Licensed to Powel Crosley Jr. YMCA
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 10/26/2014 07:36 PM
             2014  Rowdy Gaines Classic - 10/10/2014 to 10/12/2014             
                           2014 Rowdy Gaines Classic                           
                                    Results                                    
 
Women 18-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 13.09  10/13/2012 Deidre D Novotny                             
        NATL: N 14.50  10/12/2013 Miaxotie Matos, Tampa Metro Mast             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodlet, Morgan B         21 Tampa Metro Mast-14    15.00      15.29  
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 25.63  10/14/2012 Alia S Atkinson                              
        NATL: N 25.58  11/20/2010 J Beckberger                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weech, Ariel T            23 Blu Frog Team-14       25.22      26.85  
  2 Hoffman, Kelsey E         21 Blu Frog Team-14       28.00      29.58  
  3 Sears, Jill R             24 Holmes Lumber Ja-14    29.00      29.70  
  4 Goodlet, MaryAnn          20 Tampa Metro Mast-14    27.00      31.39  
  5 Goodlet, Morgan B         21 Tampa Metro Mast-14    30.00      34.25  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 58.14  10/17/2010 Shanda N Casella                             
        NATL: N 55.86  11/21/2010 J Beckberger                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weech, Ariel T            23 Blu Frog Team-14       55.60      56.60R 
                  27.11       56.60 (29.49)                                        
  2 Hoffman, Kelsey E         21 Blu Frog Team-14     1:04.99    1:03.56  
                  30.55     1:03.56 (33.01)                                        
  3 Sears, Jill R             24 Holmes Lumber Ja-14  1:04.00    1:04.55  
                  30.55     1:04.55 (34.00)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 2:18.07  10/16/2010 Sara E Holman                              
        NATL: N 2:03.39   12/6/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sears, Jill R             24 Holmes Lumber Ja-14  2:22.00    2:20.48  
                  32.39     1:07.72 (35.33)     1:44.22 (36.50)     2:20.48 (36.26)
  2 Shea, Amelia M            24 Blu Frog Team-14     2:18.50    2:21.85  
                  32.54     1:08.44 (35.90)     1:45.22 (36.78)     2:21.85 (36.63)
  3 Hoffman, Kelsey E         21 Blu Frog Team-14     2:15.00    2:22.58  
                  32.29     1:08.18 (35.89)     1:46.05 (37.87)     2:22.58 (36.53)
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 4:47.35  10/17/2010 Sara E Holman                              
        NATL: N 4:19.91   12/4/2010 Marina Falcone                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sears, Jill R             24 Holmes Lumber Ja-14  4:58.00    4:58.61  
                  34.07     1:11.62 (37.55)     1:50.23 (38.61)     2:29.03 (38.80)
        3:07.55 (38.52)     3:45.69 (38.14)     4:23.01 (37.32)     4:58.61 (35.60)
  2 Shea, Amelia M            24 Blu Frog Team-14     4:57.40    5:02.29  
                  34.78     1:12.51 (37.73)     1:51.72 (39.21)     2:30.63 (38.91)
        3:08.97 (38.34)     3:47.56 (38.59)     4:25.82 (38.26)     5:02.29 (36.47)
  3 Liivand, Merle            23 Azura Florida Aq-50  4:49.00    5:06.48  
                  34.58     1:11.82 (37.24)     1:49.57 (37.75)     2:27.99 (38.42)
        3:07.07 (39.08)     3:46.76 (39.69)     4:26.69 (39.93)     5:06.48 (39.79)
 
Women 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:15.23  11/11/2001 Dawn Heckman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Shea, Amelia M            24 Blu Frog Team-14          NT         DQ  
      False start
                  20.80       39.54 (18.74)       58.95 (19.41)     1:18.25 (19.30)
      2:55.69 (1:37.44)     3:14.86 (19.17)   4:32.86 (1:18.00)     4:52.50 (19.64)
        5:11.87 (19.37)     5:31.85 (19.98)                                        
 
Women 18-24 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 18.63  10/14/2012 Jordan F Roberts                             
        NATL: N 18.36  10/13/2013 Katherine G Henderson, Middle Tennessee      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Amelia M            24 Blu Frog Team-14       15.00      16.61N 
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 31.02  10/17/2010 Shanda N Casella                             
        NATL: N 29.69  12/10/2000 Paige Francis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Theresa         22 UC14-14                32.00      29.79R 
  2 Weech, Ariel T            23 Blu Frog Team-14       29.80      30.34  
  3 Goodlet, MaryAnn          20 Tampa Metro Mast-14    33.00      37.75  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 1:08.88  10/16/2010 Shanda N Casella                           
        NATL: N   59.45  11/21/2009 Petra Klosova                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Amelia M            24 Blu Frog Team-14     1:12.30    1:14.16  
                  36.37     1:14.16 (37.79)                                        
  2 Sears, Jill R             24 Holmes Lumber Ja-14  1:14.00    1:15.14  
                  36.66     1:15.14 (38.48)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 2:34.66  10/17/2009 Selina N Herdman                           
        NATL: N 2:19.21   12/4/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sears, Jill R             24 Holmes Lumber Ja-14  2:35.00    2:38.31  
                  37.18     1:16.75 (39.57)     1:57.59 (40.84)     2:38.31 (40.72)
  2 Shea, Amelia M            24 Blu Frog Team-14     2:42.00    2:42.00  
                  38.01     1:19.24 (41.23)     2:01.74 (42.50)     2:42.00 (40.26)
 
Women 18-24 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Kelsey E         21 Blu Frog Team-14       22.00      19.02  
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 32.22  10/13/2012 Alia S Atkinson                              
        NATL: N 32.09  12/10/1995 Beata Kaszuba                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liivand, Merle            23 Azura Florida Aq-50    34.84      36.07  
  2 Goodlet, Morgan B         21 Tampa Metro Mast-14    37.00      42.06  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 1:09.01  10/13/2012 Alia S Atkinson                            
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 Beata Kaszuba                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Theresa         22 UC14-14              1:10.00    1:10.30  
                  33.45     1:10.30 (36.85)                                        
  2 Liivand, Merle            23 Azura Florida Aq-50  1:17.90    1:19.75  
                  37.48     1:19.75 (42.27)                                        
  3 Hoffman, Kelsey E         21 Blu Frog Team-14     1:25.00    1:29.13  
                  42.11     1:29.13 (47.02)                                        
  4 Goodlet, Morgan B         21 Tampa Metro Mast-14  1:23.50    1:34.66  
                  44.56     1:34.66 (50.10)                                        
 
Women 18-24 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 15.08  10/11/2013 Sarah R Kwon, St Pete Masters                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Kelsey E         21 Blu Frog Team-14       14.80      14.33N 
  2 Shea, Amelia M            24 Blu Frog Team-14       14.00      14.67  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 28.80  10/16/2010 Shanda N Casella                             
        NATL: N 28.37   12/5/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Kelsey E         21 Blu Frog Team-14       31.00      32.22  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 1:02.13  10/13/2012 Alia S Atkinson                            
        NATL: N 1:01.22  10/29/2011 Katherine Mills                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Theresa         22 UC14-14              1:04.00    1:04.39  
                  30.77     1:04.39 (33.62)                                        
  2 Sears, Jill R             24 Holmes Lumber Ja-14  1:13.00    1:16.53  
                  35.66     1:16.53 (40.87)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 2:49.38  10/16/2010 Stefanie Capizzi                           
        NATL: N 2:19.83  10/29/2011 Alexandra Young                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodlet, MaryAnn          20 Tampa Metro Mast-14  3:45.00    3:20.29  
                  42.72     1:33.63 (50.91)     2:27.51 (53.88)     3:20.29 (52.78)
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        RWDY: R 1:02.82  10/13/2012 Alia S Atkinson                            
        NATL: N 1:01.74   12/6/2009 Kara Denby                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Theresa         22 UC14-14              1:07.00    1:01.75R 
                  28.76     1:01.75 (32.99)                                        
  2 Hoffman, Kelsey E         21 Blu Frog Team-14     1:16.00    1:16.25  
                  35.92     1:16.25 (40.33)                                        
  3 Goodlet, Morgan B         21 Tampa Metro Mast-14  1:20.00    1:27.79  
                  40.89     1:27.79 (46.90)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        RWDY: R 2:20.37  10/14/2012 Alia S Atkinson                            
        NATL: N 2:19.73   12/4/2009 Kara Denby                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Theresa         22 UC14-14              2:20.00    2:17.15N 
                  30.86     1:06.07 (35.21)     1:44.76 (38.69)     2:17.15 (32.39)
  2 Sears, Jill R             24 Holmes Lumber Ja-14  2:35.00    2:47.48  
                  35.24     1:17.18 (41.94)     2:09.19 (52.01)     2:47.48 (38.29)
 
Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        RWDY: R 5:57.18  10/14/2011 Kyra J Nyblade                             
        NATL: N 4:50.84  10/29/2011 Katherine Mills                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Theresa         22 UC14-14              4:45.00    4:42.11N 
                  30.32     1:04.85 (34.53)     1:40.95 (36.10)     2:16.62 (35.67)
        2:56.45 (39.83)     3:36.40 (39.95)     4:09.66 (33.26)     4:42.11 (32.45)
 
Women 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 13.51  10/13/2012 Tess Sweatman                                
        NATL: N 16.96  10/12/2013 Valerie Mussler, Tampa Bay Aquati            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, LaJoya B           26 UC13-13                14.13      13.32R 
  2 Herdman, Selina N         29 St Pete Masters-14     15.00      13.91  
  3 Schreiner, Alyssa         25 Columbus Sharks-17     20.00      16.56  
  4 Hale, Terri               29 Middle Tennessee-15    25.00      17.20  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 Sumika Komatsu, JPN                          
        RWDY: R 26.60  10/16/2011 Jessie E Ellis-Al                            
        NATL: N 26.03  10/29/2011 Andrea Georoff                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, LaJoya B           26 UC13-13                30.25      30.76  
  2 Schreiner, Alyssa         25 Columbus Sharks-17     42.00      39.24  
  3 Hale, Terri               29 Middle Tennessee-15    50.00      47.00  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.28   4/15/2012 Maria Fuster, ESP                            
        RWDY: R 58.52  10/15/2011 Jessie E Ellis-Al                            
        NATL: N 56.30   3/31/1996 Sheila Taormina                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, LaJoya B           26 UC13-13              1:07.44    1:05.57  
                  31.22     1:05.57 (34.35)                                        
  2 Schreiner, Alyssa         25 Columbus Sharks-17   1:35.00    1:32.32  
                  42.74     1:32.32 (49.58)                                        
  3 Hale, Terri               29 Middle Tennessee-15  1:50.00    1:50.69  
                  48.02   1:50.69 (1:02.67)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 Sheila Taormina, USA                       
        RWDY: R 2:17.33  10/15/2011 Sara E Holman                              
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 Sheila Taormina                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, LaJoya B           26 UC13-13              2:40.00    3:03.09  
                  33.87     1:12.56 (38.69)     2:10.43 (57.87)     3:03.09 (52.66)
 
Women 25-29 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 16.60  10/14/2012 Celeste A Brandon                            
        NATL: N 16.30  10/13/2013 Celeste A Brandon, Blu Frog Team             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Terri               29 Middle Tennessee-15    25.00      22.85  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.29   3/16/2014 Yurie Oga, JPN                               
        RWDY: R 32.42  10/15/2011 Kate S McGinniss                             
        NATL: N 28.92    3/3/2012 Diana MACMANUS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herdman, Selina N         29 St Pete Masters-14     34.93      34.75  
  2 Whitbeck, Laura K         27 UC14-14                40.00      46.11  
  3 Hale, Terri               29 Middle Tennessee-15    55.00      53.29  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.72   5/11/2014 Yurie Oga, JPN                             
        RWDY: R 1:09.61  10/16/2010 Danielle R Chance                          
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 Camilla Johansson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Terri               29 Middle Tennessee-15  2:00.00    2:08.72  
                1:01.60   2:08.72 (1:07.12)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50    6/8/2014 Petra Chocova, CZE                           
        RWDY: R 36.63  10/17/2010 Danielle R Chance                            
        NATL: N 31.87  11/21/2010 Megan Jendrick                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Alyssa         25 Columbus Sharks-17     50.00      50.08  
  2 Hale, Terri               29 Middle Tennessee-15    50.00    1:15.43  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.83    6/7/2014 Petra Chocova, CZE                         
        RWDY: R 1:12.47  10/13/2012 Britta O'Leary                             
        NATL: N 1:10.04   4/15/2012 Megan Jendrick                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitbeck, Laura K         27 UC14-14              1:45.00    1:48.55  
                  50.37     1:48.55 (58.18)                                        
 
Women 25-29 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 17.54  10/12/2012 Valerie Mussler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, LaJoya B           26 UC13-13                17.13      15.06R 
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.14   8/17/2013 Motomi Nakamura, JPN                         
        RWDY: R 29.94  10/16/2011 Jessie E Ellis-Al                            
        NATL: N 28.19  11/24/2013 Erin Campbell                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, LaJoya B           26 UC13-13                35.26      34.23  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.29    6/8/2014 Petra Chocova, CZE                         
        RWDY: R 1:04.86  10/13/2012 Britta O'Leary                             
        NATL: N 1:03.41   1/23/2011 Megan Jendrick                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herdman, Selina N         29 St Pete Masters-14   1:17.00    1:19.67  
                  34.71     1:19.67 (44.96)                                        
  2 Whitbeck, Laura K         27 UC14-14              1:25.00    1:35.48  
                  43.69     1:35.48 (51.79)                                        
 
Women 30-34 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 13.11  10/13/2012 Jennifer M Martin                            
        NATL: N 13.49  10/12/2013 Brooke Wheeler, Unattached                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Sarah C             31 Middle Tennessee-15    21.00      22.74  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.57   9/27/2009 Sumika Komatsu, JPN                          
        RWDY: R 27.28  10/14/2012 Danielle R Chance                            
        NATL: N 25.69  11/10/2012 Erika Erndl                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16    27.90      28.69  
  2 Brandon, Celeste A        30 Blu Frog Team-14       29.70      29.38  
  3 Barton, Kathryn D         33 Georgia Masters-45     40.00      34.13  
  4 Israel, Laura B           31 National Trainin-14    36.76      36.27  
  5 King, Sarah C             31 Middle Tennessee-15    51.00      55.76  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.75  10/13/2012 Erika Erndl, USA                             
        RWDY: R 54.75  10/13/2012 Erika A Erndl                                
        NATL: N 54.75  10/13/2012 Erika Erndl                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16  1:02.22    1:02.58  
                  30.06     1:02.58 (32.52)                                        
  2 Brandon, Celeste A        30 Blu Frog Team-14     1:03.49    1:03.70  
                  30.53     1:03.70 (33.17)                                        
  3 Galan, Juliana M          31 Terrapin Masters-10  1:09.10    1:06.96  
  4 Lewis, Allison D          31 Panama City Swim-15  1:13.30    1:11.25  
                  34.30     1:11.25 (36.95)                                        
  5 Barton, Kathryn D         33 Georgia Masters-45   1:30.00    1:16.83  
                  35.88     1:16.83 (40.95)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.60  11/20/2010 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 2:06.33  10/13/2012 Brooke Bennett                             
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brandon, Celeste A        30 Blu Frog Team-14     2:21.94    2:21.93  
                  31.33     1:06.67 (35.34)     1:43.98 (37.31)     2:21.93 (37.95)
  2 Galan, Juliana M          31 Terrapin Masters-10  2:26.70    2:24.60  
                  32.72     1:09.20 (36.48)     1:46.73 (37.53)     2:24.60 (37.87)
  3 Lewis, Allison D          31 Panama City Swim-15  2:29.72    2:35.65  
                  35.26     1:14.04 (38.78)     1:54.85 (40.81)     2:35.65 (40.80)
  4 Israel, Laura B           31 National Trainin-14  2:22.00    2:52.44  
                  38.48     1:21.47 (42.99)     2:07.39 (45.92)     2:52.44 (45.05)
  5 King, Sarah C             31 Middle Tennessee-15  4:00.00    4:21.37  
                  53.57   2:00.63 (1:07.06)   3:11.06 (1:10.43)   4:21.37 (1:10.31)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:17.82   12/4/2011 Dawn Heckman, USA                          
        RWDY: R 4:20.26  10/13/2012 Brooke Bennett                             
        NATL: N 4:17.82   12/4/2011 Dawn Heckman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Allison D          31 Panama City Swim-15  5:40.15    5:35.00  
                  37.37     1:18.14 (40.77)     1:59.81 (41.67)     2:42.22 (42.41)
        3:25.52 (43.30)     4:09.11 (43.59)     4:52.32 (43.21)     5:35.00 (42.68)
  2 Stutz, Kathleen J         32 Swim Fort Lauder-50  5:50.40    5:45.48  
                  38.46     1:21.20 (42.74)     2:05.19 (43.99)     2:49.18 (43.99)
        3:33.69 (44.51)     4:18.41 (44.72)     5:02.61 (44.20)     5:45.48 (42.87)
  3 King, Sarah C             31 Middle Tennessee-15  8:20.00    8:58.31  
                  57.36   2:03.60 (1:06.24)   3:12.20 (1:08.60)   4:21.97 (1:09.77)
      5:31.31 (1:09.34)   6:41.88 (1:10.57)   7:51.48 (1:09.60)   8:58.31 (1:06.83)
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:38.58   12/4/2011 Dawn Heckman, USA                          
        RWDY: R 8:53.61  10/14/2012 Brooke Bennett                             
        NATL: N 8:38.58   12/4/2011 Dawn Heckman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stutz, Kathleen J         32 Swim Fort Lauder-50 12:06.80   11:50.69  
                  39.40     1:23.72 (44.32)     2:07.92 (44.20)     2:52.47 (44.55)
        3:36.98 (44.51)     4:21.95 (44.97)     5:07.25 (45.30)     5:52.44 (45.19)
        6:37.81 (45.37)     7:23.36 (45.55)     8:08.56 (45.20)     8:53.67 (45.11)
        9:38.89 (45.22)    10:23.53 (44.64)    11:07.91 (44.38)    11:50.69 (42.78)
  2 King, Sarah C             31 Middle Tennessee-15 17:15.00   18:12.60  
                  56.70   2:02.39 (1:05.69)   3:11.80 (1:09.41)   4:19.02 (1:07.22)
      5:28.20 (1:09.18)   6:37.33 (1:09.13)   7:46.90 (1:09.57)   8:56.94 (1:10.04)
     10:07.60 (1:10.66)  11:17.80 (1:10.20)  12:27.27 (1:09.47)  13:37.54 (1:10.27)
     14:47.05 (1:09.51)  15:56.31 (1:09.26)  17:05.03 (1:08.72)  18:12.60 (1:07.57)
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:26.93   12/2/2011 Dawn Heckman, USA                         
        RWDY: R 17:25.33  10/16/2011 Brooke Bennett                            
        NATL: N 16:26.93   12/2/2011 Dawn Heckman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stutz, Kathleen J         32 Swim Fort Lauder-50 23:10.11   22:34.50  
                  39.80     1:23.23 (43.43)     2:07.08 (43.85)     2:51.12 (44.04)
        3:35.47 (44.35)     4:20.52 (45.05)     5:05.84 (45.32)     5:51.67 (45.83)
        6:37.11 (45.44)     7:22.74 (45.63)     8:08.50 (45.76)     8:54.28 (45.78)
        9:39.71 (45.43)    10:25.59 (45.88)    11:11.31 (45.72)    11:57.09 (45.78)
       12:42.87 (45.78)    13:28.29 (45.42)    14:13.95 (45.66)    15:00.20 (46.25)
       15:46.49 (46.29)    16:32.65 (46.16)    17:18.68 (46.03)    18:04.31 (45.63)
       18:50.30 (45.99)    19:36.15 (45.85)    20:21.92 (45.77)    21:06.46 (44.54)
       21:51.52 (45.06)    22:34.50 (42.98)                                        
  2 King, Sarah C             31 Middle Tennessee-15 36:00.00   34:41.00  
                  15.94       49.98 (34.04)     1:17.74 (27.76)     2:00.42 (42.68)
      4:23.93 (2:23.51)     4:58.62 (34.69)     5:35.65 (37.03) 34:41.00 (29:05.35)
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.43   4/19/2009 Mai Nakamura, JPN                            
        RWDY: R 32.22  10/15/2011 Danielle R Chance                            
        NATL: N 27.61  11/21/2009 Noriko Inada                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16    30.74      33.52  
  2 Brandon, Celeste A        30 Blu Frog Team-14       35.35      34.84  
  3 Israel, Laura B           31 National Trainin-14    40.30      39.73  
  4 Barton, Kathryn D         33 Georgia Masters-45     45.00      40.36  
  5 Lewis, Allison D          31 Panama City Swim-15    39.62      41.06  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.90    3/7/2010 Kana Yamaguchi, JPN                        
        RWDY: R 1:08.48  10/14/2012 Danielle R Chance                          
        NATL: N   59.53  11/22/2009 Noriko Inada                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brandon, Celeste A        30 Blu Frog Team-14     1:15.50    1:12.92  
                  35.54     1:12.92 (37.38)                                        
  2 Galan, Juliana M          31 Terrapin Masters-10  1:16.51    1:14.53  
                  36.24     1:14.53 (38.29)                                        
  3 Israel, Laura B           31 National Trainin-14  1:23.51    1:23.10  
                  40.66     1:23.10 (42.44)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.86   4/21/2012 Kana Yamaguchi, JPN                        
        RWDY: R 2:28.69  10/14/2012 Danielle R Chance                          
        NATL: N 2:12.47  11/22/2008 L Oberstar-Brown                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galan, Juliana M          31 Terrapin Masters-10  2:51.99    2:40.40  
                  37.02     1:17.24 (40.22)     1:59.13 (41.89)     2:40.40 (41.27)
  2 Brandon, Celeste A        30 Blu Frog Team-14     2:58.40    2:50.53  
                  38.26     1:21.93 (43.67)     2:06.52 (44.59)     2:50.53 (44.01)
  3 Lewis, Allison D          31 Panama City Swim-15  3:17.44    3:07.24  
                  44.32     1:31.76 (47.44)     2:20.42 (48.66)     3:07.24 (46.82)
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.71   3/14/2010 Hitomi Matsuda, JPN                          
        RWDY: R 34.61  10/13/2012 Danielle R Chance                            
        NATL: N 32.17   12/4/2011 Hannah Caldas                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16    34.50      34.54R 
  2 Barton, Kathryn D         33 Georgia Masters-45     45.00      44.00  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.98   4/17/2010 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 1:15.52  10/13/2012 Danielle R Chance                          
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 Wenke Hansen                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16  1:15.87    1:16.05  
                  36.35     1:16.05 (39.70)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.96   4/18/2009 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 2:45.40  10/15/2011 Danielle R Chance                          
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 Wenke Hansen                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16  2:45.20    2:43.21R 
                  36.87     1:18.37 (41.50)     2:00.61 (42.24)     2:43.21 (42.60)
  2 Stutz, Kathleen J         32 Swim Fort Lauder-50  3:29.79    3:27.82  
                  49.37     1:41.72 (52.35)     2:35.09 (53.37)     3:27.82 (52.73)
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   3/26/2006 Mette Jacobsen, DEN                          
        RWDY: R 30.19  10/14/2012 Danielle R Chance                            
        NATL: N 27.89  12/10/2011 Noriko Inada                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16    32.00      30.41  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.11   3/25/2006 Mette Jacobsen, DEN                        
        RWDY: R 1:00.34  10/13/2012 Erika A Erndl                              
        NATL: N 1:00.34  10/13/2012 Erika Erndl                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16  1:10.37    1:09.30  
                  32.69     1:09.30 (36.61)                                        
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.52  10/13/2012 Erika Erndl, USA                           
        RWDY: R 1:02.52  10/13/2012 Erika A Erndl                              
        NATL: N 1:02.52  10/13/2012 Erika Erndl                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16  1:10.50    1:08.98  
                  32.62     1:08.98 (36.36)                                        
  2 Lewis, Allison D          31 Panama City Swim-15  1:15.52    1:23.79  
                  39.50     1:23.79 (44.29)                                        
  3 Israel, Laura B           31 National Trainin-14  1:30.00    1:27.36  
                  39.41     1:27.36 (47.95)                                        
  4 Barton, Kathryn D         33 Georgia Masters-45   1:45.00    1:30.55  
                  41.09     1:30.55 (49.46)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.41  11/14/2009 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 2:35.44  10/14/2012 Mollie K Grover                            
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16  2:34.80    2:31.63R 
                  33.10     1:13.74 (40.64)     1:55.84 (42.10)     2:31.63 (35.79)
  2 Lewis, Allison D          31 Panama City Swim-15  3:09.57    3:02.85  
                  39.46     1:26.84 (47.38)     2:20.79 (53.95)     3:02.85 (42.06)
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:45.07   4/17/2010 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 6:04.24  10/12/2012 Jennifer M Martin                          
        NATL: N 4:53.85  12/15/1996 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Megan M          30 Indy Aquatic Mas-16  5:29.76    5:27.00R 
                  34.31     1:13.81 (39.50)     1:57.75 (43.94)     2:40.60 (42.85)
        3:24.97 (44.37)     4:10.81 (45.84)     4:49.75 (38.94)     5:27.00 (37.25)
  2 Stutz, Kathleen J         32 Swim Fort Lauder-50 10:00.00    7:09.97  
                                                    2:45.17 ( )   3:46.21 (1:01.04)
        4:42.21 (56.00)     5:38.43 (56.22)     6:24.32 (45.89)     7:09.97 (45.65)
 
Women 35-39 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 13.22  10/13/2012 Janey C Mayville                             
        NATL: N 13.37  10/12/2013 Naomi O Szekeres, Swim Fort Lauder           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quattropani, LeeAnne      35 Middle Tennessee-15    16.51      14.47  
  2 Race, Loretta             37 Swim Kentucky Ma-41    17.00      15.18  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.10   12/3/2006 Dara Torres, USA                             
        RWDY: R 29.24  10/16/2011 Katie J Broussard                            
        NATL: N 25.10   12/3/2006 Dara Torres                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14       29.94      30.14  
  2 Quattropani, LeeAnne      35 Middle Tennessee-15    34.29      32.53  
  3 Race, Loretta             37 Swim Kentucky Ma-41    33.96      33.01  
  4 Chaves-Fonnegra, Andia    35 Swim Fort Lauder-50    39.30      38.69  
  5 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21     53.20      51.65  
  6 Hackett, Donna            38 Blue Dolfins Mas-14  1:15.00      51.88  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   54.95   12/3/2006 Dara Torres, USA                           
        RWDY: R 1:00.34  10/15/2011 Janey C Mayville-                          
        NATL: N   54.95   12/3/2006 Dara Torres                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14     1:07.70    1:07.57  
                  33.51     1:07.57 (34.06)                                        
  2 Chaves-Fonnegra, Andia    35 Swim Fort Lauder-50  1:29.90    1:24.79  
                  39.87     1:24.79 (44.92)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.12   3/25/2012 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 2:18.43  10/13/2012 Janey C Mayville                           
        NATL: N 2:03.56  12/14/1997 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alger, Jennifer W         36 Blue Dolfins Mas-14  2:23.80    2:20.36  
                  31.93     1:07.03 (35.10)     1:43.71 (36.68)     2:20.36 (36.65)
  2 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14     2:29.99    2:26.05  
                  34.99     1:12.21 (37.22)     1:50.06 (37.85)     2:26.05 (35.99)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.56  12/12/1999 K.Pipes-Neilsen, USA                       
        RWDY: R 5:09.98  10/13/2012 Deven M Christoph                          
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alger, Jennifer W         36 Blue Dolfins Mas-14  4:50.10    4:58.06R 
                  33.86     1:11.21 (37.35)     1:49.65 (38.44)     2:28.28 (38.63)
        3:06.70 (38.42)     3:44.98 (38.28)     4:22.73 (37.75)     4:58.06 (35.33)
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:57.28   10/8/2010 Kirsten Cameron, NZL                      
        RWDY: R 10:40.12  10/14/2012 Deven M Christoph                         
        NATL: N  9:12.97  10/15/2006 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21  16:19.31   16:41.83  
                  56.39   1:59.25 (1:02.86)   3:03.07 (1:03.82)   4:06.52 (1:03.45)
      5:09.43 (1:02.91)   6:12.53 (1:03.10)   7:17.66 (1:05.13)   8:20.50 (1:02.84)
      9:24.37 (1:03.87)  10:27.54 (1:03.17)  11:30.55 (1:03.01)  12:34.42 (1:03.87)
     13:38.47 (1:04.05)  14:41.36 (1:02.89)  15:43.86 (1:02.50)    16:41.83 (57.97)
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:07.48  11/12/2010 Kirsten Cameron, NZL                      
        RWDY: R 19:34.40  10/16/2011 Janey C Mayville-                         
        NATL: N 17:27.84  12/10/2000 Laurie Hug                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drack, Karen              38 Space Coast Mast-14 23:00.00   22:23.52  
                  39.09     1:20.72 (41.63)     2:04.08 (43.36)     2:48.49 (44.41)
        3:33.66 (45.17)     4:19.04 (45.38)     5:04.67 (45.63)     5:50.13 (45.46)
        6:36.04 (45.91)     7:21.77 (45.73)     8:07.57 (45.80)     8:53.24 (45.67)
        9:38.98 (45.74)    10:24.61 (45.63)    11:10.13 (45.52)    11:55.72 (45.59)
       12:41.56 (45.84)    13:26.73 (45.17)    14:11.45 (44.72)    14:55.77 (44.32)
       15:40.74 (44.97)    16:25.91 (45.17)    17:10.96 (45.05)    17:56.06 (45.10)
       18:41.12 (45.06)    19:25.80 (44.68)    20:10.76 (44.96)    20:55.98 (45.22)
       21:40.54 (44.56)    22:23.52 (42.98)                                        
  2 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21  32:00.10   31:17.00  
                  16.52       45.70 (29.18)   1:48.19 (1:02.49)   3:24.62 (1:36.43)
        3:56.22 (31.60)     4:29.34 (33.12)     5:00.53 (31.19)     5:32.89 (32.36)
    31:17.00 (25:44.11)                                                            
 
Women 35-39 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 15.94  10/14/2012 Jenn C Harris                                
        NATL: N 16.65  10/13/2013 Sabrina Campbell, Blu Frog Team              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14       17.30      16.08N 
  2 Quattropani, LeeAnne      35 Middle Tennessee-15    17.73      16.25  
  3 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15    20.00      19.16  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.13  11/23/2013 Noriko Inada, USA                            
        RWDY: R 33.02  10/15/2011 Tobi L Limke                                 
        NATL: N 28.13  11/23/2013 Noriko Inada                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quattropani, LeeAnne      35 Middle Tennessee-15    38.38      35.16  
  2 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14       36.25      35.37  
  3 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15    39.79      40.40  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.60  11/24/2013 Noriko Inada, USA                          
        RWDY: R 1:16.08  10/16/2011 Katie J Broussard                          
        NATL: N 1:00.60  11/24/2013 Noriko Inada                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quattropani, LeeAnne      35 Middle Tennessee-15  1:20.00    1:19.99  
                  39.20     1:19.99 (40.79)                                        
  2 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15  1:25.62    1:31.74  
                  43.40     1:31.74 (48.34)                                        
  3 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21   2:30.77    2:26.07  
                1:11.68   2:26.07 (1:14.39)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.37  11/16/2013 Kana Ohashi, JPN                           
        RWDY: R 2:27.54  10/14/2012 Tobi L Limke                               
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15  3:00.00    3:14.55  
                  43.56     1:32.00 (48.44)     2:23.63 (51.63)     3:14.55 (50.92)
  2 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21   5:10.77    4:56.43  
                1:11.11   2:26.62 (1:15.51)   3:42.53 (1:15.91)   4:56.43 (1:13.90)
 
Women 35-39 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 18.81  10/12/2012 Jenn C Harris                                
        NATL: N 17.23  10/11/2013 Sabrina Campbell, Blu Frog Team              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14       18.40      18.19R 
  2 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15    23.43      21.75  
  3 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21     33.77      29.64  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.87   3/25/2012 Hitomi Matsuda, JPN                          
        RWDY: R 33.95  10/18/2009 Kelly A Legaspi                              
        NATL: N 32.97   9/22/2013 Katie Glenn                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14       42.10      39.61  
  2 Chaves-Fonnegra, Andia    35 Swim Fort Lauder-50    48.59      46.48  
  3 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15    46.86      46.65  
  4 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21   1:11.20    1:06.18  
 -- Hackett, Donna            38 Blue Dolfins Mas-14  1:30.00         DQ  
      Non-simultaneous arms
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.20   4/29/2012 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 1:14.40  10/17/2009 Kelly A Legaspi                            
        NATL: N 1:10.64   12/3/2011 Cynthia Lewis                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chaves-Fonnegra, Andia    35 Swim Fort Lauder-50  1:38.96    1:40.16  
                  48.10     1:40.16 (52.06)                                        
  2 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15  1:39.88    1:42.15  
                  48.50     1:42.15 (53.65)                                        
  3 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21   2:31.89    2:25.06  
                1:09.23   2:25.06 (1:15.83)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.63   3/10/2012 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 2:51.58  10/14/2012 Tobi L Limke                               
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 Caroline Krattli                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chaves-Fonnegra, Andia    35 Swim Fort Lauder-50  3:48.51    3:29.35  
                  50.00     1:42.10 (52.10)     2:35.32 (53.22)     3:29.35 (54.03)
  2 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21   5:20.45    5:01.20  
                1:09.56   2:27.64 (1:18.08)   3:45.10 (1:17.46)   5:01.20 (1:16.10)
 
Women 35-39 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 14.84  10/12/2012 Jenn C Harris                                
        NATL: N 14.19  10/11/2013 Naomi O Szekeres, Swim Fort Lauder           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14       15.95      14.88  
  2 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15    21.00      17.99  
  3 Chaves-Fonnegra, Andia    35 Swim Fort Lauder-50    21.32      20.16  
  4 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21     24.93      27.12  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.28   12/8/2012 R.Crescentini, ITA                           
        RWDY: R 31.32  10/16/2011 Katie J Broussard                            
        NATL: N 28.58  11/21/2009 Sheri Hart                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14       34.30      32.93  
  2 Quattropani, LeeAnne      35 Middle Tennessee-15    38.59      35.54  
  3 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15    39.36      40.13  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.88    5/4/2014 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 1:18.34  10/13/2012 Sabrina J Campbel                          
        NATL: N 1:03.29  12/14/1997 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14     1:19.25    1:17.63R 
                  36.61     1:17.63 (41.02)                                        
  2 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15  1:30.00    1:36.81  
                  44.03     1:36.81 (52.78)                                        
  3 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21   2:13.91    2:16.27  
                1:05.23   2:16.27 (1:11.04)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.67   8/25/2012 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 2:36.83  10/15/2011 Janey C Mayville-                          
        NATL: N 2:18.41  12/14/1997 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21   4:55.38    4:52.49  
                1:07.48   2:25.53 (1:18.05)   3:41.16 (1:15.63)   4:52.49 (1:11.33)
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.17   3/10/2012 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 1:12.03  10/17/2009 Linda Visser                               
        NATL: N 1:04.61  11/22/2009 Sheri Hart                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alger, Jennifer W         36 Blue Dolfins Mas-14  1:21.50    1:12.12  
                  33.56     1:12.12 (38.56)                                        
  2 Campbell, Sabrina J       38 Blu Frog Team-14     1:18.20    1:16.20  
                  35.93     1:16.20 (40.27)                                        
  3 Quattropani, LeeAnne      35 Middle Tennessee-15  1:20.00    1:21.83  
                  36.69     1:21.83 (45.14)                                        
  4 Race, Loretta             37 Swim Kentucky Ma-41  1:27.49    1:22.21  
                  38.88     1:22.21 (43.33)                                        
  5 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15  1:27.34    1:30.11  
                  40.21     1:30.11 (49.90)                                        
  6 Chaves-Fonnegra, Andia    35 Swim Fort Lauder-50  1:41.00    1:37.51  
                  48.52     1:37.51 (48.99)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.69  11/18/2012 Hitomi Matsuda, JPN                        
        RWDY: R 2:32.24  10/16/2011 Tobi L Limke                               
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15  3:12.29    3:20.33  
                  42.41     1:31.79 (49.38)     2:31.25 (59.46)     3:20.33 (49.08)
  2 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21   4:56.48    4:37.83  
                1:04.01   2:19.80 (1:15.79)   3:37.37 (1:17.57)   4:37.83 (1:00.46)
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K.Pipes-Neilsen, USA                       
        RWDY: R 5:20.83  10/12/2012 Tobi L Limke                               
        NATL: N 4:52.85  12/14/1997 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ortiz, Jamie A            35 Panama City Swim-15  6:45.00    7:04.08  
                  42.93     1:38.05 (55.12)     2:30.52 (52.47)     3:23.85 (53.33)
        4:21.78 (57.93)   5:21.87 (1:00.09)     6:13.04 (51.17)     7:04.08 (51.04)
  2 Vaganova, Natalia         39 Academy Bullets-21   9:39.69    9:37.01  
                                2:23.27 ( )   3:39.74 (1:16.47)   4:55.09 (1:15.35)
      6:13.76 (1:18.67)   7:33.58 (1:19.82)   8:36.78 (1:03.20)   9:37.01 (1:00.23)
 
Women 40-44 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 13.66  10/13/2012 Deborah Dawson                               
        NATL: N 13.68  10/12/2013 Lora M Sapp, Unattached                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braun, Erika L            42 North Carolina M-13    12.00      12.20R 
  2 Stewart, Ann K            44 Gold Coast Maste-50    14.94      14.47  
  3 Richardson, Billie C      43 Middle Tennessee-15    18.43      18.63  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.07   3/15/2014 Erika Braun, USA                             
        RWDY: R 27.21  10/18/2009 Jennifer T Willis                            
        NATL: N 26.07   3/15/2014 Erika Braun                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braun, Erika L            42 North Carolina M-13    26.70      26.20R 
  2 Blackburn, Lisa           43 T2 Naples Master-14    27.43      28.50  
  3 Stewart, Ann K            44 Gold Coast Maste-50    31.00      30.64  
  4 Richardson, Billie C      43 Middle Tennessee-15    42.66      42.25  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.Von Der Lippe, USA                         
        RWDY: R 59.55  10/17/2009 Jennifer T Willis                            
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S Von Der Lippe                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braun, Erika L            42 North Carolina M-13    57.58      57.97R 
                  27.35       57.97 (30.62)                                        
  2 Blackburn, Lisa           43 T2 Naples Master-14  1:00.33    1:01.90  
                  29.72     1:01.90 (32.18)                                        
  3 Visser, Linda             44 St Pete Masters-14   1:08.00    1:07.16  
                  32.58     1:07.16 (34.58)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.Pipes-Neilsen, USA                       
        RWDY: R 2:14.37  10/17/2009 Jody L Smith                               
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             44 Indy Aquatic Mas-16  2:25.00    2:16.05  
                  32.53     1:06.95 (34.42)     1:41.72 (34.77)     2:16.05 (34.33)
  2 Christopher, Deven M      40 Gold Coast Maste-50  2:25.40    2:29.47  
                  34.30     1:11.30 (37.00)     1:49.74 (38.44)     2:29.47 (39.73)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.Pipes-Neilsen, USA                       
        RWDY: R 4:45.19  10/13/2012 Deborah Dawson                             
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher, Deven M      40 Gold Coast Maste-50  5:04.50    5:13.76  
                  35.28     1:13.78 (38.50)     1:53.53 (39.75)     2:33.58 (40.05)
        3:14.12 (40.54)     3:54.69 (40.57)     4:35.04 (40.35)     5:13.76 (38.72)
  2 Lassen, Megan M           44 Swim Fort Lauder-50  5:30.77    5:23.44  
                  37.25     1:17.90 (40.65)     1:58.87 (40.97)     2:39.77 (40.90)
        3:20.74 (40.97)     4:02.20 (41.46)     4:43.64 (41.44)     5:23.44 (39.80)
  3 Nye, Michelle L           43 Water Exercise T-14  6:00.00    6:51.41  
                  42.57     1:32.49 (49.92)     2:25.15 (52.66)     3:17.85 (52.70)
        4:10.98 (53.13)     5:04.32 (53.34)     5:57.52 (53.20)     6:51.41 (53.89)
  4 Volz, Kristin R           41 Swim Fort Lauder-50  7:08.93    6:53.53  
                  50.45     1:43.33 (52.88)     2:36.11 (52.78)     3:29.58 (53.47)
        4:22.42 (52.84)     5:15.14 (52.72)     6:05.82 (50.68)     6:53.53 (47.71)
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:56.23  10/26/2013 Kirsten Cameron, GBR                       
        RWDY: R 9:47.31  10/14/2011 Deborah Dawson                             
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher, Deven M      40 Gold Coast Maste-50 10:34.87   10:39.21  
                  35.90     1:15.26 (39.36)     1:55.66 (40.40)     2:36.23 (40.57)
        3:16.50 (40.27)     3:56.92 (40.42)     4:37.11 (40.19)     5:17.57 (40.46)
        5:58.16 (40.59)     6:38.85 (40.69)     7:19.52 (40.67)     8:00.17 (40.65)
        8:40.96 (40.79)     9:21.36 (40.40)    10:01.22 (39.86)    10:39.21 (37.99)
  2 Lassen, Megan M           44 Swim Fort Lauder-50 12:01.77   12:05.09  
                  41.75     1:26.98 (45.23)     2:12.63 (45.65)     2:58.43 (45.80)
        3:44.60 (46.17)     4:30.68 (46.08)     5:16.74 (46.06)     6:02.79 (46.05)
        6:48.65 (45.86)     7:34.82 (46.17)     8:20.54 (45.72)     9:06.23 (45.69)
        9:51.52 (45.29)    10:36.99 (45.47)    11:22.56 (45.57)    12:05.09 (42.53)
  3 Volz, Kristin R           41 Swim Fort Lauder-50 14:00.77   14:34.40  
                  51.70     1:45.22 (53.52)     2:41.73 (56.51)     3:37.24 (55.51)
        4:32.42 (55.18)     5:28.88 (56.46)     6:25.34 (56.46)     7:21.56 (56.22)
        8:16.83 (55.27)     9:13.00 (56.17)    10:08.89 (55.89)    11:04.60 (55.71)
       11:58.62 (54.02)    12:51.53 (52.91)    13:43.73 (52.20)    14:34.40 (50.67)
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:04.16  10/25/2013 Kirsten Cameron, GBR                      
        RWDY: R 18:40.66  10/12/2012 Deborah Dawson                            
        NATL: N 17:35.49   1/16/2010 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher, Deven M      40 Gold Coast Maste-50 20:13.70   20:14.23  
                  35.61     1:15.06 (39.45)     1:55.46 (40.40)     2:35.99 (40.53)
        3:16.67 (40.68)     3:56.79 (40.12)     4:37.19 (40.40)     5:17.95 (40.76)
        5:58.42 (40.47)     6:38.95 (40.53)     7:19.25 (40.30)     7:59.75 (40.50)
        8:40.36 (40.61)     9:21.08 (40.72)    10:01.76 (40.68)    10:42.29 (40.53)
       11:22.91 (40.62)    12:03.66 (40.75)    12:44.51 (40.85)    13:25.21 (40.70)
       14:06.28 (41.07)    14:47.39 (41.11)    15:28.52 (41.13)    16:09.64 (41.12)
       16:50.72 (41.08)    17:31.58 (40.86)    18:13.48 (41.90)    18:54.72 (41.24)
       19:35.83 (41.11)    20:14.23 (38.40)                                        
  2 Lassen, Megan M           44 Swim Fort Lauder-50 22:20.77   20:44.61  
                  35.69     1:14.49 (38.80)     1:53.69 (39.20)     2:33.32 (39.63)
        3:13.14 (39.82)     3:56.13 (42.99)     4:38.48 (42.35)     5:22.06 (43.58)
        6:03.63 (41.57)     6:46.48 (42.85)     7:28.33 (41.85)     8:10.45 (42.12)
        8:52.42 (41.97)     9:34.74 (42.32)    10:16.56 (41.82)    10:57.88 (41.32)
       11:39.01 (41.13)    12:20.57 (41.56)    13:02.70 (42.13)    13:44.18 (41.48)
       14:25.61 (41.43)    15:08.74 (43.13)    15:51.08 (42.34)    16:33.32 (42.24)
       17:15.32 (42.00)    17:57.78 (42.46)    18:39.91 (42.13)    19:21.51 (41.60)
       20:03.15 (41.64)    20:44.61 (41.46)                                        
 
Women 40-44 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 15.95  10/14/2012 Jody L Smith                                 
        NATL: N 16.00  10/13/2013 Paula M Texel, St Pete Masters               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Billie C      43 Middle Tennessee-15    23.17      23.20  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.96   5/20/2012 Gisele Pereira, BRA                          
        RWDY: R 30.02  10/14/2012 Shari L Hart                                 
        NATL: N 30.02  10/14/2012 Sheri Hart                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braun, Erika L            42 North Carolina M-13    31.16      30.98  
  2 Stewart, Ann K            44 Gold Coast Maste-50    36.15      33.53  
  3 Day, Nadine K             44 Indy Aquatic Mas-16    39.00      34.19  
  4 Visser, Linda             44 St Pete Masters-14     37.00      37.18  
  5 Richardson, Billie C      43 Middle Tennessee-15    51.92      50.00  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  10/29/2011 Sheri Hart, USA                            
        RWDY: R 1:06.48  10/18/2009 Jody L Smith                               
        NATL: N 1:03.48  10/29/2011 Sheri Hart                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Ann K            44 Gold Coast Maste-50  1:19.00    1:13.93  
                  35.99     1:13.93 (37.94)                                        
  2 Visser, Linda             44 St Pete Masters-14   1:20.00    1:16.99  
                  37.98     1:16.99 (39.01)                                        
  3 Richardson, Billie C      43 Middle Tennessee-15  1:50.00    1:51.99  
                  54.29     1:51.99 (57.70)                                        
  4 Volz, Kristin R           41 Swim Fort Lauder-50  1:49.46    1:56.90  
                  57.82     1:56.90 (59.08)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.06   12/4/2009 Jody Smith, USA                            
        RWDY: R 2:23.22  10/17/2009 Jody L Smith                               
        NATL: N 2:19.06   12/4/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Visser, Linda             44 St Pete Masters-14   2:50.00    2:45.35  
                  39.94     1:21.99 (42.05)     2:04.31 (42.32)     2:45.35 (41.04)
  2 Christopher, Deven M      40 Gold Coast Maste-50  2:50.38    2:50.79  
                  39.57     1:22.42 (42.85)     2:06.59 (44.17)     2:50.79 (44.20)
  3 Lassen, Megan M           44 Swim Fort Lauder-50  3:01.77    2:52.60  
                  41.40     1:25.33 (43.93)     2:09.92 (44.59)     2:52.60 (42.68)
 
