Licensed to Gold Coast Masters Swimming Team
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 5/5/2013 11:40 PM
              PST Masters Spring Invite - 4/20/2013 to 4/21/2013               
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black, Erin               21 SFTL-FG                25.50      25.74  
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black, Erin               21 SFTL-FG              5:20.00    5:46.97  
       33.06  1:08.80  1:44.63  2:20.83  2:57.11  3:33.50  4:07.50  4:41.06
     5:14.52  5:46.97                                                      
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black, Erin               21 SFTL-FG              1:05.00    1:07.35  
       32.56  1:07.35                                                      
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black, Erin               21 SFTL-FG              2:25.00    2:23.49  
       35.29  1:11.16  1:47.66  2:23.49                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elston, Jessica           25 SFTL-FG                30.00      29.12  
  2 Finlon, Julie             29 GOLD-FG                39.78      39.82  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elston, Jessica           25 SFTL-FG              1:00.00    1:03.07  
       30.53  1:03.07                                                      
  2 Finlon, Julie             29 GOLD-FG              1:39.27    1:31.80  
       41.87  1:31.80                                                      
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlon, Julie             29 GOLD-FG              1:50.33      52.87  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elston, Jessica           25 SFTL-FG                32.00      30.97  
  2 Finlon, Julie             29 GOLD-FG              1:01.09      56.58  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Kerri E            33 GOLD-FG                28.00      26.45  
  2 Thompson, Christina M     34 LVM-SP                 27.10      27.46  
  3 Hester, Heidi R           32 PLAN-FG                27.44      28.27  
  4 Heller, Elizabeth A       32 SFTL-FG                35.15      33.97  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi R           32 PLAN-FG                58.68      59.16  
       28.91    59.16                                                      
  2 Thompson, Christina M     34 LVM-SP                 58.14    1:00.43  
       29.44  1:00.43                                                      
  3 Heller, Elizabeth A       32 SFTL-FG              1:19.55    1:19.20  
       36.93  1:19.20                                                      
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draughon, Daniella A      34 PLAN-FG              7:00.00    7:00.85  
       37.62  1:20.02  2:02.59  2:46.22  3:28.78  4:11.77  4:55.07  5:37.61
     6:19.74  7:00.85                                                      
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heller, Elizabeth A       32 SFTL-FG              1:35.95    1:37.65  
       46.69  1:37.65                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Kerri E            33 GOLD-FG                30.00      29.73  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Melissa D           39 SWIM-FL                30.72      30.84  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Melissa D           39 SWIM-FL              1:10.00    1:08.80  
       33.96  1:08.80                                                      
  2 Palmer, Danielle E        35 PLAN-FG              2:00.00    1:17.93  
       37.99  1:17.93                                                      
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Danielle E        35 PLAN-FG                   NT    7:24.05  
       40.16  1:23.00  2:08.30  2:53.90  3:39.89  4:25.06  5:10.83  5:55.99
     7:24.05                                                               
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Melissa D           39 SWIM-FL                34.00      35.39  
  2 Palmer, Danielle E        35 PLAN-FG                   NT      38.07  
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Kristin R           39 SFTL-FG              3:38.28    3:50.41  
       53.46  1:53.66  2:52.54  3:50.41                                    
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Kristin R           39 SFTL-FG              6:49.80    7:06.49  
       52.45  1:49.59  2:45.09  3:39.68  4:33.35  5:28.41  6:18.21  7:06.49
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marinheiro, Edileide M    44 SOFL-FG                31.14      31.51  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lassen, Megan M           42 SFTL-FG              1:00.00    1:01.09  
       29.73  1:01.09                                                      
  2 Marinheiro, Edileide M    44 SOFL-FG              1:08.94    1:09.41  
       32.01  1:09.41                                                      
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lassen, Megan M           42 SFTL-FG              6:00.00    6:00.91  
       32.90  1:08.89  1:45.30  2:22.02  2:58.98  3:36.21  4:13.21  4:49.69
     5:25.70  6:00.91                                                      
  2 Joggerst, Elaine C        41 GOLD-FG              6:30.00    6:13.25  
       33.56  1:10.26  1:47.78  2:25.73  3:03.70  3:41.91  4:19.80  4:58.09
