Licensed to Gold Coast Masters Swimming Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/20/2013 10:30 AM
         2013 Coral Springs Holiday Classic - 12/14/2013 to 12/15/2013         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartholomew, Shannon      23 SFTL                   33.15      32.91  
  2 Bergman, Wendy            22 SFTL                   30.77      33.37  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergman, Wendy            22 SFTL                 1:07.77    1:15.44  
       34.77  1:15.44                                                      
  2 Bartholomew, Shannon      23 SFTL                 1:19.01    1:17.95  
       35.90  1:17.95                                                      
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liivand, Merle            22 Unattached           4:50.56    5:15.47  
       34.10  1:12.28  1:51.23  2:30.64  3:10.06  3:50.46  4:32.60  5:15.47
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liivand, Merle            22 Unattached             35.75      35.94  
  2 Bartholomew, Shannon      23 SFTL                   44.91      44.57  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatic, Dana               23 GOLD                 1:15.00    1:19.45  
       36.75  1:19.45                                                      
  2 Bartholomew, Shannon      23 SFTL                 1:37.57    1:38.18  
       45.55  1:38.18                                                      
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liivand, Merle            22 Unattached           2:51.17    3:00.66  
       40.54  1:26.15  2:13.13  3:00.66                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartholomew, Shannon      23 SFTL                   43.00      39.78  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergman, Wendy            22 SFTL                 1:15.77    1:24.31  
       39.96  1:24.31                                                      
  2 Bartholomew, Shannon      23 SFTL                 1:28.10    1:29.09  
       42.64  1:29.09                                                      
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatic, Dana               23 GOLD                 2:20.00    2:41.29  
       35.12  1:17.10  2:02.50  2:41.29                                    
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deutch, Silver            28 SFTL                 2:17.00    2:27.91  
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deutch, Silver            28 SFTL                11:12.01   11:20.70  
       36.75  1:17.50  1:59.71  2:42.54  3:25.52  4:08.64  4:52.09  5:35.33
     6:18.98  7:02.00  7:45.50  8:28.46  9:12.04  9:55.36 10:38.54 11:20.70
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deutch, Silver            28 SFTL                 1:26.17    1:28.19  
       41.59  1:28.19                                                      
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose, Dara                34 GOLD                   35.00      31.01  
  2 Edwards, Daniela          30 MWA                       NT      40.23  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Patricia          30 GOLD                 1:14.00    1:12.46  
       33.90  1:12.46                                                      
  2 Zilizi-Medus, Andrea      32 GOLD                 2:00.00    1:50.10  
       51.42  1:50.10                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chaves-Fonnegra, Andia    34 SFTL                 3:24.85    3:10.59  
       42.89  1:29.97  2:19.90  3:10.59                                    
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose, Dara                34 GOLD                 4:56.00    6:02.59  
       41.94  1:28.63  2:15.17  3:02.28  3:46.99  4:32.58  5:17.84  6:02.59
 -- Edwards, Daniela          30 MWA                       NT         DQ  
       54.22  1:43.69  2:35.19  3:26.67  4:19.32  5:12.46  6:04.38       DQ
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             33 SUNM                10:10.02   10:02.10  
       34.37  1:12.00  1:50.27  2:28.63  3:06.91  3:45.22  4:23.40  5:01.31
     5:39.28  6:17.26  6:55.25  7:33.36  8:11.27  8:49.06  9:26.16 10:02.10
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Patricia          30 GOLD                   36.50      34.68  
  2 Finlon, Julie             30 GOLD                   54.64      55.45  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             33 SUNM                 1:16.11    1:15.41  
       36.80  1:15.41                                                      
  2 Cooper, Patricia          30 GOLD                 1:22.00    1:16.68  
       36.83  1:16.68                                                      
  3 Finlon, Julie             30 GOLD                 1:54.64    2:05.15  
       56.52  2:05.15                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             33 SUNM                 2:52.44    2:43.45  
       38.34  1:19.66  2:01.74  2:43.45                                    
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Daniela          30 MWA                       NT      45.82  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chaves-Fonnegra, Andia    34 SFTL                 1:46.61    1:38.96  
       47.35  1:38.96                                                      
  2 Zilizi-Medus, Andrea      32 GOLD                 2:00.00    1:49.64  
       52.26  1:49.64                                                      
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Patricia          30 GOLD                   38.00      36.81  
 -- Finlon, Julie             30 GOLD                 1:03.65         DQ  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose, Dara                34 GOLD                 1:35.00    1:24.17  
       37.40  1:24.17                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             33 SUNM                 2:50.24    2:48.02  
       37.77  1:19.93  2:12.16  2:48.02                                    
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hester, Heidi             33 SUNM                 6:00.02    5:56.86  
       39.45  1:24.07  2:09.70  2:54.74  3:49.07  4:43.55  5:21.00  5:56.86
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campos, Aranzazu          37 MWA                    34.00      37.00  
  2 Kirchner, Sara            36 GOLD                      NT      37.92  
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirchner, Sara            36 GOLD                 6:49.04    7:21.13  
     1:31.25  2:22.07  3:16.46  4:12.58  5:08.03  6:03.04  6:54.22  7:21.13
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campos, Aranzazu          37 MWA                    36.00      45.95  
  2 Kirchner, Sara            36 GOLD                      NT      47.47  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szczerban, Alexandra      37 MWA                       NT    1:28.73  
       41.00  1:28.73                                                      
  2 Kirchner, Sara            36 GOLD                      NT    1:36.74  
       46.75  1:36.74                                                      
  3 Gomez, Yaritza            36 MWA                       NT    1:46.42  
       46.71  1:46.42                                                      
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             44 GOLD                 1:06.00    1:05.59  
       31.22  1:05.59                                                      
  2 Scharr, Susan             43 GOLD                      NT    1:31.10  
       42.75  1:31.10                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             44 GOLD                 2:25.00    2:24.04  
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             44 GOLD                 5:10.00    5:06.62  
       34.34  1:13.09  1:52.51  2:31.90  3:11.11  3:50.44  4:29.05  5:06.62
  2 Cooperider, Lori          40 GOLD                 8:00.00    6:50.81  
       45.93  1:35.99  2:27.40  3:19.35  4:11.79  5:04.99  5:57.43  6:50.81
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooperider, Lori          40 GOLD                16:00.00   14:07.90  
       43.95  1:32.38  2:23.26  3:15.29  4:07.96  5:00.64  5:53.98  6:47.43
     7:40.96  8:35.82  9:31.57 10:27.33 11:23.24 12:18.32 13:13.78 14:07.90
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lassen, Megan             43 SFTL                   36.02      37.85  
  2 Cooperider, Lori          40 GOLD                 1:00.00      41.97  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lassen, Megan             43 SFTL                 1:19.07    1:25.11  
       41.55  1:25.11                                                      
  2 Cooperider, Lori          40 GOLD                 2:00.00    1:35.98  
       46.85  1:35.98                                                      
  3 Volz, Kristin             40 SFTL                 1:52.88    1:55.59  
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            42 GOLD                 3:15.68    3:07.76  
       42.82  1:30.23  2:19.92  3:07.76                                    
  2 Cooperider, Lori          40 GOLD                 4:00.00    3:23.25  
       47.72  1:38.88  2:31.21  3:23.25                                    
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             44 GOLD                   31.00      34.26  
  2 Cooperider, Lori          40 GOLD                 1:00.00      38.73  
  3 Scharr, Susan             43 GOLD                      NT      47.54  
  4 Volz, Kristin             40 SFTL                   45.88      52.21  
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            42 GOLD                 3:30.43    3:35.18  
       45.88  1:39.51  2:37.09  3:35.18                                    
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, Dale             44 GOLD                 1:20.00    1:19.03  
       36.95  1:19.03                                                      
  2 Lassen, Megan             43 SFTL                 1:18.63    1:20.48  
       37.88  1:20.48                                                      
  3 Cooperider, Lori          40 GOLD                 2:00.00    1:31.97  
       40.95  1:31.97                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooperider, Lori          40 GOLD                 4:00.00    3:30.40  
       41.00  1:31.65  2:39.51  3:30.40                                    
  2 Volz, Kristin             40 SFTL                 3:30.88    3:49.05  
       55.81  1:55.23  2:56.04  3:49.05                                    
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beatty, Yukako            42 GOLD                 6:47.67    6:48.41  
       45.61  1:40.53  2:30.54  3:21.30  4:16.75  5:12.48  6:00.95  6:48.41
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Chris          46 NASH                   31.57      32.06  
  2 Witting, Susan            49 SFTL                   40.00      33.72  
  3 Wallace, Dorothy          49 GOLD                   39.50      38.89  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witting, Susan            49 SFTL                 1:30.00    1:13.98  
       34.65  1:13.98                                                      
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Dorothy          49 GOLD                 8:00.00    7:28.53  
       45.82  1:38.18  2:34.51  3:32.22  4:31.26  5:30.38  6:30.69  7:28.53
