Licensed to GOLD COAST MASTERS      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/9/2012 06:43 PM
             Upper Keys Fall Invitational - 11/5/2011 to 11/6/2011             
                                    Results                                    
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maschal, Sarah A          34 GOLD-FG                32.94      33.29  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maschal, Sarah A          34 GOLD-FG                39.52      39.09  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maschal, Sarah A          34 GOLD-FG                45.11      45.40  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maschal, Sarah A          34 GOLD-FG                36.17      35.92  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maschal, Sarah A          34 GOLD-FG                   NT    1:23.12  
                  38.03     1:23.12 (45.09)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maschal, Sarah A          34 GOLD-FG              3:02.08    3:01.05  
                  37.36     1:23.82 (46.46)     2:16.96 (53.14)     3:01.05 (44.09)
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     37 FLAQ-FG                36.00      36.36  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     37 FLAQ-FG              1:13.87    1:10.34  
                  32.62     1:10.34 (37.72)                                        
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     37 FLAQ-FG              1:08.04    1:11.32  
                  32.85     1:11.32 (38.47)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            41 GOLD-FG                32.50      34.20  
  2 Beatty, Yukako            40 GOLD-FG                34.25      34.97  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             42 GOLD-FG                   NT    1:09.45  
                  33.17     1:09.45 (36.28)                                        
  2 Beatty, Yukako            40 GOLD-FG              1:19.66    1:18.91  
                  37.41     1:18.91 (41.50)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            41 GOLD-FG              2:40.00    2:56.76  
                  37.30     1:19.40 (42.10)     2:06.74 (47.34)     2:56.76 (50.02)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             42 GOLD-FG                   NT    5:14.94  
                  36.66     1:16.75 (40.09)     1:57.28 (40.53)     2:37.68 (40.40)
        3:17.56 (39.88)     3:57.46 (39.90)     4:36.64 (39.18)     5:14.94 (38.30)
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            41 GOLD-FG                36.50      37.77  
  2 Beatty, Yukako            40 GOLD-FG                39.76      41.29  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legaspi, Kelly            40 FLAQ-FG                   NT      35.87  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            40 GOLD-FG                40.51      39.17  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             42 GOLD-FG                   NT    1:18.24  
                  36.49     1:18.24 (41.75)                                        
  2 Legaspi, Kelly            40 FLAQ-FG                   NT    1:21.41  
                  39.03     1:21.41 (42.38)                                        
  3 Stewart, Ann K            41 GOLD-FG              1:23.00    1:25.43  
                  38.68     1:25.43 (46.75)                                        
  4 Beatty, Yukako            40 GOLD-FG              1:30.09    1:27.82  
                  39.93     1:27.82 (47.89)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            40 GOLD-FG              3:25.67    3:20.21  
                  41.30     1:32.82 (51.52)     2:32.03 (59.21)     3:20.21 (48.18)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT      36.95  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT    1:24.09  
                  40.16     1:24.09 (43.93)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          48 GOLD-FG              2:30.00    2:33.82  
                  36.12     1:15.08 (38.96)     1:54.64 (39.56)     2:33.82 (39.18)
  2 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT    3:03.40  
                  42.09     1:29.05 (46.96)     2:16.99 (47.94)     3:03.40 (46.41)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT    6:24.87  