     5:36.21  6:13.25                                                      
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joggerst, Elaine C        41 GOLD-FG              1:16.00    1:15.68  
       37.11  1:15.68                                                      
  2 Marinheiro, Edileide M    44 SOFL-FG              1:18.01    1:18.38  
       38.00  1:18.38                                                      
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joggerst, Elaine C        41 GOLD-FG              2:47.00    2:40.57  
       37.20  1:17.79  1:59.95  2:40.57                                    
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marinheiro, Edileide M    44 SOFL-FG              1:25.03    1:23.41  
       39.16  1:23.41                                                      
  2 Joggerst, Elaine C        41 GOLD-FG              1:27.90    1:27.92  
       42.03  1:27.92                                                      
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marinheiro, Edileide M    44 SOFL-FG                36.06      34.86  
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            42 GOLD-FG              3:09.58    3:10.40  
       41.31  1:30.21  2:21.12  3:10.40                                    
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            42 GOLD-FG              6:07.27    6:13.69  
       40.17  1:25.97  2:11.18  2:58.58  3:49.94  4:41.35  5:28.61  6:13.69
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irish Bostic, Linda       49 NCMJ-FG                29.13      29.84  
  2 Schick, Lori A            49 SFTL-FG                32.00      31.40  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irish Bostic, Linda       49 NCMJ-FG              1:02.49    1:04.73  
       31.81  1:04.73                                                      
  2 Schick, Lori A            49 SFTL-FG              1:09.32    1:10.73  
       33.24  1:10.73                                                      
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irish Bostic, Linda       49 NCMJ-FG              6:12.78    6:10.54  
       34.16  1:10.86  1:48.05  2:25.46  3:02.69  3:39.95  4:17.12  4:55.01
     5:33.35  6:10.54                                                      
  2 Schick, Lori A            49 SFTL-FG              6:41.35    6:37.90  
       36.18  1:16.02  1:56.49  2:37.05  3:18.23  3:58.60  4:38.76  5:19.57
     5:59.61  6:37.90                                                      
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          50 SFTL-FG                34.82      33.05  
  2 Henley, Cynthia P         54 SFTL-FG                36.82      36.16  
  3 De Barros, Lucie E        54 SOFL-FG                41.44      40.01  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Cynthia P         54 SFTL-FG              1:25.44    1:25.65  
       40.80  1:25.65                                                      
  2 De Barros, Lucie E        54 SOFL-FG              1:57.48    1:31.12  
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          50 SFTL-FG              7:21.21    7:11.13  
       37.52  1:20.39  2:04.22  2:48.28  3:32.83  4:17.51  5:02.29  5:46.26
     6:29.41  7:11.13                                                      
  2 Henley, Cynthia P         54 SFTL-FG              8:43.92    8:51.28  
       46.21  1:37.29  2:30.47  3:25.02  4:18.54  5:13.17  6:08.15  8:51.28
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Marci A            54 SFTL-FG              1:50.30    1:52.95  
       54.77  1:52.95                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah L          50 SFTL-FG              3:27.17    3:19.10  
       47.24  1:37.43  2:29.95  3:19.10                                    
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Cynthia P         54 SFTL-FG              1:40.98    1:38.62  
       47.83  1:38.62                                                      
  2 Grady, Marci A            54 SFTL-FG              1:48.02    1:45.11  
       50.30  1:45.11                                                      
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Marci A            54 SFTL-FG                42.96      40.01  
  2 Henley, Cynthia P         54 SFTL-FG                55.77      45.25  
  3 De Barros, Lucie E        54 SOFL-FG                52.34      53.69  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           56 GOLD-FG                28.01      28.62  
  2 Seier, Lydia S            56 GOLD-FG                29.00      30.14  
  3 Protzman, Barbara         58 GOLD-FG                30.50      31.42  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         55 GOLD-FG              1:03.90    1:05.05  
       31.46  1:05.05                                                      
  2 Seier, Lydia S            56 GOLD-FG              1:05.59    1:06.70  
       32.22  1:06.70                                                      
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia S            56 GOLD-FG              6:38.18    6:37.89  
       35.28  1:14.41  1:54.43  2:35.64  3:16.49  3:56.87  4:37.32  5:18.37
     5:59.08  6:37.89                                                      
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           56 GOLD-FG              1:17.20    1:15.37  
       37.00  1:15.37                                                      