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schoenhals, Karen         45 GOLD                 1:45.00    1:30.91  
       44.93  1:30.91                                                      
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witting, Susan            49 SFTL                   46.00      40.59  
  2 McPherson, Chris          46 NASH                   43.00      42.31  
  3 Wallace, Dorothy          49 GOLD                   49.00      50.49  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Witting, Susan            49 SFTL                 1:46.00    1:26.91  
       41.12  1:26.91                                                      
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huyette, Michele          45 FINS                   32.00      31.52  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huyette, Michele          45 FINS                 1:14.00    1:14.77  
       35.33  1:14.77                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schoenhals, Karen         45 GOLD                 3:50.00    3:16.26  
       44.56  1:36.65  2:27.24  3:16.26                                    
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Chris          46 NASH                 1:18.02    1:19.50  
       35.91  1:19.50                                                      
 -- Witting, Susan            49 SFTL                 1:42.00         DQ  
       39.01       DQ                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schoenhals, Karen         45 GOLD                 3:50.00    3:14.06  
       41.86  1:31.18  2:29.65  3:14.06                                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             54 SFTL                   31.00      30.43  
  2 Hinton, Melissa           54 GOLD                   38.00      37.47  
  3 Collins, Patti            51 WOW                    45.41      43.26  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             54 SFTL                 1:08.98    1:08.37  
       32.72  1:08.37                                                      
  2 Hinton, Melissa           54 GOLD                 1:30.00    1:22.77  
       38.91  1:22.77                                                      
  3 Casey, Kathleen           54 GOLD                 1:26.00    1:23.32  
       38.82  1:23.32                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            50 SFTL                 3:29.57    2:52.94  
       38.54  1:23.02  2:09.04  2:52.94                                    
  2 Hinton, Melissa           54 GOLD                 3:25.00    3:08.84  
       41.55  1:29.37  2:20.09  3:08.84                                    
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          50 GOLD                 5:20.00    4:43.07  
       36.66  1:15.85  1:56.29  2:37.53  3:18.66  4:00.76  4:43.07  4:43.07
  2 Bennett, Sarah            50 SFTL                 7:10.55    6:24.59  
     1:29.48  2:18.73  3:07.67  3:56.80  4:46.80  5:35.29  6:24.59  6:24.59
  3 Hinton, Melissa           54 GOLD                 7:10.00    6:53.50  
     1:38.17  2:31.46  3:24.95  4:19.04  5:12.29  6:04.86  6:53.21  6:53.50
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            50 SFTL                13:58.10   13:50.34  
       44.86  1:35.77  2:27.84  3:20.04  4:11.90  5:04.49  5:57.25  6:49.67
     7:41.97  8:34.65  9:27.98 10:20.94 11:13.34 12:05.35 12:58.61 13:50.34
  2 Casey, Kathleen           54 GOLD                14:00.00   13:51.30  
       43.68  1:33.84  2:24.98  3:17.68  4:11.86  5:03.80  5:55.80  6:47.55
     7:39.46  8:31.24  9:25.12 10:18.26 11:11.66 12:05.15 12:57.51 13:51.30
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               53 SFTL                   42.00      43.13  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               53 SFTL                 1:35.00    1:32.00  
       44.22  1:32.00                                                      
  2 Casey, Kathleen           54 GOLD                 1:45.00    1:38.92  
       46.45  1:38.92                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodburn, Andrea          50 GOLD                 3:00.00    2:55.17  
       42.14  1:26.23  2:11.48  2:55.17                                    
  2 Bennett, Sarah            50 SFTL                 4:17.93    3:56.28  
       53.88  1:55.30  2:56.59  3:56.28                                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             54 SFTL                   41.37      40.57  
  2 Thomas, Ann               53 SFTL                   49.00      44.08  
  3 Chin-Ogilvie, Adrienne    53 SFTL                 1:00.00      49.54  
  4 Hinton, Melissa           54 GOLD                   55.00      52.78  
  5 Collins, Patti            51 WOW                    53.30      53.11  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             54 SFTL                 1:30.80    1:28.89  
       41.95  1:28.89                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Patti            51 WOW                       NT    4:11.63  
       59.24  2:02.12  3:07.49  4:11.63                                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin-Ogilvie, Adrienne    53 SFTL                 1:00.00      46.97  
  2 Casey, Kathleen           54 GOLD                   50.00      51.76  
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Sarah            50 SFTL                 4:32.15    4:04.54  
       52.51  1:55.78  3:00.44  4:04.54                                    
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             54 SFTL                 1:19.38    1:17.89  
       37.46  1:17.89                                                      
  2 Collins, Patti            51 WOW                  1:49.94    1:50.11  
       52.03  1:50.11                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             54 SFTL                 3:04.35    3:05.07  
       39.09  1:31.13  2:24.35  3:05.07                                    
  2 Thomas, Ann               53 SFTL                 3:20.00    3:26.93  
       40.17  1:31.90  3:26.93  3:26.93                                    
  3 Bennett, Sarah            50 SFTL                 4:02.65    3:33.63  
       53.38  1:50.47  2:49.67  3:33.63                                    
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             54 SFTL                 6:40.00    6:42.38  
       41.30  1:34.19  2:30.16  3:24.38  4:19.05  5:15.51  5:59.79  6:42.38
  2 Thomas, Ann               53 SFTL                 7:20.00    7:19.36  
  3 Bennett, Sarah            50 SFTL                 7:48.20    7:32.66  
       54.27  1:59.07  2:58.92  3:58.80  4:59.58  6:00.38  6:46.55  7:32.66
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Lisa              57 GOLD                   31.50      31.19  
  2 Devanney, Celia           56 GOLD                   32.32      31.31  
  3 McDonnell, Peggy          58 GOLD                   32.50      32.52  
  4 Seier, Lydia              57 GOLD                   32.91      32.93  
  5 Protzman, Barbara         59 GOLD                   33.80      34.09  
  6 Soucie, Helen             57 GOLD                   40.81      41.45  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           56 GOLD                 1:11.29    1:11.46  
       33.94  1:11.46                                                      
  2 Bennet, Lisa              57 GOLD                 1:12.80    1:12.70  
       34.15  1:12.70                                                      
  3 Seier, Lydia              57 GOLD                 1:13.62    1:14.01  
       34.81  1:14.01                                                      
  4 Protzman, Barbara         59 GOLD                 1:16.50    1:16.39  
       35.57  1:16.39                                                      
  5 Henley, Cynthia           55 SFTL                      NT    1:30.28  
       42.76  1:30.28                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Lisa              57 GOLD                 2:36.50    2:32.26  
  2 Devanney, Celia           56 GOLD                 2:36.61    2:35.99  
  3 McDonnell, Peggy          58 GOLD                 2:36.61    2:37.97  
  4 Seier, Lydia              57 GOLD                 2:43.00    2:43.95  
  5 Protzman, Barbara         59 GOLD                 2:45.00    2:50.06  
  6 Itzler, Ellen             55 SFTL                 2:59.09    2:53.48  
       38.30  1:22.81  2:08.69  2:53.48                                    
  7 Henley, Cynthia           55 SFTL                      NT    3:17.85  
     2:26.76  3:17.85  3:17.85                                             
  8 Grady, Marci              55 SFTL                 3:20.00    3:31.52  
       46.94  1:38.90  2:35.31  3:31.52                                    
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia           56 GOLD                 5:31.40    5:33.91  
       35.72  1:17.54  2:01.00  2:44.42  3:27.92  4:10.79  4:53.34  5:33.91
  2 Cavanaugh, Debbie         55 GOLD                 5:50.00    5:40.78  
       38.92  1:22.30  2:05.43  2:48.90  3:32.34  4:15.41  4:58.62  5:40.78
  3 Munro, Nancy              55 NCMJ                 6:30.00    9:57.93  
     1:06.72  2:22.77  3:38.79  4:54.32  6:09.07  7:24.35  8:42.33  9:57.93
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Lisa              57 GOLD                11:25.50   11:04.57  
       36.66  1:17.13  1:58.76  2:40.75  3:23.25  4:06.10  4:48.62  5:30.90
     6:13.11  6:55.01  7:37.36  8:18.97  9:00.91  9:42.75 10:24.37 11:04.57
  2 Devanney, Celia           56 GOLD                11:15.00   11:26.23  
       37.36  1:20.43  2:04.17  2:47.76  3:31.44  4:15.96  4:59.96  5:43.63
     6:27.54  7:10.98  7:54.45  8:37.44  9:20.35 10:03.33 10:46.00 11:26.23
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seier, Lydia              57 GOLD                   44.19      43.19  
  2 Soucie, Helen             57 GOLD                   50.30      54.34  
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Debbie         55 GOLD                 3:10.00    2:57.59  
       42.82  1:27.62  2:12.97  2:57.59                                    
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Lisa              57 GOLD                   40.80      39.92  
  2 McDonnell, Peggy          58 GOLD                   41.16      41.15  
  3 Itzler, Ellen             55 SFTL                   50.77      46.24  
  4 Soucie, Helen             57 GOLD                   53.34      56.70  
  5 Munro, Nancy              55 NCMJ                 1:15.00    1:36.00  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Lisa              57 GOLD                 1:30.60    1:29.03  
       40.92  1:29.03                                                      
  2 Itzler, Ellen             55 SFTL                 1:47.09    1:44.33  
       51.04  1:44.33                                                      
  3 Henley, Cynthia           55 SFTL                      NT    1:48.60  
       51.31  1:48.60                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Itzler, Ellen             55 SFTL                 3:50.77    3:41.60  
       51.69  1:49.17  2:47.66  3:41.60                                    
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          58 GOLD                   35.08      35.35  
  2 Devanney, Celia           56 GOLD                   35.95      35.60  
  3 Seier, Lydia              57 GOLD                   36.40      36.05  
