Licensed to GOLD COAST MASTERS     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/7/2011 09:43 AM
          2011 Coral Springs Holiday Classic - 12/3/2011 to 12/4/2011          
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrell, Stephanie        23 FLAQ                   30.00      29.05  
  2 Singleton, Amanda         22 GOLD                      NT      32.19  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singleton, Amanda         22 GOLD                      NT    1:09.26  
                  33.46     1:09.26 (35.80)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrell, Stephanie        23 FLAQ                 2:30.00    2:22.15  
                  32.55     1:08.50 (35.95)     1:44.60 (36.10)     2:22.15 (37.55)
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singleton, Amanda         22 GOLD                 8:00.00    5:18.17  
                  36.73     1:15.92 (39.19)     1:56.28 (40.36)     2:36.68 (40.40)
        3:17.28 (40.60)     3:58.36 (41.08)     4:39.13 (40.77)     5:18.17 (39.04)
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrell, Stephanie        23 FLAQ                   34.00      31.94  
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrell, Stephanie        23 FLAQ                   39.00      37.85  
  2 Singleton, Amanda         22 GOLD                      NT      40.54  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singleton, Amanda         22 GOLD                      NT    1:27.31  
                  41.58     1:27.31 (45.73)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singleton, Amanda         22 GOLD                      NT    3:05.76  
                  42.89     1:30.16 (47.27)     2:18.16 (48.00)     3:05.76 (47.60)
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrell, Stephanie        23 FLAQ                   34.00      31.54  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terrell, Stephanie        23 FLAQ                 1:17.00    1:11.91  
                  32.36     1:11.91 (39.55)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singleton, Amanda         22 GOLD                      NT    2:49.10  
                  37.32     1:22.59 (45.27)     2:10.16 (47.57)     2:49.10 (38.94)
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segovia, Vanessa          28 GOLD                      NT    1:08.83  
                  33.46     1:08.83 (35.37)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              25 GSC                  2:17.00    2:14.41  
                  31.51     1:05.60 (34.09)     1:40.27 (34.67)     2:14.41 (34.14)
  2 Holman, Mary              25 GSC                  2:17.00    2:16.09  
                  32.11     1:06.49 (34.38)     1:41.65 (35.16)     2:16.09 (34.44)
  3 Segovia, Vanessa          28 GOLD                      NT    2:26.45  
                  33.88     1:10.99 (37.11)     1:48.57 (37.58)     2:26.45 (37.88)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Mary              25 GSC                  4:42.00    4:40.13  
                  31.67     1:06.38 (34.71)     1:41.93 (35.55)     2:17.84 (35.91)
        2:53.94 (36.10)     3:29.83 (35.89)     4:05.51 (35.68)     4:40.13 (34.62)
  2 Holman, Sara              25 GSC                  4:40.00    4:40.80  
                  31.88     1:06.38 (34.50)     1:41.82 (35.44)     2:17.94 (36.12)
        2:54.16 (36.22)     3:30.37 (36.21)     4:06.19 (35.82)     4:40.80 (34.61)
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              25 GSC                  9:34.00    9:27.62  
                  32.36     1:07.66 (35.30)     1:43.24 (35.58)     2:18.91 (35.67)
        2:54.77 (35.86)     3:30.58 (35.81)     4:06.69 (36.11)     4:42.70 (36.01)
        5:18.72 (36.02)     5:54.49 (35.77)     6:30.67 (36.18)     7:06.79 (36.12)
        7:42.42 (35.63)     8:18.27 (35.85)     8:53.62 (35.35)     9:27.62 (34.00)
  2 Holman, Mary              25 GSC                  9:37.00    9:41.85  
                  32.97     1:08.63 (35.66)     1:44.93 (36.30)     2:21.25 (36.32)
        2:57.91 (36.66)     3:34.32 (36.41)     4:10.70 (36.38)     4:47.15 (36.45)
        5:23.95 (36.80)     6:00.86 (36.91)     6:37.79 (36.93)     7:14.72 (36.93)
        7:51.79 (37.07)     8:28.96 (37.17)     9:05.91 (36.95)     9:41.85 (35.94)
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              25 GSC                  2:39.00    2:40.69  
                  38.30     1:18.63 (40.33)     1:59.61 (40.98)     2:40.69 (41.08)
  2 Holman, Mary              25 GSC                  2:51.00    2:51.88  
                  41.67     1:26.03 (44.36)     2:09.31 (43.28)     2:51.88 (42.57)
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segovia, Vanessa          28 GOLD                      NT    2:52.88  
                  38.83     1:23.40 (44.57)     2:08.95 (45.55)     2:52.88 (43.93)
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              25 GSC                  2:43.00    2:39.66  
                  35.65     1:15.59 (39.94)     2:05.51 (49.92)     2:39.66 (34.15)
  2 Holman, Mary              25 GSC                  2:47.00    2:44.16  
                  36.75     1:21.37 (44.62)     2:09.97 (48.60)     2:44.16 (34.19)
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              25 GSC                  5:35.00    5:37.98  
                  36.47     1:20.24 (43.77)     2:02.67 (42.43)     2:43.05 (40.38)
        3:35.58 (52.53)     4:27.55 (51.97)     5:03.70 (36.15)     5:37.98 (34.28)
  2 Holman, Mary              25 GSC                  5:45.00    5:46.16  
                  37.66     1:21.92 (44.26)     2:07.96 (46.04)     2:53.58 (45.62)
        3:44.14 (50.56)     4:34.84 (50.70)     5:11.24 (36.40)     5:46.16 (34.92)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             31 PLAN                   30.74      31.12  
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             31 PLAN                 4:50.02    4:50.20  
                  32.98     1:08.56 (35.58)     1:44.88 (36.32)     2:21.61 (36.73)
        2:58.69 (37.08)     3:36.10 (37.41)     4:13.48 (37.38)     4:50.20 (36.72)
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             31 PLAN                10:10.02   10:04.39  
                  35.42     1:13.32 (37.90)     1:51.80 (38.48)     2:30.35 (38.55)
        3:08.88 (38.53)     3:47.01 (38.13)     4:25.30 (38.29)     5:03.55 (38.25)
        5:41.70 (38.15)     6:19.82 (38.12)     6:57.65 (37.83)     7:35.59 (37.94)
        8:13.33 (37.74)     8:50.97 (37.64)     9:28.06 (37.09)    10:04.39 (36.33)
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             31 PLAN                 1:25.02    1:20.61  
                  38.92     1:20.61 (41.69)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     37 FLAQ                   27.00      27.53  
  2 Christopher, Deven        37 GOLD                   33.96      30.79  
  3 Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT      51.20  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT         DQ  
                  52.61          DQ (58.66)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT    3:48.63  
                  53.60     1:52.29 (58.69)     2:51.69 (59.40)     3:48.63 (56.94)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville-Armas, Janey     37 FLAQ                 5:00.00    4:47.43  
                  32.64     1:08.06 (35.42)     1:44.03 (35.97)     2:20.53 (36.50)
        2:56.72 (36.19)     3:33.16 (36.44)     4:09.93 (36.77)     4:47.43 (37.50)
  2 Christopher, Deven        37 GOLD                 5:35.28    5:10.70  
                  33.83     1:10.83 (37.00)     1:49.38 (38.55)     2:28.87 (39.49)
        3:08.85 (39.98)     3:49.50 (40.65)     4:30.77 (41.27)     5:10.70 (39.93)
  3 Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT    7:53.47  