Women 40-44 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 16.03  10/12/2012 Kelly A Legaspi                              
        NATL: N 15.39  10/11/2013 Lisa Blackburn, T2 Naples Master             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blackburn, Lisa           43 T2 Naples Master-14    15.39      15.97R 
  2 Richardson, Billie C      43 Middle Tennessee-15    27.00      27.99  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.20    8/5/2012 Linley Frame, AUS                            
        RWDY: R 34.96  10/16/2011 Kelly A Legaspi                              
        NATL: N 32.29  11/22/2009 S Von Der Lippe                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blackburn, Lisa           43 T2 Naples Master-14    33.61      35.44  
  2 Volz, Kristin R           41 Swim Fort Lauder-50  1:00.77      53.00  
  3 Richardson, Billie C      43 Middle Tennessee-15  1:01.93    1:00.05  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   12/2/2007 S.Von Der Lippe, USA                       
        RWDY: R 1:16.06  10/15/2011 Kelly A Legaspi                            
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S Von Der Lippe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blackburn, Lisa           43 T2 Naples Master-14  1:12.32    1:16.28  
                  35.68     1:16.28 (40.60)                                        
  2 Day, Nadine K             44 Indy Aquatic Mas-16  1:30.00    1:21.23  
                  39.09     1:21.23 (42.14)                                        
  3 Visser, Linda             44 St Pete Masters-14   1:25.00    1:22.83  
                  39.98     1:22.83 (42.85)                                        
  4 Nye, Michelle L           43 Water Exercise T-14  2:00.00    1:46.12  
                  50.64     1:46.12 (55.48)                                        
  5 Volz, Kristin R           41 Swim Fort Lauder-50  1:46.46    1:55.06  
                  55.91     1:55.06 (59.15)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.37  11/16/2008 S.Von Der Lippe, USA                       
        RWDY: R 2:44.36  10/15/2011 Kelly A Legaspi                            
        NATL: N 2:32.37  11/16/2008 S Von Der Lippe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blackburn, Lisa           43 T2 Naples Master-14  2:45.80    2:42.83R 
                  37.42     1:19.33 (41.91)     2:01.43 (42.10)     2:42.83 (41.40)
  2 Volz, Kristin R           41 Swim Fort Lauder-50  3:55.43    4:06.12  
                  57.13   2:00.91 (1:03.78)   3:04.45 (1:03.54)   4:06.12 (1:01.67)
 
Women 40-44 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 14.20  10/12/2012 Michelle Griglion                            
        NATL: N 15.36  10/11/2013 Lisa Blackburn, T2 Naples Master             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blackburn, Lisa           43 T2 Naples Master-14    14.36      14.35N 
  2 Richardson, Billie C      43 Middle Tennessee-15    25.00      23.93  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.19   3/16/2013 Erika Braun, USA                             
        RWDY: R 30.01  10/17/2009 Jody L Smith                                 
        NATL: N 28.19   3/16/2013 Erika Braun                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braun, Erika L            42 North Carolina M-13    28.19      28.34R 
  2 Blackburn, Lisa           43 T2 Naples Master-14    31.27      30.85  
  3 Richardson, Billie C      43 Middle Tennessee-15    56.00      55.37  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.70  11/21/2009 S.Von Der Lippe, USA                       
        RWDY: R 1:09.46  10/18/2009 Jody L Smith                               
        NATL: N 1:01.70  11/21/2009 S Von Der Lippe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Kristin R           41 Swim Fort Lauder-50  1:52.76    1:57.88  
                  56.69   1:57.88 (1:01.19)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.66  11/19/2006 S.Von Der Lippe, USA                       
        RWDY: R 3:27.06  10/16/2010 Karen W Halford                            
        NATL: N 2:20.66  11/19/2006 S Von Der Lippe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             44 Indy Aquatic Mas-16  2:40.00    2:40.53R 
                  38.79     1:20.25 (41.46)     2:02.81 (42.56)     2:40.53 (37.72)
  2 Volz, Kristin R           41 Swim Fort Lauder-50  4:07.30    4:15.42  
                  59.75   2:06.26 (1:06.51)   3:12.79 (1:06.53)   4:15.42 (1:02.63)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.25  11/16/2008 S.Von Der Lippe, USA                       
        RWDY: R 1:07.38  10/13/2012 Lisa Blackburn                             
        NATL: N 1:04.25  11/16/2008 S Von Der Lippe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blackburn, Lisa           43 T2 Naples Master-14  1:05.77    1:06.62R 
                  32.68     1:06.62 (33.94)                                        
  2 Braun, Erika L            42 North Carolina M-13  1:06.94    1:07.18  
                  29.80     1:07.18 (37.38)                                        
  3 Day, Nadine K             44 Indy Aquatic Mas-16  1:15.00    1:12.41  
                  34.23     1:12.41 (38.18)                                        
  4 Visser, Linda             44 St Pete Masters-14   1:16.00    1:14.06  
                  34.49     1:14.06 (39.57)                                        
  5 Stewart, Ann K            44 Gold Coast Maste-50  1:19.00    1:19.29  
                  36.02     1:19.29 (43.27)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.21   12/2/2007 S.Von Der Lippe, USA                       
        RWDY: R 2:27.37  10/18/2009 Jody L Smith                               
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S Von Der Lippe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Kristin R           41 Swim Fort Lauder-50  3:41.90    3:53.34  
                  57.49   1:59.37 (1:01.88)   3:01.67 (1:02.30)     3:53.34 (51.67)
 
Women 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 13.97  10/13/2012 Karen L Westerman                            
        NATL: N 13.84  10/12/2013 Karen L Westerman, St Pete Masters           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14     16.84      13.94R 
  1 Hulett, Jennifer A        45 North Carolina M-13    17.50      13.94R 
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.37   5/18/2013 M.Therese Fuzzati, FRA                       
        RWDY: R 27.83  10/16/2011 Lisa O Rapuano                               
        NATL: N 26.59   12/8/2013 Fall Willeboordse                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14     34.10      30.47  
  2 Hulett, Jennifer A        45 North Carolina M-13    32.90      32.60  
  3 Moenssens, Sandra         49 Libertyville Mas-21    33.85      33.37  
  4 Heuser, Alene W           48 Space Coast Mast-14    39.29      38.35  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.43   3/29/2014 Marie Fuzzati, FRA                         
        RWDY: R 1:02.33  10/17/2010 Birgit Lohberg                             
        NATL: N   58.61   12/2/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14   1:12.41    1:06.73  
                  31.88     1:06.73 (34.85)                                        
  2 Hulett, Jennifer A        45 North Carolina M-13  1:15.89    1:12.82  
                  33.97     1:12.82 (38.85)                                        
  3 Greene, Dana M            45 UC13-13              1:32.30    1:42.20  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.94   12/2/2007 K.Pipes-Neilsen, USA                       
        RWDY: R 2:14.05  10/13/2012 Stephanie Stone                            
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moenssens, Sandra         49 Libertyville Mas-21  2:45.20    2:40.98  
                  36.60     1:16.62 (40.02)     1:58.72 (42.10)     2:40.98 (42.26)
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:11.37   5/15/2009 K.Pipes-Neilsen, USA                      
        RWDY: R 11:34.64  10/14/2012 Maureen Jones                             
        NATL: N  9:11.37   5/15/2009 K Pipes-Neilsen                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10 16:00.00   12:40.98  
                  42.84     1:31.55 (48.71)     2:19.83 (48.28)     3:08.86 (49.03)
        3:58.08 (49.22)     4:47.11 (49.03)     5:34.96 (47.85)     6:23.75 (48.79)
        7:12.70 (48.95)     8:01.32 (48.62)     8:49.01 (47.69)     9:37.78 (48.77)
       10:24.84 (47.06)    11:11.52 (46.68)    11:57.95 (46.43)    12:40.98 (43.03)
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:46.32   5/18/2007 Lynn Marshall, CAN                        
        RWDY: R 21:56.49  10/16/2011 Laura Hamel                               
        NATL: N 17:50.64  10/11/2004 S Heim-Bowen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10 30:00.00   23:42.96  
               11:03.52    11:52.00 (48.48)    12:39.53 (47.53)    13:27.62 (48.09)
                               14:15.06 ( )                                        
                                                   15:03.16 ( )    15:51.12 (47.96)
       16:39.26 (48.14)    17:27.56 (48.30)    18:15.60 (48.04)    19:02.45 (46.85)
       19:49.40 (46.95)    20:36.41 (47.01)    21:24.11 (47.70)    22:11.85 (47.74)
       22:59.00 (47.15)    23:42.96 (43.96)                                        
 
Women 45-49 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 19.73  10/14/2012 Deborah S Roberts                            
        NATL: N 16.87  10/13/2013 Karen L Westerman, St Pete Masters           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hulett, Jennifer A        45 North Carolina M-13    18.75      16.49N 
  2 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14     19.87      16.89  
  3 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10    20.00      20.07  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.25   4/26/2014 Cindy Mabee, CAN                             
        RWDY: R 33.93  10/18/2009 Cathy Shonkwiler                             
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14     37.12      35.54  
  2 Hulett, Jennifer A        45 North Carolina M-13    37.25      36.52  
  3 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10    45.00      43.64  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.46   2/27/2009 K.Pipes-Neilsen, FRA                       
        RWDY: R 1:11.33  10/14/2012 Stephanie Stone                            
        NATL: N 1:04.79   5/16/2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14   1:19.17    1:23.88  
                  41.51     1:23.88 (42.37)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.15   2/26/2009 K.Pipes-Neilsen, FRA                       
        RWDY: R 2:30.29  10/14/2012 Stephanie Stone                            
        NATL: N 2:18.95   5/15/2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14   3:05.40    3:02.77  
                  43.10     1:29.43 (46.33)     2:16.42 (46.99)     3:02.77 (46.35)
 
Women 45-49 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 19.93  10/12/2012 Cheryl A Kupan                               
        NATL: N 17.91  10/11/2013 Karen L Westerman, St Pete Masters           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14     19.91      18.49R 
  2 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10    20.00      19.78  
  3 Greene, Dana M            45 UC13-13                20.35      26.65  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.81   3/17/2013 Anna Hammer, SWE                             
        RWDY: R 34.15  10/13/2012 Tracey D McFarlan                            
        NATL: N 33.82  10/10/2010 S Von Der Lippe                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10    45.00      42.57  
  2 Heuser, Alene W           48 Space Coast Mast-14    45.63      45.59  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.64   3/16/2013 Anna Hammer, SWE                           
        RWDY: R 1:17.89  10/13/2012 Tracey D McFarlan                          
        NATL: N 1:13.30  10/10/2010 S Von Der Lippe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10  1:35.00    1:34.73  
                  45.39     1:34.73 (49.34)                                        
  2 Heuser, Alene W           48 Space Coast Mast-14  1:38.00    1:39.38  
                  47.84     1:39.38 (51.54)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.00  11/21/2010 S.Von Der Lippe, USA                       
        RWDY: R 3:22.74  10/15/2011 Lori A Schick                              
        NATL: N 2:38.00  11/21/2010 S Von Der Lippe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10  3:30.00    3:22.82  
                  46.19     1:38.67 (52.48)     2:31.23 (52.56)     3:22.82 (51.59)
 
Women 45-49 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 15.78  10/12/2012 Cheryl A Kupan                               
        NATL: N 14.46  10/11/2013 Karen L Westerman, St Pete Masters           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14     16.46      15.11R 
  2 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10    20.00      17.79  
  3 Greene, Dana M            45 UC13-13                24.49      27.71  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.84  10/10/2010 S.Von Der Lippe, USA                         
        RWDY: R 30.40  10/16/2010 Birgit Lohberg                               
        NATL: N 28.84  10/10/2010 S Von Der Lippe                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14     35.96      32.19  
  2 Hulett, Jennifer A        45 North Carolina M-13    38.20      36.87  
  3 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10    45.00      40.75  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.47  11/20/2010 S.Von Der Lippe, USA                       
        RWDY: R 1:07.81  10/17/2010 Birgit Lohberg                             
        NATL: N 1:03.47  11/20/2010 S Von Der Lippe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14   1:15.73    1:12.39  
                  34.12     1:12.39 (38.27)                                        
  2 Moenssens, Sandra         49 Libertyville Mas-21  1:24.50    1:26.85  
                  38.80     1:26.85 (48.05)                                        
  3 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10  1:30.00    1:35.53  
                  45.15     1:35.53 (50.38)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:23.18  12/13/2009 K.Pipes-Neilsen, USA                       
        RWDY: R 3:07.24  10/13/2012 Cheryl A Kupan                             
        NATL: N 2:23.18  12/13/2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10  3:30.00    3:32.30  
                  48.97     1:42.76 (53.79)     2:38.50 (55.74)     3:32.30 (53.80)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.61   2/26/2009 K.Pipes-Neilsen, FRA                       
        RWDY: R 1:14.65  10/15/2011 Lisa O Rapuano                             
        NATL: N 1:05.75  12/12/2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14   1:21.48    1:17.21  
                  35.21     1:17.21 (42.00)                                        
  2 Moenssens, Sandra         49 Libertyville Mas-21  1:29.60    1:26.48  
                  40.02     1:26.48 (46.46)                                        
  3 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10  1:30.00    1:28.86  
                  43.44     1:28.86 (45.42)                                        
  4 Heuser, Alene W           48 Space Coast Mast-14  1:40.00    1:38.46  
                  49.80     1:38.46 (48.66)                                        
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.29   2/27/2009 K.Pipes-Neilsen, FRA                       
        RWDY: R 5:26.97  10/12/2012 Stephanie Stone                            
        NATL: N 5:05.04  12/12/2009 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westerman, Karen L        47 St Pete Masters-14   6:16.36    5:54.94  
                  36.42     1:17.76 (41.34)     2:01.10 (43.34)     2:46.58 (45.48)
        3:39.62 (53.04)     4:35.40 (55.78)     5:15.21 (39.81)     5:54.94 (39.73)
  2 Postma, Terri             45 Germantown Maryl-10  7:00.00    6:55.12  
                  44.63     1:36.64 (52.01)     2:35.47 (58.83)     3:32.06 (56.59)
        4:27.58 (55.52)     5:23.91 (56.33)     6:11.29 (47.38)     6:55.12 (43.83)
 
Women 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 13.78  10/13/2012 Cathy E Shonkwile                            
        NATL: N 13.66  10/12/2013 Cathy E Shonkwiler, Blu Frog Team            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowery, Lisa C            53 Gulf Coast Pirat-15    14.90      13.34N 
  2 Shonkwiler, Cathy E       54 Blu Frog Team-14       13.90      14.06  
  3 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14    22.33      14.19  
  4 Riley, Kimberlee M        50 Blu Frog Team-14       15.30      15.37  
  5 Hepburn, Sabrina C        54 Blue Dolfins Mas-14    17.25      15.66  
  6 Hubner, Ruth B            52 Georgia Masters-45     22.00      19.28  
  7 Washington, Laura B       53 Blue Dolfins Mas-14    25.00      20.94  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.67   3/15/2014 Sue Walsh, USA                               
        RWDY: R 28.95  10/16/2011 Carolyn C Voorhee                            
        NATL: N 27.67   3/15/2014 Sue Walsh                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14       37.00      30.96  
  2 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14    35.77      31.08  
  3 Lowery, Lisa C            53 Gulf Coast Pirat-15    31.78      31.31  
  4 Thomas, Ann B             54 Swim Fort Lauder-50    32.90      31.64  
  5 Hepburn, Sabrina C        54 Blue Dolfins Mas-14    35.68      33.48  
  6 Riley, Kimberlee M        50 Blu Frog Team-14       32.80      33.58  
  7 Hooe, Donna L             52 Georgia Masters-45     34.52      35.34  
  8 Hubner, Ruth B            52 Georgia Masters-45     43.69      45.71  
  9 Washington, Laura B       53 Blue Dolfins Mas-14    55.00      53.45  
 10 Bogue, Sherri L           50 UC14-14              1:02.40    1:00.39  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 1:03.83  10/15/2011 Eney Jones                                 
        NATL: N 1:01.41   9/27/2014 Ellen Reynolds                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14  1:07.11    1:07.38  
                  32.45     1:07.38 (34.93)                                        
  2 Hooe, Donna L             52 Georgia Masters-45   1:17.94    1:15.85  
                  36.39     1:15.85 (39.46)                                        
  3 Goldbas, Isabela C        54 Swim Fort Lauder-50  1:37.78    1:42.19  
                  48.49     1:42.19 (53.70)                                        
  4 Bogue, Sherri L           50 UC14-14              2:08.00    2:08.80  
                1:01.68   2:08.80 (1:07.12)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.72   12/6/2009 S.Heim-Bowen, USA                          
        RWDY: R 2:16.12  10/15/2011 Eney Jones                                 
        NATL: N 2:10.72   12/6/2009 S Heim-Bowen                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14  2:19.22    2:22.45  
                  34.12     1:09.57 (35.45)     1:46.20 (36.63)     2:22.45 (36.25)
  2 Hooe, Donna L             52 Georgia Masters-45   2:46.67    2:46.67  
                  38.46     1:20.67 (42.21)     2:03.97 (43.30)     2:46.67 (42.70)
  3 Webster, Jennifer         50 Blu Frog Team-14     3:10.00    3:01.10  
                  42.81     1:28.73 (45.92)     2:16.44 (47.71)     3:01.10 (44.66)
  4 Goldbas, Isabela C        54 Swim Fort Lauder-50  3:30.34    3:43.97  
                  52.39     1:50.64 (58.25)   2:51.05 (1:00.41)     3:43.97 (52.92)
  5 Bogue, Sherri L           50 UC14-14              4:41.30    4:28.52  
                1:02.31   2:10.28 (1:07.97)   3:19.99 (1:09.71)   4:28.52 (1:08.53)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:34.81   1/29/2011 Lynn Marshall, CAN                         
        RWDY: R 4:49.23  10/15/2011 Eney Jones                                 
        NATL: N 4:35.54   12/5/2009 S Heim-Bowen                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14  4:59.90    5:00.86  
                  34.84     1:12.03 (37.19)     1:50.36 (38.33)     2:28.82 (38.46)
        3:07.41 (38.59)     3:45.70 (38.29)     4:23.72 (38.02)     5:00.86 (37.14)
  2 Hooe, Donna L             52 Georgia Masters-45   5:58.29    5:44.58  
                  38.89     1:20.90 (42.01)     2:04.39 (43.49)     2:48.20 (43.81)
        3:32.54 (44.34)     4:16.96 (44.42)     5:01.66 (44.70)     5:44.58 (42.92)
  3 Bogue, Sherri L           50 UC14-14              9:40.73    9:20.04  
                1:03.67   2:12.69 (1:09.02)   3:23.99 (1:11.30)   4:37.31 (1:13.32)
      5:48.61 (1:11.30)   7:00.09 (1:11.48)   8:10.69 (1:10.60)   9:20.04 (1:09.35)
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:23.45    1/9/2011 Lynn Marshall, CAN                        
        RWDY: R 10:35.97  10/14/2011 Mary H Roebuck                            
        NATL: N  9:29.62   12/4/2009 S Heim-Bowen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14 15:15.15   10:20.15R 
                  35.67     1:13.67 (38.00)     1:52.65 (38.98)     2:31.93 (39.28)
        3:10.89 (38.96)     3:50.26 (39.37)     4:29.20 (38.94)     5:08.26 (39.06)
        5:47.49 (39.23)     6:26.66 (39.17)     7:05.93 (39.27)     7:44.86 (38.93)
        8:23.76 (38.90)     9:03.06 (39.30)     9:42.37 (39.31)    10:20.15 (37.78)
  2 Hooe, Donna L             52 Georgia Masters-45  11:55.67   11:39.94  
                  39.22     1:21.42 (42.20)     2:04.76 (43.34)     2:48.70 (43.94)
        3:32.95 (44.25)     4:17.27 (44.32)     5:01.56 (44.29)     5:46.26 (44.70)
        6:30.64 (44.38)     7:15.31 (44.67)     7:59.78 (44.47)     8:44.26 (44.48)
        9:28.80 (44.54)    10:13.04 (44.24)    10:56.83 (43.79)    11:39.94 (43.11)
  3 Bogue, Sherri L           50 UC14-14             19:34.61   19:09.41  
                1:04.22   2:13.56 (1:09.34)   3:26.38 (1:12.82)   4:37.79 (1:11.41)
      5:51.52 (1:13.73)   7:04.18 (1:12.66)   8:17.71 (1:13.53)   9:29.30 (1:11.59)
     10:41.72 (1:12.42)  11:54.26 (1:12.54)  13:06.84 (1:12.58)  14:19.47 (1:12.63)
     15:32.46 (1:12.99)  16:46.02 (1:13.56)  17:58.08 (1:12.06)  19:09.41 (1:11.33)
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:49.23    3/2/2013 Lynn Marshall, CAN                        
        RWDY: R 18:52.34  10/16/2011 Eney Jones                                
        NATL: N 17:51.33   12/4/2009 S Heim-Bowen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14 33:30.22   19:24.48  
                  40.79     1:11.49 (30.70)     1:41.57 (30.08)     2:12.64 (31.07)
        2:41.72 (29.08)     3:12.22 (30.50)     3:42.32 (30.10)     4:10.71 (28.39)
        4:43.73 (33.02)     5:10.13 (26.40) 19:24.48 (14:14.35)                    
  2 Hooe, Donna L             52 Georgia Masters-45  22:27.84   22:22.57  
                  39.82     1:23.74 (43.92)     2:08.80 (45.06)     2:56.03 (47.23)
        3:42.80 (46.77)     4:28.05 (45.25)     5:12.72 (44.67)     5:57.30 (44.58)
        6:42.23 (44.93)     7:27.37 (45.14)     8:12.52 (45.15)     8:57.57 (45.05)
        9:42.47 (44.90)    10:27.29 (44.82)    11:12.15 (44.86)    11:57.15 (45.00)
       12:42.13 (44.98)    13:27.07 (44.94)    14:11.71 (44.64)    14:56.55 (44.84)
       15:41.37 (44.82)    16:26.25 (44.88)    17:11.51 (45.26)    17:56.42 (44.91)
       18:41.56 (45.14)    19:26.05 (44.49)    20:11.51 (45.46)    20:56.33 (44.82)
       21:40.54 (44.21)    22:22.57 (42.03)                                        
  3 Chin-Ogilvie, Adrienne    54 Swim Fort Lauder-50 30:05.95   31:19.78  
                  50.03     1:48.94 (58.91)   2:49.97 (1:01.03)   3:51.78 (1:01.81)
      4:54.40 (1:02.62)   5:57.51 (1:03.11)   7:00.55 (1:03.04)   8:03.65 (1:03.10)
      9:04.96 (1:01.31)  10:08.02 (1:03.06)  11:09.68 (1:01.66)  12:12.14 (1:02.46)
     13:16.02 (1:03.88)  14:18.17 (1:02.15)  15:22.03 (1:03.86)  16:24.51 (1:02.48)
     17:29.17 (1:04.66)  18:33.65 (1:04.48)  19:37.32 (1:03.67)  20:41.56 (1:04.24)
     21:45.44 (1:03.88)  22:50.08 (1:04.64)  23:54.50 (1:04.42)  24:58.47 (1:03.97)
     26:01.29 (1:02.82)  27:05.89 (1:04.60)  28:11.86 (1:05.97)  29:15.59 (1:03.73)
     30:19.78 (1:04.19)  31:19.78 (1:00.00)                                        
  4 Bogue, Sherri L           50 UC14-14             37:30.15   36:19.00  
                  41.81     1:12.88 (31.07)     1:45.22 (32.34)     2:17.93 (32.71)
        2:52.74 (34.81)     3:26.55 (33.81)     4:01.86 (35.31)     4:35.77 (33.91)
        5:10.36 (34.59) 36:19.00 (31:08.64)                                        
 
Women 50-54 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 15.88  10/14/2012 Cathy E Shonkwile                            
        NATL: N 18.18  10/13/2013 Lori A Schick, Swim Fort Lauder              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Cathy E       54 Blu Frog Team-14       17.00      16.41N 
  2 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14       25.00      17.56  
  3 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14    22.66      18.50  
  4 Hubner, Ruth B            52 Georgia Masters-45     26.41      23.50  
  5 Goldbas, Isabela C        54 Swim Fort Lauder-50    27.77      24.31  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.58   3/19/2011 Leslie Livingston, USA                       
        RWDY: R 34.13  10/17/2010 Cathy Shonkwiler                             
        NATL: N 30.58   3/19/2011 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14       43.00      36.88  
  2 Thomas, Ann B             54 Swim Fort Lauder-50    41.00      41.23  
  3 Hubner, Ruth B            52 Georgia Masters-45     52.82      49.56  
  4 Goldbas, Isabela C        54 Swim Fort Lauder-50    55.70      56.32  
  5 LaChapelle, Joyce L       54 Florida Aquatic-14   2:00.00    1:28.87  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.89    3/8/2014 Ellen Reymolds, USA                        
        RWDY: R 1:17.29  10/16/2010 Cathy Shonkwiler                           
        NATL: N 1:05.89    3/8/2014 Ellen Reynolds                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14     1:30.00    1:18.45  
                  37.98     1:18.45 (40.47)                                        
  2 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14   1:33.22    1:23.29  
                  40.75     1:23.29 (42.54)                                        
  3 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14  1:45.55    1:23.44  
                  42.49     1:23.44 (40.95)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.37    3/8/2014 Ellen Reynolds, USA                        
        RWDY: R 2:48.42  10/17/2009 Debbie D Cavanaug                          
        NATL: N 2:22.37    3/8/2014 Ellen Reynolds                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker Palace, Kelly      53 Sarasota YMCA Sh-14  3:33.99    2:56.05  
                  43.77     1:28.99 (45.22)     2:14.33 (45.34)     2:56.05 (41.72)
  2 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14   3:03.30    2:57.37  
                  42.40     1:27.28 (44.88)     2:13.39 (46.11)     2:57.37 (43.98)
 
Women 50-54 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 19.00  10/12/2012 Cathy E Shonkwile                            
        NATL: N 17.44  10/11/2013 Lori A Schick, Swim Fort Lauder              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Cathy E       54 Blu Frog Team-14       21.50      19.43  
  2 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14     20.00      19.51  
  3 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14       22.00      19.88  
  4 Chin-Ogilvie, Adrienne    54 Swim Fort Lauder-50    21.62      22.59  
  5 Washington, Laura B       53 Blue Dolfins Mas-14    25.00      25.23  
  6 Goldbas, Isabela C        54 Swim Fort Lauder-50    55.77      27.54  
  7 Hubner, Ruth B            52 Georgia Masters-45     33.00      28.91  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.96  11/24/2012 Monica Coro, ITA                             
        RWDY: R 38.82  10/18/2009 Debbie D Cavanaug                            
        NATL: N 36.46   5/18/2014 Corrin Popps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           53 T2 Naples Master-14    38.20      39.37  
  2 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14     44.44      43.22  
  3 Thomas, Ann B             54 Swim Fort Lauder-50    45.00      43.92  
  4 Gatto, Caroline           54 Swim Fort Lauder-50    55.00      46.86  
  5 Washington, Laura B       53 Blue Dolfins Mas-14    55.00      53.97  
  6 Hubner, Ruth B            52 Georgia Masters-45   1:06.00    1:05.88  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.22   1/20/2013 Monica Coro, ITA                           
        RWDY: R 1:27.01  10/17/2009 Debbie D Cavanaug                          
        NATL: N 1:19.23   5/18/2014 Corrin Popps                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           53 T2 Naples Master-14  1:26.30    1:27.12  
                  41.18     1:27.12 (45.94)                                        
  2 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14     1:44.00    1:30.72  
                  43.39     1:30.72 (47.33)                                        
  3 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14   1:37.77    1:35.98  
                  46.02     1:35.98 (49.96)                                        
  4 Thomas, Ann B             54 Swim Fort Lauder-50  1:35.00    1:43.01  
                  47.66     1:43.01 (55.35)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.69   8/29/2009 Jenny Whiteley, AUS                        
        RWDY: R 3:12.95  10/14/2012 Laura L Groselle                           
        NATL: N 2:52.57   5/19/2014 Corrin Popps                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           53 T2 Naples Master-14  3:16.00    3:14.37  
                  44.08     1:33.61 (49.53)     2:24.02 (50.41)     3:14.37 (50.35)
  2 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14   3:30.40    3:27.05  
                  46.82     1:40.00 (53.18)     2:34.07 (54.07)     3:27.05 (52.98)
  3 Chin-Ogilvie, Adrienne    54 Swim Fort Lauder-50  4:15.00    4:12.11  
                1:03.63   2:09.09 (1:05.46)   3:12.92 (1:03.83)     4:12.11 (59.19)
 
Women 50-54 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 16.24  10/12/2012 Karin E Stokes                               
        NATL: N 14.68  10/11/2013 Cathy E Shonkwiler, Blu Frog Team            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Cathy E       54 Blu Frog Team-14       17.20      15.36R 
  2 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14       18.00      15.69  
  3 Riley, Kimberlee M        50 Blu Frog Team-14       17.50      16.43  
  4 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14     16.00      16.49  
  5 Webster, Jennifer         50 Blu Frog Team-14       20.00      19.02  
  6 Chin-Ogilvie, Adrienne    54 Swim Fort Lauder-50    19.99      22.30  
  7 Bogue, Sherri L           50 UC14-14                35.21      34.37  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.25   3/16/2013 Leslie Livingston, USA                       
        RWDY: R 31.89  10/16/2011 Carolyn C Voorhee                            
        NATL: N 29.25   3/16/2013 Leslie Livingston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           53 T2 Naples Master-14    33.60      34.31  
  2 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14     45.34      35.33  
  3 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14       40.00      35.44  
  4 Riley, Kimberlee M        50 Blu Frog Team-14       34.72      35.82  
  5 Thomas, Ann B             54 Swim Fort Lauder-50    38.20      39.30  
  6 Hooe, Donna L             52 Georgia Masters-45     38.95      42.01  
  7 Bogue, Sherri L           50 UC14-14              1:15.36    1:19.15  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.92   3/10/2012 K.Pipes-Neilsen, FRA                       
        RWDY: R 1:13.60  10/17/2010 Cathy Shonkwiler                           
        NATL: N 1:08.09   2/18/2012 Karlyn Pipes                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14   1:24.24    1:19.99  
                  37.17     1:19.99 (42.82)                                        
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    54 Swim Fort Lauder-50  1:50.11    1:59.62  
                  57.12   1:59.62 (1:02.50)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:28.08    5/8/2011 Lynn Marshall, CAN                         
        RWDY: R 3:06.97  10/16/2010 Barbara A McNulty                          
        NATL: N 2:32.29   12/9/2012 Karlyn Pipes                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14   3:22.50    3:04.89R 
                  40.48     1:26.60 (46.12)     2:14.53 (47.93)     3:04.89 (50.36)
  2 Hooe, Donna L             52 Georgia Masters-45   3:38.23    3:36.99  
                  47.87     1:43.51 (55.64)     2:41.50 (57.99)     3:36.99 (55.49)
  3 Chin-Ogilvie, Adrienne    54 Swim Fort Lauder-50  4:07.39    4:32.88  
                1:00.60   2:11.19 (1:10.59)   3:23.33 (1:12.14)   4:32.88 (1:09.55)
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.28    3/9/2012 K.Pipes-Neilsen, FRA                       
        RWDY: R 1:17.51  10/15/2011 Carolyn C Voorhee                          
        NATL: N 1:09.68   2/18/2012 Karlyn Pipes                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaughn, Holly A           53 T2 Naples Master-14  1:19.40    1:18.71  
                  39.11     1:18.71 (39.60)                                        
  2 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14     1:27.00    1:20.38  
                  37.87     1:20.38 (42.51)                                        
  3 Riley, Kimberlee M        50 Blu Frog Team-14     1:20.48    1:21.74  
                  37.87     1:21.74 (43.87)                                        
  4 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14   1:50.99    1:22.43  
                  38.58     1:22.43 (43.85)                                        
  5 Hepburn, Sabrina C        54 Blue Dolfins Mas-14  1:44.92    1:28.17  
                  41.47     1:28.17 (46.70)                                        
  6 Webster, Jennifer         50 Blu Frog Team-14     1:35.00    1:31.21  
                  41.22     1:31.21 (49.99)                                        
  7 LaChapelle, Joyce L       54 Florida Aquatic-14   3:00.00    2:56.34  
                1:26.93   2:56.34 (1:29.41)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.63   12/9/2012 Karlyn Pipes, USA                          
        RWDY: R 2:50.79  10/18/2009 Peggy H McDonnell                          
        NATL: N 2:28.64   9/28/2014 Ellen Reynolds                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell, Patty A          51 Blu Frog Team-14     3:20.00    2:52.84  
                  37.10     1:21.26 (44.16)     2:12.35 (51.09)     2:52.84 (40.49)
  2 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14   3:18.19    2:57.17  
                  36.19     1:22.31 (46.12)     2:17.36 (55.05)     2:57.17 (39.81)
  3 Riley, Kimberlee M        50 Blu Frog Team-14     2:56.68    3:00.22  
                  36.86     1:23.28 (46.42)     2:17.04 (53.76)     3:00.22 (43.18)
  4 Thomas, Ann B             54 Swim Fort Lauder-50  3:30.00    3:18.96  
                  41.03     1:34.12 (53.09)     2:33.94 (59.82)     3:18.96 (45.02)
  5 Webster, Jennifer         50 Blu Frog Team-14     3:40.00    3:22.31  
                  42.54     1:35.85 (53.31)   2:36.57 (1:00.72)     3:22.31 (45.74)
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:14.65    3/7/2014 Ellen Reynolds, USA                        
        RWDY: R 6:13.74  10/17/2009 Peggy H McDonnell                          
        NATL: N 5:10.96   9/26/2014 Ellen Reynolds                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           50 St Pete Masters-14   6:35.00    6:14.39  
                  40.40     1:24.97 (44.57)     2:14.30 (49.33)     3:02.37 (48.07)
        3:57.63 (55.26)     4:52.79 (55.16)     5:34.10 (41.31)     6:14.39 (40.29)
  2 Chin-Ogilvie, Adrienne    54 Swim Fort Lauder-50  8:17.30    8:36.49  
                  56.68   3:13.89 (2:17.21)   4:26.20 (1:12.31)   5:31.27 (1:05.07)
      6:35.79 (1:04.52)   7:38.32 (1:02.53)     8:36.49 (58.17)                    
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.49   12/5/2009 Laura Val, USA                               
        RWDY: R 30.02  10/16/2011 Pat A Sargeant                               
        NATL: N 28.49   12/5/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             55 Swim Fort Lauder-50    31.40      30.42  
  2 Kryka, Nancy              59 Sarasota YMCA Sh-14    31.53      32.22  
  3 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50    32.67      32.48  
  4 McDonnell, Peggy H        59 Gold Coast Maste-50    32.50      32.50  
  5 Ritter, Susan M           57 Columbus Sharks-17     34.00      34.37  
  6 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14     36.16      36.13  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   12/4/2009 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 1:06.29  10/17/2009 Pat A Sargeant                             
        NATL: N 1:01.33   12/4/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             55 Swim Fort Lauder-50  1:10.80    1:07.31  
                  33.19     1:07.31 (34.12)                                        
  2 Kryka, Nancy              59 Sarasota YMCA Sh-14  1:10.43    1:10.15  
                  33.73     1:10.15 (36.42)                                        
  3 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50  1:12.50    1:11.37  
                  34.68     1:11.37 (36.69)                                        
  4 Ritter, Susan M           57 Columbus Sharks-17   1:16.00    1:15.66  
                  36.54     1:15.66 (39.12)                                        
  5 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14   1:18.41    1:18.73  
                  37.96     1:18.73 (40.77)                                        
  6 Henley, Cynthia P         56 Swim Fort Lauder-50  1:32.38    1:32.62  
                  42.71     1:32.62 (49.91)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.45  11/21/2009 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 2:29.89  10/13/2012 Tracy L Grilli                             
        NATL: N 2:14.45  11/21/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Susan M           57 Columbus Sharks-17   2:39.00    2:34.75  
                  36.62     1:15.24 (38.62)     1:55.05 (39.81)     2:34.75 (39.70)
  2 Lind, Celeste             55 Blu Frog Team-14     2:33.27    2:39.04  
                  36.88     1:16.81 (39.93)     1:58.11 (41.30)     2:39.04 (40.93)
  3 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50  2:39.75    2:40.03  
                  35.36     1:14.79 (39.43)     1:57.29 (42.50)     2:40.03 (42.74)
  4 Kryka, Nancy              59 Sarasota YMCA Sh-14  2:39.40    2:41.48  
                  37.25     1:18.15 (40.90)     2:00.16 (42.01)     2:41.48 (41.32)
  5 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14   2:47.76    2:49.44  
                  39.68     1:22.72 (43.04)     2:06.81 (44.09)     2:49.44 (42.63)
  6 Henley, Cynthia P         56 Swim Fort Lauder-50  3:16.58    3:13.13  
                  45.49     1:34.34 (48.85)     2:25.04 (50.70)     3:13.13 (48.09)
  7 Munro, Nancy              56 North County Mas-50  4:05.00    5:12.98  
                1:12.73   2:32.61 (1:19.88)   3:53.33 (1:20.72)   5:12.98 (1:19.65)
  8 Moucha, Sue A             56 Florida Maverick-14  5:52.73    5:42.76  
                1:14.87   2:43.94 (1:29.07)   4:13.72 (1:29.78)   5:42.76 (1:29.04)
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.97   10/4/2009 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 5:12.37  10/13/2012 Tracy L Grilli                             
        NATL: N 4:42.97   10/4/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Susan M           57 Columbus Sharks-17   5:30.00    5:24.16  
                  37.70     1:17.87 (40.17)     1:58.63 (40.76)     2:39.59 (40.96)
        3:20.71 (41.12)     4:02.25 (41.54)     4:43.73 (41.48)     5:24.16 (40.43)
  2 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50  5:33.82    5:39.86  
                  37.98     1:19.96 (41.98)     2:03.89 (43.93)     2:48.63 (44.74)
        3:32.70 (44.07)     4:16.42 (43.72)     4:59.02 (42.60)     5:39.86 (40.84)
  3 Harrelson, Jo Ann         58 St Pete Masters-14   6:30.00    6:23.73  
                  45.18     1:33.17 (47.99)     2:21.69 (48.52)     3:10.42 (48.73)
        3:58.46 (48.04)     4:46.94 (48.48)     5:35.58 (48.64)     6:23.73 (48.15)
  4 Henley, Cynthia P         56 Swim Fort Lauder-50  6:44.22    6:52.51  
                  46.53     1:38.58 (52.05)     2:30.87 (52.29)     3:24.10 (53.23)
        4:17.03 (52.93)     5:09.39 (52.36)     6:02.59 (53.20)     6:52.51 (49.92)
  5 Moucha, Sue A             56 Florida Maverick-14 11:44.80   11:44.94  
                1:18.91   2:46.73 (1:27.82)   4:15.60 (1:28.87)   5:46.80 (1:31.20)
      7:20.07 (1:33.27)   8:50.56 (1:30.49)  10:19.37 (1:28.81)  11:44.94 (1:25.57)
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:51.35  10/17/2009 Laura Val, USA                            
        RWDY: R 10:51.26  10/14/2012 Tracy L Grilli                            
        NATL: N  9:51.35  10/17/2009 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50 11:26.00   11:23.82  
                  38.92     1:22.41 (43.49)     2:05.78 (43.37)     2:49.26 (43.48)
        3:32.81 (43.55)     4:15.95 (43.14)     4:59.10 (43.15)     5:42.44 (43.34)
        6:25.76 (43.32)     7:08.88 (43.12)     7:52.59 (43.71)     8:36.58 (43.99)
        9:19.20 (42.62)    10:01.79 (42.59)    10:44.03 (42.24)    11:23.82 (39.79)
  2 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14  12:08.69   11:59.64  
                  40.62     1:25.11 (44.49)     2:10.19 (45.08)     2:55.63 (45.44)
        3:41.20 (45.57)     4:27.01 (45.81)     5:12.93 (45.92)     5:59.19 (46.26)
        6:44.85 (45.66)     7:30.43 (45.58)     8:16.29 (45.86)     9:02.13 (45.84)
        9:46.94 (44.81)    10:31.90 (44.96)    11:16.74 (44.84)    11:59.64 (42.90)
  3 Munro, Nancy              56 North County Mas-50 17:00.00   21:45.53  
                1:09.90   2:31.74 (1:21.84)   3:53.68 (1:21.94)   5:16.69 (1:23.01)
      6:40.20 (1:23.51)   8:02.17 (1:21.97)   9:25.47 (1:23.30)  10:49.01 (1:23.54)
     12:10.46 (1:21.45)  13:30.83 (1:20.37)  14:53.87 (1:23.04)  16:17.06 (1:23.19)
     17:41.17 (1:24.11)  19:02.65 (1:21.48)  20:24.80 (1:22.15)  21:45.53 (1:20.73)
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:43.73   1/16/2010 Laura Val, USA                            
        RWDY: R 20:52.44  10/12/2012 Tracy L Grilli                            
        NATL: N 18:43.73   1/16/2010 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50 21:49.12   21:33.30  
                  37.57     1:21.02 (43.45)     2:05.24 (44.22)     2:49.21 (43.97)
        3:32.61 (43.40)     4:15.84 (43.23)     4:59.12 (43.28)     5:42.19 (43.07)
        6:25.64 (43.45)     7:08.59 (42.95)     7:51.74 (43.15)     8:34.52 (42.78)
        9:17.96 (43.44)    10:02.10 (44.14)    10:45.42 (43.32)    11:29.03 (43.61)
       12:12.05 (43.02)    12:55.89 (43.84)    13:39.05 (43.16)    14:23.01 (43.96)
       15:06.57 (43.56)    15:50.05 (43.48)    16:33.66 (43.61)    17:17.14 (43.48)
       18:00.45 (43.31)    18:44.00 (43.55)    19:26.95 (42.95)    20:09.87 (42.92)
       20:52.65 (42.78)    21:33.30 (40.65)                                        
  2 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14  22:36.57   22:42.63  
                  40.35     1:24.63 (44.28)     2:10.39 (45.76)     2:56.05 (45.66)
        3:41.46 (45.41)     4:26.73 (45.27)     5:11.99 (45.26)     5:57.34 (45.35)
        6:42.88 (45.54)     7:28.95 (46.07)     8:14.69 (45.74)     9:00.53 (45.84)
        9:46.49 (45.96)    10:32.78 (46.29)    11:18.60 (45.82)    12:04.29 (45.69)
       12:50.20 (45.91)    13:36.01 (45.81)    14:22.09 (46.08)    15:08.11 (46.02)
       15:53.76 (45.65)    16:39.82 (46.06)    17:25.26 (45.44)    18:10.74 (45.48)
       18:56.78 (46.04)    19:42.30 (45.52)    20:27.76 (45.46)    21:13.71 (45.95)
       21:58.91 (45.20)    22:42.63 (43.72)                                        
  3 Henley, Cynthia P         56 Swim Fort Lauder-50 26:41.77   26:44.00  
                  48.51     1:41.42 (52.91)     2:35.79 (54.37)     3:29.85 (54.06)
        4:23.70 (53.85)     5:17.67 (53.97)     6:12.59 (54.92)     7:06.44 (53.85)
        8:00.28 (53.84)     8:54.19 (53.91)     9:47.57 (53.38)    10:41.12 (53.55)
       11:35.09 (53.97)    12:28.73 (53.64)    13:22.03 (53.30)    14:15.56 (53.53)
       15:10.53 (54.97)    16:04.09 (53.56)    16:57.31 (53.22)    17:52.42 (55.11)
       18:46.57 (54.15)    19:40.19 (53.62)    20:33.94 (53.75)    21:27.74 (53.80)
       22:21.38 (53.64)    23:14.05 (52.67)    23:50.03 (35.98)    24:08.85 (18.82)
       25:02.26 (53.41)  26:44.00 (1:41.74)                                        
 
Women 55-59 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 18.23  10/14/2012 Tracy L Grilli                               
        NATL: N 18.51  10/13/2013 Linda L Larson, Swim Fort Lauder             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14     21.30      20.50  
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.62  10/24/2009 Laura Val, USA                               
        RWDY: R 36.42  10/15/2011 Pat A Sargeant                               
        NATL: N 32.62  10/24/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50    40.00      40.67  
  2 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14     44.80      45.98  
  3 Moucha, Sue A             56 Florida Maverick-14  1:15.73    1:12.35  
  4 Munro, Nancy              56 North County Mas-50  1:15.00    1:21.62  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.23  11/16/2008 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 1:17.86  10/16/2011 Pat A Sargeant                             
        NATL: N 1:12.23  11/16/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14   1:36.99    1:37.16  
                  47.90     1:37.16 (49.26)                                        
  2 Moucha, Sue A             56 Florida Maverick-14  2:37.30    2:36.40  
                1:15.34   2:36.40 (1:21.06)                                        
 
Women 55-59 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 18.98  10/12/2012 Dale Alton                                   
        NATL: N 21.29  10/11/2013 Liliana Ostertag-Newsome, Blu Frog Team      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostertag-Newsome, Lilian  59 Blu Frog Team-14       23.00      22.20  
  2 Munro, Nancy              56 North County Mas-50    35.00      47.50  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.29   5/11/2013 Jenny Whiteley, AUS                          
        RWDY: R 40.63  10/17/2010 Peggy H McDonnell                            
        NATL: N 38.62   12/9/2012 Beth Estel                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy H        59 Gold Coast Maste-50    41.44      41.16  
  2 Westbrook, Nancy H        59 Tampa Metro Mast-14    46.10      45.31  
  3 Ostertag-Newsome, Lilian  59 Blu Frog Team-14       51.00      49.40  
  4 Henley, Cynthia P         56 Swim Fort Lauder-50    49.31      50.80  
  5 Moucha, Sue A             56 Florida Maverick-14  1:31.66    1:30.22  
  6 Munro, Nancy              56 North County Mas-50  1:25.00    1:46.77  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.45   5/11/2013 Jenny Whiteley, AUS                        
        RWDY: R 1:29.88  10/13/2012 Peggy H McDonnell                          
        NATL: N 1:24.43  10/20/2013 Jenny Cook                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             55 Swim Fort Lauder-50  1:31.17    1:28.84R 
                  42.21     1:28.84 (46.63)                                        
  2 McDonnell, Peggy H        59 Gold Coast Maste-50  1:32.75    1:31.25  
                  43.17     1:31.25 (48.08)                                        
  3 Westbrook, Nancy H        59 Tampa Metro Mast-14  1:40.40    1:38.10  
                  46.81     1:38.10 (51.29)                                        
  4 Lind, Celeste             55 Blu Frog Team-14     1:37.77    1:42.38  
                  47.98     1:42.38 (54.40)                                        
  5 Harrelson, Jo Ann         58 St Pete Masters-14   1:59.00    1:49.67  
                  52.31     1:49.67 (57.36)                                        
  6 Ostertag-Newsome, Lilian  59 Blu Frog Team-14     1:56.00    1:49.78  
                  51.93     1:49.78 (57.85)                                        
  7 Henley, Cynthia P         56 Swim Fort Lauder-50  1:47.68    1:50.70  
                  52.81     1:50.70 (57.89)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.48   5/11/2013 Jenny Whiteley, AUS                        
        RWDY: R 3:22.23  10/17/2010 Peggy H McDonnell                          
        NATL: N 3:02.37  10/31/2009 Catherine Kohn                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             55 Swim Fort Lauder-50  3:20.18    3:18.27R 
                  43.40     1:33.63 (50.23)     2:26.27 (52.64)     3:18.27 (52.00)
  2 McDonnell, Peggy H        59 Gold Coast Maste-50  3:21.54    3:21.35  
                  45.86     1:37.41 (51.55)     2:29.60 (52.19)     3:21.35 (51.75)
  3 Westbrook, Nancy H        59 Tampa Metro Mast-14  3:50.00    3:34.12  
                  46.99     1:39.83 (52.84)     2:35.73 (55.90)     3:34.12 (58.39)
  4 Harrelson, Jo Ann         58 St Pete Masters-14   3:50.00    3:50.15  
                  51.32     1:51.17 (59.85)     2:51.00 (59.83)     3:50.15 (59.15)
  5 Henley, Cynthia P         56 Swim Fort Lauder-50  3:57.14    3:59.79  
                  56.25   1:56.89 (1:00.64)   2:59.58 (1:02.69)   3:59.79 (1:00.21)
 
