Licensed to GOLD COAST MASTERS      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 5/8/2012 10:17 PM
                  Coral Springs SCY "last Chance" - 5/5/2012                   
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazzano, Adriana          26 GOLD                      NT      32.54  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazzano, Adriana          26 GOLD                      NT    1:13.70  
                  34.77     1:13.70 (38.93)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coates, Shannon           26 FLA                  2:30.00    2:34.72  
                  36.06     1:15.59 (39.53)     1:55.72 (40.13)     2:34.72 (39.00)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coates, Shannon           26 FLA                  6:59.00    6:59.99  
                  37.31     1:18.43 (41.12)     2:00.48 (42.05)     2:43.01 (42.53)
        3:25.78 (42.77)   5:34.64 (2:08.86)   6:59.99 (1:25.35)                    
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazzano, Adriana          26 GOLD                      NT      43.99  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Melissa            28 Unattached           1:10.00    1:08.13  
                  30.35     1:08.13 (37.78)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          31 SFTL                   25.60      25.93  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnell, Samantha         30 FLA                  8:00.00    6:55.41  
                  35.86     1:14.65 (38.79)     1:54.80 (40.15)     2:35.31 (40.51)
        3:16.82 (41.51)     3:58.48 (41.66)     4:40.09 (41.61)     5:22.11 (42.02)
        6:03.24 (41.13)     6:55.41 (52.17)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          31 SFTL                   30.90      32.70  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          31 SFTL                   33.10      33.55  
  2 Schnell, Samantha         30 FLA                    45.00      39.87  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          31 SFTL                 1:12.15    1:15.20  
                  34.96     1:15.20 (40.24)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Jennifer          31 SFTL                   28.50      28.84  
  2 Schnell, Samantha         30 FLA                    40.00      33.13  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnell, Samantha         30 FLA                  1:27.00    1:15.92  
                  35.69     1:15.92 (40.23)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            41 GOLD                   30.02      30.04  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            41 GOLD                   36.48      36.36  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            41 GOLD                   41.29      39.90  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            41 GOLD                   34.52      33.67  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             49 SFTL                      NT    2:37.98  
                  36.10     1:16.85 (40.75)     1:58.29 (41.44)     2:37.98 (39.69)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             49 SFTL                 7:33.84    7:22.76  
                  37.76     1:21.37 (43.61)     2:06.33 (44.96)     2:51.43 (45.10)
        3:37.59 (46.16)     4:23.35 (45.76)     5:08.54 (45.19)     5:54.22 (45.68)
        6:39.06 (44.84)     7:22.76 (43.70)                                        
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             49 SFTL                      NT    1:32.69  
                  45.37     1:32.69 (47.32)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 MESC                   36.40      38.57  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 MESC                 1:20.00    1:24.62  
                  40.06     1:24.62 (44.56)                                        
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 MESC                 1:09.00    1:08.85  
                  32.06     1:08.85 (36.79)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Sarah             49 SFTL                 1:29.31    1:26.36  
                  42.09     1:26.36 (44.27)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 MESC                 4:00.00    2:33.96  
                  31.89     1:11.60 (39.71)     1:58.38 (46.78)     2:33.96 (35.58)
  2 Bennet, Sarah             49 SFTL                 3:14.91    3:11.98  
                  47.80     1:38.29 (50.49)     2:32.39 (54.10)     3:11.98 (39.59)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Cynthia           53 SFTL                      NT      36.82  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           54 GOLD                 1:04.16    1:04.44  
                  30.73     1:04.44 (33.71)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           54 GOLD                 2:22.32    2:23.45  
                  32.46     1:08.73 (36.27)     1:46.40 (37.67)     2:23.45 (37.05)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           54 GOLD                 6:19.45    6:35.91  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Cynthia           53 SFTL                      NT      47.74  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Cynthia           53 SFTL                      NT    1:45.94  