                  56.14     1:54.98 (58.84)     2:54.85 (59.87)     3:54.55 (59.70)
      4:54.74 (1:00.19)   5:55.09 (1:00.35)   6:55.31 (1:00.22)     7:53.47 (58.16)
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT   16:19.31  
                  54.98   1:56.75 (1:01.77)   2:57.82 (1:01.07)   3:59.71 (1:01.89)
      5:00.10 (1:00.39)   6:00.90 (1:00.80)   7:01.98 (1:01.08)   8:04.40 (1:02.42)
      9:06.36 (1:01.96)  10:08.41 (1:02.05)  11:10.52 (1:02.11)  12:13.46 (1:02.94)
     13:15.53 (1:02.07)  14:18.31 (1:02.78)  15:19.95 (1:01.64)    16:19.31 (59.36)
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher, Deven        37 GOLD                 2:54.75    2:47.19  
                  40.49     1:22.98 (42.49)     2:05.65 (42.67)     2:47.19 (41.54)
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT    2:31.89  
                1:12.38   2:31.89 (1:19.51)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT    5:20.45  
                1:15.04   2:36.36 (1:21.32)   3:59.40 (1:23.04)   5:20.45 (1:21.05)
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT    2:09.25  
                1:01.12   2:09.25 (1:08.13)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT    4:41.41  
                1:01.61   2:15.04 (1:13.43)   3:29.14 (1:14.10)   4:41.41 (1:12.27)
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         36 GOLD                      NT    9:39.69  
                1:04.05   2:18.08 (1:14.03)   3:37.34 (1:19.26)   4:57.21 (1:19.87)
      6:17.97 (1:20.76)   7:40.54 (1:22.57)     8:39.99 (59.45)     9:39.69 (59.70)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              41 GOLD                   32.00      31.57  
  2 Beatty, Yukako            40 GOLD                   34.25      34.31  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            40 GOLD                 3:15.00    2:57.86  
                  38.79     1:23.81 (45.02)     2:11.16 (47.35)     2:57.86 (46.70)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            40 GOLD                 6:40.00    6:24.38  
                  40.97     1:28.49 (47.52)                             3:08.69 ( )
        3:58.71 (50.02)     4:49.05 (50.34)     5:38.83 (49.78)     6:24.38 (45.55)
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            40 GOLD                16:00.00   13:00.03  
                  42.98     1:31.51 (48.53)     2:21.69 (50.18)                    
            4:51.00 ( )     5:41.49 (50.49)                             6:30.93 ( )
        7:20.31 (49.38)     8:10.02 (49.71)     8:59.54 (49.52)     9:49.88 (50.34)
       10:39.20 (49.32)    11:28.35 (49.15)    12:16.61 (48.26)    13:00.03 (43.42)
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              41 GOLD                   35.50      35.89  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              41 GOLD                   45.50      45.92  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann              41 GOLD                   35.50      36.09  
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          48 GOLD                 5:15.00    5:18.47  
                  35.94     1:14.25 (38.31)     1:54.18 (39.93)     2:34.88 (40.70)
        3:15.53 (40.65)     3:57.26 (41.73)     4:38.10 (40.84)     5:18.47 (40.37)
  2 Keeney, Cheryl            48 FLAQ                 7:41.00    7:46.60  
                  52.58     1:51.12 (58.54)                                        
                                                    6:52.54 ( )     7:46.60 (54.06)
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          48 GOLD                11:00.00   10:55.44  
                  36.78     1:16.17 (39.39)     1:56.59 (40.42)     2:37.89 (41.30)
        3:19.28 (41.39)     4:00.80 (41.52)     4:42.85 (42.05)     5:25.30 (42.45)
        6:07.01 (41.71)     6:48.88 (41.87)     7:30.67 (41.79)     8:12.52 (41.85)
        8:54.06 (41.54)     9:35.85 (41.79)    10:16.31 (40.46)    10:55.44 (39.13)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herbst, Elizabeth         48 FLAQ                 1:45.00    1:42.94  
                  47.73     1:42.94 (55.21)                                        
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          48 GOLD                 6:10.00    6:18.50  
                  38.35     1:23.06 (44.71)     2:12.38 (49.32)     3:01.21 (48.83)
        3:57.01 (55.80)     4:54.03 (57.02)     5:36.75 (42.72)     6:18.50 (41.75)
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fedako, Cathy             50 SYSM                 1:08.00    1:08.48  
                  31.69     1:08.48 (36.79)                                        
  2 Devanney, Celia           54 GOLD                 1:12.00    1:12.82  
                  34.59     1:12.82 (38.23)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           54 GOLD                 2:38.00    2:36.52  
                  36.13     1:16.59 (40.46)     1:57.25 (40.66)     2:36.52 (39.27)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           54 GOLD                 5:36.00    5:32.72  
                  37.03     1:19.07 (42.04)     2:02.58 (43.51)     2:45.68 (43.10)
        3:28.80 (43.12)     4:11.09 (42.29)     4:53.31 (42.22)     5:32.72 (39.41)
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           54 GOLD                11:20.00   11:27.84  
                  38.04     1:21.49 (43.45)     2:05.93 (44.44)     2:50.38 (44.45)
        3:34.39 (44.01)     4:18.27 (43.88)     5:02.33 (44.06)     5:46.19 (43.86)
        6:29.35 (43.16)     7:12.24 (42.89)     7:55.37 (43.13)     8:38.97 (43.60)
        9:21.93 (42.96)    10:05.33 (43.40)    10:47.41 (42.08)    11:27.84 (40.43)
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           54 GOLD                 3:02.00    3:17.05  
                  43.96     1:35.42 (51.46)     2:27.37 (51.95)     3:17.05 (49.68)
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    51 FLAQ                      NT    1:57.07  
                  55.35   1:57.07 (1:01.72)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    51 FLAQ                      NT    4:15.16  
                  53.42   1:59.33 (1:05.91)   3:08.21 (1:08.88)   4:15.16 (1:06.95)
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    51 FLAQ                 4:24.01    4:11.34  
                  56.01   2:15.47 (1:19.46)   3:16.34 (1:00.87)     4:11.34 (55.00)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             58 GOLD                   30.50      30.12  
  2 Seier, Lydia              55 GOLD                   33.48      33.46  
  3 LaFountain, Darcy         56 FLAQ                   33.00      34.01  
  4 Protzman, Barbara         57 GOLD                   34.00      34.07  
  5 Soucie, Helen             55 GOLD                      NT      41.78  
  6 Lewin, Karen              55 GOLD                      NT      44.61  
  7 Fazzano, Catalina         58 GOLD                   55.79      53.22  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             58 GOLD                 1:09.00    1:05.95  
                  31.85     1:05.95 (34.10)                                        
  2 LaFountain, Darcy         56 FLAQ                 1:12.00    1:13.47  
                  35.29     1:13.47 (38.18)                                        
  3 Seier, Lydia              55 GOLD                 1:13.64    1:13.63  
                  35.47     1:13.63 (38.16)                                        
  4 Protzman, Barbara         57 GOLD                 1:14.50    1:14.55  
                  35.32     1:14.55 (39.23)                                        
  5 Fazzano, Catalina         58 GOLD                 2:09.48    2:02.88  
                  59.11   2:02.88 (1:03.77)                                        