Women 55-59 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 16.94  10/12/2012 Tracy L Grilli                               
        NATL: N 16.49  10/11/2013 Nancy Kryka, Sarasota YMCA Sh                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14     17.34      17.47  
  2 Grady, Marci A            56 Swim Fort Lauder-50    25.00      20.41  
  3 Munro, Nancy              56 North County Mas-50    33.00      39.29  
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.13   12/7/2013 Traci Granger, USA                           
        RWDY: R 32.76  10/16/2011 Pat A Sargeant                               
        NATL: N 31.13   12/7/2013 Val\Granger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy H        59 Gold Coast Maste-50    35.50      34.94  
  2 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50    36.88      36.04  
  3 Kryka, Nancy              59 Sarasota YMCA Sh-14    35.58      36.56  
  4 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14     38.24      38.96  
  5 Ritter, Susan M           57 Columbus Sharks-17     39.00      39.40  
  6 Grady, Marci A            56 Swim Fort Lauder-50    52.00      46.50  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.23   12/6/2009 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 1:17.25  10/17/2010 Pat A Sargeant                             
        NATL: N 1:09.23   12/6/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14   1:27.00    1:26.11  
                  40.15     1:26.11 (45.96)                                        
  2 Kryka, Nancy              59 Sarasota YMCA Sh-14  1:30.00    1:27.32  
                  39.96     1:27.32 (47.36)                                        
  3 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50  1:29.00    1:28.25  
                  40.14     1:28.25 (48.11)                                        
  4 Grady, Marci A            56 Swim Fort Lauder-50  1:54.76    1:51.25  
                  51.40     1:51.25 (59.85)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.13   9/14/2008 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 3:19.63  10/13/2012 Barbara A Mc Nult                          
        NATL: N 2:31.13   9/14/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Barbara A        57 St Pete Masters-14   3:19.63    3:21.11  
                  42.17     1:32.13 (49.96)     2:26.43 (54.30)     3:21.11 (54.68)
  2 Grady, Marci A            56 Swim Fort Lauder-50  4:20.46    4:16.67  
                  56.67   2:01.58 (1:04.91)   3:10.10 (1:08.52)   4:16.67 (1:06.57)
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.66   6/23/2013 Jenny Whiteley, AUS                        
        RWDY: R 1:17.48  10/16/2010 Pat A Sargeant                             
        NATL: N 1:12.90  10/11/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenzel, Chris             55 Swim Fort Lauder-50  1:21.38    1:19.01  
                  38.00     1:19.01 (41.01)                                        
  2 McDonnell, Peggy H        59 Gold Coast Maste-50  1:22.50    1:21.64  
                  38.93     1:21.64 (42.71)                                        
  3 Kryka, Nancy              59 Sarasota YMCA Sh-14  1:22.23    1:23.08  
                  38.66     1:23.08 (44.42)                                        
  4 Devanney, Celia C         57 Gold Coast Maste-50  1:26.68    1:24.35  
                  38.98     1:24.35 (45.37)                                        
  5 Lind, Celeste             55 Blu Frog Team-14     1:25.84    1:31.22  
                  43.57     1:31.22 (47.65)                                        
  6 Westbrook, Nancy H        59 Tampa Metro Mast-14  1:32.70    1:32.59  
                  45.63     1:32.59 (46.96)                                        
  7 Henley, Cynthia P         56 Swim Fort Lauder-50  1:46.80    1:46.07  
                  53.01     1:46.07 (53.06)                                        
  8 Grady, Marci A            56 Swim Fort Lauder-50  1:47.72    1:46.60  
                  50.57     1:46.60 (56.03)                                        
  9 Munro, Nancy              56 North County Mas-50  2:15.00    2:56.11  
                1:26.21   2:56.11 (1:29.90)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.98   12/4/2009 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 2:49.04  10/18/2009 Pat A Sargeant                             
        NATL: N 2:36.98   12/4/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Peggy H        59 Gold Coast Maste-50  3:00.92    2:59.35  
                  37.91     1:26.35 (48.44)     2:19.77 (53.42)     2:59.35 (39.58)
  2 Grady, Marci A            56 Swim Fort Lauder-50  4:05.74    4:01.36  
                  48.64   1:52.43 (1:03.79)   3:03.55 (1:11.12)     4:01.36 (57.81)
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:39.30  11/21/2009 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 6:03.55  10/17/2009 Pat A Sargeant                             
        NATL: N 5:39.30  11/21/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrelson, Jo Ann         58 St Pete Masters-14   6:59.00    7:30.97  
                  52.03   1:52.31 (1:00.28)     2:51.01 (58.70)     3:49.94 (58.93)
      4:50.69 (1:00.75)   5:52.34 (1:01.65)     6:41.98 (49.64)     7:30.97 (48.99)
  2 Grady, Marci A            56 Swim Fort Lauder-50  8:36.97    8:54.33  
                  54.60   1:58.57 (1:03.97)   3:11.84 (1:13.27)   4:26.02 (1:14.18)
      5:36.57 (1:10.55)   6:53.10 (1:16.53)   7:55.68 (1:02.58)     8:54.33 (58.65)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 29.23   12/7/2013 Laura Val, USA                               
        RWDY: R 35.07  10/16/2010 Meredith A Moore                             
        NATL: N 29.23   12/7/2013 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste-50    34.19      35.58  
  2 Navaroli, Davenia C       62 St Pete Masters-14   1:08.74    1:02.86  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.84   12/6/2013 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 1:23.20  10/17/2009 Jeannie R Mitchel                          
        NATL: N 1:03.84   12/6/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste-50  1:16.72    1:18.06R 
                  37.14     1:18.06 (40.92)                                        
  2 Fulton, Linda P           62 Central Florida-14   3:30.00    1:25.36  
                  41.11     1:25.36 (44.25)                                        
  3 Navaroli, Davenia C       62 St Pete Masters-14   2:30.67    2:19.78  
                1:06.56   2:19.78 (1:13.22)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.16   12/4/2011 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 3:01.41  10/17/2009 Meegan J Wilson                            
        NATL: N 2:20.16   12/4/2011 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste-50  2:48.00    2:57.38R 
                  40.00     1:25.21 (45.21)     2:11.11 (45.90)     2:57.38 (46.27)
  2 Navaroli, Davenia C       62 St Pete Masters-14   5:18.70    5:14.68  
                1:12.56   2:33.24 (1:20.68)   3:56.46 (1:23.22)   5:14.68 (1:18.22)
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:53.24   8/24/2013 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 6:18.94  10/17/2010 Susan A Tyler                              
        NATL: N 4:53.24   8/24/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste-50  5:50.32    6:09.05R 
                  41.00     1:26.91 (45.91)     2:13.60 (46.69)     3:00.10 (46.50)
        3:46.96 (46.86)     4:34.33 (47.37)     5:21.90 (47.57)     6:09.05 (47.15)
  2 Navaroli, Davenia C       62 St Pete Masters-14  11:11.13   10:53.43  
                1:15.66   2:36.14 (1:20.48)   3:59.10 (1:22.96)   5:23.38 (1:24.28)
      6:46.50 (1:23.12)   8:08.93 (1:22.43)   9:32.93 (1:24.00)  10:53.43 (1:20.50)
 
Women 60-64 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 31.50  10/14/2012 Karin Roth Cohen                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fulton, Linda P           62 Central Florida-14   1:35.00      19.20R 
  2 Navaroli, Davenia C       62 St Pete Masters-14     30.15      31.47  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.01   12/8/2013 Laura Val, USA                               
        RWDY: R 40.75  10/18/2009 Jeannie R Mitchel                            
        NATL: N 33.01   12/8/2013 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Catherine N        62 UC50-50                52.00      50.44  
  2 Navaroli, Davenia C       62 St Pete Masters-14   1:25.88    1:31.23  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.72   12/7/2013 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 1:28.63  10/18/2009 Jeannie R Mitchel                          
        NATL: N 1:12.72   12/7/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Catherine N        62 UC50-50              1:53.27    1:52.05  
                  54.78     1:52.05 (57.27)                                        
  2 Navaroli, Davenia C       62 St Pete Masters-14   3:18.12    3:11.07  
                1:30.70   3:11.07 (1:40.37)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:41.71  11/30/2012 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 3:13.81  10/17/2009 Jeannie R Mitchel                          
        NATL: N 2:41.71  11/30/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fulton, Linda P           62 Central Florida-14   5:30.00    3:27.54  
                  44.83     1:37.45 (52.62)     2:33.35 (55.90)     3:27.54 (54.19)
  2 Navaroli, Davenia C       62 St Pete Masters-14   6:48.75    6:44.36  
                1:34.76   3:18.24 (1:43.48)   5:00.99 (1:42.75)   6:44.36 (1:43.37)
 
Women 60-64 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 23.47  10/11/2013 Catherine N Brown, Unattached                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Catherine N        62 UC50-50                23.47      24.54  
  2 Stringer, Hartzell H      61 Florida Maverick-14    40.00      30.08  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.60   3/18/2002 Monika Senftleben, GER                       
        RWDY: R 45.72  10/18/2009 Meegan J Wilson                              
        NATL: N 39.60  11/12/2011 Deb Walker                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Catherine N        62 UC50-50                54.91      54.48  
  2 Fazzano, Catalina U       61 Gold Coast Maste-50    56.93      57.19  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.43   10/6/2002 Hannelore Rose, GER                        
        RWDY: R 1:39.19  10/17/2009 Meegan J Wilson                            
        NATL: N 1:27.07  11/13/2011 Deb Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Catherine N        62 UC50-50              2:04.13    2:00.27  
                  58.00   2:00.27 (1:02.27)                                        
  2 Fazzano, Catalina U       61 Gold Coast Maste-50  2:09.14    2:14.53  
                1:04.26   2:14.53 (1:10.27)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 Bonnie Pronk, CAN                          
        RWDY: R 3:36.83  10/18/2009 Meegan J Wilson                            
        NATL: N 3:13.55  11/12/2011 Deb Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazzano, Catalina U       61 Gold Coast Maste-50  4:45.82    4:42.76  
                1:05.59   2:17.69 (1:12.10)   3:34.50 (1:16.81)   4:42.76 (1:08.26)
 
Women 60-64 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.68  10/11/2013 Catherine N Brown, Unattached                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Catherine N        62 UC50-50                21.68      23.08  
  2 Stringer, Hartzell H      61 Florida Maverick-14    40.00      31.02  
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 32.42   10/6/2013 Laura Val, USA                               
        RWDY: R 37.50  10/16/2010 Susan A Tyler                                
        NATL: N 32.42   10/6/2013 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste-50    39.70      40.07  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.47   12/8/2013 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 1:29.14  10/17/2010 Susan A Tyler                              
        NATL: N 1:11.47   12/8/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste-50  1:29.90    1:38.47  
                  45.09     1:38.47 (53.38)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:41.25   12/3/2011 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 4:12.34  10/15/2011 Sandra G Cathey                            
        NATL: N 2:41.25   12/3/2011 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stringer, Hartzell H      61 Florida Maverick-14  5:00.00    5:01.52  
                1:09.96   2:28.83 (1:18.87)   3:45.85 (1:17.02)   5:01.52 (1:15.67)
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.07   10/6/2013 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 1:30.50  10/16/2010 Susan A Tyler                              
        NATL: N 1:15.07   10/6/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste-50  1:28.62    1:31.83  
                  42.69     1:31.83 (49.14)                                        
  2 Brown, Catherine N        62 UC50-50              1:51.43    1:50.39  
                  52.01     1:50.39 (58.38)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:41.53   12/6/2013 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 3:22.21  10/17/2010 Susan A Tyler                              
        NATL: N 2:41.53   12/6/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazzano, Catalina U       61 Gold Coast Maste-50  4:56.95    5:17.94  
                                2:58.00 ( )   4:12.14 (1:14.14)   5:17.94 (1:05.80)
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:51.81   9/25/2011 Laura Val, USA                             
        RWDY: R 7:13.08  10/14/2011 A Susan Tyler                              
        NATL: N 5:51.81   9/25/2011 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Protzman, Barbara         60 Gold Coast Maste-50  6:49.28    7:00.61R 
                  43.03     1:36.30 (53.27)     2:32.71 (56.41)     3:28.74 (56.03)
        4:27.70 (58.96)   5:28.74 (1:01.04)     6:15.74 (47.00)     7:00.61 (44.87)
  2 Stringer, Hartzell H      61 Florida Maverick-14 10:19.24    8:55.04  
                1:10.33   2:24.71 (1:14.38)   3:29.24 (1:04.53)   4:33.94 (1:04.70)
      5:49.12 (1:15.18)   7:01.41 (1:12.29)     7:57.68 (56.27)     8:55.04 (57.36)
  3 Fazzano, Catalina U       61 Gold Coast Maste-50 10:00.00   11:25.69  
                                3:24.40 ( )   4:57.98 (1:33.58)   6:32.96 (1:34.98)
      7:48.40 (1:15.44)   9:06.80 (1:18.40)  10:16.29 (1:09.49)  11:25.69 (1:09.40)
 
Women 65-69 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 16.56  10/13/2012 Linda Webb                                   
        NATL: N 13.78  10/12/2013 Susie White, Planet Swim Aqua                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susie              68 Planet Swim Aqua-14    14.50      15.08R 
  2 Webb, Linda               69 Swim Fort Lauder-50    16.56      16.87  
  3 Walker-Meena, Lyn         67 Blu Frog Team-14       26.30      24.31  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.82  10/23/2011 Lynette Stevenson, AUS                       
        RWDY: R 36.74  10/14/2012 Linda Webb                                   
        NATL: N 32.06  12/10/2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susie              68 Planet Swim Aqua-14    33.50      34.32R 
  2 Moore, Meredith A         65 T2 Naples Master-14    37.00      36.59  
  3 Wilson, Meegan            66 Florida Aquatic-14     43.00      40.42  
  4 Butter-Sturman, Lin       65 Florida Aquatic-14   1:30.00      48.03  
  5 McKenney, Marilynn        67 Florida Aquatic-14     55.89      59.48  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.76  11/13/2011 Diann Uustal, USA                          
        RWDY: R 1:24.82  10/13/2012 Rosa V Ventura Vi                          
        NATL: N 1:10.76  11/13/2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 T2 Naples Master-14  1:23.00    1:21.14R 
                  38.62     1:21.14 (42.52)                                        
  2 Webb, Linda               69 Swim Fort Lauder-50  1:29.20    1:29.47  
                  42.85     1:29.47 (46.62)                                        
  3 Wilson, Meegan            66 Florida Aquatic-14   1:35.00    1:29.57  
                  43.39     1:29.57 (46.18)                                        
  4 Mitchell, Jeannie R       68 Gold Coast Maste-50  1:32.13    1:29.62  
                  43.91     1:29.62 (45.71)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.60  12/15/2012 Diann Uustal, USA                          
        RWDY: R 3:11.83  10/14/2012 Linda Webb                                 
        NATL: N 2:38.60  12/15/2012 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susie              68 Planet Swim Aqua-14  2:50.80    2:49.00R 
                  38.36     1:20.21 (41.85)     2:04.30 (44.09)     2:49.00 (44.70)
  2 Mitchell, Jeannie R       68 Gold Coast Maste-50  3:18.72    3:18.12  
                  46.16     1:36.51 (50.35)     2:28.47 (51.96)     3:18.12 (49.65)
  3 Wilson, Meegan            66 Florida Aquatic-14   3:30.00    3:18.27  
                  47.66     1:38.92 (51.26)     2:30.37 (51.45)     3:18.27 (47.90)
  4 Cathey, Sandra G          65 North Carolina M-13  3:45.00    3:40.14  
                  49.54     1:45.82 (56.28)     2:44.41 (58.59)     3:40.14 (55.73)
  5 Butter-Sturman, Lin       65 Florida Aquatic-14   4:30.00    3:49.37  
                  53.20   1:55.37 (1:02.17)     2:55.07 (59.70)     3:49.37 (54.30)
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:35.53   12/5/2010 Carolyn Boak, USA                          
        RWDY: R 6:39.15  10/13/2012 Rosa V Ventura Vi                          
        NATL: N 5:35.53   12/5/2010 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 T2 Naples Master-14  6:15.00    6:14.99R 
                  42.56     1:30.35 (47.79)     2:19.33 (48.98)     3:08.23 (48.90)
        3:55.89 (47.66)     4:43.21 (47.32)     5:30.16 (46.95)     6:14.99 (44.83)
  2 Cathey, Sandra G          65 North Carolina M-13  7:20.00    7:35.56  
                  53.18     1:51.62 (58.44)     2:50.06 (58.44)     3:47.89 (57.83)
        4:45.60 (57.71)     5:42.67 (57.07)     6:40.31 (57.64)     7:35.56 (55.25)
  3 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50  7:40.00    7:52.24  
                  54.73   1:55.51 (1:00.78)     2:55.34 (59.83)   3:55.54 (1:00.20)
      4:56.06 (1:00.52)     5:55.52 (59.46)     6:54.48 (58.96)     7:52.24 (57.76)
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:24.13   8/30/2008 Jen Thomassen, AUS                        
        RWDY: R 13:42.41  10/14/2012 Linda Webb                                
        NATL: N 11:32.00   6/29/2014 Barbara Dunbar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 T2 Naples Master-14 13:00.00   12:43.74R 
                  42.32     1:29.93 (47.61)     2:23.93 (54.00)     3:11.52 (47.59)
        3:59.59 (48.07)     4:47.92 (48.33)     5:36.51 (48.59)     6:24.59 (48.08)
        7:12.97 (48.38)     8:00.73 (47.76)     8:48.41 (47.68)     9:36.31 (47.90)
       10:23.99 (47.68)    11:11.51 (47.52)    11:58.27 (46.76)    12:43.74 (45.47)
  2 Cathey, Sandra G          65 North Carolina M-13 14:40.00   15:10.42  
                  52.26     1:50.43 (58.17)     2:48.37 (57.94)     3:46.49 (58.12)
        4:43.61 (57.12)     5:40.60 (56.99)     6:37.39 (56.79)     7:34.49 (57.10)
        8:32.80 (58.31)     9:29.00 (56.20)    10:26.04 (57.04)    11:23.51 (57.47)
       12:20.54 (57.03)    13:18.56 (58.02)    14:15.28 (56.72)    15:10.42 (55.14)
  3 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50 16:00.00   16:46.11  
                  57.70   2:00.84 (1:03.14)   3:05.53 (1:04.69)   4:09.98 (1:04.45)
      5:13.27 (1:03.29)   6:17.49 (1:04.22)   7:20.13 (1:02.64)   8:25.30 (1:05.17)
      9:31.00 (1:05.70)  10:36.22 (1:05.22)  11:42.02 (1:05.80)  12:44.79 (1:02.77)
     13:46.48 (1:01.69)  14:47.18 (1:00.70)  15:47.55 (1:00.37)    16:46.11 (58.56)
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21:43.60   8/30/2008 Jen Thomassen, AUS                        
        RWDY: R 26:29.89  10/12/2012 Linda Webb                                
        NATL: N 21:49.37   6/29/2014 Barbara Dunbar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 T2 Naples Master-14 28:00.00   23:54.46R 
                  42.26     1:28.96 (46.70)     2:16.52 (47.56)     3:06.50 (49.98)
        3:54.12 (47.62)     4:42.61 (48.49)     5:30.48 (47.87)     6:19.46 (48.98)
        7:07.50 (48.04)     7:54.84 (47.34)     8:43.69 (48.85)     9:31.05 (47.36)
       10:19.89 (48.84)    11:06.72 (46.83)    11:55.55 (48.83)    12:43.67 (48.12)
       13:32.07 (48.40)    14:19.93 (47.86)    15:07.98 (48.05)    15:56.52 (48.54)
       16:43.98 (47.46)    17:31.98 (48.00)    18:21.47 (49.49)    19:09.69 (48.22)
       19:57.30 (47.61)    20:45.91 (48.61)    21:34.50 (48.59)    22:22.01 (47.51)
       23:10.06 (48.05)    23:54.46 (44.40)                                        
  2 Cathey, Sandra G          65 North Carolina M-13 27:45.00   27:53.96  
                  47.47     1:39.89 (52.42)     2:33.73 (53.84)     3:28.16 (54.43)
        4:23.12 (54.96)     5:17.81 (54.69)     6:12.60 (54.79)     7:08.45 (55.85)
        8:04.42 (55.97)     9:00.15 (55.73)     9:56.51 (56.36)    10:52.86 (56.35)
       11:49.24 (56.38)    12:46.15 (56.91)    13:42.52 (56.37)    14:38.69 (56.17)
       15:35.58 (56.89)    16:32.71 (57.13)    17:29.08 (56.37)    18:25.38 (56.30)
       19:22.39 (57.01)    20:19.22 (56.83)    21:15.38 (56.16)    22:12.44 (57.06)
       23:09.07 (56.63)    24:06.24 (57.17)    25:03.35 (57.11)    26:00.90 (57.55)
       26:58.37 (57.47)    27:53.96 (55.59)                                        
  3 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50 33:00.00   30:49.00  
 
Women 65-69 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 20.69  10/14/2012 Rosa V Ventura Vi                            
        NATL: N 17.93  10/13/2013 Diann B Uustal, Georgia Masters              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50    26.00      26.19  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.58   3/19/2011 Diann Uustal, USA                            
        RWDY: R 42.76  10/15/2011 Jeannie R Mitchel                            
        NATL: N 35.58   3/19/2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 T2 Naples Master-14    45.00      43.99  
  2 Mitchell, Jeannie R       68 Gold Coast Maste-50    46.33      45.94  
  3 Butter-Sturman, Lin       65 Florida Aquatic-14   1:30.00      54.98  
  4 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50    58.00      58.64  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.95  12/11/2011 Diann Uustal, USA                          
        RWDY: R 1:34.26  10/14/2012 Jeannie R Mitchel                          
        NATL: N 1:17.95  12/11/2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 T2 Naples Master-14  1:42.00    1:38.55  
                  49.91     1:38.55 (48.64)                                        
  2 Mitchell, Jeannie R       68 Gold Coast Maste-50  1:40.60    1:40.83  
                  50.33     1:40.83 (50.50)                                        
  3 Butter-Sturman, Lin       65 Florida Aquatic-14   2:30.00    2:00.62  
                1:00.43   2:00.62 (1:00.19)                                        
  4 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50  2:06.00    2:07.25  
                1:03.37   2:07.25 (1:03.88)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:53.36   12/4/2011 Diann Uustal, USA                          
        RWDY: R 3:25.25  10/14/2012 Jeannie R Mitchel                          
        NATL: N 2:53.36   12/4/2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 T2 Naples Master-14  3:30.00    3:23.22R 
                  49.57     1:41.74 (52.17)     2:34.09 (52.35)     3:23.22 (49.13)
  2 Mitchell, Jeannie R       68 Gold Coast Maste-50  3:36.70    3:38.71  
                  50.82     1:45.33 (54.51)     2:41.49 (56.16)     3:38.71 (57.22)
  3 Cathey, Sandra G          65 North Carolina M-13  3:45.00    4:02.14  
                  57.11   1:58.48 (1:01.37)   3:00.83 (1:02.35)   4:02.14 (1:01.31)
  4 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50  4:23.00    4:32.63  
                1:06.91   2:15.87 (1:08.96)   3:25.04 (1:09.17)   4:32.63 (1:07.59)
 
Women 65-69 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 22.04  10/12/2012 Linda Webb                                   
        NATL: N 19.54  10/11/2013 Diann B Uustal, Georgia Masters              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               69 Swim Fort Lauder-50    22.40      21.49R 
  2 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50    35.00      28.44  
  3 Walker-Meena, Lyn         67 Blu Frog Team-14       33.20      30.96  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.90    5/9/2010 Nobuko Yasuda, JPN                           
        RWDY: R 48.31  10/13/2012 Linda Webb                                   
        NATL: N 42.02  11/12/2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               69 Swim Fort Lauder-50    52.99      48.89  
  2 Wilson, Meegan            66 Florida Aquatic-14     50.00      49.04  
  3 McKenney, Marilynn        67 Florida Aquatic-14   1:01.17    1:01.22  
  4 Walker-Meena, Lyn         67 Blu Frog Team-14     1:11.30    1:11.97  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.73   1/24/2010 Nobuko Yasuda, JPN                         
        RWDY: R 1:48.98  10/15/2011 Linda Webb                                 
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 Joann Leilich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Meegan            66 Florida Aquatic-14   1:52.00    1:48.36R 
                  53.23     1:48.36 (55.13)                                        
  2 Webb, Linda               69 Swim Fort Lauder-50  1:51.47    1:49.35  
                  52.14     1:49.35 (57.21)                                        
  3 McKenney, Marilynn        67 Florida Aquatic-14   2:07.40    2:14.21  
                1:04.47   2:14.21 (1:09.74)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:14.89   1/23/2010 Nobuko Yasuda, JPN                         
        RWDY: R 3:56.46  10/15/2011 Linda Webb                                 
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 Joann Leilich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Meegan            66 Florida Aquatic-14   4:05.00    4:02.70  
                  56.25   1:58.28 (1:02.03)   3:02.53 (1:04.25)   4:02.70 (1:00.17)
  2 Mitchell, Jeannie R       68 Gold Coast Maste-50  4:14.68    4:12.86  
                  56.66   2:00.60 (1:03.94)   3:07.12 (1:06.52)   4:12.86 (1:05.74)
 
Women 65-69 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 19.59  10/12/2012 Linda Webb                                   
        NATL: N 15.00  10/11/2013 Diann B Uustal, Georgia Masters              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               69 Swim Fort Lauder-50    18.52      19.60  
  2 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50    25.00      24.58  
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 34.53  10/13/2013 Diann Uustal, USA                            
        RWDY: R 44.43  10/16/2011 Linda Webb                                   
        NATL: N 34.53  10/13/2013 Diann B Uustal, Georgia Masters              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               69 Swim Fort Lauder-50    49.56      47.95  
  2 Wilson, Meegan            66 Florida Aquatic-14     49.00      53.20  
  3 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50    53.00      56.25  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.41   11/5/2011 Brigitte Merten, GER                       
        RWDY: R 2:20.00  10/18/2009 Rae E Suttie                               
        NATL: N 1:25.67   12/4/2010 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50  2:01.39    2:07.71R 
                  59.82   2:07.71 (1:07.89)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:15.63  11/10/2012 Carolyn Boak, USA                          
        RWDY: R 5:21.34  10/17/2009 Rae E Suttie                               
        NATL: N 3:15.63  12/10/2012 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cathey, Sandra G          65 North Carolina M-13  4:15.00    4:38.09R 
                1:01.72   2:12.48 (1:10.76)   3:22.51 (1:10.03)   4:38.09 (1:15.58)
  2 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50  4:30.00    4:48.32  
                1:04.53   2:20.64 (1:16.11)   3:36.52 (1:15.88)   4:48.32 (1:11.80)
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.86  12/10/2011 Diann Uustal, USA                          
        RWDY: R 1:39.98  10/13/2012 Linda Webb                                 
        NATL: N 1:20.86  12/10/2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Linda               69 Swim Fort Lauder-50  1:44.98    1:41.88  
                  48.61     1:41.88 (53.27)                                        
  2 Wilson, Meegan            66 Florida Aquatic-14   1:50.00    1:43.69  
                  51.93     1:43.69 (51.76)                                        
  3 Mitchell, Jeannie R       68 Gold Coast Maste-50  1:45.31    1:48.53  
                  51.92     1:48.53 (56.61)                                        
  4 Butter-Sturman, Lin       65 Florida Aquatic-14   2:30.00    2:05.80  
                1:03.53   2:05.80 (1:02.27)                                        
  5 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50  1:55.00    2:11.28  
                1:03.66   2:11.28 (1:07.62)                                        
  6 McKenney, Marilynn        67 Florida Aquatic-14   2:30.45    2:29.63  
                1:17.29   2:29.63 (1:12.34)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:02.58   11/5/2011 Brigitte Merten, GER                       
        RWDY: R 3:44.56  10/14/2012 Rosa V Ventura Vi                          
        NATL: N 3:04.22   12/4/2010 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Meegan            66 Florida Aquatic-14   4:00.00    3:58.10  
                  53.46   2:03.44 (1:09.98)   3:07.74 (1:04.30)     3:58.10 (50.36)
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:31.71   12/4/2010 Carolyn Boak, USA                          
        RWDY: R 7:50.36  10/12/2012 Rosa V Ventura Vi                          
        NATL: N 6:31.71   12/4/2010 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cathey, Sandra G          65 North Carolina M-13  8:10.00    8:15.64  
                  57.76   2:03.40 (1:05.64)   3:05.40 (1:02.00)   4:06.03 (1:00.63)
      5:13.47 (1:07.44)   6:21.30 (1:07.83)     7:19.62 (58.32)     8:15.64 (56.02)
  2 Martin, Michelle E        65 Swim Fort Lauder-50  8:40.00    8:53.12  
                2:05.60                             3:15.85 ( )   4:25.88 (1:10.03)
      5:41.18 (1:15.30)                             7:54.91 ( )     8:53.12 (58.21)
 
Women 70-74 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 19.31  10/13/2012 Mary Lou Stephens                            
        NATL: N 19.35  10/12/2013 Jeanne T Hackett, Florida Aquatic            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hackett, Jeanne T         71 Florida Aquatic-14     19.35      19.35N 
  2 O'Leary, Kathleen         71 Florida Aquatic-14     43.00      25.42  
  3 Hutinger, Margie          74 Florida Maverick-14    25.59      27.44  
  4 Fuller, JoAnn             72 Florida Aquatic-14   1:00.00      44.69  
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 33.34  11/27/2010 Christel Schulz, GER                         
        RWDY: R 39.26  10/14/2012 Susan L Meyers                               
        NATL: N 35.37   11/7/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hackett, Jeanne T         71 Florida Aquatic-14     45.90      46.23  
  2 Miller, Jan H             71 Sarasota YMCA Sh-14  1:06.12    1:05.66  
  3 Hutinger, Margie          74 Florida Maverick-14  1:05.61    1:06.31  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.97   6/14/2009 Yoshiko Osaki, JPN                         
        RWDY: R 1:29.88  10/13/2012 Susan L Meyers                             
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Germain, Patricia J   72 Florida Maverick-14  2:12.00    1:39.60  
                  48.76     1:39.60 (50.84)                                        
  2 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks      1:42.00    1:43.60  
                  47.91     1:43.60 (55.69)                                        
  3 Miller, Jan H             71 Sarasota YMCA Sh-14  2:24.37    2:22.25  
                1:06.92   2:22.25 (1:15.33)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.70   2/17/2008 Yoshiko Osaki, JPN                         
        RWDY: R 3:38.25  10/16/2010 Patricia A Tullma                          
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks      3:40.00    3:42.15  
                  48.48     1:46.35 (57.87)     2:43.95 (57.60)     3:42.15 (58.20)
  2 Miller, Jan H             71 Sarasota YMCA Sh-14  5:44.44    5:00.10  
                1:05.89   2:21.04 (1:15.15)   3:42.03 (1:20.99)   5:00.10 (1:18.07)
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:50.41  11/15/2008 Yoshiko Osaki, JPN                         
        RWDY: R 7:02.48  10/13/2012 Margit H Jebe                              
        NATL: N 6:14.34   1/19/2013 Jackie Marr                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks      8:00.00    7:59.79  
                  49.58     1:48.62 (59.04)   2:49.76 (1:01.14)   3:51.85 (1:02.09)
      4:53.34 (1:01.49)   5:55.23 (1:01.89)   6:57.80 (1:02.57)   7:59.79 (1:01.99)
  2 Hutchinson, Joyce W       73 Florida Aquatic-14   9:51.37    9:38.33  
                1:03.89   2:16.10 (1:12.21)   3:30.25 (1:14.15)   4:44.70 (1:14.45)
      5:58.52 (1:13.82)   7:13.43 (1:14.91)   8:27.70 (1:14.27)   9:38.33 (1:10.63)
  3 Miller, Jan H             71 Sarasota YMCA Sh-14 11:48.95   10:31.17  
                1:08.08   2:25.56 (1:17.48)   3:47.54 (1:21.98)   5:09.96 (1:22.42)
      6:30.76 (1:20.80)   7:51.81 (1:21.05)   9:11.50 (1:19.69)  10:31.17 (1:19.67)
  4 Hutinger, Margie          74 Florida Maverick-14 12:15.10   12:26.04  
                1:19.60   2:54.35 (1:34.75)   4:27.97 (1:33.62)   6:00.46 (1:32.49)
      7:37.71 (1:37.25)   9:10.39 (1:32.68)  10:51.22 (1:40.83)  12:26.04 (1:34.82)
 
Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23:54.74  11/28/2004 Jane Asher, GBR                           
        RWDY: R 30:09.28  10/12/2012 Mary Lou Stephens                         
        NATL: N 23:58.11   1/19/2013 Jackie Marr                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson, Joyce W       73 Florida Aquatic-14  37:55.84   37:31.00  
 
Women 70-74 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 25.27  10/14/2012 Mary Lou Stephens                            
        NATL: N 27.55  10/13/2013 Jeanne T Hackett, Florida Aquatic            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks        26.00      26.18N 
  2 Miller, Jan H             71 Sarasota YMCA Sh-14    34.55      31.51  
  3 Hutinger, Margie          74 Florida Maverick-14    30.60      33.11  
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.88   5/24/2014 Clary Munns, AUS                             
        RWDY: R 49.17  10/15/2011 Margit H Jebe                                
        NATL: N 40.58   4/15/2012 Joy Ward                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks        55.00      57.58  
  2 O'Leary, Kathleen         71 Florida Aquatic-14   1:01.84    1:07.91  
  3 Allen, Jean M             74 Florida Maverick-14  1:14.28    1:16.05  
  4 Fuller, JoAnn             72 Florida Aquatic-14   1:30.00    1:38.84  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.25   5/20/2012 Satoko Takeuji, JPN                        
        RWDY: R 1:47.62  10/16/2010 Margit H Jebe                              
        NATL: N 1:29.64   4/14/2012 Joy Ward                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks      2:00.00    2:03.18  
                  59.66   2:03.18 (1:03.52)                                        
  2 Miller, Jan H             71 Sarasota YMCA Sh-14  2:25.33    2:30.13  
                1:15.41   2:30.13 (1:14.72)                                        
  3 O'Leary, Kathleen         71 Florida Aquatic-14   3:30.00    2:33.66  
                1:13.39   2:33.66 (1:20.27)                                        
  4 Allen, Jean M             74 Florida Maverick-14  2:31.36    2:42.19  
                1:21.45   2:42.19 (1:20.74)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:05.43   5/24/2014 Clary Munns, AUS                           
        RWDY: R 3:47.21  10/16/2011 Margit H Jebe                              
        NATL: N 3:12.67    4/1/2012 Joy Ward                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Germain, Patricia J   72 Florida Maverick-14  4:06.77    4:07.33  
                  57.37                             3:03.97 ( )   4:07.33 (1:03.36)
  2 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks      4:15.00    4:26.39  
                1:02.26   2:08.33 (1:06.07)   3:17.43 (1:09.10)   4:26.39 (1:08.96)
  3 Hutinger, Margie          74 Florida Maverick-14  5:45.21    5:54.54  
                1:22.25   2:52.79 (1:30.54)   4:24.88 (1:32.09)   5:54.54 (1:29.66)
 
Women 70-74 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 22.50  10/11/2013 Jeanne T Hackett, Florida Aquatic            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks        32.00      31.80  
  2 Miller, Jan H             71 Sarasota YMCA Sh-14    40.00      40.00  
  3 Fuller, JoAnn             72 Florida Aquatic-14   2:00.00    1:20.12  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 42.80   2/27/2005 Shoko Yonezawa, JPN                          
        RWDY: R 50.06  10/16/2011 Margit H Jebe                                
        NATL: N 44.22  11/13/2011 Joann Leilich                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hackett, Jeanne T         71 Florida Aquatic-14     53.48      51.75  
  2 Hutchinson, Joyce W       73 Florida Aquatic-14   1:04.74    1:07.38  
  3 Allen, Jean M             74 Florida Maverick-14  1:08.20    1:09.56  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.58   9/18/2005 Shoko Yonezawa, JPN                        
        RWDY: R 1:48.05  10/15/2011 Margit H Jebe                              
        NATL: N 1:37.20   3/21/2009 Joann Leilich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hackett, Jeanne T         71 Florida Aquatic-14   1:58.42    1:54.09  
                  54.66     1:54.09 (59.43)                                        
  2 Hutchinson, Joyce W       73 Florida Aquatic-14   2:20.51    2:25.90  
                1:08.86   2:25.90 (1:17.04)                                        
  3 Allen, Jean M             74 Florida Maverick-14  2:30.47    2:29.91  
                1:13.08   2:29.91 (1:16.83)                                        
 
Women 70-74 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks        28.00      25.73  
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 37.96   5/24/2009 Yoshiko Osaki, JPN                           
        RWDY: R 51.43  10/16/2010 Margit H Jebe                                
        NATL: N 39.81   4/15/2012 Barbara Frid                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- St. Germain, Patricia J   72 Florida Maverick-14    56.00         DQ  
      Alternating Kick
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.88  10/18/2009 Yoshiko Osaki, JPN                         
        RWDY: R 1:43.44  10/13/2012 Susan L Meyers                             
        NATL: N 1:32.23   5/15/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks      2:10.00    2:06.37  
                1:00.54   2:06.37 (1:05.83)                                        
  2 Hutchinson, Joyce W       73 Florida Aquatic-14   2:17.70    2:21.19  
                1:10.83   2:21.19 (1:10.36)                                        
  3 Allen, Jean M             74 Florida Maverick-14  2:31.90    2:35.03  
                1:15.13   2:35.03 (1:19.90)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:11.14    4/5/2009 Yoshiko Osaki, JPN                         
        NATL: N 3:28.17   4/15/2012 Joy Ward                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Germain, Patricia J   72 Florida Maverick-14  4:14.88    4:17.04  
                  59.09   2:02.95 (1:03.86)   3:18.92 (1:15.97)     4:17.04 (58.12)
  2 Duck, Wendy               70 Aurora M. Ducks      4:30.00    4:37.66  
                1:03.06   2:11.81 (1:08.75)   3:35.17 (1:23.36)   4:37.66 (1:02.49)
 
Women 75-79 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 20.87  10/13/2012 Marian W Coakley                             
        NATL: N 18.80  10/12/2013 Betty Lou Tucker, Gold Coast Maste           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Carole S        78 Gulf Coast Pirat-15    25.00      29.94  
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.41   5/11/2014 Yoshiko Osaki, JPN                           
        RWDY: R 47.50  10/18/2009 Mary C Tusa                                  
        NATL: N 37.24  12/12/2004 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia A       77 Florida Maverick-14    44.22      44.96R 
  2 Henderson, Martha J       78 Florida Aquatic-14     51.26      54.42  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 1:41.98  10/17/2009 Mary C Tusa                                
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia A       77 Florida Maverick-14  1:46.43    1:46.30  
                  50.94     1:46.30 (55.36)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.65   1/26/2013 Yoshiko Osaki, JPN                         
        RWDY: R 3:38.03  10/17/2009 Mary C Tusa                                
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia A       77 Florida Maverick-14  3:43.49    3:49.11  
                  54.53     1:53.97 (59.44)     2:52.56 (58.59)     3:49.11 (56.55)
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:09.40  10/28/2006 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 7:40.05  10/18/2009 Mary C Tusa                                
        NATL: N 6:44.09   12/8/2002 Jean Troy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            76 T2 Naples Master-14  7:20.00    7:14.14R 
                  49.23     1:43.43 (54.20)     2:39.00 (55.57)     3:35.33 (56.33)
        4:30.16 (54.83)     5:24.95 (54.79)     6:20.04 (55.09)     7:14.14 (54.10)
  2 Tullman, Patricia A       77 Florida Maverick-14  8:08.34    8:14.11  
                  55.95   1:57.91 (1:01.96)   3:01.44 (1:03.53)   4:03.58 (1:02.14)
      5:06.29 (1:02.71)   6:11.59 (1:05.30)   7:11.90 (1:00.31)   8:14.11 (1:02.21)
 
Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:25.61   5/12/2013 Yoshiko Osaki, JPN                        
        RWDY: R 16:45.74  10/14/2012 Shirley J Fishloc                         
        NATL: N 13:59.01   11/3/2002 Jean Troy                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia A       77 Florida Maverick-14 16:02.20   17:18.50  
                1:00.14   2:04.35 (1:04.21)   3:09.87 (1:05.52)   4:15.46 (1:05.59)
      5:20.46 (1:05.00)   6:26.33 (1:05.87)   7:32.07 (1:05.74)   8:37.42 (1:05.35)
      9:44.87 (1:07.45)  10:49.61 (1:04.74)  11:54.32 (1:04.71)  12:59.86 (1:05.54)
     14:06.65 (1:06.79)  15:12.88 (1:06.23)  16:17.92 (1:05.04)  17:18.50 (1:00.58)
  2 Henderson, Martha J       78 Florida Aquatic-14  17:13.81   18:17.54  
                1:04.49   2:14.39 (1:09.90)   3:22.80 (1:08.41)   4:32.13 (1:09.33)
      5:42.31 (1:10.18)   6:51.73 (1:09.42)   8:02.28 (1:10.55)   9:11.25 (1:08.97)
     10:20.38 (1:09.13)  11:29.42 (1:09.04)  12:38.56 (1:09.14)  13:46.66 (1:08.10)
     14:56.08 (1:09.42)  16:04.81 (1:08.73)  17:13.99 (1:09.18)  18:17.54 (1:03.55)
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.46    6/8/2014 Yoshiko Osaki, JPN                           
        RWDY: R 55.46  10/13/2012 Marian W Coakley                             
        NATL: N 44.76   11/7/1999 Doris Steadman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            76 T2 Naples Master-14    52.30      52.12R 
  2 Henderson, Martha J       78 Florida Aquatic-14   1:02.15    1:07.17  
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.33   4/17/2010 Shoko Yonezawa, JPN                        
        RWDY: R 2:06.21  10/18/2009 Mary C Tusa                                
        NATL: N 1:36.90   3/19/2011 Nancy Brown                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            76 T2 Naples Master-14  1:52.00    1:48.31R 
                  53.51     1:48.31 (54.80)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.59    5/6/2006 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 4:51.15  10/17/2009 Joan K Campbell                            
        NATL: N 3:34.09   3/19/2011 Nancy Brown                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            76 T2 Naples Master-14  3:55.30    3:51.13R 
                  54.37     1:53.85 (59.48)     2:53.61 (59.76)     3:51.13 (57.52)
  2 Henderson, Martha J       78 Florida Aquatic-14   4:40.87    4:51.71  
                1:09.84   2:23.34 (1:13.50)   3:39.53 (1:16.19)   4:51.71 (1:12.18)
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   43.79   2/14/2010 Shoko Yonezawa, JPN                        
        RWDY: R 1:04.16  10/13/2012 Marian W Coakley                           
        NATL: N   50.78  10/12/2013 Margit H Jebe, T2 Naples Master            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Carole S        78 Gulf Coast Pirat-15  1:17.00    1:27.19  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.48   3/21/2010 Shoko Yonezawa, JPN                        
        RWDY: R 2:31.55  10/16/2010 Alyce M Vogel                              
        NATL: N 1:40.82   3/15/2014 Joann Leilich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            76 T2 Naples Master-14  1:58.00    1:55.91R 
                  55.26   1:55.91 (1:00.65)                                        
  2 Henderson, Martha J       78 Florida Aquatic-14   2:49.37    3:07.85  
                1:29.31   3:07.85 (1:38.54)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   40.71   3/24/2006 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 1:08.49  10/16/2011 Martha J Henderso                          
        NATL: N   44.18  12/12/2004 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia A       77 Florida Maverick-14    59.30      58.50R 
 
Women 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.35   5/19/2007 Judie Oliver, CAN                          
        RWDY: R 2:35.07  10/13/2012 Martha J Henderso                          
        NATL: N 1:49.36   12/4/2005 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia A       77 Florida Maverick-14  2:08.90    2:23.42R 
                1:06.88   2:23.42 (1:16.54)                                        
  2 Henderson, Martha J       78 Florida Aquatic-14   2:28.39    2:43.36  
 
Women 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.33   5/21/2005 Sylvia Neuhauser, AUT                      
        RWDY: R 6:04.84  10/17/2009 Joan K Campbell                            
        NATL: N 4:08.39   5/17/1999 Lois Kivi Nochman                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia A       77 Florida Maverick-14  5:26.43    5:12.45R 
                1:07.60   2:22.77 (1:15.17)   3:48.06 (1:25.29)   5:12.45 (1:24.39)
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.38   5/26/2013 Yoshiko Osaki, JPN                         
        RWDY: R 2:06.26  10/17/2009 Mary C Tusa                                
        NATL: N 1:38.11  12/12/2004 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            76 T2 Naples Master-14  1:50.50    1:49.81R 
                  52.92     1:49.81 (56.89)                                        
  2 Henderson, Martha J       78 Florida Aquatic-14   2:16.00    2:19.79  
 
Women 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W  7:11.33   5/11/2013 Yoshiko Osaki, JPN                        
        RWDY: R 10:41.39  10/17/2009 Joan K Campbell                           
        NATL: N  7:52.71   10/7/2001 June Krauser                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Martha J       78 Florida Aquatic-14  10:21.93   11:10.08  
                2:44.72                             4:05.20 ( )   5:25.33 (1:20.13)
      7:07.77 (1:42.44)   8:53.84 (1:46.07)  10:01.97 (1:08.13)  11:10.08 (1:08.11)
 