                  49.11     1:45.94 (56.83)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    51 SFTL                   40.66      45.41  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    51 SFTL                 1:34.21    1:41.04  
                  50.90     1:41.04 (50.14)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    51 SFTL                 3:41.02    3:43.52  
                  48.59   1:59.19 (1:10.60)     2:53.90 (54.71)     3:43.52 (49.62)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              55 GOLD                   29.00      30.42  
  2 Protzman, Barbara         57 GOLD                   30.30      31.25  
  3 Fazzano, Catalina         58 GOLD                   47.93      47.53  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              55 GOLD                 1:05.59    1:07.40  
                  32.52     1:07.40 (34.88)                                        
  2 Berk, Sherie              58 SFTL                 1:21.19    1:21.26  
                  38.97     1:21.26 (42.29)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berk, Sherie              58 SFTL                 3:00.88    3:03.94  
                  43.67     1:31.59 (47.92)     2:19.31 (47.72)     3:03.94 (44.63)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berk, Sherie              58 SFTL                 8:02.50    8:13.26  
                  43.89     1:33.32 (49.43)     2:23.85 (50.53)     3:14.90 (51.05)
        4:05.24 (50.34)     4:55.48 (50.24)     5:46.16 (50.68)     6:36.75 (50.59)
        7:25.03 (48.28)     8:13.26 (48.23)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         57 GOLD                   37.00      38.62  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           59 GOLD                   38.75      38.01  
  2 Protzman, Barbara         57 GOLD                   42.00      43.10  
  3 Fazzano, Catalina         58 GOLD                   54.23      54.86  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazzano, Catalina         58 GOLD                 2:08.04    1:59.61  
                  58.85   1:59.61 (1:00.76)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              55 GOLD                   33.45      33.27  
  2 Protzman, Barbara         57 GOLD                   34.00      35.28  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           59 GOLD                 1:15.50    1:15.96  
                  35.85     1:15.96 (40.11)                                        
  2 Protzman, Barbara         57 GOLD                 1:18.00    1:18.75  
                  36.59     1:18.75 (42.16)                                        
  3 Fazzano, Catalina         58 GOLD                 2:10.35    2:08.35  
                1:07.81   2:08.35 (1:00.54)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatic, Deborah            63 GOLD                      NT      36.27  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatic, Deborah            63 GOLD                      NT    1:23.14  
                  39.58     1:23.14 (43.56)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ilman, Christine          62 GOLD                   39.70      40.46  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               66 SFTL                      NT      32.27  
  2 Edelmaier, Brigitte       65 GOLD                   33.00      34.67  
  3 Mitchell, Jennie          65 GOLD                   34.37      35.08  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jennie          65 GOLD                 2:51.96    2:52.07  
                  39.41     1:23.27 (43.86)     2:08.43 (45.16)     2:52.07 (43.64)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edelmaier, Brigitte       65 GOLD                   40.00      42.25  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jennie          65 GOLD                   48.55      47.94  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               66 SFTL                      NT      37.80  
  2 Edelmaier, Brigitte       65 GOLD                   35.00      38.24  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               66 SFTL                      NT    1:26.63  
                  42.09     1:26.63 (44.54)                                        
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        81 GOLD                      NT    2:06.68  
                1:03.97   2:06.68 (1:02.71)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        81 GOLD                 1:10.00    1:13.72  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Mary Jane        81 GOLD                 2:25.00    2:20.27  
                1:08.21   2:20.27 (1:12.06)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanguinetti, Diego        21 GOLD                   46.19      46.02  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanguinetti, Diego        21 GOLD                 1:36.19    1:46.97  
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanguinetti, Diego        21 GOLD                 3:45.85    3:46.98  
                  44.25     1:41.75 (57.50)   2:42.46 (1:00.71)   3:46.98 (1:04.52)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanguinetti, Diego        21 GOLD                   55.30      59.95  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         29 PLAN                   24.49      24.10  
  2 Vaucher, James            28 GOLD                   24.50      25.09  
  3 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                   33.62      33.83  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaucher, James            28 GOLD                   53.50      54.72  