  6 Soucie, Helen             55 GOLD                 1:36.20    2:19.05  
                1:37.54     2:19.05 (41.51)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             58 GOLD                 2:31.00    2:29.45  
                  35.09     1:14.43 (39.34)   2:29.45 (1:15.02)                    
  2 LaFountain, Darcy         56 FLAQ                 2:43.00    2:37.89  
                  35.81     1:16.17 (40.36)     1:57.69 (41.52)     2:37.89 (40.20)
  3 Seier, Lydia              55 GOLD                 2:40.53    2:43.44  
                  37.19   2:43.44 (2:06.25)                                        
  4 Protzman, Barbara         57 GOLD                 2:42.00    2:45.74  
                  37.43     1:19.50 (42.07)     2:02.84 (43.34)     2:45.74 (42.90)
  5 Siniscalchi, Janet        55 FLAQ                 2:35.00    3:10.46  
                  39.15   3:10.46 (2:31.31)                                        
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaFountain, Darcy         56 FLAQ                 5:43.00    5:31.82  
                  37.63     1:19.52 (41.89)     2:01.60 (42.08)     2:43.83 (42.23)
        3:26.49 (42.66)     4:09.37 (42.88)     4:51.76 (42.39)     5:31.82 (40.06)
  2 Lewin, Karen              55 GOLD                      NT    8:05.47  
                  51.72   1:52.01 (1:00.29)   2:53.86 (1:01.85)   3:55.83 (1:01.97)
      4:58.11 (1:02.28)   6:00.99 (1:02.88)   7:03.60 (1:02.61)   8:05.47 (1:01.87)
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaFountain, Darcy         56 FLAQ                11:20.00   11:13.57  
                  37.71     1:19.56 (41.85)     2:02.25 (42.69)     2:45.26 (43.01)
        3:27.68 (42.42)     4:10.51 (42.83)     4:53.27 (42.76)     5:36.16 (42.89)
        6:18.79 (42.63)     7:01.68 (42.89)     7:44.28 (42.60)     8:27.12 (42.84)
        9:09.39 (42.27)     9:51.47 (42.08)    10:33.07 (41.60)    11:13.57 (40.50)
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaFountain, Darcy         56 FLAQ                   40.00      42.14  
  2 Seier, Lydia              55 GOLD                   43.10      44.19  
  3 Siniscalchi, Janet        55 FLAQ                   48.00      48.61  
  4 Soucie, Helen             55 GOLD                   50.30      52.23  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           59 GOLD                   44.95      43.33  
  2 Siniscalchi, Janet        55 FLAQ                   45.00      47.08  
  3 Soucie, Helen             55 GOLD                   53.37      55.10  
  4 Fazzano, Catalina         58 GOLD                 1:09.48    1:03.26  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           59 GOLD                 1:39.95    1:35.31  
                  44.53     1:35.31 (50.78)                                        
  2 Soucie, Helen             55 GOLD                 2:00.69    1:59.05  
                  55.31   1:59.05 (1:03.74)                                        
  3 Fazzano, Catalina         58 GOLD                 2:40.81    2:18.15  
                1:06.78   2:18.15 (1:11.37)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewin, Karen              55 GOLD                 2:27.29    4:09.27  
                  55.27   1:59.40 (1:04.13)   3:07.00 (1:07.60)   4:09.27 (1:02.27)
  2 Soucie, Helen             55 GOLD                      NT    4:09.79  
                  57.84   2:01.55 (1:03.71)   3:06.56 (1:05.01)   4:09.79 (1:03.23)
  3 Fazzano, Catalina         58 GOLD                      NT    5:01.86  
                1:09.44   2:29.39 (1:19.95)   3:48.45 (1:19.06)   5:01.86 (1:13.41)
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             58 GOLD                   33.20      33.47  
  2 Seier, Lydia              55 GOLD                   37.78      37.07  
  3 Protzman, Barbara         57 GOLD                   37.30      38.11  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           59 GOLD                 1:23.95    1:23.98  
                  39.25     1:23.98 (44.73)                                        
  2 Soucie, Helen             55 GOLD                 1:52.30    1:52.76  
                  53.79     1:52.76 (58.97)                                        
 -- Fazzano, Catalina         58 GOLD                      NT         DQ  
                1:12.44        DQ (1:08.10)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                 3:00.00    3:01.55  
                  41.60     1:27.39 (45.79)     2:14.36 (46.97)     3:01.55 (47.19)
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                 6:20.00    6:07.64  
                  42.07     1:28.12 (46.05)     2:14.97 (46.85)     3:01.60 (46.63)
        3:49.31 (47.71)     4:35.65 (46.34)     5:21.92 (46.27)     6:07.64 (45.72)
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Michelle          62 FLAQ                16:00.00   16:58.80  
                  56.81   1:59.82 (1:03.01)   3:04.57 (1:04.75)   4:08.55 (1:03.98)
      5:13.76 (1:05.21)   6:18.27 (1:04.51)   7:23.28 (1:05.01)   8:28.07 (1:04.79)
      9:32.25 (1:04.18)  10:36.80 (1:04.55)  11:41.74 (1:04.94)  12:45.74 (1:04.00)
     13:50.31 (1:04.57)  14:55.11 (1:04.80)  15:58.64 (1:03.53)  16:58.80 (1:00.16)
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Michelle          62 FLAQ                   55.00      59.69  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              63 SNM                  1:50.80    1:39.92  
                  50.07     1:39.92 (49.85)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Michelle          62 FLAQ                 4:22.00    4:32.46  
                1:06.35   2:15.21 (1:08.86)   3:25.18 (1:09.97)   4:32.46 (1:07.28)
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              63 SNM                    40.00      36.76  
  2 Martin, Michelle          62 FLAQ                   55.55      54.95  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                 1:35.00    1:32.75  
                  43.84     1:32.75 (48.91)                                        
  2 Martin, Michelle          62 FLAQ                 2:01.00    2:05.78  
                  59.08   2:05.78 (1:06.70)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                 3:26.00    3:30.09  
                  45.40     1:36.90 (51.50)     2:33.25 (56.35)     3:30.09 (56.84)
  2 Martin, Michelle          62 FLAQ                 4:15.00    4:31.63  
                  59.54   2:08.26 (1:08.72)   3:19.77 (1:11.51)   4:31.63 (1:11.86)
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              63 SNM                  3:30.24    3:14.01  
                  39.37     1:29.77 (50.40)   2:30.72 (1:00.95)     3:14.01 (43.29)
  2 Mancino, Cathy            62 GOLD                 3:25.00    3:26.15  
                  45.12     1:42.36 (57.24)   2:42.56 (1:00.20)     3:26.15 (43.59)
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            62 GOLD                 7:30.00    7:19.27  
                  45.32     1:37.40 (52.08)   2:38.53 (1:01.13)     3:38.30 (59.77)
      4:40.79 (1:02.49)   5:45.80 (1:05.01)     6:32.51 (46.71)     7:19.27 (46.76)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                   37.60      39.55  
  2 Foley, Carolynn           68 AAA                    45.83      46.81  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           68 AAA                  1:40.76    1:45.25  
                  50.00     1:45.25 (55.25)                                        
  2 Kessler, Kitty            69 GOLD                 2:20.00    2:17.51  
                1:02.50   2:17.51 (1:15.01)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           68 AAA                  3:50.00    3:47.42  
                  52.38     1:51.17 (58.79)   2:51.38 (1:00.21)     3:47.42 (56.04)