  2 Larson, Linda L           57 SFTL-FG              1:20.88    1:15.99  
       37.76  1:15.99                                                      
  3 Protzman, Barbara         58 GOLD-FG              1:25.00    1:25.39  
       41.26  1:25.39                                                      
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie D       55 GOLD-FG              2:40.00    2:41.92  
       38.25  1:19.17  2:00.57  2:41.92                                    
  2 Larson, Linda L           57 SFTL-FG              2:50.88    2:43.70  
       39.13  1:19.90  2:01.88  2:43.70                                    
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           56 GOLD-FG              1:19.80    1:20.44  
       38.57  1:20.44                                                      
  2 Cavanaugh, Debbie D       55 GOLD-FG              1:22.00    1:22.54  
       39.27  1:22.54                                                      
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia S            56 GOLD-FG                33.00      33.06  
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           56 GOLD-FG              6:00.00    5:39.11  
       37.13  1:19.62  2:04.79  2:49.34  3:35.94  4:21.78  5:01.54  5:39.11
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Anita M         62 SFTL-FG                51.00      44.38  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Anita M         62 SFTL-FG                   NT    1:47.57  
       49.31  1:47.57                                                      
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Anita M         62 SFTL-FG                   NT   10:47.80  
       54.59  1:56.32  2:57.66  4:03.84  5:10.23  6:18.76 10:47.80         
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           60 GOLD-FG              1:21.30    1:23.22  
       40.31  1:23.22                                                      
  2 Mitchell, Anita M         62 SFTL-FG                   NT    2:10.54  
     1:01.75  2:10.54                                                      
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           60 GOLD-FG                34.24      33.93  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               67 SFTL-FG                33.80      33.33  
  2 Ventura, Rosa V           65 SFTL-FG                35.50      34.66  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventura, Rosa V           65 SFTL-FG              1:15.50    1:17.59  
       36.17  1:17.59                                                      
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               67 SFTL-FG              7:50.00    7:37.17  
       40.83  1:27.18  2:14.30  3:01.47  3:48.12  4:34.40  5:21.17  6:08.09
     7:37.17                                                               
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventura, Rosa V           65 SFTL-FG              1:32.00    1:35.31  
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventura, Rosa V           65 SFTL-FG              3:20.00    3:26.40  
       48.13  1:40.60  2:33.85  3:26.40                                    
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               67 SFTL-FG              1:34.00    1:36.76  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               67 SFTL-FG                38.88      39.33  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sesto, Daniel P           22 GOLD-FG                33.11      34.79  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sesto, Daniel P           22 GOLD-FG              1:20.00    1:20.99  
       40.59  1:20.99                                                      
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sesto, Daniel P           22 GOLD-FG              1:32.45    1:39.47  
       48.96  1:39.47                                                      
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sesto, Daniel P           22 GOLD-FG              3:22.64    3:31.19  
       47.31  1:40.06  2:34.59  3:31.19                                    
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chico, Winston A          28 NCMJ-FG                30.00      22.50  
  2 Johansen, Christopher J   29 GRSC-FG                23.03      24.14  
  3 Vaucher, James R          29 GOLD-FG                25.00      24.25  
  4 Wilson, Todd M            27 PLAN-FG                26.00      24.74  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chico, Winston A          28 NCMJ-FG                50.00      50.04  
       24.08    50.04                                                      
  2 Johansen, Christopher J   29 GRSC-FG                51.50      52.17  
       25.81    52.17                                                      
  3 Vaucher, James R          29 GOLD-FG                54.00      52.24  
       25.41    52.24                                                      
  4 Wilson, Todd M            27 PLAN-FG                57.00      58.80  
       27.68    58.80                                                      
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher J   29 GRSC-FG              5:15.01    5:16.44  
       29.22  1:01.01  1:32.89  2:05.03  2:37.24  3:09.45  3:41.69  4:13.97
     4:45.69  5:16.44                                                      
