                 1:28.13    1:31.54  
  6 Lopez, Juan               50 GOLD                      NT    1:46.04  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toney, David              54 NCMJ                 2:36.00    2:28.71  
                1:11.90   2:28.71 (1:16.81)                                        
  2 Kolb, Karl                50 NEM                  2:30.00    2:38.34  
                1:18.18   2:38.34 (1:20.16)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toney, David              54 NCMJ                 5:30.00    5:16.77  
                1:17.00   2:38.59 (1:21.59)   3:59.14 (1:20.55)   5:16.77 (1:17.63)
  2 Kolb, Karl                50 NEM                  5:20.00    5:30.56  
                1:21.51   2:46.20 (1:24.69)   4:09.63 (1:23.43)   5:30.56 (1:20.93)
  3 Sonenshein, Roy           54 GOLD                 6:48.45    6:57.87  
                1:39.61   3:27.51 (1:47.90)   5:15.24 (1:47.73)   6:57.87 (1:42.63)
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy           54 GOLD                 2:01.52    2:01.11  
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             53 SYSM                   34.20      34.23  
  2 Moreno, Al                51 GOLD                   36.00      35.59  
  3 Coomes, Brian             51 Unattached             46.00      43.91  
  4 Dorante, Miguel           50 GOLD                      NT      47.39  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Al                51 GOLD                 1:21.00    1:22.41  
  2 Coomes, Brian             51 Unattached           1:35.00    1:38.25  
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cronin, Nick              54 Unattached             31.14      31.63  
  2 Moreno, Al                51 GOLD                   32.00      32.91  
  3 Coomes, Brian             51 Unattached             34.00      35.20  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy           54 GOLD                 1:59.65    1:59.14  
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coomes, Brian             51 Unattached           2:50.00    3:05.32  
                1:28.10   3:05.32 (1:37.22)                                        
  2 Sonenshein, Roy           54 GOLD                 3:51.26    3:54.84  
                2:03.94   3:54.84 (1:50.90)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curson, Gary              55 Unattached             29.60      29.64  
  2 Burt, Chris               56 GOLD                   33.00      32.54  
  3 Dzamba, Robert            57 GOLD                   42.00      43.92  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curson, Gary              55 Unattached           1:05.00    1:09.01  
  2 Burt, Chris               56 GOLD                 1:12.00    1:14.20  
  3 LaBrosse, Martin          57 Unattached           1:18.65    1:18.95  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curson, Gary              55 Unattached           2:17.00    2:37.63  
                1:14.85   2:37.63 (1:22.78)                                        
  2 Masarik, John             58 GOLD                 2:53.61    2:49.52  
                1:21.90   2:49.52 (1:27.62)                                        
  3 LaBrosse, Martin          57 Unattached           2:50.00    3:05.17  
                1:27.76   3:05.17 (1:37.41)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masarik, John             58 GOLD                 6:08.48    6:15.44  
                1:29.10   3:06.90 (1:37.80)   4:44.20 (1:37.30)   6:15.44 (1:31.24)
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masarik, John             58 GOLD                   41.59      38.55  
  2 Burt, Chris               56 GOLD                   38.00      39.60  
  3 Dzamba, Robert            57 GOLD                   51.00    1:00.22  
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris               56 GOLD                   45.00      44.23  
  2 Dzamba, Robert            57 GOLD                   47.00      47.06  
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              56 GOLD                   32.88      33.25  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              56 GOLD                 1:16.58    1:18.37  
  2 LaBrosse, Martin          57 Unattached           1:43.20    1:38.50  
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burt, Chris               56 GOLD                 3:40.00    3:38.09  
                1:41.37   3:38.09 (1:56.72)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navarro, Juan             63 GOLD                   38.00      38.06  
  2 Cullen, Philip            64 GOLD                   43.38      44.53  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navarro, Juan             63 GOLD                 1:25.32    1:28.56  
  2 Cullen, Philip            64 GOLD                 1:36.54    1:38.57  
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken                62 GOLD                 6:40.00    6:33.58  
                1:34.28   3:16.96 (1:42.68)   4:58.41 (1:41.45)   6:33.58 (1:35.17)
  2 Venture, Ray              63 GOLD                 9:12.50    9:47.15  
                2:19.52   4:49.61 (2:30.09)   7:17.90 (2:28.29)   9:47.15 (2:29.25)
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navarro, Juan             63 GOLD                   48.00      49.56  
  2 Beier, Ken                62 GOLD                   50.00      50.58  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken                62 GOLD                 1:50.00    1:52.17  
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navarro, Juan             63 GOLD                   46.89      46.69  
  2 Cullen, Philip            64 GOLD                   55.33      53.34  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cullen, Philip            64 GOLD                 1:56.83    1:59.34  
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken                62 GOLD                   45.00      45.56  
  2 Venture, Ray              63 GOLD                 1:11.94    1:14.08  
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              63 GOLD                 2:55.29    2:50.32  
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken                62 GOLD                 3:40.00    3:38.91  
                1:46.99   3:38.91 (1:51.92)                                        
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Scott           68 GOLD                 1:19.00    1:19.02  
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Scott           68 GOLD                 3:01.00    3:03.75  
                1:31.04   3:03.75 (1:32.71)                                        
  2 Brewer, Dick              66 GOLD                 3:05.00    3:05.38  
                1:30.08   3:05.38 (1:35.30)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                 5:25.17    5:24.66  
                1:17.69   2:41.07 (1:23.38)   4:05.02 (1:23.95)   5:24.66 (1:19.64)
  2 Woodburn, Scott           68 GOLD                 6:20.00    6:32.09  
                1:33.54   3:17.19 (1:43.65)   4:58.50 (1:41.31)   6:32.09 (1:33.59)
 
Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                 1:27.00    1:27.55  
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Dick              66 GOLD                   45.00      44.87  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                 1:50.00    1:41.67  
  2 Brewer, Dick              66 GOLD                 1:34.00    1:41.83  
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                 3:01.40    3:00.64  
                1:24.84   3:00.64 (1:35.80)                                        
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               72 FLA                    37.07      36.65  
  2 House, Carl               72 GOLD                   43.37      45.68  
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               72 FLA                  3:58.00    3:47.96  
                1:50.77   3:47.96 (1:57.19)                                        
  2 House, Carl               72 GOLD                 4:09.09    4:51.63  
                2:16.11   4:51.63 (2:35.52)                                        
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James               72 FLA                  8:59.00   10:23.98  
                2:19.99   5:00.55 (2:40.56)   7:41.95 (2:41.40)  10:23.98 (2:42.03)
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                   56.57      59.06  
 
Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverio, Joaquin         85 GOLD                   55.00      58.12  
 
Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverio, Joaquin         85 GOLD                 2:05.00    1:47.26  
 
Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverio, Joaquin         85 GOLD                 4:50.00    5:04.63  
                2:30.27   5:04.63 (2:34.36)                                        
 
Men 85-89 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverio, Joaquin         85 GOLD                10:00.00   11:24.24  
                2:45.48   5:43.53 (2:58.05)   8:37.96 (2:54.43)  11:24.24 (2:46.28)
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    3:06.86  
     1) Keeney, Cheryl W48              2) Chin-Ogilvie, Adrienne W51     
     3) Thomas, Ann W51                 4) Bennet, Sarah W48              
 
Women 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT   12:18.66  
     1) Mayville-Armas, Janey W37       2) Chin-Ogilvie, Adrienne W51     
     3) Bennet, Sarah W48               4) Thomas, Ann W51                
                          2:36.01 (2:36.01)   4:26.24 (1:50.23)   6:13.12 (3:37.11)
      7:40.03 (1:26.91)   9:13.62 (3:00.50)  10:41.19 (1:27.57)  12:18.66 (3:05.04)
 
Women 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    6:25.58  
     1) Mayville-Armas, Janey W37       2) Bennet, Sarah W48              
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W51      4) Thomas, Ann W51                
 
Women 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   14:40.58  
     1) Woodburn, Andrea W48            2) Mitchell, Jeannie W65          
     3) Mancino, Cathy W62              4) Isaacs, Rayma W68              
 
Men 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    6:59.96  
     1) Scharf, Lee M33                 2) Perry, Nicholas M30            
     3) Miyares, Andres M28             4) Allen, Leighton M25            
 
Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:28.03  
     1) Dorante, Miguel M50             2) Lopez, Juan M50                
     3) Valerio, Juan Carlos M42        4) Itriago, Hilario M38           
 
Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:43.97  
     1) Tsang, Don M36                  2) Nash, Charles M45              
     3) Fetter, James M49               4) Cavalcanto, Todd M28           
                1:08.33   2:28.00 (1:19.67)   3:41.53 (1:13.53)   4:43.97 (1:02.44)
 
Men 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   13:55.37  
     1) Tsang, Don M36                  2) Scharf, Lee M33                
     3) Miyares, Andres M28             4) Allen, Leighton M25            
                          3:09.54 (3:09.54)   4:56.16 (1:46.62)   6:57.71 (3:48.17)
      8:42.37 (1:44.66)  10:50.39 (3:52.68)    11:11.84 (21.45)  13:55.37 (3:04.98)
 
Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   11:49.38  
     1) Fetter, James M49               2) Ferron, Lars M56               
     3) Nash, Charles M45               4) Sonenshein, Roy M54            
                1:19.73   2:49.90 (2:49.90)   4:13.07 (1:23.17)   5:42.03 (2:52.13)
      7:03.10 (1:21.07)   8:29.62 (2:47.59)  10:07.61 (1:37.99)  11:49.38 (3:19.76)
 
Men 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   13:44.11  
     1) Dzamba, Robert M57              2) Burt, Chris M56                
     3) Quiggin, David M67              4) Venture, Ray M63               
                1:55.24   4:08.52 (4:08.52)     4:32.90 (24.38)   5:26.86 (1:18.34)
      6:57.02 (1:30.16)   8:09.84 (2:42.98)   9:27.06 (1:17.22)  13:44.11 (5:34.27)
 
Men 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    5:51.36  
     1) Burt, Chris M56                 2) Brewer, Dick M66               
     3) Ferron, Lars M56                4) Beier, Ken M62                 
 
Men 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   16:16.10  
     1) Beier, Ken M62                  2) House, Carl M72                
     3) Silverio, Joaquin M85           4) Cullen, Philip M64             
                1:30.01   3:07.01 (3:07.01)   5:16.92 (2:09.91)   7:47.16 (4:40.15)
     10:11.74 (2:24.58)  12:44.91 (4:57.75)  14:29.56 (1:44.65)  16:16.10 (3:31.19)
 
Mixed 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   11:44.26  
     1) Cavalcanto, Todd M28            2) Cooper, Patricia W28           
     3) Beatty, Yukako W40              4) Allen, Leighton M25            
                1:59.89   4:08.93 (4:08.93)   6:24.80 (2:15.87)   8:54.37 (4:45.44)
     10:20.16 (1:25.79)  11:53.87 (2:59.50)  13:37.02 (1:43.15)        11:44.26 ( )
 
Mixed 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   15:27.84  
     1) Woodburn, Andrea W48            2) Woodburn, Scott M68            
     3) Lewin, Karen W55                4) House, Carl M72                
 
Mixed 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   17:13.91  
     1) Isaacs, Rayma W68               2) Mancino, Cathy W62             
     3) Silverio, Joaquin M85           4) Brewer, Dick M66