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           68 AAA                  8:01.57    7:45.71  
                  51.37     1:50.96 (59.59)     2:50.78 (59.82)   3:50.92 (1:00.14)
        4:50.79 (59.87)     5:50.31 (59.52)     6:50.07 (59.76)     7:45.71 (55.64)
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           68 AAA                 15:48.65   16:04.63  
                  53.78     1:53.50 (59.72)   2:55.04 (1:01.54)   3:56.56 (1:01.52)
        4:56.46 (59.90)   5:57.67 (1:01.21)   6:58.51 (1:00.84)   7:59.84 (1:01.33)
      9:01.55 (1:01.71)  10:02.25 (1:00.70)  11:04.19 (1:01.94)  12:06.15 (1:01.96)
     13:07.39 (1:01.24)  14:08.10 (1:00.71)    15:07.82 (59.72)    16:04.63 (56.81)
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                   42.76      45.16  
  2 Foley, Carolynn           68 AAA                    53.36      52.20  
  3 Kessler, Kitty            69 GOLD                 1:05.00    1:02.60  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                 1:33.75    1:37.53  
                  48.66     1:37.53 (48.87)                                        
  2 Foley, Carolynn           68 AAA                  1:58.33    1:57.46  
                  55.56   1:57.46 (1:01.90)                                        
  3 Kessler, Kitty            69 GOLD                 2:35.00    2:22.36  
                1:06.59   2:22.36 (1:15.77)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                 3:26.07    3:30.94  
                  49.49     1:42.43 (52.94)     2:37.20 (54.77)     3:30.94 (53.74)
  2 Foley, Carolynn           68 AAA                  4:11.27    4:03.12  
                  55.58                             3:02.67 ( )   4:03.12 (1:00.45)
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                   49.65      56.72  
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         65 GOLD                 1:41.28    1:41.32  
                  48.31     1:41.32 (53.01)                                        
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          71 FMM                  1:00.91    1:04.13  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          71 FMM                  2:26.79    2:24.72  
                1:07.35   2:24.72 (1:17.37)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          71 FMM                  5:16.92    5:26.10  
                1:13.74   2:36.58 (1:22.84)   4:05.12 (1:28.54)   5:26.10 (1:20.98)
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          71 FMM                 11:33.12   12:15.10  
                1:25.50   2:56.53 (1:31.03)   4:30.56 (1:34.03)   6:01.75 (1:31.19)
      7:38.44 (1:36.69)   9:12.43 (1:33.99)  10:47.78 (1:35.35)  12:15.10 (1:27.32)
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          71 FMM                 24:52.45   25:55.96  
                1:25.58   3:03.97 (1:38.39)   4:39.79 (1:35.82)   6:13.71 (1:33.92)
      7:51.30 (1:37.59)   9:30.51 (1:39.21)  11:10.64 (1:40.13)  12:49.14 (1:38.50)
     14:27.69 (1:38.55)  16:07.76 (1:40.07)  17:46.46 (1:38.70)  19:27.46 (1:41.00)
     21:08.17 (1:40.71)  22:45.29 (1:37.12)  24:21.88 (1:36.59)  25:55.96 (1:34.08)
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              73 T2NM                 1:50.10    1:48.85  
                  53.99     1:48.85 (54.86)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Margie          71 FMM                  5:27.36    5:36.36  
                1:20.12   2:43.92 (1:23.80)   4:11.73 (1:27.81)   5:36.36 (1:24.63)
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              73 T2NM                   49.80      53.02  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              73 T2NM                 1:43.00    1:46.56  
                  52.08     1:46.56 (54.48)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              73 T2NM                 3:55.00    3:53.61  
                  54.84     1:53.97 (59.13)   2:59.14 (1:05.17)     3:53.61 (54.47)
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        80 SKY                  1:09.66    1:07.09  
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        80 SKY                  2:28.94    2:22.25  
                1:09.92   2:22.25 (1:12.33)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        80 SKY                  5:17.29    5:00.47  
                1:09.65   2:25.44 (1:15.79)   3:43.48 (1:18.04)   5:00.47 (1:16.99)
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            23 FLAQ                   25.99      28.01  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            23 FLAQ                   55.16      58.44  
                  28.96       58.44 (29.48)                                        
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            23 FLAQ                 1:15.20    1:11.97  
                  34.14     1:11.97 (37.83)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorante Jr., Miguel       24 GOLD                      NT      32.04  
  2 Garza, Richard            23 FLAQ                   34.56      36.43  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorante Jr., Miguel       24 GOLD                      NT    1:11.48  
                  33.79     1:11.48 (37.69)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            23 FLAQ                   26.55      27.03  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            23 FLAQ                 1:00.50    1:12.42  
                  31.60     1:12.42 (40.82)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            23 FLAQ                 2:30.88    2:46.38  
                  35.20     1:16.85 (41.65)     2:01.78 (44.93)     2:46.38 (44.60)
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            23 FLAQ                 1:04.09    1:08.74  
                  32.55     1:08.74 (36.19)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            23 FLAQ                 2:30.77    2:30.76  
                  30.00     1:10.78 (40.78)     1:58.13 (47.35)     2:30.76 (32.63)
 
Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            23 FLAQ                 5:31.22    5:43.56  
                  31.95     1:14.42 (42.47)     2:01.49 (47.07)     2:46.35 (44.86)
        3:35.02 (48.67)     4:25.72 (50.70)     5:05.60 (39.88)     5:43.56 (37.96)
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rossell-Levy, Alberto     29 FLAQ                   30.00      31.66  
  2 Allen, Leighton           25 GOLD                   35.00      34.61  
  3 Miyares, Andres           28 GOLD                   36.11      37.47  
  4 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                   33.00      39.63  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                 1:01.50      58.10  
                  28.27       58.10 (29.83)                                        
  2 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                 1:20.00    1:28.45  
                  40.83     1:28.45 (47.62)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                 2:13.61    2:12.08  
                  30.88     1:04.58 (33.70)     1:38.72 (34.14)     2:12.08 (33.36)
  2 Miyares, Andres           28 GOLD                 2:50.11    2:56.74  
                  40.44     1:26.02 (45.58)     2:12.41 (46.39)     2:56.74 (44.33)
  3 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                 3:00.00    3:09.07  
                  42.11     1:30.91 (48.80)     2:20.73 (49.82)     3:09.07 (48.34)
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                 4:50.01    4:47.13  
                  35.23     1:11.41 (36.18)     1:48.41 (37.00)     2:25.13 (36.72)
        3:01.25 (36.12)     3:37.63 (36.38)     4:13.67 (36.04)     4:47.13 (33.46)