                  26.46       54.72 (28.26)                                        
  2 Suarez, Diego             28 GOLD                   54.70      54.99  
                  26.87       54.99 (28.12)                                        
  3 Wilson, Todd              26 PLAN                   53.27      55.34  
                  26.65       55.34 (28.69)                                        
  4 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                 1:17.30    1:15.76  
                  36.18     1:15.76 (39.58)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              26 PLAN                 1:59.26    1:59.46  
                  28.17       58.57 (30.40)     1:28.78 (30.21)     1:59.46 (30.68)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Diego             28 GOLD                 5:54.00    5:50.56  
                  29.77     1:02.54 (32.77)     1:37.31 (34.77)     2:13.16 (35.85)
        2:49.49 (36.33)     3:26.31 (36.82)     4:03.02 (36.71)     4:40.09 (37.07)
        5:16.80 (36.71)     5:50.56 (33.76)                                        
  2 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                 7:07.37    7:35.78  
                  36.81     1:19.38 (42.57)     2:03.91 (44.53)     2:50.48 (46.57)
        3:37.65 (47.17)     4:24.62 (46.97)     5:13.18 (48.56)     6:00.55 (47.37)
        6:48.48 (47.93)     7:35.78 (47.30)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Drew              29 GOLD                   27.00      26.94  
  2 Cuticchia, Tommie         29 PLAN                   28.22      27.33  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Drew              29 GOLD                 1:00.50      57.77  
                  28.32       57.77 (29.45)                                        
  2 Vaucher, James            28 GOLD                 1:04.50    1:05.30  
                  31.93     1:05.30 (33.37)                                        
  3 Suarez, Diego             28 GOLD                 1:10.00    1:10.43  
                  34.92     1:10.43 (35.51)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         29 PLAN                   26.13      25.99  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              26 PLAN                   59.00    1:01.39  
                  28.71     1:01.39 (32.68)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Drew              29 GOLD                 1:03.00      59.11  
                  26.67       59.11 (32.44)                                        
  2 Cuticchia, Tommie         29 PLAN                 1:01.01      59.37  
                  26.54       59.37 (32.83)                                        
  3 Suarez, Diego             28 GOLD                 1:06.00    1:07.25  
                  31.22     1:07.25 (36.03)                                        
  4 Cavalcanto, Todd          28 GOLD                      NT    1:34.41  
                  46.61     1:34.41 (47.80)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Diego             28 GOLD                 2:30.00    2:28.27  
                  30.51     1:09.33 (38.82)     1:55.11 (45.78)     2:28.27 (33.16)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medema, Chuck             32 PLAN                   23.80      24.27  
  2 Hedden, Daniel            32 FACT                   28.60      27.40  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medema, Chuck             32 PLAN                   52.09      53.11  
                  25.36       53.11 (27.75)                                        
  2 Hedden, Daniel            32 FACT                 1:02.09    1:04.24  
                  30.14     1:04.24 (34.10)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medema, Chuck             32 PLAN                 1:59.20    1:58.04  
                  28.18       58.22 (30.04)     1:27.79 (29.57)     1:58.04 (30.25)
  2 Hedden, Daniel            32 FACT                 2:32.00    2:38.58  
                  35.35     1:14.33 (38.98)     1:56.32 (41.99)     2:38.58 (42.26)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               34 GOLD                   49.30      51.22  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Harold             32 Unattached             55.00      56.59  
                  26.16       56.59 (30.43)                                        
  2 Scharf, Lee               34 GOLD                 1:40.00    1:45.34  
                  48.01     1:45.34 (57.33)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               34 GOLD                 1:48.78    1:39.81  
                  46.25     1:39.81 (53.56)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulaoa, Luis            36 GOLD                      NT      22.95  
  2 Tiozzo, Eduard            38 SFTL                   22.42      23.27  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiozzo, Eduard            38 SFTL                   48.98      50.30  
                  24.08       50.30 (26.22)                                        
  2 Comulaoa, Luis            36 GOLD                      NT      52.40  
                  25.77       52.40 (26.63)                                        
  3 McMeeking, Stuart         39 GOLD                      NT    1:09.91  
                  34.64     1:09.91 (35.27)                                        