  4 Soucie, Helen             57 GOLD                   52.06    1:00.62  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennet, Lisa              57 GOLD                 1:23.70    1:19.81  
       37.07  1:19.81                                                      
  2 Seier, Lydia              57 GOLD                 1:28.00    1:23.58  
       38.45  1:23.58                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Marci              55 SFTL                 4:20.46    4:38.15  
       57.16  2:08.49  3:26.13  4:38.15                                    
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          58 GOLD                 1:22.80    1:20.98  
       37.13  1:20.98                                                      
  2 Protzman, Barbara         59 GOLD                 1:27.50    1:30.30  
       41.61  1:30.30                                                      
  3 Seier, Lydia              57 GOLD                 1:39.73    1:41.12  
       42.05  1:41.12                                                      
  4 Soucie, Helen             57 GOLD                 1:52.30    1:54.77  
       54.48  1:54.77                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy          58 GOLD                 2:57.60    2:58.83  
       37.44  1:25.30  2:18.08  2:58.83                                    
  2 Soucie, Helen             57 GOLD                      NT    4:04.64  
       59.43  2:01.15  3:11.48  4:04.64                                    
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           61 GOLD                   34.99      32.99  
  2 Fazzano, Catalina         60 GOLD                   51.12      52.37  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           61 GOLD                 1:14.99    1:11.93  
       34.09  1:11.93                                                      
  2 Hatic, Deborah            64 GOLD                 1:30.78    1:31.19  
       41.93  1:31.19                                                      
  3 Fazzano, Catalina         60 GOLD                 1:56.99    2:02.37  
       59.68  2:02.37                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           61 GOLD                 2:42.00    2:39.12  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatic, Deborah            64 GOLD                   45.80      51.87  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           61 GOLD                   42.99      42.33  
  2 Fazzano, Catalina         60 GOLD                   58.56      56.93  
  3 Mithcell, Anita           63 SFTL                 1:02.00    1:03.15  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazzano, Catalina         60 GOLD                 2:09.25    2:11.82  
     1:02.26  2:11.82                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazzano, Catalina         60 GOLD                 4:53.74    4:45.82  
     1:03.24  2:17.00  3:33.65  4:45.82                                    
  2 Mithcell, Anita           63 SFTL                 3:50.00    5:02.14  
     1:09.18  2:25.81  3:44.79  5:02.14                                    
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           61 GOLD                 1:14.59    1:23.97  
       39.22  1:23.97                                                      
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              65 SNM                    38.01      35.54  
  2 Edelmaier, Brigitte       67 GOLD                   41.00      38.74  
  3 Mitchell, Jeannie         67 GOLD                   41.40      39.80  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         67 GOLD                 1:32.13    1:31.52  
       43.29  1:31.52                                                      
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         67 GOLD                   45.69      46.23  
  2 Edelmaier, Brigitte       67 GOLD                   45.00      47.04  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         67 GOLD                 1:40.60    1:37.29  
       47.57  1:37.29                                                      
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mitchell, Jeannie         67 GOLD                 3:33.74         DQ  
       51.05  1:45.55  2:41.34       DQ                                    
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         67 GOLD                   52.70      54.79  
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edelmaier, Brigitte       67 GOLD                   42.00      42.23  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              65 SNM                  1:35.00    1:33.29  
       45.40  1:33.29                                                      
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Susan              65 SNM                  1:35.07    1:33.17  
       41.78  1:33.17                                                      
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackley, Ella              71 MM                     42.40      42.67  
  2 Foley, Carolynn           70 AAA                    48.62      47.80  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackley, Ella              71 MM                   1:40.03    1:38.37  
       45.14  1:38.37                                                      
  2 Foley, Carolynn           70 AAA                  1:44.05    1:47.81  
       52.12  1:47.81                                                      
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackley, Ella              71 MM                   3:44.12    3:28.43  
       45.00  1:38.74  2:35.31  3:28.43                                    
  2 Foley, Carolynn           70 AAA                  3:53.78    3:49.34  
       50.86  1:49.47  2:50.76  3:49.34                                    
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           70 AAA                  8:02.25    7:58.77  
       53.08  1:53.68  2:55.30  3:57.82  5:00.56  6:01.76  7:01.54  7:58.77
  2 Echeverria, Carmen        73 MWA                  8:00.00    7:58.87  
     1:50.30  2:52.58  3:54.10  4:54.65  5:56.57  6:58.45  7:58.87  7:58.87
  3 Ackley, Ella              71 MM                   7:44.17    8:11.41  
     1:41.57  2:38.69  3:35.91  4:30.61  5:27.83  6:23.09  7:19.24  8:11.41
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           70 AAA                 16:36.88   16:27.31  
       54.14  1:55.41  2:58.16  4:00.63  5:03.51  6:05.37  7:08.23  8:11.06
     9:14.29 10:17.42 11:20.39 12:22.13 13:25.95 14:26.64 15:27.83 16:27.31
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackley, Ella              71 MM                     50.25      50.61  
  2 Foley, Carolynn           70 AAA                    53.04      52.83  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackley, Ella              71 MM                   1:55.10    1:51.48  
       53.39  1:51.48                                                      
  2 Foley, Carolynn           70 AAA                  1:56.27    1:59.68  
       57.19  1:59.68                                                      
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackley, Ella              71 MM                   4:07.16    4:03.45  
     1:55.69  2:58.15  4:03.45                                             
  2 Foley, Carolynn           70 AAA                  4:15.16    4:12.98  
       58.28  2:04.20  3:10.69  4:12.98                                    
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Foley, Carolynn           70 AAA                  1:06.33         DQ  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Echeverria, Carmen        73 MWA                  2:05.00    2:06.98  
       56.82  2:06.98                                                      
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              75 T2NM                 1:50.00    1:51.95  
       53.82  1:51.95                                                      
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit              75 T2NM                 1:52.50    1:54.41  
       53.64  1:54.41                                                      
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Jebe, Margit              75 T2NM                 3:50.00         DQ  
       56.71  1:59.62  2:14.93       DQ                                    
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Nicolas            19 MWA                       NT      28.48  
  2 Grieser, David            24 GOLD                   29.00      30.03  
  3 Mian, Michael             21 WOW                    36.00      33.23  
  4 Sanguinetti, Diego        23 GOLD                   41.24      54.07  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanguinetti, Diego        23 GOLD                 1:43.21    2:07.00  
       58.16  2:07.00                                                      
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvarez, Ricardo          23 MWA                  5:00.00    5:02.57  
       32.14  1:08.43  1:45.46  2:22.88  3:01.50  3:41.69  4:22.16  5:02.57
  2 Mian, Michael             21 WOW                  6:40.00    5:49.87  
       37.37  1:18.82  2:02.36  3:34.10  4:19.73  5:05.35  5:50.59  5:49.87
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Sanguinetti, Diego        23 GOLD                      NT         DQ  
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Nicolas            19 MWA                       NT      38.11  
  2 Grieser, David            24 GOLD                   38.00      44.51  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanguinetti, Diego        23 GOLD                   56.82    1:03.77  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvarez, Ricardo          23 MWA                  1:05.00    1:08.88  
       31.36  1:08.88                                                      
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Nicolas            19 MWA                       NT    1:14.63  
       34.69  1:14.63                                                      
  2 Grieser, David            24 GOLD                 1:23.00    1:24.50  
       38.33  1:24.50                                                      
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            25 WOW                       NT      25.48  
  2 Johansen, Christopher     29 GRSC                   26.00      25.96  
  3 Montero, Ramon            26 GOLD                 1:15.10    1:02.48  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher     29 GRSC                   59.00      59.06  
       27.92    59.06                                                      
  2 Jansel, Aldo              27 GOLD                 1:13.00    1:13.82  
       35.19  1:13.82                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher     29 GRSC                 2:05.00    2:10.97  
       30.06  1:03.06  1:37.17  2:10.97                                    
  2 Jansel, Aldo              27 GOLD                 2:35.00    2:45.20  
       36.04  1:17.22  2:00.49  2:45.20                                    
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher     29 GRSC                 4:40.00    4:39.06  
       31.13  1:05.11  1:39.82  2:15.09  2:50.74  3:26.73  4:03.28  4:39.06
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher     29 GRSC                 9:30.00    9:42.74  
       32.23  1:07.97  1:44.38  2:20.80  2:57.46  3:33.92  4:10.44  4:46.94
     5:23.79  6:00.36  6:37.42  7:14.68  7:52.11  8:29.39  9:06.28  9:42.74
  2 Jansel, Aldo              27 GOLD                14:30.00   13:18.23  