  2 Rossell-Levy, Alberto     29 FLAQ                 7:00.00    6:05.73  
                  36.85     1:17.95 (41.10)     2:01.87 (43.92)     2:48.71 (46.84)
        3:37.07 (48.36)     4:26.65 (49.58)     5:16.58 (49.93)     6:05.73 (49.15)
  3 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                 6:00.00    6:31.76  
                  43.37     1:31.81 (48.44)     2:22.51 (50.70)                    
            4:02.98 ( )     4:53.99 (51.01)   6:31.76 (1:37.77)                    
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miyares, Andres           28 GOLD                12:20.11   12:51.07  
                  41.51     1:27.67 (46.16)     2:15.21 (47.54)     3:03.64 (48.43)
        3:52.22 (48.58)     4:40.68 (48.46)     5:29.94 (49.26)     6:18.68 (48.74)
        7:08.05 (49.37)     7:57.71 (49.66)     8:47.41 (49.70)     9:36.79 (49.38)
       10:25.98 (49.19)    11:14.96 (48.98)    12:03.79 (48.83)    12:51.07 (47.28)
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                 2:26.67    2:28.95  
                  35.14     1:13.21 (38.07)     1:51.61 (38.40)     2:28.95 (37.34)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Leighton           25 GOLD                   47.80      46.75  
  2 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                      NT      56.61  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Leighton           25 GOLD                 2:00.00    1:44.90  
                  46.05     1:44.90 (58.85)                                        
  2 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                      NT    2:04.62  
                  58.62   2:04.62 (1:06.00)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Leighton           25 GOLD                   36.50      38.06  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                 1:03.99    1:03.53  
                  29.81     1:03.53 (33.72)                                        
  2 Miyares, Andres           28 GOLD                 1:21.11    1:31.33  
                  41.33     1:31.33 (50.00)                                        
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                      NT    1:51.90  
                  56.73     1:51.90 (55.17)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                 2:27.50    2:26.80  
                  31.19     1:09.04 (37.85)     1:53.64 (44.60)     2:26.80 (33.16)
  2 Miyares, Andres           28 GOLD                 3:27.01    3:37.30  
                  41.76   1:45.12 (1:03.36)   2:51.25 (1:06.13)     3:37.30 (46.05)
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         28 PLAN                 5:30.50    5:27.11  
                  35.73     1:16.18 (40.45)     1:57.64 (41.46)     2:39.66 (42.02)
        3:26.64 (46.98)     4:14.29 (47.65)     4:51.94 (37.65)     5:27.11 (35.17)
  2 Miyares, Andres           28 GOLD                 6:41.11    7:25.20  
                  42.84     1:32.88 (50.04)   2:37.64 (1:04.76)   3:40.48 (1:02.84)
      4:46.33 (1:05.85)   5:52.66 (1:06.33)     6:39.96 (47.30)     7:25.20 (45.24)
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               33 GOLD                   47.04      54.91  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               33 GOLD                 1:52.43    2:18.76  
                1:04.13   2:18.76 (1:14.63)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Scharf, Lee               33 GOLD                 4:12.34         DQ  
                  51.70   2:03.59 (1:11.89)   3:19.59 (1:16.00)          DQ (55.04)
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Itriago, Hilario          38 GOLD                 1:03.57    1:01.17  
                  29.18     1:01.17 (31.99)                                        
  2 Hooper, Matt              38 Unattached           1:03.56    1:01.63  
                  29.36     1:01.63 (32.27)                                        
  3 Parsons, Brant            38 GOLD                 1:19.55    1:15.75  
                  36.21     1:15.75 (39.54)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Brant            38 GOLD                 2:55.02    2:56.36  
                  39.95     1:24.39 (44.44)     2:11.00 (46.61)     2:56.36 (45.36)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           4:46.06    4:33.66  
                  31.56     1:06.81 (35.25)     1:41.59 (34.78)     2:16.33 (34.74)
        2:50.97 (34.64)     3:25.66 (34.69)     4:00.37 (34.71)     4:33.66 (33.29)
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           9:01.31    9:24.55  
                  32.14     1:07.15 (35.01)     1:42.61 (35.46)     2:18.21 (35.60)
        2:53.83 (35.62)     3:29.47 (35.64)     4:05.27 (35.80)     4:41.05 (35.78)
        5:16.69 (35.64)     5:52.37 (35.68)     6:28.53 (36.16)     7:04.67 (36.14)
        7:40.56 (35.89)     8:15.93 (35.37)     8:51.24 (35.31)     9:24.55 (33.31)
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           1:12.59    1:07.66  
                  32.53     1:07.66 (35.13)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           2:24.56    2:26.05  
                  34.83     1:12.31 (37.48)     1:49.85 (37.54)     2:26.05 (36.20)
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Itriago, Hilario          38 GOLD                   30.49      29.76  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           1:12.12    1:03.85  
                  30.33     1:03.85 (33.52)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           2:32.32    2:26.05  
                  31.05     1:08.02 (36.97)     1:51.44 (43.42)     2:26.05 (34.61)
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hooper, Matt              38 Unattached           5:05.51    5:14.84  
                  32.53     1:09.96 (37.43)     1:51.53 (41.57)     2:30.34 (38.81)
        3:16.65 (46.31)     4:02.90 (46.25)     4:39.95 (37.05)     5:14.84 (34.89)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               41 GOLD                   29.50      30.60  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valerio, Juan             42 GOLD                      NT    1:22.39  
                  38.37     1:22.39 (44.02)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valerio, Juan             42 GOLD                      NT    3:45.50  
                  40.20     1:26.45 (46.25)   3:05.39 (1:38.94)     3:45.50 (40.11)
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               41 GOLD                 3:30.00    3:16.09  
                  43.50     1:33.99 (50.49)     2:25.92 (51.93)     3:16.09 (50.17)
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               41 GOLD                 1:30.00    1:21.79  
                  39.24     1:21.79 (42.55)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            47 PLAN                   31.37      31.72  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tolomeo, Scott            46 GOLD                 1:10.10    1:07.41  
                  31.63     1:07.41 (35.78)                                        
  2 Abad, Fernando            47 PLAN                 1:10.73    1:11.21  
                  33.75     1:11.21 (37.46)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            47 PLAN                 1:22.42    1:22.87  
                  40.43     1:22.87 (42.44)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tolomeo, Scott            46 GOLD                   39.10      40.06  
  2 Farias, Sergio            45 GOLD                   41.30      41.14  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tolomeo, Scott            46 GOLD                      NT    1:29.34  
                  40.59     1:29.34 (48.75)                                        