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulaoa, Luis            36 GOLD                      NT    5:35.89  
                  29.42     1:03.28 (33.86)     1:38.01 (34.73)     2:13.10 (35.09)
        2:47.98 (34.88)     3:22.67 (34.69)     3:57.23 (34.56)     4:31.63 (34.40)
        5:04.59 (32.96)     5:35.89 (31.30)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeeking, Stuart         39 GOLD                      NT      44.14  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulaoa, Luis            36 GOLD                      NT      26.59  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulaoa, Luis            36 GOLD                      NT    1:53.81  
                1:53.81         1:53.81 ( )                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lage, Terry               44 SFTL                   23.90      24.10  
  2 Hernandez, William        42 Unattached             24.16      24.31  
  3 Hanks, Glen               41 GOLD                   28.15      27.42  
  4 Morais, Marcelo           40 GOLD                   29.02      28.89  
  5 Glatzer, Phillip          43 Unattached             31.54      31.40  
  6 Marquez, Raymond          41 GOLD                      NT      31.52  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lage, Terry               44 SFTL                   53.90      53.33  
                  25.62       53.33 (27.71)                                        
  2 Hernandez, William        42 Unattached             53.40      54.71  
                  26.90       54.71 (27.81)                                        
  3 Hanks, Glen               41 GOLD                 1:01.08    1:01.46  
                  29.68     1:01.46 (31.78)                                        
  4 Marquez, Raymond          41 GOLD                      NT    1:09.27  
  5 Glatzer, Phillip          43 Unattached           1:13.53    1:19.06  
                  37.49     1:19.06 (41.57)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos             40 PLAN                 1:55.51    1:55.76  
                  27.71       58.05 (30.34)     1:27.16 (29.11)     1:55.76 (28.60)
  2 Hanks, Glen               41 GOLD                 2:14.79    2:13.04  
                  30.34     1:04.54 (34.20)     1:39.76 (35.22)     2:13.04 (33.28)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos             40 PLAN                 5:15.15    5:21.96  
                  28.95     1:00.54 (31.59)     1:32.85 (32.31)     2:05.76 (32.91)
        2:38.53 (32.77)     3:11.53 (33.00)     3:44.43 (32.90)     4:17.37 (32.94)
        4:50.05 (32.68)     5:21.96 (31.91)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               41 GOLD                   35.40      35.75  
  2 Morais, Marcelo           40 GOLD                   40.00      41.09  
  3 Glatzer, Phillip          43 Unattached             30.96      43.99  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               41 GOLD                 1:20.04    1:21.48  
                  38.34     1:21.48 (43.14)                                        
 -- Glatzer, Phillip          43 Unattached           1:30.22         DQ  
                  42.59          DQ (48.34)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, William        42 Unattached             26.44      26.16  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marquez, Raymond          41 GOLD                      NT    1:34.31  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos             40 PLAN                 2:11.11    2:13.01  
                  27.85     1:01.97 (34.12)     1:42.18 (40.21)     2:13.01 (30.83)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Greg             45 GOLD                   24.48      23.93  
  2 Hicks, Steve              46 GOLD                   24.00      24.44  
  3 Olsen, Jonathan           49 GOLD                   25.55      25.93  
  4 Cowely, Gordon            47 GOLD                   30.00      28.19  
  5 Montes, Ishmael           49 GOLD                      NT      33.97  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Greg             45 GOLD                   53.39      54.59  
                  26.07       54.59 (28.52)                                        
  2 Olsen, Jonathan           49 GOLD                   56.05      56.64  
                  27.58       56.64 (29.06)                                        
  3 Hicks, Steve              46 GOLD                   54.00      57.44  
                  27.83       57.44 (29.61)                                        
  4 Cowely, Gordon            47 GOLD                 1:04.00    1:03.83  
                  30.98     1:03.83 (32.85)                                        
  5 Montes, Ishmael           49 GOLD                      NT    1:17.26  
                  38.05     1:17.26 (39.21)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reis, Raul                48 Unattached           3:12.00    2:34.33  
                  36.70     1:16.51 (39.81)     1:56.24 (39.73)     2:34.33 (38.09)
 -- Olsen, Jonathan           49 GOLD                 2:00.52         DQ  
                  28.10       58.49 (30.39)     1:29.58 (31.09)          DQ (31.57)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montes, Ishmael           49 GOLD                      NT    8:52.84  
                  47.28     1:41.49 (54.21)     2:36.46 (54.97)     3:32.38 (55.92)