                  41.83     1:29.74 (47.91)     2:18.70 (48.96)     3:08.04 (49.34)
        3:57.16 (49.12)     4:46.94 (49.78)     5:36.06 (49.12)     6:24.87 (48.81)
  2 Keeney, Cheryl            48 FLAQ-FG              7:30.00    7:39.98  
                  51.24                             2:47.77 ( )   3:47.77 (1:00.00)
                                5:46.20 ( )     6:44.78 (58.58)     7:39.98 (55.20)
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          48 GOLD-FG             21:10.00   22:27.94  
                  43.91     1:26.57 (42.66)     2:10.50 (43.93)     2:54.19 (43.69)
        3:38.93 (44.74)     4:23.62 (44.69)     5:09.33 (45.71)     5:55.56 (46.23)
        6:41.16 (45.60)     7:27.57 (46.41)     8:13.04 (45.47)     8:58.49 (45.45)
        9:44.63 (46.14)    10:30.80 (46.17)    11:17.13 (46.33)    12:02.94 (45.81)
       12:48.13 (45.19)    13:34.73 (46.60)    14:19.52 (44.79)    15:05.71 (46.19)
       15:50.23 (44.52)    16:35.53 (45.30)    17:21.37 (45.84)    18:06.83 (45.46)
       18:51.08 (44.25)    19:37.13 (46.05)    20:19.50 (42.37)    21:02.97 (43.47)
       21:46.59 (43.62)    22:27.94 (41.35)                                        
  2 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT   25:34.43  
                  44.14     1:32.79 (48.65)     2:23.18 (50.39)     3:13.90 (50.72)
        4:04.81 (50.91)     4:55.81 (51.00)     5:46.85 (51.04)     6:38.15 (51.30)
        7:30.01 (51.86)     8:21.61 (51.60)     9:14.09 (52.48)    10:05.74 (51.65)
       10:57.24 (51.50)    11:48.27 (51.03)    12:40.41 (52.14)    13:32.29 (51.88)
       14:23.54 (51.25)    15:15.54 (52.00)    16:07.48 (51.94)    16:59.07 (51.59)
       17:51.03 (51.96)    18:42.60 (51.57)    19:35.03 (52.43)    20:27.83 (52.80)
       21:20.53 (52.70)    22:12.66 (52.13)    23:03.98 (51.32)    23:55.40 (51.42)
       24:46.34 (50.94)    25:34.43 (48.09)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keeney, Cheryl            48 FLAQ-FG                47.55      54.95  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT    1:48.32  
                  53.14     1:48.32 (55.18)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT    3:45.92  
                  54.28     1:50.60 (56.32)     2:48.43 (57.83)     3:45.92 (57.49)
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT    3:47.82  
                  53.32   3:47.82 (2:54.50)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          48 GOLD-FG              2:50.00    3:09.47  
                  41.88     1:30.40 (48.52)     2:20.14 (49.74)     3:09.47 (49.33)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT    1:39.59  
                  49.66     1:39.59 (49.93)                                        
  2 Keeney, Cheryl            48 FLAQ-FG              2:56.00    2:07.69  
                  59.25   2:07.69 (1:08.44)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          48 FLAQ-FG                   NT    3:34.11  
                  51.36     1:46.54 (55.18)   2:46.90 (1:00.36)     3:34.11 (47.21)
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           59 GOLD-FG                   NT    1:13.77  
                  35.21     1:13.77 (38.56)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           59 GOLD-FG              1:23.90    1:24.64  
                  38.96     1:24.64 (45.68)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Leighton B         25 GOLD-FG                38.00      40.10  
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gac, Jarrod               29 GOLD-FG              2:10.00    2:24.33  
                  33.86     1:10.16 (36.30)     1:47.28 (37.12)     2:24.33 (37.05)
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gac, Jarrod               29 GOLD-FG             19:30.00   20:37.37  
                  37.10     1:16.83 (39.73)     1:57.09 (40.26)     2:37.87 (40.78)
        3:18.18 (40.31)     3:59.11 (40.93)     4:39.83 (40.72)     5:20.86 (41.03)
        6:02.17 (41.31)     6:43.49 (41.32)     7:24.62 (41.13)     8:06.08 (41.46)
        8:47.38 (41.30)     9:28.87 (41.49)    10:10.48 (41.61)    10:51.68 (41.20)
       11:33.09 (41.41)    12:15.64 (42.55)    12:57.18 (41.54)    13:38.92 (41.74)