  2 Farias, Sergio            45 GOLD                 1:39.85    1:36.13  
                  45.89     1:36.13 (50.24)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            47 PLAN                 1:23.92    1:22.90  
                  38.70     1:22.90 (44.20)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tolomeo, Scott            46 GOLD                      NT    2:56.03  
                  38.95     1:27.75 (48.80)     2:17.47 (49.72)     2:56.03 (38.56)
  2 Farias, Sergio            45 GOLD                 3:30.17    3:15.41  
                  38.48     1:34.54 (56.06)     2:30.27 (55.73)     3:15.41 (45.14)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Service, Jeffery          54 GOLD                   29.10      28.33  
  2 Webster, Randall          50 FACT                   29.00      28.96  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Service, Jeffery          54 GOLD                 1:06.00    1:05.40  
                  31.23     1:05.40 (34.17)                                        
  2 Toney, David              54 NCMJ                 1:10.00    1:08.04  
                  33.06     1:08.04 (34.98)                                        
  4 Dorante Sr., Miguel       50 GOLD                      NT    1:21.00  
                  37.48     1:21.00 (43.52)                                        
  5 Sonenshein, Roy           54 GOLD                 1:25.60    1:29.12  
                  42.67     1:29.12 (46.45)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toney, David              54 NCMJ                 2:26.00    2:29.05  
                  33.99     1:11.77 (37.78)     1:49.99 (38.22)     2:29.05 (39.06)
  2 Service, Jeffery          54 GOLD                      NT    2:31.72  
  2 Sonenshein, Roy           54 GOLD                 3:07.71    3:10.53  
                  44.97     1:32.96 (47.99)     2:23.05 (50.09)     3:10.53 (47.48)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             53 SYSM                 4:41.00    4:37.91  
                  32.50     1:07.51 (35.01)     1:42.45 (34.94)     2:17.82 (35.37)
        2:53.12 (35.30)     3:28.81 (35.69)     4:03.86 (35.05)     4:37.91 (34.05)
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             53 SYSM                 9:43.10    9:43.67  
                  33.28     1:08.74 (35.46)     1:44.62 (35.88)     2:21.05 (36.43)
        2:57.94 (36.89)     3:35.02 (37.08)     4:11.94 (36.92)     4:48.97 (37.03)
        5:25.95 (36.98)     6:02.90 (36.95)     6:40.12 (37.22)     7:17.64 (37.52)
        7:55.44 (37.80)     8:32.94 (37.50)     9:09.58 (36.64)     9:43.67 (34.09)
  2 Toney, David              54 NCMJ                10:40.00   10:40.68  
                  36.54     1:15.84 (39.30)     1:55.74 (39.90)     2:35.75 (40.01)
        3:15.86 (40.11)     3:56.53 (40.67)     4:37.43 (40.90)     5:18.15 (40.72)
        5:58.65 (40.50)     6:39.14 (40.49)     7:20.41 (41.27)     8:01.66 (41.25)
        8:42.24 (40.58)     9:22.05 (39.81)    10:02.14 (40.09)    10:40.68 (38.54)
  3 Sonenshein, Roy           54 GOLD                13:35.63   13:54.08  
                  46.27     1:37.90 (51.63)     2:30.21 (52.31)     3:23.76 (53.55)
        4:17.69 (53.93)     5:11.52 (53.83)     6:04.24 (52.72)     6:56.91 (52.67)
        7:49.90 (52.99)     8:43.10 (53.20)     9:35.93 (52.83)    10:29.21 (53.28)
       11:21.77 (52.56)    12:13.82 (52.05)    13:05.03 (51.21)    13:54.08 (49.05)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             53 SYSM                   33.65      33.10  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             53 SYSM                 1:17.00    1:14.17  
                  34.49     1:14.17 (39.68)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenner, Bill             53 SYSM                 2:50.00    2:46.30  
                  37.28     1:20.13 (42.85)     2:03.78 (43.65)     2:46.30 (42.52)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Service, Jeffery          54 GOLD                   33.20      32.19  
  2 Grzeszczak, John          53 GOLD                   35.00      32.78  
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy           54 GOLD                 4:09.39    4:06.35  
                  56.75   2:01.42 (1:04.67)   3:05.46 (1:04.04)   4:06.35 (1:00.89)
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webster, Randall          50 FACT                 1:13.00    1:15.59  
                  34.84     1:15.59 (40.75)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy           54 GOLD                 3:43.69    3:43.83  
                  54.59     1:54.39 (59.80)   2:57.80 (1:03.41)     3:43.83 (46.03)
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              56 GOLD                 1:14.00    1:09.46  
                  33.20     1:09.46 (36.26)                                        
  2 M'Gonigal, Timothy        56 FLAQ                      NT    1:36.93  
                  49.06     1:36.93 (47.87)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 M'Gonigal, Timothy        56 FLAQ                      NT    3:33.30  
                  48.72     1:43.63 (54.91)     2:40.13 (56.50)     3:33.30 (53.17)
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 M'Gonigal, Timothy        56 FLAQ                      NT    2:03.00  
                  58.60   2:03.00 (1:04.40)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              56 GOLD                   31.08      32.54  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              56 GOLD                 1:11.50    1:15.02  
                  34.46     1:15.02 (40.56)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              56 GOLD                 3:07.00    3:05.98  
                  41.40     1:29.66 (48.26)     2:18.98 (49.32)     3:05.98 (47.00)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              56 GOLD                 7:10.00    6:31.59  
                  38.42     1:25.57 (47.15)     2:22.48 (56.91)     3:15.52 (53.04)
        4:11.50 (55.98)     5:05.93 (54.43)     5:48.86 (42.93)     6:31.59 (42.73)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweigart, Kenneth         60 Unattached             40.00      40.57  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, David            60 GOLD                      NT    1:12.90  
  2 Cullen, Philip            64 GOLD                 1:36.38    1:37.44  
                  47.81     1:37.44 (49.63)                                        
  3 Venture, Ray              63 GOLD                 1:50.67    1:43.79  
                  50.84     1:43.79 (52.95)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Rick              61 SYSM                 2:20.00    2:17.10  
                  32.36     1:07.30 (34.94)     1:42.69 (35.39)     2:17.10 (34.41)
  3 Venture, Ray              63 GOLD                 4:24.30    4:12.26  
                  54.45   1:58.59 (1:04.14)   4:12.26 (2:13.67)         4:12.26 ( )
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Rick              61 SYSM                 5:00.00    4:47.98  
                  33.87     1:10.42 (36.55)     1:47.79 (37.37)     2:24.67 (36.88)
        3:01.54 (36.87)     3:37.98 (36.44)     4:13.71 (35.73)     4:47.98 (34.27)
  2 Hoffman, David            60 GOLD                 5:37.00    5:37.92  
                  38.18     1:19.83 (41.65)     2:03.70 (43.87)     2:47.86 (44.16)
        3:31.40 (43.54)     4:15.33 (43.93)     4:57.76 (42.43)     5:37.92 (40.16)
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Rick              61 SYSM                10:05.00   10:01.08  
                  35.40     1:13.27 (37.87)     1:51.73 (38.46)     2:29.85 (38.12)
        3:08.04 (38.19)     3:46.22 (38.18)     4:24.06 (37.84)     5:02.14 (38.08)