      5:19.66 (1:47.28)     6:11.92 (52.26)     7:04.19 (52.27)     7:54.09 (49.90)
        8:41.71 (47.62)     8:52.84 (11.13)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowely, Gordon            47 GOLD                   34.00      34.32  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            45 GOLD                   27.85      27.67  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            45 GOLD                 1:00.74    1:00.57  
                  28.47     1:00.57 (32.10)                                        
  2 Reis, Raul                48 Unattached           2:10.00    1:45.85  
                  49.56     1:45.85 (56.29)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hicks, Steve              46 GOLD                   27.20      27.34  
  2 Cowely, Gordon            47 GOLD                   32.00      30.91  
  3 Farias, Sergio            45 GOLD                   31.91      31.89  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowely, Gordon            47 GOLD                 1:20.00    1:10.79  
                  32.37     1:10.79 (38.42)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Greg             45 GOLD                 1:04.90    1:04.84  
                  29.86     1:04.84 (34.98)                                        
  2 Farias, Sergio            45 GOLD                 1:19.63    1:19.50  
                  37.37     1:19.50 (42.13)                                        
  3 Reis, Raul                48 Unattached           1:55.00    1:25.59  
                  40.75     1:25.59 (44.84)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farias, Sergio            45 GOLD                 3:03.57    3:02.09  
                  37.23     1:27.73 (50.50)     2:19.59 (51.86)     3:02.09 (42.50)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               53 GOLD                   23.50      24.34  
  2 Cronin, Nick              54 Unattached             25.61      25.42  
  3 Webster, Randall          50 FACT                   26.25      26.44  
  4 Kelly, Michael            54 SFTL                   30.00      27.25  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               53 GOLD                   53.00      53.91  
                  25.25       53.91 (28.66)                                        
  2 Webster, Randall          50 FACT                   57.64      58.12  
                  28.57       58.12 (29.55)                                        
  3 Kelly, Michael            54 SFTL                 1:00.00    1:04.59  
                  30.18     1:04.59 (34.41)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Michael            54 SFTL                 2:30.00    2:37.76  
                  30.89     1:07.66 (36.77)     1:51.39 (43.73)     2:37.76 (46.37)
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webster, Randall          50 FACT                 1:10.67    1:11.40  
                  35.23     1:11.40 (36.17)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               53 GOLD                   26.20      26.24  
  2 Cronin, Nick              54 Unattached             28.48      27.77  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webster, Randall          50 FACT                 1:07.46    1:07.98  
                  32.47     1:07.98 (35.51)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Craig              59 GOLD                   25.50      25.08  
  2 Service, Jeff             55 GOLD                   25.60      25.83  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Craig              59 GOLD                   57.50      56.24  
                  27.07       56.24 (29.17)                                        
  2 Service, Jeff             55 GOLD                   57.70      57.59  
                  27.87       57.59 (29.72)                                        
  3 Gollop, Barry             56 GOLD                 1:11.00    1:04.12  
                  31.24     1:04.12 (32.88)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gollop, Barry             56 GOLD                 2:25.00    2:27.11  
                  32.53     1:08.81 (36.28)     1:48.36 (39.55)     2:27.11 (38.75)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gollop, Barry             56 GOLD                 6:40.00    6:28.12  
                  34.43     1:13.08 (38.65)     1:53.45 (40.37)     2:34.37 (40.92)
        3:15.19 (40.82)     3:55.03 (39.84)     4:34.28 (39.25)     5:13.64 (39.36)
        5:52.18 (38.54)     6:28.12 (35.94)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              56 GOLD                   39.64      39.29  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Craig              59 GOLD                   27.90      27.66  
  2 Service, Jeff             55 GOLD                   29.10      28.74  
  3 Ferron, Lars              56 GOLD                   28.80      29.32  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              56 GOLD                 1:08.40    1:09.03  
                  32.39     1:09.03 (36.64)                                        
  2 Gollop, Barry             56 GOLD                 1:23.00    1:17.34  
                  36.17     1:17.34 (41.17)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               63 PLAN                   28.00      26.68  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               63 PLAN                 1:04.00      59.75  