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaucher, James R          29 GOLD-FG              1:05.00    1:03.82  
       31.16  1:03.82                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chico, Winston A          28 NCMJ-FG                30.00      26.07  
  2 Vaucher, James R          29 GOLD-FG                26.00      26.21  
  3 Johansen, Christopher J   29 GRSC-FG                26.50      26.56  
  4 Wilson, Todd M            27 PLAN-FG                27.50      27.54  
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher J   29 GRSC-FG              4:49.99    4:46.84  
       28.69  1:01.22  1:39.21  2:16.69  2:59.29  3:42.19  4:15.13  4:46.84
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Darran E           31 PLAN-FG                36.00      28.71  
  2 Palmer, Bryan S           34 PLAN-FG                34.00      30.58  
  3 Krajewski, Tim L          31 GOLD-FG                31.00      32.08  
  4 Marchi, Sergio A          30 GOLD-FG                40.00      35.00  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Darran E           31 PLAN-FG              1:16.00    1:05.83  
       31.28  1:05.83                                                      
  2 Krajewski, Tim L          31 GOLD-FG              1:10.00    1:09.06  
       32.99  1:09.06                                                      
  3 Marchi, Sergio A          30 GOLD-FG              1:40.00    1:28.46  
       38.16  1:28.46                                                      
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krajewski, Tim L          31 GOLD-FG              6:38.00    6:43.81  
       36.48  1:15.33  1:55.61  2:36.54  3:18.16  3:59.46  4:40.64  5:21.78
     6:02.82  6:43.81                                                      
  2 Boyer, Darran E           31 PLAN-FG              9:00.00    7:25.88  
       35.56  1:17.68  2:03.71  2:50.20  3:37.30           5:10.54         
     6:42.92  7:25.88                                                      
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       30 PLAN-FG                59.95      58.84  
       28.59    58.84                                                      
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Bryan S           34 PLAN-FG              1:27.00    1:25.80  
       39.47  1:25.80                                                      
  2 Marchi, Sergio A          30 GOLD-FG              1:45.00    1:37.01  
       46.14  1:37.01                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       30 PLAN-FG                25.92      25.46  
  2 Boyer, Darran E           31 PLAN-FG                45.00      31.78  
  3 Palmer, Bryan S           34 PLAN-FG                39.00      35.62  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinberg, Dan             36 NCMJ-FG                25.00      23.56  
  2 Hynes, Brodie             38 BLU-FL                 26.00      26.59  
  3 Tsang, Don                37 GOLD-FG                28.69      28.04  
  4 Bullard, Justin M         37 GOLD-FG                27.50      28.52  
  5 Scharf, Lee M             35 GOLD-FG                39.04      39.71  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinberg, Dan             36 NCMJ-FG                55.00      52.09  
       25.66    52.09                                                      
  2 Bullard, Justin M         37 GOLD-FG                59.99    1:01.75  
       29.99  1:01.75                                                      
  3 Tsang, Don                37 GOLD-FG              1:07.00    1:05.32  
       30.10  1:05.32                                                      
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             38 BLU-FL               5:50.12    5:41.66  
       31.61  1:04.84  1:39.45  2:14.43  2:49.74  3:24.82  4:00.01  4:35.06
     5:09.32  5:41.66                                                      
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee M             35 GOLD-FG              1:53.37    1:57.47  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             38 BLU-FL               1:18.00    1:18.12  
       37.36  1:18.12                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinberg, Dan             36 NCMJ-FG                29.00      26.67  
  2 Hynes, Brodie             38 BLU-FL                 27.00      27.03  
  3 Scharf, Lee M             35 GOLD-FG                39.70      41.13  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hynes, Brodie             38 BLU-FL               2:20.12    2:25.06  
       31.93  1:08.52  1:47.09  2:25.06                                    
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew J         42 SFTL-FG                23.95      24.40  
  2 Wenger, Andrew            43 GRSC-FG                28.00      26.38  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos I           41 PLAN-FG                53.00      51.65  
       25.07    51.65                                                      
  2 Farrell, Andrew J         42 SFTL-FG                52.25      53.26  
       25.45    53.26                                                      
  3 Mitchinson, Dean T        44 SYSM-FL                57.33      56.62  
       27.61    56.62                                                      
  4 Wenger, Andrew            43 GRSC-FG              1:04.00      59.11  