       39.05  1:23.87  2:10.86  7:10.12                                    
              7:59.85  8:48.88  9:37.57 10:26.30 11:15.29 12:54.93 13:18.23
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montero, Ramon            26 GOLD                 1:59.11    1:27.01  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher     29 GRSC                 1:13.00    1:11.80  
       34.61  1:11.80                                                      
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Casey              29 Unattached                NT      32.81  
  2 Montero, Ramon            26 GOLD                 2:10.10    1:13.67  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher     29 GRSC                 1:03.00    1:06.92  
       30.21  1:06.92                                                      
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garza, Richard            25 WOW                       NT    1:04.95  
       29.58  1:04.95                                                      
  2 Johansen, Christopher     29 GRSC                 1:08.00    1:07.90  
       31.00  1:07.90                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher     29 GRSC                 2:20.00    2:27.33  
       29.74  1:08.22  1:53.13  2:27.33                                    
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johansen, Christopher     29 GRSC                 5:00.00    5:23.04  
       31.75  1:09.61  1:52.73  2:35.68  3:22.93  4:11.13  4:47.68  5:23.04
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaucher, James            30 GOLD                   28.00      26.38  
  2 Ferreira, Guilherme       30 AZFL                   26.00      26.40  
  3 Suarez, Diego             30 GOLD                   26.14      27.05  
  4 Cline, Aaron              34 MWA                       NT      30.57  
  5 Miyares, Andres           30 GOLD                   37.10      39.39  
  6 Cara, Orlando             30 GOLD                      NT      45.62  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaucher, James            30 GOLD                 1:00.00      58.83  
       28.18    58.83                                                      
  2 Krajewski, Tim            32 GOLD                 1:22.00    1:16.89  
       35.95  1:16.89                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krajewski, Tim            32 GOLD                 2:55.00    2:46.42  
       51.50  1:57.04  3:10.92  2:46.42                                    
  2 Miyares, Andres           30 GOLD                 2:55.10    2:57.77  
       53.50  2:09.26  3:29.32  2:57.77                                    
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kendig, Jamie             33 SYSM                 5:00.00    4:41.97  
       29.97  1:05.00  1:40.87  2:17.71  2:54.78  3:30.84  4:06.71  4:41.97
  2 Suarez, Diego             30 GOLD                 4:50.00    4:57.68  
       30.56  1:06.10  1:43.60  2:21.84  3:00.44  3:39.24  4:17.51  4:57.68
  3 Miyares, Andres           30 GOLD                 6:16.10    6:09.59  
       40.59  1:25.80  2:12.65  2:59.90  3:46.93  4:34.25  5:22.28  6:09.59
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         30 SUNM                10:15.15   10:14.56  
       34.37  1:12.56  1:51.45  2:30.72  3:09.63  3:48.22  4:27.19  5:06.39
     5:45.61  6:25.09  7:03.99  7:43.18  8:22.44  9:01.09  9:38.99 10:14.56
  2 Kendig, Jamie             33 SYSM                10:00.00   10:18.20  
       33.33  1:12.33  1:52.06  2:31.78  3:11.55  3:50.91  4:31.23  5:10.95
     5:49.99  6:28.80  7:07.80  7:47.37  8:25.95  9:04.63  9:42.24 10:18.20
  3 Krajewski, Tim            32 GOLD                12:00.00   12:09.85  
       40.62  1:25.13  2:11.18  2:57.13  3:43.50  4:29.14  5:15.69  6:02.93
     6:49.49  7:35.91  8:22.43  9:08.51  9:54.99 10:40.72 11:26.30 12:09.85
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         30 SUNM                   32.05      29.70  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kendig, Jamie             33 SYSM                 1:06.32    1:04.33  
       30.79  1:04.33                                                      
  2 Cuticchia, Tommie         30 SUNM                 1:06.76    1:05.00  
       31.74  1:05.00                                                      
  3 Vaucher, James            30 GOLD                 1:10.00    1:09.17  
       32.65  1:09.17                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         30 SUNM                 2:32.00    2:23.66  
       33.65  1:10.28  1:47.28  2:23.66                                    
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferreira, Guilherme       30 AZFL                   33.50      33.48  
  2 Miyares, Andres           30 GOLD                 1:10.10      59.59  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Kendig, Jamie             33 SYSM                 1:15.45         DQ  
       34.59       DQ                                                      
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kendig, Jamie             33 SYSM                   27.01      26.92  
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miyares, Andres           30 GOLD                 3:08.11    3:19.88  
       42.76  1:32.97  2:25.56  3:19.88                                    
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferreira, Guilherme       30 AZFL                 1:07.30    1:05.06  
       29.83  1:05.06                                                      
  2 Vaucher, James            30 GOLD                 1:09.00    1:08.59  
       31.86  1:08.59                                                      
  3 Suarez, Diego             30 GOLD                 1:15.00    1:12.67  
       33.91  1:12.67                                                      
  5 Cline, Aaron              34 MWA                       NT    1:30.84  
       42.10  1:30.84                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miyares, Andres           30 GOLD                 3:40.12    3:37.86  
       41.67  1:44.55  2:51.44  3:37.86                                    
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         30 SUNM                 5:35.00    5:35.02  
       35.24  1:15.76  1:56.49  2:37.42  3:27.90  4:18.57  4:58.03  5:35.02
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            38 GOLD                      NT      25.06  
  2 Drusc, Ivan               36 UC50                   26.00      25.87  
  3 Declercq, Robert          38 AZFL                   30.29      28.16  
  4 Vogel, Michel             37 SFTL                   33.07      30.15  
  5 Tsang, Don                38 GOLD                   32.00      30.68  
  6 Scharf, Lee               35 GOLD                   43.00      43.25  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsang, Don                38 GOLD                 1:15.00    1:12.56  
       35.03  1:12.56                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsang, Don                38 GOLD                 2:58.00    2:50.19  
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comulada, Luis            38 GOLD                      NT    4:49.30  
       30.88  1:06.17  1:43.63  2:21.79  2:59.60  3:37.81  4:14.48  4:49.30
  2 Declercq, Robert          38 AZFL                 5:30.00    5:19.76  
       34.78  1:13.32  1:52.87  2:33.59  3:15.16  3:57.10  4:39.04  5:19.76
  3 Vogel, Michel             37 SFTL                 5:30.00    5:38.21  
       38.47  1:19.40  2:01.94  2:45.01  3:27.99  4:11.67  4:55.50  5:38.21
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               35 GOLD                   46.00      52.78  
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Shawn             38 WOW                  2:40.85    2:44.05  
       38.01  1:20.15  2:02.72  2:44.05                                    
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drusc, Ivan               36 UC50                   32.00      32.38  
  2 Declercq, Robert          38 AZFL                   39.47      39.41  
  3 Tsang, Don                38 GOLD                   45.00      43.94  
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Shawn             38 WOW                  2:58.83    2:54.59  
       39.55  1:23.92  2:09.37  2:54.59                                    
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               35 GOLD                   44.72      39.45  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               35 GOLD                 1:55.72    2:01.79  
       52.71  2:01.79                                                      
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drusc, Ivan               36 UC50                 1:06.00    1:07.36  
       29.29  1:07.36                                                      
  2 Comulada, Luis            38 GOLD                      NT    1:09.25  
       32.29  1:09.25                                                      
  3 Vogel, Michel             37 SFTL                 1:25.00    1:21.20  
       38.41  1:21.20                                                      
  4 Scharf, Lee               35 GOLD                 1:55.73    1:54.61  
       50.71  1:54.61                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Lee               35 GOLD                 4:25.17    4:15.73  
       50.76  1:57.77  3:15.64  4:15.73                                    
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Ryan            40 SFTL                   24.72      24.04  
  2 Abcug, Rob                44 GOLD                   27.00      27.96  
  3 Vale, Robert              44 AZFL                   29.70      29.95  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Ryan            40 SFTL                   54.16      53.80  
       25.68    53.80                                                      
  2 Rodriguez, Ramses         41 SYSM                   56.80      56.04  
       27.11    56.04                                                      
  3 Serrao, Sheldon           42 GOLD                 1:02.00    1:03.39  
       29.32  1:03.39                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Ryan            40 SFTL                 2:09.50    2:01.39  
       27.02    57.72  1:29.60  2:01.39                                    
  2 Rodriguez, Ramses         41 SYSM                 2:03.40    2:02.69  
       28.71    59.61  1:31.41  2:02.69                                    
  3 Ochoa, Carlos             42 PLAN                 2:12.13    2:11.22  
       31.03  1:04.65  1:37.92  2:11.22                                    
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Ramses         41 SYSM                 4:23.43    4:22.32  
       29.94  1:02.84  1:35.99  2:09.56  2:43.05  3:16.89  3:50.23  4:22.32
  2 Pardo, Robert             40 SFTL                 5:00.00    4:50.19  
       32.88  1:08.17  1:44.93  2:21.89  2:59.29  3:36.74  4:14.27  4:50.19
  3 Lassen, Jason             41 SFTL                 6:26.00    6:15.71  
       41.22  1:27.09  2:13.54  3:00.92  3:49.06  4:38.43  5:27.60  6:15.71
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Ramses         41 SYSM                 9:13.00    9:07.37  
       30.49  1:04.02  1:38.25  2:13.09  2:47.85  3:23.13  3:58.14  4:33.30
     5:08.31  5:43.26  6:18.46  6:53.13  7:27.58  8:01.82  8:35.35  9:07.37
  2 Lassen, Jason             41 SFTL                14:45.00   14:20.43  