Women 80-84 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 24.50  10/13/2012 Joan K Campbell                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vijil, Rosie N            80 Florida Maverick-14    33.00      35.25  
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 37.67   6/25/2011 Jane Asher, GBR                              
        RWDY: R 44.94  10/18/2009 Jean D Troy                                  
        NATL: N 38.03   1/25/2009 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14     56.93      59.10  
  2 Vogel, Alyce M            82 Blu Frog Team-14     1:00.00    1:06.35  
  3 Vijil, Rosie N            80 Florida Maverick-14  1:12.26    1:20.78  
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.44   6/25/2011 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 1:40.90  10/17/2009 Jean D Troy                                
        NATL: N 1:26.23   1/25/2009 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14   2:09.31    2:10.88  
                1:04.23   2:10.88 (1:06.65)                                        
  2 Vijil, Rosie N            80 Florida Maverick-14  2:52.35    3:00.64  
                1:25.50   3:00.64 (1:35.14)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:01.61   6/25/2011 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 3:38.48  10/17/2009 Jean D Troy                                
        NATL: N 3:18.57   1/25/2009 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14   4:22.35    4:28.84  
                1:05.13   2:15.35 (1:10.22)   3:24.46 (1:09.11)   4:28.84 (1:04.38)
 
Women 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:49.43   6/11/2011 Jane Asher, GBR                           
        RWDY: R 18:44.37  10/14/2012 Joan K Campbell                           
        NATL: N 15:12.35  11/18/2007 Jean Troy                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14  18:44.37   19:37.03  
                1:06.67   2:22.49 (1:15.82)   3:39.43 (1:16.94)   4:54.15 (1:14.72)
      6:10.50 (1:16.35)   7:26.63 (1:16.13)   8:40.52 (1:13.89)   9:53.78 (1:13.26)
     11:06.71 (1:12.93)  12:20.75 (1:14.04)  13:34.66 (1:13.91)  14:48.09 (1:13.43)
     16:00.70 (1:12.61)  17:14.78 (1:14.08)  18:27.98 (1:13.20)  19:37.03 (1:09.05)
 
Women 80-84 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 28.35  10/14/2012 Joan K Campbell                              
        NATL: N 34.08  10/13/2013 Joan K Campbell, Florida Aquatic             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14     28.35      31.93N 
  2 Vogel, Alyce M            82 Blu Frog Team-14       40.00      33.61  
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   46.10   5/21/2011 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 1:07.64  10/13/2012 Joan K Campbell                            
        NATL: N   50.03  10/13/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14   1:07.64    1:15.50  
  2 Vogel, Alyce M            82 Blu Frog Team-14     1:50.00    1:17.45  
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.88   4/10/2011 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 2:31.54  10/16/2011 Joan K Campbell                            
        NATL: N 1:50.61   12/1/2007 Betty Lorenzi                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14   2:42.19    2:40.16  
                1:17.30   2:40.16 (1:22.86)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:42.88   7/17/2011 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 5:28.70  10/16/2011 Joan K Campbell                            
        NATL: N 3:59.15  11/22/2009 Nancy Kinney                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14   5:43.60    5:41.13  
                1:22.74   2:50.29 (1:27.55)   4:18.06 (1:27.77)   5:41.13 (1:23.07)
 
Women 80-84 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 32.01  10/12/2012 Alyce M Vogel                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Alyce M            82 Blu Frog Team-14       35.00      33.30  
  2 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14     36.87      39.81  
  3 Vijil, Rosie N            80 Florida Maverick-14  1:00.00      42.70  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   48.46   1/26/2013 Eliane Pellis, BEL                         
        RWDY: R 1:05.44  10/18/2009 Jean D Troy                                
        NATL: N   53.62  10/15/2011 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Alyce M            82 Blu Frog Team-14     1:45.00    1:13.12  
  2 Vijil, Rosie N            80 Florida Maverick-14  1:22.20    1:29.50  
 
Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.52   3/26/2011 A.Van Obberghen, BEL                       
        RWDY: R 6:18.35  10/15/2011 Joan K Campbell                            
        NATL: N 4:16.16   9/25/2011 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vijil, Rosie N            80 Florida Maverick-14  6:32.24    6:39.79  
                1:34.55   3:18.16 (1:43.61)   5:03.03 (1:44.87)   6:39.79 (1:36.76)
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.46   4/10/2011 Jane Asher, GBR                            
        RWDY: R 2:05.63  10/15/2011 Jean D Troy                                
        NATL: N 1:44.95   5/16/2009 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Alyce M            82 Blu Frog Team-14     2:10.00    2:54.20  
                1:27.64   2:54.20 (1:26.56)                                        
 
Women 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 8:04.67   3/30/2012 Judie Oliver, CAN                          
        RWDY: R 9:52.10  10/14/2011 Jean D Troy                                
        NATL: N 8:39.68  10/31/2009 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Joan K          84 Florida Aquatic-14  12:32.79   12:45.23  
                1:48.37   3:53.15 (2:04.78)   5:26.96 (1:33.81)   6:58.36 (1:31.40)
      8:41.01 (1:42.65)  10:26.62 (1:45.61)  11:38.41 (1:11.79)  12:45.23 (1:06.82)
 
Women 85-89 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 22.68  10/13/2012 Betty S Lorenzi                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzi, Betty S          87 Florida Aquatic-14     22.68      23.41  
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 44.68   3/11/2012 Mieko Kamoshita, JPN                         
        RWDY: R 46.35  10/14/2012 Jean D Troy                                  
        NATL: N 46.35  10/14/2012 Jean Troy                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean D              87 Florida Maverick-14    55.00      50.47  
 
Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:43.97  10/13/2012 Jean Troy, USA                             
        RWDY: R 1:43.97  10/13/2012 Jean D Troy                                
        NATL: N 1:43.97  10/13/2012 Jean Troy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzi, Betty S          87 Florida Aquatic-14   1:47.73    1:55.10  
                  54.83   1:55.10 (1:00.27)                                        
 
Women 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:49.35  11/10/2012 Jean Troy, USA                             
        NATL: N 3:49.35  11/10/2012 Jean Troy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean D              87 Florida Maverick-14  4:20.00    4:05.84  
                  55.69   1:58.67 (1:02.98)   3:03.68 (1:05.01)   4:05.84 (1:02.16)
 
Women 85-89 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 23.69  10/14/2012 Betty S Lorenzi                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzi, Betty S          87 Florida Aquatic-14     23.69      25.27  
 
Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 56.46   3/18/2012 Kerstin Gjores, SWE                          
        RWDY: R 51.75  10/13/2012 Betty S Lorenzi                              
        NATL: N 51.75  10/13/2012 Betty Lorenzi                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzi, Betty S          87 Florida Aquatic-14     51.75      53.70W 
 
Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.21  10/14/2012 Betty Lorenzi, USA                         
        RWDY: R 1:52.21  10/14/2012 Betty S Lorenzi                            
        NATL: N 1:52.21  10/14/2012 Betty Lorenzi                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzi, Betty S          87 Florida Aquatic-14   1:52.21    1:55.94  
                  56.29     1:55.94 (59.65)                                        
 
Women 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:18.50    1/4/2003 Edith Thein, ISR                           
        NATL: N 4:36.48  10/15/2006 Bunny Cederlund                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzi, Betty S          87 Florida Aquatic-14   3:55.12    4:05.00W 
                  57.23   1:58.75 (1:01.52)   3:02.50 (1:03.75)   4:05.00 (1:02.50)
 
Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   58.52   11/5/2010 Olga Kokorina, RUS                         
        NATL: N 1:09.77  12/10/1995 Marti Gogniat                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean D              87 Florida Maverick-14  1:20.00    1:03.96N 
 
Women 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.06  11/11/2012 Jean Troy, USA                             
        RWDY: R 2:09.72  10/13/2012 Jean D Troy                                
        NATL: N 2:08.06  11/11/2012 Jean Troy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean D              87 Florida Maverick-14  2:21.00    2:18.60  
                1:10.82   2:18.60 (1:07.78)                                        
 
Men 18-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 11.55  10/13/2012 Vicente E Andrade                            
        NATL: N 11.80  10/12/2013 Jack A Alderson, Planet Swim Aqua            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanderHorst, Brandon W    23 Common Ground-29       11.00      12.53  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 25.91  10/16/2010 Anderson V Vicker                            
        NATL: N 21.38  12/11/2005 Nick Brunelli                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kidd, Joe                 23 Middle Tennessee-15    26.73      26.93  
  2 Becker, Gabriel B         23 Holmes Lumber Ja-14    26.00      27.08  
  3 VanderHorst, Brandon W    23 Common Ground-29       27.50      27.72  
  4 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15    28.59      28.73  
  5 Mian, Michael             22 Wahoos of Wellin-50    30.12      29.74  
  6 Greve, Jesse A            24 Blu Frog Team-14       29.62      30.39  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 54.33  10/13/2012 Vicente E Andrade                            
        NATL: N 48.00  12/11/2005 Nick Brunelli                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanderHorst, Brandon W    23 Common Ground-29     1:01.40    1:01.68  
                  28.95     1:01.68 (32.73)                                        
  2 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15  1:02.18    1:06.45  
                  32.08     1:06.45 (34.37)                                        
  3 Greve, Jesse A            24 Blu Frog Team-14     1:04.48    1:07.38  
                  32.69     1:07.38 (34.69)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 2:06.64  10/16/2010 Lee H Chen                                 
        NATL: N 1:47.32  12/11/2005 Nick Brunelli                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanderHorst, Brandon W    23 Common Ground-29     2:20.00    2:22.18  
                  31.18     1:05.92 (34.74)     1:42.92 (37.00)     2:22.18 (39.26)
  2 Greve, Jesse A            24 Blu Frog Team-14     2:24.65    2:22.81  
                  33.22     1:10.20 (36.98)     1:47.49 (37.29)     2:22.81 (35.32)
  3 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15  2:24.91    2:29.15  
                  35.03     1:13.14 (38.11)     1:53.35 (40.21)     2:29.15 (35.80)
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 4:55.25  10/18/2009 Victor R Vento                             
        NATL: N 3:57.08  12/10/2011 Eric Nilsson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15  6:00.00    5:00.45  
                  33.85     1:10.28 (36.43)     1:48.46 (38.18)     2:26.65 (38.19)
        3:05.71 (39.06)     3:44.79 (39.08)     4:24.49 (39.70)     5:00.45 (35.96)
  2 Mian, Michael             22 Wahoos of Wellin-50  5:49.87    5:25.08  
                  38.02     1:18.99 (40.97)     2:00.50 (41.51)     2:41.89 (41.39)
        3:23.04 (41.15)     4:03.98 (40.94)     4:44.70 (40.72)     5:25.08 (40.38)
 
Men 18-24 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 13.24  10/14/2012 Vicente E Andrade                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanderHorst, Brandon W    23 Common Ground-29       12.00      15.67  
  2 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15    16.00      15.81  
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 27.51  10/13/2012 Vicente E Andrade                            
        NATL: N 25.38   3/17/2012 Josh Hafkin                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greve, Jesse A            24 Blu Frog Team-14       38.80      40.66  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 57.35  10/14/2012 Vicente E Andrade                            
        NATL: N 51.91  10/29/2011 Eugene Godsoe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greve, Jesse A            24 Blu Frog Team-14     1:19.58    1:19.52  
                  38.68     1:19.52 (40.84)                                        
 
Men 18-24 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 14.62  10/11/2013 Kristof Kertesz, Swim Fort Lauder            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanderHorst, Brandon W    23 Common Ground-29       15.00      17.65  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 1:20.57  10/15/2011 Kevin J Corp                               
        NATL: N 1:01.75  12/11/2005 Greg Owen                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15  1:22.36    1:22.99  
                  39.11     1:22.99 (43.88)                                        
  2 Greve, Jesse A            24 Blu Frog Team-14     1:53.21    1:42.67  
                  48.51     1:42.67 (54.16)                                        
 
Men 18-24 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 12.56  10/11/2013 Enzo J Pazos, Swim Fort Lauder               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanderHorst, Brandon W    23 Common Ground-29       13.00      14.07  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 27.02  10/14/2012 Vicente E Andrade                            
        NATL: N 24.86   5/17/2014 Alexander Aceino                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Gabriel B         23 Holmes Lumber Ja-14    28.00      30.25  
  2 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15    31.63      31.42  
  3 VanderHorst, Brandon W    23 Common Ground-29       31.50      31.95  
  4 Greve, Jesse A            24 Blu Frog Team-14       32.84      34.28  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 1:09.53  10/15/2011 Dillon K Wise                              
        NATL: N   52.25  10/29/2011 Eugene Godsoe                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15  1:04.00    1:15.25  
                  33.18     1:15.25 (42.07)                                        
  2 Greve, Jesse A            24 Blu Frog Team-14     1:16.48    1:18.38  
                  35.38     1:18.38 (43.00)                                        
  3 Mian, Michael             22 Wahoos of Wellin-50  1:18.24    1:21.50  
                  35.73     1:21.50 (45.77)                                        
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        RWDY: R 1:00.95  10/13/2012 Vicente E Andrade                          
        NATL: N   55.71  10/29/2011 Eugene Godsoe                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Gabriel B         23 Holmes Lumber Ja-14  1:09.00    1:09.46  
                  31.62     1:09.46 (37.84)                                        
  2 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15  1:12.53    1:10.69  
                  32.82     1:10.69 (37.87)                                        
  3 Mian, Michael             22 Wahoos of Wellin-50  1:17.65    1:18.81  
                  35.75     1:18.81 (43.06)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        RWDY: R 2:58.63  10/16/2011 Matias J Barbero                           
        NATL: N 2:00.32  12/11/2005 Nick Brunelli                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Gabriel B         23 Holmes Lumber Ja-14  2:32.70    2:35.12R 
                  31.67     1:10.58 (38.91)     1:58.87 (48.29)     2:35.12 (36.25)
  2 Mian, Michael             22 Wahoos of Wellin-50  2:46.66    2:48.95  
                  35.49     1:19.55 (44.06)     2:10.67 (51.12)     2:48.95 (38.28)
  3 Greve, Jesse A            24 Blu Frog Team-14     3:02.76    2:54.03  
                  35.97     1:23.40 (47.43)     2:16.03 (52.63)     2:54.03 (38.00)
  4 Bateman, Garon            21 Middle Tennessee-15  2:36.00    2:55.10  
                  35.86     1:23.83 (47.97)     2:14.11 (50.28)     2:55.10 (40.99)
 
Men 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 11.91  10/13/2012 Kevin H Murphy                               
        NATL: N  9.28  10/12/2013 Eric T McGinnis, Unattached                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinnis, Eric T          27 Blu Frog Team-14        9.90      10.00R 
  2 Burrows, Elvis V          25 Blu Frog Team-14       11.00      10.76  
  2 Jones, Brett A            28 Blu Frog Team-14       11.33      10.76  
  4 Frazer, Sam               26 Blu Frog Team-14       11.50      11.37  
  5 Ritter, Kyle R            27 Columbus Sharks-17     11.30      11.41  
  6 Rich, John T              25 Blu Frog Team-14       12.00      11.82  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.08   11/3/2013 Darian Townsend, USA                         
        RWDY: R 24.78  10/14/2012 Ryan Rinear                                  
        NATL: N 21.54   9/27/2014 Cesar Cielo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinnis, Eric T          27 Blu Frog Team-14       22.50      22.38R 
  2 Ritter, Adam J            29 Columbus Sharks-17     22.76      22.57  
  3 Burrows, Elvis V          25 Blu Frog Team-14       23.69      22.79  
  4 Ritter, Kyle R            27 Columbus Sharks-17     23.30      23.48  
  5 Jones, Brett A            28 Blu Frog Team-14       24.36      24.29  
  6 Frazer, Sam               26 Blu Frog Team-14       26.00      24.92  
  7 Rich, John T              25 Blu Frog Team-14       24.50      26.30  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.29  11/24/2013 Darian Townsend, USA                         
        RWDY: R 55.12  10/15/2011 Jesse J Morenus                              
        NATL: N 48.94  10/13/2013 Adam J Ritter, Columbus Sharks               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Adam J            29 Columbus Sharks-17     48.94      48.32N 
                  23.28       48.32 (25.04)                                        
  2 Jones, Brett A            28 Blu Frog Team-14       54.50      52.51  
                  25.30       52.51 (27.21)                                        
  3 Ritter, Kyle R            27 Columbus Sharks-17     54.50      53.82  
                  25.13       53.82 (28.69)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.90   11/3/2013 Darian Townsend, USA                       
        RWDY: R 2:03.15  10/15/2011 Jesse J Morenus                            
        NATL: N 1:46.52  10/12/2013 Adam J Ritter, Columbus Sharks             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Adam J            29 Columbus Sharks-17   1:46.52    1:46.63R 
                  25.26       52.56 (27.30)     1:19.77 (27.21)     1:46.63 (26.86)
  2 Jones, Brett A            28 Blu Frog Team-14     2:07.00    2:02.64  
                  27.86       58.54 (30.68)     1:30.74 (32.20)     2:02.64 (31.90)
  3 Rich, John T              25 Blu Frog Team-14     2:00.00    2:10.64  
                  29.93     1:02.32 (32.39)     1:35.96 (33.64)     2:10.64 (34.68)
 
Men 25-29 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 14.44  10/14/2012 Kevin H Murphy                               
        NATL: N 13.19  10/13/2013 Vicente E Andrade, Swim Fort Lauder          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Brett A            28 Blu Frog Team-14       13.35      13.32R 
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.55   11/3/2013 Darian Townsend, USA                         
        RWDY: R 30.53  10/13/2012 Ryan Rinear                                  
        NATL: N 24.55   11/3/2013 Darian Townsend                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frazer, Sam               26 Blu Frog Team-14       29.50      28.61R 
  2 Dedic, Greggory F         28 Blu Frog Team-14       33.00      35.27  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   54.23   9/25/2011 Leonardo Sumida, BRA                       
        RWDY: R 1:05.24  10/16/2010 Adam S Barley                              
        NATL: N   55.26   3/15/2009 Kevin Doak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rich, John T              25 Blu Frog Team-14     1:00.00    1:08.49  
                  33.09     1:08.49 (35.40)                                        
  2 Dedic, Greggory F         28 Blu Frog Team-14     1:20.00    1:20.54  
                  39.63     1:20.54 (40.91)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.31  11/23/2013 Eetu Karvonen, USA                           
        RWDY: R 30.32  10/16/2011 Kyle B Deery                                 
        NATL: N 27.71  10/12/2013 Adam J Ritter, Columbus Sharks               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Adam J            29 Columbus Sharks-17     27.71      27.59N 
 
Men 25-29 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 12.23  10/11/2013 Vicente E Andrade, Swim Fort Lauder          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinnis, Eric T          27 Blu Frog Team-14       10.50      10.80N 
  2 Burrows, Elvis V          25 Blu Frog Team-14       12.00      11.22  
  3 Jones, Brett A            28 Blu Frog Team-14       13.00      11.63  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.53  11/24/2013 Darian Townsend, USA                         
        RWDY: R 27.62  10/16/2011 Jesse J Morenus                              
        NATL: N 24.49  10/13/2013 Adam J Ritter, Columbus Sharks               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Adam J            29 Columbus Sharks-17     24.49      24.15N 
  2 Burrows, Elvis V          25 Blu Frog Team-14       24.34      24.29  
  3 McGinnis, Eric T          27 Blu Frog Team-14       23.90      24.30  
  4 Ritter, Kyle R            27 Columbus Sharks-17     25.40      26.09  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   52.45   11/3/2013 Darian Townsend, USA                       
        RWDY: R 1:02.18  10/17/2010 Adam S Barley                              
        NATL: N   52.45   11/3/2013 Darian Townsend                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Kyle R            27 Columbus Sharks-17     58.50      57.07R 
                  25.96       57.07 (31.11)                                        
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   53.47   11/3/2013 Darian Townsend, USA                       
        RWDY: R 1:01.81  10/15/2011 Kyle B Deery                               
        NATL: N   54.10  10/12/2013 Adam J Ritter, Columbus Sharks             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Adam J            29 Columbus Sharks-17     54.10      53.53N 
                  24.76       53.53 (28.77)                                        
  2 Ritter, Kyle R            27 Columbus Sharks-17   1:03.30    1:02.48  
                  27.68     1:02.48 (34.80)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.70   1/31/2010 K.Gilchrist, FRA                           
        RWDY: R 2:20.64  10/17/2010 Adam S Barley                              
        NATL: N 1:59.79  10/13/2013 Adam J Ritter, Columbus Sharks             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Adam J            29 Columbus Sharks-17   1:59.79    2:00.10R 
                  26.04       57.07 (31.03)     1:31.56 (34.49)     2:00.10 (28.54)
 
Men 30-34 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 12.88  10/13/2012 Isaac M Silver                               
        NATL: N 12.10  10/12/2013 Steven M Nappi, Unattached                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Chris             30 UC37-37                11.96      12.00N 
  2 Dionisi, Nicolas          32 Blu Frog Team-14       27.59      24.38  
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.98  10/29/2011 Nicholas Brunelli, USA                       
        RWDY: R 27.14  10/18/2009 Erico Z Sanvicent                            
        NATL: N 21.98  10/29/2011 Nicholas Brunelli                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kloppe, William R         34 Blu Frog Team-14       26.60      25.04R 
  2 Ritter, Chris             30 UC37-37                25.91      26.15  
  3 Shipp, Peter              33 UC14-14                32.00      30.22  
  4 Sigalus, Aleksandr        32 Swim Fort Lauder-50    34.77      30.53  
  5 Dionisi, Nicolas          32 Blu Frog Team-14       56.62      54.56  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.04  10/12/2008 S.Kunzelmann, GER                            
        RWDY: R 55.44  10/15/2011 Thomas J Krajewsk                            
        NATL: N 48.08   9/27/2014 Darian Townsend                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kloppe, William R         34 Blu Frog Team-14       56.00      55.36R 
                  26.57       55.36 (28.79)                                        
  2 Ritter, Chris             30 UC37-37                59.96      58.06  
                  27.98       58.06 (30.08)                                        
  3 Sigalus, Aleksandr        32 Swim Fort Lauder-50  1:12.77    1:06.59  
                  32.11     1:06.59 (34.48)                                        
  4 Shipp, Peter              33 UC14-14              1:06.00    1:07.10  
                  31.55     1:07.10 (35.55)                                        
  5 Dionisi, Nicolas          32 Blu Frog Team-14     1:40.92    1:58.83  
                  53.39   1:58.83 (1:05.44)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:46.52  12/17/2011 Stefan Herbst, GER                         
        RWDY: R 2:30.94  10/15/2011 Terence C Bhawani                          
        NATL: N 1:46.12   9/27/2014 Darian Townsend                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kloppe, William R         34 Blu Frog Team-14     2:10.50    2:05.31R 
                  28.79     1:00.83 (32.04)     1:33.39 (32.56)     2:05.31 (31.92)
  2 Ritter, Chris             30 UC37-37              2:21.84    2:17.13  
                  32.75     1:07.05 (34.30)     1:41.21 (34.16)     2:17.13 (35.92)
  3 Hutchins, Kevin           33 UC14-14              2:21.00    2:20.97  
                  32.88     1:09.05 (36.17)     1:45.98 (36.93)     2:20.97 (34.99)
  4 Sigalus, Aleksandr        32 Swim Fort Lauder-50  2:35.77    2:37.45  
                  32.17     1:10.14 (37.97)     1:52.80 (42.66)     2:37.45 (44.65)
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.47   10/4/2009 Tamas Kerekjarto, USA                      
        RWDY: R 4:25.29  10/15/2011 Adam S Barley                              
        NATL: N 3:57.47   10/4/2009 Tamas Kerekjarto                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kloppe, William R         34 Blu Frog Team-14     4:55.00    4:39.23  
                  30.88     1:05.52 (34.64)     1:41.54 (36.02)     2:18.18 (36.64)
        2:55.03 (36.85)     3:31.66 (36.63)     4:06.17 (34.51)     4:39.23 (33.06)
  2 Sigalus, Aleksandr        32 Swim Fort Lauder-50  5:45.77    5:25.96  
                  35.45     1:14.38 (38.93)     1:55.07 (40.69)     2:36.77 (41.70)
        3:18.99 (42.22)     4:02.55 (43.56)     4:46.24 (43.69)     5:25.96 (39.72)
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:17.06  12/10/2000 Alex Kostich, USA                         
        RWDY: R 10:16.47  10/14/2012 Jeffrey R Strahot                         
        NATL: N  8:17.06  12/10/2000 Alex Kostich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kloppe, William R         34 Blu Frog Team-14    10:43.00    9:56.55R 
                  32.09     1:08.44 (36.35)     1:46.39 (37.95)     2:24.40 (38.01)
        3:02.69 (38.29)     3:40.79 (38.10)     4:19.33 (38.54)     4:57.79 (38.46)
        5:36.45 (38.66)     6:15.02 (38.57)     6:53.17 (38.15)     7:30.74 (37.57)
        8:08.14 (37.40)     8:45.50 (37.36)     9:21.32 (35.82)     9:56.55 (35.23)
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:51.07  12/10/2000 Alex Kostich, USA                         
        RWDY: R 17:29.10  10/16/2011 Adam S Barley                             
        NATL: N 15:51.07  12/10/2000 Alex Kostich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kloppe, William R         34 Blu Frog Team-14    20:00.00   19:22.25  
                  32.03     1:08.23 (36.20)     1:45.60 (37.37)     2:23.18 (37.58)
        3:01.10 (37.92)     3:38.80 (37.70)     4:16.77 (37.97)     4:55.17 (38.40)
        5:33.36 (38.19)     6:11.68 (38.32)     6:50.15 (38.47)     7:28.95 (38.80)
        8:08.11 (39.16)     8:47.14 (39.03)     9:26.60 (39.46)    10:06.52 (39.92)
       10:46.07 (39.55)    11:25.75 (39.68)    12:05.62 (39.87)    12:45.44 (39.82)
       13:25.27 (39.83)    14:05.48 (40.21)    14:45.13 (39.65)    15:25.43 (40.30)
       16:06.21 (40.78)    16:45.86 (39.65)    17:26.11 (40.25)    18:06.54 (40.43)
       18:45.96 (39.42)    19:22.25 (36.29)                                        
 
Men 30-34 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 27.60  10/14/2012 Nicolas Dionisi                              
        NATL: N 14.62  10/13/2013 Steven M Nappi, Unattached                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dionisi, Nicolas          32 Blu Frog Team-14       26.79      26.72R 
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.81  10/24/2009 Derya Buyukuncu, USA                         
        RWDY: R 29.20  10/15/2011 Thomas J Krajewsk                            
        NATL: N 24.81  10/24/2009 Derya Buyukuncu                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Clair, Scott          34 Blu Frog Team-14       28.53      28.79R 
  2 Shipp, Peter              33 UC14-14                35.00      36.79  
  3 Dionisi, Nicolas          32 Blu Frog Team-14       59.92      58.24  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   52.68  10/24/2009 Derya Buyukuncu, USA                       
        RWDY: R 1:05.00  10/18/2009 John D Beaty                               
        NATL: N   52.68  10/24/2009 Derya Buyukuncu                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Clair, Scott          34 Blu Frog Team-14     1:03.60    1:03.60R 
                  29.84     1:03.60 (33.76)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.11   9/26/2009 Marcelo Tomazini, BRA                        
        RWDY: R 32.87  10/16/2011 Rodrigo A Corcho                             
        NATL: N 28.01   12/7/2008 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dionisi, Nicolas          32 Blu Frog Team-14     1:03.50    1:01.94  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.72  12/13/2008 Marcelo Tomazini, BRA                      
        RWDY: R 1:13.89  10/15/2011 Rodrigo A Corcho                           
        NATL: N 1:00.81   10/8/2011 ED Moses                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dionisi, Nicolas          32 Blu Frog Team-14     2:20.44    2:09.10  
                1:00.35   2:09.10 (1:08.75)                                        
 
Men 30-34 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 14.57  10/12/2012 Isaac M Silver                               
        NATL: N 12.33  10/11/2013 Scott St. Clair, Blu Frog Team               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shipp, Peter              33 UC14-14                15.00      14.86  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 22.87   5/16/2009 Thomas Rupprath, GER                         
        RWDY: R 28.20  10/16/2010 Mark Ruiz                                    
        NATL: N 24.44   11/1/2009 Zsolt Gaspar                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shipp, Peter              33 UC14-14                33.00      32.14  
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   55.00  12/20/2008 Stefan Herbst, GER                         
        RWDY: R 1:07.95  10/15/2011 Rodrigo A Corcho                           
        NATL: N   53.75   9/27/2014 Darian Townsend                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutchins, Kevin           33 UC14-14              1:12.00    1:11.42  
                  34.35     1:11.42 (37.07)                                        
  2 Shipp, Peter              33 UC14-14              1:16.00    1:16.53  
                  33.53     1:16.53 (43.00)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.68   12/4/2009 Tamas Kerekjarto, USA                      
        RWDY: R 2:20.70  10/16/2011 Adam S Barley                              
        NATL: N 1:57.68   12/4/2009 Tamas Kerekjarto                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kloppe, William R         34 Blu Frog Team-14     2:25.00    2:28.17  
                  29.64     1:09.15 (39.51)     1:55.11 (45.96)     2:28.17 (33.06)
 
Men 35-39 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 11.06  10/13/2012 Ben J Christoffel                            
        NATL: N 11.69  10/12/2013 BJ Graham, Gold Coast Maste                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, B.J.              38 Gold Coast Maste-50    11.69      11.07N 
  2 Silver, Isaac M           36 Florida Aquatic-14     12.30      12.22  
  3 Glocker, Theodore W       36 Planet Swim Aqua-14    13.00      13.25  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.53  10/27/2007 Mark Foster, GBR                             
        RWDY: R 23.91  10/14/2012 Ben J Christoffel                            
        NATL: N 22.73   12/5/2009 Felipe Delgado                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, B.J.              38 Gold Coast Maste-50    25.25      24.87  
  2 Glocker, Theodore W       36 Planet Swim Aqua-14    28.23      29.35  
  3 Kanellopoulos, Nikolaos   36 UC14-14                29.00      30.10  
  4 Ahlgren, Kyle R           39 National Capital-10    33.50      35.01  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 John Miranda, SWE                            
        RWDY: R 52.86  10/13/2012 Ben J Christoffel                            
        NATL: N 50.72   11/6/2009 Michael Picotte                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, B.J.              38 Gold Coast Maste-50    55.88      55.87  
                  25.95       55.87 (29.92)                                        
  2 Kanellopoulos, Nikolaos   36 UC14-14              1:05.00      58.77  
                  28.50       58.77 (30.27)                                        
  3 Vogel, Michel             38 Swim Fort Lauder-50  1:08.75    1:08.05  
                  33.42     1:08.05 (34.63)                                        
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 Erik Hochstein, USA                        
        RWDY: R 4:53.16  10/18/2009 Brodie Hynes                               
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 Erik Hochstein                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahlgren, Kyle R           39 National Capital-10  5:20.00    5:33.45  
                  39.35     1:22.33 (42.98)     2:05.15 (42.82)     2:48.10 (42.95)
        3:30.65 (42.55)     4:13.03 (42.38)     4:54.12 (41.09)     5:33.45 (39.33)
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:16.19   12/6/2009 Alex Kostich, USA                          
        RWDY: R 9:13.36  10/14/2011 Ramses Rodriguez                           
        NATL: N 8:16.19   12/6/2009 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahlgren, Kyle R           39 National Capital-10 10:55.00   11:15.88  
                  39.58     1:22.44 (42.86)     2:05.92 (43.48)     2:49.51 (43.59)
        3:32.62 (43.11)     4:15.57 (42.95)     4:58.11 (42.54)     5:40.86 (42.75)
        6:22.93 (42.07)     7:05.41 (42.48)     7:47.88 (42.47)     8:29.87 (41.99)
        9:11.74 (41.87)     9:54.03 (42.29)    10:35.87 (41.84)    11:15.88 (40.01)
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:56.57   12/4/2009 Alex Kostich, USA                         
        RWDY: R 17:57.48  10/16/2011 Ramses Rodriguez                          
        NATL: N 15:56.57   12/4/2009 Alex Kostich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahlgren, Kyle R           39 National Capital-10 20:45.00   21:45.19  
                  40.30     1:24.46 (44.16)     2:08.88 (44.42)     2:53.52 (44.64)
        3:38.42 (44.90)     4:22.88 (44.46)     5:07.17 (44.29)     5:51.13 (43.96)
        6:35.29 (44.16)     7:19.66 (44.37)     8:03.85 (44.19)     8:48.22 (44.37)
        9:31.96 (43.74)    10:15.85 (43.89)    10:59.99 (44.14)    11:43.88 (43.89)
       12:27.41 (43.53)    13:10.98 (43.57)    13:54.66 (43.68)    14:38.23 (43.57)
       15:21.74 (43.51)    16:05.06 (43.32)    16:48.45 (43.39)    17:31.94 (43.49)
       18:15.11 (43.17)    18:58.42 (43.31)    19:41.55 (43.13)    20:24.29 (42.74)
       21:06.08 (41.79)    21:45.19 (39.11)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.72  10/18/2009 Edilson Silva, USA                           
        RWDY: R 25.72  10/18/2009 Edilson Silva                                
        NATL: N 25.72  10/18/2009 Edilson Silva                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kanellopoulos, Nikolaos   36 UC14-14                32.00      31.67  
  2 Glocker, Theodore W       36 Planet Swim Aqua-14    35.00      36.39  
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 Ron Karnaugh, USA                          
        RWDY: R 2:25.66  10/16/2011 Elias S Munguia                            
        NATL: N 2:00.34   12/8/2002 Ron Karnaugh                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               35 Maine Masters Sw-2   2:59.99    3:09.05  
                  43.07     1:29.17 (46.10)     2:18.94 (49.77)     3:09.05 (50.11)
 
Men 35-39 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 14.96  10/11/2013 Isaac M Silver, Florida Aquatic              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Isaac M           36 Florida Aquatic-14     14.96      14.85N 
  2 Graham, B.J.              38 Gold Coast Maste-50    14.97      15.27  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.79   12/6/2009 Jeff Commings, USA                           
        RWDY: R 29.33  10/16/2011 Jeff P Commings                              
        NATL: N 27.79   12/6/2009 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Isaac M           36 Florida Aquatic-14     32.11      32.33  
  2 Glocker, Theodore W       36 Planet Swim Aqua-14    38.00      39.84  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.18   9/15/2013 Ryosuke Imai, JPN                          
        RWDY: R 1:05.45  10/15/2011 Jeff P Commings                            
        NATL: N 1:01.47  12/20/2009 Jeff Commings                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Isaac M           36 Florida Aquatic-14   1:12.27    1:10.91  
                  33.79     1:10.91 (37.12)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.42   3/16/2014 Kazuya Koike, JPN                          
        RWDY: R 2:41.64  10/17/2010 Rob Butcher                                
        NATL: N 2:15.64   12/4/2011 Steve West                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Isaac M           36 Florida Aquatic-14   2:41.00    2:42.02  
                  37.74     1:17.98 (40.24)     2:00.35 (42.37)     2:42.02 (41.67)
  2 Nguyen, Son               35 Maine Masters Sw-2   2:59.99    3:00.00  
                  40.90     1:26.52 (45.62)     2:14.28 (47.76)     3:00.00 (45.72)
 
Men 35-39 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 12.77  10/12/2012 Bob Hanley                                   
        NATL: N 12.27  10/11/2013 BJ Graham, Gold Coast Maste                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, B.J.              38 Gold Coast Maste-50    12.27      12.39R 
  2 Silver, Isaac M           36 Florida Aquatic-14     14.90      14.39  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.72   3/20/2011 Lars Frolander, SWE                          
        RWDY: R 25.96  10/17/2009 Edilson Silva                                
        NATL: N 24.87   12/1/2012 Glenn Counts                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, B.J.              38 Gold Coast Maste-50    27.25      26.82  
  2 Nguyen, Son               35 Maine Masters Sw-2     35.99      31.57  
  3 Vogel, Michel             38 Swim Fort Lauder-50    35.92      36.07  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   54.27   12/4/2011 Igor Marchenko, USA                        
        RWDY: R 1:01.99  10/15/2011 Ramses Rodriguez                           
        NATL: N   54.27   12/4/2011 Igor Marchenko                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, B.J.              38 Gold Coast Maste-50  1:01.81    1:01.89R 
                  27.86     1:01.89 (34.03)                                        
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   56.36   12/2/2012 Glenn Counts, USA                          
        RWDY: R 1:00.38  10/13/2012 Ben J Christoffel                          
        NATL: N   56.36   12/2/2012 Glenn Counts                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, B.J.              38 Gold Coast Maste-50  1:01.50    1:03.27  
                  29.18     1:03.27 (34.09)                                        
  2 Glocker, Theodore W       36 Planet Swim Aqua-14  1:16.90    1:15.59  
                  35.88     1:15.59 (39.71)                                        
  3 Ahlgren, Kyle R           39 National Capital-10  1:23.00    1:30.90  
                  42.93     1:30.90 (47.97)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.29   12/8/2002 Ron Karnaugh, USA                          
        RWDY: R 2:21.46  10/16/2011 Ramses Rodriguez                           
        NATL: N 2:03.29   12/8/2002 Ronald Karnaugh                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Michel             38 Swim Fort Lauder-50  3:08.79    2:57.63  
                  37.93     1:25.43 (47.50)     2:18.97 (53.54)     2:57.63 (38.66)
  2 Ahlgren, Kyle R           39 National Capital-10  2:59.50    3:07.04  
                  47.58     1:31.68 (44.10)     2:27.25 (55.57)     3:07.04 (39.79)
 
Men 40-44 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 11.51  10/13/2012 Rob Butcher                                  
        NATL: N 11.44  10/12/2013 Ryan D Williams, Swim Fort Lauder            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butcher, Rob              42 Sarasota YMCA Sh-14    11.50      11.64  
  2 Bowman, Stanley C         44 UC14-14                13.00      12.21  
  3 Groomes, David W          40 Tampa Metro Mast-14    12.33      12.40  
  4 Coffin, Jay A             41 Blu Frog Team-14       13.00      13.00  
  5 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50    14.00      14.29  
  6 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50    15.45      15.16  
  7 Deutch, Steven H          41 Blu Frog Team-14       23.42      23.97  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.06   12/6/2009 M.Gialdi, ITA                                
        RWDY: R 24.91  10/14/2012 Edilson O Silva J                            
        NATL: N 23.13   8/15/2013 Brian Jacobson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14    24.55      24.64R 
  2 Bowman, Stanley C         44 UC14-14                26.00      27.51  
  3 Rosen, Michael            40 Swe                    26.26      28.17  
  4 Campesino, Bernardo       44 Blue Dolfins Mas-14    28.93      28.61  
  5 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14       30.28      29.42  
  6 Coffin, Jay A             41 Blu Frog Team-14       28.50      30.73  
  7 Vogel, David              41 Blue Dolfins Mas-14    31.00      32.11  
  8 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50    33.80      34.65  
  9 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50    33.58      35.58  
 10 Deutch, Steven H          41 Blu Frog Team-14       52.28      54.53  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.43   12/6/2008 Michael Ross, USA                            
        RWDY: R 53.12  10/17/2009 Patrick W Brundag                            
        NATL: N 50.43   12/6/2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14    54.55      53.55  
                  26.03       53.55 (27.52)                                        
  2 Rosen, Michael            40 Swe                    56.66      58.34  
                  28.52       58.34 (29.82)                                        
  3 Butcher, Rob              42 Sarasota YMCA Sh-14  1:00.00    1:01.74  
                  29.37     1:01.74 (32.37)                                        
  4 Coffin, Jay A             41 Blu Frog Team-14     1:03.00    1:08.69  
                  31.96     1:08.69 (36.73)                                        
  5 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50  1:14.45    1:19.73  
                  36.80     1:19.73 (42.93)                                        
  6 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50  1:19.10    1:21.19  
                  39.78     1:21.19 (41.41)                                        
  7 Deutch, Steven H          41 Blu Frog Team-14     2:02.54    1:58.40  
                  53.95   1:58.40 (1:04.45)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 Michael Ross, USA                          
        RWDY: R 1:55.42  10/17/2009 Patrick W Brundag                          
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14  1:55.55    1:56.56  
                  26.68       56.19 (29.51)     1:26.02 (29.83)     1:56.56 (30.54)
  2 Rodriguez, Ramses         42 Sarasota YMCA Sh-14  2:02.69    2:04.97  
                  29.87     1:01.32 (31.45)     1:33.36 (32.04)     2:04.97 (31.61)
  3 Rosen, Michael            40 Swe                  1:59.10    2:07.73  
                  30.30     1:02.97 (32.67)     1:36.38 (33.41)     2:07.73 (31.35)
  4 Butcher, Rob              42 Sarasota YMCA Sh-14  2:15.00    2:14.60  
                  31.00     1:04.88 (33.88)     1:39.68 (34.80)     2:14.60 (34.92)
  5 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14     2:21.90    2:20.80  
                  33.81     1:09.64 (35.83)     1:45.64 (36.00)     2:20.80 (35.16)
  6 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50  3:03.70    3:11.54  
                  43.86     1:32.92 (49.06)     2:24.78 (51.86)     3:11.54 (46.76)
  7 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50  2:30.00    3:14.39  
                  41.16     1:29.55 (48.39)     2:22.01 (52.46)     3:14.39 (52.38)
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 Kai Ditzel, GER                            
        RWDY: R 4:06.30  10/18/2009 Patrick W Brundag                          
        NATL: N 4:01.32   10/4/2009 Erik Hochstein                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14  4:10.55    4:04.20R 
                  28.30       58.85 (30.55)     1:29.73 (30.88)     2:01.13 (31.40)
        2:32.50 (31.37)     3:04.06 (31.56)     3:34.43 (30.37)     4:04.20 (29.77)
  2 Rodriguez, Ramses         42 Sarasota YMCA Sh-14  4:22.32    4:26.14  
                  30.81     1:05.01 (34.20)     1:39.63 (34.62)     2:14.27 (34.64)
        2:48.03 (33.76)     3:21.34 (33.31)     3:54.44 (33.10)     4:26.14 (31.70)
  3 Rosen, Michael            40 Swe                  4:19.25    4:35.75  
                  31.32     1:05.00 (33.68)     1:39.72 (34.72)     2:14.67 (34.95)
        2:49.53 (34.86)     3:25.01 (35.48)     4:00.36 (35.35)     4:35.75 (35.39)
  4 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14     5:05.29    4:59.64  
                  34.29     1:12.29 (38.00)     1:50.97 (38.68)     2:29.97 (39.00)
        3:08.69 (38.72)     3:46.72 (38.03)     4:24.29 (37.57)     4:59.64 (35.35)
  5 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14  5:07.71    5:21.30  
                  36.81     1:17.74 (40.93)     1:59.76 (42.02)     2:42.84 (43.08)
        3:24.66 (41.82)     4:06.27 (41.61)     4:46.65 (40.38)     5:21.30 (34.65)
  6 Lassen, Jason D           42 UC50-50              6:15.00    5:56.28  
                  40.22     1:24.15 (43.93)     2:08.54 (44.39)     2:53.53 (44.99)
        3:39.18 (45.65)     4:24.90 (45.72)     5:11.15 (46.25)     5:56.28 (45.13)
  7 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50  7:28.27    7:49.42  
                  50.03     1:47.49 (57.46)     2:46.73 (59.24)   3:47.02 (1:00.29)
      4:49.41 (1:02.39)   5:50.70 (1:01.29)   6:52.14 (1:01.44)     7:49.42 (57.28)
  8 Deutch, Steven H          41 Blu Frog Team-14     9:30.93    9:26.24  
                  54.62   2:03.33 (1:08.71)   3:15.50 (1:12.17)   4:31.41 (1:15.91)
      5:44.84 (1:13.43)   6:58.82 (1:13.98)   8:15.92 (1:17.10)   9:26.24 (1:10.32)
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:21.78   12/4/2011 Alex Kostich, USA                         
        RWDY: R 10:12.05  10/16/2010 Stephane Naoumoff                         
        NATL: N  8:21.78   12/4/2011 Alex Kostich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14  8:55.55    8:27.03R 
                  59.93     1:31.45 (31.52)     2:03.18 (31.73)     2:35.10 (31.92)
        3:06.92 (31.82)     3:39.12 (32.20)     4:11.34 (32.22)     4:43.52 (32.18)
        5:16.01 (32.49)     5:48.54 (32.53)     6:21.10 (32.56)     6:53.40 (32.30)
        7:25.73 (32.33)     7:56.79 (31.06)     8:27.03 (30.24)                    
  2 Rodriguez, Ramses         42 Sarasota YMCA Sh-14  9:07.37    9:06.04  
                  31.41     1:05.33 (33.92)     1:39.74 (34.41)     2:14.66 (34.92)
        2:49.56 (34.90)     3:24.43 (34.87)     3:59.02 (34.59)     4:33.86 (34.84)
        5:08.69 (34.83)     5:43.44 (34.75)     6:18.13 (34.69)     6:52.67 (34.54)
        7:26.78 (34.11)     8:00.79 (34.01)     8:33.92 (33.13)     9:06.04 (32.12)
  3 Rosen, Michael            40 Swe                  8:52.80    9:10.06  
                  30.87     1:04.15 (33.28)     1:38.05 (33.90)     2:12.52 (34.47)
        2:47.25 (34.73)     3:22.00 (34.75)     3:56.67 (34.67)     4:31.50 (34.83)
        5:06.69 (35.19)     5:41.58 (34.89)     6:16.46 (34.88)     6:51.68 (35.22)
        7:26.86 (35.18)     8:02.19 (35.33)     8:36.30 (34.11)     9:10.06 (33.76)
  4 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14    10:54.73   10:25.34  
                  35.02     1:14.25 (39.23)     1:53.80 (39.55)     2:33.63 (39.83)
        3:13.85 (40.22)     3:54.17 (40.32)     4:34.22 (40.05)     5:14.02 (39.80)
        5:54.12 (40.10)     6:33.79 (39.67)     7:13.57 (39.78)     7:52.75 (39.18)
        8:31.96 (39.21)     9:10.09 (38.13)     9:48.30 (38.21)    10:25.34 (37.04)
  5 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14 10:45.60   11:37.95  
                  38.15     1:21.80 (43.65)     2:06.69 (44.89)     2:51.16 (44.47)
        3:35.66 (44.50)     4:20.60 (44.94)     5:05.54 (44.94)     5:50.51 (44.97)
        6:35.95 (45.44)     7:20.66 (44.71)     8:04.84 (44.18)     8:48.32 (43.48)
        9:31.93 (43.61)    10:14.59 (42.66)    10:56.67 (42.08)    11:37.95 (41.28)
  6 Lassen, Jason D           42 UC50-50             14:30.10   14:18.81  
                  49.51     1:43.19 (53.68)     2:36.96 (53.77)     3:30.77 (53.81)
        4:25.95 (55.18)     5:19.94 (53.99)     6:14.60 (54.66)     7:08.82 (54.22)
        8:03.71 (54.89)     8:57.69 (53.98)     9:52.76 (55.07)    10:46.72 (53.96)
       11:40.86 (54.14)    12:34.46 (53.60)    13:27.64 (53.18)    14:18.81 (51.17)
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:07.46  12/12/2009 Daniel Serra, ESP                         
        RWDY: R 20:21.34  10/12/2012 Scott J Stier                             
        NATL: N 16:09.32   12/4/2009 Mike Shaffer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14 17:07.55   16:19.00R 
                  29.38     1:01.20 (31.82)     1:33.52 (32.32)     2:06.01 (32.49)
        2:38.62 (32.61)     3:11.19 (32.57)     3:44.15 (32.96)     4:16.63 (32.48)
        4:49.42 (32.79)     5:22.41 (32.99)     5:55.18 (32.77)     6:28.02 (32.84)
        7:01.05 (33.03)     7:33.76 (32.71)     8:06.33 (32.57)     8:39.20 (32.87)
        9:11.89 (32.69)     9:45.03 (33.14)    10:17.89 (32.86)    10:50.51 (32.62)
       11:23.50 (32.99)    11:56.36 (32.86)    12:29.19 (32.83)    13:02.06 (32.87)
       13:35.16 (33.10)    14:08.16 (33.00)    14:40.93 (32.77)    15:14.09 (33.16)
       15:47.13 (33.04)    16:19.00 (31.87)                                        
  2 Rosen, Michael            40 Swe                 17:30.12   17:39.52  
                  31.94     1:05.97 (34.03)     1:40.48 (34.51)     2:15.28 (34.80)
        2:50.39 (35.11)     3:25.52 (35.13)     4:00.30 (34.78)     4:35.42 (35.12)
        5:11.11 (35.69)     5:46.91 (35.80)     6:22.40 (35.49)     6:58.00 (35.60)
        7:33.67 (35.67)     8:09.09 (35.42)     8:44.86 (35.77)     9:20.45 (35.59)
        9:56.23 (35.78)    10:32.71 (36.48)    11:08.67 (35.96)    11:44.77 (36.10)
       12:20.79 (36.02)    12:56.61 (35.82)    13:32.43 (35.82)    14:08.21 (35.78)
       14:43.77 (35.56)    15:19.13 (35.36)    15:54.75 (35.62)    16:30.23 (35.48)
       17:05.40 (35.17)    17:39.52 (34.12)                                        
  3 Rodriguez, Ramses         42 Sarasota YMCA Sh-14 17:52.71   17:48.57  
                  31.72     1:06.96 (35.24)     1:42.45 (35.49)     2:17.89 (35.44)
        2:53.59 (35.70)     3:29.30 (35.71)     4:05.13 (35.83)     4:40.99 (35.86)
        5:16.76 (35.77)     5:52.04 (35.28)     6:27.65 (35.61)     7:03.49 (35.84)
        7:39.35 (35.86)     8:15.59 (36.24)     8:51.74 (36.15)     9:27.83 (36.09)
       10:04.05 (36.22)    10:40.15 (36.10)    11:16.27 (36.12)    11:52.35 (36.08)
       12:28.43 (36.08)    13:04.44 (36.01)    13:40.39 (35.95)    14:16.45 (36.06)
       14:52.47 (36.02)    15:28.40 (35.93)    16:04.24 (35.84)    16:40.06 (35.82)
       17:15.24 (35.18)    17:48.57 (33.33)                                        
  4 Gornto, Donald D          43 Space Coast Mast-14 19:00.00   18:55.78  
                  33.31     1:08.97 (35.66)     1:45.83 (36.86)     2:23.14 (37.31)
        3:00.66 (37.52)     3:38.41 (37.75)     4:16.26 (37.85)     4:54.32 (38.06)
        5:32.48 (38.16)     6:10.69 (38.21)     6:48.91 (38.22)     7:26.95 (38.04)
        8:05.29 (38.34)     8:43.65 (38.36)     9:21.86 (38.21)    10:00.00 (38.14)
       10:38.31 (38.31)    11:16.76 (38.45)    11:55.12 (38.36)    12:33.45 (38.33)
       13:11.62 (38.17)    13:51.03 (39.41)    14:29.63 (38.60)    15:08.12 (38.49)
       15:46.48 (38.36)    16:24.61 (38.13)    17:02.80 (38.19)    17:40.86 (38.06)
       18:18.64 (37.78)    18:55.78 (37.14)                                        
  5 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14    20:07.30   20:14.51  
                  35.70     1:15.21 (39.51)     1:55.14 (39.93)     2:36.40 (41.26)
        3:16.32 (39.92)     3:56.05 (39.73)     4:36.33 (40.28)     5:17.34 (41.01)
        5:58.32 (40.98)     6:39.14 (40.82)     7:20.40 (41.26)     8:01.34 (40.94)
        8:41.76 (40.42)     9:22.95 (41.19)    10:03.94 (40.99)    10:45.22 (41.28)
       11:26.01 (40.79)    12:06.74 (40.73)    12:47.68 (40.94)    13:29.12 (41.44)
       14:10.31 (41.19)    14:50.95 (40.64)    15:32.46 (41.51)    16:13.23 (40.77)
       16:54.05 (40.82)    17:35.26 (41.21)    18:15.36 (40.10)    18:55.37 (40.01)
       19:35.72 (40.35)    20:14.51 (38.79)                                        
  6 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14 21:53.99   22:26.51  
                  39.70     1:23.42 (43.72)     2:09.31 (45.89)     2:54.96 (45.65)
        3:41.51 (46.55)     4:28.80 (47.29)     5:15.35 (46.55)     6:02.16 (46.81)
        6:48.27 (46.11)     7:34.24 (45.97)     8:18.87 (44.63)     9:04.53 (45.66)
        9:49.25 (44.72)    10:33.93 (44.68)    11:17.89 (43.96)    12:02.02 (44.13)
       12:46.93 (44.91)    13:31.91 (44.98)    14:17.24 (45.33)    15:02.36 (45.12)
       15:46.86 (44.50)    16:31.73 (44.87)    17:16.80 (45.07)    18:01.82 (45.02)
       18:46.91 (45.09)    19:31.32 (44.41)    20:15.65 (44.33)    21:00.35 (44.70)
       21:44.01 (43.66)    22:26.51 (42.50)                                        
 