       29.11    59.11                                                      
  5 Lassen, Jason D           40 SFTL-FG              1:08.00    1:10.17  
       33.60  1:10.17                                                      
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew J         42 SFTL-FG              5:13.84    5:14.71  
       28.10    59.31  1:31.26  2:03.23  2:35.28  3:07.44  3:39.85  4:12.22
     4:43.64  5:14.71                                                      
  2 Ochoa, Carlos I           41 PLAN-FG              5:18.00    5:20.71  
       29.56  1:02.11  1:34.47  2:07.10  2:40.05  3:12.79  3:45.44  4:17.92
     4:49.44  5:20.71                                                      
  3 Mitchinson, Dean T        44 SYSM-FL              5:50.00    5:52.51  
       31.59  1:05.93  1:41.06  2:16.65  2:52.94  3:29.74  4:06.47  4:42.71
     5:17.85  5:52.51                                                      
  4 Lassen, Jason D           40 SFTL-FG              8:30.00    8:05.78  
       42.55  1:30.17  2:18.86  3:07.78  3:56.49  4:46.24  5:36.54  6:26.56
     7:16.61  8:05.78                                                      
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew J         42 SFTL-FG                59.84    1:01.14  
       29.86  1:01.14                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchinson, Dean T        44 SYSM-FL                29.10      28.66  
  2 Wenger, Andrew            43 GRSC-FG                30.00      28.88  
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lassen, Jason D           40 SFTL-FG              6:15.00    6:24.75  
       43.03  1:34.31  2:24.34  3:13.75  4:03.42  4:53.04  5:38.94  6:24.75
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spino, Thomas J           45 NCMJ-FG                30.00      27.67  
  2 Abad, Fernando            49 PLAN-FG                27.67      28.87  
  3 Kissinger, Paul D         49 GOLD-FG                32.86      32.63  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spino, Thomas J           45 NCMJ-FG                57.00      58.64  
       28.94    58.64                                                      
  2 Korey, Bill S             49 GOLD-FG              1:05.00    1:01.52  
       29.73  1:01.52                                                      
  3 Abad, Fernando            49 PLAN-FG              1:01.82    1:03.78  
       30.82  1:03.78                                                      
  4 Kissinger, Paul D         49 GOLD-FG              1:20.00    1:11.54  
       34.30  1:11.54                                                      
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spino, Thomas J           45 NCMJ-FG              5:36.00    5:40.38  
       30.57  1:02.73  1:35.70  2:09.53  2:44.60  3:19.89  3:55.70  4:31.35
     5:06.85  5:40.38                                                      
  2 Korey, Bill S             49 GOLD-FG              6:30.00    6:02.37  
       33.20  1:09.08  1:46.19  2:23.66  3:01.08  3:38.18  4:14.94  4:51.35
     5:27.36  6:02.37                                                      
  3 Kissinger, Paul D         49 GOLD-FG              8:40.00    7:07.63  
       36.81  1:17.52  1:59.58  2:43.47  3:27.83  4:11.29  4:55.73  7:07.63
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill S             49 GOLD-FG              1:25.00    1:13.62  
       36.46  1:13.62                                                      
  2 Abad, Fernando            49 PLAN-FG              1:13.33    1:15.87  
       37.34  1:15.87                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill S             49 GOLD-FG              2:55.00    2:34.59  
       37.41  1:15.74  1:55.20  2:34.59                                    
  2 Abad, Fernando            49 PLAN-FG              2:39.11    2:42.87  
       39.32  1:19.04  2:00.86  2:42.87                                    
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frampton, Sean P          46 GOLD-FG              1:02.50    1:03.67  
       29.71  1:03.67                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill S             49 GOLD-FG                35.00      33.26  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adan-Pol, Carlos          50 GOLD-FG                25.00      24.75  
  2 Grzeszczak, John S        54 GOLD-FG                27.50      24.77  
  3 Olsen, Jonathan B         50 GOLD-FG                25.92      25.90  
  4 Hendrick, Marty           54 SFTL-FG                27.24      27.06  
  5 Ponce, Jose A             52 PLAN-FG                32.02      32.43  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adan-Pol, Carlos          50 GOLD-FG                56.00      56.55  
       28.10    56.55                                                      
  2 Olsen, Jonathan B         50 GOLD-FG                57.80      57.10  
       27.99    57.10                                                      
  3 Ponce, Jose A             52 PLAN-FG              1:17.76    1:21.14  
       36.25  1:21.14                                                      
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adan-Pol, Carlos          50 GOLD-FG              6:15.00    5:56.41  
       33.72  1:08.21  1:43.75  2:20.36  2:57.05  3:34.30  4:11.86  4:48.27
     5:23.20  5:56.41                                                      