       49.35  1:42.66  2:36.54  3:30.09  4:25.18  5:18.85  6:13.31  7:08.09
     8:02.45  8:56.58  9:50.71 10:45.21 11:39.86 12:34.49 13:28.50 14:20.43
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Ryan            40 SFTL                   32.00      30.37  
  2 Serrao, Sheldon           42 GOLD                   32.00      31.28  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Serrao, Sheldon           42 GOLD                 1:15.00    1:13.96  
       34.65  1:13.96                                                      
  2 Williams, Ryan            40 SFTL                 1:09.91    1:16.73  
       36.41  1:16.73                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Ramses         41 SYSM                 2:26.27    2:25.21  
       35.39  1:12.70  1:49.23  2:25.21                                    
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Ryan            40 SFTL                   33.19      32.20  
  2 Abcug, Rob                44 GOLD                   33.00      33.77  
  3 Hanks, Glen               43 GOLD                   41.50      41.27  
  4 Pardo, Robert             40 SFTL                   45.00      42.14  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               43 GOLD                 1:32.50    1:31.55  
       42.57  1:31.55                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               43 GOLD                 3:16.09    3:21.17  
       45.05  1:36.40  2:29.74  3:21.17                                    
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Ryan            40 SFTL                   27.48      26.45  
  2 Serrao, Sheldon           42 GOLD                   28.00      28.56  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Ramses         41 SYSM                 1:01.99    1:02.85  
       29.75  1:02.85                                                      
  2 Vale, Robert              44 AZFL                      NT    1:20.89  
       36.07  1:20.89                                                      
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Ryan            40 SFTL                 1:03.44    1:00.97  
       28.11  1:00.97                                                      
  2 Serrao, Sheldon           42 GOLD                 1:12.00    1:07.61  
       30.48  1:07.61                                                      
  2 Iriago, Hilario           40 MWA                       NT    1:13.46  
       33.13  1:13.46                                                      
  3 Pardo, Robert             40 SFTL                 1:18.00    1:17.27  
       37.15  1:17.27                                                      
  4 Vale, Robert              44 AZFL                      NT    1:21.03  
       34.08  1:21.03                                                      
  5 Hanks, Glen               43 GOLD                 1:23.50    1:23.64  
       40.64  1:23.64                                                      
  6 Lassen, Jason             41 SFTL                 1:27.00    1:26.51  
       42.18  1:26.51                                                      
  7 Marquez, Raymond          42 Unattached                NT    1:43.72  
       46.43  1:43.72                                                      
 -- Abcug, Rob                44 GOLD                 1:12.00         DQ  
       33.59       DQ                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos             42 PLAN                 2:40.40    2:27.67  
       31.34  1:10.95  1:54.50  2:27.67                                    
  2 Hanks, Glen               43 GOLD                 2:50.00    3:05.08  
       39.93  1:31.34  2:24.58  3:05.08                                    
  3 Lassen, Jason             41 SFTL                 3:09.00    3:09.09  
       43.48  1:33.19  2:24.12  3:09.09                                    
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanks, Glen               43 GOLD                 6:10.00    6:29.09  
       43.68  1:36.87  2:28.30  3:18.40  4:11.63  5:06.02  5:48.91  6:29.09
  2 Lassen, Jason             41 SFTL                 7:15.00    7:04.60  
       47.57  1:46.40  2:41.35  3:35.73  4:29.44  5:23.80  6:15.21  7:04.60
  3 Marquez, Raymond          42 Unattached                NT    8:26.34  
       52.04  1:55.17  4:15.60  5:35.27  6:52.42  7:41.72  8:26.34  8:26.34
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyn, Michael              45 GOLD                   24.00      26.75  
  2 Tolomeo, Scott            48 GOLD                   30.19      29.39  
  3 Farias, Sergio            47 GOLD                   34.03      31.73  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Read, David               45 SFTL                 1:02.00    1:00.67  
       28.83  1:00.67                                                      
  2 Arthur, Kirk              46 GOLD                      NT    1:10.71  
       35.37  1:10.71                                                      
  3 Abad, Fernando            49 PLAN                 1:10.73    1:11.27  
       34.42  1:11.27                                                      
  4 Costantino, Thomas        46 WOW                       NT    1:13.37  
       34.69  1:13.37                                                      
  5 Snover, Raife             49 SFTL                 1:15.77    1:21.13  
       36.07  1:21.13                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Read, David               45 SFTL                 2:07.42    2:16.86  
       30.57  1:04.61  1:39.76  2:16.86                                    
  2 Arthur, Kirk              46 GOLD                      NT    2:45.22  
       36.39  1:17.76  2:01.31  2:45.22                                    
  3 Costantino, Thomas        46 WOW                       NT    2:52.46  
       36.28  1:19.93  2:06.90  2:52.46                                    
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, David            46 GOLD                 5:00.00    4:56.99  
       32.74  1:08.49  1:45.12  2:22.61  3:00.65  3:39.51  4:19.49  4:56.99
  2 Mitchinson, Dean          45 SYSM                 5:06.76    5:01.48  
       34.06  1:11.46  1:48.95  2:26.68  3:04.92  3:44.88  4:23.19  5:01.48
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         49 GOLD                 8:58.50    8:41.60  
       29.90  1:03.02  1:36.02  2:08.90  2:41.30  3:14.13  3:46.93  4:19.90
     4:52.30  5:25.07  5:57.81  6:30.70  7:03.45  7:36.46  8:09.49  8:41.60
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            49 PLAN                   38.73      39.18  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            49 PLAN                 1:22.42    1:23.16  
       40.89  1:23.16                                                      
  2 Blavatnik, Alex           49 SFTL                 1:25.00    1:37.74  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tolomeo, Scott            48 GOLD                   38.91      39.08  
  2 Farias, Sergio            47 GOLD                   43.15      42.56  
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, David            46 GOLD                 3:00.00    3:01.69  
       40.80  1:26.78  2:13.58  3:01.69                                    
  2 Farias, Sergio            47 GOLD                 3:33.87    3:34.71  
       47.14  1:40.45  2:37.63  3:34.71                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Andy              46 SFTL                   30.00      30.73  
  2 Arthur, Kirk              46 GOLD                      NT      32.96  
  3 Costantino, Thomas        46 WOW                       NT      39.45  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Fernando            49 PLAN                 1:25.00    1:33.02  
       41.09  1:33.02                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Andy              46 SFTL                 2:38.00    2:35.54  
       34.53  1:13.31  1:53.97  2:35.54                                    
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClair, David            46 GOLD                 1:12.00    1:11.35  
       33.56  1:11.35                                                      
  2 Tolomeo, Scott            48 GOLD                 1:21.38    1:19.49  
       38.08  1:19.49                                                      
  3 Abad, Fernando            49 PLAN                 1:20.98    1:21.99  
       38.73  1:21.99                                                      
  4 Farias, Sergio            47 GOLD                 1:25.80    1:29.93  
       41.90  1:29.93                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Andy              46 SFTL                 2:40.00    2:36.60  
       32.43  1:14.27  2:00.69  2:36.60                                    
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valdivia, Ricardo         49 GOLD                 5:12.14    4:47.13  
       30.36  1:06.09  2:20.43  3:00.71  3:42.00  4:14.96  4:46.95  4:47.13
  2 Farias, Sergio            47 GOLD                      NT    7:39.91  
       50.99  1:52.03  2:54.22  3:57.21  4:57.33  5:58.46  6:50.99  7:39.91
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubrey, Michael           52 Unattached             28.10      27.40  
  2 Barnhardt, Shawn          54 AZFL                   38.00      31.88  
  3 Kolb, Karl                52 NEM                       NT      32.35  
  4 Coomes, Brian             53 GOLD                   33.38      32.64  
  5 Nunnally, Robert          52 GOLD                   34.31      33.00  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           50 GOLD                   59.77    1:02.88  
       30.25  1:02.88                                                      
  2 Digilio, Christopher      50 GOLD                 1:12.00    1:07.97  
       32.39  1:07.97                                                      
  3 Nunnally, Robert          52 GOLD                 1:18.51    1:13.34  
       34.59  1:13.34                                                      
  4 Jacobson, Steven          51 GOLD                 1:07.88    1:20.77  
       36.08  1:20.77                                                      
  5 Gamory, Thaddeus          53 Unattached                NT    1:28.47  
       40.14  1:28.47                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Jonathan           50 GOLD                 2:13.62    2:15.90  
       31.11  1:05.21  1:40.60  2:15.90                                    
  2 Korey, Bill               50 GOLD                 2:30.10    2:21.39  
       32.90  1:09.04  1:45.59  2:21.39                                    
  3 Nunnally, Robert          52 GOLD                 2:53.56    2:44.65  
  4 Coomes, Brian             53 GOLD                 2:44.43    2:47.44  
       38.55  1:20.74  2:04.85  2:47.44                                    
  5 Taylor, Michael           53 Unattached           3:00.00    2:53.54  
       36.39  1:17.76  2:01.31  2:53.54                                    
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolb, Karl                52 NEM                       NT    5:26.02  
       37.97  1:18.66  2:00.75  2:42.25  3:23.95  4:05.71  4:47.06  5:26.02
  2 Coomes, Brian             53 GOLD                 6:43.08    6:02.04  
       40.14  1:25.10  2:12.21  2:59.50  3:46.31  4:32.33  5:18.39  6:02.04
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill               50 GOLD                10:30.30   10:08.93  