Men 40-44 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 12.74  10/14/2012 Edilson O Silva J                            
        NATL: N 14.49  10/13/2013 Ryan D Williams, Swim Fort Lauder            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butcher, Rob              42 Sarasota YMCA Sh-14    17.00      16.89  
  2 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50    19.53      18.85  
  3 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50    18.30      19.45  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.53  12/12/2009 Michael Ross, USA                            
        RWDY: R 26.53  10/13/2012 Edilson O Silva J                            
        NATL: N 25.53  12/12/2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campesino, Bernardo       44 Blue Dolfins Mas-14    34.73      33.03  
  2 Groomes, David W          40 Tampa Metro Mast-14    32.92      33.70  
  3 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50    46.10      45.39  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.85   12/7/2008 Michael Ross, USA                            
        RWDY: R 58.65  10/14/2012 Martin L Zubero                              
        NATL: N 54.85   12/7/2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14    58.55      59.03  
                  29.03       59.03 (30.00)                                        
  2 Campesino, Bernardo       44 Blue Dolfins Mas-14  1:17.00    1:10.58  
                  34.78     1:10.58 (35.80)                                        
  3 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14     1:20.38    1:18.70  
                  39.32     1:18.70 (39.38)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.84  12/14/2008 Michael Ross, USA                          
        RWDY: R 2:09.24  10/14/2012 Martin L Zubero                            
        NATL: N 2:03.84  12/14/2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14  2:16.55    2:08.34R 
                  30.35     1:03.40 (33.05)     1:36.17 (32.77)     2:08.34 (32.17)
  2 Rodriguez, Ramses         42 Sarasota YMCA Sh-14  2:25.21    2:25.30  
                  34.32     1:11.26 (36.94)     1:48.81 (37.55)     2:25.30 (36.49)
  3 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14     2:50.13    2:49.22  
                  40.75     1:23.81 (43.06)     2:06.45 (42.64)     2:49.22 (42.77)
  4 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14  3:08.64    3:03.92  
                  45.51     1:35.28 (49.77)     2:21.25 (45.97)     3:03.92 (42.67)
 
Men 40-44 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 14.32  10/12/2012 Scott J Stier                                
        NATL: N 14.46  10/11/2013 Scott J Stier, Sarasota YMCA Sh              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowman, Stanley C         44 UC14-14                15.00      15.31  
  2 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14    19.00      17.12  
  3 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14       17.89      17.80  
  4 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50    19.00      19.24  
  5 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50    25.88      22.55  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.53   12/8/2013 Steve West, USA                              
        RWDY: R 31.47  10/18/2009 Neil C Williams                              
        NATL: N 28.53   12/8/2013 Steve West                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowman, Stanley C         44 UC14-14                34.00      34.56  
  2 Rosen, Michael            40 Swe                    34.45      36.14  
  3 Groomes, David W          40 Tampa Metro Mast-14    36.49      36.51  
  4 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14    38.99      38.40  
  5 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50    48.67      48.91  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.44   12/7/2013 Steve West, USA                            
        RWDY: R 1:07.88  10/17/2009 Terry Livingston                           
        NATL: N 1:01.44   12/7/2013 Steve West                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butcher, Rob              42 Sarasota YMCA Sh-14  1:11.00    1:10.31  
                  33.28     1:10.31 (37.03)                                        
  2 Campesino, Bernardo       44 Blue Dolfins Mas-14  1:19.99    1:17.85  
                  36.48     1:17.85 (41.37)                                        
  3 Bowman, Stanley C         44 UC14-14              1:13.00    1:18.63  
                  35.96     1:18.63 (42.67)                                        
  4 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14  1:18.99    1:25.04  
                  39.12     1:25.04 (45.92)                                        
  5 Lassen, Jason D           42 UC50-50              1:40.77    1:31.23  
                  43.71     1:31.23 (47.52)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.36   12/8/2013 Steve West, USA                            
        RWDY: R 2:38.79  10/14/2012 Rob Butcher                                
        NATL: N 2:14.36   12/8/2013 Steve West                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14  2:30.55    2:25.44R 
                  33.31     1:10.83 (37.52)     1:48.70 (37.87)     2:25.44 (36.74)
  2 Butcher, Rob              42 Sarasota YMCA Sh-14  2:38.00    2:37.25  
                  34.48     1:13.89 (39.41)     1:55.22 (41.33)     2:37.25 (42.03)
  3 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14  2:59.71    3:00.76  
                  41.14     1:27.16 (46.02)     2:14.23 (47.07)     3:00.76 (46.53)
  4 Lassen, Jason D           42 UC50-50              3:21.00    3:15.97  
                  45.64     1:35.19 (49.55)     2:25.49 (50.30)     3:15.97 (50.48)
  5 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14     3:12.66    3:16.15  
                  43.97     1:36.21 (52.24)     2:27.44 (51.23)     3:16.15 (48.71)
 
Men 40-44 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 11.69  10/12/2012 Edilson O Silva J                            
        NATL: N 12.23  10/11/2013 Chip Castagnos, Blu Frog Team                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berbetti, Martin E        42 Blu Frog Team-14       12.83      12.81  
  2 Bowman, Stanley C         44 UC14-14                14.00      13.49  
  3 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14       13.85      13.85  
  4 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14    17.00      14.99  
  5 Coffin, Jay A             41 Blu Frog Team-14       15.00      15.05  
  6 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50    17.90      16.99  
  7 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50    20.29      20.80  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.14   3/16/2014 Lars Frolander, SWE                          
        RWDY: R 25.60  10/14/2012 Edilson O Silva J                            
        NATL: N 24.91   12/6/2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berbetti, Martin E        42 Blu Frog Team-14       28.88      28.15  
  2 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14       29.46      30.21  
  3 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50    42.19      40.45  
  4 Martz, Adam J             43 Swim Fort Lauder-50    47.60      44.79  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 53.81   3/15/2014 Lars Frolander, SWE                          
        RWDY: R 58.85  10/13/2012 Chip J Castagnos                             
        NATL: N 55.82  12/14/2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berbetti, Martin E        42 Blu Frog Team-14     1:04.36    1:03.17  
                  29.92     1:03.17 (33.25)                                        
  2 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14     1:05.61    1:05.79  
                  30.68     1:05.79 (35.11)                                        
  3 Rosen, Michael            40 Swe                  1:07.70    1:09.05  
                  31.51     1:09.05 (37.54)                                        
  4 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14  1:10.00    1:20.72  
                  35.79     1:20.72 (44.93)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.97  10/11/1998 William Specht, USA                        
        RWDY: R 2:37.51  10/13/2012 Andy S Kroupa                              
        NATL: N 2:02.97  10/11/1998 William Specht                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Ramses         42 Sarasota YMCA Sh-14  2:17.59    2:20.35R 
                  32.43     1:07.80 (35.37)     1:43.46 (35.66)     2:20.35 (36.89)
  2 Berbetti, Martin E        42 Blu Frog Team-14     2:37.10    2:26.76  
                  33.34     1:10.99 (37.65)     1:49.62 (38.63)     2:26.76 (37.14)
  3 Rosen, Michael            40 Swe                  2:22.25    2:41.02  
                  32.93     1:11.44 (38.51)     1:53.46 (42.02)     2:41.02 (47.56)
  4 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14     2:54.14    2:46.94  
                  37.19     1:20.53 (43.34)     2:06.43 (45.90)     2:46.94 (40.51)
  5 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14  3:20.99    2:59.52  
                  42.36     1:28.15 (45.79)     2:13.98 (45.83)     2:59.52 (45.54)
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.39   1/10/2010 Alberto Montini, ITA                       
        RWDY: R 1:02.47  10/15/2011 Steve R Mortimer                           
        NATL: N   57.71  10/18/2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14    58.55      59.39R 
                  27.41       59.39 (31.98)                                        
  2 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14  1:03.33    1:13.80  
                  35.38     1:13.80 (38.42)                                        
  3 Lassen, Jason D           42 UC50-50              1:35.77    1:24.65  
                  41.07     1:24.65 (43.58)                                        
  4 Anton, Marc               41 Swim Fort Lauder-50  1:28.77    1:32.79  
                  45.15     1:32.79 (47.64)                                        
 -- Bowman, Stanley C         44 UC14-14              1:10.00         DQ  
      One hand touch - fly
                  33.22          DQ (37.98)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.46   12/4/2009 Roque Santos, USA                          
        RWDY: R 2:11.97  10/18/2009 Patrick W Brundag                          
        NATL: N 2:05.46   12/4/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14  2:10.55    2:08.37R 
                  28.86     1:01.57 (32.71)     1:39.43 (37.86)     2:08.37 (28.94)
  2 Rodriguez, Ramses         42 Sarasota YMCA Sh-14  2:21.46    2:23.14  
                  30.89     1:08.54 (37.65)     1:51.42 (42.88)     2:23.14 (31.72)
  3 Butcher, Rob              42 Sarasota YMCA Sh-14  2:35.00    2:33.30  
                  31.38     1:14.94 (43.56)     1:56.86 (41.92)     2:33.30 (36.44)
  4 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14  2:37.93    2:59.99  
                  38.26     1:27.32 (49.06)     2:17.86 (50.54)     2:59.99 (42.13)
  5 Lassen, Jason D           42 UC50-50              3:10.10    3:00.49  
                  40.97     1:28.26 (47.29)     2:17.75 (49.49)     3:00.49 (42.74)
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:31.92   11/5/2011 Uwe Volk, GER                              
        RWDY: R 5:04.00  10/17/2009 Patrick W Brundag                          
        NATL: N 4:32.05  11/15/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Eric B       40 Blue Dolfins Mas-14  4:31.55    4:30.68W 
                  29.30     1:02.93 (33.63)     1:37.82 (34.89)     2:12.97 (35.15)
        2:51.40 (38.43)     3:30.40 (39.00)     4:00.92 (30.52)     4:30.68 (29.76)
  2 Rodriguez, Ramses         42 Sarasota YMCA Sh-14  5:07.71    5:05.88  
                  33.59     1:08.77 (35.18)     1:49.04 (40.27)     2:28.12 (39.08)
        3:14.26 (46.14)     3:59.59 (45.33)     4:33.83 (34.24)     5:05.88 (32.05)
  3 Rosen, Michael            40 Swe                  5:05.15    5:24.19  
                  35.05     1:15.75 (40.70)     1:57.54 (41.79)     2:37.88 (40.34)
        3:25.53 (47.65)     4:12.32 (46.79)     4:49.04 (36.72)     5:24.19 (35.15)
  4 Hynes, Brodie             40 Blu Frog Team-14     6:03.41    5:58.66  
                  34.19     1:17.73 (43.54)     2:06.64 (48.91)     2:50.98 (44.34)
        3:45.62 (54.64)     4:38.64 (53.02)     5:20.23 (41.59)     5:58.66 (38.43)
  5 Palace, Mark              41 Sarasota YMCA Sh-14  6:23.21    6:01.19  
                  41.36     1:27.72 (46.36)     2:20.15 (52.43)     3:07.47 (47.32)
        3:53.67 (46.20)     4:40.58 (46.91)     5:22.66 (42.08)     6:01.19 (38.53)
  6 Lassen, Jason D           42 UC50-50              7:10.77    6:42.55  
                  44.94     1:38.03 (53.09)     2:30.61 (52.58)     3:22.97 (52.36)
        4:15.11 (52.14)     5:08.75 (53.64)     5:56.28 (47.53)     6:42.55 (46.27)
 
Men 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 11.62  10/13/2012 Bryan R Tatterson                            
        NATL: N 11.95  10/12/2013 John White, Planet Swim Aqua                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dell, Rick              46 Blu Frog Team-14       12.00      11.62R 
  2 Kroupa, Andy S            45 Blu Frog Team-14       12.14      12.16  
  3 Sadovnik, Ricardo         45 Blu Frog Team-14       14.00      12.54  
  4 Lage, Terry L             46 Swim Fort Lauder-50    12.61      12.78  
  5 Ames, Eddie               45 Swim Fort Lauder-50    14.10      13.20  
  6 Thompson, Jim A           49 Blu Frog Team-14       13.35      13.42  
  7 Torbert, J. David         45 UC14-14                17.00      14.53  
  8 DeAguiar, Jose P          49 Blue Dolfins Mas-14    18.85      19.12  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.65   12/1/2012 Matthew Biondi, USA                          
        RWDY: R 24.84  10/14/2012 Rich Mercer                                  
        NATL: N 23.65   12/1/2012 Matthew Biondi                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dell, Rick              46 Blu Frog Team-14       24.82      25.48  
  2 Lage, Terry L             46 Swim Fort Lauder-50    27.35      27.12  
  3 Sadovnik, Ricardo         45 Blu Frog Team-14       28.00      27.20  
  4 Cotter, Eric              45 UC14-14                27.10      27.35  
  5 Ames, Eddie               45 Swim Fort Lauder-50    29.50      28.70  
  6 Marcy, Michael            49 Space Coast Mast-14    29.25      28.96  
  7 Torbert, J. David         45 UC14-14                33.00      29.01  
  8 Fox, John D               46 Loggerhead Maste-14    29.29      29.45  
  9 Thompson, Jim A           49 Blu Frog Team-14       29.60      29.81  
 10 Smith, Paul R             49 Blu Frog Team-14       31.38      31.30  
 11 DeAguiar, Jose P          49 Blue Dolfins Mas-14    46.85      47.67  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.30   3/10/2012 Nicolas Granger, FRA                         
        RWDY: R 54.36  10/17/2010 Keith M Switzer                              
        NATL: N 52.54   12/2/2007 Paul Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dell, Rick              46 Blu Frog Team-14       55.63      56.23  
                  26.48       56.23 (29.75)                                        
  2 Lage, Terry L             46 Swim Fort Lauder-50    59.30      59.43  
                  28.30       59.43 (31.13)                                        
  3 Sadovnik, Ricardo         45 Blu Frog Team-14     1:03.00    1:01.56  
                  28.20     1:01.56 (33.36)                                        
  4 Torbert, J. David         45 UC14-14              1:08.00    1:03.17  
                  30.55     1:03.17 (32.62)                                        
  5 Cotter, Eric              45 UC14-14              1:02.53    1:04.20  
                  30.02     1:04.20 (34.18)                                        
  6 Ames, Eddie               45 Swim Fort Lauder-50  1:04.24    1:04.38  
                  29.62     1:04.38 (34.76)                                        
  7 Fox, John D               46 Loggerhead Maste-14  1:06.28    1:04.82  
                  31.26     1:04.82 (33.56)                                        
  8 Smith, Paul R             49 Blu Frog Team-14     1:09.55    1:07.28  
                  32.41     1:07.28 (34.87)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.87    3/9/2012 Nicolas Granger, FRA                       
        RWDY: R 1:56.62  10/17/2009 Keith M Switzer                            
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 Paul Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plescha, Franz M          49 Blue Dolfins Mas-14  2:08.50    2:12.10  
                  31.02     1:03.96 (32.94)     1:37.86 (33.90)     2:12.10 (34.24)
  2 Lage, Terry L             46 Swim Fort Lauder-50  2:13.27    2:12.30  
                  30.17     1:03.49 (33.32)     1:38.16 (34.67)     2:12.30 (34.14)
  3 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  2:15.94    2:21.59  
                  33.88     1:09.54 (35.66)     1:46.20 (36.66)     2:21.59 (35.39)
  4 Koenig, Kit M             45 Swim Fort Lauder-50  2:35.00    2:22.25  
                  33.23     1:08.11 (34.88)     1:44.99 (36.88)     2:22.25 (37.26)
  5 Naoumoff, Stephane        48 Gold Coast Maste-50  2:20.00    2:22.65  
                  33.75     1:09.82 (36.07)     1:46.99 (37.17)     2:22.65 (35.66)
  6 Waid, Mike                49 Blue Dolfins Mas-14  2:28.00    2:25.97  
                  33.71     1:11.60 (37.89)     1:49.49 (37.89)     2:25.97 (36.48)
  7 Marcy, Michael            49 Space Coast Mast-14  2:28.38    2:26.21  
                  34.60     1:12.99 (38.39)     1:49.63 (36.64)     2:26.21 (36.58)
  8 Fox, John D               46 Loggerhead Maste-14  2:33.91    2:28.26  
                  33.76     1:10.71 (36.95)     1:49.75 (39.04)     2:28.26 (38.51)
  9 Klausner, Curtis M        46 Blu Frog Team-14     2:31.22    2:30.49  
                  36.26     1:14.31 (38.05)     1:52.92 (38.61)     2:30.49 (37.57)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.10   1/20/2013 Fabio Calmasini, ITA                       
        RWDY: R 4:09.70  10/18/2009 Keith M Switzer                            
        NATL: N 4:09.19   11/1/2009 Keith Switzer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plescha, Franz M          49 Blue Dolfins Mas-14  5:05.00    4:58.50  
                  35.47     1:13.50 (38.03)     1:51.76 (38.26)     2:30.50 (38.74)
        3:08.31 (37.81)     3:46.06 (37.75)     4:23.83 (37.77)     4:58.50 (34.67)
  2 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  4:44.80    4:58.67  
                  34.54     1:11.02 (36.48)     1:48.70 (37.68)     2:26.87 (38.17)
        3:05.67 (38.80)     3:44.20 (38.53)     4:22.21 (38.01)     4:58.67 (36.46)
  3 Lutton, Donald C          45 UC50-50              5:25.00    5:00.13  
                  34.15     1:11.45 (37.30)     1:50.24 (38.79)     2:29.47 (39.23)
        3:09.04 (39.57)     3:47.67 (38.63)     4:25.07 (37.40)     5:00.13 (35.06)
  4 Naoumoff, Stephane        48 Gold Coast Maste-50  4:55.00    5:07.33  
                  35.00     1:12.54 (37.54)     1:51.15 (38.61)     2:30.12 (38.97)
        3:09.29 (39.17)     3:49.33 (40.04)     4:29.14 (39.81)     5:07.33 (38.19)
  5 Fischer, Andy             47 Swim Fort Lauder-50  5:20.00    5:08.46  
                  36.35     1:15.36 (39.01)     1:55.04 (39.68)     2:34.46 (39.42)
        3:13.43 (38.97)     3:52.18 (38.75)     4:30.46 (38.28)     5:08.46 (38.00)
  6 Waid, Mike                49 Blue Dolfins Mas-14  5:11.00    5:15.93  
                  36.88     1:17.53 (40.65)     1:59.16 (41.63)     2:40.16 (41.00)
        3:20.38 (40.22)     4:00.35 (39.97)     4:39.31 (38.96)     5:15.93 (36.62)
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:31.48    2/7/2013 Fabio Calmasini, ITA                       
        RWDY: R 8:42.85  10/16/2010 Keith M Switzer                            
        NATL: N 8:41.60  12/14/2013 Ricardo Valdivia                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  9:43.97   10:03.22  
                  33.44     1:09.68 (36.24)     1:47.09 (37.41)     2:25.17 (38.08)
        3:03.42 (38.25)     3:41.72 (38.30)     4:19.97 (38.25)     4:58.15 (38.18)
        5:36.62 (38.47)     6:15.21 (38.59)     6:54.18 (38.97)     7:32.47 (38.29)
        8:10.71 (38.24)     8:49.22 (38.51)     9:27.07 (37.85)    10:03.22 (36.15)
  2 Lutton, Donald C          45 UC50-50             11:15.00   10:31.68  
                  34.70     1:13.57 (38.87)     1:53.39 (39.82)     2:33.15 (39.76)
        3:13.10 (39.95)     3:53.41 (40.31)     4:33.06 (39.65)     5:13.48 (40.42)
        5:53.82 (40.34)     6:33.58 (39.76)     7:12.99 (39.41)     7:52.74 (39.75)
        8:33.27 (40.53)     9:13.66 (40.39)     9:53.31 (39.65)    10:31.68 (38.37)
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:28.63   1/19/2008 Michael Kleiber, GER                      
        RWDY: R 16:37.25  10/16/2011 Keith M Switzer                           
        NATL: N 16:37.25  10/15/2011 Keith Switzer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13 18:30.48   19:22.39  
                  34.67     1:11.67 (37.00)     1:50.13 (38.46)     2:28.72 (38.59)
        3:07.56 (38.84)     3:46.85 (39.29)     4:25.54 (38.69)     5:04.23 (38.69)
        5:43.30 (39.07)     6:22.05 (38.75)     7:01.26 (39.21)     7:40.27 (39.01)
        8:19.61 (39.34)     8:58.93 (39.32)     9:37.87 (38.94)    10:16.95 (39.08)
       10:56.59 (39.64)    11:35.74 (39.15)    12:14.41 (38.67)    12:53.15 (38.74)
       13:32.59 (39.44)    14:11.89 (39.30)    14:51.13 (39.24)    15:30.31 (39.18)
       16:09.22 (38.91)    16:48.36 (39.14)    17:27.64 (39.28)    18:07.07 (39.43)
       18:45.67 (38.60)    19:22.39 (36.72)                                        
  2 Lutton, Donald C          45 UC50-50             22:00.00   19:59.61  
                  35.04     1:14.20 (39.16)     1:54.48 (40.28)     2:34.32 (39.84)
        3:14.66 (40.34)     3:54.27 (39.61)     4:34.77 (40.50)     5:14.32 (39.55)
        5:54.17 (39.85)     6:33.82 (39.65)     7:15.09 (41.27)     7:55.12 (40.03)
        8:35.08 (39.96)     9:15.82 (40.74)     9:56.40 (40.58)    10:36.77 (40.37)
       11:16.81 (40.04)    11:56.99 (40.18)    12:37.80 (40.81)    13:18.39 (40.59)
       13:58.35 (39.96)    14:38.86 (40.51)    15:19.50 (40.64)    16:00.39 (40.89)
       16:40.72 (40.33)    17:20.74 (40.02)    18:00.17 (39.43)    18:40.53 (40.36)
       19:21.10 (40.57)    19:59.61 (38.51)                                        
  3 Ames, Eddie               45 Swim Fort Lauder-50 24:00.00   22:06.25  
                  36.09     1:16.64 (40.55)     1:59.27 (42.63)     2:43.25 (43.98)
        3:27.07 (43.82)     4:11.69 (44.62)     4:56.39 (44.70)     5:40.78 (44.39)
        6:25.44 (44.66)     7:09.84 (44.40)     7:55.05 (45.21)     8:40.10 (45.05)
        9:25.12 (45.02)    10:09.55 (44.43)    10:54.61 (45.06)    11:39.31 (44.70)
       12:23.82 (44.51)    13:08.48 (44.66)    13:52.98 (44.50)    14:38.04 (45.06)
       15:23.20 (45.16)    16:08.47 (45.27)    16:53.73 (45.26)    17:39.04 (45.31)
       18:24.22 (45.18)    19:08.83 (44.61)    19:53.79 (44.96)    20:38.49 (44.70)
       21:23.02 (44.53)    22:06.25 (43.23)                                        
 
Men 45-49 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 15.92  10/13/2013 Terry Livingston, Blu Frog Team              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dell, Rick              46 Blu Frog Team-14       13.00      14.19N 
  2 Kroupa, Andy S            45 Blu Frog Team-14       15.20      14.94  
  3 Torbert, J. David         45 UC14-14                20.00      15.78  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 Chris Stevenson, USA                         
        RWDY: R 31.55  10/15/2011 Edward H Mench                               
        NATL: N 27.02  12/12/2009 Chris Stevenson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dell, Rick              46 Blu Frog Team-14       30.00      30.85R 
  2 Kroupa, Andy S            45 Blu Frog Team-14       32.84      32.30  
  3 Torbert, J. David         45 UC14-14                40.00      34.42  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   57.00  12/13/2009 Chris Stevenson, USA                       
        RWDY: R 1:14.96  10/14/2012 Terry Livingston                           
        NATL: N   57.00  12/13/2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torbert, J. David         45 UC14-14              1:20.00    1:12.10R 
                  35.06     1:12.10 (37.04)                                        
  2 Koenig, Kit M             45 Swim Fort Lauder-50  1:25.00    1:13.33  
                  35.75     1:13.33 (37.58)                                        
  3 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  1:22.29    1:24.17  
                  41.20     1:24.17 (42.97)                                        
 -- Mench, Edward H           48 Sarasota YMCA Sh-14  1:11.00         DQ  
      Toes curled over gutter after the start
                  34.41          DQ (35.05)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.54  12/12/2009 Chris Stevenson, USA                       
        RWDY: R 2:35.66  10/17/2010 Chris Gaw                                  
        NATL: N 2:05.54  12/12/2009 Chris Stevenson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  2:44.60    3:10.27  
                  46.24     1:34.54 (48.30)     2:23.19 (48.65)     3:10.27 (47.08)
 
Men 45-49 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 14.51  10/12/2012 Rich Mercer                                  
        NATL: N 13.22  10/11/2013 Todd Torres, Blu Frog Team                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroupa, Andy S            45 Blu Frog Team-14       15.18      15.65  
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters-12    16.95      15.70  
  3 O'Dell, Rick              46 Blu Frog Team-14       16.00      16.25  
  4 Ames, Eddie               45 Swim Fort Lauder-50    17.70      17.78  
  5 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13    19.00      18.15  
  6 DeAguiar, Jose P          49 Blue Dolfins Mas-14    19.25      20.59  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.87   1/17/2010 Rico Rolli, ITA                              
        RWDY: R 30.28  10/18/2009 Chris Weissman                               
        NATL: N 28.88  10/12/2013 Todd Torres, Blu Frog Team                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroupa, Andy S            45 Blu Frog Team-14       34.50      33.34  
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters-12    34.20      33.71  
  3 Lage, Terry L             46 Swim Fort Lauder-50    34.65      34.64  
  4 Cotter, Eric              45 UC14-14                34.57      35.23  
  5 Boney, Stephen P          47 Blue Dolfins Mas-14    42.00      37.38  
  6 Waid, Mike                49 Blue Dolfins Mas-14    39.00      37.84  
  7 Smith, Paul R             49 Blu Frog Team-14       40.00      38.98  
  8 DeAguiar, Jose P          49 Blue Dolfins Mas-14    45.25      47.39  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.03   3/30/2014 Nicolas Granger, FRA                       
        RWDY: R 1:05.83  10/17/2009 Chris Weissman                             
        NATL: N 1:04.39  10/12/2013 Todd Torres, Blu Frog Team                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Dave             47 Virginia Masters-12  1:13.69    1:14.07  
                  35.05     1:14.07 (39.02)                                        
  2 Mench, Edward H           48 Sarasota YMCA Sh-14  1:18.00    1:16.93  
                  37.05     1:16.93 (39.88)                                        
  3 Cotter, Eric              45 UC14-14              1:17.67    1:17.87  
                  36.76     1:17.87 (41.11)                                        
  4 Klausner, Curtis M        46 Blu Frog Team-14     1:31.22    1:24.74  
                  41.37     1:24.74 (43.37)                                        
  5 Smith, Paul R             49 Blu Frog Team-14     1:40.00    1:26.24  
                  40.85     1:26.24 (45.39)                                        
  6 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  1:21.60    1:27.24  
                  40.68     1:27.24 (46.56)                                        
  7 DeAguiar, Jose P          49 Blue Dolfins Mas-14  1:47.00    1:54.57  
                  51.24   1:54.57 (1:03.33)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.41   4/28/2013 Alberto Montini, ITA                       
        RWDY: R 2:40.74  10/14/2012 Terry Livingston                           
        NATL: N 2:22.68   6/22/2008 Glenn Mills                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Solano, Abraham E         45 Swim Kentucky Ma-41  2:28.00    2:29.40R 
                  34.36     1:12.27 (37.91)     1:51.18 (38.91)     2:29.40 (38.22)
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters-12  2:41.35    2:40.68  
                  37.09     1:17.92 (40.83)     1:59.39 (41.47)     2:40.68 (41.29)
  3 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  3:12.47    3:12.77  
                  43.23     1:32.65 (49.42)     2:22.75 (50.10)     3:12.77 (50.02)
 
Men 45-49 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 12.46  10/12/2012 Bryan R Tatterson                            
        NATL: N 11.86  10/11/2013 Todd Torres, Blu Frog Team                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroupa, Andy S            45 Blu Frog Team-14       12.57      12.93  
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters-12    14.44      13.02  
  3 O'Dell, Rick              46 Blu Frog Team-14       13.00      13.53  
  4 Lage, Terry L             46 Swim Fort Lauder-50    13.12      13.75  
  5 Fischer, Andy             47 Swim Fort Lauder-50    14.00      13.84  
  6 Sadovnik, Ricardo         45 Blu Frog Team-14       14.00      14.04  
  7 Torbert, J. David         45 UC14-14                16.00      14.57  
  8 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13    18.00      15.41  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.58   3/17/2013 Jan Karlsson, SWE                            
        RWDY: R 26.90  10/14/2012 Bryan R Tatterson                            
        NATL: N 25.74  12/13/2009 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dell, Rick              46 Blu Frog Team-14       28.14      28.21  
  2 Kroupa, Andy S            45 Blu Frog Team-14       27.60      28.40  
  3 Cotter, Eric              45 UC14-14                29.37      29.82  
  4 Torbert, J. David         45 UC14-14                35.00      30.74  
  5 Ames, Eddie               45 Swim Fort Lauder-50    34.22      31.52  
  6 Smith, Paul R             49 Blu Frog Team-14       35.95      33.50  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   56.66   3/29/2014 Nicolas Granger, FRA                       
        RWDY: R 1:00.41  10/15/2011 Charles H Lydecke                          
        NATL: N   57.17  12/14/2003 Paul Carter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Solano, Abraham E         45 Swim Kentucky Ma-41  1:02.00    1:02.83  
                  29.90     1:02.83 (32.93)                                        
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters-12  1:03.90    1:06.96  
                  30.97     1:06.96 (35.99)                                        
  3 Torbert, J. David         45 UC14-14              1:15.00    1:08.51  
                  32.07     1:08.51 (36.44)                                        
  4 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  1:19.89    1:21.85  
                  38.95     1:21.85 (42.90)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.40  11/19/2006 Dennis Baker, USA                          
        RWDY: R 2:22.50  10/13/2012 Charles H Lydecke                          
        NATL: N 2:06.40  11/19/2006 Dennis Baker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Dave             47 Virginia Masters-12  2:18.78    2:18.10R 
                  31.73     1:07.33 (35.60)     1:43.31 (35.98)     2:18.10 (34.79)
  2 Kroupa, Andy S            45 Blu Frog Team-14     2:28.78    2:27.22  
                  31.96     1:08.50 (36.54)     1:46.94 (38.44)     2:27.22 (40.28)
  3 Fischer, Andy             47 Swim Fort Lauder-50  2:35.00    2:34.84  
                  34.98     1:13.78 (38.80)     1:53.87 (40.09)     2:34.84 (40.97)
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.68    3/9/2012 Nicolas Granger, FRA                       
        RWDY: R 1:03.53  10/15/2011 Michael S Unger                            
        NATL: N 1:00.14  11/22/2009 Anders Rasmussen                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dell, Rick              46 Blu Frog Team-14     1:04.42    1:05.68  
                  30.22     1:05.68 (35.46)                                        
  2 Mench, Edward H           48 Sarasota YMCA Sh-14  1:11.00    1:09.79  
                  32.45     1:09.79 (37.34)                                        
  3 Torbert, J. David         45 UC14-14              1:20.00    1:12.33  
                  32.55     1:12.33 (39.78)                                        
  4 Cotter, Eric              45 UC14-14              1:13.50    1:12.71  
                  34.48     1:12.71 (38.23)                                        
  5 Sadovnik, Ricardo         45 Blu Frog Team-14     1:15.00    1:13.43  
                  33.86     1:13.43 (39.57)                                        
  6 Koenig, Kit M             45 Swim Fort Lauder-50  1:25.00    1:13.59  
                  33.70     1:13.59 (39.89)                                        
  7 Ames, Eddie               45 Swim Fort Lauder-50  1:21.56    1:15.25  
                  36.09     1:15.25 (39.16)                                        
  8 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  1:12.95    1:16.90  
                  35.84     1:16.90 (41.06)                                        
  9 Smith, Paul R             49 Blu Frog Team-14     1:18.00    1:17.37  
                  36.95     1:17.37 (40.42)                                        
 10 Naoumoff, Stephane        48 Gold Coast Maste-50  1:16.00    1:18.37  
                  37.17     1:18.37 (41.20)                                        
 11 Boney, Stephen P          47 Blue Dolfins Mas-14  1:25.00    1:20.48  
                  40.37     1:20.48 (40.11)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.64    3/8/2012 Nicolas Granger, FRA                       
        RWDY: R 2:14.17  10/18/2009 Chris Weissman                             
        NATL: N 2:09.71   3/20/2010 Jerome Frentsos                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Solano, Abraham E         45 Swim Kentucky Ma-41  2:17.00    2:18.85  
                  30.49     1:06.74 (36.25)     1:46.34 (39.60)     2:18.85 (32.51)
  2 Holland, Dave             47 Virginia Masters-12  2:25.99    2:28.33  
                  30.93     1:09.73 (38.80)     1:52.60 (42.87)     2:28.33 (35.73)
  3 Torbert, J. David         45 UC14-14              2:40.00    2:35.66  
                  32.11     1:11.65 (39.54)     1:59.82 (48.17)     2:35.66 (35.84)
  4 Klausner, Curtis M        46 Blu Frog Team-14     2:44.00    2:46.75  
                  36.14     1:21.01 (44.87)     2:07.89 (46.88)     2:46.75 (38.86)
  5 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  2:38.82    2:51.42  
                  36.78     1:23.29 (46.51)     2:12.12 (48.83)     2:51.42 (39.30)
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:31.36    4/7/2012 Nicolas Granger, FRA                       
        RWDY: R 5:09.48  10/12/2012 Terry Livingston                           
        NATL: N 4:43.64   9/26/2010 Jerome Frentsos                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Dave             47 Virginia Masters-12  5:03.86    4:55.75R 
                  31.23     1:06.38 (35.15)     1:44.99 (38.61)     2:23.27 (38.28)
        3:05.07 (41.80)     3:47.41 (42.34)     4:22.08 (34.67)     4:55.75 (33.67)
  2 Fischer, Andy             47 Swim Fort Lauder-50  6:00.00    5:38.67  
                  33.87     1:11.42 (37.55)     1:56.61 (45.19)     2:40.87 (44.26)
        3:30.16 (49.29)     4:20.09 (49.93)     4:59.74 (39.65)     5:38.67 (38.93)
  3 Koenig, Kit M             45 Swim Fort Lauder-50  5:50.00    5:40.89  
                  33.95     1:14.47 (40.52)     1:58.56 (44.09)     2:41.91 (43.35)
        3:32.55 (50.64)     4:24.08 (51.53)     5:02.49 (38.41)     5:40.89 (38.40)
  4 Rubacky, Mark S           45 North Carolina M-13  5:43.68    6:04.57  
                  40.73     1:29.05 (48.32)     2:17.08 (48.03)     3:04.90 (47.82)
        3:55.16 (50.26)     4:46.66 (51.50)     5:26.13 (39.47)     6:04.57 (38.44)
 