        5:40.29 (38.15)     6:18.42 (38.13)     6:56.69 (38.27)     7:34.56 (37.87)
        8:12.21 (37.65)     8:49.56 (37.35)     9:26.44 (36.88)    10:01.08 (34.64)
  2 Hoffman, David            60 GOLD                12:55.00   11:39.17  
                  40.59     1:24.52 (43.93)     2:08.56 (44.04)     2:53.32 (44.76)
        3:37.38 (44.06)     4:21.84 (44.46)     5:06.44 (44.60)     5:51.35 (44.91)
        6:35.44 (44.09)     7:19.70 (44.26)     8:03.83 (44.13)     8:47.59 (43.76)
        9:32.30 (44.71)    10:15.86 (43.56)    10:58.82 (42.96)    11:39.17 (40.35)
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pechter, Stuart           60 FLAQ                   46.00      41.24  
  2 Sweigart, Kenneth         60 Unattached             49.50      49.86  
  3 Cullen, Philip            64 GOLD                   57.42      56.02  
 -- Walker, Rick              61 SYSM                   36.00         DQ  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Rick              61 SYSM                 1:21.00    1:20.87  
                  38.86     1:20.87 (42.01)                                        
  2 Pechter, Stuart           60 FLAQ                 1:48.00    1:30.14  
                  43.24     1:30.14 (46.90)                                        
  3 Sweigart, Kenneth         60 Unattached           1:55.00    1:54.33  
                  50.89   1:54.33 (1:03.44)                                        
  4 Cullen, Philip            64 GOLD                 2:00.00    1:59.47  
                  57.01   1:59.47 (1:02.46)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Rick              61 SYSM                 3:00.00    2:55.72  
                  40.51     1:25.89 (45.38)     2:11.43 (45.54)     2:55.72 (44.29)
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              63 GOLD                 1:05.71    1:03.76  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              63 GOLD                 2:45.37    2:39.61  
                1:14.24   2:39.61 (1:25.37)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pechter, Stuart           60 FLAQ                 3:50.00    3:16.06  
                  44.69     1:37.69 (53.00)     2:31.27 (53.58)     3:16.06 (44.79)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                   28.07      28.28  
  2 Soderstrom, Jan           66 SYSM                   32.00      30.35  
  3 Woodburn, Scott           68 GOLD                   34.90      32.45  
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Scott           68 GOLD                 6:20.00    5:54.62  
                  38.87     1:21.84 (42.97)     2:06.50 (44.66)     2:51.80 (45.30)
        3:38.23 (46.43)     4:25.20 (46.97)     5:11.33 (46.13)     5:54.62 (43.29)
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Scott           68 GOLD                13:00.00   12:28.33  
                  42.01     1:27.74 (45.73)     2:15.58 (47.84)     3:04.31 (48.73)
      4:41.15 (1:36.84)     5:29.24 (48.09)     6:17.71 (48.47)     7:05.97 (48.26)
        7:53.58 (47.61)     8:40.41 (46.83)     9:27.26 (46.85)    10:13.07 (45.81)
       10:59.87 (46.80)    11:45.43 (45.56)    12:28.33 (42.90)        12:28.33 ( )
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soderstrom, Jan           66 SYSM                   36.30      35.35  
  2 Quiggin, David            67 GOLD                   35.84      36.59  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soderstrom, Jan           66 SYSM                 1:21.80    1:19.28  
                  38.69     1:19.28 (40.59)                                        
 -- Quiggin, David            67 GOLD                 1:22.96         DQ  
                  40.86          DQ (42.15)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soderstrom, Jan           66 SYSM                 3:08.00    3:24.83  
                  35.35   1:39.50 (1:04.15)     2:32.88 (53.38)     3:24.83 (51.95)
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Scott            67 Unattached             40.94      36.98  
  2 Quiggin, David            67 GOLD                   42.00      43.40  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                   31.06      31.18  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           74 GOLD                   32.32      32.80  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                 1:52.28    1:49.15  
                  50.07     1:49.15 (59.08)                                        
  3 McIntyre, David           74 GOLD                      NT    1:18.45  
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                 4:14.07    4:23.39  
                  52.65   2:00.26 (1:07.61)   3:14.13 (1:13.87)   4:23.39 (1:09.26)
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                 9:36.26    9:33.77  
                  56.86   2:10.37 (1:13.51)   3:29.53 (1:19.16)   4:42.73 (1:13.20)
      5:58.12 (1:15.39)   7:12.75 (1:14.63)   8:23.23 (1:10.48)   9:33.77 (1:10.54)
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                21:49.31   22:09.52  
                1:03.15   2:25.62 (1:22.47)   3:51.97 (1:26.35)   5:17.61 (1:25.64)
      6:42.53 (1:24.92)   8:08.15 (1:25.62)   9:32.28 (1:24.13)  10:53.69 (1:21.41)
     12:21.67 (1:27.98)  13:47.64 (1:25.97)  15:14.69 (1:27.05)  16:41.18 (1:26.49)
     18:05.07 (1:23.89)  19:29.36 (1:24.29)  20:51.24 (1:21.88)  22:09.52 (1:18.28)
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           74 GOLD                   38.85      38.77  
  2 Lammert, Joseph           72 GOLD                   42.00      40.15  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                 2:19.51    2:15.75  
                1:00.63   2:15.75 (1:15.12)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lammert, Joseph           72 GOLD                   37.50      35.42  
  2 McIntyre, David           74 GOLD                   36.90      38.83  
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                 2:23.12    2:21.28  
                1:07.81   2:21.28 (1:13.47)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- House, Carl               72 GOLD                 5:30.00         DQ  
                1:06.68   2:37.78 (1:31.10)   4:00.03 (1:22.25)        DQ (1:19.49)
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD                   32.00      32.14  
  2 Rapperport, Alan          78 GOLD                      NT      38.00  
  3 Silverstein, Leonard      77 GOLD                   46.60      57.50  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD                 1:13.00    1:13.83  
                  35.50     1:13.83 (38.33)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD                 2:45.00    2:49.15  
                  39.33     1:22.51 (43.18)     2:06.69 (44.18)     2:49.15 (42.46)
  2 Silverstein, Leonard      77 GOLD                 3:45.00    4:49.19  
                1:02.62   2:16.05 (1:13.43)   3:34.13 (1:18.08)   4:49.19 (1:15.06)
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Leonard      77 GOLD                 8:50.00   10:14.27  
                1:02.07   2:16.58 (1:14.51)   3:34.55 (1:17.97)   4:55.02 (1:20.47)
      6:14.81 (1:19.79)   7:35.23 (1:20.42)   8:53.81 (1:18.58)  10:14.27 (1:20.46)
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Leonard      77 GOLD                18:50.00   22:12.75  
                1:07.78   2:26.34 (1:18.56)   3:47.73 (1:21.39)   5:07.54 (1:19.81)
      6:30.42 (1:22.88)   7:55.32 (1:24.90)   9:20.40 (1:25.08)  10:46.25 (1:25.85)
     12:13.98 (1:27.73)  13:40.95 (1:26.97)  15:06.61 (1:25.66)  16:35.29 (1:28.68)
     18:00.94 (1:25.65)  19:24.55 (1:23.61)  20:50.64 (1:26.09)  22:12.75 (1:22.11)
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          78 GOLD                      NT      48.33  