       14:20.34 (41.42)    15:01.97 (41.63)    15:43.99 (42.02)    16:25.97 (41.98)
       17:08.23 (42.26)    17:50.14 (41.91)    18:32.47 (42.33)    19:14.22 (41.75)
       19:56.35 (42.13)    20:37.37 (41.02)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Leighton B         25 GOLD-FG                55.00      44.76  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey L            28 GOLD-FG              1:03.31    1:04.74  
                  30.25     1:04.74 (34.49)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Corey L            28 GOLD-FG              2:19.27    2:23.36  
                  31.15     1:06.75 (35.60)     1:43.81 (37.06)     2:23.36 (39.55)
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Leighton B         25 GOLD-FG                36.00      37.21  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Leighton B         25 GOLD-FG              1:45.00    1:57.62  
                  40.31   1:57.62 (1:17.31)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gac, Jarrod               29 GOLD-FG              2:30.00    2:41.19  
                  37.24     1:18.41 (41.17)     2:00.12 (41.71)     2:41.19 (41.07)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohan, Bogdan V           33 Unattached                NT      33.97  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee M             33 GOLD-FG                50.86      52.05  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee M             33 GOLD-FG              1:56.54    2:08.06  
                  58.02   2:08.06 (1:10.04)                                        
 -- Mohan, Bogdan V           33 Unattached                NT         DQ  
                  45.80          DQ (54.19)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohan, Bogdan V           33 Unattached                NT      37.76  
  2 Scharf, Lee M             33 GOLD-FG                39.20      46.74  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Scharf, Lee M             33 GOLD-FG              2:00.34         DQ  
                  52.70        DQ (1:18.47)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee M             33 GOLD-FG              1:34.16    1:47.05  
                  50.40     1:47.05 (56.65)                                        
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           1:01.18    1:03.56  
                  30.61     1:03.56 (32.95)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           2:05.05    2:15.67  
                  31.93     1:06.82 (34.89)     1:41.45 (34.63)     2:15.67 (34.22)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           4:24.24    4:46.06  
                  32.61     1:08.74 (36.13)     1:44.91 (36.17)     2:21.48 (36.57)
        2:57.72 (36.24)     3:33.95 (36.23)     4:10.90 (36.95)     4:46.06 (35.16)
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached                NT    9:57.97  
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached          17:19.80   18:39.80  
                  33.91     1:11.11 (37.20)     1:49.48 (38.37)     2:27.65 (38.17)
        3:05.30 (37.65)     3:42.90 (37.60)     4:20.37 (37.47)     4:57.86 (37.49)
        5:35.90 (38.04)     6:13.76 (37.86)     6:51.23 (37.47)     7:28.57 (37.34)
        8:05.85 (37.28)     8:43.05 (37.20)     9:20.78 (37.73)     9:57.97 (37.19)
       10:35.95 (37.98)    11:13.77 (37.82)    11:52.05 (38.28)    12:29.59 (37.54)
       13:07.35 (37.76)    13:43.96 (36.61)    14:20.89 (36.93)    14:57.62 (36.73)
       15:35.58 (37.96)    16:13.13 (37.55)    16:50.65 (37.52)    17:28.11 (37.46)
       18:04.61 (36.50)    18:39.80 (35.19)                                        
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           1:04.21    1:12.59  
                  35.74     1:12.59 (36.85)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           2:22.22    2:27.50  
                  32.84     1:11.16 (38.32)     1:49.92 (38.76)     2:27.50 (37.58)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           1:06.97    1:07.46  
                  30.75     1:07.46 (36.71)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belcher, James T          42 SYSM-FL                32.00      32.53  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belcher, James T          42 SYSM-FL              1:11.00    1:06.98  