Men 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 11.24  10/13/2012 Ambrose Gaines                               
        NATL: N 11.65  10/12/2013 Rich Mercer, Blu Frog Team                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mercer, Rich              51 Blu Frog Team-14       11.65      11.68  
  2 Salomon, Greg             52 Triton Masters S-14    13.50      12.43  
  3 Jacobson, James N         52 Gold Coast Maste-50    13.50      12.87  
  4 Karney, Joe               51 Triton Masters S-14    12.50      12.88  
  5 Baker, Scott L            50 UC14-14                13.00      12.99  
  6 Schenck, Stephen          52 Blue Dolfins Mas-14    14.11      13.87  
  7 Lutton, Andrew E          50 Tampa Bay Aquati-14    17.00      14.02  
  8 Thomas, Mark              53 Blu Frog Team-14       23.00      14.18  
  9 Lewis, David              53 Gbr                    14.10      14.25  
 10 Kolb, Karl A              53 New England Mast-2     14.50      15.51  
 11 Racinelli, Anthony M      52 Georgia Masters-45     16.20      15.53  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.38  10/18/2009 Rowdy Gaines, USA                            
        RWDY: R 26.00  10/14/2012 John R Beattie                               
        NATL: N 23.38  10/18/2009 Rowdy Gaines                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mercer, Rich              51 Blu Frog Team-14       25.10      25.50R 
  2 Salomon, Greg             52 Triton Masters S-14    28.42      27.71  
  3 Jacobson, James N         52 Gold Coast Maste-50    28.00      28.03  
  4 Karney, Joe               51 Triton Masters S-14    27.50      28.40  
  5 Baker, Scott L            50 UC14-14                28.50      29.53  
  6 Webster, Randall          53 Florida Aquatic-14     28.96      30.19  
  7 Trednick, Donnie          54 Holmes Lumber Ja-14    29.00      30.56  
  8 Thomas, Mark              53 Blu Frog Team-14       30.16      30.64  
  9 Lewis, David              53 Gbr                    29.69      31.25  
 10 Kolb, Karl A              53 New England Mast-2     30.95      32.20  
 11 Green, Chip               54 Gold Coast Maste-50    32.20      32.41  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.61  10/17/2009 Rowdy Gaines, USA                            
        RWDY: R 51.61  10/17/2009 Rowdy Gaines                                 
        NATL: N 51.61  10/17/2009 Rowdy Gaines                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, James N         52 Gold Coast Maste-50  1:04.00    1:02.14  
                  29.59     1:02.14 (32.55)                                        
  2 Karney, Joe               51 Triton Masters S-14  1:04.50    1:03.81  
                  30.28     1:03.81 (33.53)                                        
  3 Salomon, Greg             52 Triton Masters S-14  1:08.00    1:06.55  
                  31.37     1:06.55 (35.18)                                        
  4 Lewis, David              53 Gbr                  1:06.58    1:07.87  
                  31.98     1:07.87 (35.89)                                        
  5 Kolb, Karl A              53 New England Mast-2   1:08.75    1:09.87  
                  34.07     1:09.87 (35.80)                                        
  6 Keen, John M              51 St Pete Masters-14   1:12.00    1:13.85  
                  35.12     1:13.85 (38.73)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.61  10/14/2011 Ambrose Gaines, USA                        
        RWDY: R 1:56.75  10/17/2009 Bob Bugg                                   
        NATL: N 1:54.61  10/14/2011 Rowdy Gaines                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, James N         52 Gold Coast Maste-50  2:20.00    2:20.82  
                  32.13     1:06.77 (34.64)     1:43.48 (36.71)     2:20.82 (37.34)
  2 Green, Chip               54 Gold Coast Maste-50  2:28.40    2:24.81  
                  34.35     1:11.59 (37.24)     1:48.55 (36.96)     2:24.81 (36.26)
  3 Lutton, Andrew E          50 Tampa Bay Aquati-14  2:30.00    2:28.58  
                  34.41     1:13.37 (38.96)     1:51.23 (37.86)     2:28.58 (37.35)
  4 Baker, Scott L            50 UC14-14              2:30.00    2:29.93  
                  35.49     1:13.45 (37.96)     1:52.78 (39.33)     2:29.93 (37.15)
  5 Kolb, Karl A              53 New England Mast-2   2:30.00    2:30.11  
                  35.50     1:14.50 (39.00)     1:53.69 (39.19)     2:30.11 (36.42)
  6 Lewis, David              53 Gbr                  2:28.50    2:31.07  
                  34.13     1:12.42 (38.29)     1:51.46 (39.04)     2:31.07 (39.61)
  7 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  2:30.00    2:38.49  
                  36.21     1:16.14 (39.93)     1:57.49 (41.35)     2:38.49 (41.00)
  8 Racinelli, Anthony M      52 Georgia Masters-45   3:01.74    3:15.57  
                  44.30     1:34.64 (50.34)     2:27.36 (52.72)     3:15.57 (48.21)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 Jim McConica, USA                          
        RWDY: R 4:12.12  10/18/2009 Bob Bugg                                   
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 Jim McConica                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubrey, Michael           53 Swim Fort Lauder-50  5:20.50    4:58.70  
                  33.99     1:10.65 (36.66)     1:47.73 (37.08)     2:25.17 (37.44)
        3:03.05 (37.88)     3:41.23 (38.18)     4:19.98 (38.75)     4:58.70 (38.72)
  2 Lutton, Andrew E          50 Tampa Bay Aquati-14  5:15.00    5:15.20  
                  35.52     1:15.20 (39.68)     1:55.68 (40.48)     2:36.49 (40.81)
        3:16.78 (40.29)     3:56.94 (40.16)     4:37.12 (40.18)     5:15.20 (38.08)
  3 Kolb, Karl A              53 New England Mast-2   5:15.00    5:21.50  
                  37.93     1:19.02 (41.09)     2:00.45 (41.43)     2:41.47 (41.02)
        3:22.13 (40.66)     4:02.56 (40.43)     4:42.88 (40.32)     5:21.50 (38.62)
  4 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  5:30.00    5:32.30  
                  37.75     1:18.09 (40.34)     2:00.06 (41.97)     2:43.02 (42.96)
        3:25.69 (42.67)     4:08.56 (42.87)     4:51.14 (42.58)     5:32.30 (41.16)
  5 Lewis, David              53 Gbr                  5:27.00    5:33.94  
                  36.36     1:17.46 (41.10)     1:59.70 (42.24)     2:42.17 (42.47)
        3:25.49 (43.32)     4:09.38 (43.89)     4:52.87 (43.49)     5:33.94 (41.07)
  6 Keen, John M              51 St Pete Masters-14   5:55.00    5:42.38  
                  38.53     1:21.43 (42.90)     2:05.44 (44.01)     2:49.57 (44.13)
        3:33.55 (43.98)     4:17.17 (43.62)     5:00.62 (43.45)     5:42.38 (41.76)
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:44.51  12/10/2000 Jim McConica, USA                         
        RWDY: R 10:10.33  10/16/2010 Lucky J Meisenhei                         
        NATL: N  8:44.51  12/10/2000 Jim McConica                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, James N         52 Gold Coast Maste-50 10:45.00   10:30.06  
                  37.43     1:18.02 (40.59)     1:58.38 (40.36)     2:38.65 (40.27)
        3:19.17 (40.52)     3:59.11 (39.94)     4:39.28 (40.17)     5:18.95 (39.67)
        5:58.03 (39.08)     6:37.36 (39.33)     7:17.02 (39.66)     7:56.25 (39.23)
        8:35.53 (39.28)     9:14.84 (39.31)     9:54.03 (39.19)    10:30.06 (36.03)
  2 Kolb, Karl A              53 New England Mast-2  10:50.00   11:04.73  
                  39.73     1:22.00 (42.27)     2:04.42 (42.42)     2:47.17 (42.75)
        3:29.81 (42.64)     4:12.55 (42.74)     4:54.71 (42.16)     5:37.14 (42.43)
        6:18.96 (41.82)     7:00.71 (41.75)     7:41.95 (41.24)     8:23.36 (41.41)
        9:04.63 (41.27)     9:45.50 (40.87)    10:25.99 (40.49)    11:04.73 (38.74)
  3 Keen, John M              51 St Pete Masters-14  11:46.00   11:51.29  
                  39.83     1:23.42 (43.59)     2:08.18 (44.76)     2:54.14 (45.96)
        3:39.50 (45.36)     4:24.95 (45.45)     5:11.06 (46.11)     5:56.29 (45.23)
        6:41.68 (45.39)     7:26.94 (45.26)     8:12.41 (45.47)     8:57.70 (45.29)
        9:42.27 (44.57)    10:25.78 (43.51)    11:09.34 (43.56)    11:51.29 (41.95)
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:33.02  12/10/2000 Jim McConica, USA                         
        RWDY: R 18:38.54  10/12/2012 Mark Loftis                               
        NATL: N 16:33.02  12/10/2000 Jim McConica                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolb, Karl A              53 New England Mast-2  20:55.00   21:06.93  
                  39.34     1:22.80 (43.46)     2:06.23 (43.43)     2:49.33 (43.10)
        3:33.09 (43.76)     4:16.30 (43.21)     4:59.32 (43.02)     5:42.70 (43.38)
        6:25.64 (42.94)     7:08.43 (42.79)     7:51.02 (42.59)     8:32.81 (41.79)
        9:15.43 (42.62)     9:58.13 (42.70)    10:40.75 (42.62)    11:23.27 (42.52)
       12:05.59 (42.32)    12:47.77 (42.18)    13:30.23 (42.46)    14:12.34 (42.11)
       14:54.77 (42.43)    15:36.66 (41.89)    16:18.79 (42.13)    17:00.66 (41.87)
       17:42.33 (41.67)    18:24.11 (41.78)    19:05.29 (41.18)    19:46.81 (41.52)
       20:27.53 (40.72)    21:06.93 (39.40)                                        
  2 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55 21:45.00   21:49.06  
                  37.86     1:20.06 (42.20)     2:03.76 (43.70)     2:47.11 (43.35)
        3:30.70 (43.59)     4:13.59 (42.89)     4:57.69 (44.10)     5:41.61 (43.92)
        6:25.34 (43.73)     7:09.16 (43.82)     7:52.94 (43.78)     8:37.02 (44.08)
        9:21.31 (44.29)    10:05.15 (43.84)    10:49.05 (43.90)    11:33.05 (44.00)
       12:17.13 (44.08)    13:01.38 (44.25)    13:45.48 (44.10)    14:29.50 (44.02)
       15:14.10 (44.60)    15:58.18 (44.08)    16:42.71 (44.53)    17:26.85 (44.14)
       18:10.95 (44.10)    18:54.50 (43.55)    19:39.01 (44.51)    20:23.18 (44.17)
       21:06.35 (43.17)    21:49.06 (42.71)                                        
  3 Lewis, David              53 Gbr                 23:00.00   22:20.91  
                  37.69     1:19.87 (42.18)     2:03.68 (43.81)     2:47.56 (43.88)
        3:31.67 (44.11)     4:15.60 (43.93)     5:00.62 (45.02)     5:45.72 (45.10)
        6:30.75 (45.03)     7:15.54 (44.79)     8:00.52 (44.98)     8:45.49 (44.97)
        9:30.09 (44.60)    10:15.08 (44.99)    11:01.87 (46.79)    11:47.64 (45.77)
       12:32.85 (45.21)    13:18.91 (46.06)    14:04.59 (45.68)    14:50.72 (46.13)
       15:36.00 (45.28)    16:21.83 (45.83)    17:07.40 (45.57)    17:53.07 (45.67)
       18:38.03 (44.96)    19:23.91 (45.88)    20:09.69 (45.78)    20:54.61 (44.92)
       21:39.94 (45.33)    22:20.91 (40.97)                                        
  4 Racinelli, Anthony M      52 Georgia Masters-45  27:18.35   27:19.00  
                  45.71     1:36.40 (50.69)     2:29.32 (52.92)     3:24.44 (55.12)
        4:18.57 (54.13)     5:13.89 (55.32)     6:09.40 (55.51)     7:04.96 (55.56)
        8:01.23 (56.27)     8:56.11 (54.88)     9:51.08 (54.97)    10:46.75 (55.67)
       11:42.07 (55.32)    12:36.94 (54.87)    13:31.89 (54.95)    14:28.67 (56.78)
       15:23.52 (54.85)    16:20.24 (56.72)    17:15.60 (55.36)    18:11.56 (55.96)
       19:06.24 (54.68)    20:01.46 (55.22)    20:56.71 (55.25)    21:54.10 (57.39)
       22:50.26 (56.16)    23:45.31 (55.05)    24:40.18 (54.87)    25:36.57 (56.39)
       26:30.05 (53.48)    27:19.00 (48.95)                                        
 
Men 50-54 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 19.91  10/13/2013 Anthony M Racinelli, Georgia Masters         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, David              53 Gbr                    18.90      18.03N 
  2 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55    20.00      18.28  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.36  12/15/2013 Frtiz Bedford, USA                           
        RWDY: R 27.78  10/15/2011 Steve Wood                                   
        NATL: N 27.36  12/15/2013 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salomon, Greg             52 Triton Masters S-14    35.00      34.68  
  2 Baker, Scott L            50 UC14-14                36.00      36.84  
  3 Webster, Randall          53 Florida Aquatic-14     34.72      37.36  
  4 Trednick, Donnie          54 Holmes Lumber Ja-14    32.00      37.54  
  5 Racinelli, Anthony M      52 Georgia Masters-45     44.33      48.82  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 59.91  10/26/2013 Fritz Bedford, USA                           
        RWDY: R 59.92  10/16/2011 Steve Wood                                   
        NATL: N 59.91  10/26/2013 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Chip               54 Gold Coast Maste-50  1:23.95    1:21.62  
                  41.12     1:21.62 (40.50)                                        
  2 Webster, Randall          53 Florida Aquatic-14   1:15.00    1:22.41  
                  40.09     1:22.41 (42.32)                                        
  3 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  1:27.00    1:22.69  
                  41.79     1:22.69 (40.90)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.84   12/4/2009 Jamie Fowler, USA                          
        RWDY: R 2:33.28  10/16/2011 William L Specht                           
        NATL: N 2:11.84   12/4/2009 Jamie Fowler                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  2:56.00    2:54.77  
                  42.85     1:27.77 (44.92)     2:11.90 (44.13)     2:54.77 (42.87)
 -- Jacobson, James N         52 Gold Coast Maste-50  2:50.00         DQ  
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.59     1:29.97 (45.38)     2:13.56 (43.59)          DQ (40.90)
 
Men 50-54 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 15.65  10/12/2012 Daniel Vargas                                
        NATL: N 14.44  10/11/2013 Rich Mercer, Blu Frog Team                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loughrin, Paul D          50 Gulliver Swim Cl-50    17.00      15.13R 
  2 Mc Donald, Matt J         53 Blu Frog Team-14       15.69      15.83  
  3 Aubrey, Michael           53 Swim Fort Lauder-50    18.50      16.29  
  4 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55    20.00      18.58  
  5 Racinelli, Anthony M      52 Georgia Masters-45     24.22      21.76  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.84   12/8/2013 David Guthrie, USA                           
        RWDY: R 34.14  10/13/2012 Daniel Vargas                                
        NATL: N 30.11  10/12/2013 David M Guthrie, Longhorn Aquatic            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mercer, Rich              51 Blu Frog Team-14       31.94      32.48R 
  2 Panzarino, Stephen        53 Sarasota YMCA Sh-14    33.24      32.70  
  3 Mc Donald, Matt J         53 Blu Frog Team-14       33.49      34.35  
  4 Aubrey, Michael           53 Swim Fort Lauder-50    36.50      34.56  
  5 Trednick, Donnie          54 Holmes Lumber Ja-14    34.00      40.02  
  6 Thomas, Mark              53 Blu Frog Team-14       39.43      40.38  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.54   12/7/2013 David Guthrie, USA                         
        RWDY: R 1:15.40  10/13/2012 Daniel Vargas                              
        NATL: N 1:05.61  10/12/2013 David M Guthrie, Longhorn Aquatic          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mercer, Rich              51 Blu Frog Team-14     1:10.30    1:11.48R 
                  33.80     1:11.48 (37.68)                                        
  2 Panzarino, Stephen        53 Sarasota YMCA Sh-14  1:16.50    1:13.17  
                  34.24     1:13.17 (38.93)                                        
  3 Loughrin, Paul D          50 Gulliver Swim Cl-50  1:15.00    1:14.20  
                  34.57     1:14.20 (39.63)                                        
  4 Aubrey, Michael           53 Swim Fort Lauder-50  1:20.50    1:16.98  
                  36.45     1:16.98 (40.53)                                        
  5 Mc Donald, Matt J         53 Blu Frog Team-14     1:19.92    1:19.33  
                  37.81     1:19.33 (41.52)                                        
  6 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  1:23.00    1:24.34  
                  40.38     1:24.34 (43.96)                                        
  7 Thomas, Mark              53 Blu Frog Team-14     1:27.75    1:32.75  
                  44.04     1:32.75 (48.71)                                        
  8 Keen, John M              51 St Pete Masters-14   1:46.00    1:48.98  
                  51.67     1:48.98 (57.31)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.65   12/8/2013 David Guthrie, USA                         
        RWDY: R 2:47.62  10/18/2009 Mark A Drennen                             
        NATL: N 2:23.20  10/13/2013 David M Guthrie, Longhorn Aquatic          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubrey, Michael           53 Swim Fort Lauder-50  3:03.50    2:52.81  
                  38.13     1:22.20 (44.07)     2:07.73 (45.53)     2:52.81 (45.08)
  2 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  3:05.00    3:02.73  
                  41.45     1:27.86 (46.41)     2:15.45 (47.59)     3:02.73 (47.28)
 
Men 50-54 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 14.28  10/12/2012 Daniel Vargas                                
        NATL: N 13.50  10/11/2013 Boyd Crisler, Unattached                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubrey, Michael           53 Swim Fort Lauder-50    16.50      14.08R 
  2 Mc Donald, Matt J         53 Blu Frog Team-14       13.76      14.22  
  3 Loughrin, Paul D          50 Gulliver Swim Cl-50    15.00      14.63  
  4 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55    20.00      17.16  
  5 Lewis, David              53 Gbr                    16.90      17.20  
  6 Racinelli, Anthony M      52 Georgia Masters-45     19.87      22.08  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.49   5/16/2009 Dan Thompson, CAN                            
        RWDY: R 26.45  10/17/2009 William L Specht                             
        NATL: N 26.12   12/2/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beattie, John R           53 Blu Frog Team-14       27.85      28.43  
  2 Aubrey, Michael           53 Swim Fort Lauder-50    31.50      30.04  
  3 Karney, Joe               51 Triton Masters S-14    29.50      30.68  
  4 Salomon, Greg             52 Triton Masters S-14    31.50      31.89  
  5 Kolb, Karl A              53 New England Mast-2     35.00      36.15  
  6 Lewis, David              53 Gbr                    38.76      38.21  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 57.29   12/2/2007 Paul Carter, USA                             
        RWDY: R 59.25  10/18/2009 William L Specht                             
        NATL: N 57.29   12/2/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karney, Joe               51 Triton Masters S-14  1:09.00    1:15.82  
                  33.17     1:15.82 (42.65)                                        
  2 Kolb, Karl A              53 New England Mast-2   1:25.00    1:25.44  
                  40.49     1:25.44 (44.95)                                        
  3 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  1:25.00    1:28.41  
                  41.00     1:28.41 (47.41)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.70   12/9/2012 David Sims, USA                            
        RWDY: R 2:14.49  10/17/2009 William L Specht                           
        NATL: N 2:11.70   12/9/2012 David Sims                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenck, Stephen          52 Blue Dolfins Mas-14  2:45.00    3:24.55  
                  40.29     1:30.77 (50.48)     2:26.27 (55.50)     3:24.55 (58.28)
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.96   12/8/2012 David Sims, USA                            
        RWDY: R 1:03.14  10/15/2011 Steve Wood                                 
        NATL: N 1:00.96   12/8/2012 David Sims                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loughrin, Paul D          50 Gulliver Swim Cl-50  1:15.00    1:08.08  
                  32.58     1:08.08 (35.50)                                        
  2 Panzarino, Stephen        53 Sarasota YMCA Sh-14  1:15.00    1:09.60  
                  32.44     1:09.60 (37.16)                                        
  3 Salomon, Greg             52 Triton Masters S-14  1:17.50    1:15.93  
                  35.13     1:15.93 (40.80)                                        
  4 Baker, Scott L            50 UC14-14              1:15.00    1:16.29  
                  35.87     1:16.29 (40.42)                                        
  5 Mc Donald, Matt J         53 Blu Frog Team-14     1:14.80    1:17.76  
                  39.12     1:17.76 (38.64)                                        
  6 Webster, Randall          53 Florida Aquatic-14   1:13.78    1:18.37  
                  37.22     1:18.37 (41.15)                                        
  7 Trednick, Donnie          54 Holmes Lumber Ja-14  1:05.00    1:19.18  
                  34.62     1:19.18 (44.56)                                        
  8 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  1:19.00    1:20.23  
                  38.88     1:20.23 (41.35)                                        
  9 Thomas, Mark              53 Blu Frog Team-14     1:19.38    1:22.76  
                  41.01     1:22.76 (41.75)                                        
 10 Lewis, David              53 Gbr                  1:25.00    1:23.67  
                  38.22     1:23.67 (45.45)                                        
 11 Schenck, Stephen          52 Blue Dolfins Mas-14  1:21.70    1:25.06  
                  39.20     1:25.06 (45.86)                                        
 12 Racinelli, Anthony M      52 Georgia Masters-45   1:45.00    1:43.78  
                  51.06     1:43.78 (52.72)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.40   12/4/2009 Jamie Fowler, USA                          
        RWDY: R 2:20.20  10/18/2009 Bob Bugg                                   
        NATL: N 2:13.40   12/4/2009 Jamie Fowler                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubrey, Michael           53 Swim Fort Lauder-50  2:45.50    2:35.92  
                  32.55     1:13.90 (41.35)     1:59.01 (45.11)     2:35.92 (36.91)
  2 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  2:54.00    2:56.40  
                  40.18     1:26.88 (46.70)     2:14.06 (47.18)     2:56.40 (42.34)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:48.02   4/21/2011 Marcus Mattioli, BRA                       
        RWDY: R 5:16.58  10/17/2009 Mark A Drennen                             
        NATL: N 4:50.40  12/15/2013 David Sims                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Rick            54 Hilton Head Aqua-55  6:18.00    6:18.49  
                  41.93     1:31.99 (50.06)     2:22.40 (50.41)     3:11.28 (48.88)
        4:00.43 (49.15)     4:50.11 (49.68)     5:35.77 (45.66)     6:18.49 (42.72)
 
Men 55-59 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 12.19  10/13/2012 Ross P Bohlken                               
        NATL: N 12.41  10/12/2013 Ross P Bohlken, Blu Frog Team                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Ambrose           55 Blu Frog Team-14       11.24      11.44R 
  2 Wotton, Joe               55 Gold Coast Maste-50    13.10      12.56  
  3 Frazer, Leonard J         58 Blu Frog Team-14       13.26      12.78  
  4 Service, Jeffrey P        57 Gold Coast Maste-50    13.00      13.16  
  5 Dondi, Beda C             59 Swim Fort Lauder-50    13.57      13.34  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 Paul Trevisan, USA                           
        RWDY: R 25.71  10/14/2012 Jack R Groselle                              
        NATL: N 24.70    4/1/2006 Paul Trevisan                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Ambrose           55 Blu Frog Team-14       25.30      25.44R 
  2 Wotton, Joe               55 Gold Coast Maste-50    27.10      28.04  
  3 Service, Jeffrey P        57 Gold Coast Maste-50    28.85      28.65  
  4 Frazer, Leonard J         58 Blu Frog Team-14       28.12      28.66  
  5 Dondi, Beda C             59 Swim Fort Lauder-50    28.00      29.93  
  6 Voeller, Robert J         56 YMCA of the Trea-14    36.88      37.38  
  7 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  1:00.00      38.98  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.50    4/5/2009 Jack Groselle, USA                           
        RWDY: R 56.24  10/13/2012 Jack R Groselle                              
        NATL: N 54.50    4/5/2009 Jack Groselle                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           58 Columbus Sharks-17   1:01.00      57.64  
                  28.14       57.64 (29.50)                                        
  2 Wotton, Joe               55 Gold Coast Maste-50  1:01.10    1:01.61  
                  29.10     1:01.61 (32.51)                                        
  3 Dondi, Beda C             59 Swim Fort Lauder-50  1:06.00    1:06.12  
                  32.37     1:06.12 (33.75)                                        
  4 Pontes, Jose Renato M     57 Blu Frog Team-14     1:10.50    1:11.17  
                  34.26     1:11.17 (36.91)                                        
  5 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  1:30.00    1:25.60  
                  42.86     1:25.60 (42.74)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.08  11/21/2009 Michael Mann, USA                          
        RWDY: R 2:21.38  10/17/2009 Brian S Voisard                            
        NATL: N 1:59.08  11/21/2009 Michael Mann                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           58 Columbus Sharks-17   2:15.00    2:13.16R 
                  31.49     1:04.75 (33.26)     1:39.31 (34.56)     2:13.16 (33.85)
  2 Frazer, Leonard J         58 Blu Frog Team-14     2:30.00    2:29.34  
                  33.89     1:11.62 (37.73)     1:50.24 (38.62)     2:29.34 (39.10)
  3 Pontes, Jose Renato M     57 Blu Frog Team-14     2:42.50    2:42.00  
                  36.87     1:17.39 (40.52)     1:59.91 (42.52)     2:42.00 (42.09)
  4 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  3:30.00    3:04.35  
                  44.53     1:31.89 (47.36)     2:20.88 (48.99)     3:04.35 (43.47)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.03  11/22/2009 Michael Mann, USA                          
        RWDY: R 7:23.36  10/18/2009 Jamie A Miller                             
        NATL: N 4:16.03  11/22/2009 Michael Mann                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           58 Columbus Sharks-17   4:50.00    4:55.19R 
                  34.28     1:11.62 (37.34)     1:49.79 (38.17)     2:28.61 (38.82)
        3:06.90 (38.29)     3:44.31 (37.41)     4:20.60 (36.29)     4:55.19 (34.59)
  2 Pontes, Jose Renato M     57 Blu Frog Team-14     5:46.00    5:51.82  
                  38.72     1:21.63 (42.91)     2:06.99 (45.36)     2:52.21 (45.22)
        3:37.92 (45.71)     4:23.47 (45.55)     5:08.41 (44.94)     5:51.82 (43.41)
  3 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  6:30.00    6:38.63  
                  45.17     1:34.21 (49.04)     2:26.51 (52.30)     3:18.69 (52.18)
        4:09.74 (51.05)     5:01.09 (51.35)     5:53.10 (52.01)     6:38.63 (45.53)
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  8:51.34  11/21/2009 Michael Mann, USA                         
        RWDY: R 10:25.22  10/16/2010 David H Owen                              
        NATL: N  8:51.34  11/21/2009 Michael Mann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           58 Columbus Sharks-17  10:10.00   10:02.02R 
                  35.04     1:13.17 (38.13)     1:51.29 (38.12)     2:29.61 (38.32)
        3:08.03 (38.42)     3:46.45 (38.42)     4:25.25 (38.80)     5:03.86 (38.61)
                                6:56.40 ( )                             7:33.82 ( )
        8:11.91 (38.09)     8:49.36 (37.45)     9:26.75 (37.39)    10:02.02 (35.27)
  2 Pontes, Jose Renato M     57 Blu Frog Team-14    11:58.00   11:59.93  
                  39.62     1:23.26 (43.64)     2:08.46 (45.20)     2:53.91 (45.45)
        3:39.36 (45.45)     4:24.88 (45.52)     5:10.05 (45.17)     5:55.59 (45.54)
        6:41.20 (45.61)     7:26.72 (45.52)     8:12.46 (45.74)     8:58.11 (45.65)
        9:43.82 (45.71)    10:29.91 (46.09)    11:15.97 (46.06)    11:59.93 (43.96)
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:14.15   10/2/2005 Jim McConica, USA                         
        RWDY: R 18:32.44  10/16/2011 Mark A Drennen                            
        NATL: N 17:14.15   10/2/2005 Jim MC Conica                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Pontes, Jose Renato M     57 Blu Frog Team-14    22:30.00         DQ  
      False start
                  39.49     1:24.30 (44.81)     2:11.55 (47.25)     2:58.83 (47.28)
        3:46.01 (47.18)     4:32.85 (46.84)     5:19.68 (46.83)     6:07.08 (47.40)
        6:54.37 (47.29)     7:42.41 (48.04)     8:29.56 (47.15)     9:17.14 (47.58)
       10:03.77 (46.63)    10:50.96 (47.19)    11:38.29 (47.33)    12:24.81 (46.52)
       13:12.50 (47.69)    13:59.64 (47.14)    14:46.19 (46.55)    15:33.01 (46.82)
       16:19.82 (46.81)    17:06.70 (46.88)    17:54.72 (48.02)    18:41.97 (47.25)
       19:28.89 (46.92)    20:15.58 (46.69)    21:02.40 (46.82)    21:49.35 (46.95)
       22:35.38 (46.03)          DQ (45.56)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.01  11/10/2012 Tom Barton, USA                              
        RWDY: R 29.25  10/15/2011 Tom Barton                                   
        NATL: N 29.01  12/10/2012 Tom Barton                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               55 Gold Coast Maste-50    34.50      33.73  
  2 Voeller, Robert J         56 YMCA of the Trea-14    44.40      43.93  
  3 Schilke, Richard F        59 Blue Dolfins Mas-14  1:20.00      50.77  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.29  10/15/2011 Tom Barton, USA                            
        RWDY: R 1:03.29  10/16/2011 Tom Barton                                 
        NATL: N 1:03.29  10/15/2011 Tom Barton                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voeller, Robert J         56 YMCA of the Trea-14  1:35.97    1:37.30  
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.04  10/15/2011 Tom Barton, USA                            
        RWDY: R 2:17.04  10/16/2011 Tom Barton                                 
        NATL: N 2:17.04  10/15/2011 Tom Barton                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           58 Columbus Sharks-17   2:50.00    2:41.57  
                  40.45     1:22.08 (41.63)     2:02.60 (40.52)     2:41.57 (38.97)
  2 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  4:00.00    3:55.57  
                  58.82   1:59.89 (1:01.07)     2:59.64 (59.75)     3:55.57 (55.93)
 
Men 55-59 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 17.44  10/12/2012 Tim Erickson                                 
        NATL: N 16.12  10/11/2013 Tom Holmberg, Illinois Masters               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              55 Sarasota YMCA Sh-14    14.50      16.43R 
  2 Seibert, Thomas B         56 Blu Frog Team-14       19.00      18.26  
  3 Dondi, Beda C             59 Swim Fort Lauder-50    18.00      18.47  
  4 Meisenheimer, Lucky J     57 Blu Frog Team-14       19.90      20.53  
 -- Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14    30.00         DQ  
      Arms two strokes underwater
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   9/26/2009 Walter Kusch, GER                            
        RWDY: R 33.77  10/16/2011 John C Newman                                
        NATL: N 31.82  12/12/2009 Timothy Shead                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              55 Sarasota YMCA Sh-14    36.00      35.79  
  2 Dondi, Beda C             59 Swim Fort Lauder-50    40.00      40.00  
  3 Seibert, Thomas B         56 Blu Frog Team-14       38.00      41.28  
  4 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  1:00.00      47.29  
  5 Voeller, Robert J         56 YMCA of the Trea-14    48.20      47.98  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.13   9/25/2009 Walter Kusch, GER                          
        RWDY: R 1:13.53  10/13/2012 Jack R Groselle                            
        NATL: N 1:09.93   12/5/2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              55 Sarasota YMCA Sh-14  1:18.00    1:18.43  
                  36.51     1:18.43 (41.92)                                        
  2 Dondi, Beda C             59 Swim Fort Lauder-50  1:27.00    1:26.63  
                  41.09     1:26.63 (45.54)                                        
  3 Seibert, Thomas B         56 Blu Frog Team-14     1:23.00    1:29.98  
                  43.16     1:29.98 (46.82)                                        
  4 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  1:45.00    1:40.03  
                  49.97     1:40.03 (50.06)                                        
  5 Schilke, Richard F        59 Blue Dolfins Mas-14  2:10.00    1:50.65  
                  50.46   1:50.65 (1:00.19)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.79   12/6/2009 Timothy Shead, USA                         
        RWDY: R 3:01.27  10/18/2009 John T McCall                              
        NATL: N 2:33.79   12/6/2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibert, Thomas B         56 Blu Frog Team-14     3:00.00    3:19.89  
                  45.39     1:34.94 (49.55)     2:26.89 (51.95)     3:19.89 (53.00)
  2 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  4:00.00    3:44.44  
                  51.06     1:47.42 (56.36)     2:47.37 (59.95)     3:44.44 (57.07)
 
Men 55-59 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 14.02  10/12/2012 Tim Erickson                                 
        NATL: N 13.95  10/11/2013 David C Hildebrandt, Georgia Masters         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              59 Gold Coast Maste-50    20.00      14.60  
  2 Dondi, Beda C             59 Swim Fort Lauder-50    20.00      15.53  
  3 Pontes, Jose Renato M     57 Blu Frog Team-14       15.52      15.94  
  4 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14    30.00      19.27  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.45   5/18/2013 Dan Thompson, CAN                            
        RWDY: R 28.21  10/17/2009 Kevin M McCormack                            
        NATL: N 26.92   5/17/2014 Bruce Kone                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               55 Gold Coast Maste-50    30.50      30.02  
  2 Service, Jeffrey P        57 Gold Coast Maste-50    31.89      32.62  
  3 Ferron, Lars              59 Gold Coast Maste-50    32.15      32.75  
  4 Dondi, Beda C             59 Swim Fort Lauder-50    35.00      33.44  
  5 Pontes, Jose Renato M     57 Blu Frog Team-14       36.00      35.94  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   59.80    4/1/2013 Dan Thompson, CAN                          
        RWDY: R 1:03.01  10/18/2009 Kevin M McCormack                          
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferron, Lars              59 Gold Coast Maste-50  1:20.00    1:17.55  
                  37.26     1:17.55 (40.29)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.97   1/26/2013 Hugo Bregman, NED                          
        RWDY: R 2:29.77  10/17/2009 Thomas G Bliss                             
        NATL: N 2:19.72   3/21/2009 John Craig                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, James H           58 Columbus Sharks-17   2:40.00    2:40.79  
                  37.43     1:18.56 (41.13)     1:59.98 (41.42)     2:40.79 (40.81)
  2 Ferron, Lars              59 Gold Coast Maste-50  3:13.00    3:11.55  
                  43.34     1:32.78 (49.44)     2:23.79 (51.01)     3:11.55 (47.76)
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  12/12/2009 Timothy Shead, USA                         
        RWDY: R 1:06.14  10/13/2012 Jack R Groselle                            
        NATL: N 1:03.48  12/12/2009 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wotton, Joe               55 Gold Coast Maste-50  1:10.00    1:11.13  
                  32.32     1:11.13 (38.81)                                        
  2 Dondi, Beda C             59 Swim Fort Lauder-50  1:17.00    1:17.10  
                  36.74     1:17.10 (40.36)                                        
  3 Frazer, Leonard J         58 Blu Frog Team-14     1:20.44    1:19.20  
                  37.12     1:19.20 (42.08)                                        
  4 Schilke, Richard F        59 Blue Dolfins Mas-14  2:10.00    1:41.73  
                  47.10     1:41.73 (54.63)                                        
 -- Voeller, Robert J         56 YMCA of the Trea-14  1:34.45         DQ  
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  46.77          DQ (49.53)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.44  11/22/2009 Michael Mann, USA                          
        RWDY: R 2:24.59  10/14/2012 Jack R Groselle                            
        NATL: N 2:16.44  11/22/2009 Michael Mann                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  3:45.00    3:31.43  
                  47.36   1:48.45 (1:01.09)     2:47.19 (58.74)     3:31.43 (44.24)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.97  11/21/2009 Michael Mann, USA                          
        RWDY: R 5:14.85  10/12/2012 Jack R Groselle                            
        NATL: N 4:51.97  11/21/2009 Michael Mann                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              55 Sarasota YMCA Sh-14  5:55.00    5:45.08  
                  37.34     1:20.77 (43.43)     2:06.32 (45.55)     2:50.82 (44.50)
        3:37.76 (46.94)     4:25.51 (47.75)     5:06.34 (40.83)     5:45.08 (38.74)
  2 Ferron, Lars              59 Gold Coast Maste-50  6:32.00    6:35.68  
                  40.52     1:28.71 (48.19)     2:26.47 (57.76)     3:19.55 (53.08)
        4:14.45 (54.90)     5:09.30 (54.85)     5:52.71 (43.41)     6:35.68 (42.97)
  3 Byron, John P             56 Holmes Lumber Ja-14  7:30.00    7:54.42  
                  47.93     1:43.96 (56.03)   2:54.94 (1:10.98)   4:00.71 (1:05.77)
      5:01.80 (1:01.09)   6:03.72 (1:01.92)     7:00.18 (56.46)     7:54.42 (54.24)
 
Men 60-64 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 12.26  10/13/2012 Marc D Middleton                             
        NATL: N 12.23  10/12/2013 Marc D Middleton, Blu Frog Team              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middleton, Marc D         63 Blu Frog Team-14       12.80      11.79N 
  2 Ehmke, Frederick M        60 Blu Frog Team-14       13.00      12.53  
  3 Mc Millen, Scott P        61 UC14-14                15.90      13.37  
  4 Weis, Steve A             61 Blu Frog Team-14       15.00      14.56  
  5 Wilson, David E           60 Florida Aquatic-14     17.50      15.56  
  6 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13    20.00      17.63  
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 Rich Abrahams, USA                           
        RWDY: R 25.87  10/14/2012 Marc D Middleton                             
        NATL: N 24.90   12/3/2006 Richard Abrahams                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weis, Steve A             61 Blu Frog Team-14       33.00      31.33  
  2 Wilson, David E           60 Florida Aquatic-14     35.00      34.04  
  3 Nichols, Paul W           63 Swim Fort Lauder-50    35.82      36.59  
 -- Middleton, Marc D         63 Blu Frog Team-14       26.20         DQ  
      False start
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   55.87   5/17/2014 Jack Groselle, USA                         
        RWDY: R 1:01.38  10/17/2010 George L Schmidt                           
        NATL: N   55.87   5/17/2014 Jack Groselle                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, Paul W           63 Swim Fort Lauder-50  1:21.36    1:24.24  
                  39.08     1:24.24 (45.16)                                        
  2 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13  1:36.20    1:41.55  
                  48.34     1:41.55 (53.21)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.07   5/18/2014 Jack Groselle, USA                         
        RWDY: R 2:21.35  10/13/2012 David H Owen                               
        NATL: N 2:05.07   5/18/2014 Jack Groselle                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14     2:30.00    2:29.47  
                  35.39     1:13.50 (38.11)     1:51.67 (38.17)     2:29.47 (37.80)
  2 Weis, Steve A             61 Blu Frog Team-14     2:40.00    2:38.56  
                  35.16     1:14.10 (38.94)     1:55.86 (41.76)     2:38.56 (42.70)
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.15    2/2/2014 Jack Groselle, USA                         
        RWDY: R 5:01.18  10/18/2009 Nathan J Leech                             
        NATL: N 4:35.15    2/2/2014 Jack Groselle                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weis, Steve A             61 Blu Frog Team-14     6:00.00    5:32.67  
                  38.35     1:19.31 (40.96)     2:01.20 (41.89)     2:43.45 (42.25)
        3:26.17 (42.72)     4:08.87 (42.70)     4:51.37 (42.50)     5:32.67 (41.30)
  2 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13  7:43.90    8:45.11  
                1:00.53                             3:03.68 ( )   4:05.83 (1:02.15)
      5:08.43 (1:02.60)   6:10.93 (1:02.50)   8:06.29 (1:55.36)     8:45.11 (38.82)
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:28.32   12/2/2012 Jim McConica, USA                         
        RWDY: R 10:25.59  10/14/2012 David H Owen                              
        NATL: N  9:28.32   12/2/2012 Jim MC Conica                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13 15:51.54   16:57.79  
                  55.75   1:58.78 (1:03.03)   4:05.48 (2:06.70)                    
                                6:11.44 ( )   7:16.39 (1:04.95)   8:23.62 (1:07.23)
      9:30.36 (1:06.74)  10:37.37 (1:07.01)  11:43.13 (1:05.76)  12:49.23 (1:06.10)
     13:53.10 (1:03.87)  14:56.27 (1:03.17)  15:59.92 (1:03.65)    16:57.79 (57.87)
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:24.21   12/3/2010 Jim McConica, USA                         
        RWDY: R 19:49.89  10/12/2012 David H Owen                              
        NATL: N 18:24.21   12/3/2010 Jim MC Conica                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13 30:36.20   31:13.00  
 
Men 60-64 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14       18.00      16.95  
  2 Mc Millen, Scott P        61 UC14-14                17.50      19.23  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.64   3/29/2014 Philipp Djang, USA                           
        RWDY: R 31.03  10/15/2011 Marc D Middleton                             
        NATL: N 29.64   3/29/2014 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middleton, Marc D         63 Blu Frog Team-14       32.40      33.60  
  2 Mc Millen, Scott P        61 UC14-14                35.90      35.17  
  3 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14       38.00      36.34  
  4 Nichols, Paul W           63 Swim Fort Lauder-50    42.19      43.53  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.62   3/29/2014 Philipp Djang, USA                         
        RWDY: R 1:11.01  10/16/2010 George L Schmidt                           
        NATL: N 1:05.62   3/29/2014 Philipp Djang                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14     1:18.00    1:15.06  
                  36.53     1:15.06 (38.53)                                        
  2 Mc Millen, Scott P        61 UC14-14              1:16.80    1:16.51  
                  37.94     1:16.51 (38.57)                                        
  3 Nichols, Paul W           63 Swim Fort Lauder-50  1:34.69    1:34.58  
                  45.83     1:34.58 (48.75)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.30   3/30/2014 Philipp Djang, USA                         
        RWDY: R 2:53.74  10/17/2009 Nathan J Leech                             
        NATL: N 2:26.30   3/30/2014 Philipp Djang                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14     2:46.00    2:40.97R 
                  38.81     1:19.40 (40.59)     2:00.83 (41.43)     2:40.97 (40.14)
  2 Nichols, Paul W           63 Swim Fort Lauder-50  3:20.00    3:33.53  
                  48.24     1:40.10 (51.86)     2:38.18 (58.08)     3:33.53 (55.35)
 
Men 60-64 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 17.73  10/12/2012 Bill Koller                                  
        NATL: N 16.08  10/11/2013 George L Schmidt, Gold Coast Maste           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14       22.50      18.84  
  2 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13    22.14      22.59  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.16    5/5/2012 Stuart Ellicott, AUS                         
        RWDY: R 37.04  10/16/2011 Chester D Miltenb                            
        NATL: N 32.31   12/6/2009 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14       40.00      41.77  
  2 Nichols, Paul W           63 Swim Fort Lauder-50    45.19      45.08  
  3 Wilson, David E           60 Florida Aquatic-14     48.00      46.56  
  4 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13    50.79      50.28  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.08   12/9/2012 Timothy Shead, USA                         
        RWDY: R 1:20.80  10/17/2009 Nathan J Leech                             
        NATL: N 1:11.08   12/9/2012 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, David E           60 Florida Aquatic-14   1:47.00    1:42.80  
                  49.51     1:42.80 (53.29)                                        
  2 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13  1:51.14    1:58.42  
                  56.70   1:58.42 (1:01.72)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.61  11/13/2011 Rick Colella, USA                          
        RWDY: R 3:40.01  10/18/2009 John V Zeigler                             
        NATL: N 2:37.61  11/13/2011 Rick Colella                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13  4:15.84    4:20.88  
                1:00.01   2:09.29 (1:09.28)   3:20.30 (1:11.01)   4:20.88 (1:00.58)
 
Men 60-64 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 12.70  10/12/2012 Marc D Middleton                             
        NATL: N 12.94  10/11/2013 Marc D Middleton, Blu Frog Team              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middleton, Marc D         63 Blu Frog Team-14       13.40      16.50  
  2 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13    22.96      22.09  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.87   12/6/2008 Rich Abrahams, USA                           
        RWDY: R 28.46  10/16/2011 Marc D Middleton                             
        NATL: N 27.87   12/6/2008 Richard Abrahams                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middleton, Marc D         63 Blu Frog Team-14       28.80      28.93  
  2 Mc Millen, Scott P        61 UC14-14                34.90      32.65  
  3 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14       35.00      32.95  
  4 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13    50.37      51.76  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   4/17/2010 Takeo Hiramoto, JPN                        
        RWDY: R 1:05.67  10/13/2012 Kevin M McCormack                          
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 Rich Abrahams                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14     1:15.00    1:16.64  
                  34.22     1:16.64 (42.42)                                        
  2 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13  2:04.18    2:08.82  
                  59.09   2:08.82 (1:09.73)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:29.40  10/20/2012 Scott Lautman, USA                         
        RWDY: R 3:32.14  10/17/2009 John V Zeigler                             
        NATL: N 2:29.40  10/20/2012 Scott Lautman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14     3:00.00    2:52.99R 
                  39.56     1:22.53 (42.97)     2:07.08 (44.55)     2:52.99 (45.91)
  2 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13  4:49.44    4:53.68  
                1:04.64   2:21.51 (1:16.87)   3:39.40 (1:17.89)   4:53.68 (1:14.28)
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.53   12/2/2012 Timothy Shead, USA                         
        RWDY: R 1:08.11  10/16/2010 George L Schmidt                           
        NATL: N 1:05.53   12/2/2012 Timothy Shead                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, Paul W           63 Swim Fort Lauder-50  1:32.73    1:32.57  
                  42.95     1:32.57 (49.62)                                        
 -- Mc Millen, Scott P        61 UC14-14              1:17.10         DQ  
      False start - Misc
                  35.65          DQ (40.94)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.75   5/16/2014 Jack Groselle, USA                         
        RWDY: R 2:41.40  10/18/2009 Nathan J Leech                             
        NATL: N 2:24.75   5/16/2014 Jack Groselle                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14     2:47.00    2:44.77  
                  33.35     1:15.09 (41.74)     2:05.29 (50.20)     2:44.77 (39.48)
  2 Mc Millen, Scott P        61 UC14-14              2:59.80    2:51.70  
                  38.68     1:22.64 (43.96)     2:13.50 (50.86)     2:51.70 (38.20)
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:04.54  11/13/2011 Rick Colella, USA                          
        RWDY: R 6:02.68  10/14/2011 John T McCall                              
        NATL: N 5:04.54  11/13/2011 Rick Colella                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bliss, Thomas G           60 Blu Frog Team-14     6:05.00    5:50.11R 
                  35.33     1:16.52 (41.19)     1:59.94 (43.42)     2:43.49 (43.55)
        3:34.37 (50.88)     4:26.63 (52.26)     5:08.12 (41.49)     5:50.11 (41.99)
  2 Miller, Jamie A           60 North Carolina M-13  9:15.51    9:09.63  
                                2:15.58 ( )   3:35.68 (1:20.10)   4:46.42 (1:10.74)
      5:59.03 (1:12.61)   7:14.52 (1:15.49)     8:13.98 (59.46)     9:09.63 (55.65)
 
Men 65-69 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13.89  10/12/2013 Dave Jarvis, Florida Aquatic                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Martin G            65 Blu Frog Team-14       16.00      13.98  
  2 Nickodem, Peter W         65 Holmes Lumber Ja-14    15.00      14.38  
  3 Biggs, Michael            66 Florida Maverick-14    17.00      16.44  
  4 Huckey, Ken               69 Blu Frog Team-14       29.00      20.50  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.62  10/14/2012 Richard Abrahams, USA                        
        RWDY: R 25.62  10/14/2012 Richard T Abraham                            
        NATL: N 25.62  10/14/2012 Richard Abrahams                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               66 Gold Coast Maste-50    28.50      28.11  
  2 Boyd, Martin G            65 Blu Frog Team-14       32.00      31.14  
  3 Nickodem, Peter W         65 Holmes Lumber Ja-14    30.99      32.04  
  4 Huckey, Ken               69 Blu Frog Team-14       43.00      49.42  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 58.58  10/13/2012 Richard Abrahams, USA                        
        RWDY: R 57.74  10/14/2012 Richard T Abrams                             
        NATL: N 58.58  10/13/2012 Richard Abrahams                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               66 Gold Coast Maste-50  1:02.50    1:01.96  
                  30.05     1:01.96 (31.91)                                        
  2 Nickodem, Peter W         65 Holmes Lumber Ja-14  1:13.13    1:12.98  
                  34.78     1:12.98 (38.20)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.39  10/17/2009 David Quiggin, USA                         
        RWDY: R 2:15.39  10/17/2009 David Quiggin                              
        NATL: N 2:15.39  10/17/2009 David Quiggin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               66 Gold Coast Maste-50  2:23.00    2:22.16  
                  33.52     1:09.43 (35.91)     1:46.25 (36.82)     2:22.16 (35.91)
  2 Nickodem, Peter W         65 Holmes Lumber Ja-14  2:48.50    3:00.69  
                  38.01     1:21.81 (43.80)     2:11.35 (49.54)     3:00.69 (49.34)
 
Men 65-69 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 21.34  10/14/2012 Ken R Hickey                                 
        NATL: N 23.76  10/13/2013 Ken R Hickey, Blu Frog Team                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nickodem, Peter W         65 Holmes Lumber Ja-14    20.00      19.50R 
  2 Huckey, Ken               69 Blu Frog Team-14       28.00      21.81  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.34   12/2/2012 Hugh Wilder, USA                             
        RWDY: R 35.13  10/13/2012 Jan Soderstrom                               
        NATL: N 30.34   12/2/2012 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               66 Gold Coast Maste-50    36.50      35.61  
  2 Boyd, Martin G            65 Blu Frog Team-14       45.00      39.30  
  3 Huckey, Ken               69 Blu Frog Team-14       49.00      50.06  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.69   12/1/2012 Hugh Wilder, USA                           
        RWDY: R 1:22.96  10/16/2011 David Quiggin                              
        NATL: N 1:07.69   12/1/2012 Hugh Wilder                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huckey, Ken               69 Blu Frog Team-14     1:48.00    1:55.55  
                  57.43     1:55.55 (58.12)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.97   12/4/2009 Richard Burns, USA                         
        RWDY: R 3:24.62  10/17/2010 John V Zeigler                             
        NATL: N 2:34.97   12/4/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huckey, Ken               69 Blu Frog Team-14     3:32.00    4:12.31  
                  56.98   1:58.70 (1:01.72)   3:05.55 (1:06.85)   4:12.31 (1:06.76)
 
Men 65-69 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 18.45  10/12/2012 Dave Jarvis                                  
        NATL: N 19.15  10/11/2013 John V Zeigler, Georgia Masters              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biggs, Michael            66 Florida Maverick-14    20.00      22.48  
  2 Huckey, Ken               69 Blu Frog Team-14       41.00      26.71  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.86    5/9/2010 Osamu Maeda, JPN                             
        RWDY: R 41.16  10/18/2009 Warner F Brundage                            
        NATL: N 34.19   12/2/2012 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Biggs, Michael            66 Florida Maverick-14    55.00         DQ  
      Alternating Kick
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.84   12/1/2012 Robert Strand, USA                         
        RWDY: R 1:29.11  10/17/2009 Warner F Brundage                          
        NATL: N 1:15.84   12/1/2012 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nessel, Edward H          69 Space Coast Aqua-14  1:35.00    1:30.50  
                  41.96     1:30.50 (48.54)                                        
 
Men 65-69 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 15.64  10/12/2012 Dave Jarvis                                  
        NATL: N 13.87  10/11/2013 Lee Childs, Gold Coast Maste                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Nickodem, Peter W         65 Holmes Lumber Ja-14    18.00         DQ  
      Alternating Kick
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.91   5/30/2009 Josep Claret, ESP                            
        RWDY: R 29.15  10/14/2012 Richard T Abraham                            
        NATL: N 28.99   12/4/2010 Richard Abrahams                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               66 Gold Coast Maste-50    31.00      30.59  
  2 Nickodem, Peter W         65 Holmes Lumber Ja-14    39.60      39.86  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.90   5/18/2014 Hubie Kerns, USA                           
        RWDY: R 1:11.27  10/13/2012 Richard T Abraham                          
        NATL: N 1:09.90   5/18/2014 Hubie Kerns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyd, Martin G            65 Blu Frog Team-14     1:25.00    1:27.86  
                  43.15     1:27.86 (44.71)                                        
  2 Biggs, Michael            66 Florida Maverick-14  1:26.00    1:41.42  
                  46.89     1:41.42 (54.53)                                        
  3 Huckey, Ken               69 Blu Frog Team-14     3:12.00    2:16.56  
                1:06.79   2:16.56 (1:09.77)                                        
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:34.78   5/19/2014 Hubie Kerns, USA                           
        RWDY: R 6:17.65  10/14/2011 David Quiggin                              
        NATL: N 5:34.78   5/19/2014 Hubie Kerns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childs, Lee               66 Gold Coast Maste-50  6:05.00    6:07.46R 
                  35.58     1:16.75 (41.17)     2:04.62 (47.87)     2:50.55 (45.93)
        3:46.56 (56.01)     4:42.83 (56.27)     5:26.04 (43.21)     6:07.46 (41.42)
 