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           54 SFTL-FG              1:25.77    1:18.38  
       38.18  1:18.38                                                      
 -- Ponce, Jose A             52 PLAN-FG              2:07.39         DQ  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grzeszczak, John S        54 GOLD-FG                32.00      27.93  
  2 Ponce, Jose A             52 PLAN-FG                52.32      46.73  
 -- Hendrick, Marty           54 SFTL-FG                28.93        DNF  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parra, Francisco J        55 PLAN-FG                25.50      25.32  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parra, Francisco J        55 PLAN-FG              1:01.00      57.76  
       28.44    57.76                                                      
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Blaise M         55 GOLD-FG              7:30.00    7:09.40  
       38.49  1:21.40  2:05.85  2:48.73  3:32.91  4:16.28  5:00.15  5:44.30
     6:27.65  7:09.40                                                      
  2 Sonenshein, Roy S         55 GOLD-FG              7:32.49    7:29.30  
       42.48  1:27.23  2:13.62  3:00.42  3:46.59  4:32.30  5:18.03  6:03.68
     6:47.92  7:29.30                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Blaise M         55 GOLD-FG              3:50.00    3:11.49  
       44.59  1:32.22  2:21.59  3:11.49                                    
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         55 GOLD-FG              1:35.65    1:41.48  
       49.21  1:41.48                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parra, Francisco J        55 PLAN-FG                27.90      28.10  
  2 Ferron, Lars              57 GOLD-FG                30.00      29.34  
  3 Sonenshein, Roy S         55 GOLD-FG                42.12      42.84  
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              57 GOLD-FG              3:00.00    2:56.75  
       38.24  1:23.18  2:56.75                                             
  2 Sonenshein, Roy S         55 GOLD-FG              3:35.73    3:45.02  
       51.64  1:50.53  2:49.83  3:45.02                                    
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sonenshein, Roy S         55 GOLD-FG              7:04.41    7:12.96  
       51.00  1:49.62  2:47.20  3:43.57  4:42.25  5:41.56  7:12.96         
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              63 GOLD-FG              7:10.00    7:13.83  
       39.36  1:24.23  2:09.16  2:53.86  3:37.74  4:21.69  5:04.69  5:49.18
     6:32.80  7:13.83                                                      
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              63 GOLD-FG              1:40.00    1:37.85  
       48.54  1:37.85                                                      
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              63 GOLD-FG              1:45.00    1:38.74  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beier, Ken R              63 GOLD-FG                45.00      38.66  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buchan, Douglas T         69 SFTL-FG                29.20      28.94  
  2 De Weese, Allen J         65 GOLD-FG                31.48      32.48  
  3 Cullen, Philip M          65 GOLD-FG                44.00      40.71  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buchan, Douglas T         69 SFTL-FG              1:08.20    1:08.38  
       32.82  1:08.38                                                      
  2 De Weese, Allen J         65 GOLD-FG              1:08.54    1:10.93  
       33.57  1:10.93                                                      
  3 Cullen, Philip M          65 GOLD-FG              1:38.00    1:29.08  
       43.71  1:29.08                                                      
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Weese, Allen J         65 GOLD-FG              7:02.25    7:44.10  
       39.97  1:24.67  2:11.90  3:01.21  3:49.39  4:38.16  5:25.20  6:12.65
     6:58.57  7:44.10                                                      
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Weese, Allen J         65 GOLD-FG              1:25.48    1:30.79  
       43.43  1:30.79                                                      
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Weese, Allen J         65 GOLD-FG              1:33.66    1:39.49  
       46.61  1:39.49                                                      
  2 Cullen, Philip M          65 GOLD-FG              1:59.30    1:52.41  
       53.42  1:52.41                                                      
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward II, James E          74 SFTL-FG                   NT      34.56  
  2 Cannan, Patrick           72 NCMJ-FG                50.00      40.93  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward II, James E          74 SFTL-FG                   NT    1:24.51  
       40.96  1:24.51                                                      
  2 Cannan, Patrick           72 NCMJ-FG              1:34.00    1:33.33  
       42.98  1:33.33                                                      
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward II, James E          74 SFTL-FG                   NT    9:01.89  