                  30.96     1:06.98 (36.02)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Rob                51 GOLD-FG                   NT      32.84  
  2 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG                37.76      40.13  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG              6:34.93    6:44.97  
                  46.51     1:37.71 (51.20)     2:30.21 (52.50)     3:22.16 (51.95)
        4:13.26 (51.10)     5:05.87 (52.61)     5:57.30 (51.43)     6:44.97 (47.67)
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG              1:52.88    1:54.11  
                  57.89     1:54.11 (56.22)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG                48.97      52.80  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grzeszczak, John          53 GOLD-FG                32.00      33.90  
  2 Dixon, Rob                51 GOLD-FG                   NT      38.31  
  3 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG                48.60      50.98  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG              1:56.10    1:55.61  
                  54.64   1:55.61 (1:00.97)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG              4:17.84    4:09.39  
                  57.74   2:02.96 (1:05.22)   3:07.43 (1:04.47)   4:09.39 (1:01.96)
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG              1:40.24    1:43.25  
                  51.51     1:43.25 (51.74)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG              3:43.69    3:48.31  
                  56.19   1:58.84 (1:02.65)   3:01.55 (1:02.71)     3:48.31 (46.76)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         54 GOLD-FG              8:01.05    7:52.29  
                  57.07   2:00.13 (1:03.06)   3:04.51 (1:04.38)   4:06.70 (1:02.19)
      5:10.64 (1:03.94)   6:13.92 (1:03.28)     7:05.36 (51.44)     7:52.29 (46.93)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masarik, John             58 GOLD-FG                31.50      32.25  
  2 Wagner, Corky             59 GOLD-FG                32.00      32.72  
  3 Michael, Robert E         56 GOLD-FG                   NT      35.58  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael, Robert E         56 GOLD-FG                   NT    1:22.37  
                  40.37     1:22.37 (42.00)                                        
  2 Legaspi, Adrian           59 FLAQ-FG                   NT    1:24.97  
                  41.61     1:24.97 (43.36)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             55 Unattached           2:18.00    2:17.38  
                  31.93     1:07.04 (35.11)     1:42.77 (35.73)     2:17.38 (34.61)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             55 Unattached           4:50.00    4:55.92  
                  34.36     1:11.92 (37.56)     1:49.72 (37.80)     2:28.26 (38.54)
        3:05.70 (37.44)     3:42.76 (37.06)     4:19.99 (37.23)     4:55.92 (35.93)
  2 Masarik, John             58 GOLD-FG              6:03.05    6:16.82  
                  39.18     1:25.64 (46.46)     2:15.01 (49.37)     3:04.63 (49.62)
        3:53.06 (48.43)     4:42.09 (49.03)     5:31.07 (48.98)     6:16.82 (45.75)
  3 Legaspi, Adrian           59 FLAQ-FG                   NT    6:42.46  
                  44.17     1:32.64 (48.47)     2:23.41 (50.77)     3:15.83 (52.42)
        4:07.53 (51.70)     4:58.90 (51.37)     5:51.69 (52.79)     6:42.46 (50.77)
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             55 Unattached          20:00.00   20:04.71  
                  37.38     1:18.85 (41.47)     2:00.90 (42.05)     2:42.77 (41.87)
        3:23.71 (40.94)     4:04.87 (41.16)     4:45.73 (40.86)     5:25.72 (39.99)
        6:06.13 (40.41)     6:45.97 (39.84)     7:25.99 (40.02)     8:05.44 (39.45)
        8:45.31 (39.87)     9:24.96 (39.65)    10:05.17 (40.21)    10:44.98 (39.81)
       11:24.89 (39.91)    12:05.02 (40.13)    12:45.18 (40.16)    13:25.51 (40.33)
       14:05.21 (39.70)    14:45.74 (40.53)    15:26.01 (40.27)    16:05.97 (39.96)
       16:46.08 (40.11)    17:25.98 (39.90)    18:06.32 (40.34)    18:45.87 (39.55)
       19:25.59 (39.72)    20:04.71 (39.12)                                        