       33.98  1:12.22  1:51.23  2:30.06  3:08.97  3:47.67  4:26.40  5:05.08
     5:43.64  6:22.04  7:00.59  7:38.97  8:17.14  8:55.07  9:32.71 10:08.93
  2 Taylor, Michael           53 Unattached          13:00.00   12:57.33  
     2:11.69                             3:48.91                           
     7:08.29  7:58.32  8:48.60  9:38.43 10:28.87 11:19.27 12:10.00 12:57.33
  3 Coomes, Brian             53 GOLD                12:56.34   13:07.11  
       43.19  1:32.57  2:23.04  3:14.01  4:05.18  4:56.81  5:47.99  6:38.86
     7:29.40  8:19.72  9:09.96  9:58.31 10:45.71 11:34.62 12:21.89 13:07.11
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubrey, Michael           52 Unattached             34.00      34.15  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill               50 GOLD                 1:20.40    1:16.65  
       37.23  1:16.65                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolb, Karl                52 NEM                       NT    3:09.78  
       45.10  1:33.57  2:22.75  3:09.78                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Al                53 GOLD                   34.00      34.24  
  2 Aubrey, Michael           52 Unattached             37.50      34.52  
  3 Barnhardt, Shawn          54 AZFL                   45.00      41.67  
  4 Coomes, Brian             53 GOLD                   44.80      42.52  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moreno, Al                53 GOLD                 1:17.00    1:16.53  
       35.78  1:16.53                                                      
  2 Aubrey, Michael           52 Unattached           1:13.50    1:20.99  
       37.19  1:20.99                                                      
  3 Coomes, Brian             53 GOLD                 1:44.80    1:35.14  
       45.53  1:35.14                                                      
  4 Jacobson, Steven          51 GOLD                 1:32.09    1:37.14  
       44.35  1:37.14                                                      
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubrey, Michael           52 Unattached             33.00      30.83  
  2 Moreno, Al                53 GOLD                   32.00      32.77  
  3 Digilio, Christopher      50 GOLD                   37.00      33.70  
  4 Coomes, Brian             53 GOLD                   35.11      36.40  
  5 Jacobson, Steven          51 GOLD                   37.62      48.82  
  6 Gamory, Thaddeus          53 Unattached                NT      52.97  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolb, Karl                52 NEM                       NT    1:28.46  
       40.04  1:28.46                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubrey, Michael           52 Unattached           1:13.00    1:11.00  
       32.68  1:11.00                                                      
  2 Coomes, Brian             53 GOLD                 1:30.00    1:23.01  
       38.16  1:23.01                                                      
  3 Barnhardt, Shawn          54 AZFL                 1:40.00    1:24.53  
       36.96  1:24.53                                                      
  4 Nunnally, Robert          52 GOLD                 1:28.00    1:27.00  
       40.92  1:27.00                                                      
  5 Gamory, Thaddeus          53 Unattached                NT    1:55.00  
       54.60  1:55.00                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korey, Bill               50 GOLD                 2:55.20    2:40.11  
       35.75  1:17.44  2:04.46  2:40.11                                    
  2 Coomes, Brian             53 GOLD                 3:21.50    3:00.30  
       38.07  1:25.58  2:17.83  3:00.30                                    
  3 Taylor, Michael           53 Unattached           3:45.00    3:18.44  
       41.59  1:32.20  2:32.28  3:18.44                                    
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coomes, Brian             53 GOLD                 6:49.04    6:52.14  
       43.71  1:35.50  2:32.46  3:26.53  4:22.29  5:16.51  6:06.16  6:52.14
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parra, Francisco          56 SUNM                   29.00      27.25  
  2 Service, Jeff             56 GOLD                   28.58      28.61  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parra, Francisco          56 SUNM                 1:05.00    1:02.24  
       29.36  1:02.24                                                      
  2 Toney, David              56 SFTL                 1:10.58    1:09.81  
       32.93  1:09.81                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toney, David              56 SFTL                 2:32.45    2:30.04  
       33.80  1:12.36  1:51.70  2:30.04                                    
  2 Ferron, Lars              58 GOLD                 2:29.00    2:40.41  
       35.81  1:16.68  1:58.96  2:40.41                                    
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             57 Unattached           5:05.00    4:54.82  
       34.03  1:11.38  1:49.49  2:27.18  3:04.49  3:41.76  4:18.78  4:54.82
  2 Toney, David              56 SFTL                 5:17.28    5:16.67  
       35.84  1:15.75  1:56.53  2:37.72  3:18.16  3:58.47  4:38.28  5:16.67
  3 Rotole, Gregory           59 FMM                  8:15.00    7:50.88  
       51.89  1:52.38  2:53.91  3:55.63  4:55.95  5:54.40  6:56.58  7:50.88
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toney, David              56 SFTL                11:00.00   10:55.65  
       36.86  1:16.95  1:59.04  2:41.35  3:23.39  4:05.07  4:46.85  5:28.65
     6:09.85  6:50.96  7:32.25  8:13.47  8:54.17  9:34.93 10:15.81 10:55.65
  2 Boudreau, David           55 SFTL                12:00.00   11:02.68  
       37.87  1:19.80  2:02.54  2:44.75  3:26.99  4:08.70  4:49.89  5:31.13
     6:12.42  6:53.70  7:35.45  8:16.92  8:58.80  9:40.34 10:21.93 11:02.68
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greszczak, John           55 GOLD                   35.00      32.41  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parra, Francisco          56 SUNM                 1:22.00    1:19.62  
       38.01  1:19.62                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parra, Francisco          56 SUNM                 3:00.00    3:04.94  
       41.36  1:26.84  2:15.81  3:04.94                                    
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boudreau, David           55 SFTL                 1:30.00    1:27.45  
       41.01  1:27.45                                                      
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parra, Francisco          56 SUNM                   31.00      30.43  
  2 Greszczak, John           55 GOLD                   33.00      31.67  
  3 Service, Jeff             56 GOLD                   32.30      31.89  
  4 Ferron, Lars              58 GOLD                   32.52      32.15  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              58 GOLD                 1:15.00    1:20.98  
       37.33  1:20.98                                                      
  2 Rotole, Gregory           59 FMM                  2:25.00    2:20.23  
     1:06.45  2:20.23                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              58 GOLD                 3:10.00    3:13.28  
       43.53  1:33.07  2:23.15  3:13.28                                    
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toney, David              56 SFTL                 1:25.07    1:26.84  
       39.72  1:26.84                                                      
  2 Rotole, Gregory           59 FMM                  2:20.00    2:07.70  
     1:02.60  2:07.70                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boudreau, David           55 SFTL                 3:00.00    2:58.25  
       39.40  1:27.53  2:16.65  2:58.25                                    
  2 Toney, David              56 SFTL                 3:58.73    3:13.43  
       39.49  1:32.09  2:32.24  3:13.43                                    
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rotole, Gregory           59 FMM                  9:15.00    9:52.91  
     1:07.03  2:25.21  3:46.18  5:06.11  6:29.52  7:51.69  8:55.70  9:52.91
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mizrahi, David            60 MWA                       NT      44.77  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Douglas             60 GS                   1:06.00    1:07.09  
       32.07  1:07.09                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Rick              63 SYSM                 2:20.00    2:17.16  
       32.67  1:08.24  1:43.19  2:17.16                                    
  2 Long, Douglas             60 GS                   2:30.00    2:31.28  
       33.53  1:11.61  1:51.53  2:31.28                                    
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Rick              63 SYSM                 5:00.00    4:49.72  
       33.88  1:10.74  1:47.93  2:25.17  3:02.00  3:38.69  4:15.19  4:49.72
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Rick              63 SYSM                10:10.00   10:00.29  
       34.41  1:12.60  1:51.36  2:30.07  3:08.68  3:47.22  4:25.59  5:03.63
     5:41.42  6:19.12  6:56.96  7:34.62  8:11.96  8:48.95  9:25.77 10:00.29
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Douglas             60 GS                     35.00      36.45  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                61 Unattached           1:11.00    1:09.23  
       33.20  1:09.23                                                      
  2 Long, Douglas             60 GS                   1:13.00    1:20.30  
       38.32  1:20.30                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                61 Unattached           2:40.00    2:36.53  
       35.89  1:14.88  1:55.55  2:36.53                                    
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                61 Unattached             34.00      33.62  
  2 Walker, Rick              63 SYSM                   37.00      36.30  
  3 Mizrahi, David            60 MWA                       NT      58.18  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                61 Unattached           1:16.00    1:12.68  
       33.99  1:12.68                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Shead, Tim                61 Unattached           2:50.00         DQ  
       38.00  1:20.77  2:04.38       DQ                                    
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                61 Unattached           1:11.00    1:06.62  
       31.41  1:06.62                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shead, Tim                61 Unattached           2:40.00    2:29.26  
       33.23  1:13.34  1:54.16  2:29.26                                    
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               65 GOLD                   28.06      27.10  
  2 Cullen, Philip            66 GOLD                   42.00      45.23  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venture, Ray              65 GOLD                 1:47.54    1:43.57  
       48.63  1:43.57                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               65 GOLD                 2:20.21    2:19.66  
       32.28  1:08.21  1:44.00  2:19.66                                    