       48.20  1:42.32  2:37.82  3:32.76  4:27.27  5:22.70  6:17.39  7:13.59
     8:08.75  9:01.89                                                      
  2 Cannan, Patrick           72 NCMJ-FG                   NT    9:05.70  
       46.67  1:41.58           3:33.99  4:28.96  5:25.68  6:21.90  7:17.56
     8:13.49  9:05.70                                                      
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            77 GOLD-FG                28.00      29.11  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            77 GOLD-FG              1:05.50    1:06.03  
       32.32  1:06.03                                                      
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-FG  'A'                           NT    2:06.64  
     1) Black, Erin W21                 2) Elston, Jessica W25            
     3) Heller, Elizabeth A W32         4) Volz, Kristin R W39            
       26.75    55.36  1:30.88  2:06.64                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    1:57.03  
     1) Cavanaugh, Debbie D W55         2) Protzman, Barbara W58          
     3) Seier, Lydia S W56              4) Morse, Kerri E W33             
       29.82           1:30.60  1:57.03                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-FG  'A'                           NT    2:09.96  
     1) Lassen, Megan M W42             2) Schick, Lori A W49             
     3) Bennett, Sarah L W50            4) Henley, Cynthia P W54          
       28.89  1:00.80  1:33.67  2:09.96                                    
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    1:54.89  
     1) McDonnell, Peggy H W57          2) Devanney, Celia C W55          
     3) Ogier, Danielle W60             4) Bennett, Lisa A W56            
       28.89    57.79  1:26.84  1:54.89                                    
  2 Swim Fort Lauderdale-FG  'A'                           NT    2:29.02  
     1) Webb, Linda W67                 2) Larson, Linda L W57            
     3) Mitchell, Anita M W62           4) Ventura, Rosa V W65            
       34.45  1:06.98  1:52.38  2:29.02                                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT         DQ  
     1) Sesto, Daniel P M22             2) Kissinger, Paul D M49          
     3) Scharf, Lee M M35               4) Krajewski, Tim L M31           
       36.95  1:10.05  1:50.67       DQ                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plantation Swim Team Masters-FG  'A'                   NT    1:38.35  
     1) Wilson, Todd M M27              2) Ochoa, Carlos I M41            
     3) Parra, Francisco J M55          4) Cuticchia, Tommie A M30        
       24.79    47.98  1:14.62  1:38.35                                    
  2 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    1:49.39  
     1) Bullard, Justin M M37           2) Tsang, Don M37                 
     3) Vaucher, James R M29            4) Korey, Bill S M49              
       28.40    56.29  1:21.25  1:49.39                                    
  3 Plantation Swim Team Masters-FG  'B'                   NT    1:57.64  
     1) Abad, Fernando M49              2) Boyer, Darran E M31            
     3) Palmer, Bryan S M34             4) Ponce, Jose A M52              
       28.96    56.97  1:25.24  1:57.64                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-FG  'A'                           NT    1:53.72  
     1) Buchan, Douglas T M69           2) Lassen, Jason D M40            
     3) Farrell, Andrew J M42           4) Hendrick, Marty M54            
       29.78  1:01.64  1:26.52  1:53.72                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    2:21.07  
     1) Beier, Ken R M63                2) O'Neill, Blaise M M55          
     3) Cullen, Philip M M65            4) Sonenshein, Roy S M55          
       33.73  1:07.13  1:46.40  2:21.07                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-FG  'A'                           NT    1:51.19  
     1) Black, Erin W21                 2) Lassen, Jason D M40            
     3) Farrell, Andrew J M42           4) Lassen, Megan M W42            
       30.36  1:09.39  1:35.77  1:51.19                                    
  2 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    2:59.85  
     1) Finlon, Julie W29               2) Joggerst, Elaine C W41         
     3) Scharf, Lee M M35               4) Sesto, Daniel P M22            
       57.11  1:34.69  2:22.48  2:59.85                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-FG  'A'                             NT    1:57.57  
     1) Beatty, Yukako W42              2) Frampton, Sean P M46           
     3) Vaucher, James R M29            4) Morse, Kerri E W33             
       35.83  1:04.56  1:31.22  1:57.57                                    
  2 Plantation Swim Team Masters-FG  'A'                   NT    2:19.60  
     1) Abad, Fernando M49              2) Hester, Heidi R W32            
     3) Parra, Francisco J M55          4) Draughon, Daniella A W34       
       35.80  1:15.49  1:44.14  2:19.60                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-FG  'A'                           NT    2:11.49  
     1) Larson, Linda L W57             2) Schick, Lori A W49             
     3) Hendrick, Marty M54             4) Buchan, Douglas T M69          
       35.86  1:12.25  1:41.27  2:11.49