Men 70-74 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 16.04  10/13/2012 Karl E Wiedamann                             
        NATL: N 14.14  10/12/2013 Keefe Lodwig, Sarasota YMCA Sh               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betrock, Irv              73 Space Coast Aqua-14    17.00      16.26  
  2 Goldbas, Mervyn E         72 Swim Fort Lauder-50    19.77      16.72  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.70   12/6/2008 Jeff Farrell, USA                            
        RWDY: R 29.86  10/18/2009 Cav Cavanaugh                                
        NATL: N 27.70   12/6/2008 Jeff Farrell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            70 Gold Coast Maste-50    29.35      29.14R 
  2 Schenk, Martin P          72 Florida Aquatic-14     35.00      35.86  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.33   12/2/2007 Jeff Farrell, USA                          
        RWDY: R 1:09.30  10/17/2009 Cav Cavanaugh                              
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 Jeff Farrell                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            70 Gold Coast Maste-50  1:03.33    1:02.87W 
                  30.60     1:02.87 (32.27)                                        
  2 Lee, Charles B            70 Triton Masters S-14  1:15.00    1:14.28  
                  35.40     1:14.28 (38.88)                                        
  3 Goldbas, Mervyn E         72 Swim Fort Lauder-50  1:38.38    1:26.01  
                  41.67     1:26.01 (44.34)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 Graham Johnston, USA                       
        RWDY: R 2:37.11  10/17/2009 Cav Cavanaugh                              
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 Graham Johnston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            70 Gold Coast Maste-50  2:24.31    2:24.45R 
                  34.64     1:11.72 (37.08)     1:49.19 (37.47)     2:24.45 (35.26)
  2 Goldbas, Mervyn E         72 Swim Fort Lauder-50  3:38.38    3:22.72  
                  45.06     1:38.38 (53.32)     2:33.09 (54.71)     3:22.72 (49.63)
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 Graham Johnston, USA                       
        RWDY: R 6:30.62  10/18/2009 Doug B Brown                               
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 Graham Johnston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldbas, Mervyn E         72 Swim Fort Lauder-50  7:29.15    7:16.42  
                  48.94     1:45.70 (56.76)     2:41.67 (55.97)     3:38.88 (57.21)
        4:34.62 (55.74)     5:29.90 (55.28)     6:25.06 (55.16)     7:16.42 (51.36)
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:52.68  10/12/2001 Graham Johnston, USA                      
        RWDY: R 16:28.08  10/14/2012 Bill Rodenfels                            
        NATL: N 10:52.68  10/12/2001 Graham Johnston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            70 Gold Coast Maste-50 13:20.00   11:47.08R 
                  30.96     1:06.72 (35.76)     1:43.86 (37.14)     2:22.60 (38.74)
        2:40.08 (17.48)   3:40.65 (1:00.57)     4:34.26 (53.61)     5:23.71 (49.45)
        6:12.60 (48.89)     7:01.58 (48.98)     7:51.44 (49.86)     8:38.29 (46.85)
        9:27.65 (49.36)    10:13.31 (45.66)    11:02.16 (48.85)    11:47.08 (44.92)
  2 Goldbas, Mervyn E         72 Swim Fort Lauder-50 14:14.30   14:51.09  
                  47.85     1:41.72 (53.87)     2:36.57 (54.85)     3:32.24 (55.67)
        4:28.51 (56.27)     5:25.04 (56.53)     6:21.80 (56.76)     7:17.84 (56.04)
        8:13.91 (56.07)     9:09.27 (55.36)    10:04.38 (55.11)    11:01.39 (57.01)
       11:58.23 (56.84)    12:55.01 (56.78)    13:52.08 (57.07)    14:51.09 (59.01)
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:54.56   10/6/2001 Graham Johnston, USA                      
        RWDY: R 25:43.42  10/12/2012 Fred W Wakelin                            
        NATL: N 20:54.56   10/6/2001 Graham Johnston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wakelin, Fred W           72 T2 Naples Master-14 27:00.00   25:43.64  
                  45.85     1:36.98 (51.13)     2:28.71 (51.73)     3:21.46 (52.75)
        4:13.68 (52.22)     5:06.03 (52.35)     5:58.31 (52.28)     6:49.98 (51.67)
        7:42.15 (52.17)     8:34.08 (51.93)     9:26.14 (52.06)    10:18.26 (52.12)
       11:09.92 (51.66)    12:01.23 (51.31)    12:53.29 (52.06)    13:45.85 (52.56)
       14:36.26 (50.41)    15:27.93 (51.67)    16:21.05 (53.12)    17:13.41 (52.36)
       18:04.36 (50.95)    18:56.84 (52.48)    19:48.15 (51.31)    20:40.12 (51.97)
       21:31.24 (51.12)    22:24.18 (52.94)    23:15.19 (51.01)    24:05.76 (50.57)
       24:55.76 (50.00)    25:43.64 (47.88)                                        
  2 Goldbas, Mervyn E         72 Swim Fort Lauder-50 29:30.00   28:53.42  
                  50.03     1:46.43 (56.40)     2:45.94 (59.51)     3:45.76 (59.82)
      5:44.38 (1:58.62)     6:42.31 (57.93)     7:41.15 (58.84)     8:38.44 (57.29)
        9:36.94 (58.50)    10:35.87 (58.93)    11:34.53 (58.66)    12:32.92 (58.39)
       13:31.55 (58.63)    14:30.12 (58.57)    15:27.87 (57.75)    16:26.28 (58.41)
       17:23.74 (57.46)    18:23.28 (59.54)    19:19.32 (56.04)    20:18.65 (59.33)
       21:16.47 (57.82)    22:13.61 (57.14)    23:13.12 (59.51)    24:09.40 (56.28)
       25:09.13 (59.73)    26:04.70 (55.57)    27:02.77 (58.07)    28:00.47 (57.70)
       28:53.42 (52.95)                                                            
 
Men 70-74 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 21.16  10/14/2012 Karl E Wiedamann                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldbas, Mervyn E         72 Swim Fort Lauder-50    25.77      23.84  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.09   12/7/2013 Richard Burns, USA                         
        RWDY: R 2:05.75  10/16/2011 Luke C Kung                                
        NATL: N 1:12.09   12/7/2013 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callen, Russ              70 Georgia Masters-45   1:43.00    1:40.26R 
                  49.17     1:40.26 (51.09)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.01   12/6/2013 Richard Burns, USA                         
        RWDY: R 4:18.58  10/17/2009 James F Brown                              
        NATL: N 2:38.01   12/6/2013 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callen, Russ              70 Georgia Masters-45   3:45.00    3:40.33R 
                  51.15     1:48.53 (57.38)     2:46.93 (58.40)     3:40.33 (53.40)
 
Men 70-74 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 17.70  10/11/2013 Thom Burgess, Colorado Masters               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wakelin, Fred W           72 T2 Naples Master-14    23.00      20.74  
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.85   5/10/2009 Yoshihiko Osaki, JPN                         
        RWDY: R 42.99  10/13/2012 Karl E Wiedamann                             
        NATL: N 36.16   8/24/2013 David Gildea                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            70 Triton Masters S-14    40.66      41.20R 
  2 Schenk, Martin P          72 Florida Aquatic-14     43.97      44.58  
  3 Wakelin, Fred W           72 T2 Naples Master-14    48.00      46.17  
  4 Messineo, Doug            74 Blue Dolfins Mas-14    45.00      47.45  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:21.41   8/24/2013 David Gildea, USA                          
        RWDY: R 1:35.12  10/17/2009 Donald J Puchalsk                          
        NATL: N 1:21.41   8/24/2013 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            70 Triton Masters S-14  1:31.43    1:31.78R 
                  43.23     1:31.78 (48.55)                                        
  2 Wakelin, Fred W           72 T2 Naples Master-14  1:45.00    1:40.59  
                  48.43     1:40.59 (52.16)                                        
  3 Schenk, Martin P          72 Florida Aquatic-14   1:38.45    1:41.42  
                  47.95     1:41.42 (53.47)                                        
  4 Messineo, Doug            74 Blue Dolfins Mas-14  1:40.00    1:45.56  
                  50.45     1:45.56 (55.11)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:04.51   9/22/2013 David Gildea, USA                          
        RWDY: R 3:40.73  10/14/2012 Karl E Wiedamann                           
        NATL: N 3:04.51   9/22/2013 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            70 Triton Masters S-14  3:20.90    3:27.73R 
                  45.65     1:38.40 (52.75)     2:34.08 (55.68)     3:27.73 (53.65)
  2 Wakelin, Fred W           72 T2 Naples Master-14  3:55.00    3:39.73  
                  51.13     1:47.12 (55.99)     2:43.94 (56.82)     3:39.73 (55.79)
 
Men 70-74 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            70 Gold Coast Maste-50    17.00      14.01  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.55   2/17/2008 Bert Petersen, USA                           
        RWDY: R 37.59  10/16/2010 David R McIntyre                             
        NATL: N 31.55   2/17/2008 Bert Petersen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            70 Triton Masters S-14    40.00      41.76  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.02   1/24/2014 Josep Claret, ESP                          
        RWDY: R 1:45.27  10/18/2009 Charles E Kilbour                          
        NATL: N 1:13.51   11/9/2013 Robert Poiletman                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callen, Russ              70 Georgia Masters-45   1:57.00    1:53.59  
                  50.75   1:53.59 (1:02.84)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.32   11/7/2009 Barry Young, NZL                           
        RWDY: R 4:05.40  10/17/2009 Jerry L Marchbank                          
        NATL: N 2:55.66  11/10/2013 Robert Poiletman                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callen, Russ              70 Georgia Masters-45   4:28.00    4:32.73  
                  54.24   2:05.10 (1:10.86)   3:20.34 (1:15.24)   4:32.73 (1:12.39)
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.40   10/6/2013 Richard Burns, USA                         
        RWDY: R 1:25.32  10/17/2009 Cav Cavanaugh                              
        NATL: N 1:14.40   10/6/2013 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quiggin, David            70 Gold Coast Maste-50  1:18.00    1:18.15R 
                  35.25     1:18.15 (42.90)                                        
  2 Lee, Charles B            70 Triton Masters S-14  1:24.00    1:28.90  
                  45.17     1:28.90 (43.73)                                        
  3 Messineo, Doug            74 Blue Dolfins Mas-14  1:41.00    1:43.49  
                  52.11     1:43.49 (51.38)                                        
 
Men 75-79 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 16.75  10/13/2012 Michael A Stollme                            
        NATL: N 15.36  10/12/2013 Andy B Morrow, Gold Coast Maste              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, James E             75 Swim Fort Lauder-50    16.27      16.12R 
  2 Wiedamann, Karl E         76 Gold Coast Maste-50    16.40      16.22  
  3 Kung, Luke C              77 Florida Aquatic-14     17.90      17.50  
  4 Browne, James F           76 Florida Maverick-14    25.00      18.00  
  5 Sirbu, Victor             77 Blu Frog Team-14       24.00      18.31  
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.15   4/19/2009 David Radcliff, USA                          
        RWDY: R 31.08  10/18/2009 Burwell Jones                                
        NATL: N 30.15   4/19/2009 David Radcliff                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            79 Gold Coast Maste-50    34.00      34.51  
  2 McIntyre, David R         77 Gold Coast Maste-50    34.46      35.84  
  3 Ward, James E             75 Swim Fort Lauder-50    37.15      38.76  
  4 Browne, James F           76 Florida Maverick-14    41.00      40.65  
  5 Sirbu, Victor             77 Blu Frog Team-14       48.00      43.03  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.13   4/19/2009 David Radcliff, USA                        
        RWDY: R 1:08.90  10/17/2009 Burwell Jones                              
        NATL: N 1:05.13   4/19/2009 David Radcliff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            79 Gold Coast Maste-50  1:19.50    1:17.83  
                  36.86     1:17.83 (40.97)                                        
  2 Ward, James E             75 Swim Fort Lauder-50  1:31.82    1:32.37  
                  43.73     1:32.37 (48.64)                                        
  3 Kilbourne, Charles E      75 UC14-14              1:35.90    1:41.81  
                  48.15     1:41.81 (53.66)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.53   4/18/2009 David Radcliff, USA                        
        RWDY: R 2:47.17  10/15/2011 Cav Cavanaugh                              
        NATL: N 2:27.53   4/18/2009 David Radcliff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            79 Gold Coast Maste-50  3:06.00    3:03.97  
                  43.22     1:30.38 (47.16)     2:17.60 (47.22)     3:03.97 (46.37)
  2 Ward, James E             75 Swim Fort Lauder-50  3:43.80    3:38.00  
                  48.89     1:43.47 (54.58)     2:41.70 (58.23)     3:38.00 (56.30)
 
Men 75-79 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RWDY: R 23.07  10/14/2012 Michael A Stollme                            
        NATL: N 21.80  10/13/2013 Karl E Wiedamann, Gold Coast Maste           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         76 Gold Coast Maste-50    21.16      21.03N 
  2 Kung, Luke C              77 Florida Aquatic-14     25.22      25.13  
  3 Ward, James E             75 Swim Fort Lauder-50    31.00      26.28  
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.51  11/16/2008 Yoshi Oyakawa, USA                           
        RWDY: R 35.93  10/18/2009 Burwell Jones                                
        NATL: N 35.51  11/16/2008 Yoshi Oyakawa                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, David R         77 Gold Coast Maste-50    41.82      44.36  
  2 Browne, James F           76 Florida Maverick-14    55.00      54.38  
  3 Kung, Luke C              77 Florida Aquatic-14   1:10.88    1:01.26  
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.20  11/22/2009 Burwell Jones, USA                         
        RWDY: R 3:24.76  10/17/2009 Alan S Rapperport                          
        NATL: N 2:49.20  11/22/2009 Burwell Jones                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kung, Luke C              77 Florida Aquatic-14   5:02.36    5:03.70  
                1:13.84   2:43.57 (1:29.73)   3:55.11 (1:11.54)   5:03.70 (1:08.59)
 
Men 75-79 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 23.53  10/12/2012 Michael A Stollme                            
        NATL: N 20.78  10/11/2013 Karl E Wiedamann, Gold Coast Maste           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         76 Gold Coast Maste-50    17.52      20.21N 
  2 Puchalski, Donald J       75 Florida Aquatic-14     22.00      21.27  
  3 Sirbu, Victor             77 Blu Frog Team-14       35.00      25.55  
  4 Criche, Richard H         75 Florida Maverick-14  1:20.00      46.09  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.04   4/29/2010 Tetsuo Nakamaru, JPN                         
        RWDY: R 41.25  10/18/2009 Burwell Jones                                
        NATL: N 40.07   5/18/2008 Manuel Sanguily                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         76 Gold Coast Maste-50    43.68      43.19  
  2 Puchalski, Donald J       75 Florida Aquatic-14     52.00      46.74  
  3 Sirbu, Victor             77 Blu Frog Team-14     1:12.00      57.02  
  4 Browne, James F           76 Florida Maverick-14  1:00.00    1:04.23  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.76   3/19/2011 Hans Reichelt, GER                         
        RWDY: R 1:57.02  10/13/2012 Hans D Wendel                              
        NATL: N 1:31.15  10/29/2011 David Costill                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         76 Gold Coast Maste-50  1:36.43    1:37.27R 
                  46.26     1:37.27 (51.01)                                        
  2 Puchalski, Donald J       75 Florida Aquatic-14   1:59.00    1:51.78  
                  52.61     1:51.78 (59.17)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:09.09    5/5/2012 Tony Goodwin, AUS                          
        RWDY: R 4:14.92  10/14/2012 Hans D Wendel                              
        NATL: N 3:29.54  11/11/2003 AL Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiedamann, Karl E         76 Gold Coast Maste-50  3:40.73    3:39.71R 
                  49.43     1:46.29 (56.86)     2:43.54 (57.25)     3:39.71 (56.17)
 
Men 75-79 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RWDY: R 20.47  10/12/2012 Michael A Stollme                            
        NATL: N 22.68  10/11/2013 Victor Sirbu, Blu Frog Team                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puchalski, Donald J       75 Florida Aquatic-14     20.00      21.39N 
  2 Kilbourne, Charles E      75 UC14-14                24.00      22.30  
  3 Kung, Luke C              77 Florida Aquatic-14     25.10      23.71  
  4 Sirbu, Victor             77 Blu Frog Team-14       28.00      26.82  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 32.93   3/11/2012 Hiroshi Matsumoto, JPN                       
        RWDY: R 35.84  10/17/2009 Burwell Jones                                
        NATL: N 34.83  12/10/2000 Frank Piemme                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puchalski, Donald J       75 Florida Aquatic-14     51.00      47.93  
  2 Cavanaugh, Cav            79 Gold Coast Maste-50    49.50      48.76  
  3 Kilbourne, Charles E      75 UC14-14                49.10      51.68  
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.80   12/6/2009 Burwell Jones, USA                         
        RWDY: R 1:32.78  10/15/2011 Cav Cavanaugh                              
        NATL: N 1:18.80   12/6/2009 Burwell Jones                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puchalski, Donald J       75 Florida Aquatic-14   1:48.00    1:39.73  
                  48.07     1:39.73 (51.66)                                        
  2 Cavanaugh, Cav            79 Gold Coast Maste-50  1:42.00    1:40.52  
                  45.71     1:40.52 (54.81)                                        
  3 Browne, James F           76 Florida Maverick-14  2:00.00    1:59.84  
                  59.35   1:59.84 (1:00.49)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:59.26   12/5/2009 Burwell Jones, USA                         
        RWDY: R 3:34.27  10/16/2011 Cav Cavanaugh                              
        NATL: N 2:59.26   12/5/2009 Burwell Jones                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kung, Luke C              77 Florida Aquatic-14   5:19.67    5:20.64  
                1:06.22   2:43.39 (1:37.17)   4:19.63 (1:36.24)   5:20.64 (1:01.01)
 
Men 80-84 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 17.85  10/13/2012 Charles E Weather                            
        NATL: N 20.71  10/12/2013 Charles H Schlegel, Florida Maverick         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindsley, Phil            81 Florida Aquatic-14     22.00      19.41N 
  2 Schlegel, Charles H       84 Florida Maverick-14    19.16      20.85  
  3 Hinding, Ronald W         82 T2 Naples Master-14    30.00      21.70  
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.14    2/9/2013 Roberto Alberiche, ESP                       
        RWDY: R 40.54  10/14/2012 Charles E Weather                            
        NATL: N 32.80   12/4/2005 Frank Piemme                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindsley, Phil            81 Florida Aquatic-14     45.00      45.49  
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:45.24   1/28/2012 Roberto Alberiche, ESP                     
        RWDY: R 4:13.07  10/17/2009 John E Cornell                             
        NATL: N 2:38.25   9/28/2014 David Radcliff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindsley, Phil            81 Florida Aquatic-14   4:00.00    4:00.24R 
                  54.69   1:56.12 (1:01.43)   2:58.81 (1:02.69)   4:00.24 (1:01.43)
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  5:39.27    3/9/2014 David Radcliff, USA                       
        RWDY: R 16:00.25  10/13/2012 Keith Burbridge                           
        NATL: N  5:39.27    3/9/2014 David Radcliff                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindsley, Phil            81 Florida Aquatic-14   9:00.00    8:31.19R 
                  59.94   2:05.57 (1:05.63)   3:10.48 (1:04.91)   4:14.85 (1:04.37)
      5:19.04 (1:04.19)   6:22.96 (1:03.92)   7:26.97 (1:04.01)   8:31.19 (1:04.22)
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.15   4/28/2013 S.Sekikawa, JPN                              
        RWDY: R 53.23  10/13/2012 Charles E Weather                            
        NATL: N 38.62  11/11/2013 Clarke Mitchell                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlegel, Charles H       84 Florida Maverick-14    55.32      59.70  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.07   4/27/2013 S.Sekikawa, JPN                            
        RWDY: R 2:08.16  10/14/2012 Charles H Schlege                          
        NATL: N 1:28.47   11/9/2013 Clarke Mitchell                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     82 Florida Maverick-14  2:20.00    2:13.66  
                1:05.34   2:13.66 (1:08.32)                                        
  2 Schlegel, Charles H       84 Florida Maverick-14  2:08.16    2:24.38  
                1:11.90   2:24.38 (1:12.48)                                        
 
Men 80-84 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 22.56  10/12/2012 Robert C MacDonal                            
        NATL: N 19.97  10/11/2013 Mani Sanguily, Florida Maverick              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinding, Ronald W         82 T2 Naples Master-14    30.00      25.39  
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.42   5/15/2005 Toshio Tajima, JPN                           
        RWDY: R 50.74  10/16/2011 Robert C MacDonal                            
        NATL: N 43.42   12/2/2012 Bob Best                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinding, Ronald W         82 T2 Naples Master-14  1:10.00      58.05  
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.96   9/14/2008 Zenji Nakahari, JPN                        
        RWDY: R 1:52.28  10/15/2011 Robert C MacDonal                          
        NATL: N 1:40.37   12/1/2012 Bob Best                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     82 Florida Maverick-14  2:12.72    2:26.42  
                1:09.63   2:26.42 (1:16.79)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.21   1/27/2008 Zenji Nakahari, JPN                        
        RWDY: R 4:08.47  10/15/2011 Robert C MacDonal                          
        NATL: N 3:45.57  11/15/2009 Robert MACDONALD                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     82 Florida Maverick-14  4:44.30    5:07.47  
                1:13.66   2:32.83 (1:19.17)   3:51.56 (1:18.73)   5:07.47 (1:15.91)
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.76   1/29/2012 Roberto Alberiche, ESP                     
        RWDY: R 1:54.66  10/13/2012 Charles E Weather                          
        NATL: N 1:29.29   4/27/2014 James Zurcher                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     82 Florida Maverick-14  1:54.66    2:08.10  
                1:03.91   2:08.10 (1:04.19)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:22.25   1/25/2014 Jim Zurcher, USA                           
        RWDY: R 4:07.30  10/14/2012 Charles E Weather                          
        NATL: N 3:22.25   1/25/2014 James Zurcher                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     82 Florida Maverick-14  4:07.30    4:31.03  
                1:03.72   2:15.26 (1:11.54)   3:36.04 (1:20.78)     4:31.03 (54.99)
 
Men 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 7:26.06   10/9/2005 Karl Hauter, GER                           
        RWDY: R 9:07.45  10/12/2012 Charles E Weather                          
        NATL: N 7:37.58  12/12/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weatherbee, Charles E     82 Florida Maverick-14  9:45.00    9:43.65  
                2:25.63                                                 4:59.39 ( )
      6:21.84 (1:22.45)   7:41.62 (1:19.78)   8:44.51 (1:02.89)     9:43.65 (59.14)
 
Men 85-89 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RWDY: R 21.04  10/13/2012 John E Cornell                               
        NATL: N 28.14  10/12/2013 Robert C MacDonald, Florida Maverick         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Robert C       86 Florida Maverick-14    20.42      20.38R 
  2 Cornell, John E           87 Florida Aquatic-14     23.00      21.22  
 
Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 34.54   4/20/2008 Keijiro Nakamura, JPN                        
        RWDY: R 57.90  10/14/2012 Hans J Hellmann                              
        NATL: N 36.26   12/4/2010 Frank Piemme                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornell, John E           87 Florida Aquatic-14     50.00      49.26R 
  2 MacDonald, Robert C       86 Florida Maverick-14    54.90      51.18  
 
Men 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.42   6/21/2008 Keijiro Nakamura, JPN                      
        NATL: N 1:23.20   9/16/2000 Jim Eubank                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornell, John E           87 Florida Aquatic-14   2:00.00    1:54.09  
                  52.71   1:54.09 (1:01.38)                                        
  2 MacDonald, Robert C       86 Florida Maverick-14  1:18.71    2:04.30  
                  57.72   2:04.30 (1:06.58)                                        
  3 Adams, William H          88 Florida Aquatic-14   2:00.00    2:05.69  
 
Men 85-89 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornell, John E           87 Florida Aquatic-14   1:02.00      25.09  
  2 MacDonald, Robert C       86 Florida Maverick-14    28.24      28.19  
 
Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.59   4/19/2009 Keijiro Nakamura, JPN                        
        RWDY: R 50.35  10/18/2009 Paul Hutinger                                
        NATL: N 47.34  10/13/2002 Aldo DA Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornell, John E           87 Florida Aquatic-14   1:00.00      57.99  
 
Men 85-89 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RWDY: R 31.02  10/12/2012 Hans J Hellmann                              
        NATL: N 23.70  10/11/2013 Robert C MacDonald, Florida Maverick         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Robert C       86 Florida Maverick-14    25.41      24.11R 
 
Men 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   44.47   6/13/2010 Toshio Tajima, JPN                         
        RWDY: R 1:03.36  10/13/2012 John E Cornell                             
        NATL: N   47.24   10/8/2010 Frank Piemme                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Robert C       86 Florida Maverick-14    52.60      56.52R 
  2 Cornell, John E           87 Florida Aquatic-14   1:04.00    1:08.79  
 
Men 85-89 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:43.72   1/24/2010 Karl Hauter, GER                           
        RWDY: R 2:53.06  10/13/2012 Hans J Hellmann                            
        NATL: N 1:53.02  11/21/2010 Frank Piemme                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Robert C       86 Florida Maverick-14  1:56.53    2:07.22R 
                  59.58   2:07.22 (1:07.64)                                        
 
Men 85-89 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.91   12/5/2010 Frank Piemme, USA                          
        NATL: N 4:05.91   12/5/2010 Frank Piemme                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Robert C       86 Florida Maverick-14  4:32.87    4:40.08  
                1:03.06   2:16.75 (1:13.69)   3:29.93 (1:13.18)   4:40.08 (1:10.15)
 
Men 85-89 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Robert C       86 Florida Maverick-14    22.54      23.94  
 
Men 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:40.78   1/24/2010 Karl Hauter, GER                           
        RWDY: R 2:11.47  10/13/2012 John E Cornell                             
        NATL: N 1:42.41   11/7/2010 Frank Piemme                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornell, John E           87 Florida Aquatic-14   2:16.00    2:14.40  
                1:02.21   2:14.40 (1:12.19)                                        
 
Men 90-94 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corse, John D             90 Florida Aquatic-14     49.00      22.69  
  2 Graves, Edwin H           91 Florida Aquatic-14     38.50      26.75  
 
Men 90-94 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 41.07  12/14/2003 Woody Bowersock, USA                         
        RWDY: R 55.53  10/16/2011 Rogers B Holmes                              
        NATL: N 41.07  12/14/2003 Woodrow Bowersock                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corse, John D             90 Florida Aquatic-14     49.00      53.86R 
  2 Graves, Edwin H           91 Florida Aquatic-14   1:10.90    1:00.64  
 
Men 90-94 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:39.26  12/14/2003 Woody Bowersock, USA                       
        NATL: N 1:39.26  12/14/2003 Woodrow Bowersock                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corse, John D             90 Florida Aquatic-14   1:40.00    2:24.05  
 
Men 90-94 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corse, John D             90 Florida Aquatic-14     32.14      27.44  
  2 Graves, Edwin H           91 Florida Aquatic-14     43.80      29.44  
 
Men 90-94 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 52.49   5/25/2008 Goro Kobayashi, JPN                          
        RWDY: R 57.58  10/15/2011 Rogers B Holmes                              
        NATL: N 55.25  10/20/2007 John Merrill                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Rogers B          93 Florida Aquatic-14   1:04.00    1:06.42  
  2 Graves, Edwin H           91 Florida Aquatic-14   1:10.30    1:10.14  
 
Men 90-94 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.66   5/14/2006 Goro Kobayashi, JPN                        
        RWDY: R 2:10.71  10/16/2011 Rogers B Holmes                            
        NATL: N 1:59.76   4/28/2013 Willard Lamb                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Rogers B          93 Florida Aquatic-14   2:25.00    2:33.90  
                1:15.26   2:33.90 (1:18.64)                                        
 
Men 90-94 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:59.25   5/27/2007 Goro Kobayashi, JPN                        
        RWDY: R 4:45.91  10/16/2011 Rogers B Holmes                            
        NATL: N 4:17.86    3/9/2014 Willard Lamb                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Rogers B          93 Florida Aquatic-14   5:05.00    5:57.02  
                1:20.84   2:52.94 (1:32.10)   4:25.16 (1:32.22)   5:57.02 (1:31.86)
 
Men 90-94 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corse, John D             90 Florida Aquatic-14     25.00      27.17  
  2 Graves, Edwin H           91 Florida Aquatic-14     57.10      38.11  
 
Men 90-94 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   55.68   1/16/2005 Hiromu Yoshimoto, JPN                      
        NATL: N 1:07.22  11/15/1998 Jim Penfield                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corse, John D             90 Florida Aquatic-14     58.00    1:01.60N 
  2 Graves, Edwin H           91 Florida Aquatic-14   1:44.70    1:30.40  
 
Men 90-94 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:59.71   5/15/2005 Hiromu Yoshimoto, JPN                      
        NATL: N 5:37.31   10/6/2013 Jurgen Schmidt                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corse, John D             90 Florida Aquatic-14   4:32.00    6:54.72  
                1:22.08   3:09.11 (1:47.03)   5:06.33 (1:57.22)   6:54.72 (1:48.39)
 
Men 90-94 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 56.09  10/19/2003 Walter Pfeiffer, USA                         
        NATL: N 56.09  10/19/2003 Walter Pfeiffer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corse, John D             90 Florida Aquatic-14   1:10.00    1:18.53  
 
Men 90-94 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.86   2/15/2004 Tokushi Komeda, JPN                        
        NATL: N 2:14.23  12/14/2003 Walter Pfeiffer                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corse, John D             90 Florida Aquatic-14   4:10.00    2:52.61  
 
Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.93   3/31/1996 Michigan                 -usa              
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
        RWDY: R 2:06.58  10/17/2009 Daytona Beach M                            
                         M Hyndman, M Nowviske, B Fromm, T Brock           
        NATL: N 1:45.93   3/31/1996 Michigan                                   
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                             1:49.99    1:52.78R 
     1) Weech, Ariel T W23              2) Chance, Danielle R W33         
     3) Hoffman, Kelsey E W21           4) Brandon, Celeste A W30         
                  26.56       54.02 (27.46)     1:23.54 (29.52)     1:52.78 (29.24)
 
Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.92    3/6/2005 Sbc 2000                 -ned              
                         I GOOSSENS, M VON KEULEN, S TEMMERMAN, P BROOIJMAN
        RWDY: R 2:10.99  10/15/2011 Blu Frog Team                              
                         D Chance, K Nyblade, B Bennett, M Stromberg       
        NATL: N 2:02.98   12/1/2012 The Olympic Club                           
                         O'DONNELL-MCCARTH, K HOUSTON, E REILLY, C DAVIDOFF
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    2:05.14R 
     1) Weech, Ariel T W23              2) Chance, Danielle R W33         
     3) Hoffman, Kelsey E W21           4) Brandon, Celeste A W30         
                  31.33     1:06.43 (35.10)     1:36.41 (29.98)     2:05.14 (28.73)
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.82   11/3/2013 Tsunami                  -rus              
                         E YUDINA, L YUDINA, I SHLEMOVA, O BORISOVA        
        RWDY: R 1:58.00  10/17/2009 Team Orlando Ma                            
                         S Herdman, L Visser, S Campbell, C Shonkwiler     
        NATL: N 1:51.99  11/13/2011 Red Tide                                   
                         K MOUGHTY, N JO, K GARY, S WAGER                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middle Tennessee U Masters Swi-15  'A'            2:40.00    2:49.28  
     1) Richardson, Billie C W43        2) King, Sarah C W31              
     3) Hale, Terri W29                 4) Quattropani, LeeAnne W35       
                  42.35     1:34.27 (51.92)     2:18.30 (44.03)     2:49.28 (30.98)
 
Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:30.71   5/15/2011 Ryogoku Kingyo           -jpn              
                         M IWASHITA, S HIRUKAWA, H MATSUDA, Y HIRAIDE      
        RWDY: R 4:41.63  10/13/2012 Swim Fort Laude                            
                         J Mayville, K Legaspi, D Novotny, J Martin        
        NATL: N 4:33.44   12/6/2009 Mission Viejo Masters                      
                         A SUE OSBORN, C LEWIS, R OLSEN, K FRITH           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    4:53.03  
     1) Brandon, Celeste A W30          2) Chance, Danielle R W33         
     3) Hoffman, Kelsey E W21           4) Campbell, Sabrina J W38        
                  35.82   1:14.80 (1:14.80)     1:50.65 (35.85)   2:31.97 (1:17.17)
        3:04.99 (33.02)   3:45.13 (1:13.16)     4:17.79 (32.66)   4:53.03 (1:07.90)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.08  11/10/2013 North Carolina Masters   -usa              
                         SUE WALSH, JEN STRINGER, ALICIA UHL, ERIKA BRAUN  
        RWDY: R 1:53.55  10/16/2011 North Baltimore                            
                         D Dawson, C Voorhees, T Limke, L Rapuano          
        NATL: N 1:48.08  11/10/2013 North Carolina Masters                     
                         S WALSH, J STRINGER, A UHL, E BRAUN               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:45.00    2:45.99  
     1) Volz, Kristin R W41             2) Chin-Ogilvie, Adrienne W54     
     3) Gatto, Caroline W54             4) Chaves-Fonnegra, Andia W35     
                  43.69     1:27.60 (43.91)     2:07.58 (39.98)     2:45.99 (38.41)
  2 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    3:11.14  
     1) Campbell, Sabrina J W38         2) Vogel, Alyce M W82             
     3) Walker-Meena, Lyn W67           4) Shonkwiler, Cathy E W54        
                  30.94   2:39.06 (2:08.12)     3:07.71 (28.65)      3:11.14 (3.43)
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:56.55  12/13/2009 Red Tide OF Nyc          -usa              
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
        NATL: N 8:56.55  12/13/2009 Red Tide OF Nyc                            
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                     13:30.00   14:12.82  
     1) Goldbas, Isabela C W54          2) Stutz, Kathleen J W32          
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W54      4) Grady, Marci A W56             
                  48.01   1:44.67 (1:44.67)   2:46.43 (2:46.43)   4:25.58 (4:25.58)
        5:09.85 (44.27)   5:54.97 (1:29.39)   6:38.50 (2:12.92)   7:29.72 (3:04.14)
      8:31.31 (1:01.59)   9:34.64 (2:04.92)  10:32.69 (3:02.97)  11:20.46 (3:50.74)
       12:15.26 (54.80)  13:14.70 (1:54.24)  14:12.82 (2:52.36)  14:12.82 (2:52.36)
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.61   2/26/2009 AC Boulogne              -fra              
                         K PIPES-NEILSEN, C MATHIAS, S BOUCHIER, F MIGNATEL
        RWDY: R 2:04.67  10/13/2012 Blu Frog Team                              
                         D Chance, T McFarlane, B Bennett, C Shonkwiler    
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 San Diego Masters                          
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, J COOVER, V DAVIDSON  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:25.00    2:32.47  
     1) Lassen, Megan M W44             2) Wenzel, Chris W55              
     3) Thomas, Ann B W54               4) Stutz, Kathleen J W32          
                  37.81     1:19.32 (41.51)     1:56.29 (36.97)     2:32.47 (36.18)
  2 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    2:34.52  
     1) Campbell, Sabrina J W38         2) Ostertag-Newsome, Liliana W59  
     3) Riley, Kimberlee M W50          4) Baker, Kimberly D W37          
                  36.30     1:25.98 (49.68)     2:00.88 (34.90)     2:34.52 (33.64)
 -- St Pete Masters Inc-14  'A'                       2:22.00         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #1: Toes curled over gutter after the start - back
     1) Visser, Linda W44               2) Kupan, Cheryl A W50            
     3) Westerman, Karen L W47          4) Herdman, Selina N W29          
                  36.68     1:18.95 (42.27)     1:52.98 (34.03)          DQ (30.43)
 
Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.41  10/26/2012 Trafford Metro           -gbr              
                         T GORST, G BOLTON, L LLOYD-ROACH, H SADLER        
        RWDY: R 4:36.25  10/13/2012 Blu Frog Team                              
                         D Chance, T McFarlane, B Bennett, C Shonkwiler    
        NATL: N 4:43.31  12/15/1998 San Diego                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, B DUNBAR, B KNIGHT    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      6:15.00    7:20.90  
     1) Volz, Kristin R W41             2) Chin-Ogilvie, Adrienne W54     
     3) Grady, Marci A W56              4) Stutz, Kathleen J W32          
                  56.40   1:53.90 (1:53.90)   3:00.44 (1:06.54)   4:03.68 (2:09.78)
        4:56.30 (52.62)   5:57.71 (1:54.03)     6:37.05 (39.34)   7:20.90 (1:23.19)
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.19   4/14/2011 Cape Town Masters        -rsa              
                         S KRUGER, C STANFORD, M STRAUSS, E OTTERMANN      
        RWDY: R 2:07.53  10/16/2010 Gold Coast Mast                            
                         C Devanney, P Sargeant, M Hughes, B Lohberg       
        NATL: N 1:58.50  10/20/2013 UCLA Bruin Masters                         
                         E STEBBINS, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:25.00    2:13.57  
     1) Wenzel, Chris W55               2) Lassen, Megan M W44            
     3) Henley, Cynthia P W56           4) Thomas, Ann B W54              
                  29.61     1:01.07 (31.46)     1:40.87 (39.80)     2:13.57 (32.70)
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.64  10/20/2013 UCLA Bruin Masters       -usa              
                         V HIBBEN, J COOK, C CIRAULE, E STEBBINS           
        RWDY: R 5:13.83  10/16/2011 Fort Lauderdale                            
                         Mayville-Armas, Webb, Ventura Visbal, Larson      
        NATL: N 4:24.64  10/20/2013 UCLA Bruin Masters                         
                         V HIBBEN, J COOK, C CIRAULO, E STEBBINS           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      5:10.00    5:06.60R 
     1) Thomas, Ann B W54               2) Webb, Linda W69                
     3) Lassen, Megan M W44             4) Wenzel, Chris W55              
                  35.73   1:15.09 (1:15.09)     1:57.12 (42.03)   2:45.19 (1:30.10)
        3:19.71 (34.52)   3:56.16 (1:10.97)     4:29.92 (33.76)   5:06.60 (1:10.44)
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'B'                      6:00.00    6:32.31  
     1) Volz, Kristin R W41             2) Chin-Ogilvie, Adrienne W54     
     3) Henley, Cynthia P W56           4) Grady, Marci A W56             
                  47.00   1:35.99 (1:35.99)     2:24.98 (48.99)   3:19.35 (1:43.36)
        4:03.24 (43.89)   4:54.59 (1:35.24)     5:40.43 (45.84)   6:32.31 (1:37.72)
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.32  10/20/2013 UCLA Bruin Masters       -usa              
                         E STEBBINS, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN           
        RWDY: R 2:19.73  10/18/2009 Gold Coast Mast                            
                         A Stewart, D Cavanaugh, P Sargeant, P McDonnell   
        NATL: N 2:13.32  10/20/2013 UCLA Bruin Masters                         
                         E STEBBINS, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                           NT    3:12.88  
     1) Volz, Kristin R W41             2) Chin-Ogilvie, Adrienne W54     
     3) Grady, Marci A W56              4) Henley, Cynthia P W56          
                  51.90     1:42.44 (50.54)     2:30.87 (48.43)     3:12.88 (42.01)
 
Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.29   11/5/2013 Plano Wetcats            -usa              
                         C MCKELVEY, K MACCURDY, J COLE, L MORRISON        
        RWDY: R 2:44.56  10/14/2012 Florida Aquatic                            
                         B Walker, R Suttie, S Fishlock, K Smith           
        NATL: N 2:05.29   12/5/2013 Plano Wetcats                              
                         C MCKELVEY, K MACCURDY, J COLE, L MORRISON        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-50  'A'                        2:18.00    2:19.80R 
     1) Devanney, Celia C W57           2) Protzman, Barbara W60          
     3) Mitchell, Jeannie R W68         4) McDonnell, Peggy H W59         
                  33.12     1:08.38 (35.26)     1:47.53 (39.15)     2:19.80 (32.27)
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:55.00    2:52.05  
     1) Webb, Linda W69                 2) Grady, Marci A W56             
     3) Martin, Michelle E W65          4) Goldbas, Isabela C W54         
                  39.17     1:20.87 (41.70)     2:07.54 (46.67)     2:52.05 (44.51)
 
Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 10:58.88   12/4/2009 Tamaplais Aquatic Masters-Usa             
                          J EISENMAN, L VAL, N RIDOUT, L SHOENBERGER        
        RWDY: R 13:25.22  10/12/2012 Swim Fort Laude                           
                          L Webb, S Berk, M Martin, R Ventura Visbal        
        NATL: N 10:58.88   12/4/2009 Tamalpais                                 
                          J EISENMAN, L VAL, N RIDOUT, L SHOENBERGER        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                     12:55.00   13:02.71R 
     1) Wenzel, Chris W55               2) Martin, Michelle E W65         
     3) Webb, Linda W69                 4) Henley, Cynthia P W56          
                  34.17   1:14.64 (1:14.64)   1:57.99 (1:57.99)   2:40.24 (2:40.24)
        3:33.92 (53.68)   4:32.54 (1:52.30)   5:31.43 (2:51.19)   6:26.65 (3:46.41)
        7:12.11 (45.46)   8:03.33 (1:36.68)   8:55.14 (2:28.49)   9:45.69 (3:19.04)
       10:31.19 (45.50)  11:21.65 (1:35.96)  12:13.38 (2:27.69)  13:02.71 (3:17.02)
 
Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.18  12/15/2013 New England              -usa              
                         T GRILLI, B HUMMEL, J FELDMANN, J HIRSTY          
        RWDY: R 3:34.51  10/18/2009 Florida Aquatic                            
                         A Kelly, J Hutchinson, R Suttie, S Newland        
        NATL: N 2:22.18  12/15/2013 New England Masters                        
                         T GRILLI, B HUMMEL, J FELDMANN, J HIRSTY          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-50  'A'                        2:22.00    2:39.18R 
     1) Mitchell, Jeannie R W68         2) McDonnell, Peggy H W59         
     3) Devanney, Celia C W57           4) Protzman, Barbara W60          
                  44.74     1:26.06 (41.32)     2:03.51 (37.45)     2:39.18 (35.67)
 
Women 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:37.82  10/30/2011 Spencer Swim Team        -gbr              
                         A HEATH, D FORD, L BROWN, C FELLOWS               
        RWDY: R 7:07.00  10/13/2012 Swim Fort Laude                            
                         R Ventura Visbal, L Webb, M Martin, S Berk        
        NATL: N 5:42.34   5/15/2011 Oregon Masters                             
                         A GOODMAN, G PIERSON, C CRABBE, J WARD            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      6:20.00    7:07.48  
     1) Thomas, Ann B W54               2) Webb, Linda W69                
     3) Martin, Michelle E W65          4) Henley, Cynthia P W56          
                  45.42   1:37.13 (1:37.13)     2:27.76 (50.63)   3:27.70 (1:50.57)
      4:30.12 (1:02.42)   5:39.49 (2:11.79)     6:20.61 (41.12)   7:07.48 (1:27.99)
 
Women 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.91  10/18/2009 ST Kansai                -jpn              
                         F HIROOKA, K OTSUBO, K ISHIKAWA, Y OSAKI          
        RWDY: R 3:19.04  10/16/2011 Florida Aquatic                            
                         J Campbell, F Delaney, M Henderson, M Wilson      
        NATL: N 2:34.24   11/2/2013 Virginia Masters Swim Team                 
                         S LOFTUS-CHARLEY, L WALKER, J DETRICK, M BARRY    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'             3:18.00    3:37.59  
     1) Lorenzi, Betty S W87            2) Henderson, Martha J W78        
     3) Campbell, Joan K W84            4) Wilson, Meegan W66             
                1:00.31     1:55.87 (55.56)   2:56.91 (1:01.04)     3:37.59 (40.68)
 
Women 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:38.90   11/2/2013 Virginia Masters         -usa              
                         J DETRICK, L WALKER, M BARRY, S LOFTUS-CHARLIE    
        NATL: N 5:38.90   11/2/2013 Virginia Masters Swim Team                 
                         J DETRICK, L WALKER, M BARRY, S LOFTUS-CHARLEY    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'             7:19.70    7:59.26  
     1) Lorenzi, Betty S W87            2) Henderson, Martha J W78        
     3) Campbell, Joan K W84            4) Wilson, Meegan W66             
                  57.92   2:04.15 (2:04.15)     3:03.93 (59.78)   4:09.18 (2:05.03)
      5:15.05 (1:05.87)   6:26.96 (2:17.78)     7:12.04 (45.08)   7:59.26 (1:32.30)
  2 Florida Maverick Masters-14  'A'                 11:00.00    9:19.37  
     1) Vijil, Rosie N W80              2) Hutinger, Margie W74           
     3) Tullman, Patricia A W77         4) St. Germain, Patricia J W72    
                1:27.90   4:22.84 (4:22.84)   5:50.15 (1:27.31)   6:41.87 (2:19.03)
        7:37.14 (55.27)                             8:26.88 ( )         9:19.37 ( )
 
Women 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.73   4/29/2014 ST Kansai                -jpn              
                         Y OSAKI, K KAJIWARA, N YASUDA, F HIROOKA          
        RWDY: R 3:53.27  10/15/2011 Florida Aquatic                            
                         M Bradley, M Wilson, M Henderson, J Campbell      
        NATL: N 3:01.44  12/12/2004 Arizona                                    
                         N KINNEY, C TAYLOR, G ROPER, S BOLAR              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'             3:40.63    3:41.16R 
     1) Henderson, Martha J W78         2) Hackett, Jeanne T W71          
     3) Wilson, Meegan W66              4) Hutchinson, Joyce W W73        
                1:06.41   2:43.44 (1:37.03)     3:41.16 (57.72)                    
 
Women 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 6:30.14  10/26/2013 Spencer Swim Team        -gbr              
                         A GWYNN, M HITCHCOCK, D FORD, J HOWARD-JONES      
        NATL: N 6:32.81   11/2/2013 Virginia Masters Swim Team                 
                         M BARRY, J DETRICK, S LOFTUS-CHARLEY, L WALKER    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters-14  'A'                  9:00.00    8:56.49  
     1) Stringer, Hartzell H W61        2) Allen, Jean M W74              
     3) Tullman, Patricia A W77         4) Troy, Jean D W87               
                1:01.75   2:08.17 (2:08.17)   3:19.96 (1:11.79)   4:40.63 (2:32.46)
      5:42.60 (1:01.97)   6:56.14 (2:15.51)     7:54.05 (57.91)   8:56.49 (2:00.35)
 