  2 Masarik, John             58 GOLD-FG             26:26.73   24:46.65  
                  41.77     1:28.51 (46.74)     2:16.64 (48.13)     3:06.12 (49.48)
        3:55.81 (49.69)     4:45.85 (50.04)     5:36.06 (50.21)     6:26.48 (50.42)
        7:17.24 (50.76)     8:06.59 (49.35)     8:56.60 (50.01)     9:46.59 (49.99)
       10:38.07 (51.48)    11:27.65 (49.58)    12:18.30 (50.65)    13:08.02 (49.72)
       13:58.49 (50.47)    14:49.71 (51.22)    15:40.57 (50.86)    16:32.08 (51.51)
       17:22.38 (50.30)    18:14.17 (51.79)    19:04.94 (50.77)    19:54.94 (50.00)
       20:44.48 (49.54)    21:34.21 (49.73)    22:24.27 (50.06)    23:13.48 (49.21)
       24:02.66 (49.18)    24:46.65 (43.99)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             55 Unattached             40.00      35.33  
  2 Masarik, John             58 GOLD-FG                37.43      38.43  
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masarik, John             58 GOLD-FG              3:09.51    3:13.77  
                  45.42     1:34.54 (49.12)     2:25.26 (50.72)     3:13.77 (48.51)
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael, Robert E         56 GOLD-FG                   NT    1:51.43  
                  54.35     1:51.43 (57.08)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masarik, John             58 GOLD-FG                35.58      35.67  
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             55 Unattached           2:40.00    2:40.94  
                  36.20     1:16.88 (40.68)     1:58.02 (41.14)     2:40.94 (42.92)
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             55 Unattached           1:20.00    1:14.04  
                  33.31     1:14.04 (40.73)                                        
  2 Masarik, John             58 GOLD-FG              1:26.06    1:29.32  
                  40.21     1:29.32 (49.11)                                        
  3 Michael, Robert E         56 GOLD-FG              1:39.51    1:34.66  
                  44.24     1:34.66 (50.42)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hammerstrom, John G       63 GOLD-FG                33.00      33.51  
  2 Sweigart, Kenneth D       60 Unattached             40.50      40.16  
  3 Cullen, Philip M          64 GOLD-FG                43.00      45.80  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Andy              61 Unattached           1:01.00    1:16.90  
                  35.27     1:16.90 (41.63)                                        
  2 Hammerstrom, John G       63 GOLD-FG                   NT    1:24.69  
                  40.67     1:24.69 (44.02)                                        
  3 Cullen, Philip M          64 GOLD-FG              1:55.00    1:40.15  
                  49.15     1:40.15 (51.00)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Andy              61 Unattached           2:34.00    2:52.06  
                  37.38     1:20.29 (42.91)     2:06.43 (46.14)     2:52.06 (45.63)
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Andy              61 Unattached          28:00.00   25:58.13  
                  43.35     1:31.92 (48.57)     2:22.58 (50.66)     3:14.61 (52.03)
        4:06.25 (51.64)     4:57.66 (51.41)     5:49.47 (51.81)     6:41.33 (51.86)
        7:33.25 (51.92)     8:25.11 (51.86)     9:16.45 (51.34)    10:09.21 (52.76)
       11:01.84 (52.63)    11:53.78 (51.94)    12:46.13 (52.35)    13:39.66 (53.53)
       14:31.39 (51.73)    15:23.66 (52.27)    16:17.38 (53.72)    17:11.27 (53.89)
       18:05.32 (54.05)    18:56.96 (51.64)    19:49.67 (52.71)    20:43.48 (53.81)
       21:36.77 (53.29)    22:29.17 (52.40)    23:22.41 (53.24)    24:14.53 (52.12)
       25:08.06 (53.53)    25:58.13 (50.07)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Andy              61 Unattached             31.00      38.68  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Andy              61 Unattached           1:14.00    1:27.63  
                  42.46     1:27.63 (45.17)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweigart, Kenneth D       60 Unattached             52.00      49.79  
  2 Cullen, Philip M          64 GOLD-FG                50.30      57.42  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweigart, Kenneth D       60 Unattached           1:59.00    2:01.23  
