Licensed to GOLD COAST MASTERS     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/24/2012 08:58 AM
                2012 Coral Springs Last Chance lcm - 8/18/2012                 
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Westacott, Renee          29 NCMJ                   45.00      40.74  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roka, Heather             26 GCST                      NT    1:09.68  
  2 Segovia, Vanessa          29 GOLD                 1:14.00    1:10.24  
  3 Westacott, Renee          29 NCMJ                 1:30.00    1:28.61  
  4 Barthle, Leslee           27 PLAN                 1:29.00    1:30.87  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              26 GSC                  2:20.36    2:20.55  
                1:09.02   2:20.55 (1:11.53)                                        
  2 Holman, Mary              26 GSC                  2:19.66    2:22.88  
                1:10.02   2:22.88 (1:12.86)                                        
  3 Segovia, Vanessa          29 GOLD                 2:19.50    2:36.11  
                1:13.64   2:36.11 (1:22.47)                                        
  4 Barthle, Leslee           27 PLAN                 3:17.00    3:15.99  
                1:34.68   3:15.99 (1:41.31)                                        
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sara              26 GSC                  4:47.48    4:48.40  
                1:10.75   2:24.40 (1:13.65)   3:37.44 (1:13.04)   4:48.40 (1:10.96)
  2 Holman, Mary              26 GSC                  4:47.89    4:52.29  
                1:11.43   2:25.73 (1:14.30)   3:39.59 (1:13.86)   4:52.29 (1:12.70)
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barthle, Leslee           27 PLAN                   55.00      53.07  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Roka, Heather             26 GCST                      NT         DQ  
 -- Barthle, Leslee           27 PLAN                 2:15.00         DQ  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Westacott, Renee          29 NCMJ                   55.00      48.89  
 
Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roka, Heather             26 GCST                      NT    1:15.33  
  2 Segovia, Vanessa          29 GOLD                 1:12.50    1:15.99  
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segovia, Vanessa          29 GOLD                 2:30.69    2:45.90  
                1:20.25   2:45.90 (1:25.65)                                        
  2 Holman, Sara              26 GSC                  2:49.67    2:46.84  
                1:19.00   2:46.84 (1:27.84)                                        
  3 Roka, Heather             26 GCST                      NT    2:47.35  
                1:20.52   2:47.35 (1:26.83)                                        
  4 Holman, Mary              26 GSC                  2:49.83    2:55.53  
                1:27.21   2:55.53 (1:28.32)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lastfogel, Laura          30 SFTL                   30.67      28.71  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             32 PLAN                 1:07.95    1:06.48  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             32 PLAN                 2:21.03    2:19.40  
                1:08.05   2:19.40 (1:11.35)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lastfogel, Laura          30 SFTL                   33.75      32.37  
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campos, Aranzazu          36 MWA                    40.00      37.86  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         37 GOLD                 1:57.62    2:04.11  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Heather             36 Unattached           3:25.00    3:17.00  
                1:39.16   3:17.00 (1:37.84)                                        
  2 Vaganova, Natalia         37 GOLD                 4:00.31    4:24.44  
                2:09.21   4:24.44 (2:15.23)                                        
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koppenwallner, Sonja      36 SFTL                 5:27.00    5:34.74  
                1:18.71   2:43.03 (1:24.32)   4:09.04 (1:26.01)   5:34.74 (1:25.70)
  2 Febres, Ivanova           37 SFTL                 6:20.00    6:24.39  
                1:29.37   3:07.84 (1:38.47)   4:47.28 (1:39.44)   6:24.39 (1:37.11)
  3 Ross, Heather             36 Unattached           7:20.00    7:02.03  
                1:41.33   3:30.32 (1:48.99)   5:19.23 (1:48.91)   7:02.03 (1:42.80)
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville, Janey           38 SFTL                   33.19      35.79  
  2 Febres, Ivanova           37 SFTL                   52.00      40.85  
  3 Gomez, Yaritza            35 MWA                    47.44      50.98  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville, Janey           38 SFTL                 1:12.18    1:16.43  
  2 Febres, Ivanova           37 SFTL                 1:35.00    1:32.16  
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campos, Aranzazu          36 MWA                    49.00      47.04  
  2 Volz, Kristin             39 SFTL                   54.62      50.37  
  3 Gomez, Yaritza            35 MWA                    48.47      50.66  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Kristin             39 SFTL                 1:47.96    1:53.68  
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koppenwallner, Sonja      36 SFTL                   33.80      36.88  
  2 Volz, Kristin             39 SFTL                   53.23      50.97  
 
Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koppenwallner, Sonja      36 SFTL                 1:24.00    1:29.35  
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayville, Janey           38 SFTL                 2:35.55    2:44.16  
                1:16.11   2:44.16 (1:28.05)                                        
  2 Koppenwallner, Sonja      36 SFTL                 3:08.00    3:09.25  
                1:32.46   3:09.25 (1:36.79)                                        
  3 Volz, Kristin             39 SFTL                 3:37.89    3:41.54  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             43 GOLD                   32.50      31.56  
  2 Hulett, Jennifer          43 SFTL                   32.00      33.20  
  3 Robenhymer, Debra         43 Unattached           1:00.00      41.93  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreland, Jill            42 GOLD                 1:30.03    1:31.58  
  2 Robenhymer, Debra         43 Unattached           2:00.00    1:36.05  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             43 GOLD                 2:29.00    2:29.02  
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             43 GOLD                 5:19.00    5:20.43  
                1:17.19   2:39.14 (1:21.95)   4:00.55 (1:21.41)   5:20.43 (1:19.88)
  2 Tompkins, Ginger          44 GCST                 5:40.00    5:29.40  
                1:17.69   2:40.98 (1:23.29)   4:04.98 (1:24.00)   5:29.40 (1:24.42)
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hulett, Jennifer          43 SFTL                   37.75      39.71  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tompkins, Ginger          44 GCST                 1:19.98    1:20.31  
  2 Dearworth, Suzanne        40 FLAQ                 1:24.99    1:29.08  
  3 Beatty, Yakako            41 GOLD                 1:35.00    1:33.34  
  4 Santilhano, Michele       42 MELO                      NT    2:15.53  
  5 Moreland, Jill            42 GOLD                      NT    2:49.57  
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreland, Jill            42 GOLD                   50.53      50.54  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dearworth, Suzanne        40 FLAQ                 1:35.59    1:35.24  
  2 Moreland, Jill            42 GOLD                 1:52.33    1:52.39  
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             43 GOLD                   33.00      33.82  
  2 Dearworth, Suzanne        40 FLAQ                   37.89      39.14  
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dearworth, Suzanne        40 FLAQ                 3:04.89    3:18.94  
                1:27.09   3:18.94 (1:51.85)                                        
  2 Beatty, Yakako            41 GOLD                 3:17.95    3:21.02  
                1:31.69   3:21.02 (1:49.33)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Marianela        48 GOLD                   39.00      34.55  
  2 Schick, Lori              49 SFTL                   40.00      36.57  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bostic, Linda             49 NCMJ                 1:12.93    1:14.00  
  2 Angeles, Marianela        48 GOLD                 1:26.54    1:18.54  
  3 Schick, Lori              49 SFTL                 1:30.00    1:22.41  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Marianela        48 GOLD                 3:01.56    2:53.01  
                1:22.97   2:53.01 (1:30.04)                                        
  2 Schick, Lori              49 SFTL                 3:15.00    2:54.30  
                1:27.63   2:54.30 (1:26.67)                                        
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              49 SFTL                 6:30.00    6:07.64  
                1:29.49   3:04.07 (1:34.58)   4:36.84 (1:32.77)   6:07.64 (1:30.80)
  2 McCaffrey, Kerri          49 GSM                  6:20.00    6:22.28  
                1:29.09   3:06.09 (1:37.00)   4:43.96 (1:37.87)   6:22.28 (1:38.32)
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Marianela        48 GOLD                   45.00      43.04  
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kerri          49 GSM                    37.50      40.11  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kerri          49 GSM                  1:24.00    1:27.08  
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Lori              49 SFTL                 3:20.00    3:09.66  
                1:34.95   3:09.66 (1:34.71)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gutierrez, Jeanna         54 MWA                    37.60      36.34  
  2 Carbonell, Ana            51 SFTL                      NT      37.92  
  3 Hinton, Melissa           53 GOLD                   40.00      39.94  
  4 Wood, Cindi               52 GOLD                   55.00      47.66  
  5 Walker, Jan               53 NCMJ                      NT    1:08.59  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbonell, Ana            51 SFTL                      NT    1:26.77  
  2 Hinton, Melissa           53 GOLD                 1:35.00    1:31.13  
  3 Wood, Cindi               52 GOLD                 1:15.00    1:55.76  
  4 Walker, Jan               53 NCMJ                      NT    2:56.78  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinton, Melissa           53 GOLD                 3:36.00    3:30.17  
                1:42.87   3:30.17 (1:47.30)                                        
  2 Walker, Jan               53 NCMJ                      NT    5:44.49  
                2:50.51   5:44.49 (2:53.98)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           52 GOLD                 5:20.00    5:25.62  
                1:18.42   2:41.33 (1:22.91)   4:04.37 (1:23.04)   5:25.62 (1:21.25)
  2 Cavanaugh, Debbie         54 GOLD                 6:00.00    5:49.47  
                1:25.29   2:54.82 (1:29.53)   4:23.25 (1:28.43)   5:49.47 (1:26.22)
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbonell, Ana            51 SFTL                      NT    1:22.90  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         54 GOLD                 1:30.00    1:26.08  
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly             51 T2NM                   38.72      39.24  
  2 Gutierrez, Jeanna         54 MWA                    48.88      47.01  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly             51 T2NM                 1:27.50    1:26.95  
  2 Gutierrez, Jeanna         54 MWA                  1:51.00    1:46.64  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           52 GOLD                 1:22.00    1:24.66  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Castro, Leticia           52 GOLD                 3:03.00    3:04.83  
                1:28.72   3:04.83 (1:36.11)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              56 GOLD                   33.67      33.73  
  2 LaFountain, Darcy         57 FLAQ                   34.78      34.40  
  3 Siniscalchi, Janet        56 FLAQ                      NT      37.03  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           55 GOLD                 1:14.00    1:14.04  
  2 LaFountain, Darcy         57 FLAQ                 1:13.96    1:15.96  
  3 Protzman, Barbara         58 GOLD                 1:19.00    1:21.80  
  4 Siniscalchi, Janet        56 FLAQ                      NT    1:25.00  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           57 GOLD                 2:40.07    2:39.14  
                1:17.69   2:39.14 (1:21.45)                                        
  2 Seier, Lydia              56 GOLD                 2:46.91    2:50.33  
                1:21.67   2:50.33 (1:28.66)                                        
  3 Protzman, Barbara         58 GOLD                 2:50.00    2:54.46  
                1:24.06   2:54.46 (1:30.40)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaFountain, Darcy         57 FLAQ                 5:30.10    5:39.59  
                1:21.89   2:49.28 (1:27.39)   4:15.61 (1:26.33)   5:39.59 (1:23.98)
  2 Devanney, Celia           55 GOLD                 5:44.00    5:42.63  
                1:22.00   2:50.01 (1:28.01)   4:18.07 (1:28.06)   5:42.63 (1:24.56)
  3 Seier, Lydia              56 GOLD                 5:53.65    5:57.51  
                1:24.35   2:54.86 (1:30.51)   4:26.65 (1:31.79)   5:57.51 (1:30.86)
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Linda             57 SFTL                   42.00      42.20  
  2 LaFountain, Darcy         57 FLAQ                   44.08      44.43  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaFountain, Darcy         57 FLAQ                 1:36.11    1:34.73  
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           57 GOLD                   42.50      41.68  
  2 Siniscalchi, Janet        56 FLAQ                      NT      48.35  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           57 GOLD                 1:34.96    1:34.07  
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnel, Peggy           57 GOLD                   35.15      35.69  
  2 Seier, Lydia              56 GOLD                   38.28      37.59  
 
Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Linda             57 SFTL                 1:37.00    1:39.08  
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           55 GOLD                 3:11.80    3:12.40  
                1:32.34   3:12.40 (1:40.06)                                        
  2 Protzman, Barbara         58 GOLD                 3:20.00    3:21.32  
                1:38.00   3:21.32 (1:43.32)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Alexander, Carole         60 GOLD                   50.00      43.35  
 
Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            63 GOLD                 6:15.00    6:12.98  
                1:29.12   3:04.25 (1:35.13)   4:40.38 (1:36.13)   6:12.98 (1:32.60)
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Carole         60 GOLD                   55.00      52.48  
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            63 GOLD                 1:48.90    1:43.91  
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           60 GOLD                   43.90      44.24  
  2 Alexander, Carole         60 GOLD                 1:00.00      52.97  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            63 GOLD                 1:58.20    1:59.95  
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            63 GOLD                   42.00      41.47  
  3 Alexander, Carole         60 GOLD                 1:10.00    1:00.94  
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancino, Cathy            63 GOLD                 3:31.80    3:25.49  
                1:38.70   3:25.49 (1:46.79)                                        
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               67 SFTL                   36.50      37.86  
  1 Ventura, Rosa             65 SFTL                   38.00      38.66  
  2 Mitchell, Jeannie         66 GOLD                   39.59      39.11  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventura, Rosa             65 SFTL                 1:25.00    1:28.39  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               67 SFTL                      NT    3:12.38  
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         66 GOLD                   45.65      45.06  
  2 Webb, Linda               67 SFTL                   51.19      49.66  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Ventura, Rosa             65 SFTL                 1:48.00    1:51.29  
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         66 GOLD                   56.35      52.80  
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Carmen        72 MWA                    46.00      47.15  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Kitty            70 GOLD                 2:15.00    2:18.05  
 
Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Kitty            70 GOLD                10:00.00   10:20.55  
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Kitty            70 GOLD                 1:10.00    1:06.69  
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Kitty            70 GOLD                 2:25.00    2:27.76  
 
Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           80 GOLD                   59.80    1:00.13  
 
Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           80 GOLD                 2:25.09    2:42.10  
             2:19:50.00         2:42.10 ( )                                        
 
Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourland, Ardis           80 GOLD                 1:12.00    1:13.40  
 
Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Satana, Mario             23 MWA                       NT    5:03.77  
                1:08.05   2:25.66 (1:17.61)   3:45.33 (1:19.67)   5:03.77 (1:18.44)
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         29 PLAN                   27.74      27.25  
  2 Vaucher, James            29 GOLD                   27.60      27.34  
  3 Suarez, Diego             29 GOLD                   28.00      27.72  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         29 PLAN                 1:00.82    1:00.40  
  2 Suarez, Diego             29 GOLD                 1:01.00    1:00.49  
  3 Vaucher, James            29 GOLD                 1:02.60    1:01.23  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Kevin              25 GOLD                 2:20.00    2:17.38  
                1:06.23   2:17.38 (1:11.15)                                        
  2 Wilson, Todd              27 PLAN                 2:20.00    2:22.15  
                1:08.34   2:22.15 (1:13.81)                                        
  3 Miyares, Andres           29 GOLD                 2:50.10    3:09.58  
                1:31.39   3:09.58 (1:38.19)                                        
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Kevin              25 GOLD                 4:50.00    4:56.33  
                1:09.44   2:24.83 (1:15.39)   3:40.44 (1:15.61)   4:56.33 (1:15.89)
  2 Suarez, Diego             29 GOLD                 5:11.00    5:11.18  
                1:10.24   2:29.71 (1:19.47)   3:53.17 (1:23.46)   5:11.18 (1:18.01)
  3 Miyares, Andres           29 GOLD                 6:10.10    6:25.10  
                1:28.98   3:09.23 (1:40.25)   4:48.54 (1:39.31)   6:25.10 (1:36.56)
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaucher, James            29 GOLD                 1:13.50    1:15.09  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              27 PLAN                   28.43      29.16  
  2 Riley, Kevin              25 GOLD                   32.00      30.14  
  3 Miyares, Andres           29 GOLD                   37.16      39.73  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Todd              27 PLAN                 1:05.66    1:06.24  
  2 Miyares, Andres           29 GOLD                 1:23.11    1:26.44  
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         29 PLAN                 2:41.04    2:31.87  
                1:10.81   2:31.87 (1:21.06)                                        
  2 Suarez, Diego             29 GOLD                 2:45.00    2:43.68  
                1:14.58   2:43.68 (1:29.10)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            34 GOLD                   27.00      26.32  
  2 Silver, Isaac             34 FACT                   27.45      28.29  
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Isaac             34 FACT                   34.50      35.12  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Isaac             34 FACT                 1:17.00    1:20.48  
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Robert            34 GOLD                   29.50      28.45  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            37 GOLD                   25.45      26.01  
  2 Smithwick, Charles        38 NCMJ                      NT      29.32  
  3 Montero, Carlos           36 GOLD                   30.00      29.33  
  4 Dehnert, Stephen          35 GOLD                   30.00      30.49  
  5 Parsons, Brant            39 GOLD                   34.25      32.77  
  6 Tsang, Donald             37 GOLD                   33.62      33.34  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            37 GOLD                   57.90      58.44  
  2 Overmyer, Andrew          38 NCMJ                 1:05.00    1:07.40  
  3 Smithwick, Charles        38 NCMJ                      NT    1:08.69  
  4 Dehnert, Stephen          35 GOLD                 1:10.00    1:10.28  
  5 Tsang, Donald             37 GOLD                 1:18.00    1:16.94  
  6 Parsons, Brant            39 GOLD                 1:21.20    1:21.05  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Travis             39 GCST                 2:37.00    2:37.08  
                1:13.55   2:37.08 (1:23.53)                                        
  2 Parsons, Brant            39 GOLD                 3:10.41    3:05.61  
                1:28.27   3:05.61 (1:37.34)                                        
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Travis             39 GCST                 5:15.00    5:40.92  
                1:16.24   2:43.25 (1:27.01)   4:13.37 (1:30.12)   5:40.92 (1:27.55)
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Travis             39 GCST                 1:26.00    1:20.93  
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dehnert, Stephen          35 GOLD                   42.00      37.69  
  2 Smithwick, Charles        38 NCMJ                      NT      39.17  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            37 GOLD                 1:15.00    1:17.43  
  2 Montero, Carlos           36 GOLD                 1:24.00    1:25.15  
  3 Smithwick, Charles        38 NCMJ                      NT    1:28.07  
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Itriago, Hilario          39 Unattached             30.49      30.42  
  2 Montero, Carlos           36 GOLD                   35.00      32.53  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Overmyer, Andrew          38 NCMJ                 1:15.00    1:17.72  
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            37 GOLD                 2:45.00    2:30.93  
                1:13.82   2:30.93 (1:17.11)                                        
  2 Davis, Travis             39 GCST                 2:45.00    2:55.25  
                1:20.82   2:55.25 (1:34.43)                                        
  3 Montero, Carlos           36 GOLD                 3:00.00    2:57.76  
                1:22.09   2:57.76 (1:35.67)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Potter, Richard           43 GOLD                   28.00      27.06  
  2 Hernandez, William        43 Unattached             27.15      27.27  
  3 Coady, Michael            42 NCMJ                   29.89      28.11  
  4 Hanks, Glen               42 GOLD                   31.90      32.55  
  5 Glatzer, Phillip          44 Unattached             34.19      34.09  
  6 Cury, Claudio             42 MWA                       NT      37.36  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Potter, Richard           43 GOLD                 1:00.00      59.69  
  2 Coady, Michael            42 NCMJ                 1:15.00    1:05.27  
  3 Hanks, Glen               42 GOLD                 1:09.55    1:09.84  
  4 Glatzer, Phillip          44 Unattached           1:23.72    1:20.54  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos             41 PLAN                 2:14.00    2:10.62  
                1:03.52   2:10.62 (1:07.10)                                        
  2 Read, David               44 SFTL                 2:09.63    2:19.34  
                1:04.31   2:19.34 (1:15.03)                                        
  3 Moreland, Sam             41 GCST                      NT    2:49.10  
                1:19.60   2:49.10 (1:29.50)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos             41 PLAN                 4:52.00    4:43.40  
                1:09.01   2:22.59 (1:13.58)   3:34.60 (1:12.01)   4:43.40 (1:08.80)
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coady, Michael            42 NCMJ                   34.00      38.96  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boiser, Zeus              40 GOLD                 1:50.00    2:00.47  
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               42 GOLD                   41.50      43.47  
  2 Cury, Claudio             42 MWA                       NT      47.20  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               42 GOLD                 1:39.00    1:35.34  
  2 Moreland, Sam             41 GCST                      NT    1:41.40  
  3 Boiser, Zeus              40 GOLD                 1:45.00    1:46.58  
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, William        43 Unattached             29.20      29.83  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Moreland, Sam             41 GCST                      NT         DQ  
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boiser, Zeus              40 GOLD                 3:41.57    3:57.24  
                2:04.88   3:57.24 (1:52.36)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           49 GOLD                   28.65      29.22  
  2 Kapenga, Tom              48 GOLD                   30.00      31.97  
  3 Moskowitz, Larry          48 MWA                       NT      33.41  
  4 Parada-Lopez, Pablo       47 MWA                       NT      37.01  
  5 Castro, Paulo             48 MWA                       NT      39.79  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            48 PLAN                 1:11.87    1:15.94  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiser, Graeme             46 SFTL                      NT    2:21.24  
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kapenga, Tom              48 GOLD                   35.00      37.40  
  2 Abad, Fernando            48 PLAN                   40.32      42.12  
  2 Nunez, Jose               45 GOLD                   49.00      47.86  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            48 PLAN                 1:27.46    1:28.77  