  2 De Weese, Allen           65 GOLD                 3:02.22    2:58.51  
       39.68  1:23.61  2:11.38  2:58.51                                    
  3 Venture, Ray              65 GOLD                 4:12.26    4:26.05  
       51.50  1:57.04  3:10.92  4:26.05                                    
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               65 GOLD                 5:45.00    5:06.40  
       34.99  1:13.27  1:52.22  2:31.60  3:10.95  3:49.54  4:28.07  5:06.40
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Weese, Allen           65 GOLD                   43.22      43.54  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winokur, Eliot            69 FLAQ                 3:35.00    3:29.60  
       50.06  1:43.45  2:37.09  3:29.60                                    
 -- Venture, Ray              65 GOLD                 4:57.52         DQ  
     1:14.61       DQ                                                      
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Scott            69 Unattached             42.00      40.48  
  2 Cullen, Philip            66 GOLD                   54.00      54.29  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Weese, Allen           65 GOLD                 1:50.74    1:54.21  
       51.72  1:54.21                                                      
  2 Cullen, Philip            66 GOLD                 1:54.06    2:03.09  
       59.23  2:03.09                                                      
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Scott            69 Unattached             33.00      38.43  
  2 Venture, Ray              65 GOLD                 1:03.91      58.58  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               65 GOLD                 1:16.00    1:11.73  
       32.60  1:11.73                                                      
  2 Venture, Ray              65 GOLD                 2:32.25    2:27.75  
     1:07.93  2:27.75                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winokur, Eliot            69 FLAQ                 4:00.00    3:57.86  
       52.23  1:51.87  2:55.04  3:57.86                                    
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winokur, Eliot            69 FLAQ                 1:40.00    1:42.34  
       47.43  1:42.34                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               65 GOLD                 2:40.14    2:40.07  
       31.53  1:12.12  2:02.61  2:40.07                                    
  2 Winokur, Eliot            69 FLAQ                 3:35.00    3:34.54  
       47.77  1:42.68  2:46.79  3:34.54                                    
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winokur, Eliot            69 FLAQ                 7:45.00    7:43.41  
       50.38  1:50.65  2:51.33  3:48.21  4:56.32  6:02.93  6:54.41  7:43.41
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trauber, Ami              74 SFTL                   33.00      33.70  
  2 House, Carl               74 GOLD                   44.14      46.11  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trauber, Ami              74 SFTL                 1:18.00    1:19.98  
       38.54  1:19.98                                                      
  2 House, Carl               74 GOLD                 1:49.50    1:54.33  
       49.10  1:54.33                                                      
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trauber, Ami              74 SFTL                 3:00.00    3:03.16  
  2 House, Carl               74 GOLD                 4:14.07    4:40.63  
       53.50  2:09.26  3:29.32  4:40.63                                    
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               74 GOLD                 9:33.77    9:39.06  
       56.78  2:11.81  3:28.74  4:46.00  6:01.93  7:15.71  8:27.86  9:39.06
 -- Trauber, Ami              74 SFTL                 6:30.00         DQ  
       41.83  1:28.78  2:17.25  3:41.57  4:04.27  4:29.51                  
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               74 GOLD                21:49.31   20:46.77  
     1:01.34  2:17.82  3:38.58  4:57.79  6:15.17  7:34.05  8:54.64 10:15.66
    11:36.49 12:53.95 14:18.72 15:38.84 16:59.04 18:20.52 19:37.91 20:46.77
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               74 GOLD                   57.37      58.81  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 House, Carl               74 GOLD                 2:15.75    2:22.23  
     1:03.71  2:22.23                                                      
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- House, Carl               74 GOLD                 2:21.28         DQ  
     1:13.01       DQ                                                      
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            78 GOLD                   33.00      32.58  
  2 Dykstra, Bill             76 GOLD                   38.00      38.90  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            78 GOLD                 1:14.00    1:14.38  
       34.60  1:14.38                                                      
  2 Dykstra, Bill             76 GOLD                 1:38.00    1:30.30  
       44.06  1:30.30                                                      
  3 Rimerman, Ira             75 XCEL                 1:24.00    1:30.48  
       42.41  1:30.48                                                      
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dykstra, Bill             76 GOLD                   48.00      49.88  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dykstra, Bill             76 GOLD                 1:45.00    1:48.23  
       52.22  1:48.23                                                      
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          79 SFTL                   57.82    1:00.37  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesetsky, Walter          79 SFTL                 2:12.45    2:19.91  
     1:03.09  2:19.91                                                      
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            78 GOLD                   47.00      45.36  
  2 Pesetsky, Walter          79 SFTL                   52.15    1:00.05  
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rimerman, Ira             75 XCEL                 1:46.60    1:44.55  
       47.50  1:44.55                                                      
  2 Pesetsky, Walter          79 SFTL                 2:18.48    2:38.47  
     1:05.21  2:38.47                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rimerman, Ira             75 XCEL                 3:56.40    4:00.69  
       47.76  1:46.35  2:49.18  4:00.69                                    
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            78 GOLD                 1:37.00    1:31.92  
       42.60  1:31.92                                                      
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drobner, Sherwin          80 GOLD                   41.00      39.64  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drobner, Sherwin          80 GOLD                 1:30.00    1:31.03  
       43.95  1:31.03                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drobner, Sherwin          80 GOLD                 3:00.00    3:47.79  
       36.28  1:19.93  2:06.90  3:47.79                                    
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            80 SYSM                 6:50.00    6:14.04  
       41.64  1:28.11  2:16.42  3:04.25  3:52.23  4:40.00  5:27.27  6:14.04
 
Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            80 SYSM                13:50.00   12:43.58  
       43.38  1:31.67  2:20.61  3:09.82  3:58.80  4:47.39  5:35.49  6:23.85
     7:12.14  8:00.30  8:48.16  9:36.21 10:23.74 11:10.92 11:58.11 12:43.58
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            80 SYSM                   45.00      39.51  
  2 Drobner, Sherwin          80 GOLD                   50.00      52.00  
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drobner, Sherwin          80 GOLD                 1:00.00      55.47  
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            80 SYSM                   47.00      45.21  
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            80 SYSM                 1:50.00    1:34.82  
       43.11  1:34.82                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Burwell            80 SYSM                 3:55.00    3:34.08  
       52.27  1:42.90  2:49.47  3:34.08                                    
 
Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    5:09.46  
     1) Deutch, Silver W28              2) Bergman, Wendy W22             
     3) Chaves-Fonnegra, Andia W34      4) Bartholomew, Shannon W23       
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:09.11  
     1) Bergman, Wendy W22              2) Witting, Susan W49             
     3) Bartholomew, Shannon W23        4) Deutch, Silver W28             
       33.19  1:05.30  1:38.40  2:09.11                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Midtown Weston Aquatics  'A'                           NT    2:27.33  
     1) Gomez, Yaritza W36              2) Campos, Aranzazu W37           
     3) Szczerban, Alexandra W37        4) Edwards, Daniela W30           
     1:33.22  1:51.38  2:11.66  2:27.33                                    
 
Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    6:37.60  
     1) Bennett, Sarah W50              2) Bartholomew, Shannon W23       
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W53      4) Bergman, Wendy W22             
       52.18  1:48.24  2:35.07  3:28.15  4:22.49  5:21.86  5:57.21  6:37.60
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    5:26.48  
     1) Scharr, Susan W43               2) Schoenhals, Karen W45          
     3) Beatty, Yukako W42              4) LeClair, Dale W44              
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   11:22.42  
     1) Lassen, Megan W43               2) Bergman, Wendy W22             
     3) Witting, Susan W49              4) Mithcell, Anita W63            
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:48.36  
     1) Bergman, Wendy W22              2) Itzler, Ellen W55              
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W53      4) Witting, Susan W49             
       38.68  1:25.66  2:15.60  2:48.36                                    
 
Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    5:50.07  
     1) Beatty, Yukako W42              2) Wallace, Dorothy W49           
     3) LeClair, Dale W44               4) Woodburn, Andrea W50           
       41.87  1:28.01  2:19.50  3:18.89  3:56.36  4:39.26  5:13.75  5:50.07
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:13.29  
     1) Thomas, Ann W53                 2) Itzler, Ellen W55              
     3) Lassen, Megan W43               4) Wenzel, Chris W54              
       34.07  1:10.25  1:42.54  2:13.29                                    
  2 Swim Fort Lauderdale  'B'                              NT    2:42.64  
     1) Bennett, Sarah W50              2) Henley, Cynthia W55            
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W53      4) Grady, Marci W55               
       36.64  1:16.90  1:59.69  2:42.64                                    
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    5:08.96  