                  57.02   2:01.23 (1:04.21)                                        
  2 Cullen, Philip M          64 GOLD-FG              1:54.00    2:05.85  
                1:01.44   2:05.85 (1:04.41)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweigart, Kenneth D       60 Unattached           4:20.00    4:14.56  
                  56.52   1:58.97 (1:02.45)   3:05.89 (1:06.92)   4:14.56 (1:08.67)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD-FG                28.07      28.53  
  2 Woodburn, Scott           68 GOLD-FG                33.00      33.81  
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Scott           68 GOLD-FG              2:50.00    2:48.44  
                  40.22     1:23.83 (43.61)     2:07.19 (43.36)     2:48.44 (41.25)
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Scott           68 GOLD-FG             24:10.00   24:47.55  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD-FG                37.00      35.84  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD-FG              3:08.94    3:03.38  
                  43.27     1:30.04 (46.77)     2:17.97 (47.93)     3:03.38 (45.41)
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD-FG                31.06      32.05  
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD-FG              2:56.92    2:49.75  
                  33.19     1:18.94 (45.75)     2:14.64 (55.70)     2:49.75 (35.11)
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD-FG                32.00      32.81  
                  32.30        32.81 (0.51)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD-FG              1:13.00    1:13.27  
                  35.14     1:13.27 (38.13)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD-FG              2:42.00    2:46.63  
                  39.20     1:22.27 (43.07)     2:05.34 (43.07)     2:46.63 (41.29)
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD-FG                44.00      46.28  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD-FG                52.00      49.43  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD-FG                44.00      50.08  
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD-FG              1:33.00    1:33.94  
                  42.45     1:33.94 (51.49)                                        
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    2:29.91  
     1) Stewart, Ann K W41              2) Ogier, Danielle W59            
     3) LeClair, Dale W42               4) Maschal, Sarah A W34           
                  38.02     1:20.68 (42.66)     1:56.99 (36.31)     2:29.91 (32.92)
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    6:14.52  
     1) Cullen, Philip M M64            2) Allen, Leighton B M25          
     3) Scharf, Lee M M33               4) Sonenshein, Roy S M54          
                  47.49   1:36.38 (1:36.38)     2:16.54 (40.16)   3:03.23 (1:26.85)
      4:41.83 (1:38.60)   5:25.76 (2:22.53)     6:14.52 (48.76)                    
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT         DQ  
     1) Scharf, Lee M M33               2) Cullen, Philip M M64           
     3) Allen, Leighton B M25           4) Sonenshein, Roy S M54          
                  54.48     1:49.33 (54.85)     2:34.13 (44.80)          DQ (29.37)
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    2:15.59  
     1) Hammerstrom, John G M63         2) Michael, Robert E M56          
     3) Masarik, John M58               4) Quiggin, David M67             
                  35.48     1:12.28 (36.80)     1:46.29 (34.01)     2:15.59 (29.30)
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    4:52.75  
     1) Quiggin, David M67              2) Cavanaugh, Cav M76             
     3) Woodburn, Scott M68             4) Grzeszczak, John M53           
                  30.95   1:03.89 (1:03.89)     1:42.16 (38.27)   2:21.66 (1:17.77)
        3:00.77 (39.11)   3:43.15 (1:21.49)     4:16.62 (33.47)   4:52.75 (1:09.60)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    2:23.93  
     1) Beatty, Yukako W40              2) Welch, Corey L M28             
     3) Woodburn, Andrea W48            4) Gac, Jarrod M29                
                  41.28     1:11.07 (29.79)     1:49.58 (38.51)     2:23.93 (34.35)