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            46 GOLD                   32.94      33.71  
  2 Fiser, Graeme             46 SFTL                   33.79      35.16  
  3 Castro, Paulo             48 MWA                       NT      48.50  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            46 GOLD                 1:11.44    1:13.84  
  2 Fiser, Graeme             46 SFTL                 1:12.70    1:15.81  
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            46 GOLD                   28.65      28.83  
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            48 PLAN                 3:17.72    3:13.71  
                1:29.45   3:13.71 (1:44.26)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Al                52 GOLD                   30.00      29.89  
  2 Shires, Karl              51 GOLD                   40.00      33.50  
  3 Walker, Chuck             53 NCMJ                      NT      39.32  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Blaise           54 GOLD                 1:30.00    1:22.96  
  2 Ponce, Jose               52 PLAN                 1:27.51    1:23.57  
  3 Walker, Chuck             53 NCMJ                      NT    1:34.64  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coomes, Brian             52 GOLD                 3:00.00    2:44.43  
                1:20.84   2:44.43 (1:23.59)                                        
  2 Ponce, Jose               52 PLAN                      NT    3:16.82  
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coomes, Brian             52 GOLD                 6:16.16    6:04.70  
                1:27.05   3:00.49 (1:33.44)   4:35.01 (1:34.52)   6:04.70 (1:29.69)
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Al                52 GOLD                   36.00      36.54  
  2 Shires, Karl              51 GOLD                   45.00      39.88  
  3 Walker, Chuck             53 NCMJ                      NT      51.10  
  4 Ponce, Jose               52 PLAN                   56.69      54.54  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coomes, Brian             52 GOLD                 1:39.46    1:35.82  
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Al                52 GOLD                   33.00      34.34  
  2 Coomes, Brian             52 GOLD                   35.93      35.11  
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coomes, Brian             52 GOLD                 3:07.15    3:00.89  
                1:25.75   3:00.89 (1:35.14)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             56 SFTL                   28.90      28.52  
  2 Parra, Francisco          55 GOLD                   28.50      28.69  
  3 Kelly, Michael            55 SFTL                   30.00      31.44  
  4 Millman, Paul             57 GOLD                   36.00      34.35  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yagemann, Michael         57 TBH                  1:05.00    1:05.93  
  2 Ellis, Brett              55 GOLD                 1:15.00    1:13.57  
  3 LaBrosse, Martin          58 Unattached           1:18.65    1:18.14  
  4 Millman, Paul             57 GOLD                 1:21.00    1:21.14  
  5 Ferron, Lars              57 GOLD                 1:12.88    1:22.48  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             56 SFTL                 2:20.00    2:19.29  
  2 Yagemann, Michael         57 TBH                  2:25.00    2:26.91  
                1:10.15   2:26.91 (1:16.76)                                        
  3 Millman, Paul             57 GOLD                 3:05.00    3:04.31  
                1:28.52   3:04.31 (1:35.79)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gollop, Barry             57 GOLD                 6:05.00    6:05.07  
                1:27.16   3:02.59 (1:35.43)   4:36.46 (1:33.87)   6:05.07 (1:28.61)
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parra, Francisco          55 GOLD                   36.50      38.49  
  2 Burt, Chris               57 GOLD                   50.00      40.20  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Brett              55 GOLD                 1:30.00    1:30.79  
  1 Burt, Chris               57 GOLD                 1:30.00    1:31.19  
  2 Sonenshein, Roy           55 GOLD                 1:55.51    1:58.78  
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yagemann, Michael         57 TBH                    48.00      40.98  
  2 Erickson, Tim             56 SFTL                   39.90      41.20  
  3 Ellis, Brett              55 GOLD                   41.00      43.04  
  4 Burt, Chris               57 GOLD                   50.00      43.73  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Brett              55 GOLD                 1:30.00    1:30.49  
  2 Yagemann, Michael         57 TBH                  1:40.00    1:31.22  
  3 Burt, Chris               57 GOLD                 1:40.00    1:52.03  
  4 Sonenshein, Roy           55 GOLD                 1:50.69    1:58.96  
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             56 SFTL                   30.00      30.65  
  2 Parra, Francisco          55 GOLD                   30.50      31.24  
  3 Ferron, Lars              57 GOLD                   32.88      33.67  
  4 Sonenshein, Roy           55 GOLD                   48.51      54.36  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              57 GOLD                 1:19.00    1:21.28  
  2 LaBrosse, Martin          58 Unattached           1:38.50    1:37.10  
  3 Gollop, Barry             57 GOLD                 1:45.00    1:37.44  
  4 Sonenshein, Roy           55 GOLD                 1:59.14    2:01.18  
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gollop, Barry             57 GOLD                 3:25.00    3:24.68  
                1:40.39   3:24.68 (1:44.29)                                        
  2 Sonenshein, Roy           55 GOLD                 3:51.26    3:59.38  
                2:06.22   3:59.38 (1:53.16)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Craig              60 GOLD                   28.50      28.69  
  2 Childs, Lee               64 Unattached             29.20      29.54  
  3 Schmidt, George           62 GOLD                   28.50      29.55  
  4 Beuttenmuller, David      62 NPBM                   32.00      35.63  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Craig              60 GOLD                 1:04.00    1:03.60  
  2 Beuttenmuller, David      62 NPBM                 1:20.00    1:20.85  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Weese, Allen           64 GOLD                 3:04.26    3:04.71  
                1:25.94   3:04.71 (1:38.77)                                        
  2 Beuttenmuller, David      62 NPBM                 3:05.00    3:15.86  
                1:30.52   3:15.86 (1:45.34)                                        
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Craig              60 GOLD                 5:30.00    5:59.71  
                1:03.60   2:52.69 (1:49.09)   4:30.43 (1:37.74)   5:59.71 (1:29.28)
  2 Hoffman, David            61 GOLD                 5:57.00    6:04.40  
                1:28.70   3:03.81 (1:35.11)   4:37.19 (1:33.38)   6:04.40 (1:27.21)
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, George           62 GOLD                   33.50      36.24  
  2 Childs, Lee               64 Unattached             37.44      37.19  
  3 Downey, Andy              62 GOLD                   38.00      39.20  
  4 De Weese, Allen           64 GOLD                   44.04      44.64  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Andy              62 GOLD                 1:40.00    1:31.55  
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mange, Paulo              63 GRSC                   43.00      41.08  
  2 Roski, Richard            63 MWA                    45.00      42.01  
  3 De Weese, Allen           64 GOLD                   49.13      48.82  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mange, Paulo              63 GRSC                 1:36.00    1:35.76  
  2 Roski, Richard            63 MWA                  1:42.00    1:43.49  
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Craig              60 GOLD                   30.10      30.57  
  2 Childs, Lee               64 Unattached             32.90      31.99  
  3 Venture, Ray              64 GOLD                 1:11.94    1:07.40  
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              64 GOLD                 2:44.16    2:33.26  
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               64 Unattached           2:59.31    2:56.89  
                1:17.08   2:56.89 (1:39.81)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGee, Terry              68 FACT                   33.51      34.06  
  2 Andreano, Vincent         68 MWA                    34.00      34.25  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            68 GOLD                 1:03.72    1:03.57  
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            68 GOLD                 2:25.68    2:23.02  
                1:03.57   2:23.02 (1:19.45)                                        
  2 McGee, Terry              68 FACT                 3:16.78    3:17.74  
                1:34.58   3:17.74 (1:43.16)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGee, Terry              68 FACT                 7:00.00    6:56.16  
                1:35.27   3:24.65 (1:49.38)   5:14.24 (1:49.59)   6:56.16 (1:41.92)
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Roger            65 GOLD                   40.85      41.14  
 
Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Roger            65 GOLD                 1:28.90    1:29.49  
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andreano, Vincent         68 MWA                    43.00      44.36  
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            68 GOLD                   31.79      32.93  
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGee, Terry              68 FACT                 4:08.66    3:57.95  
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cav, Cavanaugh            77 GOLD                      NT      34.74  
  2 Silverstein, Leonard      78 GOLD                   48.00    1:00.97  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cav, Cavanaugh            77 GOLD                      NT    1:20.12  
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cav, Cavanaugh            77 GOLD                      NT    3:25.80  
  2 Silverstein, Leonard      78 GOLD                 3:52.00    5:12.57  
                2:28.76   5:12.57 (2:43.81)                                        
 
Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cav, Cavanaugh            77 GOLD                 7:30.00    6:56.40  
                1:37.76   3:25.80 (1:48.04)   5:14.07 (1:48.27)   6:56.40 (1:42.33)
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          78 SFTL                   49.19    1:03.54  
  2 Silverstein, Leonard      78 GOLD                 1:00.00    1:16.06  
 
Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          78 SFTL                 1:53.90    2:31.41  
  2 Silverstein, Leonard      78 GOLD                 2:16.00    3:00.49  
 
Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          78 SFTL                   47.37    1:01.01  
 
Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          78 SFTL                 1:58.72    2:38.25  
 
Women 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   11:35.26  
     1) Hulett, Jennifer W43            2) Volz, Kristin W39              
     3) Martin, Jennifer W32            4) Koppenwallner, Sonja W36       
                1:22.16   2:53.92 (2:53.92)     3:25.96 (32.04)   4:13.30 (1:19.38)
      5:39.05 (1:25.75)   8:54.18 (4:40.88)  10:08.08 (1:13.90)  11:35.26 (2:41.08)
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:22.77  
     1) Mayville, Janey W38             2) Lastfogel, Laura W30           
     3) Koppenwallner, Sonja W36        4) Martin, Jennifer W32           
                1:14.04   2:22.77 (1:08.73)                                        
 -- Midtown Weston Aquatics  'A'                           NT         DQ  
     1) Echeverria, Carmen W72          2) Gomez, Yaritza W35             
     3) Campos, Aranzazu W36            4) Gutierrez, Jeanna W54          
                1:38.42        DQ (1:29.15)                                        
 
Women 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    5:30.07  
     1) Mayville, Janey W38             2) Lastfogel, Laura W30           
     3) Koppenwallner, Sonja W36        4) Martin, Jennifer W32           
                1:23.76   2:48.46 (1:24.70)   4:18.59 (1:30.13)   5:30.07 (1:11.48)
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT         DQ  
     1) Hulett, Jennifer W43            2) Schick, Lori W49               
     3) Volz, Kristin W39               4) Febres, Ivanova W37            
                1:21.21          DQ (15.02)                                        
 
Women 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    6:24.92  
     1) Hulett, Jennifer W43            2) Schick, Lori W49               
     3) Volz, Kristin W39               4) Febres, Ivanova W37            
                1:31.99   3:07.74 (1:35.75)   4:58.61 (1:50.87)   6:24.92 (1:26.31)
 
Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:14.68  
     1) Herbst, Elizabeth W49           2) Keeney, Cheryl W49             
     3) Berk, Sherie W59                4) Carbonell, Ana W51             
                1:02.07   2:14.68 (1:12.61)                                        
 
Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    6:13.49  
     1) Herbst, Elizabeth W49           2) Keeney, Cheryl W49             
     3) Berk, Sherie W59                4) Carbonell, Ana W51             
                1:24.53   3:11.57 (1:47.04)   4:44.32 (1:32.75)   6:13.49 (1:29.17)
 
Women 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   10:49.18  
     1) LeClair, Dale W43               2) Seier, Lydia W56               
     3) Cavanaugh, Debbie W54           4) Ogier, Danielle W60            
                1:11.75   2:29.02 (2:29.02)   3:49.48 (1:20.46)   5:17.89 (2:48.87)
      6:37.54 (1:19.65)   8:02.11 (2:44.22)   9:23.02 (1:20.91)  10:49.18 (2:47.07)
  2 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   13:39.44  
     1) Schick, Lori W49                2) Carbonell, Ana W51             
     3) Berk, Sherie W59                4) Keeney, Cheryl W49             
                1:27.05   2:59.36 (2:59.36)   4:51.64 (1:52.28)   6:52.60 (3:53.24)
      8:33.84 (1:41.24)  10:20.02 (3:27.42)  11:56.05 (1:36.03)  13:39.44 (3:19.42)
 
Women 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    5:33.95  
     1) Mitchell, Jeannie W66           2) Mancino, Cathy W63             
     3) Protzman, Barbara W58           4) Cavanaugh, Debbie W54          
                1:27.67   2:52.84 (1:25.17)   4:17.03 (1:24.19)   5:33.95 (1:16.92)
 
Women 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   12:16.26  
     1) Webb, Linda W67                 2) Ventura, Rosa W65              
     3) Larson, Linda W57               4) Thomas, Ann W52                
                1:32.82   3:12.38 (3:12.38)   4:47.50 (1:35.12)   6:27.99 (3:15.61)
      7:51.59 (1:23.60)   9:20.53 (2:52.54)  10:44.84 (1:24.31)  12:16.26 (2:55.73)
 
Women 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:50.74  
     1) Ventura, Rosa W65               2) Webb, Linda W67                
     3) Thomas, Ann W52                 4) Larson, Linda W57              
                1:35.76   2:50.74 (1:14.98)                                        
 
Women 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    6:37.04  
     1) Ventura, Rosa W65               2) Webb, Linda W67                
     3) Larson, Linda W57               4) Thomas, Ann W52                
                1:48.39   3:40.47 (1:52.08)   6:37.04 (2:56.57)         6:37.04 ( )
 
Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Midtown Weston Aquatics  'A'                           NT    2:42.50  
     1) Satana, Mario M23               2) Cury, Claudio M42              
     3) Moskowitz, Larry M48            4) Castro, Paulo M48              
 
Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:45.50  
     1) Riley, Kevin M25                2) Vaucher, James M29             
     3) Dehnert, Stephen M35            4) Nunez, Jose M45                
                1:05.75   2:08.67 (1:02.92)   3:22.26 (1:13.59)   4:45.50 (1:23.24)
 
Men 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    9:19.45  
     1) Riley, Kevin M25                2) Rivera, Robert M34             
     3) Olsen, Jonathan M49             4) Comulada, Luis M37             
                1:07.05   2:20.52 (2:20.52)   3:25.10 (1:04.58)   4:35.85 (2:15.33)
      5:42.72 (1:06.87)   6:54.74 (2:18.89)   8:04.10 (1:09.36)   9:19.45 (2:24.71)
  2 Gold Coast Masters  'B'                                NT   11:16.16  
     1) Montero, Carlos M36             2) Miyares, Andres M29            
     3) Dehnert, Stephen M35            4) Vaucher, James M29             
                1:25.07   3:00.82 (3:00.82)   4:28.50 (1:27.68)   6:03.97 (3:03.15)
      7:19.66 (1:15.69)   8:49.08 (2:45.11)   9:58.10 (1:09.02)  11:16.16 (2:27.08)
 
Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:01.13  
     1) Frampton, Sean M46              2) Potter, Richard M43            
     3) Comulada, Luis M37              4) Rivera, Robert M34             
                1:02.05     2:02.01 (59.96)     3:01.79 (59.78)     4:01.13 (59.34)
  2 Gold Coast Masters  'B'                                NT    5:28.62  
     1) Hanks, Glen M42                 2) Hoffman, David M61             
     3) Miyares, Andres M29             4) Boiser, Zeus M40               
                1:13.65   2:32.16 (1:18.51)   4:02.93 (1:30.77)   5:28.62 (1:25.69)
 
Men 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   11:00.68  
     1) Hanks, Glen M42                 2) Kapenga, Tom M48               
     3) Potter, Richard M43             4) Boiser, Zeus M40               
                1:18.20   2:45.27 (2:45.27)   3:59.61 (1:14.34)   5:24.34 (2:39.07)
      6:29.34 (1:05.00)   7:45.66 (2:21.32)     8:06.60 (20.94)  11:00.68 (3:15.02)
 
Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    5:17.56  
     1) Burt, Chris M57                 2) Gollop, Barry M57              
     3) O'Neill, Blaise M54             4) Shires, Karl M51               
                1:16.09     1:42.25 (26.16)     2:37.44 (55.19)   5:17.56 (2:40.12)
 
Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    9:28.23  
     1) Erickson, Tim M56               2) Fiser, Graeme M46              
     3) Hendrick, Marty M54             4) Read, David M44                
                1:08.24   2:19.29 (2:19.29)   3:32.11 (1:12.82)   4:49.33 (2:30.04)
      5:58.89 (1:09.56)   7:11.36 (2:22.03)   8:16.73 (1:05.37)   9:28.23 (2:16.87)
  2 Gold Coast Masters  'A'                                NT   11:53.70  
     1) Hoffman, David M61              2) Gollop, Barry M57              
     3) O'Neill, Blaise M54             4) Shires, Karl M51               
                1:21.22   2:50.68 (2:50.68)   4:17.71 (1:27.03)   5:48.84 (2:58.16)
      7:19.71 (1:30.87)   8:57.66 (3:08.82)  10:20.69 (1:23.03)  11:53.70 (2:56.04)
 
Men 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   10:53.05  
     1) Quiggin, David M68              2) Burt, Chris M57                
     3) Ferron, Lars M57                4) De Weese, Allen M64            
                1:08.81   2:23.02 (2:23.02)   3:39.89 (1:16.87)   5:09.08 (2:46.06)
      6:31.11 (1:22.03)   7:55.81 (2:46.73)   9:17.86 (1:22.05)  10:53.05 (2:57.24)
 
Mixed 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   10:26.93  
     1) Segovia, Vanessa W29            2) Beatty, Yakako W41             
     3) Vaucher, James M29              4) Riley, Kevin M25               
                1:29.09   3:05.83 (3:05.83)   4:13.59 (1:07.76)   5:27.67 (2:21.84)
        5:52.75 (25.08)   6:43.49 (1:15.82)   8:04.81 (1:21.32)  10:26.93 (3:43.44)
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North County Masters of Jupite  'A'                    NT    2:09.38  
     1) Smithwick, Charles M38          2) Westacott, Renee W29           
     3) Bostic, Linda W49               4) Coady, Michael M42             
                1:08.97   2:09.38 (1:00.41)                                        
  2 Gulf Coast Swim Team Masters  'A'                      NT    2:10.00  
     1) Roka, Heather W26               2) Tompkins, Ginger W44           
     3) Davis, Travis M39               4) Moreland, Sam M41              
                1:04.25   2:10.00 (1:05.75)                                        
 
Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   10:07.01  
     1) Fiser, Graeme M46               2) Martin, Jennifer W32           
     3) Mayville, Janey W38             4) Erickson, Tim M56              
                1:08.80   2:21.24 (2:21.24)   3:38.77 (1:17.53)   5:05.99 (2:44.75)
      6:16.79 (1:10.80)   7:39.20 (2:33.21)   8:51.63 (1:12.43)  10:07.01 (2:27.81)
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gulf Coast Swim Team Masters  'A'                      NT    2:34.72  
     1) Tompkins, Ginger W44            2) Roka, Heather W26              
     3) Moreland, Sam M41               4) Davis, Travis M39              
                1:25.75   2:34.72 (1:08.97)                                        
 
Mixed 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:45.01  
     1) Devanney, Celia W55             2) Olsen, Jonathan M49            
     3) Castro, Leticia W52             4) Schmidt, George M62            
                1:14.04   2:18.90 (1:04.86)   3:38.01 (1:19.11)   4:45.01 (1:07.00)
 
Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   10:13.94  
     1) LeClair, Dale W43               2) Castro, Leticia W52            
     3) Schmidt, George M62             4) Olsen, Jonathan M49            
                1:13.70   2:30.24 (2:30.24)   3:48.99 (1:18.75)   5:10.74 (2:40.50)
        5:39.22 (28.48)   6:26.35 (1:15.61)   7:52.12 (1:25.77)  10:13.94 (3:47.59)
  2 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   10:39.12  
     1) Thomas, Ann W52                 2) Hendrick, Marty M54            
     3) Larson, Linda W57               4) Read, David M44                
                1:25.86                             4:09.44 ( )         5:28.28 ( )
      6:51.61 (1:23.33)   8:19.75 (2:51.47)   9:26.75 (1:07.00)  10:39.12 (2:19.37)
  3 Gold Coast Masters  'B'                                NT   11:09.02  
     1) McDonnel, Peggy W57             2) Ferron, Lars M57               
     3) Devanney, Celia W55             4) Burt, Chris M57                
                1:17.69   2:39.14 (2:39.14)   3:58.93 (1:19.79)   5:24.87 (2:45.73)
      6:46.22 (1:21.35)   8:14.29 (2:49.42)   9:35.65 (1:21.36)  11:09.02 (2:54.73)
 
Mixed 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'B'                                NT    6:20.79  
     1) Cav, Cavanaugh M77              2) Mancino, Cathy W63             
     3) Wood, Cindi W52                 4) Sonenshein, Roy M55            
                1:20.12   2:50.51 (1:30.39)   4:47.19 (1:56.68)   6:20.79 (1:33.60)
 
Mixed 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   11:54.90  
     1) Mancino, Cathy W63              2) Hoffman, David M61             
     3) Parsons, Roger M65              4) Protzman, Barbara W58          
                1:25.77   2:54.73 (2:54.73)   4:19.66 (1:24.93)   5:49.06 (2:54.33)
      7:17.56 (1:28.50)   8:49.13 (3:00.07)  10:17.96 (1:28.83)  11:54.90 (3:05.77)