     1) Thomas, Ann W53                 2) Itzler, Ellen W55              
     3) Bennett, Sarah W50              4) Wenzel, Chris W54              
 -- Swim Fort Lauderdale  'B'                              NT         DQ  
     1) Henley, Cynthia W55             2) Witting, Susan W49             
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W53      4) Lassen, Megan W43              
 
Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   12:36.79  
     1) Wenzel, Chris W54               2) Itzler, Ellen W55              
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W53      4) Thomas, Ann W53                
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:37.85  
     1) Lassen, Megan W43               2) Wenzel, Chris W54              
     3) Thomas, Ann W53                 4) Bennett, Sarah W50             
       38.77  1:21.27  1:59.62  2:37.85                                    
 
Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    5:52.21  
     1) Lassen, Megan W43               2) Itzler, Ellen W55              
     3) Thomas, Ann W53                 4) Wenzel, Chris W54              
       40.38  1:21.08  2:11.78  3:06.08  3:47.69  4:43.61  5:16.97  5:52.21
 
Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   11:06.27  
     1) Edelmaier, Brigitte W67         2) Ogier, Danielle W61            
     3) Devanney, Celia W56             4) Bennet, Lisa W57               
 
Men 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gold Coast Masters  'A'                                NT         DQ  
     1) Montero, Ramon M26              2) Scharf, Lee M35                
     3) Miyares, Andres M30             4) Sanguinetti, Diego M23         
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:45.68  
     1) Vaucher, James M30              2) Krajewski, Tim M32             
     3) Tsang, Don M38                  4) Arthur, Kirk M46               
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:06.40  
     1) Vaucher, James M30              2) Comulada, Luis M38             
     3) Suarez, Diego M30               4) Grieser, David M24             
       31.10  1:05.66  1:35.97  2:06.40                                    
  2 Midtown Weston Aquatics  'A'                           NT    2:29.32  
     1) Iriago, Hilario M40             2) Reyes, Nicolas M19             
     3) Alvarez, Ricardo M23            4) Lima, Raphael M32              
       36.54  1:19.60  1:56.34  2:29.32                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gold Coast Masters  'B'                                NT         DQ  
     1) Vaucher, James M30              2) Comulada, Luis M38             
     3) Suarez, Diego M30               4) Lyn, Michael M45               
       33.53  1:09.23  1:45.29  2:27.04  2:59.74  3:39.86  4:07.89       DQ
 -- Gold Coast Masters  'A'                                NT         DQ  
     1) Tolomeo, Scott M48              2) Abcug, Rob M44                 
     3) Ferron, Lars M58                4) Hoffman, David M62             
       39.75  1:23.55  1:59.43  2:40.07  3:16.32  4:00.82  4:35.72       DQ
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:06.72  
     1) Williams, Ryan M40              2) Snover, Raife M49              
     3) Hendrick, Marty M55             4) Boudreau, David M55            
       27.89  1:01.73  1:33.66  2:06.72                                    
 
Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   11:32.13  
     1) Pardo, Robert M40               2) Lassen, Jason M41              
     3) Vogel, Michel M37               4) Snover, Raife M49              
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:06.74  
     1) Pardo, Robert M40               2) Lassen, Jason M41              
     3) Vogel, Michel M37               4) Snover, Raife M49              
       34.04  1:11.57  1:42.18  2:06.74                                    
  2 Azura Florida Aquatics  'A'                            NT    2:13.96  
     1) Ferreira, Guilherme M30         2) Barnhardt, Shawn M54           
     3) Vale, Robert M44                4) Declercq, Robert M38           
       31.66  1:12.19  1:45.29  2:13.96                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    5:40.98  
     1) Hanks, Glen M43                 2) Tsang, Don M38                 
     3) Coomes, Brian M53               4) Serrao, Sheldon M42            
       42.93  1:29.26  2:14.25  3:05.03  3:46.49  4:35.29  5:06.50  5:40.98
 
Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT   10:15.73  
     1) Valdivia, Ricardo M49           2) Tolomeo, Scott M48             
     3) Ferron, Lars M58                4) LeClair, David M46             
 
Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gold Coast Masters  'A'                                NT         DQ  
     1) LeClair, David M46              2) Moreno, Al M53                 
     3) Greszczak, John M55             4) Service, Jeff M56              
       37.60  1:17.52  1:52.11  2:34.26  3:10.42  4:02.12  4:33.96       DQ
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    5:26.85  
     1) Cullen, Philip M66              2) Greszczak, John M55            
     3) Olsen, Jonathan M50             4) Dykstra, Bill M76              
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gold Coast Masters  'A'                                NT         DQ  
     1) Cooperider, Lori W40            2) Zilizi-Medus, Andrea W32       
     3) Arthur, Kirk M46                4) Jansel, Aldo M27               
       39.41  1:24.73  2:14.15  3:14.21  3:31.62  3:48.85  4:29.55       DQ
 
Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   10:54.59  
     1) Fisher, Andy M46                2) Deutch, Silver W28             
     3) Lassen, Megan W43               4) Lassen, Jason M41              
       35.58  1:14.82  1:54.83  2:33.91  2:51.19  3:09.28  3:48.90  4:29.83
     5:10.27  5:46.74  6:29.72  7:13.02  7:53.84  8:34.29  9:20.37 10:54.59
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Midtown Weston Aquatics  'A'                           NT    1:46.89  
     1) Edwards, Daniela W30            2) Cline, Aaron M34               
     3) Reyes, Nicolas M19              4) Mizrahi, David M60             
       48.04  1:07.95  1:27.70  1:46.89                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:19.15  
     1) Tolomeo, Scott M48              2) Abcug, Rob M44                 
     3) Ferron, Lars M58                4) Hoffman, David M62             
       37.54  1:12.25  1:46.20  2:19.15                                    
  3 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:31.81  
     1) Bergman, Wendy W22              2) Lassen, Jason M41              
     3) Vogel, Michel M37               4) Witting, Susan W49             
       38.62  1:21.38  1:58.53  2:31.81                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'B'                              NT    2:26.20  
     1) Lassen, Jason M41               2) Chaves-Fonnegra, Andia W34     
     3) Volz, Kristin W40               4) Hendrick, Marty M55            
       28.32  1:33.76  2:01.40  2:26.20                                    
  2 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:26.84  
     1) Williams, Ryan M40              2) Thomas, Ann W53                
     3) Wenzel, Chris W54               4) Read, David M45                
       33.89  1:12.52  1:54.64  2:26.84                                    
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    4:42.75  
     1) Read, David M45                 2) Deutch, Silver W28             
     3) Wenzel, Chris W54               4) Hendrick, Marty M55            
       29.06  1:02.13  1:36.54  2:14.50  2:49.99  3:29.50  4:03.76  4:42.75
  2 Gold Coast Masters  'A'                                NT    4:58.54  
     1) Casey, Kathleen W54             2) Schoenhals, Karen W45          
     3) LeClair, David M46              4) Olsen, Jonathan M50            
       39.70  1:25.43  2:05.02  2:49.64  3:20.44  3:54.11  4:25.25  4:58.54
  3 Swim Fort Lauderdale  'B'                              NT    5:46.51  
     1) Snover, Raife M49               2) Bennett, Sarah W50             
     3) Volz, Kristin W40               4) Lassen, Jason M41              
       36.66  1:21.00  2:01.25  2:45.73  3:32.84  4:23.67  5:02.33  5:46.51
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:19.27  
     1) Lassen, Megan W43               2) Wenzel, Chris W54              
     3) Williams, Ryan M40              4) Pardo, Robert M40              
       38.34  1:19.45  1:49.46  2:19.27                                    
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT         DQ  
     1) Lassen, Megan W43               2) Lassen, Jason M41              
     3) Pardo, Robert M40               4) Witting, Susan W49             
       40.15  1:22.77  2:07.06  2:56.66  3:33.43  4:17.78  4:57.84       DQ
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                NT    2:06.83  
     1) Devanney, Celia W56             2) Hoffman, David M62             
     3) Seier, Lydia W57                4) Service, Jeff M56              
       32.40    51.33  1:38.18  2:06.83                                    
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    5:24.17  
     1) Fisher, Andy M46                2) Itzler, Ellen W55              
     3) Thomas, Ann W53                 4) Toney, David M56               
       30.49  1:03.11  1:40.95  2:22.38  3:02.80  4:21.96  4:59.16  5:24.17
 
Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT   10:45.56  
     1) Read, David M45                 2) Wenzel, Chris W54              
     3) Thomas, Ann W53                 4) Hendrick, Marty M55            
       30.40  1:05.16  1:41.91  2:20.14  2:54.74  3:35.76  4:19.43  5:01.87
     5:47.16  6:35.42  7:25.17  8:11.76  8:46.41  9:25.57 10:05.85 10:45.56
  2 Gold Coast Masters  'A'                                NT   11:06.90  
     1) Casey, Kathleen W54             2) Beatty, Yukako W42             
     3)                                 4) Greszczak, John M55            
       40.86  1:28.30  2:18.71  3:06.89  3:24.70  3:47.55  4:33.84  5:21.24
     6:06.09  6:39.30  7:16.65  7:54.60  8:31.38  9:07.42  9:48.40 11:06.90
  3 Gold Coast Masters  'B'                                NT   13:28.04  
     1) Cullen, Philip M66              2) Jacobson, Steven M51           
     3) Scharr, Susan W43               4) Schoenhals, Karen W45          
       51.98  1:47.08  2:42.33  3:35.26  4:16.80  5:05.66  6:57.42  7:50.23
     8:46.00  9:40.65 10:31.30          11:11.88 11:56.57 12:42.18 13:28.04
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:42.12  
     1) Thomas, Ann W53                 2) Itzler, Ellen W55              
     3) Toney, David M56                4) Snover, Raife M49              
       43.27  1:28.64  2:06.26  2:42.12                                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    2:44.74  
     1) Itzler, Ellen W55               2) Henley, Cynthia W55            
     3) Trauber, Ami M74                4) Pesetsky, Walter M79           
       35.83  1:14.70  1:50.72  2:44.74                                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale  'A'                              NT    3:29.73  
     1) Bennett, Sarah W50              2) Trauber, Ami M74               
     3) Pesetsky, Walter M79            4) Mithcell, Anita W63            
       49.30  2:54.91  3:29.73