Women 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 17:04.58   5/27/2012 Big S Yokohama           -jpn             
                          Y SAKAGAMI, S TANAKA, R IWAIZUMI, M KURATA        
        NATL: N 18:25.47   11/4/2001 Mavericks                                 
                          K SCHIMPF, P HUGHES, J REYNOLDS, F CARR           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'                  NT   17:39.97N 
     1) Lorenzi, Betty S W87            2) Hutchinson, Joyce W W73        
     3) Henderson, Martha J W78         4) Campbell, Joan K W84           
                  54.97   2:55.62 (2:55.62)   4:57.26 (4:57.26)   6:08.99 (6:08.99)
      7:20.62 (1:11.63)   8:29.02 (2:20.03)   9:31.34 (3:22.35)  10:41.63 (4:32.64)
     11:53.64 (1:12.01)  13:02.02 (2:20.39)  14:07.28 (3:25.65)  15:19.99 (4:38.36)
     16:32.01 (1:12.02)  17:39.97 (2:19.98)  19:40.95 (4:20.96)  17:39.97 (2:19.98)
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.73  12/12/2009 Okudinhas                -bra              
                         R WASSALL, L OKUDA, D BELINI, A REHDER            
        RWDY: R 1:44.16  10/16/2011 Blu Frog Team                              
                         D Delazanos, A Vickers, R Kuk, J Streiner         
        NATL: N 1:35.70  12/14/1997 EL Sugundo                                 
                         F WATTLES, D ROBINSON, M RINZLER, B BERGEN        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                             1:34.99    1:40.84R 
     1) Frazer, Sam M26                 2) Jones, Brett A M28             
     3) McGinnis, Eric T M27            4) Burrows, Elvis V M25           
                  25.20       50.16 (24.96)     1:16.10 (25.94)     1:40.84 (24.74)
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:32.86   11/3/2013 Tsunami                  -rus              
                         S MUKHIN, D LEBEDEV, P SEDYUK, V CHERNYY          
        RWDY: R 1:46.77  10/16/2011 Y of Central Fl                            
                         B Hynes, T De Ataide, M Mulligan, J Morenus       
        NATL: N 1:32.97  10/24/2009 S. California Aquatic Masters              
                         M CORNUE, M MCGINNIS, P FORD, D WEGNER            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:05.00    2:12.44  
     1) Martz, Adam J M43               2) Sigalus, Aleksandr M32         
     3) Vogel, Michel M38               4) Anton, Marc M41                
                  35.48     1:05.55 (30.07)     1:37.87 (32.32)     2:12.44 (34.57)
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:27.54   5/20/2014 Getxo I.Wp.              -esp              
                         M BILDOSOLA, I BILDOSOLA, M IRIONDO, J OLABARRIETA
        RWDY: R 3:45.98  10/14/2012 Swim Fort Laude                            
                         B Tatterson, G Fiser, M Nieuwenhuis, V Andrade    
        NATL: N 3:23.69   12/5/2009 S. California Aquatic Masters              
                         D WEGNER, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, M MCGINNIS   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                             6:01.99    6:07.09  
     1) Deutch, Steven H M41            2) Dionisi, Nicolas M32           
     3) Greve, Jesse A M24              4) Gaines, Ambrose M55            
                  52.24   1:56.61 (1:56.61)     2:50.50 (53.89)   4:04.44 (2:07.83)
        4:30.01 (25.57)   5:06.10 (1:01.66)     5:35.37 (29.27)   6:07.09 (1:00.99)
 
Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 7:44.51   12/4/2009 S California Aquatic     -usa              
                         D SCHLESINGER, D WEGNER, E TOLMACHOFF, E HOCHSTEIN
        NATL: N 7:44.51   12/4/2009 S California Aquatic                       
                         D SCHLESINGER, D WEGNER, E TOLMACHOFF, E HOCHSTEIN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                             8:26.00    8:41.36  
     1) Kroupa, Andy S M45              2) O'Dell, Rick M46               
     3) Kloppe, William R M34           4) Jones, Brett A M28             
                  29.15   1:02.73 (1:02.73)   1:37.02 (1:37.02)   2:12.10 (2:12.10)
        2:41.94 (29.84)   3:15.79 (1:03.69)   3:51.61 (1:39.51)   4:28.06 (2:15.96)
        4:57.92 (29.86)   5:31.23 (1:03.17)   6:03.75 (1:35.69)   6:35.84 (2:07.78)
        7:04.25 (28.41)     7:35.60 (59.76)   8:08.75 (1:32.91)   8:41.36 (2:05.52)
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.07   5/30/2010 Kaiji Yokosuka           -jpn              
                         K KITADA, K YONEHARA, T NAKAMURA, T KOGA          
        RWDY: R 2:10.63  10/13/2012 Swim Fort Laude                            
                         M Hendrick, A Gasco, T Bhawanie, R Pardo          
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 Baylor/L Star                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    3:02.65  
     1) Dedic, Greggory F M28           2) Dionisi, Nicolas M32           
     3) Greve, Jesse A M24              4) Deutch, Steven H M41           
                  36.61     1:34.95 (58.34)     2:10.64 (35.69)     3:02.65 (52.01)
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:33.91   3/28/2009 Lahden Kaleva            -fin              
                         J VIRTANEN, T MATKANIEMI, A AILIO, T RUNDGREN     
        RWDY: R 1:39.75  10/14/2012 Swim Fort Laude                            
                         B Tatterson, M Nieuwenhuis, G Fiser, V Andrade    
        NATL: N 1:35.44  11/16/2008 Longhorn Aquatics                          
                         T BLESSING, M VAROZZA, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    2:00.60  
     1) Coffin, Jay A M41               2) Hynes, Brodie M40              
     3) Smith, Paul R M49               4) Sadovnik, Ricardo M45          
                  31.81     1:01.28 (29.47)     1:32.06 (30.78)     2:00.60 (28.54)
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.44   12/5/2009 Longhorn Aquatics        -usa              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 3:32.44   12/5/2009 Longhorn Aquatics                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'B'                             3:44.00    3:42.88  
     1) Jones, Brett A M28              2) Kroupa, Andy S M45             
     3) Mercer, Rich M51                4) O'Dell, Rick M46               
                  25.83       53.54 (53.54)     1:20.36 (26.82)     1:50.71 (57.17)
        2:08.19 (17.48)     2:46.80 (56.09)     3:13.04 (26.24)     3:42.88 (56.08)
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'B'                      5:15.00    4:28.03  
     1) Vogel, Michel M38               2) Ames, Eddie M45                
     3) Sigalus, Aleksandr M32          4) Aubrey, Michael M53            
                  33.87   1:09.17 (1:09.17)     1:40.55 (31.38)   2:15.78 (1:06.61)
        2:47.95 (32.17)   3:23.23 (1:07.45)     3:53.43 (30.20)   4:28.03 (1:04.80)
 
Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 7:52.82   12/4/2009 Longhorn Aquatics        -usa              
                         T BLESSING, M VAROZZA, T BARTEE, A RASMUSSEN      
        RWDY: R 9:44.47  10/12/2012 Swim Fort Laude                            
                         R Pardo, T Bhawanie, M Hendrick, G Fiser          
        NATL: N 7:52.82   12/4/2009 Longhorn Aquatics                          
                         T BLESSING, M VAROZZA, T BARTEE, A RASMUSSEN      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      9:55.00    9:55.35  
     1) Fischer, Andy M47               2) Sigalus, Aleksandr M32         
     3) Ames, Eddie M45                 4) Koenig, Kit M M45              
                  32.74   1:07.93 (1:07.93)   1:44.59 (1:44.59)   2:20.80 (2:20.80)
        2:53.93 (33.13)   3:32.21 (1:11.41)   4:14.60 (1:53.80)   4:58.17 (2:37.37)
        5:15.23 (17.06)   6:08.10 (1:09.93)   6:49.20 (1:51.03)   7:30.81 (2:32.64)
        8:03.73 (32.92)   8:39.93 (1:09.12)   9:17.54 (1:46.73)   9:55.35 (2:24.54)
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.13  11/16/2008 Longhorn Aquatics        -usa              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        RWDY: R 2:07.11  10/18/2009 Team Blu Frog                              
                         R Gaines, S Weiss, S Corrie, D Sanna              
        NATL: N 1:45.13  11/16/2008 Longhorn Aquatics                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'B'                             1:52.50    1:56.05R 
     1) O'Dell, Rick M46                2) Mercer, Rich M51               
     3) Kroupa, Andy S M45              4) Kloppe, William R M34          
                  30.55     1:02.54 (31.99)     1:30.79 (28.25)     1:56.05 (25.26)
  2 Blu Frog Team-14  'A'                             4:15.00    1:59.37  
     1) St. Clair, Scott M34            2) Mc Donald, Matt J M53          
     3) Hynes, Brodie M40               4) Sadovnik, Ricardo M45          
                  28.85     1:02.90 (34.05)     1:32.52 (29.62)     1:59.37 (26.85)
  3 Blue Dolfins Masters-14  'A'                           NT    2:12.33  
     1) Campesino, Bernardo M44         2) Waid, Mike M49                 
     3) Schenck, Stephen M52            4) Plescha, Franz M M49           
                  33.31     1:11.57 (38.26)     1:44.22 (32.65)     2:12.33 (28.11)
  4 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:20.00    2:21.57  
     1) Ames, Eddie M45                 2) Lage, Terry L M46              
     3) Koenig, Kit M M45               4) Anton, Marc M41                
                  37.56     1:12.66 (35.10)     1:45.07 (32.41)     2:21.57 (36.50)
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.09   12/6/2009 Longhorn Aquatics        -usa              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        RWDY: R 4:06.64  10/13/2012 Blu Frog Team                              
                         M Zubero, R Mercer, C Castagnos, T Livingston     
        NATL: N 3:50.93  11/15/2008 Longhorn Aquatics                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'B'                             4:15.00    4:12.48  
     1) Jones, Brett A M28              2) Mercer, Rich M51               
     3) Kroupa, Andy S M45              4) O'Dell, Rick M46               
                  30.47   1:01.99 (1:01.99)     1:34.58 (32.59)   2:12.44 (1:10.45)
        2:42.15 (29.71)   3:16.04 (1:03.60)     3:42.50 (26.46)     4:12.48 (56.44)
  2 Blue Dolfins Masters-14  'A'                           NT    4:51.40  
     1) Campesino, Bernardo M44         2) Waid, Mike M49                 
     3) Plescha, Franz M M49            4) Schenck, Stephen M52           
                  34.28   1:10.71 (1:10.71)     1:49.25 (38.54)   2:34.05 (1:23.34)
        3:06.28 (32.23)   3:41.06 (1:07.01)     4:13.48 (32.42)   4:51.40 (1:10.34)
  3 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                           NT    4:54.48  
     1) Koenig, Kit M M45               2) Dondi, Beda C M59              
     3) Fischer, Andy M47               4) Ames, Eddie M45                
                  35.96   1:13.40 (1:13.40)     1:53.43 (40.03)   2:38.67 (1:25.27)
        3:12.00 (33.33)   3:49.14 (1:10.47)     4:20.15 (31.01)   4:54.48 (1:05.34)
  4 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    5:08.50  
     1) Smith, Paul R M49               2) Mc Donald, Matt J M53          
     3) Hynes, Brodie M40               4) Coffin, Jay A M41              
                  40.39   1:27.76 (1:27.76)     2:04.37 (36.61)   2:47.70 (1:19.94)
        3:20.29 (32.59)   3:59.16 (1:11.46)     4:31.38 (32.22)   5:08.50 (1:09.34)
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.79  10/16/2010 Blu Frog                 -usa              
                         A GAINES, K SWITZER, M MIDDLETON, S WEISS         
        RWDY: R 1:38.79  10/16/2010 Blu Frog                                   
                         A Gaines, K Switzer, M Middleton, S Weiss         
        NATL: N 1:38.79  10/16/2010 Blu Frog                                   
                         A GAINES, K SWITZER, M MIDDLETON, S WEISS         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-50  'A'                        1:52.00    1:47.77  
     1) Graham, B.J. M38                2) Jacobson, James N M52          
     3) Wotton, Joe M55                 4) Service, Jeffrey P M57         
                  24.95       52.73 (27.78)     1:19.66 (26.93)     1:47.77 (28.11)
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      1:59.00    1:54.15  
     1) Lage, Terry L M46               2) Ames, Eddie M45                
     3) Dondi, Beda C M59               4) Aubrey, Michael M53            
                  26.96       55.89 (28.93)     1:24.93 (29.04)     1:54.15 (29.22)
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.42   12/1/2012 Longhorn Aquatics        -usa              
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
        RWDY: R 1:49.67  10/15/2011 Blu Frog Team                              
                         M Zubero, M Unger, M Middleton, A Gaines          
        NATL: N 1:49.42   12/1/2012 Longhorn Aquatics                          
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-50  'A'                             NT    2:11.62  
     1) Wotton, Joe M55                 2) Ferron, Lars M59               
     3) Graham, B.J. M38                4) Jacobson, James N M52          
                  33.91     1:16.88 (42.97)     1:43.34 (26.46)     2:11.62 (28.28)
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:25.00    2:20.78  
     1) Aubrey, Michael M53             2) Dondi, Beda C M59              
     3) Fischer, Andy M47               4) Martz, Adam J M43              
                  35.73     1:15.22 (39.49)     1:45.99 (30.77)     2:20.78 (34.79)
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.03   12/5/2009 Gold Coast Masters       -usa              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
        RWDY: R 2:09.42  10/18/2009 Gold Coast Mast                            
                         J Wotton, C Burns, D Quiggin, C Cavanaugh         
        NATL: N 2:01.03   12/5/2009 Gold Coast Masters                         
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    2:43.11  
     1) Boyd, Martin G M65              2) Thomas, Mark M53               
     3) Pontes, Jose Renato M M57       4) Huckey, Ken M69                
                  40.34     1:21.50 (41.16)     1:58.22 (36.72)     2:43.11 (44.89)
 
Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.07   12/6/2009 Gold Coast Masters       -usa              
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
        NATL: N 1:57.07   12/6/2009 Gold Coast Masters                         
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-50  'A'                             NT    2:06.11  
     1) Childs, Lee M66                 2) Cavanaugh, Cav M79             
     3) Quiggin, David M70              4) McIntyre, David R M77          
                  28.26     1:02.02 (33.76)     1:31.13 (29.11)     2:06.11 (34.98)
 
Men 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 10:28.15  10/14/2011 Gold Coast Masters       -usa             
                          J FERRAZ, C CAVANAUGH, H ROLSTON, D QUIGGIN       
        RWDY: R 10:28.15  10/14/2011 Gold Coast Mast                           
                          J Ferraz, C Cavanaugh, H Rolston, D Quiggin       
        NATL: N 10:28.15  10/14/2011 Gold Coast Masters                        
                          J FERRAZ, C CAVANAUGH, H ROLSTON, D QUIGGIN       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters-14  'A'                 17:00.00   18:42.19  
     1) Criche, Richard H M75           2) MacDonald, Robert C M86        
     3) Weatherbee, Charles E M82       4) Biggs, Michael M66             
                          3:08.48 (3:08.48)   4:58.10 (4:58.10)   6:48.65 (6:48.65)
      7:52.58 (1:03.93)   9:03.60 (2:14.95)  10:17.43 (3:28.78)  11:28.72 (4:40.07)
       12:22.11 (53.39)  13:22.46 (1:53.74)  14:23.99 (2:55.27)  15:22.34 (3:53.62)
       16:08.49 (46.15)  16:59.49 (1:37.15)  17:51.92 (2:29.58)  18:42.19 (3:19.85)
 
Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.49   12/6/2008 San Diego Swim Masters   -usa              
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
        RWDY: R 2:52.80  10/13/2012 Florida Aquatic                            
                         B Rodenfels, D Puchalski, D Jarvis, L Kung        
        NATL: N 2:15.49   12/6/2008 San Diego Swim Masters                     
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-50  'A'                        2:18.00    2:22.64R 
     1) Quiggin, David M70              2) Wiedamann, Karl E M76          
     3) Childs, Lee M66                 4) Cavanaugh, Cav M79             
                  37.00     1:19.16 (42.16)     1:49.41 (30.25)     2:22.64 (33.23)
 -- Florida Aquatic Combined Team-14  'A'             3:16.70         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Webster, Randall M53            2) Puchalski, Donald J M75        
     3) Kung, Luke C M77                4) Cornell, John E M87            
                  36.98     1:22.64 (45.66)     2:21.97 (59.33)          DQ (51.03)
 
Men 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:26.52  10/23/2011 Michigan Masters         -usa              
                         RAY MARTIN, FRANK CODY, LAWRENCE DAY, WALLY DOBLER
        RWDY: R 9:07.44  10/13/2012 Florida Maveric                            
                         C Schlegel, R MacDonald, M Watkins, K Burbridge   
        NATL: N 5:17.89  12/11/2005 North Carolina                             
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters-14  'A'                  8:15.00    8:55.71R 
     1) Schlegel, Charles H M84         2) MacDonald, Robert C M86        
     3) Weatherbee, Charles E M82       4) Biggs, Michael M66             
                1:11.34   2:23.59 (2:23.59)   3:39.40 (1:15.81)   4:54.45 (2:30.86)
      6:01.04 (1:06.59)   7:19.28 (2:24.83)     8:05.69 (46.41)   8:55.71 (1:36.43)
 
Men 360-399 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:19.42   2/17/2008 Juei Club                -jpn              
                         I TAMURA, H FUJII, H TAMURA, T KOMEDA             
        NATL: N 4:34.35   12/2/2007 Coast Masters                              
                         W BOWERSOCK, R CHRISTIANS, S WAYNE MCFARLAND, W PF
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'             4:11.00    3:58.19N 
     1) Graves, Edwin H M91             2) Adams, William H M88           
     3) Holmes, Rogers B M93            4) Corse, John D M90              
                1:04.28     1:58.43 (54.15)   3:58.19 (1:59.76)                    
 
Men 360-399 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 11:09.64   12/2/2007 Coast Masters                             
                          W BOWERSOCK, R CHRISTIANS, W PFEIFFER, S MCFARLAND
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'            10:20.00    9:52.10N 
     1) Holmes, Rogers B M93            2) Corse, John D M90              
     3) Graves, Edwin H M91             4) Adams, William H M88           
                1:10.40   2:29.97 (2:29.97)   3:49.99 (1:20.02)   5:13.76 (2:43.79)
      6:16.18 (1:02.42)   7:46.12 (2:32.36)   8:48.04 (1:01.92)   9:52.10 (2:05.98)
 
Men 360-399 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'                  NT   21:24.39  
     1) Holmes, Rogers B M93            2) Adams, William H M88           
     3) Graves, Edwin H M91             4) Corse, John D M90              
                1:18.56   2:44.32 (2:44.32)   4:12.00 (4:12.00)   5:42.24 (5:42.24)
      6:43.87 (1:01.63)  10:20.51 (4:38.27)  11:28.41 (5:46.17)                    
                               14:21.43 ( )        15:43.23 ( )                    
           16:53.60 ( )        18:23.39 ( )        19:57.41 ( )        21:24.39 ( )
 
Men 360-399 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:15.49    5/9/2009 Nishinomiya Sumire       -jpn              
                         T YURI, H YOSHIMOTO, T YASUKAWA, K AKUTSU         
        NATL: N 5:43.79   12/2/2007 Coast Masters                              
                         W BOWERSOCK, R CHRISTIANS, S MC FARLAND, W PFEIFFE
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'             4:37.00    4:30.72N 
     1) Holmes, Rogers B M93            2) Adams, William H M88           
     3) Corse, John D M90               4) Graves, Edwin H M91            
                                2:26.03 ( )   3:35.68 (1:09.65)     4:30.72 (55.04)
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.86    3/5/2005 Berliner                 -ger              
                         A KUTZ, M RUMPF, S SCHUNEMANN, S THIEME           
        RWDY: R 2:04.02  10/17/2010 Team Orlando Ma                            
                         S Casella, S Capizzi, M Ruiz, J Morenus           
        NATL: N 1:51.60   12/4/2010 The Olympic Club                           
                         O'DONNELL-MCCARTH, G MARSHALL, E REILLY, S GREENWO
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    2:00.43R 
     1) Brandon, Celeste A W30          2) Chance, Danielle R W33         
     3) Jones, Brett A M28              4) Kloppe, William R M34          
                  34.02     1:09.69 (35.67)     1:35.39 (25.70)     2:00.43 (25.04)
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.65   1/25/2014 Dwk                      -ned              
                         M ELLENKAMP, N VAN GEMERT, P GOUWENS, M VAN DEN BE
        NATL: N 4:16.58  12/15/2002 New England                                
                         B LO-PINTO, S MORAWSKI, J EADDY, J STOKES         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                             4:18.00    4:12.70N 
     1) Weech, Ariel T W23              2) Chance, Danielle R W33         
     3) Burrows, Elvis V M25            4) Jones, Brett A M28             
                  32.55   1:08.05 (1:08.05)     1:43.21 (35.16)   2:24.64 (1:16.59)
        2:49.64 (25.00)     3:19.79 (55.15)     3:44.40 (24.61)     4:12.70 (52.91)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.68  11/25/2012 Tsunami                  -rus              
                         V CHERNYY, O BORISOVA, E YUDINA, S MUKHIN         
        RWDY: R 1:46.06  10/15/2011 Fort Lauderdale                            
                         Nieuwenhuis, Barnard, Mayville-Armas, Tiozzo      
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL Segundo                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    1:55.27  
     1) Hoffman, Kelsey E W21           2) Fennell, Patty A W51           
     3) Frazer, Sam M26                 4) Frazer, Leonard J M58          
                  29.84       58.91 (29.07)     1:30.63 (31.72)     1:55.27 (24.64)
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:20.00    2:04.57  
     1) Lassen, Megan M W44             2) Stutz, Kathleen J W32          
     3) Sigalus, Aleksandr M32          4) Lage, Terry L M46              
                  31.07     1:06.42 (35.35)     1:37.03 (30.61)     2:04.57 (27.54)
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:45.99  10/30/2010 Otter                    -gbr              
                         D ROBERTS, D WARREN, G HODSON, L KELLEHER         
        NATL: N 3:51.21   12/5/2009 The Olympic Club                           
                         C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                             4:22.73    4:02.27  
     1) Kroupa, Andy S M45              2) Hoffman, Kelsey E W21          
     3) Brandon, Celeste A W30          4) Jones, Brett A M28             
                2:02.91   2:34.47 (2:34.47)     3:09.39 (34.92)   3:34.80 (1:00.33)
        4:02.27 (27.47)                                                            
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      4:30.00    5:07.54  
     1) Martz, Adam J M43               2) Lassen, Megan M W44            
     3) Stutz, Kathleen J W32           4) Vogel, Michel M38              
                1:56.46   2:33.19 (2:33.19)     3:13.16 (39.97)   3:56.44 (1:23.25)
        4:30.85 (34.41)   5:07.54 (1:11.10)                                        
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.51  11/23/2013 Phoenix Swim Club        -usa              
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
        RWDY: R 2:18.43  10/18/2009 Team Orlando Ma                            
                         V Vento, L Sarisky, B Hynes, B Suarez             
        NATL: N 1:47.51  11/23/2013 Phoenix Swim Club                          
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:45.00    2:56.93  
     1) Volz, Kristin R W41             2) Stutz, Kathleen J W32          
     3) Martz, Adam J M43               4) Sigalus, Aleksandr M32         
                  52.54     1:40.28 (47.74)     2:27.37 (47.09)     2:56.93 (29.56)
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:56.24  11/24/2013 Phoenix Swim Club        -usa              
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
        RWDY: R 4:26.48  10/12/2012 Swim Fort Laude                            
                         V Andrade, K Legaspi, B Tatterson, J Martin       
        NATL: N 3:56.24  11/24/2013 Phoenix Swim Club                          
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      5:50.00    6:11.79  
     1) Ames, Eddie M45                 2) Chaves-Fonnegra, Andia W35     
     3) Stutz, Kathleen J W32           4) Anton, Marc M41                
                  41.64   1:26.68 (1:26.68)     2:16.09 (49.41)   3:57.37 (2:30.69)
        4:51.13 (53.76)   5:27.54 (1:30.17)     6:11.79 (44.25)                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.03  11/22/2009 Colorado Masters Swimming-Usa              
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
        RWDY: R 1:53.11  10/13/2012 Swim Fort Laude                            
                         B Tatterson, I Febres, J Mayville, M Nieuwenhuis  
        NATL: N 1:42.03  11/22/2009 Colorado Masters Swimming                  
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blue Dolfins Masters-14  'A'                      2:05.00    2:00.10  
     1) Alger, Jennifer W W36           2) Waid, Mike M49                 
     3) Hepburn, Sabrina C W54          4) Plescha, Franz M M49           
                  29.85       58.55 (28.70)     1:31.52 (32.97)     2:00.10 (28.58)
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                           NT    2:37.33  
     1) Anton, Marc M41                 2) Volz, Kristin R W41            
     3) Grady, Marci A W56              4) Martz, Adam J M43              
                  36.72     1:19.30 (42.58)     2:01.62 (42.32)     2:37.33 (35.71)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.38  11/21/2009 Colorado Masters Swimming-Usa              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        RWDY: R 2:10.08  10/14/2012 Swim Fort Laude                            
                         L Larson, K Legaspi, B Tatterson, M Nieuwenhuis   
        NATL: N 1:53.38  11/21/2009 Colorado Masters Swimming                  
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    2:15.93  
     1) Shonkwiler, Cathy E W54         2) Campbell, Sabrina J W38        
     3) Hynes, Brodie M40               4) Coffin, Jay A M41              
                  35.31     1:15.63 (40.32)     1:45.90 (30.27)     2:15.93 (30.03)
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:44.00    2:55.96  
     1) Vogel, Michel M38               2) Henley, Cynthia P W56          
     3) Grady, Marci A W56              4) Anton, Marc M41                
                  41.72     1:34.29 (52.57)     2:21.61 (47.32)     2:55.96 (34.35)
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:10.32  11/22/2009 Colorado Masters Swimming-Usa              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        RWDY: R 4:28.96  10/14/2011 Fort Lauderdale                            
                         Mayville-Armas, Legaspi, Tiozzo, Nieuwenhuis      
        NATL: N 4:10.32  11/22/2009 Colorado Masters Swimming                  
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      5:00.00    5:00.22  
     1) Lassen, Megan M W44             2) Lage, Terry L M46              
     3) Fischer, Andy M47               4) Wenzel, Chris W55              
                  38.84   1:19.29 (1:19.29)     1:55.24 (35.95)   2:37.92 (1:18.63)
        3:11.20 (33.28)   3:48.61 (1:10.69)     4:22.25 (33.64)   5:00.22 (1:11.61)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:46.08   3/15/2014 North Carolina Masters   -usa              
                         ERIKA BRAUN, SUE WALSH, JON BLANK, JONATHAN KLEIN 
        RWDY: R 1:47.43  10/15/2011 Blu Frog Team                              
                         A Gaines, C Shonkwiler, E Jones, S Weiss          
        NATL: N 1:46.08   3/15/2014 North Carolina Masters                     
                         ERIKA BRAUN, SUE WALSH, JON BLANK, JONATHAN KLEIN 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:10.00    2:01.12  
     1) Aubrey, Michael M53             2) Thomas, Ann B W54              
     3) Wenzel, Chris W55               4) Dondi, Beda C M59              
                  28.24     1:00.44 (32.20)     1:31.63 (31.19)     2:01.12 (29.49)
  2 Swim Fort Lauderdale-50  'B'                      2:35.00    2:23.20  
     1) Fischer, Andy M47               2) Chin-Ogilvie, Adrienne W54     
     3) Gatto, Caroline W54             4) Koenig, Kit M M45              
                  28.71     1:12.35 (43.64)     1:53.27 (40.92)     2:23.20 (29.93)
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.16  10/15/2011 Blu Frog Team            -usa              
                         C LYDECKER, E JONES, C SHONKWILER, A GAINES       
        RWDY: R 3:57.16  10/16/2011 Blu Frog Team                              
                         C Lydecker, E Jones, C Shonkwiler, A Gaines       
        NATL: N 3:57.16  10/15/2011 Blu Frog Team                              
                         C LYDECKER, E JONES, C SHONKWILER, A GAINES       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      4:35.00    4:34.32  
     1) Ames, Eddie M45                 2) Thomas, Ann B W54              
     3) Wenzel, Chris W55               4) Aubrey, Michael M53            
                1:42.02   2:21.64 (2:21.64)     2:54.05 (32.41)   3:29.71 (1:08.07)
        4:00.52 (30.81)   4:34.32 (1:04.61)                                        
 
Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:53.46  10/14/2011 Blu Frog Team            -usa              
                         R BOHLKEN, C SHONKWILER, E JONES, K SWITZER       
        RWDY: R 8:53.46  10/15/2011 Blu Frog Team                              
                         R Bohlken, C Shonkwiler, E Jones, K Switzer       
        NATL: N 8:53.46  10/14/2011 Blu Frog Team                              
                         R BOHLKEN, C SHONKWILER, E JONES, K SWITZER       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                     12:30.00   13:14.24  
     1) Ames, Eddie M45                 2) Henley, Cynthia P W56          
     3) Martin, Michelle E W65          4) Anton, Marc M41                
                  34.61   1:14.50 (1:14.50)   1:56.78 (1:56.78)   2:38.65 (2:38.65)
        3:25.19 (46.54)   4:16.97 (1:38.32)   5:09.86 (2:31.21)   6:00.65 (3:22.00)
        6:54.75 (54.10)   7:54.72 (1:54.07)   8:54.78 (2:54.13)   9:49.89 (3:49.24)
       10:35.54 (45.65)  11:27.59 (1:37.70)  12:21.57 (2:31.68)  13:14.24 (3:24.35)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.65  10/14/2012 Blu Frog Team            -usa              
                         S HART, D CHANCE, M MIDDLETON, R ABRAHAMS         
        RWDY: R 1:57.65  10/14/2012 Blu Frog Team                              
                         S Hart, D Chance, M Middleton, R Abrahams         
        NATL: N 1:57.65  10/10/2012 Blu Frog Team                              
                         S HART, D CHANCE, M MIDDLETON, R ABRAHAMS         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'B'                      2:25.00    2:24.39  
     1) Thomas, Ann B W54               2) Dondi, Beda C M59              
     3) Aubrey, Michael M53             4) Wenzel, Chris W55              
                  43.30     1:21.52 (38.22)     1:53.82 (32.30)     2:24.39 (30.57)
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:27.64   3/16/2013 North Carolina Masters   -usa              
                         F MCEACHRAN, J BLANK, E BRAUN, J KLEIN            
        RWDY: R 4:33.88  10/12/2012 Blu Frog Team                              
                         C Shonkwiler, T McFarlane, R Abrahams, A Gaines   
        NATL: N 4:27.64   3/16/2013 North Carolina Masters                     
                         F MCEACHRAN, J BLANK, E BRAUN, J KLEIN            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      5:45.00    6:07.39  
     1) Koenig, Kit M M45               2) Henley, Cynthia P W56          
     3) Grady, Marci A W56              4) Dondi, Beda C M59              
                  37.25   1:15.29 (1:15.29)     2:08.65 (53.36)   3:06.02 (1:50.73)
        3:58.16 (52.14)   4:58.76 (1:52.74)     5:32.10 (33.34)   6:07.39 (1:08.63)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.93   12/7/2008 Gold Coast Masters       -usa              
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        RWDY: R 2:18.36  10/17/2009 Gold Coast Mast                            
                         R Parsons, J Mitchell, A Rapperport, B Protzman   
        NATL: N 1:55.93   12/7/2008 Gold Coast Masters                         
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      2:45.00    2:34.79  
     1) Ward, James E M75               2) Webb, Linda W69                
     3) Henley, Cynthia P W56           4) Nichols, Paul W M63            
                  38.96     1:17.64 (38.68)     1:58.27 (40.63)     2:34.79 (36.52)
  2 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'             2:51.21    2:59.28  
     1) Webster, Randall M53            2) O'Leary, Kathleen W71          
     3) McKenney, Marilynn W67          4) Wilson, David E M60            
                  29.77     1:26.24 (56.47)     2:26.15 (59.91)     2:59.28 (33.13)
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.25  11/15/2009 Gold Coast Masters       -usa              
                         D CAVANAUGH, P SARGEANT, C CAVANAUGH, D QUIGGIN   
        RWDY: R 5:52.10  10/14/2012 Swim Fort Laude                            
                         M Martin, J Ward, L Webb, M Hendrick              
        NATL: N 4:21.25  11/15/2009 Gold Coast Masters                         
                         D CAVANAUGH, P SARGEANT, C CAVANAUGH, D QUIGGIN   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      5:35.00    5:46.84R 
     1) Dondi, Beda C M59               2) Henley, Cynthia P W56          
     3) Webb, Linda W69                 4) Ward, James E M75              
                  20.44   1:09.75 (1:09.75)     1:54.68 (44.93)   2:42.60 (1:32.85)
        3:28.57 (45.97)   4:17.11 (1:34.51)   5:46.84 (1:29.73)                    
 
Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W  9:34.91   10/4/2009 Tamalpais Aquatic Masters-Usa             
                          R BURNS, L VAL, B WHEELER, K FROST                
        RWDY: R 13:01.09  10/13/2012 Swim Fort Laude                           
                          L Webb, M Hendrick, S Bennett, J Ward             
        NATL: N  9:34.91   10/4/2009 Tamalpais Aquatic Masters                 
                          R BURNS, L VAL, B WHEELER, K FROST                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                     13:30.00   12:15.93R 
     1) Aubrey, Michael M53             2) Thomas, Ann B W54              
     3) Webb, Linda W69                 4) Ward, James E M75              
                  32.18   1:07.12 (1:07.12)   1:44.18 (1:44.18)   2:21.42 (2:21.42)
        2:59.93 (38.51)   3:43.36 (1:21.94)   4:29.26 (2:07.84)   5:13.71 (2:52.29)
        5:59.28 (45.57)   6:50.89 (1:37.18)   7:43.29 (2:29.58)   8:34.38 (3:20.67)
        9:25.73 (51.35)  10:22.02 (1:47.64)  11:19.70 (2:45.32)  12:15.93 (3:41.55)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.34  10/11/2009 Tamalpais Aquatic Masters-Usa              
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
        RWDY: R 2:20.85  10/14/2012 Sarasota YMCA S                            
                         J Soderstrom, L Groselle, K Lodwig, K Carpenter   
        NATL: N 2:10.34  10/11/2009 Tamalpais Aquatic Masters                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      3:15.00    3:12.36  
     1) Nichols, Paul W M63             2) Chin-Ogilvie, Adrienne W54     
     3) Martin, Michelle E W65          4) Ward, James E M75              
                  44.94     1:35.63 (50.69)     2:34.59 (58.96)     3:12.36 (37.77)
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.20  12/13/2009 Oregon                   -usa              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
        RWDY: R 6:48.84  10/12/2012 Swim Fort Laude                            
                         T Erickson, L Webb, M Martin, J Ward              
        NATL: N 4:43.20  12/13/2009 Oregon                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Swim Fort Lauderdale-50  'A'                      6:50.00         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Aubrey, Michael M53             2) Chin-Ogilvie, Adrienne W54     
     3) Martin, Michelle E W65          4) Ward, James E M75              
                  39.00   1:18.02 (1:18.02)     2:10.94 (52.92)   3:06.16 (1:48.14)
      4:06.52 (1:00.36)   5:16.37 (2:10.21)     5:58.21 (41.84)        DQ (1:29.74)
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.44   6/14/2009 ST Kansai                -jpn              
                         F HIROOKA, Y OSAKI, C KONISHI, Y OSAKI            
        NATL: N 2:15.63   12/2/2007 San Diego Swim Masters                     
                         F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters-50  'A'                        2:21.00    2:26.83  
     1) Cavanaugh, Cav M79              2) Protzman, Barbara W60          
     3) Mitchell, Jeannie R W68         4) McIntyre, David R M77          
                  33.92     1:14.65 (40.73)     1:50.36 (35.71)     2:26.83 (36.47)
  2 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    3:43.90  
     1) Vogel, Alyce M W82              2) Huckey, Ken M69                
     3) Sirbu, Victor M77               4) Walker-Meena, Lyn W67          
                1:08.42     1:57.96 (49.54)     2:40.98 (43.02)   3:43.90 (1:02.92)
 
Mixed 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:05.69  12/13/2009 Oregon                   -usa              
                         K ANDRUS-HUGHES, D RADCLIFF, B FRID, W LAMB       
        RWDY: R 8:55.33  10/14/2012 Florida Maveric                            
                         C Weatherbee, R Vijil, S Moucha, R MacDonald      
        NATL: N 5:05.69  12/13/2009 Oregon                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, D RADCLIFF, B FRID, W LAMB       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters-14  'A'                  7:45.00    6:41.00R 
     1) Weatherbee, Charles E M82       2) Tullman, Patricia A W77        
     3) St. Germain, Patricia J W72     4) Biggs, Michael M66             
                1:46.14   2:39.41 (2:39.41)     3:36.46 (57.05)   4:24.38 (1:44.97)
        5:17.29 (52.91)   5:58.73 (1:34.35)     6:41.00 (42.27)                    
 
Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 11:43.44   11/5/2011 Oregon Masters           -usa             
                          T LANDIS, B FRID, W LAMB, K ANDRUS-HUGHES         
        RWDY: R 15:29.52  10/13/2012 Florida Aquatic                           
                          M Bradley, J Campbell, D Puchalski, B Rodenfels   
        NATL: N 11:43.44   11/5/2011 Oregon Masters                            
                          T LANDIS, B FRID, W LAMB, K ANDRUS-HUGHES         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'            13:30.00   14:38.71R 
     1) Hutchinson, Joyce W W73         2) Puchalski, Donald J M75        
     3) Schenk, Martin P M72            4) Wilson, Meegan W66             
                1:02.85   2:15.76 (2:15.76)   3:28.04 (3:28.04)   4:37.96 (4:37.96)
        5:23.54 (45.58)   6:15.15 (1:37.19)   7:10.23 (2:32.27)   8:02.17 (3:24.21)
        8:46.51 (44.34)   9:35.96 (1:33.79)  10:27.52 (2:25.35)  11:16.13 (3:13.96)
       11:35.64 (19.51)    11:54.77 (38.64)  12:54.32 (1:38.19)  14:38.71 (3:22.58)
  2 Florida Maverick Masters-14  'A'                 18:30.00   20:02.22  
     1) Hutinger, Margie W74            2) Vijil, Rosie N W80             
     3) Browne, James F M76             4) Biggs, Michael M66             
                1:22.53   2:57.97 (2:57.97)   4:34.73 (4:34.73)   6:11.76 (6:11.76)
      7:37.55 (1:25.79)   9:16.04 (3:04.28)  10:53.55 (4:41.79)  13:28.40 (7:16.64)
     14:32.75 (1:04.35)  15:37.90 (2:09.50)                                        
           17:25.96 ( )        18:17.85 ( )        19:10.52 ( )        20:02.22 ( )
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.50   6/14/2009 ST Kansai                -jpn              
                         Y OSAKI, Y OSAKI, C KONISHI, F HIROOKA            
        RWDY: R 3:05.31  10/14/2012 Florida Aquatic                            
                         B Lorenzi, D Puchalski, B Walker, L Kung          
        NATL: N 2:37.71   12/2/2007 San Diego Swim Masters                     
                         J MARR, A WILLIAMS, M FRESHLEY, D WEBSTER         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blu Frog Team-14  'A'                                  NT    4:07.14  
     1) Huckey, Ken M69                 2) Vogel, Alyce M W82             
     3) Sirbu, Victor M77               4) Walker-Meena, Lyn W67          
                  49.64   2:03.53 (1:13.89)   3:06.86 (1:03.33)   4:07.14 (1:00.28)
 
Mixed 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:59.22  10/26/2013 Birmingham Masters       -gbr              
                         A JACKSON, E BROMWICH, J WILSON, G SHORT          
        NATL: N 5:54.60   12/7/2008 San Diego Swim Masters                     
                         B JORDAN, B BEST, F WILLIAMS, J MARR              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'                  NT    7:33.31  
     1) Lorenzi, Betty S W87            2) Silver, Isaac M M36            
     3) Puchalski, Donald J M75         4) Campbell, Joan K W84           
                  55.94   1:56.43 (1:56.43)     2:31.40 (34.97)   3:08.93 (1:12.50)
        4:07.15 (58.22)   5:18.21 (2:09.28)   6:26.20 (1:07.99)   7:33.31 (2:15.10)
  2 Florida Maverick Masters-14  'A'                  9:30.00    9:22.21  
     1) Weatherbee, Charles E M82       2) Vijil, Rosie N W80             
     3) Stringer, Hartzell H W61        4) Biggs, Michael M66             
                1:05.43   3:41.70 (3:41.70)                       6:32.79 (2:51.09)
      7:49.05 (1:16.26)   8:33.85 (2:01.06)     9:22.21 (48.36)                    
 
Mixed 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.37   5/21/2006 Juei Club                -jpn              
                         I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA    
        RWDY: R 3:23.85  10/13/2012 Florida Aquatic                            
                         B Lorenzi, J Campbell, B Rodenfels, M Kutanovski  
        NATL: N 2:51.05   11/6/2004 Santa Barbara                              
                         F PIEMME, G ALTUS, R BAAR, J SCHMIDT              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'             2:36.90    3:24.98  
     1) Corse, John D M90               2) Adams, William H M88           
     3) Lorenzi, Betty S W87            4) Hackett, Jeanne T W71          
                  51.40     1:45.82 (54.42)     2:38.72 (52.90)     3:24.98 (46.26)
  2 Florida Aquatic Combined Team-14  'B'             3:49.00    3:35.23  
     1) Holmes, Rogers B M93            2) Cornell, John E M87            
     3) Campbell, Joan K W84            4) Wilson, Meegan W66             
                1:05.61     1:55.33 (49.72)   2:55.94 (1:00.61)     3:35.23 (39.29)
  3 Florida Aquatic Combined Team-14  'C'                  NT    3:39.62  
     1) Graves, Edwin H M91             2) Hutchinson, Joyce W W73        
     3) Lindsley, Phil M81              4) Henderson, Martha J W78        
                  57.56     1:55.26 (57.70)     2:43.57 (48.31)     3:39.62 (56.05)
 
Mixed 320-359 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 6:37.85   5/27/2012 Big S Yokohama           -jpn              
                         N TANAKA, M KURATA, M KAMOSHITA, M NAGASHIMA      
        NATL: N 6:53.65  11/13/2011 Florida Maverick Masters                   
                         C WEATHERBEE, R WILLIAMS, P BOND, J TROY          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'             7:02.00    7:42.13  
     1) Lorenzi, Betty S W87            2) Adams, William H M88           
     3) Corse, John D M90               4) Wilson, Meegan W66             
                1:58.99   4:00.51 (4:00.51)   6:16.14 (2:15.63)   6:56.76 (2:56.25)
        7:42.13 (45.37)                                                            
  2 Florida Aquatic Combined Team-14  'B'             7:27.00    7:47.63  
     1) Puchalski, Donald J M75         2) Henderson, Martha J W78        
     3) Campbell, Joan K W84            4) Cornell, John E M87            
                2:27.16   4:37.49 (4:37.49)   5:48.39 (1:10.90)   6:42.98 (2:05.49)
      7:47.63 (1:04.65)                                                            
 
Mixed 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 15:27.95   3/23/2013 Azsc                     -bel             
                          E PELLIS, A VAN OBBERGHEN, G VERHELST, J VAN ROY  
        NATL: N 15:35.35  11/12/2011 Florida Maverick Masters                  
                          J TROY, R WILLIAMS, P TULLMAN, C WEATHERBEE       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters-14  'A'                 18:30.00   16:11.18  
     1) Troy, Jean D W87                2) MacDonald, Robert C M86        
     3) Tullman, Patricia A W77         4) Weatherbee, Charles E M82      
                  58.37   2:02.17 (2:02.17)   3:06.15 (3:06.15)   4:07.45 (4:07.45)
        5:05.01 (57.56)   6:10.80 (2:03.35)   7:21.78 (3:14.33)   8:31.56 (4:24.11)
        9:22.42 (50.86)  10:19.86 (1:48.30)  11:21.99 (2:50.43)  13:10.17 (4:38.61)
     14:10.86 (1:00.69)  15:12.73 (2:02.56)  16:11.18 (3:01.01)  16:11.18 (3:01.01)
  2 Florida Aquatic Combined Team-14  'A'            17:00.00   19:19.65  
     1) Adams, William H M88            2) Corse, John D M90              
     3) Campbell, Joan K W84            4) Lorenzi, Betty S W87           
                                                                  4:55.02 (4:55.02)
        5:48.76 (53.74)                       8:39.28 (3:44.26)  10:15.14 (5:20.12)
     11:23.20 (1:08.06)  12:37.02 (2:21.88)  13:53.39 (3:38.25)  15:03.66 (4:48.52)
       16:02.79 (59.13)  17:07.99 (2:04.33)  18:15.86 (3:12.20)  19:19.65 (4:15.99)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 76                    
 
  1. Blu Frog Team                      5121   2. Swim Fort Lauderdale               4061
  3. Florida Aquatic Combined Team      2783   4. Gold Coast Masters                 2188
  5. Florida Maverick Masters           1497   6. St Pete Masters Inc              1096.5
  7. Uc14                               1064   8. Sarasota YMCA Sharks               1036
  9. Blue Dolfins Masters                873  10. North Carolina Masters Swimmin    802.5
 11. Middle Tennessee U Masters Swi      726  12. T2 Naples Masters                   694
 13. Holmes Lumber Jax                   549  14. Columbus Sharks Masters             507
 15. Georgia Masters                     442  16. Panama City Swim Team               338
 17. Indy Aquatic Masters                309  18. Triton Masters Swim Team            298
 19. Uc50                                285  20. Germantown Maryland Masters         251
 21. Tampa Metro Masters                 244  22. Academy Bullets Masters             233
 23. Hilton Head Aquatic Club            221  24. Aurora Master Ducks                 211
 25. Uc13                                168  26. Swe                                 163
 27. Virginia Masters Swim Team          162  28. Common Ground                       152
 29. Planet Swim Aquatics Masters        144  30. Gbr                                 130
 31. New England Masters Swim Club       126  32. Space Coast Masters                 124
 33. National Capital YMCA               108  33. Swim Kentucky Masters               108
 35. North County Masters of Jupite       98  36. Wahoos of Wellington Masters         80
 37. National Training Center Aquat       78  38. Gulf Coast Pirate Swimmers           76
 39. Gulliver Swim Club                   72  40. Uc37                                 71
 41. Terrapin Masters                     70  41. Libertyville Masters                 70
 43. YMCA of the Treasure Coast           64  44. Central Florida Masters Swimmi       57
 45. Maine Masters Swim Club              54  46. Azura Florida Aquatics               53
 47. Tampa Bay Aquatic Masters            45  48. Space Coast Aquanauts                40
 49. Loggerhead Masters                   34  50. Water Exercise Technologies          31