  2 Silverstein, Leonard      77 GOLD                   55.00    1:09.32  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          78 GOLD                      NT    1:43.92  
                  50.46     1:43.92 (53.46)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          78 GOLD                      NT    3:53.77  
                  52.54     1:50.10 (57.56)   2:52.94 (1:02.84)   3:53.77 (1:00.83)
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          77 FLAQ                   58.87      55.86  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          77 FLAQ                 2:11.35    2:01.85  
                  56.33   2:01.85 (1:05.52)                                        
  2 Silverstein, Leonard      77 GOLD                 1:58.00    2:39.35  
                1:16.53   2:39.35 (1:22.82)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Leonard      77 GOLD                 4:56.00    5:54.64  
                1:17.25   2:50.82 (1:33.57)   4:25.23 (1:34.41)   5:54.64 (1:29.41)
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          77 FLAQ                   53.09      52.59  
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          77 FLAQ                 2:20.03    2:17.88  
                  58.92   2:17.88 (1:18.96)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            76 GOLD                 1:35.00    1:34.06  
                  42.83     1:34.06 (51.23)                                        
 
Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            87 FMM                    58.00    1:00.03  
 
Men 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            87 FMM                  2:31.00    2:17.40  
                1:06.93   2:17.40 (1:10.47)                                        
 
Men 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            87 FMM                  5:30.00    5:12.56  
                1:12.73   2:33.68 (1:20.95)   3:54.21 (1:20.53)   5:12.56 (1:18.35)
 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:46.10  
     1) Segovia, Vanessa W28            2) Beatty, Yukako W40             
     3) Stewart, Ann W41                4) Singleton, Amanda W22          
                  32.64   1:07.86 (1:07.86)     1:43.76 (35.90)   3:38.30 (2:30.44)
                            4:10.72 (32.42)     4:46.13 (35.41)     4:46.10 (35.38)
 
Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   10:41.80  
     1) Singleton, Amanda W22           2) Beatty, Yukako W40             
     3) Woodburn, Andrea W48            4) Christopher, Deven W37         
                  35.52   1:14.03 (1:14.03)   1:53.81 (1:53.81)   2:32.55 (2:32.55)
        3:12.41 (39.86)   3:58.86 (1:26.31)   4:47.54 (2:14.99)   5:34.04 (3:01.49)
        6:11.34 (37.30)   6:53.41 (1:19.37)   7:35.74 (2:01.70)   8:15.55 (2:41.51)
        8:49.75 (34.20)   9:26.60 (1:11.05)  10:04.91 (1:49.36)  10:41.80 (2:26.25)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:55.88    2:23.01  
     1) LaFountain, Darcy W56           2) Siniscalchi, Janet W55         
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W51      4) Terrell, Stephanie W23         
                  34.01     1:11.51 (37.50)     1:53.39 (41.88)     2:23.01 (29.62)
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:55.64  
     1) Woodburn, Andrea W48            2) Devanney, Celia W54            
     3) Ogier, Danielle W59             4) Sargeant, Pat W58              
                  34.70   1:10.63 (1:10.63)     1:47.14 (36.51)   2:28.33 (1:17.70)
        3:03.46 (35.13)   3:44.15 (1:15.82)     4:18.42 (34.27)   4:55.64 (1:11.49)
  2 Gold Coast Masters  'B'                                NT    6:48.04  
     1) Vaganova, Natalia W36           2) Fazzano, Catalina W58          
     3) Seier, Lydia W55                4) Soucie, Helen W55              
                  45.80   1:39.27 (1:39.27)     2:33.84 (54.57)   3:32.38 (1:53.11)
        3:52.21 (19.83)   5:33.73 (2:01.35)     6:09.44 (35.71)   6:48.04 (1:14.31)
 
Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   11:21.61  
     1) Seier, Lydia W55                2) Mancino, Cathy W62             
     3) Protzman, Barbara W57           4) Devanney, Celia W54            
                  36.97   1:18.52 (1:18.52)   2:01.64 (2:01.64)   2:43.85 (2:43.85)
        3:25.41 (41.56)   4:11.47 (1:27.62)   4:58.24 (2:14.39)   5:43.83 (2:59.98)
        6:21.83 (38.00)   7:05.97 (1:22.14)   7:51.21 (2:07.38)   9:12.38 (3:28.55)
        9:55.44 (43.06)  10:39.53 (1:27.15)  11:21.61 (2:09.23)  11:21.61 (2:09.23)
 
Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    6:19.10  
     1) Cavalcanto, Todd M28            2) Allen, Leighton M25            
     3) Scharf, Lee M33                 4) Miyares, Andres M28            
                1:31.08   2:14.38 (2:14.38)     3:03.28 (48.90)   3:48.12 (1:33.74)
        4:40.83 (52.71)   5:24.14 (1:36.02)     6:10.20 (46.06)     6:19.10 (54.96)
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:06.35  
     1) Itriago, Hilario M38            2) Valerio, Juan M42              
     3) Dorante Sr., Miguel M50         4) Dorante Jr., Miguel M24        
 
Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   11:59.87  
     1) Service, Jeffery M54            2) Hanks, Glen M41                
     3) Allen, Leighton M25             4) Cavalcanto, Todd M28           
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:52.98  
     1) Ferron, Lars M56                2) Service, Jeffery M54           
     3) Sonenshein, Roy M54             4) Tolomeo, Scott M46             
                  32.95   1:10.32 (1:10.32)     1:42.42 (32.10)   2:16.41 (1:06.09)
        2:58.39 (41.98)   3:43.92 (1:27.51)     4:15.55 (31.63)   4:52.98 (1:09.06)
 
Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   10:51.69  
     1) Cavanaugh, Cav M76              2) Grzeszczak, John M53           
     3) Woodburn, Scott M68             4) Hoffman, David M60             
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:47.39  
     1) Quiggin, David M67              2) Cavanaugh, Cav M76             
     3) Woodburn, Scott M68             4) Lammert, Joseph M72            
                  30.80   1:03.53 (1:03.53)     1:38.83 (35.30)   2:16.77 (1:13.24)
        2:52.19 (35.42)   3:30.74 (1:13.97)     4:06.84 (36.10)   4:47.39 (1:16.65)
  2 Gold Coast Masters  'B'                                NT    7:27.02  
     1) McIntyre, David M74             2) Cullen, Philip M64             
     3) House, Carl M72                 4) Silverstein, Leonard M77       
                  37.00   1:18.45 (1:18.45)     2:06.28 (47.83)   2:54.61 (1:36.16)
      3:55.35 (1:00.74)   5:08.58 (2:13.97)   6:16.05 (1:07.47)   7:27.02 (2:18.44)
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT   12:38.71  
     1) Rossell-Levy, Alberto M29       2) Garza, Richard M23             
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W51      4) Martin, Michelle W62           
                  36.28   1:16.53 (1:16.53)   2:00.33 (2:00.33)   2:45.24 (2:45.24)
        3:15.82 (30.58)   3:51.86 (1:06.62)   4:29.40 (1:44.16)   5:06.83 (2:21.59)
        5:53.17 (46.34)   6:48.83 (1:42.00)   7:46.67 (2:39.84)   8:41.35 (3:34.52)
        9:36.65 (55.30)  10:36.37 (1:55.02)  11:38.11 (2:56.76)  12:38.71 (3:57.36)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                          NT    2:34.57  
     1) M'Gonigal, Timothy M56          2) Pechter, Stuart M60            
     3) Martin, Michelle W62            4) Terrell, Stephanie W23         
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    5:48.20  
     1) Hoffman, David M60              2) Mancino, Cathy W62             
     3) Protzman, Barbara W57           4) Venture, Ray M63