                  29.09       59.75 (30.66)                                        
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              63 GOLD                10:05.08   11:08.90  
                                                    3:06.89 ( )   4:16.36 (1:09.47)
      5:25.55 (1:09.19)   6:38.14 (1:12.59)   7:46.48 (1:08.34)  11:08.90 (3:22.42)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              63 GOLD                   49.67      53.80  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               63 PLAN                   36.00      29.73  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              63 GOLD                 2:16.77    2:15.32  
                1:00.55   2:15.32 (1:14.77)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               63 PLAN                 1:15.00    1:08.93  
                  31.76     1:08.93 (37.17)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                   25.64      25.85  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                 2:08.67    2:07.08  
                  29.66     1:01.93 (32.27)     1:34.37 (32.44)     2:07.08 (32.71)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                 6:02.00    6:04.57  
                  32.89     1:08.83 (35.94)     1:45.66 (36.83)     2:22.95 (37.29)
        3:00.68 (37.73)     3:38.81 (38.13)     4:16.42 (37.61)     4:53.53 (37.11)
        5:29.97 (36.44)     6:04.57 (34.60)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            67 GOLD                   33.00      33.24  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           74 GOLD                   29.42      29.42  
  2 House, Carl               72 GOLD                   37.83      36.92  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                 1:28.75    1:36.44  
                  42.32     1:36.44 (54.12)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                 3:39.32    3:42.63  
                  44.16     1:43.24 (59.08)   2:44.23 (1:00.99)     3:42.63 (58.40)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               72 GOLD                10:10.90   10:53.84  
                  53.34   1:58.18 (1:04.84)   3:06.02 (1:07.84)   4:13.26 (1:07.24)
      5:21.68 (1:08.42)   6:32.46 (1:10.78)   7:43.01 (1:10.55)   8:51.49 (1:08.48)
      9:52.96 (1:01.47)  10:53.84 (1:00.88)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           74 GOLD                   34.24      36.22  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Jack               71 GOLD                   38.00      37.12  
  2 McIntyre, David           74 GOLD                   39.20      42.34  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Jack               71 GOLD                 1:25.00    1:22.88  
                  39.58     1:22.88 (43.30)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David           74 GOLD                   32.68      35.42  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCoy, Jack               71 GOLD                 1:22.00    1:20.58  
                  40.20     1:20.58 (40.38)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          78 GOLD                   36.00      35.78  
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          78 GOLD                 8:40.00    8:14.61  
                  42.62     1:29.51 (46.89)     2:19.26 (49.75)     3:09.71 (50.45)
        4:01.02 (51.31)     4:51.40 (50.38)     5:42.94 (51.54)     6:33.72 (50.78)
        7:23.28 (49.56)     8:14.61 (51.33)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          78 GOLD                   48.00      42.20  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rapperport, Alan          78 GOLD                 1:35.00    1:33.73  
                  45.29     1:33.73 (48.44)                                        
 
Women 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           4:50.00    4:42.33  
     1) Seier, Lydia W55                2) Protzman, Barbara W57          
     3) Ilman, Christine W62            4) Ogier, Danielle W59            
                  32.91   1:07.78 (1:07.78)     1:39.59 (31.81)   2:52.41 (1:44.63)
        3:34.21 (41.80)   4:07.22 (1:14.81)     4:42.33 (35.11)     4:42.33 (35.11)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    1:34.73  
     1) Medema, Chuck M32               2) Cuticchia, Tommie M29          
     3) Wilson, Todd M26                4) Ochoa, Carlos M40              
                  24.78       48.29 (23.51)     1:11.30 (23.01)     1:34.73 (23.43)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plantation Swim Team Masters  'A'                      NT    1:50.23  
     1) Cuticchia, Tommie M29           2) Wilson, Todd M26               
     3) Ochoa, Carlos M40               4) Medema, Chuck M32              
                  27.61       58.98 (31.37)     1:25.33 (26.35)     1:50.23 (24.90)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    1:58.68  
     1) Hicks, Steve M46                2) Tolomeo, Scott M46             
     3) Ferron, Lars M56                4) Service, Jeff M55              
                  29.47     1:04.41 (34.94)     1:33.16 (28.75)     1:58.68 (25.52)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:21.00    2:11.67  
     1) Quiggin, David M67              2) Ilman, Christine W62           
     3) Burns, Craig M59                4) Ogier, Danielle W59